Dieren^Jamboree. Verscherping der blokkade te Tientsin WEK UW LEVER-GAL OP De Japansche blokkade. Toenemende anti NIEUW INCIDENT TE SWATAU. Britsche agitatie. Weer Russische-Japansche luchtgevechten. Maar wie verloor er?! Japansche actie tegen Foetsjau en Wentsjau. Waarschuwing aan buiten landsche schepen. QemeetUeeadeH AKERSLOOT HEERhUGOWAARD TWEEDE BLAD 3 en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-ral onvoldoende ls, verteert uw voedsel niet het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt' Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen ztjn slechts lapmidde- len. U moet CARTER S LEVB»-PILLffrj|Snemet om deze liter lever-ral vrij te doen vloeien en u xult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- tijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt CarteUs Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, t. 0.75. WETSONTWERP TOT WIJZIGING DER WONINGWET. rngediend is een ontwerp van wet tot wijziging van de woningwet. In de me morie van toelichting tot dit wetsont werp wordt het volgende gezegd: Ingevolge de slotbepaling van de wet van 14 Juni 1934, tot wijziging van de woning wet, moet, zoodra de heerschende buiten gewone omstandigheden hebben opgehou den te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Januari 1940, aan de Staten Genreaal een voorstel van wet worden gedaan, houdende intrekking van de artikelen VIII a, VIII b en IX van die wet, alsmede een regeling nopens den overgang tot den normalen toe stand. Naar de meening van de regeering gelden de hierbedoelde buitengewone omstandig heden nog onverzwakt. Ook thans bestaat er nog behoefte aan woningen van lagere huurwaarde, zoodat de bepalingen, vervat in de hiervoren genoemde artikelen, nog niet kunnen worden gemist. Op dien grond acht de regeering het noodzakelijk, het tijdstip, vóór hetwelk een voorstel tot intrekking van de bepalingen te dezer zake moet worden gedaan, nader vast te stellen op 1 Januari 1945. VREEMDELING BLIJKT EEN ZWITSERSCHE AUTODIEF TE ZIJN. Eenige maanden geleden twee auto's in Nederland gestolen. 4 Zaterdag is te Rotterdam in een hotel een vreemdeling gearresteerd, die in het bezit was van gereedschappen om nummers van auto-chassis te verwijderen, waaruit men de conclusie trok met een autodief te doen te hebben. Thans is gebleken, dat de vreemde ling inderdaad naar Nederland is gekomen om auto's te stelen en dat hij er eenige maanden geleden in geslaagd is te Amster dam en te 's-Gravenhage zijn slag te slaan, aldus het Hbld. De beide auto's, welke hij had ontvreemd, heeft hij, naar thans is ge- blken, te Parijs verkocht. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat de man o.a. in de ge meenten Achttienhoven en Rotterdam po gingen heeft gedaan om auto's te huren met de bedoeling ook deze in het buitenland te verkoopen. De garagehouders hebben even wel argwaan gekoesterd en de wagens niet mee gegeven. De gearresteerde is met ver scheidene autoverhuurders, o.m. de bena deelden, die den man onmiddellijk hebben herkend, geconfronteerd. Hij zal naar het Huis van Bewaring worden gebracht. J. F. L. DE BALBIAN VERSTER t Bekend publicist. Drie dagen voor zijn 78sten verjaardag is te Amsterdam overleden de heer J. F. L. de Balbian Verster, bekend publicist, oudheid- en geschiedkundige. Als publicist verleende hij zijn mede werking aan „De Telegraaf" waar hij onder het pseudoniem „Broer Jansz" tal van artikelen uit de geschiedenis van Am sterdam het licht deed zien. In het „Algemeen Handelsblad" leverde hij belangwekkende schetsen over. ver schillende burgemeesters van de hoofdstad uit de 17e en 18^ eeuw. Als journalist leverde hij zijn arbeid als redacteur van het voormalige „Nieuws van den Dag." Ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag werd de heer Balbian Verster op hartelijke wijze gehuldigd, waartoe zich een comité had gevormd, dat burge meester de Vlugt en prof. dr. H. Brug- mans, voorzitter van „Amstelodamum", tot eere-voorzitters had. Korea door noodweer geteisterd. - Gis teren en eergisteren is het Noordoosten van Korea door een hevigen storm geteis terd, 130 visschersschepen werden van hun ankers geslagen, 16 zijn gezonken en 11 stukgeslagen, terwijl negen personen zijn omgekomen. Verscheidene bruggen zijn weggeslagen en telefoon- en telegraaflijnen zijn ver nield. Ook de oogst heeft ernstig geleden. Het Japansche persbureau Domei meldt, dat zich gisterochtend te Swatau een nieuw incident heeft voorgedaan tusschen de Japansche en Britsche auto riteiten. Twee Britsche schepen stoom den n.L de haven van Swatau binnen en wilde passagiers en lading aan land brengen. De Japansche militaire leiding deelde de kapiteins echter mede, dat buitenlandsche schepen slechts post en voorraden voor de buitenlanders aan land mochten brengen. De Britsche schepen zijn daarna weer vertrokken zonder gelost te hebben Hoewel de Japansche vlootautoriteiten het verbod op het binnenvaren van Britsche en andere buitenlandsche schepen te Swatau hebben opgeheven, blijft de scheepvaart dus toch nog wel aan strenge beperkingen on derworpen. Alle schepen, die wenschen binnen te loopen, moeten de Japanners 24 uur van tevoren daarvan op dè hoogte stel len en zelfs dan kunnen zij slechts post en voorraden voor de vreemdelingen aan land brengen. De algemeene lading mogen zij niet lossen. De Britsche marine-autoriteiten te Sjang hai hebben gisteren verklaard, dat zij staan op het onbeperkte recht van binnenvaren voor Britsche schepen te Swatau en zoo noodig de schepen zullen doen convoyeeren. Terwijl de Japanners Zaterdag erin hebben toegestemd, dat Britsche schepen vrijelijk konden binnenloopen, hebben zij er de Brit sche autoriteiten van in kennis gesteld, dat zij slechts 'n schip per week zullen toelaten. Rondom de havens en opslagplaatsen zijn prikkeldraadversperringen aangebracht, die door Japansche mariniers bewaakt worden, zoodat Engelsche schepen, die binnenkomen, niet kunnen laden of lossen. Anti-Britsche betoogingen. Volgens mededeelingen van Engelschen, die van Tsingtau te Sjanghai zijn aangeko men, zijn daar gedurende de vier dagen, dat hun schip werd opgehouden, voortdurend groote anti-Britsche demonstraties gehou den. Het belangrijkste van de betoogingen ■was een reusachtig portret van Chamberlain niet zijn parapluie, dat steeds getoond werd, zoodra de geestdrift scheen te verslappen. Het schip was opgehouden, doordat de koe lies, die voor de lading werden aangenomen, steeds weer „overreed" werden, het schip te verlaten en voor de lading van Japansche schepen te zorgen. De blokkade te Koelangsoe verscherpt. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft verklaard, dat de blokkade tusschen Koelangsoe en het vasteland ver scherpt is om het binnenkomen van anti- Japansche, Chineesche elementen te verhin deren. De aanvoer van dagelijksche levens middelen wordt niet belemmerd. Kanselier van Japansch consulaat te Hongkong gearresteerd. De kanselier van het Japansche consu laat-generaal te Hongkong is gearresteerd op het oogenblik, dat hij foto's nam in de strategische zone der stad. Hij is later weer vrijgelaten. De autoriteiten ontwikkelen de foto's. Toenemende agitatie. Het gerucht gaat, naar Havas meldt, dat de Japansche autoriteiten besloten hebben de blokkade te Tientsin te ver scherpen, teneinde de autoriteiten van de Fransch-Britsche nederzetting te dwingen de eischen van de voorloopige regeering te Peking in te willigen. Deze eischen zijn Vrijdag j.1. overhandigd aan de ambassadeurs