Stippen en noppen De Dieren^Jamboree. fyxuMtciaal Tlieuws NOORDSCHARWOUDE HEERMUGO WAARD BEEMSTER HOOGKARSPEL voor 0 's ochtends 's middags 's avonds BlROEK OP LANGENDIJK HEILOO CASTRICUM AKERSLOOT TWEEDE BLAD Van vier meter hooge stellage gevaUen, Op het station te Zandvoort is gisteren een ernstig ongeval gebeurd. Eenige schil ders waren onder de stationskap aan het werk en maakten daarbij gebruik van een vier meter hooge stellage. Op een gegeven oogenblik verloor de 21-jarige A. van der Hurk uit Nijmegen bij het achteruitloopen zijn evenwicht en kwam op den steenen vloer terecht. Dokter C. A. van Fraasen, die de eerste hulp verleende, constateerde, dat de onge lukkige een ernstige beenbreuk en eenige gebroken ribben had gekregen. Het slacht offer is naar het ziekenhuis St. Johannes de j>eo te Haarlem overgebracht. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 75 cent per kg. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 29 Juni tot 6 Juli vastgesteld op 60 cent per kilogram (onveranderd) Prinselijk paar woont zwemwedstrijden bij. - Het prinselijk paar heeft gistermiddag de zwemwedstrijden in de rivier de Eem bijgewoond, welke werden georganiseerd bij gelegenheid van den verjaardag van prins Bernhard. De komst van de prinses was voor de vele aanwezigen 'een verrassing, daar alleen prins Bernhard had toegezegd aanwezig te zullen zijn. Aan het slot van den middag was ook prinses Beatrix nog een oogenblik op het terrein, onder de hoede van freule Feith. Kort hierop vertrok het prinselijk gezin naar Soestdijk. Larven van den coloradokever te Eist (Utr.) gevonden. - In verband met het vin den van twee larven van den coloradokever op een perceel aardappelland te Eist (gem. Rhenen) heeft gistermiddag de planten- ziektekundige dienst te Wageningen ter plaatse een grondig onderzoek ingesteld met als resultaat, dat omstreeks veertig larven zijn gevonden. De kever zelf heeft men echter niet kunnen ontdekken. Vandaag zal men overgaan tot het bespuiten van het getroffen perceel met een arsenicumhou dende vloeistof. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Op het kruispunt RijksstraatwegSlaper dijk te Santpoort is gisteravond de 58-jarige Korthouwer. boschwachter van het burge meester Rijkens-park, door een auto gegrepen en 20 Meter meegesleurd. De dood is eenige oogenblikken later ingetreden. een EEN TRAGISCH ONGELUK. Vijfjarig jongetje voor de oogen van de moeder gedood. In IJmuiden-Oost is hedenmorgen tragisch ongeluk gebeurd. Om 9 uur fietste in de Casembrootstraat een vrouw met een klein meisje achter op het rijwiel. Naast haar reed haar vijfjarig zoontje op zijn autoped. Toen zij den IJmuider straatweg naderden, kwam er een vrachtauto aan, die een luxe auto sleepte. In de bocht bralt de kabel en de gesleepte auto kwam daardoor plotseling aan den linkerkant van den weg terecht. Het jongetje, dat niet spoedig genoeg kon wegkomen, geraakte onder de auto en werd voor de oogen van de moeder doodgereden. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De draaihartigheid in de kool. De heer L. Mallekote, tuinbouwonder- wijzer te Noordscharwoude, heeft Woens dagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker voor de tuinbouwvereenigingen De Eendracht te Oudkarspel en Tuinbouwbelang te Noordscharwoude gesproken over de draaihartigheid in de kool en de bestrijding daarvan. Er was vrij veel belangstelling voor deze belangrijke lezing. De heer Mallekote heeft in den aanvang van zijn lezing den heer Leefmans hulde gebracht voor diens werkzaamheden en hè. succes, dat hij hiermede reeds binnen zoo korten tijd heeft verworven. Spr. ging na, wat er sinds het eerste optreden van e draaihartigheid is gedaan door de we er.