FRANKENBERG N.V. PELS LAATSTE BERICHTEN. &Aeepstijdingen I Zuinig Jkovwciaal Tlieum KINDERBOEKEN PRENTENBOEKEN |i Stad en Omgeving, ij WITTE BORDEAUX ft HEILOO EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Dinsdag. HET 55STE SCHOOLFEEST VAN VOLKSONDERWIJS. „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan", zingen de kinderen van de laagste klassen der openbare scholen op 5 December, als er in het Kanaal een zwarte boot komt aantuffen waarop de Sint en zijn wit paard al van verre zichtbaar zijn. De kinderen van de hoogste klassen be hoeven dat niet te zingen omdat de boot waarmee zij naar Schoorl zullen gaan niet uit Spanje komt maar aan de Voormeer op zijn enthousiaste jeugdige passagiers ligt te wachten. Om kwart voor twaalf zijn de kinderen van de hoogste klassen der openbare la gere scholen met hun onderwijzeressen en onderwijzers en „commissarissen" van het Oude Ziekenhuisterrein naar de Voormeer gemarcheerd en in een oogenblik was de trotsche driedekker van de Alkmaar Packet daar gevuld met de „spes Alcmariae" die vol vreugde over den komenden zonningen zomerdag den traditioneelen tocht naar Schoorldam is begonnen. Vandaar wordt dan naar De Roode Leeuw gemarcheerd en na allerlei tracta- ties trekken de groepjes naar de duinen om er naar hartelust te spelen en te stoei en. Het is altijd een alleraardigst gezicht de hooge, volgeladen boot door het Kanaal naar haar bestemming te zien trekken. Vaders en moeders, broertjes en zusjes staan langs de Kanaaloevers en zwaaien en roepen naar de juichende kinderen, die met vlaggen, met zakdoeken en petten wuiven en met serpentines den wal trach ten te raken. De muziek speelde het Alkmaarsche volkslied en honderden blijde kinderstem men hielpen dapper met van Alkmaars Victorie te zingen. Welke scholen er boven, welke beneden en welke tusschen-deks zaten was bij het voorbij varen niet te bekijken. Wij veron derstellen, dat de scholen ieder jaar om beurten wel eens de beste plaatsen zullen krijgen. Het is een prettige zomerdag, niet te warm voor een tocht naar de duinen en de jeugd zal van dit 55e schoolfeest van Volksonderwijs naar hartelust genieten. Vanavond om 9.15 uur worden de kinde ren weer aan de Bierkade verwacht. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Hedepnacht te ongeveer 12 uur heeft een aanrijding plaats gevonden tusschen 2 auto's. De 38-jarige bestuurder E. van één dier auto's kwam, toen hij vanaf de Kaarse- makersgracht rechtsaf de Kanaalkade op wilde rijden, in botsing met een auto, be stuurd door den .heer B. uit Wieringerwerf. welke over de Kanaalkade reed, komende uit de richting van het Texelschehek. B. trachtte een aanrijding te voorkomen door het stuur naar links om te gooien, doch kwam toen in aanraking met een boom, staande ongeveer tegenover de kaasfabriek „De Karperton". De bestuurder en zijn naast hem zittende echtgenoote werden licht gewond en konden, na in het Centraal Ziekenhuis alhier te zijn verbonden, per taxi huiswaarts keeren. De auto werd zwaar beschadigd. AAN BOORD GESTORVEN. Toen gistermorgen de boot, die om 10 uur uit de haven van Den Helder naar Texel vertrekt even buiten de haven van Den Helder was, werd een passagier, die zich aan boord bevond, zeer ernstig ongesteld en overleed na eenige oogenblikken. De man, die nog jong was, had juist het ziekenhuis verlaten en was weer op weg naar huis en had zich wat gehaast om de boot te halen. De boot keerde direct naar Den Helder te rug, om daar de overledene weer af te zet ten. De bootdienst had zooveel vertraging, dat de reizigers bijna een uur te laat op Texel arriveerden. