De Dieren-Jamboree GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. dea naam van den weg langs de verbw- EERSTE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 28 JUNI 1939. Hedenmiddag te één uur vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was mej. Nierop. Beëediging van den heer Lakemam Waar m een vorige raadszitting de ge loofsbrieven van den heer J. Lakeman waren goedgekeurd werd deze thans als raadslid beëedigd. Nadat de heer Lakeman de vereischte eeden had afgelegd werd hij door den voorzitter met zijn benoeming geluk ge- wenscht. Na vaststelling der notulen van de vorige raadszitting volgde mededeeling van de ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 2 Juni 1939 afd. V.H. M.O. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 2 Maart 1939, tot wijziging van het Ambte- narenregelement Gymnasiaal- en Han delsonderwijs Alkmaar. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 10 Mei 1939 van Ged. Staten vai Noordholland ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 24 April 1939, nr. 24, waarbij is goed gekeurd het raadsbesluit van 2 Maart 1939 betreffende de classificatie van de ge meente voor de heffing van de personeele belasting. Als voren. c. Een brief dd. 17 Mei j.1, van hetzelf de College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 11 Mei 1939 tot verkoop van grond aan de Zaagmolen straat. Als voren. d.Een brief dd. 17 Mei j.1. van hetzelfde College, ten geleide van bet door hen goedgekeurd raadsbesluit van 11 Mei 1939, tot verhuring van een perceel grond ten Zuiden van de Hooftstraat aan de R.K. Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen", alhier. Als voren. e. Een urief dd. 24 Mei j.1. van het zelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 11 Mei 1939, nr. 7, tot aanvulling van het raads besluit van 10 November/15 December 1938 tot het aangaan van kasgeldleeningen ten behoeve van den dienst 1939. Als voren. f. Een brief dd. 24 Mei j.1. van het zelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 11 Mei 1939, tot verkoop van grond gelegen nabij den Friescheweg. Als voren. g. Een brief dd. 24 Mei 1939 van het zelfde College, ten geleide van een uit treksel van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1939, nr. 16, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit van 6 April j.1., tot vast stelling van een nieuwe verordening, re gelende het heffen en invorderen van rech ten voor diensten door den gemeenterei nigingsdienst bewezen (tonnenbelasting). Als voren. h. Een brief dd. 7 Juni 1939 van het zelfde College, met een nota van op- en aamerkingen ten aanzien van de gemeen terekening 1937. Aan de gemaakte opmerkingen te vol doen en het besluit van 15 December 1938 tot voorloopige vaststelling van genoemde rekening te wijzigen, zooals in bijgaand ontwerp is aangegeven. i. Een brief dd. 14 Juni 1939, 3e afd. A. 208, van hetzelfde College, houdende het verzoek in de gemeentebegrooting voor 1939 eenige wijzigingen aan te brengen. Aangehecht wijzigingsbesluit vastge steld. j. Een brief dd. 14 Juni 1939 van Bur gemeester en Wethouders, houdende voor stel tot het aanwijzen van een gemachtig de voor de verkiezingen van hoofdinge landen en hoofdingelanden-plaatsvervan gers van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier. Conform het voorstel aan den burge meester verleend. k. Een adres dd. 27 Mei 1939 van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Openbare Leeszaal en Boekerij, alhier, verzoekende het sub sidie voor het jaar 1940 te brengen op 3730.