dagblad voor alkmaar en omstreken. Zware werking van de Krakatau Geruchten over politieke avances van Berlijn. No. 149 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. Dinsdag 27 Juni 1939 141e Jaargang Londen-Moskou. Zal Engeland het Russisch standpunt nog verder tegemoet komen? Wat Japan vreest en China hoopt! De algemeene toestand. Dijken van het Albertkanaal doorgebroken. Ernstige overstrooming bij Hasselt Aschregens op de westkust van Java. Bevolking reeds gewaarschuwd. a VT VA V UnKNblhU* 2* JL.U ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maaLden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320. redactie 3330. KRAK. Hoofdredacteur: Ij. N. ADEMA. Havas herinnert er in een telegram uit Moskou aan, dat het thans twaalf dagen geleden is, dat Strang, de buiten gewone Engelsche afgezant voor het voortzetten van de onderhandelingen over een drievoudig verbond tusschen Engeland, Frankrijk en de Sowjetunie, te Moskou aangekomen is. Sindsdien hebben de onderhandelingen vrijwel onafgebroken voortgeduurd. De En- gelschFransche onderhandelaars heb- .ben Molotow twee formules aangebo den, welke de volkscommissaris van buitenlandsche zaken beide te „be schroomd" gevonden heeft. Thans ver wachten zij vandaag of morgen nieuwe instructies van hun regeeringen om in staat te zijn een derde formule aan te bieden. Hoewel er niets uitgelekt is van de voor stellen van Strang aan zijn regeering, ver meit men zich te Moskou gaarne in de ver onderstelling, dat zij in d^. richting gaan van een verdere tegemoetkoming aan de wenschen van de Sowjetregeering. Mocht Engeland niet bereid zijn een waarborg voor de Oostzeelanden op de door de. Sowjetunie gewenschte voorwaarden op zich te nemen, dan acht men het altijd nog mogelijk, dat een verdrag tot wederzijd- schen bijstand tot stand komt, dat tot Enge land, Frankrijk en de Sowjetunie beperkt bluft. Men weet, dat de Sowjetunie zich een tegenstander betoond heeft van elk ont werp, waarvan de toepassing op een of andere manier afhankelijk zou zijn van een interventie van den Volkenbond. De reden van dit verzet schijnt gezocht te moeten worden in de vrees voor een eventueel veto van een van de mogend heden, die hoewel lid van de Geneef- scbe instelling gebleven, in den politie- ken en ideologischen ban van het Duit- sche rijk getrokken is. Tegenover de bewerkingen van de Duit- sche pers, welke blijft volhouden, dat de Sowjet-Unie een uitbreiding van het ver drag tot het Verre Oosten zou vragen, meent men in de Moskousche kringen, waar uit Havas zijn nieuws put, dat gezien de verscherping van het conflict over de bui tenlandsche concessies het eerder de wester- sche mogendheden zouden zijn, die belang hebben om deze kwestie thans aanhangig te maken. Nochtans is het duidelijk, dat de Japanners, ondanks alle tegenspraken, op hun hoede blijven en aandachtig de ontwik keling van de onderhandelingen blijven vol gen. In elk geval meenen zij, dat het ver drag zich op den langen duur tegen hen zal richten, niet zoozeer omdat zij een samengaan van de drie mogendheden in het Verre Oosten vreezen, maar omdat de Sow jetunie er door In een betere positie zal komen om druk op Japan te oefenen. Bo vendien vreezen zij, dat als het verdrag eenmaal tot stand gekomen is, het door den loop der dingen op den duur ook tot het Verre Oosten zal worden uitgebreid, al of niet na voorafgaande overeenkomst. In Chineesche kringen zou men het ver drag daarentegen gaarne tot stand zien ko men, daar men ervan verwacht, dat het een Europeeschen oorlog verijdelen zal, die China geheel alleen tegenover Japan zou laten staan en de leveranties van oorlogs materiaal, welke