van Frankrijk en En geland en hebben, zooals gemeld, ten doel de samenwerking van de autori teiten in de concessie te krijgen in den strijd tegen de communistische elemen ten en de aanhangers van Tsjang Kai Sjek, alsmede in het niet aanvaarden van de munt van Tsjoengking. Met ingang van 30 Juni zullen Chineezen die niet voorzien zijn van een bizonder pas- poort niet meer tot de concessie worden toe gelaten. Verder is een krachtige campagne tegen de concessie ontketend. Op het Chi neesche gebied worden aanplakbiljetten aangebracht, waarin de leden van den bond van ricksja-koelies worden aangespoord de concessie te verlaten. Bovendien wordt een krachtige anti-Britsche campagne gevoerd, auto's met opschriften en voorzien van luid sprekers trekken door de straten, rijden door de Chineesche stad en door de Japan sche nederzetting om propaganda te maken tegen de Engelschen. Gistermiddag is wederom een Britsche legerauto, die de concessie wilde verlaten om levensmiddelen voor de troepen te halen, door de Japanners aan de controle post aangehouden. De wagen werd begeleid door acht ongewapende Britsche soldaten onder commando van een luitenant. Na be sprekingen tusschen den Britschen officier en de Japansche schildwachten mocht de auto na drie kwartier passeeren, doch de Japanners brachten tien ossen, die zij op- geëischt hadden, terug. Deze bemoeiingen met Britsche troe pen, die levensmiddelen gaan halen, wekt bij de Britsche militaire autoritei ten te Tientsin bezorgdheid. Naar ver luidt hebben zij den Japanners bij de afkondiging van de blokkade duidelijk gemaakt, dat stopzetting van den aan voer van levensmiddelen voor de troe pen beschouwd zou worden als gelijk staande met oorlog. De concessie heeft het gisteren wederom zonder melk moeten stellen. De autoriteiten van het Britsche ziekenhuis hebben den Ja- panschen consul-generaal medegedeeld, dat het leven van een Japanschen douane-offi cier, die een melkdieet noodig heeft, tenge volge van het tekort aan melk gevaar loopt. Vele Chineesche winkeliers zijn gewaar schuwd niet voort te gaan met het leveren van voedingsmiddelen aan buitenlanders. Zij werden daarbij bedreigd met drastische consequenties voor hun vrienden en ver wanten buiten de concessie. Hardnekkige geruchten doen de ronde be treffende de blokkade in Chineesche krin gen te Tientsin. Sommige dezer geruchten beweren inderdaad, dat de blokkade na Vrijdag a.s. strenger doorgevoerd zal wor den, andere houden staande, dat de beper kingen aanzienlijk verzacht zullen worden na dien dag en dat de blokkade dan zal worden geplaatst in handen van de Peiping- regeering, die zal trachten te onderhande len over een regeling met de Britsche auto riteiten, door bemiddeling van den Chinee- schen, pro-Japanschen burgemeester van Tientsin. Gisteren zijn wederom incidenten gemeld, waarbij personen gedwongen werden zich geheel te ontkleeden. Het feit, dat dezelfde namen terugkeeren bij dusdanige inciden ten wordt verklaard doordat de betrokken personen de eenige Engelschen zijn, die de concessie om zakenredenen verlaten. Verklaring van Chamberlain. Ten aanzien van den toestand te Tientsin zeide minister-president Chamberlain in het Lagerhuis, dat de algemeene toestand onge wijzigd is. De aankomst van aan bederf on derhevige levensmiddelen is sporadisch en bedraagt ongeveer tien tot twintig procent van normaal. Sleepbooten en lichters worden onderworpen aan een onderzoek, hetgeen aanzienlijk oponthoud meebrengt. De plaat selijke civiele en militaire autoriteiten be- studeeren voortdurend het voedselvraag- stuk en hebben machtiging voor de noodza kelijke maatregelen. Slechts weinig Britsche onderdanen overschrijden de grens van de nederzetting, doch een aantal is nog op on waardige