SrtlVERlüflRfïlING kritieke dagen FRANi t beverwijk egmond aan zee PI KAMI ACTUEEL DAGBLAD Alkmar—Courant. 'n fijne zeiltocht buitenlucht als toppunt de beste sigaret voor Uw ge EERSTE BLAD De Vries. Alk waar Jkovinciaal Tlieums grootschermer DIE thee doet ie goed! Glimiach;e ,È£êt, NIEUWE NIEDORP SCHERMERHORN SCHAGERBRUG WARMENHUIZEN In Augustus de Dat is de meening van velen in Engeland. Meer dan ooit is een dus gewenscht. 1 Ju t begint het derde kwartaal der (Aam. Jtk 9) Vall eens een goeden raad aannemen: voor dat hij wat beweert, moet hy eerst eens onderzoeken of het ook werkelijk waar is. Na de heer Van de Vall heeft natuurlijk de heer Sietsma den toestand van het openbaar lager onderwijs gekenschetst en hij is daarbij gevolgd zij het dan in veel bedachtzamer mate door enkele anderen van wien men eveneens kon verwachten, dat zij niet ziende blind en hoorende doof konden blijven als er over de bedreiging van het onderwijs wordt gesproken. De heeren Venneker en Hoytink hebben een geheel ander geluid laten hooren en wij onderschrijven volgaarne dat deel van hun betoog, waarin zij lieten uitkomen, dat de voortdurende onrust in onze gemeente niet door B. en W. wordt veroorzaakt, maar alleen en uitsluitend door die voorstanders van het openbaar onderwijs, die nooit an ders doen dan den schijn wekken alsof dit bij het College in allesbehalve veilige han den zou zijn. „Ook de heer Bonsema is met deze voor stellen van B. en W. accoord gegaan", zeide de heer Venneker en de heer Van de Vall heeft schamper opgemerkt, dat zooiets hem niet verwonderde en dat hij dat wel ver wacht had. Toen heeft de burgemeester gesproken en hij heeft nog eens klaar en duidelijk uiteen gezet wat wij dezer dagen uit de zeer uitvoerige bijlage in extenso gepubli ceerd hebben. Hij heeft bekend, dat de toe stand over het algemeen ook B. en W. niet bevredigt, maar dat er, zoowel met het oog op het aantal kinderen, als met het oog op de gemeentelijke financiën, op het oogen blik niets aan te veranderen valt. Wil men kleinere klassen door aanstelling van meer dere onderwijzers, dan zal men die zelf moeten betalen, al zouden het dan ook maar kweekelingen met acte zijn. Dan moet men het voorbeeld volgen, dat men op zoo menige bijzondere school geeft en daadwerkelijk bewijzen, dat men wil medewerken om tot betere toestanden te komen door daarvoor vrijwillig een offer te brengen. Rustig en overtuigend heeft de burge meester aangetoond, dat B. en W. niet an ders kunnen voorstellen dan zij thans ge daan hebben en het is vanzelfsprekend, dat men daarna een voorstel van den heer Van de Vall c.s. verwachtte om over te gaan tot datgene, wat hij in het begin van zijn felle critiek als beslist noodzakelijk en on vermijdelijk voor onze gemeente had aan gekondigd. Tot veler verbazing bleven die voorstel len volkomen achterwege en de heer Van de Vall en na hem de heer Sietsma hebben niet anders gedaan dan het college dank zeggen voor de verkregen inlichtingen en de hoop uitspreken, dat deze debat ten tot verruiming van inzicht geleid heb ben waaruit dan het goede voor het open baar onderwijs kan worden geboren. Het was na hun afbrekende critiek een zoo plotselinge overgave, een zoo plotseling meegaan met de voorstellen, wier indiening men alleen van een zoo afgedwaalden poli ticus als wethouder Bonsema kon be grijpen, dat wij ons verbaasd hebben afge vraagd, waarvoor deze geheele onderwijs- agitatie nu eigenlijk gediend heeft. Een storm in een glas water hebben wij kort geleden gezegd en het stormpje, dat thans was opgestoken bleek nog ongevaar lijker dan het eerste. Laten wij constateeren, dat niet alleen zij die het hardst schreeuwen, maar ook zeer vele anderen het openbaar lager on derwijs een goed hart toedragen en gaarne alles willen doen om het zoo doeltreffend mogelijk te maken. Maar dat een eerste eisch daarbij is, dat dit onderwijs door zijn voorstanders niet atijd in het teeken van een zoo groote minderwaardigheid geplaatst wordt, dat ouders ongerust en recalcitrant worden, met het eenige gevolg,, dat de bij zondere scholen daarvan profiteeren. Het is te betreuren, dat men de openbare school niet alleen tegen haar belagers maar vaak ook tegen haar vrienden in be scherming moet nemen. I. „Zeer laag kolen^w verbruik en weinig J pr onderhoud* kosten" a Veldwachter benoemd. De gemeente-veldwachter, de heer H. Groot, is met ingang van 16 Juni benoemd tot gemeenteveldwachter te Beemster. 3e_ raad vergaderde Donderdagavond. Kolb opende met een har- ^..e vergadering .11 het pa.