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de gemeentelijke bu- reaux op Donderdag 29 Juni a.s., den ver jaardag van Z. K. H. prins Bernhard, voor zoover de dienst het toelaat, na 1 uur des namiddags gesloten zullen zijn. GESLAAGD. Voor het propadeutisch examen voor werktuigbouwkundig ingenieur de heer J. N. Joustra alhier. DE INTOCHT DER MILITAIREN. Welke route de troep volgt. Zooals men weet, zal het 2e Regiment Luchtdoelartillerie Donderdagmorgen in Alkmaar arriveeren. Met de trein van 9.44 uur komt de troep aan het station aan en na de marschformatie op het Stationsplein te hebben aangenomen, zal de colonne de volgende route nemen: Stationsweg, Schar- loo, Westerweg, Egmonderstraat, Nassau- laan, Kennemersingel, Kennemerstraatweg, Emmastraat, Costerstraat, Bleekerskade, Nieuwlandersingel, Klein- en Groot-Nieuw- land, Laat, Huigbrouwerstraat, Langestraat, Stadhuis, Koorstraat, Laat. Mogen wij nog eens herinneren aan het verzoek, om de vlaggen uit te steken? Eigenlijk is dat verzoek overbodig, omdat Donderdag tevens prins Bernhard verjaart en het de gewoonte is, om op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis de drie kleur uit te steken. HET CIRCUS STRASSBURGER IN ALKMAAR. Het is vandaag voor de jeugd een blijde dag. Allereerst door het schoolfeest, maar daarnaast door de komst van een der groot ste Europeesche circussen, dat voor drie da gen naar Alkmaar is gekomen. Vanaf het Oude Ziekenhuisterrein zou de jeugd vertrekken en juist van dat oude zie kenhuisterrein konden de jongens bijna niet wegkomen omdat het bor.te circuswereldje er in den waren zin des woords bezig was zijn tenten op te slaan. Dat blijft altijd, ook voor de ouderen, in teressant en men staat er verbaasd over in welk een korten tijd daar de vier groote stalen masten verrijzen waaraan met pols- dikke kabeltouwen het tentzeil wordt opge- heschen. Iedere man kent hier zijn plaats en zijn werk en binnen één enkelen dag is de groote tent kant en klaar en is er een dorp van rij dende huizen rond gepoot waaraan exen- trieke menschen en nog exentrieker dieren een zeer romantisch cachet geven. Voor de toeschouwers was het vooral in teressant te zien hoe de groote werkolifant wiens kop door een dik stootkussen be schermd was, op een enkele voetbeweging van den kornak naar links of naar rechts stapte. Moest er even een wagen ver zet worden en konden de zwoegende mannen die niet zoo spoedig van zijn plaats krijgen, dan kwam Jumbo goedig aangestapt, zette even zijn kop voor of ach ter den circuswagen en duwde hem met evenveel gemak voort als een Alkmaarsche huismoeder haar babywagentje. Onophoudelijk reden de tractors af en aan om de wagens van de ladingplaats aan den Helderscheweg af te halen. Daar ston den in de lange rij spoorwagens nog een aantal dikhuiden, kameelen, ponnies en paarden waarvan het circus er niet minder dan 53 in bezit heeft. Lang behoefden ze daar niet meer te staan want de stal op het Oud Ziekenhuis terrein was al klaar en het geurige hooi lag al ter verwelkoming gereed. Nog weinige uren en het circus, dat ook een aparte afdeeling Somali-negers heeft is bedrijfsklaar. Duizenden lichtjes aange sloten op een eigen electrische centrale zullen feestelijk branden, de kapel zal vroo- lijke marschen laten hooren en de bewoners van Alkmaar en omgeving zullen bij dui zenden binnenstroomen om zich te verbazen over alles wat een eerste klas circus aan pracht en praal, aan durf en behendigheid, en aan de sfeer van het Oosten met men schen en dieren kan brengen. (ONGECORRIGEERD). TE ALKMAAR. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken "an op 20 Juni behandelde zaken. C. L. uit Bergen, arbeider. Heeft te- reéht gestaan wegens diefstal en twee inbraken. De eisch was 1 jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk met 3 proefjaren en oplegging van bijzondere voorwaarden. C. E., smidsknecht te Kerichem. Heeft terecht gestaan wegens inbraken, in Anna- Paulowna gepleegd. De eisch was 10 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 proefjaren en oplegging van bijzon dere voorwaarden. Het vonnis luidt: 10 maanden voor waardelijk, met 3 proefjaren en oplegging van bijzondere voorwaarden. P. A. M. S., timmerman te Amsterdam. Heeft terecht gestaan als verdacht van medeplichtigheid aan een inbraak te Lim- men. De eisch was 3 jaar gevangenisstraf. Het vonnis luidt conform. L. L. te Heiloo. Heeft terecht gestaan wegens diefstal van een electr. ruitenwis- scher uit een garage te Heiloo. