Tegen zonnebrand Purol Een zoon van z'n Vader Jxuilletott Nazi-propaganda onder Hollandsche arbeiders in Duitschland. De slechte visscherij- resultaten. Vragen aan den minister. Gouden tientjes voor een rijksdaalder verkocht I De veertiende brand bij Groesbeek. 4 H.A. dennenbosch verloren. Magazijnbediende pleegde chantagp. „Poenale sanctie zedelijk onverdedigbaar." Door T. v. d. MADE. TWEEDE BLAD De heer Van der Goes van Naters (s.d. a.p.) heeft de volgende vragen gericht tot den minister van sociale zaken: 1. Is het den minister bekend, dat in barakken en de cantine van het Lager 10 der „Hermann Göringwerke" te Hal- lendorf (D.), waar tusschen 500 en 800 Nederlandsche door den rijksdienst uitgezonden arbeiders verblijf houden, propaganda voor de nationaal-socialis- tische beweging wordt toegelaten en bevorderd, o.a. doordat een door een aanhanger dier beweging gehouden le zing over „De Nederlandsche arbeiders in het buitenland en de N. S. B." aldaar werd geafficheerd, zulks terwijl pro paganda voor elke andere partij in welken vorm ook, verboden is? 2. Is de minister bereid, zoolang derge lijke propaganda voor een in Nederland voor ambtenaren verboden vereeniging in Duitschland aldus wordt bevorderd, althans niet gelijk alle overige propaganda wordt tegengegaan, de uitzending van Nederland sche arbeiders door den rijksdienst niet verder te doen plaats vinden? De heer van der Zaal (a. r.) heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, of het juist is dat, mede tengevolge van de zeer slechte uitkomsten van de visscherij op het IJsselmeer gedurende het reeds verstreken seizoen, een gedeelte der visschers en der vischventers gesteund moet worden door de diaconieën der kerken? 2. Is het juist, dat dit óók zijn oorzaak vindt in de wijziging van de bestaande steunregeling krachtens de Zuiderzeesteun- wet? 3. Indien bovenstaande vragen bevesti gend worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een en ander niet in overenstemming is met het del van de Zui- derzeesteunwet? 4. Zoo ja, welke plannen heft de minis ter dan om afdoend aan dezen noodtoestand een eind te maken? Gistermiddag wekte te Amsterdam op het Damrak een man, die met een reclamebord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelijk te lezen: „ik verkoop gouden tientjes voor 2.50". De man werkte met dit fenomenale aanbod als een rattenvanger van Hameln. Velen liepen achter hem aan en van die velen waagden het eenigen zelfs op de transactie, die door een sprookjesprins of door een aartsbe drieger moest worden gelanceerd, in te gaan. En zoo waar.... zij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten echter vertrouwden het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat geleidde, om dezen vreemden koopman eens even te ontmaskeren. In dezen tijd is een bedrieger beter te vertrouwen dan een weldoener der menschheid. Op het bureau ontpopte hij zich als een medewerker van een bekend weekblad, die in den komkommertijd, welke blijkens dit bericht zoo langzamerhand schijnt aan te breken, op jacht was naar kopij voor een artikel in zijn blad, waarin de reacties van Let publiek bij een dergelijk aanbod moesten worden verwerkt. Zijn eerste ervaring was een proces verbaal wegens venten zonder vergun ning. Opnieuw heeft gisteren brand gewoed in de bosschen van Groesbeek. nu op de Mookerheide onder de gemeente Mook. Het vuur greep snel om zich heen en ver woestte verscheidene hectaren bosch. Deze brand kwam zeer ongelegen in verband met de viering van het zilveren ambtsfeest van den burgemeester van Mook. Toen er alarm werd geblazen, wer den de feestelijkheden onderbroken en snelden soldaten en burgers naar het ter rein van den brand, om de uitspanning De Mookerschans te beschermen. Hierin slaagde men, doch 4 H.A. jong dennen bosch en heide gingen verloren. Een geval van ergerlijke chantage heeft zich te Rotterdam voorgedaan. Het is een zaak, die in 1930 begonnen is en eerst thans in handen van de politie gekomen is. Een oud-ingezetene van Rotterdam is hier de dupe van geworden. Men heeft hem van 1930 af een bedrag van rond f 5000 weten afhandig