het van het Westen ont vangt, vrijwel zou doen ophouden. Wat Duitschland betreft, veronderstelt men, dat het zal voortgaan om althans indi rect de Sowjetunie voordeelen op handels gebied of misschien nog wel in ander op zicht aan te bieden en vrij algemeen ver spreid is ook de opvatting, dat de Sowjet unie het sluiten van een handelsovereen komst met Duitschland geen moeilijkheden in den weg zou leggen, echter eerst nadat een politieke overeenkomst met Engeland er. Frankrijk tot stand gekomen is. Men merkt overigens op, dat indien de Sowjet unie van Duitschland belangrijke aanbiedin gen gekregen heeft er in het ontwerp voor een drievoudig verbond niets is dat zich daartegen verzet. Bovendien zouden in ge val van handelsbesprekingen Engeland en Frankrijk desgewenscht eveneens aanbie dingen kunnen doen. Te Londen en Parijs blijft men hoopvol. De diplomatieke redacteur van de Obser- ver schrijft dat men ondanks der. slependen gang van de onderhandelingen te Moskou ongelijk zou hebben, om daaruit op te ma ken dat de hoop op de totstandkoming van een verdrag minder levendig zou zijn. De Sunday Times constateert met dat al, dat de atmosfeer te Moskou minder gunstig is. Zij klaagt, dat Molotow zoo weinig soepel is. De Engelsche en Fransche onderhandelaars hebben niets nagelaten om allen twijfel te doen verdwijnen en verdenkingen op de vlucht te jagen. Wanneer de Sowjetunie hun werkelijk in denzelfden geest tegemoet wilde komen, zou er geen moeilijkheid hoe ven te bestaan voor de onderteekening van een verdrag. De Daily Telegraph verneemt intusschen, dat indien de EngelschFransche onder handelaars gelegenheid krijgen om nog ver der aan het Russische standpunt tegemoet te komen, zij een gelukkigen uitslag van de onderhandelingen voorzien. De Oeuvre verneemt zelfs al, dat Londen Strang gemachtigd heeft nog verder te gaan zoodat hy alle verlangens van Molotow be treffende het automatisch karakter van de garantie voor dr Randstaten zou kunnen in willigen. Engeland wordt boos Onder den titel „Engeland begint boos te worden" en met als onderkop „Een onheil spellende stemming" schrijft de Londensche correspondent van de N.R.Crt.: Sedert eeni- ge weken vermenigvuldigen zich dagelijks de aanwijzingen, dat er zich in Engeland een even onvermijdelijk als onheilspellend pro ces aan het voltrekken is. Een geestelijke ommekeer wordt merkbaar. Engeland, dat tijdens zijn jarenlangen slaap zooveel over zijn kant heeft laten gaan, zooveel beleedi- gingen en affronten heeft geslikt, zoo blind heeft vertrouwd in de mogelijkheid, met ge duld en goede woorden een oplossing voor alle grieven en geschillen te kunnen vinden dat slaperige, verdraagzame Engeland begint langzamerhand onmiskenbaar kwaad te maken, grimmig zelfs. In de maanden tusschen München en de verkrachting van Tsjechoslowakije, toen de regeering ten lange leste uit haar optimis tische droomen ontwaakte, en de ware De- teekenis van de gevaren, die Engeland be dreigen, begon te doorzien, was er van grim migheid nog weinig te merken. Engeland veranderde noodgedwongen zijn houding te genover de dictatorschappen. Het begon zich in versneld tempo te wapenen en later nieu we vrienden te zoeken, om zich de noodige veiligheid te verschaffen, maar het deed dit alles op een koel-zakelijke wijze. De dictators wilden niet naar goede woor den luisteren welnu, dan zou men hun met andere methoden probeeren duidelijk te maken, dat Engeland's verdraagzaamheid niet als zwakheid moest worden misver staan. Ongetwijfeld zouden zij dan voor rede vatbaar blijken. Engeland had hen bedorven met zijn toegevendheid. Zij waren als stoute kinderen steeds lastiger en