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. Het von nis luidt 14 dagen gevangenisstraf. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ LANGESTRAAT 85. Inschrijving van nieuwe leden met ingang van 1 Juli a.s. voor de halve contributie. Nieuwe aanwinsten 2e suppl. Hjst 35. Techniek. 600V54 Verzameling technische onder werpen 1938. 621B44 Berckel, van. Onderzoekingen over de circulatie in het koelsysteem van de vuurhaardwanden van een stoomketel. Electriciteit. 621.3B93 Büscher. De electriciteit in beeld. 621.3G3211 Gerritsen. Leer lasschen. 621.3H30h Harterink. Handl. voor het zelfaanleggen van electrische huisinstalla ties, enz. 621.3H66 Hiskes. Hoe maak ik zelf mijn gramofoonplaten? 621.3Y25 Yates. De jonge electriciën. Techniek der verkeersmiddelen. 629T18 Telder. Het wonder der snelheid. (j) 629.2T37 Tonkes. Electriciteit in de auto. Tuinverzorging. Vogels. 635T30 Thijsse. De bloemen in onzen tuin. (Verkade album). 636B12 Backus van Geffen. Kamer- en volièrevogels. 636E42 Everaarts. Buiten- en binnen- volière. Huishouding, voeding, koken. 640G33 Gestel Jr., van. Kleine repara ties Die knapt U tóch zelf op. 640L34 Leerink. De huisvrouw en haar dienstbode, (g.) Stz. Raad, Goede; geïll. vraagbaak voor het huisgezin. 641S44 Schoorl. Weet wat ge eet? 613.2H70 Hoff., en Ho ffVermeer. De vitamines. 613.2W79 Wittop Koning. Wat de huis vrouw van voedingsleer moet weten. 641H73 Holl, de. Nieuw geïllustreerd kookboek. 641W79d Wittop Koning. Diëetrecepten. DE KWESTIE OSS IN DE KAMER. Goseling aan het woord. De Tweede Kamer kwam hedenmiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Aan de orde was voortzetting van de be handeling van de zaak-Oss. De minister van Justitie, de heer Gose ling, zeide van oordeel te zijn, dat dit oogen blik niet erg gelukkig valt voor de behan deling van dez zaak, internationaal en mis schien nationaal ook niet. Alle instanties, die de zaak hebben on derzocht, zijn tot het oordeel gekomen, dat inzake de beide pastoors den minister geen blaam treft, aldus mr Goseling. Reeds op 7 April 138 heeft spr. verklaard, dat indien van strafbare feiten gebleken was, de pastoors eenzelfde recht hadden ondergaan als de anderen. De aantijgingen op dit punt hebben spr. het diepste ge griefd. Daar stak de angel. Spr. heeft er steeds voor geijverd de ka tholieken dienstbaar te maken aan de Ne- derlandsche gemeenschap. De dwaze stelling, dat critiek op den minister aanvallen op de katholieken inhoudt, heeft spr. steeds be streden. Ook van andere dan katholieke zijde zijn den minister blijken van sympathie niet onthouden. Over het rapport is spr. in meer dan een opzicht voldaan. Hij voelt er zich echter niet door vernietigd. De inhoud van het rapport is niet volkomen onwederlegbaar. De com missie maakt zelf reserves. Van groot belang acht spr., dat de com missie van oordeel is, dat de minister de ge nomen maatregelen noodzakelijk achtte, dat aan zijn goede trouw niet wordt getwijfeld. Naar de meening van de commissie was er geen sprake van machtsoverschrijding en in gevaar brengen van de rechtszekerheid. Wat de werkwijze van de commissie be treft, deze beperkt zich terecht tot de be leidskwestie. Dit beleid is het beleid van ambtenaren van politie en justitie in straf zaken. Daarin ligt de moeilijkheid in deze zaak. Welke rol kan de Kamer hebben met be trekking tot strafzaken? De bepaling van art. 1 