te maken. Deze oud-ingezetene knoopte in 1930 een verhouding aan met een vrouw, die ge trouwd was met den 37-jarigen magazijn bediende J. W. L. Toen deze man de hande lingen van zijn echtgenoote ontdekte, is hij aanstonds aan den gang gegaan om chan tage te plegen. Hij wist, dat de man, met wien zijn vrouw relaties onderhield, bij een groote firma een goede betrekking had en daaruit heeft hij op velerlei schandelijke manieren geld geslagen. In den loop der jaren heeft hij een bedrag van 5000 in handen gekregen. Tenslotte heeft de man, van wiens omstandigheden misbruik ge maakt was, aangifte gedaan. De politie heeft L. daarop aangehouden en ingesloten. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie. Nader is gebleken, dat L. nog meer op zijn kerfstok heeft. Hij heeft zich n.1. wederrechtelijk gedurende eenigen tijd geld van Maatschappelijk Hulpbetoon toege- eigend. Hij trok steun waarop hij geen recht had. COLLECTE CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. De halve ton thans binnen. De vijfde collecte voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den raad van Ne derlandsche kerken voor practisch christen dom, is reeds in vele plaatsen gehouden, waardoor thans kan worden gemeld, dat de halve ton binnen is. Het was niet mogelijk overal gelijk te collecteeren, zoodat tal van comité's thans nog aan het werk zijn, o.a. verschillende groote steden, terwijl in enkele gemeenten nog moet worden aangevangen. Er wordt nog gewacht op pl.m. 130 comité's. In deze plaatsen wordt met kracht gewerkt, opdat spoedig het gevraagde bedrag van 100.000 bijeen is. Naast het werk der comité's bestaat ge legenheid giften over te schrijven op post rekening 234919 te Utrecht, waarvan ook regelmatig wordt gebruik gemaakt. HET AFROEPEN VAN TELEGRAMMEN OP STATIONS. Het is dikwijls moeilijk op de stations reizigers, voor wie een telegram is aange komen, daarvan te verwittigen. Daarom is eenigen tijd geleden op het station te Arnhem een proef genomen om reizigers, voor wie een telegram ligt te wachten, door middel van op het station aanwezige luidsprekers te waarschuwen. Daar deze proef een bevredigend resultaat heeft ge had, zal voortaan behalve te Arnhem eveneens op het station te Amsterdam C. S., Utrecht C. S., Rotterdam D. P., Nijmegen, Groningen, 's Hertogenbosch, Zwolle, Dordrecht, Hilversum en Amers foort voor dit doel van de bestaande luid- spreker-instllaties gebruik worden ge maakt. CENTRALE BOND VAN NEDERLANDSCHE VERBRUIKSCOÖPERATIES VERGADERT. Gistermiddag is de tweedaagsehe alge- meene vergadering van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties, welke gehouden wordt in het centraal A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam, geopend door den voorzitter, den heer J. Th. Geurst, met een rede, waarin hij wees op het feit, dat de ledenteruggang van de laatste jaren tot staan in gebracht en waarin hij de hoop uit sprak, dat in het vierde lustrum, dat het volgend jaar gevierd zal worden, het leden aantal weer belangrijk aangegroeid mag zijn. De heer Geurst herdacht met enkele woor den de in het afgeloopen jaar overleden aangeslotenen en gaf uiting aan zijn be zorgdheid ten aanzien van o.a. den inter nationalen toestand, waardoor o.m. het con gres van de internationale coöperatieve be weging in 1940 vrijwel zeker niet te Praag kan worden gehouden. Aan het slot van zijn openingswoord deed de voorzitter een drin gend beroep op allen om op de basis der democratische beginselen verder aan den oubouw der coöperatieve beweging te wer ken. Hierna kwam het jaarverslag 1938 aan de orde. Twee verschijnselen aldus het verslag wettigen een optimistische her- beoordeeling. Ten eerste beweegt de we reldeconomie zich eenigszins in opwaartsche richting. Ten tweede heeft het bondsleven in het afgeloopen jaar grootere intensiteit vertoond. Een drietal coöperatieve vereenigingen zijn in het afgeloopen jaar uitgetreden, waardoor het aantal aangesloten coöperaties is gedaald tot 131. In het slotwoord wordt er door het bondsbestuur op gewezen, dat het jaar 1938 door verschillende omstandighe den voor de coöperaties een