veeleischender geworden, en zij zouden, evenals stoute kin deren, zeker tot betere gedachten komen als Engeland duidelijk toonde, dat het zoo noo- dig ook een strenge gouvernante kon zijn. Er was in dit alles nog geen sprake van rancune. Integendeel, de toon waarop de staatslieden en de pers over hun nieuwe po litiek spraken, was eerder defensief. Het stoute kind moest toch vooral begrijpen, dat de gouvernante niet hard of onbillijk wilde zijn, dat zü niet dreigde en dat haar streng heid alleen voor des kinds eigen bestwil was. Nu echter ook deze goed bedoelde woorden geenerlei weerklank in de dicta torschappen vinden, nu de dictatoriale pro- pagandaministers alle Engelsche verklarin gen en uitleggingen van zijn nieuwe politiek en al zijn verzekeringen, dat het slechts vre de en veiligheid zoekt, verachtelijk verwer pen als Angelsaksische hypocrisie en ant woorden met den kreet: „omsingeling", nu de pers van deze landen zich openlijk ver heugt in Engelands moeilijkheden in het Verre Oosten, nu dit alles zoo duidelijk toon, dat de goede wil by de andere partij ten eenenmale ontbreekt, begint de koele zakelijkheid van enkele maanden geleden voor een heel andere houding plaats te ma ken. 11 In plaats van geduld en verdraagzaamheid treedt nu uitgesproken ergernis, een grim mige vastbeslotenheid, kwaad zoonoodig met kwaad te vergelden. Engeland begint er genoeg van te krijgen de beleedigingen van Göbbls met een geringschattende on verschilligheid of geamuseerde verdraag zaamheid te aanvaarden of met geduldige uitleggingen te beantwoorden. Engelands geduld loopt op zijn eind, het wordt kwaad, het begint terug te slaan, zij het ook voor- loopig nog slechts in woorden. Er is een nieuwe stemming ontstaan, de voorlooper van den oorlogshaat. Dat geeft aan deze weken van dreigende stilte voor den storm zoo iets bizonder on- neilspellends. tl Ziedaar den algemeenen indruk, welke met een paar concrete voorbeelden kan wor den gestaafd: Chamberlain, die meester van zachtzin nigheid en vergoelijking, spreekt in het La gerhuis van „onverdraaglijke beleedigin gen" en verklaart met een onmiskenbare toespeling op Duitschland „dat Europa ver giftigd wordt door de verspreiding van vai- sche en ongegronde verdenkingen". De Daily Telegraph, voorzichtig, altijd een sober orgaan, schrijft onder den titel: „De grenzen van verdraagzaamheid", dat de premier nog lang niet ver genoeg is gegaan. Het blad noemt Göbbels' rede van gisteren „een typische uitbarsting van zijn onbe schoftheid, vijandschap en provoceerende houding". Het merkt met bijtende scherpte op, dat deze officieele vertolker van Duitsch- land's politiek, niet schroomt openlijk te ge nieten in de behandeling, die Britsche on derdanen in Tientsin hebben moeten onder gaan. Het verklaart, dat het nutteloos is „op redelijk wijze te willen praten met onrede lijke menschen, die, zooals Göbbels, zeggen, dat Engeland als een idioot voor de wereld staat". In denzelfden geërgerden trant laat de Times zich uit, wanneer deze gewezen hoo- gepriester van de verzoeningspolitiek schrijft, „dat Duitschland en Italië niet schijnen te begrijpen, dat een bulldog, hoe zeer men hem ook ophitst, niet keft of blaft voor hij bijt, maar dat hij, als hy eenmaal heeft vastgebeten, niet meer loslaat". Nog een voorbeeld: De Yorkshire Post, geen vriend van het Derde Rijk, maar niet temin een sober, gerespecteerd, conservatief blad, dat zich allerminst met gruwelverha len inlaat, schroomt niet, openlijk de ver denking uit te spreken, dat er Duitsch geld en Duitsche intrige achter de Iersche bom aanslagen steken. De Daily Mail, evenals de Times een van de grootste voorstanders van