van het Wetboek van Strafvordering heeft wezenlijke beteekenis. Niemand zal de Kamer willen bekleeden met de functie van een orgaan boven de aangewezen organen. De artikelen 160 en 161 bevat de plicht voor iederen burger om aangifte te doen. Waar gaat het heen, als men aangifte gaat doen bij de Kamer? De Kamer heeft op dit gebied een contro- leerende bevoegdheid. Bij de verantwoor ding van een minister van justitie zal deze wijze matiging moeten betrachten, daar groote belangen van burgers erin betrokken zijn. Spr. geeft hiervan een voorbeeld. Voor al op het oordeel, of een vervolging had moeten worden ingesteld, moet de Kamer matiging betrachten. De Kamer mag wel aantonen, dat de nor male rechtsgang niet zou zijn gevolgd. De citaten in spr.'s nota dienden om te bewij zen, dat de rechtsgang niet geschonden was. Onomstootelijk staat vast, dat spr. geen enkele loopende rechtszaak heeft stopgezet. Wanneer hij de pastoors had willen sparen, had spr. beter den maatregel niet kunnen nemen. De maatregel diende om te voor komen, dat de tekortkomingen van de ma rechaussee zich zouden herhalen. Dat ik zou hebben ingegrepen ten be hoeve van wien ook, is een fabel, aldus minister Goseling. Vervolgens verdedigde de minister het niet ter inzage geven van bepaalde dossiers. MUG VEROORZAAKTE EEN ONGELUK. Doordat hij een mug in het oog kreeg verloor de motorrijder Brouwer uit Breu- kelen gisteren de macht over het stuur en vloog met groote snelheid tegen den zijge vel van de gasfabriek op. Met vrijwel ge heel verbrijzelde beenen, en aantal gebro ken ribben en een gapende hoofdwonde :s B na door een dokter ,te zijn verbonden, naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgelijk. de wijnen met zorg gekozen uit de beste gewassen. CHL COUTET, per flesch I 1.20. 664G20 Gebak, Groot en klein, voor de banketbakkerij. Radiotechniek. 654R38 Rens. Leerboek der radio-tech niek. Dl. 1. 654K32 Kerkhof. Bouw zelf uw televisie ontvang-installatie. Reclame. 659D58 Dokkum Jr., van. Grondslagen der moderne étalage-reclame. 659R59 Roels. Psychologie der reclame, g is: geschenk, j is: ook voor jongeren. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 20 TOT 27 JUNI 1939. Wijzigingen: Alkmaar: Firma Scheppers en Timmer, Boterstraat 17, instrumentmakerij enz.; rechtsvorm gewijzigd. „De Magneet", Houttil 46, ijzerhandel; overgegaan aan: N. C. Zomerdijk. G. Doeschot en zonen, Koningsweg 65, herstelplaats van machinerieën; rechtsvorm gewijzigd. Anna Paulowna: Coöp. Boerenleenbank te Anna Paulowna, Molenvaart 8; bestuurs wijziging. Den Helder: M. Smallegange, Brakke- veldweg 62; sigarenwinkel; overgegaan aan F. J. Buschman. Opheffingen? Den Helder: „Dima", Langestraat 77, winkel in electrische art. enz. DE UITBARSTING VAN DE KRAKATAU. De ramp van 1883. Ofschoon de jongste berichten omtrent de werking van de Krakatau, hoe ernstig deze ook mogen lijken, geenszins moeten worden aangenomen als een aanwijzing van onheil spellender gebeurlijkheden dergelijke erupties deden zich immers reeds vaker voor roepen deze uitbarstingen toch de vroegere ramp in de herinnering terug. Het eiland Krakatau, eigenlijk Poeloe Rakata, is gelegen tusschen Sumatra en Java in de Straat Soenda. In de buurt van dit eiland liggen eenige kleinere eilanden, als Verlaten-eiland en Lang-eiland, op welk laatste eiland zich bijna voortdurend een waarnemingspost bevindt, welke bezet wordt door een Mantri van den vulcanologischen dienst, terwijl de leiders van dien dienst, in de eerste plaats dr. Stehn, hier regelmatig inspecties verrichten. De meest ernstige ramp door de Kra katau veroorzaakt, is voorgevallen in het jaar 1883 toen ruim vijf-en-dertig duizend inlanders en 37 Europeanen om het leven kwamen als gevolg van het ontstaan van hooge golven in de zee, welke de lage landen langs de nabij- zijnde kust