—. Te behandelen bij de gemeentebegroo ting voor 1940. L Opgaven dd. 31 Mei en 15 Juni 1939 van Burgemeester en Wethouders van Den Helder en Leiden van de ingevolge artikel 104, le lid, der L.O.Wet 1920 door de ge meente over 1936 verschuldigde uitkeering. Conform vastgesteld, m. Een brief dd. 1 Juni 1939 van Cu ratoren van het Murmellius-Gymnasium ten geleide van het verslag van dat gym nasium over 1938. Aangenomen voor kennisgeving, n. Een brief dd. 1 Juni 1939 van het Bestuur der Mariaschool, R.K. bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, ver zoekende medewerking voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van die school. In handen gesteld van B. en W. om be richt en raad. o. Brieven dd. 17 Juni 1939 van het Bestuur der Vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen, alhier, verzoe kende medewerking te verleenen voor het aanschaffen van schoolboeken, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de St. Adelbertusschool en de St. Bavoschool. Als voren. p. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, van de opneming van kas en boe ken op 4 Mei en 19 Juni j.L van den Rei nigingsdienst en den Gemeente-Ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving, a Een adres dd. 25 Mei 1939 van de N.V. „Nooit Gedacht', alhier, verzoekende dingsgracht „Graaf Janstraat' te wijzigen in „Graaf Janskade." Het verzoek ingewilligd. r" JPLadres dd- 5 Juni !939 van den heer F. W. de Vries, asistent-havenmees- ter, alhier, verzoekende hem te willen benoemen als havenmeester. In handen gesteld van B. en W ter afdoening. Mr. de Groot zou het op prys stellen als B. en W. de zaak nog in den raad brachten. De voorzitter zeide, dat de benoe ming van een havenmeester bij B. en W. berust. Bij het adres van lijst B. kunnen de raadsleden opmerkingen maken. s. Een brief dd. 6 Juni 1939 van den heer C. J. Mol te Anna Paulowna, hou dende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot hoofd van de Hofdijkschool, alhier, aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. t. Een brief dd. 10 Juni 1939 van den heer J. Koelman, alhier, verzoekende hem ontslag te verleenen als onderwijzer aan de school voor Centraal 7e en 8e leerjaar. Het gevraagd ontslag eervol verleend met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. De pensionneering van den havenmeester. u. Een adres dd. 22 Juni 1139 van Jen heer J. Leek e.a., schippers of belang hebbenden bij het verkeer te water, waar bij wordt verzocht den heer J. Jonker als havenmeester te handhaven. De voorzitter zeide, dat B. en W. afwijzend wilden beschikken. Op aandrang van den raad is de heer Jonker al eens gehandhaafd. Op 1 Aug. loopt dit af en heeft de heer Jonker een pensioen over 10 jaar. B. en W. wilden geen precedent schep pen t.o.v. andere gemeente-ambtenaren. Wanneer wy weer verlengen, groeit het pensioen iets maar er dient toch een einde te komen, ook met het oog op bezuiniging voor de gemeente. v. Een opgaaf dd. 26 Juni 1939 van Burgemeester en Wethouders van Neder- weert van de ingevolge artikel 104, le lid, der L.O.wet 1920 door de gemeente over 1938 verschuldigde uitkeering. Conform vastgesteld. w. Een adres dd. 26 Juni 1939 van den Ouderraad voor de openbare lagere scholen te Alkmaar, waarbij wordt ver zocht de Bosboom Toussaintsehool gedu rende cm jaar te handhaven. Te behandelen bij punt 28 der agenda. x. Een brief dd. 24 Juni 1939 van den Voorzitter van het hoofdstembureau in den eersten kieskring, tevens centraal stembureau en de voorzitters van de hoofdstembureaux in den 2en en 3en kies kring ten geleide van afschriften van de processen-verbaal betrekking hebbende op de op 21 Juni j.1. plaats gehad hebbende stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad en op den uitslag dier verkiezing. Voor kennisgeving aangenomen. ij. Brieven van nieuwbenoemde leden van den