wijze behandeld. De minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, heeft in krachtige bewoordin gen gesproken tot den Japanschen ambas sadeur en ook de Britsche ambassadeur ie Tokio heeft krachtige stappen ondernomen. Ik heb reden om aan te nemen, dat deze besprekingen zullen leiden tot een regeling van het incident van Tientsin en daarom wil ik niets zeggen, dat een bevredigende regeling met de Japansche regeering zou kunnen schaden. Ik sta er evenwel op, dat de Japansche soldaten de Britsche onder danen behoorlijk behandelen, aldus Cham berlain. De conservatieve afgevaardigde Ward Lewmilne, vroeg, of niet het ernstige gevaar bestaat, dat de geduldige, verzoenende poli tiek van Chamberlain ook in het Verre Oos ten niet begrepen zal worden, zooals ook in Duitschland het geval is en of het geen aan beveling verdiende te dreigen met economi sch represailles. De minister-president ant woordde hierop, dat hij dit alles overweegt en hij spoorde den vrager aan zijn geduld te bewaren. Japan dreigt. De Japansche consul-generaal heeft den Britschen consul te Tientsin een nota doen toekomen, waarin krachtig wordt gepro testeerd tegen een incident, dat zich Zater dagavond buiten de concessie zou hebben voorgedaan. Britsche politiebeambten, aldus de nota, hebben Chineesche politieagenten en een Koreaanschen tolk aangevallen om hulp te bieden aan twee Engelschen, die zouden worden gearresteerd wegens het op brutale wijze optreden tegen een Chinee- schen winkelier. Naar aanleiding van deze beweringen heeft de Japansche woordvoerder te Tientsin gezegd, dat het leger vastbesloten is de noo- dige drastische maatregelen te nemen om een herhaling te voorkomen en dat de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen oo de Engelschen rust. Volgens berichten, ontvangen van het hoofdkwartier der Mongoolsch-Russische troepen in de Mongoolsche volksrepubliek, hebben Maandag Japansche vliegtuigen, on geveer 60 vechttoestellen, wederom de grens geschonden in het gebied van het Boeir Nor. Boven Mongoolsch gebied werd een lucht gevecht geleverd in de streek van Mongol yba, waarbij 50 Russisch-Mongoolsche vlieg tuigen betrokken werden. De luchtslag duurde ongeveer twee uur en was van hard- nekkigen aard. Hij eindigde er mede, dat de Japansche luchtmacht de wijk nam, achter volgd door de Russisch-Mongoolsche vecht toestellen tot het gebied van Kantsjoer. Er werden 25 Japansche vechttoestellen bij den slag vernietigd. Na het gevecht keerden 3 Russisch-Mongoolsche vliegtuigen niet te rug. Men blijft nog naar hen zoeken. Japansche lezing van het gebeurde. Van zestig Russische en Buiten-Mongool- sche vliegtuigen die Maandagmiddag om 17 uur boven gebied kwamen van West- Mandsjoekwo, zijn er 6 neergeschoten door 3 Japansche vliegtuigen in een verwoed luchtgevecht, dat dertig minuten duurde, nabij het Boeir Nor. Dit wordt gemeld in een telegram van de strijdkrachten te velde, dat hieraan toevoegt, dat alle drie Japan sche vliegtuigen veilig terugkeerden naar hun basis, na de overige Russische en Bui- ten-Mongoolsche toestellen van Mandsjoe- rijsch gebied te hebben verdreven. De Japanneezen hebben den Britschen, Amerikaanschen en anderen buiten- landschen autoriteiten hedenmorgen medegedeeld, dat Foetsjau en Wentsjau binnenkort zullen worden aangevallen en' dat beide havens van Donderdag middag af gesloten zullen zijn. Zij heb ben er op aangedrongen, dat alle bui tenlandsche schepen en burgers dan vertrokaen zullen zijn u't beide steden. Uit Hongkong wordt gemeld, dat ja pansche strijdkrachten bij Foetsjau ge land zijn, doch de Bntsche vlootautori teiten hebben daarvan nog geen beves tiging gekregen van den Engelschen jager „Duchess" die in de nabijheid van Foetsjau ligt. Domei meldt uit