de verzoe ningspolitiek, zinspeelt op dezelfde moge lijkheid. Tenslotte nog dit laatste, en misschien treffendste symptoom van de nieuwe hou ding. De Engelsche filmcensuur, die een on officieel, maar nauw contact met de regee ring onderhoudt, heeft tot ieders verbazing toestemming gegeven de Amerikaansche film „Bekentenissen van een nazi-spion" in Londen te vertoonen, voor alle leeftijden nog wel. Hoewel deze film vrijwel geheel op het feitenmateriaal van de Amerikaansche spionnage-processen is gebaseerd, is haar strekking toch uitgesproken en oprecht pro pagandistisch. Göbbels wordt er in ten too- neele gebracht, Duitschland's politieke theo rieën, ambities en methoden worden er op uitermate overtuigende wijze in weergege ven, en het geheel stelt het Derde Ryk in zoo'n ongunstig licht, dat het publiek, dat de cinema nu al wekenlang eiken avond tot de laatste plaats bezet, vrijelijk uiting geeft aan de gevoelens van weerzin tegen de nazi's, die de film opwekt. Wanneer men bedenkt, dat de Britsche filmcensuur tot voor kort altijd scherp heeft gewaakt tegen alles wat de internationale betrekkingen zou kunnen verergeren, va3k zelfs ten koste van de waarheid, mag het inderdaad als een hoogst belangrijk teeken worden beschouwd, dat zy nu de „bekente nissen van een nazi-spion" voor het Britsche publiek toegankelijk heeft gemaakt. Zoekt Duitschland politiek contact met Moskou? De Figaro verneemt uit Londen, dat het Foreign Office kennis genomen heeft van geruchten uit Berlijn, volgens welke de Duitsche regeering Rusland wil voorstellen de oeconomische onder handelingen aan te vullen door poli tieke besprekingen, die binnenkort geopend zullen worden. Volgens de Duitsche leiders zou het Anti-Kominternpact geen bezwaar meer zyn voor een DuitschRussisch niet- aanvalsverdrag omdat het slechts be trekking zou hebben op de communisti sche actie buiten de Sowjet-Unie. In dit verband krijgt een bericht van de Times bijzondere beteekenis, volgens het welk men te Warschau meent, dat de missie van dr. Kleist en Böhning naar Estland en Letland in verband staat met den wensen van von Ribbentrop, om deel te nemen in een garantie van de neutraliteit der rand staten. De twee Duitsche vertegenwoordi gers moeten, naar gezegd wordt, onderzoe ken of de regeeringen van Estland en Let land bereid zouden zijn een gemeenschap pelijke garantie van Berlijn en Moskou te aanvaarden. Men wijst er op, dat Litwinow in 1935 heeft voo~gesteld dat zulk een ge meenschappelijke garantie zou worden ge geven door Moskou, Warschau en Berlyn. De Oostzee-staten verzetten zich hier toen echter tegen en men liet het denkbeeld val len. Nabij Hasselt zijn gisteravond de dy- ken van het Albertkanaal doorbroken en wel boven Hasselt in de richting van Genk, op 150 meter afstand van de brug van Godscheid. Aan beide zijden van het kanaal zyn de dijken bezweken, en aangezien het land hier onder de waterspiegel ligt, zyn de weiden over stroomd. De doorbraken hebben een breedte van 25 tot 40 meter. Tot aan de sluis van Hasselt, over een lengte van drie kilometer, zyn diepe voren van 16 tot 15 meter breed ontstaan. Aan de linkerzijde, in de richting van Luik, is een bres van vijf meter breedte ontstaan; de palen van het electrische net en de meerpalen voor de schepen zyn weg geslagen. Aan de rechterzijde, in de richting van Hasselt, is de dijk over een lengte van ongeveer 100 meter weggeslagen en de wa termassa, welke zich over het land uit stortte, heeft een van de beide sluiswach tershuisjes, welke pas voltooid zijn, ver nield. Een modderige watermassa stroomt in de richting van Hasselt. Ook de Demer is hierdoor buiten de oevers getreden