moeilijk jaar is geweest, doch dat dit in geen enkel opzicht reden behoeft te zijn om met pessimisme den toekomst tegemoet te zien. Het verslag van den coöperatieraad, dat op het jaar verslag volgt, noemt het betreurenswaardig, dat de bond, welke numeriek tot de grootste organisaties van ons land behoort, nergens erkenning heeft gevonden en tevergeefs wacht op een plaats in de adviseerende colleges. URKER GENEESHEER BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermidag is dokter B. de Jong, genees heer op het eiland Urk, bij het zwemmen in zee verdronken. Zijn lijk is nog niet gevon den. Het ongeluk gebeurde, toen de heer de Jong bij het strand van de z.g. staart van Urk met eenige kennissen aan het zwem men was. Plotseling verdween dokter de Jong in de diepte. Waarschijnlijk is hy in een kolk geraakt, op de plaats waar ook twee jaar geleden een kind verdronken is. De andere zwemmers stelden dadelijk po gingen in het werk om den drenkeling te redden, doch zij slaagden daarin niet. Ds. Zijlstra, predikant op Urk, die tot het ge zelschap behoorde, snelde onmiddellijk naar het dorp om hulp te halen, waarna enkele mannen er met een vlet op uit trokken. Na eenigen tijd dreggen is het lijk gisteravond opgehaald. Dokter de Jong was pas sedert enkele maanden op het eiland als ziekenfondsarts gevestigd. Daarvoor was hy in Groningen werkzaam. Hy was ruim dertig jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. BASCULE VAN EEN BRUG NAAR BENEDEN GESTORT. Meisje ernstig gewend. Gistermiddag is te Monnikendam, tijdens werkzaamheden aan een oude basculebrug, tengevolge van het breken van een ijzeren oog, de bascule op het brugdek terecht gekomën. Op dat moment passeerde juist het elfjarig dochtertje van de familie Kramer uit Monnikendam. Een der beide voeten van het meisje geraakte tusschen het brugdek en de bascule be kneld, waardoor het geheel verbrijzeld werd. In ernstigen toestand is het meisje naar het ziekenhuis vervoerd. 12-JARIG MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag is in de Grootestraat te Nij- verdal het twaalfjarige meisje S., dat op de fiets gezeten, tusschen twee stilstaande auto's door den rijweg wilde oversteken, door een passeerende personenauto aange reden. Het kind viel tegen den grond, waar bij het een zware hersenschudding opliep. In zorgwekkenden toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis te Almelo overge bracht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag ging de vijftigjarige heer A. Hulzebos, opzichter van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela, zwem men in een wijk te Groot-Stukken, gemeen te Onstwedde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familie ongerust en stelde zij een onderzoek in. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal liggen. De politie begon te dreggen en haalde korten tijd daarna het lijk op. Vermoed wordt, dat de heer H., die een goed zwemmer was, in het water onwel is geworden. NIEUWE VERKEERSBRUG BIJ DORDRECHT. Ideale verbinding tusschen Noorden en Zuiden. Het verlangen naar snelle verbin dingen usschen de verschillende deelen van ons land tusschen Noord en Zuid in den loop der jaren sterker gewor den naarmate het wegverkeer groeide, is vandaag weer voor een gedeelte be vredigd nu de nieuwe verkeersbrug over de oude Maas by Dordrecht offi cieel in gebruik is genomen. De ingebruikneming vn de brug over het Hollandsch Diep beteekende reeds een belangrijke verbetering, doch de wegge bruikers zullen eerst thans kunnen juichen nu het leed van de veerponten bij Dordrecht geleden is. Een prachtig viaduct leidt hen feitelijk over Dordrecht heen over een lengte van 1260 meter, zoodat zij op de snelste wijze hun weg naar het zuiden of naar het noorden kunnen kiezen. De nieuwe brug. Er is een groot werk tot stand gebracht, dat weer luister bijzet aan den naam van de Nederlandsche bruggenbouwers. Men kon namelijk niet volstaan met het bouwen van een brug alleen, welke de oevers van de oude Maas zou verbinden, doch, omdat de brug op Rijnvaarthoogte gbouwd moest worden, waren viaducten noodig om het verkeer op de