Raad, ten geleide van hunne ge loofsbrieven met bijlagen. In handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Venneker, v. d. Vall en Sietsma. z. Een brief dd. 21 Juni 1939 van Ge> deputeerde Staten van Noordholland ten geleide van een uittreksel uit het Ko' ninklijk besluit van 12 Juni 1939, nr. 20, waarbij tot 1 Januari 1944 is goedgekeurd het raadsbesluit van 6 April/11 Mei 1939, betreffende de heffing van een plaatse lijke belasting op de gebouwde eigendom men. aa. Een brief dd. 21 Juni 1939 van het zelfde College ten geleide van een uit treksel uit het Koninklijk besluit van 12 Juni 1939, waarby is goedgekeurd het raadsbesluit van 6 April/11 Mei 1939, be treffende de heffing van een beerputten belasting. De beide laatste stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer V e n n e k er wees er op, dat het pensioen nu slechts 6.50 bedraagt. Spr. zou een brug willen vinden. Deze man is te laat in gemeentedienst gekomen. Veel ambtenaren met 6.50 pensioen zijn er niet en een precedent wordt dus niet geschapen. Een opvolger zal ook betaald moeten worden. De heer G r o n ds ma sloot zich hier bij aan. Wanneer men den man niet benoemd moet de gemeente toch het tekort aan steun betalen. Over een paar jaar kan de man van zijn pensioen rondkomen. De heer H o y t i n k zeide, dat de fout in het verleden zit. De man is te oud be noemd. Wanneer men den man pension- neert moet de gemeente toch op andere wijze bijbetalen. Waarom neemt men den man na zijn ontslag niet in lossen dienst. Men zou eerst de positie kunnen opheffen. De heer Van de Vall noemde dat al les gevoels-ar gumenten. Een gepension- neerd ambtenaar moet men niet voor lager loon in dienst nemen. Hef de functie op en vindt dan een overgang. De heer K e y s p e r zeide, dat mensche- lyk beoordeeld hier iets moet worden ge daan. De Alkmaarsche gemeenschap moet het menschelijk gevoel bevredigen. Deze man kan van 6.50 per week niet leven. De heer Sietsma zou gaarne zien, dat het college de moeilijkheid overbrugt. Wethouder Klaver zeide, dat de be noeming reeds een gevoelskwestie was, maar men heeft toen ook reeds gezien, dat de gemeente anders toch zou moeten bij springen. Het wordt zoudoende voor het college heel moeilijk om ouderen aan een positie te helpen. Er moet ook promotie mogelijkheid voor anderen zijn. B. en W. mogen niet verder gaan. De heer Grondsma vond de promo tie-kwestie niet bezwaarlijk. De voorzitter onkende dit. De heer Bons erna zou geen precedent willen scheppen en verwees naar den toe stand bij de politie. Daar worden ook geen uitzonderingen gemaakt Spr. herinnerde aan een soortgelijk geval bij de reiniging. De heer Woldendorp meende dat men den pensioengrondslag lager maakt door den man in dienst te houden. De voorzitter onkende dit. Dat blijft voortdurend een moeilijke kwestie. Men kan stemmen. Mr. Leesberg zeide, dat de kwestie door B. en W. moet worden opgelost. De voorzitter zou de zaak in B. en W. willen afdoen. De heer Grondsma zou geen politie agent als opvolger willen benoemen, die geen aak van een tjalk kan onderscheiden. De heer Keijsper meende, dat men den heer Jonker niet mag vergelijken met an dere ambtenaren, die een goed pensioen hebben. Laten B. en W. dezen man behulp zaam zijn. De heer Van de Vall zei, dat B. en W. de meening van den raad wel kennen. De op lossing behoort bij B. en W. De heer Hoytink zei. dat de raad het principieel met B. en W. eens is. Men moet den man pensionneeren, maar daarna naar een oplossing zoeken. Besloten werd de kwestie verder aan B. en W. over te laten. Benoemingen in 3 raadscommissies en samenstelling der 4e afdeeling van den raad. Door het ontslag nemen van den heer Mak als raadslid is er een vacature ont staan in diverse raadscommissies. In de commissie van bijstand voor het gem.