- schap. Hij merkte op, dat prof. Quanjer in 1906 reeds ontdekt heeft, dat de veroor zaker van de draaihartigheid de koolgalmug was. Spr. had bezwaar tegen het bekend maken van de resultaten van het onderzoek in de vergaderingen van de Prov. Commis- sie. Dit kon volgens spr. beter geschieden in de koolcentra. De onderzoeker was a meer onder de menschen van de prac ij*. De geschiedenis van de proeven tot bestrij ding van de koolgalmug werd door spr. na gegaan. Succes heeft men in het begin noo. gehad. Het buitenom verbouwen van de kool is slechts een verplaatsing van e moeilijkheden, daar men door middel van uit de koolcentra meegenomen koolplanten de eitjes ook naar die gebieden over rac Een vrij doeltreffend middel is het onder glas telen van de planten, zooals i Warmenhuizen veel geschiedt. Ook hier bleven echter bezwaren. In 1928 zijn ir. Spithorst in de Streek goede resultaten behaald, doch de in latere jaren «en01"^1 proeven met dezelfde middelen gaven geen goede resulaten. Nu weten wij, dat e alleen het middel, maar vooral de methooe is, welke van belang is. Hierna kwam P tot de door dr. Leefmans gedane onderzo - kingen, waarbij hij een uiteenzetting g van de ontwikkeling van de koolgalmug. Het is noodig, de larf jes met het bestrijding - middel te treffen voor zij in de gal zijn in gesloten. Dat er veel insecten kunnen zy is bewezen, doordat op 1 H.A. soms 1/2 a tnillioen koolgalmuggen kunnen voorkome ïn een seizoen kunnen drie generaties v 00 komen. De werkwijze van dr. Leefmans Werd vervolgens aan een bespreking on ei worpen; deze heeft ontdekt hoe dei mug leeft en dat er slechts een paar middelen waren, welke met succes kunnen worden aangewend bij de bestrijding. Ook dat %er lating van het uitplanten van vroegere weriH™ *7 werkt' t«rwÜ1 de grondbe- levert h 'n Ja"uari minder muggen op levert dan de bewerking in Maart. Bij de Tj" genomen proeven is dr. Leefmans tot de conclusie gekomen, dat het voldoende is, S de korte hoofd vlucht te spuiten, ot nicot'ne-zeep. Met deze middelen heeft hij in 1938 heel goede resul taten behaald. Van de 23 gecontroleerde ge vallen waren er 20 met een gunstig resul- Met zeespiritus is op den duur beschadi ging van de planten niet uitgesloten. De oplossing wordt thans gezocht in bespui ting en met in bestuiving. Niet alleen wat de doelftreffendheid betreft, maar ook om de kosten. Spr. heeft aan de hand van de ge gevens van dr. Leefmans berekend, dat de Kosten van bespuiting met pyridine-zeep per H.A. 3.43 aan materiaal kost, met nico- tine-zeep 1.35 per H.A. Dit zal echter wel iets duurder worden, doordat de prijzen van de materialen wel eens hooger zijn dan die welke dr. Leefmans als grondslag heeft ee nomen. Met een ondergrondschen aanval op de lar ven door verdamping van zwavelkoolstof, heeft men ook goede resultaten gehad, doch dit komt in de practijk te duur uit en is een te omslachtig werk. Spr.'s conclusie was, dat dr. Leefmans er in geslaagd is, de leefwijze van het insect te ontdekken en dat hij een paar bestrij dingsmiddelen heeft gevonden, welke de verwachting kunnen wekken, dat binnen niet al te langen tijd de kool weer op ren dabele wijze in deze streek kan worden ver bouwd. Hij hoopte, dat dr. Leefmans de palm der overwinning spoedig in ontvangst mag nemen. Een aantal door aanwezigen gestelde vra gen werden hierna door den spreker beant woord, waarna deze zeer goed geslaagde bijeenkomst werd gesloten. „Getrouw schoolbezoek." In het café van den heer Rus verga derde Woensdag de vereeniging „Getrouw schoolbezoek." In zijn openingsrede sprak de voorzitter, de heer Stekelbos, zijn leedwezen uit over het feit dat er twee heeren niet aanwezig zijn welke anders nooit ontbraken, n.1. de heer Hartog die helaas de vereeniging door den dood is ontvallen en de heer van der Meulen die ook door droevige omstan digheden heeft meenen te moeten be danken. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot den heer Post het nieuwbe noemde hoofd van school II en den heer Biesboer het tijdelijk hoofd van school III. Spr. hoopte op een prettige samenwerking. De rekening sloot met een saldo van 66.58 terwijl er aan contributie na af trek van bcdeloon was ontvangen 12.75, zoodat er in kas was 79.33. Besloten werd om met school III in overleg te treden en weer gezamenlijk schoolfeest te houden. De hoofden der scholen twijfelen niet aan het slagen van dit pogen en zeggen alle medewerking toe. De heer Biesboer zal overleg plegen met de schoolfeestcommissie van school III. De heer S. Post werd gekozen tot be stuurslid en tevens benoemd tot penning meester. Aan de orde was nu het schoolfeest. Besloten werd dit te houden op Woens dag 26 Juli en wel naar Velserend met een rondrit door mooi Kennemerland en over Bergen en Alkmaar weer naar huis. De afrit werd bepaald op 8.30 uur. Met een dankwoord aan de opge- komenen en speciaal aan het adres van den heer van der Meulen voor het vele wat hij in al de jaren voor „Getrouw Schoolbezoek" had gepresteerd werd de vergadering gesloten. Belangrijk werk gegund. Aan den heer H. J. Brand. Z. O.-Beem- ster is gegund het opruimen van twee bruggen in den provinicalen weg Buiksloot- Schouw-Purmerend-Hoorn te Oudendijk en het maken van een nieuwen brug en dui ker, met bijkomende werken in de gemeen te Oudendijk. 15 Juni 1.1. vond van dit werk de aanbeste ding plaats, waarbij de gunning werd aan gehouden. De heer Brand was met een bedrag van 32580 de op één na laagste inschrijver. Geslaagd. Voor het examen Nijverheidsonderwijs slaagde te 's-Gravenhage o.a. de heer G. L. Bron te Hoogkarspel. Nee, juffrouw, laat u me nu niet al die drukke japonnen zien, ik draag alleen effen, dat is 't eenige wat me staat. Dit hoor ik een dame zeggen, die pogingen doet om een gekleurd middagjurkje te veroveren in een groot modemagazijn. Och arme mevrouw, denk ik medelijdend, wat eentonig voor u, en dat juist dit jaar met al die ge zellige streepjes, bloemetjes, ruitjes en vooral de stippen en noppen! Die streepen en ruiten staan u mis schien niet, die bontgekleurde bloe mentuinen ook niet, maar de stip pen? Hoe denkt u over een effen donkerrood jurkje met een enkele witte stip, een zijden jurkje met een enkel geborduurd kringetje? Niet zoo'n regen van stippen, niet bezaaid met dikke noppen, zoodat het u warrelig wordt, als in een dichte sneeuwbui. Dat staat alleen een bepaald type, maar de fijne stip-motieven zijn een uitkomst, voor wie anders „alleen effen" draagt! Het is 't eenige patroon, dat nu eens niet dik maakt en dat ook oudere dames uitstekend kunnen dragen, vooral wanneer de onder grond donker is. Zwart, donkerrood of marine met een klein stipje of nopje zijn pp dit gebied wel 't stemmigste, wat men kan bedenken en toch een afwij king van het eentonige effen. Ook leenen zich de noppen heel goed voor garneering, b.v. voor breede ceintuurs op eenvoudige ef fen zijden jurkjes. Zoo zien we dit seizoen in de Parijsche collecties stippen in alle maten en soorten, bij modellen voor 's ochtends, 's middags en 's avonds; op onze afbeelding geven we u daar eenige voorbeelden van. Fig. 1 laat een witte zomeravond japon zien, die met kleine nopjes is geborduurd. De vele stroken vragen een dun materiaal als b.v. organdi of batist, de japon wordt op een taft onderjurk gedragen. De groote feestelijke witte hoed heeft linten in de kleur van de stippen. Fig. 2 is een afbeelding van een zomersch pakje, 't Jasje heeft een klokkenden schoot, er wordt 'n wit piqué vest of een vest van valen- ciennes bij gedragen. De 'stippen en ruitjes moet men zich in de zelfde tint denken als manchetten en kraag. Fig. 3 een eenvoudig ochtend jurkje met wijden plooirok. Bolero en hoedje zijn in de kleur van den lichten ondergrond. Tenslotte een lichte zomermantel b.v. in shantung met donkerroode of blauwe noppen, de leeren cein tuur en het lint van de hoed zijn dan eveneens donkerrood of marine. Dit is slechts een zeer kleine greep uit de vele stip-motieven, die er zijn en waarvan de kleurencom binaties dit seizoen smaakvoller en origineeler zijn dar ooit te voren. MADELEINE. Een hoogere waterstand. Donderdagmiddag werd in het lokaal van den heer C. Vijzelaar te Broek op Lan- gendijk een vergadering gehouden in ver band met de proef met een hrogeren water stand. Deze vergadering werd bijgewoond door den rijkstuinbouwconsulent ir. Rietse- ma en vertegenwoordigers van tuinbouw- vereenigings- en waterschapsbesturen. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., hield een korte inleiding na in zijn ope ningswoord den heer Rietsema en diens assistenten verwelkomd te hebben. Deze proef wordt genomen naar aanleiding van de vergadering, welke in Zuidscharwoude is gehouden. Door deze proef zal kunnen worden nagegaan of de groei der producten bevorderd kan worden door een hoogeren waterstand. Verbetering is reeds verkregen door de akkers te doen diepspitten. Dat is al een stap in de goede richting. Dank bracht spr. aan de vereenigingen en corporaties voer de verleende medewerking en den heer Rietsema voor diens bemoei ingen om te verkrijgen, dat het Rijk een deel der kosten voor zijn rekening neemt. De proef is nu begonnen. De kosten van den aanleg der dammen enz. waren 410,18. De molen kost 200, zoodat het samen ruim 600 gokost heeft. De verschillende corpo raties hebben een subsidie van 475 toege zegd. De rijkstuinbouwconsulent verkreeg hier na de gelegenheid, het een en ander mee te deelen. Spr. ging na, hoe deze akkers uit het oorspronkelijke lage (broek) land zijn ontstaan door er slooten in te graven en de aklrers op te hoogen. Door de meer primi tieve bemaling stond er vroeger wel eens wat veel water in den polder, hetgeen juist goed was, maar door de verbetering in de bemaling heeft men het peil voor deze ak kers te laag gehouden. Spr. verwachtte dan ook, dat, wanneer de zware piklaag uit de grond verwijderd is en er een hoogeren 45 Zeg hoe zit het", hoorden ze ineens. „Zit er nog een vervolg aan dat liedje?" En wie stond er voor hen? Een kangoeroe. „Mag ik misschien meteen eens kennis maken'" vroeg deze. „Ik ben Joko zei de aap en gaf met veel zwier de kangaroe een hand. Ook Big stelde zich aan den Australiër voor. 46. „Gaan jullie mee in m'n tent?" vroeg de kangoeroe. „Goed", zeiden Joko en Big. Eerst gingen Big en de kangoeroe naar binnen. Toen kwam Joko, maar o wee.... Hij vergat te kijken waar hij liep en viel over het touw. Zijn rechterarm kwam zo raar onder zijn lichaam terecht, dat hij het uitkermde van de pijn. waterstand verkregen kan worden, de ak kers beter te betelen zullen zijn. Zelfs ver wachtte spr. dan, dat de bloemkoolteelt, als de draaihartigheid bestreden kan worden, weer kan worden uitgeoefend. De beste ma nier, om deze piklaag verwijderd te krijgen is. haar in de sloot te stoppen. Daardoor krijgt men weer grooter last Dit zou naar het groote plan voor het Geestmerambacht leiden. Voorzitters conclusie was, dat het dus zoo is, dat als het water niet naar ons komt, wij naar het water moeten, door de akkers te verlagen. In verband het gesprokene over de nieuwe indeeling van den polder Geestmerambacht merkte de rijkstuinbouwconsulent nog op, dat men niet zoo tegen de kosten van deze verkaveling moet opzien. Het Rijk, dat zeer veel voor dergelijke werkobjecten voelt, zal een groot deel dezer kosten voor zijn reke ning nemen. De heer Dirkmaat meende, dat de veen laag, welke in vele akkers zit, ook verwij derd moet worden. Nadat nog even over de resultaten van het diepspitten was gesproken, over welke werkzaamheden men zeer tevreden was, werd per motorboot een tochtje naar de voor proefneming gebruikte akkers ge maakt. Het water wordt door een windmolentje op 30 c.m. boven het gewone peil van den polder gehouden. Men kon duidelijk aan de akkers