van Java en Sumatra over stroomden. Door deze explosie werden de drie ge noemde eilanden met een dikken laag puim steen-tuf bedekt. De plantengroei was ge heel verwoest. Deze heeft zich echter lang zaam hersteld en de drie eilanden, die on bewoond zijn, zijn thans weer met een dichte vegetatie bedekt. Sindsdien is de Krakatau in het midden van de wetenschap pelijke belangstelling onderwerpen van dis cussie en bestudeering op het viere Pacific Science Congress in Batavia en Bandoeng in 1929. Sinds den grooten ramp tot 1927 zijn geen uitbarstingen meer voorgevallen. Algemeen beschouwde men de vulkaan na de gewel dige eruptie van 1883, als uitgedoofd. Einde December 1927 echter verschenen plotseling erupties uit zee. Groote fonteinen van donkere modder, vulkanische asch en blokken gesteente werden vanuit zee opge- slingerd. De hoeveelheid uitgeworpen mate riaal was al spoedig van zulk een omvang dat zich op den bodem van de zee een nieuwe vulkaankegel opbouwde, welke in het begin van 1928 zich boven water ver toonde. „Anak Krakatau", het kind van de Krakatau, doopte men dit kleine eiland. Spoedig groeide het en al is ook vorm en hoogte van dit kind van de vulkaan diverse malen veranderd, het is een werkelijk eilandje geworden en gebleven. De werking werd in midden 1930 sterker. Ehuptiezuilen bereikten toen een hoogte van bijna 1500, M. In 1931 nam de activiteit nog toe. De erupties werden hooger. De hoogste bereikte 7900 M. Gloeiende blokken ge steente werden omhoog geslingerd en barst ten met hevig geknal uiteen. In deze periode is de bevolking, zooals ook thans, meerdere malen gewaarschuwd. Tot ernstiger gevolgen is het toen echter niet gekomen. Wanneer men echter terug blikt over de jaren 1927 en verder, blijkt dat de kracht der erupties, zij het in een langzaam tempo, is gestegen. Voortdurend is de Krakatau dan ook onder nauwletten de observatie gebleven. DE DIJKBREUK BIJ HET ALBERT-KANAAL. Vanochtend stond het vak van het Al- bertkanaal tusschen de sluizen van Hasselt en Diepenbeek waar gisteren de dijk is be zweken, vrijwel droog. Het water was slechts 20 tot 30 centimeter hoog. Het wa ter, dat de weiden overstroomd had, is door de Demer weggeloopen. In tegenstelling tot zekere geruchten wordt verklaard, dat buiten ir. Sogan geen menschen om het leven zijn gekomen. De schade aan het Kanaal is tot het vak in kwestie beperkt gebleven. HOE DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN ZICH ONTWIKKELT. Luchtgevechten Volgens de laatste berichten uit Japan zouden vanmorgen 200 Russische vlieg tuigen een luchtgevecht geleverd heb ben tegen Japansche strijdkrachten in de lucht. De Russen zouden daarbij 38 toestellen verloren hebben. Later deed de Japansche luchtmacht een aanval op de Russische luchtbasis Tamsh, waarbij 30 toestellen werden vernield. Wat de toestand in Tientsin betreft, kan nog worden gemeld, dat de Britsche autori teiten hebben geweigerd, te voldoen aan het Japansche verzoek tot terugtrekking der Britsche schepen en onderdanen uit Foetsjau en Wentsjau. In het Britsche antwoord werd gezegd: „Beide plaatsen zijn verdragsha vens en de Britsche onderdanen hebben het recht, daarvan zonder eenige beperkingen gebruik te maken. De Japanneezen worden verantwoordelijk geacht voor de schade aan de persoon en den eigendom van Engel- schen, voortvloeiende uit de Japansche mi litaire operaties. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Alkmaar 26 Juni 24 u. van Antwerpen naar Amsterdam; 27 Juni 4.30 uur Vlissingen gepasseerd. Barneveld 26 Juni te Valparaiso. Bennekom 24 Juni van Paita n. Salinas. Berenice 26 Juni van Dubrovnik n. Bari. Calypso 23 Juni van New York naar Pt. Au Prince. Colombia 26 Juni 8 u. Azoren gepass. Deucalion 25 Juni te Izmir. Model KT Direct bij de aanschaffing ver. dient U al! Heerlijk goedkoop is DKW! Verdere voordeelen: be lastingvrij gewicht en uiterst laag verbruik. In onderhoud even eenvoudig als in het berijden DKW ligt prachtig op den wegl Brochure No. 10 geeft afbeel dingen en interessante technische .details. Gratis op aanvraag! STANDAARD-MODEL I 2H- LUXE-MODEL f 260.' .Tnip HART. N1BBR1G Ett'GREEVE N V 'Parkstrati' 91 a Tel. r 176A2 - Den Haag OVERAL AGENTEN. Doros 26 Juni 19 u. Brunsbuettel gepass."