vereischte hoogte brengen. De bouwers zijn er niet alleen in geslaagd een uitermate practische brug te bouwen, doch zy hebben hier een voorbeeld gegeven hoe doelmatigheid aan de schoonhed van nieuwe zakelijkheid gepaard kan worden. De totale lengte van de viaducten en brug te Dordrecht, welke als een aanslui tende overbrugging kunnen worden be schouwd, bedraagt ongeveer 1260 meter, hetgeen dus langer is dan de verkeersbrug bjj de Moerdijk. In het bij zijn van tal van officieele per sonen is de brug hedenmorgen omstreeks elf uur door den minister van Waterstaat, minister van Buuren, geopend. Na den minister spraken nog de commis saris van de koning in de provincie Zuid holland en de burgemeser van Dordrecht. NIEUW KENTEEKEN VOOR AANHANGWAGENS. Opmerkingen van den A.N.W.B. Volgens de nieuwe wegen verkeersbe- schikking, waarvan wordt verwacht, dat deze spoedig in werking zal treden, moeten de motorrijtuigen, welk een aanhangwagen trekken, voorzien zijn van een in de wegen- verkeersbeschikking voorgeschreven ken- teeken, bestaande uit een rechthoekig, blauw bord, waarop een gele driehoek, hetgeen des avonds verlicht moet zijn. Hoewel deze bepaling naar de meening van den A.N.W.B. wel gewenscht is voor aanhangwagens van omvangrijke afmetin gen, zooals verhuiswagens, e.d. moeten het voeren van dit kenteeken in gevallen, waar in het getrokken voertuig van geringe af- metingen is, als overbodig worden merkt. n aan8e- Daarbij wordt gedacht aan kofferwa» kampeerwagens, e.d., dat zijn dm wagens, welke in het algemeen 0D chassis op twee wielen zyn wml e<?n uiteraard een beperkte lengt/heb?^ bovendien, zooals dit by kampeerwaag vfn geval is, zeer duidelijk en reeds op verrül afstand door hoogte en kleur, zoowel Vr£ het tegemoetkomende als achteroprijdenH verkeer waarneembaar zijn. Een dergelöv aanhangwagen wordt bij gelegenheid door een personenauto getrokken, ergens «m keerd en afgehaakt, terwijl' de trekker casu de personenauto, daarna als zooda dienst heeft te doen, waarbij alsdan noemd kenteeken moet zyn verwijderd Het monteeren en demoi.teeren van d t kenteeken met bijbehoorende electrische leidingen, enz. brengt vry groote last Tn kosten met zich. Vooral zullen deze kost een vrij groote rol spelen in gevallen watr de personenauto incidenteel als trekke heeft dienst te doen, zooals dit voorkomt bit het huren van een kampeerwagen voor de'3 duur van een vacantie. Om deze redenen heeft de A.N/WB aan den minister van Waterstaat ver zocht om wijziging van het betreffende artikel van het wegenverkeersreglement in dien zin, dat dit voorschrift niet van toepassing is op aanhangwagens op twee wielen. Waarbij het wellicht ook overweging ZOu verdienen om het bepaalde in het hierge noemde voorschrift zoodanig te wijzigen, dat de mogelijkheid wordt gelaten, het kentee ken niet aan te brengen op het trekkende voertuig, maar op den aanhangwagen waardoor reeds vele van de bovenstaande' bezwaren zouden komen te vervallen. Op de Internationale Arbeidsconferentie te Genève is de ontwerp-conventie tot pro gressieve afschaffing van de poenale sanc ties besproken. Dr. Soekiman, adviseur van de N. V. V.-delegatie, voorzitter van den inheemschen pandhuisbond in Nederlandsch Indië, verklaarde dat de poenale sancties zedelijk onverdedigbaar zijn. De inheemsche arbeiders moeten niet als misdadigers wor den behandeld omdat zij arm zyn. Het gedwongen terugleiden van in landers naar de plantage na het onder gaan van gevangenisstraf staat gelijk met slavernij, aldus verklaarde dr. Soe kiman. Hij erkende echter, dat de Nederlandsche regeering van alle kolo niale mogendheden het meest gevor derd is op den weg tot afschaffing der poenale sancties. Slechts een klein per centage is daaraan nog onderworpen en hy hoopte, dat ook dit spoedig zou ver dwijnen. De „Artis"-voordracht verschenen. - Thans is te Amsterdam de Artis-voordracht verschenen, waarbij B. en W. den Amster- damschen raad voorstellen gezamenlijk met de provincie Noordholland aan te koopen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra de terreinen tus schen de Plantage Middenlaan, de Plantage Kerklaan, de