Swatau, dat Japansche troepen vanochtend Tsjautsjau op 42 K.M. ten noorden van Swatau hebben bezet. Vol gens een bericht uit Sjanghai heeft de Ja pansche consul-generaal den deken van het consulaire corps een nota overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de Japan sche vloot is overgegaan tot nieuwe krijgs verrichtingen bij Foetsjau en Wentsjau in de provincie Foekien. Koopvaardij- en oorlogsschepen van vreemde mogendheden bij Wentsjau wordt aangeraden, zich ten oosten van een zekere lijn terug te trekken. Ook voor Foetsjau is een dergelijke lijn aangegeven. Op den middag van den 29sten Juni zouden de schepen zich daar moeten bevinden. Pogingen om daarna in de betref fende havens door te dringen kunnen, vol gens de Japansche nota, met gevaren verbo den zijn. De Japansche marine kan de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen niet op zich nemen. De raad dezer gemeente hield Maandag een openbare vergadering ten raadhuize. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer Otte op, dat er gemeenten zijn, die in de 8e klasse voor de steunregeling zijn geplaatst en toch een toeslag voor de tuin dersregeling ontvangen. B. en W. is dit bekend en zij zijn ter zake diligent. Aan de ingekomen stukken ontleenen wij o.a. een schrijven van de Nederlandsch Her vormde Kerkvoogdij alhier betreffende de bevestiging van de eertijds gedane toe zegging, in verband met de automatiseering van het gemeentelijk torenuurwerk, om de motor op de electrische geleiding van het kerkgebouw aan te sluiten. Tevens zal het stroomverbruik tot 15 K.W.U. worden ver goed. Mededeeling volgde, dat met ingang van 1 Juli 1939 tot bezoldigd gemeente-veld wachter alhier is benoemd de heer J. H. yppk te Hoorn. Ingekomen was een beschikking van den minister van Sociale Zaken, Binnenlandsche Zaken en Financiën waarbij wordt vast gesteld: Het bedrag der uitgaven wegens werk- loozenzorg over 1938 op 1 15.105; het sub sidiepercentage op 75.9 het bedrag der gewone bijdrage op f 11.464.79; genoten voorschot 10.550; alsnog te ontvangen 914.79. Een mededeeling van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, dat een aanvang met de verbetering van den Boschweg en Kerklaan zal worden ge maakt. Aan den heer G. Struijf alhier werd op diens verzoek 30 vergoeding gegeven in verband met het bezoeken der school voor Buitengewoon Onderwijs te Alkmaar door zijn dochtertje. - Z. h. st. werd besloten tot het opnieuw aangaan eener kasgeldleening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Graven hage, per 14 Juli 1939 tot een bedrag van 15.000. Rente 13/4 per jaar. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand te Akersloot werd benoemd de heer J. Slok, ambtenaar ter secretarie dier gemeente. De legesverordening werd gewijzigd en de leges voor kampeervergunning vastgesteld. Voor een vergunning tot kampeeren, geldig voor per tent: a. een dag of minder t 0.25; b. per week of minder doch meer dan een dag f 0.50; c. per maand f 1.50; d. voor meer dan een maand 1 2.50. Het voorstel van B. en W. om de woning van den gemeenteveldwachter telefonisch aan te sluiten, werd z. h. st. goedgekeurd. De begrooting voor 1938 en 1939 werd ge wijzigd. De rekening werd in verband met ont vangen schrijven nader voorloopig vast gesteld op: Gewone dienst: Inkomsten op f 83.937.12, uitgaven op 82.299.96, batig slot op f 1.637.16. Kapitaaldienst: Inkomsten op 20.366.10, uitgaven op f 20.366.10. Het smeeren en regelmatig schoonhouden van het gemeentelijk torenuurwerk, werd na de automatiseering opgedragen aan den gemeente-werkman. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den raad werden door een com missie onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating van de nieuw-benoemde raadsleden werd besloten. De raad vergaderde Maandagmiddag onder leiding van burgemeester Sutman Meyer. Van de vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders te Heerhugowaard was een ver zoek ontvangen om van gemeentewege een bedrag beschikbaar te stellen, als vergoe ding voor het gebruik van een eigen rijwiel van den bode der vereeniging, belast met het innen van de annuïteitsgelden. B. en W. stelden voor, behoudens goedkeuring, een vergoeding toe te kennen van f 15 per jaar. De heer W. Groenland deelde mede, dat het eigenlijk de bedoeling was geweest, 25 te vragen, waardoor ook een iets betere vergoeding voor de werkzaamheden wordt verkregen. De voorzitter vond, daar alleen voor een fiets gevraagd wordt, 15 al een behoorlijke vergoeding. De heer Quant lichtte het verzoek nader toe. De bode zal, als hij den geheelen dag weg is, onderweg zijn brood moeten op eten. Daarvoor zou men de vergoeding wel 10 per jaar hooger willen stellen. Na nog eenige besprekingen werd hiertoe besloten. Voor de verkiezing van hoofdingelanden en plaatsvervangers van het Hoogheemraad schap moest een gemachtigde worden aan gewezen. De heer Quant werd benoemd. De gemeentebegrooting 1938 is door Ged. Staten goedgekeurd, evenals die van het Gem. Electr. bedrijf. Naar aanleiding van het verzoek van de Kabelpadbewoners om verbetering van dit pad, deelde de voorzitter mede, dat aan de Heide Mij. is opgedragen een project en kostenberekening te maken. Ook aan den Prov. Waterstaat zijn inlichtingen gevraagd. De ziekenfondspremies van B-boeren en tuinders voor rekening van de gemeente zijn nog in studie. De voorzitter stelde zich voor, hierover met den raad te spreken om een oplossing te krijgen. T. a. v. de vragen van den heer Van Elten in de vorige raadsvergadering over de verstrekking van kostelooze verloskundige hulp, welke niet tijdig werd toegestaan, antwoordde de voorzitter, dat dit op 23 Maart aangevraagd en op 27 Maart is toe gestaan. Het is spr. onbekend of hiervan geen bericht is gegeven aan den betrokkene of dat dit bericht zoek is geraakt. Inmiddels is het betrokken gezin schadeloos gesteld. In verband met de stijging van de rente voor z.g. los geld stelden B. en W. voor, het rentepercentage in het besluit tot het aan gaan van kasgeldleeningen, te veranderen en vast te stellen op 1 boven het prommesse disconto van de Nederlandsche Bank. Aangenomen. In de vergadering van 22 Mei werd een verzoek van de afdeelingen van den L. T. B. om art. 37 bis van de Politieverordening te wijzigen aan B. en W. op prae-advies ge- renvoyeerd. Dit werd thans uitgebracht. B. en W. schrijven hierin, dat dit art. geenszins impliceert, welke tijdsaanduiding door instellingen en particulieren zal worden gevolgd. Men kan dit niet door een politie verordening opdringen. Het doel van dit voorschrift is, dat openbare uurwerken een zelfden tijd, den wettelijken tijd, aanwijzen. Deze bewijsreden is ook thans nog aan wezig. Er bestaat geenerlei reden deze bepaling te wijzigen. Steekhoudende argumenten werden niet genoemd. B. en W. stelden voor, dit adres voor ken nisgeving aan te nemen, of er afwijzend op te beschikken. De heer Quant wees op de moeilijkheid, dat ook in de afdeelingen een gedeelte 39. Het publiek gierde. Gelukkig merkten de struis vogels al gauw, dat zij zich vergisten; ze stoften hun schedels een beetje af, zetten hun hoeden weer op en liepen beschaamd verder, op een drafje, om het eerste deel van de stoet weer in te halen. 40. Er kwam nog een lange ry Afriaanse dieren: giraffen, kamelen, olifanten enz.; maar toen het einde van de optocht kwam, klonk er opnieuw gejuich: daar zat de chief-scout in een draagstoel, door twee olifanten getorst.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7