-slachthuis werd benoemd de heer Lakeman. In die voor het marktwezen benoemde de raad ook den heer Lakeman en in de com missie van bijstand in het beheer van den gem.-reinigingsdienst eveneens. Het nieuwe raadslid de heer Lakeman werd ingedeeld in de vierde afdeeling. Onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stelden voor hen te machtigen vanaf 1 September het onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de meisjes leerlingen van de Handelsschool afzonder lijk te doen geven en over te gaan tot het benoemen in vasten dienst van mevr. J. van Sluis, geb. Leguijt. Benoemd werd met algemeene stemmen mevr. J. van SluisLeguijt. Uitgifte van grond in erfpacht ten behoeve van den bouw der kazerne voor het 2e Reg. Luchtdoel-artillerie. B. en W. stelden den raad voor de raadsbesluiten van 19 Mei 1938 in te trek ken hlsmede het beroepschrift aan H. M. de Koningin tegen het besluit van Ged. Staten van 12 Oct. 1938 waarby aan deze raadsbesluiten goedkeuring is onthouden. Verder om voor kazernebouw en oefen terrein in eeuwigdurende erfpacht tegen een canon van 1590 per jaar gedurende de eerste 40 jaren en van 1 per jaar, daarna, diverse perceelen af te staan ter gezamenlijke oppervlakte van 19.38.85 H.A. Een perceel grond zal daarbij met de provincie worden geruild en van het Hoogheemraadschap zal een perceel wor den aangekocht. Voor oefenterreinen zul len een viertal perceelen grond, elk van 1 H.A. worden gekocht. Van het kazer neterrein zal een gedeelte van 5 54 H.A. worden opgehoogd, het oefenterrein zal worden gedraineerd en de slooten gedempt. Het personeel zal worden betrokken door bemiddeling van het te Alkmaar gevestig de orgaan der arbeidsbemiddeling. Voor de ophooging wordt een crediet beschik baar gesteld van 105.00, nader te regelen bij suppl. begrooting. De voorzitter deed mededeeling van eenige wijzigingen daar de terreinen nader zijn opgemeten en de juiste opper vlakten dus bekend zijn. De heer Venneker zeide, dat het offer nu niet zoo groot is. Hy hoopte op uitvoering van het werk op normale voorwaarden en hoopte dat het regiment Alkmaar zal doen bloeien. De heer Dekker vroeg of B. en W. nader op enkele punten van het werk terug komen. De voorzitter bevestigde dit. De heer van der Borden wees op den tuin van Brasser. Men zit ook nog met andere gedeelten en met de bemaling van de Egmondermeer met groote moeilijk heden. De gemeente krijgt verplichtingen inzake de bemaling. Wanneer de volksge zondheid eischt dat een kwartier droogge legd wordt moet de gemeente daarvoor zorgen. Spr. bepleitte dit voor de naast gelegen perceelen. De voorzitter sprak zijn vreugde over deze bijlage uit. Het regiment zal zeker tot den groei van Alkmaar bijdra gen. De bemalingsmoeilijkheden worden nader bekeken. Oefenterrein voor de militairen. B. en W. stelden voor om voor ten hoog ste 2 jaren gratis als oefenterrein voor de militairen een bouwterrein van ongeveer 3J4 H.A. ten Z. van den Bergerweg be schikbaar te stellen. De huur 50 per jaar zal dan aan de huurders, de heeren Borst en de Lange worden opgezegd. Met alg. stemmen goedgekeurd. Distributie van stucadoors- en witwerken. B. en W. die tot dusver het stucadoor- en witwerk aan gemeent.egebouwen aan enkele daarvoor geschikte patroons op droegen, stellen den raad voor in ant woord op een desbetreffend verzoek aan de afd. Alkmaar van den Ned. Stucadoors- Patroonsbond te berichten, dat distributie van het stucadoors- en witwerk der ge meente onder alle stucadoorspatroons slechts mogelijk is met deze restrictie, dat een goede en vlotte uitvoering van het werk is gewaarborgd. De heer