zien, dat het water in de akkers veel hooger optrok, terwijl het buitenste rijtje koolplanten heel wat beter stond dan die in het midden van den akker. Dit bezoek zal in den nazomer worden herhaald, opdat men dan de behaalde resul taten zal kunnen zien. Levering opgedragen. B. en W. hebben de levering van een nieuwe vuilnis-auto opgedragen aan de firma Dingmans en Fernhout, alhier. Een bonte avond in het Gemeentelijk Muziekpark. Donderdagavond heeft het bestuur van de V. V. V. de vereenigingen, die kunst, sport en muziek beoefenen, bijeen geroepen om te komen tot het organiseeren van een bonte avond. In eerste instantie had het bestuur be sloten om 2 avonden te houden, doch de besturen van de vereenigingen, vonden een avond voldoende, het was wel mogelijk een non-stopprogramma in een avond af te werken. De verblijdende mededeeling werd ge daan, dat het gemeentebestuur gratis het park, de muzieknis en stoelen zal afstaan, terwijl het G. E. B. zal zorgen voor gratis verlichting. Breedvoerig werd gesproken over het kostenvraagstuk en het ligt in de bedoeling om een garantiefonds te hebben, ook al om dat men de entree niet te hoog kan stellen. Besloten is om na afloop een bal- champêtre te houden. De heer J. Rus Jz. zal hiervoor gratis een, dansvloer afstaan, wat onder dank werd goedgekeurd. Staande ter vergadering is medewerking toegezegd van het Heilooër Revuegezelschap, gymnastiekvereeniging „Doves", zangver. „Harmonie" met kinderkoor, de A. T. V. „Valkland", de fanfarecorpsen „Eensgezind heid" en „St. Caecilia", terwijl in principe het herv. kerkkoor en het Tuindorp-comité medewerking toezegden. Hoewel alle vereenigingen belangloos hun medewerking verleenden, zijn de kosten (voor costuums e.d.) niet gering, reden waarom men hoopt op aller medewerking. De data werd (behoudens goedkeuring) bepaald op Woensdag 19 Juli, Waar aller- wege medewerking wordt ondervonden van de vereenigingen en men de entree laag zal stellen, is de verwachting, dat de avond zal slagen. De Vereenigingsraad heeft vergaderd. Trots de moeite die het bestuur heeft gedaan om deze buitengewone ledenver gadering te doen slagen, is het wederom een teleurstelling geworden. Van de 29 aangesloten organisaties waren slechts acht vereenigingen opgekomen. De voorzitter kon dan ook niets anders dan hierover zijn teleurstelling uiten. Het reglement werd met eenige aanvul lingen aangenomen. Van contributieverhooging en bestuurs- uitbreiding kon niets komen wegens te ge ringe belangstelling. Bij de rondvraag deel den zoowel de voorzitter als de secr. mede, op dergelijke wijze niet langer hun functies te willen vervullen. Het is een schande, dat een centraal lichaam als de vereenigings raad, zoo door haar leden in den steek wordt gelaten, waar men het werk toch alleen doet in het belang der aangesloten organisaties. Hier kwamen de heeren Brouwer en Brense tegen op. Volgens hen mankeert het den bestuurders der aangesloten organisaties nog aan voldoende organisatie-begrrip. Zij spraken er hun afkeuring over uit dat, met name. C. S. V., bedankt had als lid omdat deze vereeniging niet op de goede plaats gestaan had. Er werd met klem een beroep op de bestuursleden gedaan, dat zij als organisatie-mannen zouden aan blijven, omdat het groote belang dat de vereeni gingsraad nastreeft nog niet voldoende tot de leden is doorgedrongen. Het bestuur zal nader beraden, welke houding zal worden aangenomen en het resultaat van de vol gende ledenvergadering afwachten, alvorens definitief te beslissen. Goedkoope levensmiddelen. Met de distributie van margarine en bak- en braadvet is voor het tijdvak van 2 Juli tot en met 26 Augustus 1939 aangewe zen de winkelier J. Baltus, Pontweg, alhier. Met de distributie van gemengd rund- en varkensvieesch blijft beiast slager Borsjes Juiianaweg a^i|P.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7