Plantage Doklaan en de Plan tage Muidergracht, met de op deze terreinen staande gebouwen, de zich in deze gebouwen bevindende zoölogische museumverzamelin gen, voorzoover deze aan het genootschap toebehooren, alsmede de bibliotheek voor een bedrag van 1.131.000, van welke koop som de gemeente Amsterdam drie vierde gedeelte en de provincie Noordholland een vierde gedeelte betaalt, zoodat de gemeente drie vierde gedeelte verkrijgt van den on verdeelden eigendom en de provincie een vierde gedeelte. Zonder uit te kijken overgestoken. - Gistermiddag te half twee is op den Over toom by de Gerard Brandtstraat te Amster dam een vrouw zonder uit te kijken den weg overgestoken. Zy liep tegen een auto op en sloeg tegen de straat. De vrouw liep ern stige verwondingen en werd met een sche delbreuk naar het Wilhelmina gasthuis over gebracht. Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. 19) Silas Mallinsbee, die zat te eten, alsof hij deze bezigheid een soort noodzakelijk kwaad vond, keek op van zijn bord en zei: „Mr. Van Henslaer, ik ben mijn leven lang op de boerderij geweest en ik ben al tijd met mijn paarden en het andere vee in de weer geweest en mijn eenige zorgen wa ren voor mijn beesten. Verder bemoeide ik me nergens mee, totdat ik op een goeden dag eens wou weten, wat er onder den grond was, in plaats van me bij de dingen bo ven den grond te houden, die ik kon snap pen. Maar weet u, er waren twee dingen, die me dwars zaten", zei hij, zyn dochter met een zachten blik aanziend, „ten eerste, dat ik alle kachels op de boerderij altijd stookte met stukken kool, die haast overal zoo maar op mijn land te vinden waren boven den grond; en ten tweede heeft het Lot me een dochter in handen gespeeld, die d'r hoofd vol wonderlijke „ideeën" heeft gekregen, daar in Boston. Sinds zij terug is, hamert er steenkool, steenkool en nog eens steenkool door mijn arm hoofd en er blijft geen kans meer voor normale gedach ten over. Enfin, om kort te gaan, ik heb enorm veel verdiend met die kolen alleen om haar een plezier te doen. We hadden het heelemaal niet noodig, maar zij vond, dat ik dat doen moest. Maar daar was het nog lang niet mee afgeloopen. Daar had dat kind geen vrede mee. Zy vond, dat toen dat geld eenmaal verdiend was, die eerste ronde ook afgedaan had, en ze wou op een andere manier aan den gang. En zoo heeft ze al mijn land langs den spoor weg afgbakend voor het dorp. En de rest is heel eenvoudig. Ditmaal wil ze haar hersens en energie meten met de spoorwegen. Ze denkt, dat we hen met elke kaart kunnen overtroeven. En daarom is dat kantoor hier". „Wat heb ik u gezegd, mr. Van Hens- lear", riep ze. „Heb ik niet gezegd, dat hij een groote kwajongen is? Vadertje, vader tje, ik schaam me verschrikkelijk over je. Nou zal ik eens en boekje over jou open doen. Daar mr. Van Henslaer, zit de man van de plannen en de ontwerpen. Kyk hem eens", zei ze, terwijl ze met haar vinger naar hem wees, „hij schaamt zich niet eens, hy lacht er nog om. Maar nou moet eens luisteren! Hij is inderdaad veeboer in hart en nieren. Hij is met dat leven altijd tevreden geweest en om wel vaart gaf hij niets. Toen vond hij op een keer steenkool, maar deed niets, we praat ten er enkel zoo nu en dan eens over. Toen kwam er op een goeden dag een heel oude vriend en buurman op bezoek, dien vader vaak geholpen heeft. Hij wou een zeker stuk grasland koopen, om uit de moeilijkheden te komen zei hy. Hij was arm en mijn goedhartige vader verkocht het hem voor een appel en een ei om het hem gemakkelijk te maken. Drie maan den later werden daar kolen gedolven anthraciet nogal liefst. En die kerel ver diende een schep geld. Hij had mijn vader den loef afgestoken; maar mijn vader laat zich den loef niet afsteken, door niemand. En toen heeft hy tegen me gezegd: „Kom kind, we zullen de menschen eens laten zien, wat wij kunnen. Als er geld met mijn land te verdienen valt, dan zullen wij dat zelf wel doen, voordat iemand anders ons te grazen neemt. Ik kan op tegen de geraf fineerdste schurken, die er zijn en dat wil zeggen". Dat waren letterlijk zijn woorden. Daar zit de