K e ij s p e r zeide, dat de bijlage den indruk maakte, dat B. en W. niets posi tiefs zeggen. Ligt het inderdaad in de be doeling het algemeene bedrijfsleven in te schakelen? Het zou verblijdend zijn als men op dezen weg voortging. De heer Van deVall zegt, dat bewezen is dat er aannemers zijn, die niet in aan merking moesten komen. Weth. Klaver zeide, dat men de bijlage in bevestigenden zin kan lezen, mits de aan gewezenen het werk op tijd kunnen klaar krijgen. De heer K e ij s p e r wilde geen knoeier in bescherming nemen, maar dat mag hier geen argument zijn. De bijlage werd met algemeene stemmen aangenomen. Ophoogen van terrein en aanleggen van straten. B. en W. stelden voor een terrein ten Z. van het Dr. Schaepmanplein en ten O. van de Molentocht te doen ophoogen, een sloot te doen omleggen en op dit terrein straten aan te leggen. Voor de uitvoering der werkzaamheden moet ten laste van het gem.-grondbedrijf een crediet worden toegestaan van ten hoogste 14500 en voor het anleggen der straten van ten hoogste 22009. De heer De Groot wilde deze werken ipenbaar aanbesteden. Weth. Klaver zeide, dat dit geschiedt met alle werken die daarvoor in aanmer king komen. Er zijn altijd klachten, maar bij het college zit niet de bedoeling voor iemand uit te sluiten, mits het goede wer kers zyn. Ook dat werk wordt gegund bij open bare inschrijving. Conform besloten. Verkoop van grond. B. en W. stelden voor aan de firma A. Hoekmeijer twee perceelen bouwterrein te verkoopen, gelegen aan het Dr. Schaep manplein, s-men groot 2359 M2. voor 20070 in totaal voor den bouw van 14 woningen. Het college stelde voor aan den heer J. Glas te Heiloo een percee bouwterrein te verkoopen ter grootte van 958 M. voor 7750 voor den bouw van 6 woningen. Dit perceel is gelegen ten Z. van het Dr. Schaepmanplein. Goedgekeurd. Grondverkoop aan de Rozenstraat. Besloten werd een perceel bouwterrein, groot ongeveer 255 M2 en gelegen aan de Rozenstraat voor 3600 te verkoopen aan den heer A. Vos om daarop 5 woningen te kunnen bouwen. Conform besloten. Grondverkoop aan de Zaagmolenstraat. De raad besloot op voorstel van B. en W. tot verkoop van 824 M2. grond aan de Zaag molenstraat voor den prijs van 5618 aan den heer A. Vos, alhier, teneinde daarop 7 woningen te bouwen. Goedgekeurd. Zondagssluiting voor sigarenwinkels. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op een adres van een aantal sigarenwinkeliers om terug te komen op het raadsbesluit van 13 September 1934 inzake de Zondagssluiting. De Ned. Bond van Sigarenwinkeliersver. verzocht de sluiting niet voor den geheelen Zondag toe te passen. Mede met het oog op het toekomstig garnizoen zal er meer behoefte zijn aan rookartikelen op Zondag. Het laatste adres wilden B. en W. voor kennisgeving aan nemen. De heer Hoytink deed een beroep op den Raad om he* voorstel van B. en W. af te wijzen. Vroeger waren de meeste siga renwinkeliers tegen het raadsbesluit en zg zijn dit nu nog. De minister verlangde vroeger een onderzoek. Nu wü de meepdai* heid der sigarenwinkeliers nog sluiten en men moet dat respecteeren. Het garnizoen is geen argument dat men hier in beschou wing mag nemen. Spr. zou geen meerder heidsbesluit aanvaarden en drong aan op een zelfstandig onderzoek. De heer K e ij s p e r was van een tegetw overgestelde meening. Hier moeten geer ongeorganiseerden beslissen. Zij hebben in hoofdzaak in de sigarenbranche niet hun hoofdverdienste. Wy moeten niet wijzer zijn dan de Rijkswetgever. De heer Stoutjesdijk zeide dat iedere sigarenwinkelier kan sluiten op Zondag. Maar zij moeten hun opinie niet aan anderen opdringen. De heer Woldendorp aeide dat een der tegenstanders zelfs een bekeuring kreeg omdat zijn