en de wegen worden bedreigd. De gendarmerie en de bevolking stellen alles in het werk om het vee, dat in het water rondzwemt, te redden. Een dóode. De dijkdoorbraak van het Albertkanaal heeft een doode geëischt, den chefingenieur der werken, die zich niet tijdig in veiligheid kon stellen. Andere slachtoffers zijn niet ge vallen, het kanaalgedeelte tusschen de slui zen van Hasselt en die van Diepenbeek, een stuk van 3 K.M., blijft leegloopen in de vlakte van de Demer. Hondeiden H.A. grond zijn overstroomd. De geheele bevol king van Hasselt is uitgeloopen om den overstroomingsramp gade te slaan. Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad. De aardbeving aan de goudkust. - Vol gens het officieele rapport van het gouver nement van de goudkust zijn bij de aard beving van Vrijdag j.1. zestien dooden ge vallen, terwijl 133 personen werden ge wond. Dorp door aardbeving verwoest. - Uit Cuzco wordt gemeld, dat het dorp Poma- cahchi (in Peru) door een aardbeving is verwoest. Een twintigtal personen werd ge dood en velen gewond. Uit Bandoeng wordt gemeld: De Krakatau vertoont thans uiterst zware werking. Er hebben ontelbare erupties plaats, waarbij het geknal wordt gehoord van ontladingen in de eruptiemassa. Te Pasaoeran, Anjer en Laboehan zijn gedurende den geheelen nacht asch regens gevallen. (Deze plaatsen liggen aan de Westkust van Java, tegenover de Krakatau). De resident van Bantam heeft zich naar Pasaoeran begeven, teneinde van daaruit ae Krakatau waar te nemen. Men hoort van daaruit steeds gerommel, men ziet bliksem schichten. Het uitzicht echter is, tengevolge van de windrichting, niet gunstig. Het eiland is in aschwolken gehuld. „Karbouwen gereed houden!" De erupties gaan tot 1000 meter hoogte. De bevolking is rustig. Er is reeds aan de bevolking opdracht gegeven om karbouwen en andere trekdieren ge reed te houden met het noodige trans portmateriaal, zoodat men op een even tueel alarm onmiddellijk kan uitwij ken. Hierbij valt echter op te merken dat in deze streek meermalen gelijke instructies zijn gegeven. De verdere ontwikkeling dient te worden afgewacht. De mantri van den vulcanoiogischen dienst is gisteren van zijn waarnemings post teruggekeerd. Van Rangkastoeng uit, en plaats welke vanaf de kust circa 60 K.M. het binnenland in is gelegen, tusschen die kust en Batavia, van welke plaats het circa 80 K.M. ligt, zijn gisterenmorgen van negen uur in den och tend af erupties gezien tot 1000 meter hoogte. Van 10 tot 12 uur in den middag zijn 191 maal knallen gehoord en 427 maal bliksem schichten waargenomen. Behalve dat er aan de kust op verschillende plaatsen een asch- ïegen is gevallen, is hier ook nog zwavel reuk waargenomen. De waarnemingen zijn heden bemoeilijkt door een zeer donker uitzicht in verband met den westenwind. Aardschokken te Cheribon. Vanmorgen om zeven uur zijn te Cheri bon en Koeningan lichte aardschokken waargenomen. De aardbeving werd te Lang- gardjati en Tjilimoes heviger gevoeld, waar van een tiental huizen de muren en'daken zijn gescheurd. Hier en daar, zijn plafonds ingestort terwijl dakpannen van hun plaats schoven. De ingezetenen zijn dan ook vrij ernstig geschrokken. Sommigen beweren dat ook in den afge- loopen nacht om drie uur een schok werd gevoeld. Dt laatste wordt echter niet be vestigd. Het meteorologisch observatorium te Ba tavia registreerde vanmorgen om zeven uur een aarbeving van matige sterke, op een af stand van 200 K.M. De richting der bevinc was moeilijk vast te stellen. 're"t ude werking van de Krakatau C, observatorium tot dusver nog geen duidelyke wyzigjngen opgeteekend.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1