geldslager! Kijk hem eens, nou is hy schuldbewust. Ik ben enkel zijn klerk of zijn gelukspop of zooiets, die hij noodig heeft voor zijn ondeugende plannen!" Mallinsbee had het grootste plezier om zijn dochters beschuldigingen en Gordon moest meelachen en tenslotte zei hij kwasi ernstig: „Het spijt me, mr. Mallinsbee, dat ik dit alles heb moeten aanhooren, maar u bent gewogen en te licht bevonden. En omdat u maar samen bent, is het aan mij om het oordeel te vellen", verklaarde hy. „Kunt u misschien bewijzen, dat u onschuldig bent? Nee? Best, dan veroordeel ik u, om zonder mankeeren binnen zekeren tijd een fortuin te maken, laten we zeggen, binnen zes maanden. Mocht u in gebreke blijven, dan is het te uwer verantwoording, dat u een onschuldig menschenleven geruïneerd hebt". Onder het luchtige gesprek had Gordon plotseling zyn besluit genomen. Hij was een en al opgetogenheid en bewondering voor het mooie, ovale gezichtje van zijn gastvrouw en haar onconventioneele ka meraadschap sprak onmiddellijk tot zyn gezonde natuur. Zijn opmerking over Silas Mallinsbee was den anderen twee niet ontgaan en had zoowel vader's als dochter's nieuwsgierig heid gaande gemaakt. „Waarom juist zes maanden?" lachte Hazel. „Ik vind het tenminste vrij kort", grom de Mallinsbee. Gordon keek, alsof hij de onverbiddelijke rechtvaardigheid zelf was en zei: „Is het gewoonte, dat de rechter verant woording verschuldigd is voor zijn oordeel? En er staat straf op het betoonen van on voldoenden eerbied voor den rechter", zei hij waarschuwend. Maar zyn waarschuwing miste alle uit werking. „En dat geruïneerde, onschuldige men schenleven?" vroeg Hazel. Het antwoord kwam zonder aarzelen. „Het mijne", zei Gordon. Vader en dochter luisterden nu ernstig naar wat hy te vertellen had. Hip-Lee bracht de pudding binnen en verdween weer geluidloos. Toen sloeg Gor don zijn oogen van zyn bord op en keek zijn gastheer aan en daarmee naar het sterke, jonge gezicht van het meisje. Toen sloeg hij zijn oogen weer neer en zuchtte. „Ik kan het niet hebben, dat iedereen verhaaltjes zit te vertellen en dat ik alleen niet meedoe", zei hij, terwijl hij zijn cus tardpudding met vruchten opat. „Myn verhaaltje is al even eenvoudig als dat van u beiden en ik ben met een zin uitgepraat. Mijn vader heeft me met een zeker bedrag de wijde wereld in gestuurd om in zes maanden tijds honderd duizend dollar te verdienen!" Hy was verrast over de uit werking van zyn verklaring. Hazel was een en al oprechte verbazing en ze deed ook geen moeite dit te verbergen. Maar aan haar vader was uiterlijk minder te merken: het bleek alleen uit zijn ernstige gezicht, waaruit plotseling alle vroolykheid was ge weken. „Honderd duizend dollar in zes maan den", riep Hazel uit; ze morste bijna haar koffie, die Hip-Lee zoo juist had binnen gebracht en zette haastig haar kopje weer neer. „Je vader verlangt niet weinig", a®1 Mallinsbee in gedachten. Hun ernstige verbazing was meer dan Gordon kon verdragen en hij begon dan ook hartelijk te lachen en zei: „Ik vind, dat het leven te ernstig is om het zoo zwaar op te nemen en daarom houdt het me minder bezig, dan misschien goed is. Myn vader is altijd een goede ka meraad en meestal neemt hij de dingen waar het zyn zoon betreft, ook heel spor tief op. Moreel ben ik hem honderd dui zend dollar schuldig. Hij nam me eens on der handen en ik geloof, dat ik nogal hard van stapel liep, zooals lui van mijn leefllJd en ervaring dat nou eenmaal doen tegen mannen van den leeftijd en de ervaring van myn vader. En toen liep ik vanzei sprekend met mijn neus tegen den muur. ik zag eensklaps de ware beteekenis van het woord „bluf', heelemaal vergetend, da m'n vader drie en dertig jaar ouder tva^ dan ik. Maar hy kon er nog beter mee over weg dan ik en het resultaat was, dat ik ove zes maanden met honderd duizend do la terug moest zijn, of anders mijn ^'e' aandeel in de zaak zou verspelen". jj lachte jongensachtig uitgelaten en voeg er aan toe: ,,'t Is verschrikkelijk niet waar- Idioot hè?" Mallinsbee keek ook weer vroolijk e Hazel lachte hartelijk. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6