zaak ongewettigd open was. De heer Venneker wees er op, dat de eene winkelier zijn zaak open houdt als ook een ander dat doet. Men moet de Zon dagssluiting over het algemeen wel toe passen. Veel wordt er op Zondag toclj niet verkocht en de meerderheid wenchte sluiting. B. en W. volgden eenzijdig het advies der organisaties op. Laat men de zaak even aanhouden en een enquête instellen. Automaten voor rookartikelen zijn hier verboden De hegr Van de Vall zou van Alkmaar geen doode stad willen maken. De automa tenhandel is een paskwil wat de rust van de winkeliers betreft. Bevordering van de ont duiking is niet goed. De heer Grondsma zou nog eens een enquête willen houden. De voorzitter zou de zaak willen af doen. Men moet dan maar stemmen. De heer H o ij t i n k zeide, dat er ook menschen zijn die niet kunnen sluiten. Hjj handhaafde zijn bezwaren. De prot.-christe- lijke raadsleden gaan in hooger beroep s4s de bijlage wordt aangenomen. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heeren Hoijtink, Grondsma, Venneker en v. d. Borden. De bijlage is dus aangenomen. Vernieuwing Turfmarktbrug en Willems brug en verbetering Limmerhoek. B. en W. stelden den raad voor, ée Willemsbrug en de Turfmarktbrug te ver nieuwen alsmede den Limmerhoek te ver broeden en daarvoor een crediet toe te staan van 109.000. Voor dit bedrag aal men een leeningsovereenkomst met den Staat aangaan. Het Werkfonds heeft be richt dat voor de vernieuwing der beide bruggen een Rijks voorschot var ÏOO.OÖO kan worden verkregen. Mr. de Groot noemde de vernieu wing van beide bruggen praematuas. Men weet nog niet hoe de verkeersioe- stand op de Bierkade zal worden. Logt mij de bijlage nog maar eens aanhouden. Wanneer het Verdronken Oord eerlang wordt gedempt, is de Willemsbrug over bodig geworden. Het werkfonds vraagt toch ook nog 214 pet. rente en we zullen ook moeien aflossen. Spr. wees tevens op den nieuwen groo- ten verkeersweg. De heer Van de Vall was verbaasd over deze woorden van een lid der verkeere- commissie, welke de zaak uitvoering heeft besproken. Spr. is dankbaar voor deze voorstellen, waardoor men ongelukkeg kan voorkomen. We kunnen nu het geld krijgen en armoed is geen schande. In de toekomst zal het voorgestelde een groote verbetering beteekenen. Mr. Leesberg achtte de demping w het Verdronkenoord hoogst nwaarechij»lgl. Utstel is dus niet noodig. De heer Sietsma zeide, dat de ftaan- cieele commissie evenmin meende, dat men in afzien baren tijd tot demping van het Ver dronkenoord zal overgaan. De nieuw aange legde uitvalwegs heeft met deze verbetering aan de Bierkade niets te maken. Ook <fe werkverruiming is van beteekenis. De nieuwe conciërge bood cake bij de ffeee aan, waarvoor de voorzitter den heer Van der Brink hartelijk dank zegde. De heer Venneker wees op de gelijkheid van arbeidsverruiming. De heer VanderWal besprak ~*m technische details. Men moet nergens vJe hoeken krijgen. De heer Grondsmaisbiy met betere bruggen. De toestand was zeer vaarlijk. De Willemsbrug wordt een n<!e brug en het Verdronkenoord zal voowes» niet gedempt worden. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd) 41. Aan de hoofdingang werd de stoet gesplitst: er kwam aan weerszijden een eerewacht te staan. De twee olifanten stapten het terrein op en de chief steeg uit. De hoofdverkenner kwam hem begroeten en leidde hem door een poort van padvindersstokken naar zijn tent. 42. Ook de andere Afrikanen moesten eerst een beetje uitrusten, maar na de maaltijd begonnen zij hun kamp op te bouwen. Er werd trouwens overal nog gewerkt. Er verrezen nieuwe tenten en poorten, waar de padvin- gf ders tussen door krioelden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9