™" Douro 24 Juni te Cristobal. Ganymedes 26 Juni v. Tunis n. Alexandrië. Hebe 26 Juni 19.30 u. Lydd gepass. Irene 26 Juni v. Trapani n. Lissabon. Iris 26 Juni 17.30 u. Lydd gepass.; 27 Juni te Amsterdam. Merope 26 Juni te Gdynia. Odysseus 26 Juni te Kopenhagen. Orpheus 26 Juni te Amsterdam. Pluto 27 Juni te Amsterdam. Van Rensselaer 26 Juni van Curasao naar Po. Cabello. Trajanus 26 Juni van Rotterdam naar Santander. Vulcanus 26 Juni te en van Palermo naar Venetië. Aurora 26 Juni van Piraeus n. Volos. Stoomv. Mij. Nederland. Java uitr. 27 Juni te Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt uitr. 27 Juni te Port Said. Saparoea S. J. P. L. 26 Juni te Manilla. Tanimbar J. N. L. 26 Juni van Kaapstad. Oranje (proeftocht) 10 uur v.m. van Am sterdam. HollandAmerika Lijn. Spaarndag 25 Juni v.m. e New Orleans. Veendam 27 Juni 6 u. v.m. van Plymouth. Rotterdamsche Lloyd. Dempo uitr. 26 Juni 12 u. v. Lissabon. Bantam thuisr. 26 Juni 10 u. v. Colombo. Sitoebondo uitr. 26 Juni 17 u. v. R'dam. Sibajak uitr. 27 Juni te Singapore. Palembang thuisr. 26 Juni 21 uur Ouessant gepasseerd. Weltevreden thuisr. 27 Juni 4 u. Gibraltar gepasseerd. Kota Bare uitr. 27 Juni 6 u. Kaap Bon gep. Kota Gede thuisr. 26 Juni van Batavia. Indrapoera thuisr. 29 Juni 7 uur te Mar- seille verwacht. Het Segcbawerk in Heiloo. Gehoor gevend aan de uitnoodiging van het comité van het Segobawerk, hebben we Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan de voormalige boerderij van den heer Muijs, aan den Westerweg, welk woonhuis dat deel uitmaakt van het grondbedrijf van de gemeente en door het gemeentebestuur aan het Segoba-comité is afgestaan. Momen teel worden voorts onderhandelingen ge voerd om een gedeelte van het bedrijf dat verhuurd is in te richten voor sportter rein. Het comité heeft de beschikking over 3 kamers, waarvan een voor leeszaal. In de werkplaats waren vaklieden bezig aan het timmeren en schaven, want 't is de bedoe ling dat werkloozen alles maken en inrich ten en van oud hout en ander materiaal wat maken voor de inrichting van hun „home". De vorige week heeft men het gebouw be trokken en over het bezoek althans voor het' begin, was de leider, de heer Kroger, niet ontevreden. Woensdag j.L heeft de ge meenteontvanger voor den eersten keer de steungelden in het gebouw uitbetaald. Ge durende de week van 11 tot 17 Juni hebben ruim 100 werkloozen 'n bezoek aan het ge bouw gebacht en zelfs op de vrije Zaterdag- mddag nog 7 personen. Er is ook al medeleven van de zijde van de burgerij. De Heiloosche Radio Centrale zorgde voor een aansluiting, een dame schonk een luidspreker en sjoelbak, een winkelier tabak. Er zijn gezelschapsspelen en de heer J. P. Ros is belangeloos bereid om onderricht te geven in het damspeL Er is dat spreekt van zelf nog behoefte aan vele dingen, speciaal aan tafeltjes. Er komt ook zwemgelegenheid voor leerlingen en gevorderden. Zonder twijfel is voor het geestdoodend stempelen hier iets beters in de plaats gekomen. Geen animo voor werk in de Starnmeer. Van de Arbeidsbeurs vernamen we dat een 20-tal werkloozen zijn aangewezen voor de wegenaanleg in de Starnmeer (Aker sloot). Hiervan hebben een 12-tal gewei gerd het werk te aanvaarden. Van de zijde der werkloozen hebben we vernomen dat de loonen zóó laag zijn dat zij wel ge dwongen zijn ander werk te zoeken, het geen nu wel mogelijk is.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2