- jhuis ei. deed n.ode- |iaken waterleiding- Vs; tot aar. den .t ^ecii-eile \ur. smeer. Boekei dank voor de keurige boekhou ding. De voorzitter dankte de commissie en ook den heer Boekei voor het vele werk door hem verricht. Er bleek een nadeelig saldo te zijn van 556.31. Punt 2 der agen da betrof af- en overschrijvingen der be grooting, dienst 1936. Zeer uitvoerig lichtte de voorzitter de posten toe. Deze rekening leverde een nadeelig slot op van 1277.63. Algemeen goedgekeurd. De heer J. Stekelbos zeide dat de palen bij de rolbrug weg zijn en daar nu weder auto's gaan keeren. Dit zal even worden afgewacht en anders worden er andere palen geplaatst. Wethouder v. d. Laan stelde voor het stukje grond waar eens het oude Rechthuisje stond te verkoopen en het hek door te trekken. Hoewel de voorzitter hier sterk tegen was werd het voorstel na stemming aangenomen. De heer Schot informeerde naar het geven van les in handenarbeid te Drie huizen. Dit zal spoedig nader door B. en W. worden bezien. Aardbeienmarkt vast gestemd. De prjjzen van de aardbeien zijn op de laatste veilingdagen vrij stationnair gebleven, hetgeen een verheugend ver schijnsel is, daar de markt op het oogen- blik zeer vast gestemd is. De prijzen voor de Moulin Rouge loe pen vrijwel niet uiteen en bedroegen voor eerste kwaliteit van 90120 cent per slof. De Amazones, die langzamerhand in aan voer de Moulin Rouge overtreffen, bren gen 90135 cent op. De hoogste prijs wordt alleen door het binnenland besteed, terwijl de fabrieken koopen voor ongeveer 30 cent per K.G. Veel aardbeien zullen dit jaar echter niet in het vat verdwijnen. Wederom verscheen er in de afgeloo- pen dagen een nieuwe kooper aan de Be- verwijksche veilingen. lederen dag wor den 6 a 7 wagons aardbeien naar Duitsch- land verzonden. De prijs voor deze aard beien besteed bedraagt 32 a 33 cent per K.G. Bij de verzending naar Duitschland moet echter grooten spoed worden be tracht, omdat de wagons voor zes uur ge laden dienen te worden. De aanvoeren hebben in vergelijking met het vorige jaar anders nog niet veel te beteekenen, ondanks dat de campagne haar hoogtepunt reeds nadert. De export veilingen zijn reeds voor zes uur afge- loopen en men kan dan wel begrijpen, dat de aanvoer allerminst groot is. Goede prijzen voor de aardbeien. Na de prijsdaling op de aardbeienvei lingen heef zich in de afgeloopen dagen weer een stijging ingezet. De .goede consumptie-aardbeien waren weer zeer gezocht en voor goede kwaliteit werd met 1.251.40 per slof betaald. Het binnenland kan zeer veel aardbeien gebruiken en de handelaren komen dan ook van heinde en verre naar Beverwijk, mede als gevolg van het feit, dat in andere aardbeiencentra de oogstopbrengst ver be neden normaal blijft. De fabrieken kochten gisteren de Ama zonen voor ongeveer een gulden per slof. Uitbreiding postdienst. Met ingang van 1 Juli wordt de post dienst weder uitgebreid. Het postkantoor zal dan open zijn 's morgens van 9-12 uur, 's middags van 2-4 uur en 's avonds van 6-8 uur. Er komen voorts 2 postverzendin gen bij, namelijk 's morgens om 11 uur en s avonds om 9 uur. Concert. Ter gelegenheid van den verjaardag van prins Bernhard, gaf het fanfarecorps Eensgezindheid uit Egmondbinnen Donder dagavond een concert in den voortuin der Prins Hendrikstichting. Daar de weersom standigheden vrij gunstig waren, was er zoowel in als buiten de stichting veel be langstelling. Jammer was het, dat het pu bliek buiten de stichting zijn waardeering op een wat al te rumoerige wijze uitte, het geen voor uitvoerenden en omwonenden minder plezierig was. |n .wil zijn dage missen, zelfs fceis ma ITEN. Schiphol. Geen werkloozen meer. Momenteel zijn in deze gemeente geen werkloozen meer. Ieder heeft werk in het land- en tuinbouwbedrijf of bij den hooi bouw. Het is zeer te hopen, dat deze gunstige toestand nog geruimen tijd mag voortduren. Cursus E. H. B. O. Gisteravond is de cursus E. H. B. O., welke door de gemeente Schermerhorn georganiseerd was in verband met den luchtbeschermingsdienst aldaar, geëin digd. Op deze laatste les, welke van 8 tot 11 uur duurde en bijgewoond werd door den burgemeester, den heer Meindersma, ga ven de cursisten blijk dat zij met vrucht den cursus hadden gevolgd. Na afloop van dezen avond dankte de burgemeester den leider van den cursus, den heer Stoutjesdijk, die den cursus op prettige, zeer bevattelijke wijze heeft ge geven. Hij wekte de cursisten op om het geleerde te onderhouden, omdat, indien onverhoopt hun hulp noodig mocht zijn, hij op hun medewerking kan rekenen. Na afloop bood een der cursisten den heer Stoutjesdijk een stoffelijk bewijs van waardeering aan voor het genoten onder richt en dankte hem namens allen voor de wijze waarop hij hun die kennis had bijgebracht. Tot voorzitter benoemd. De heer J. D. Wiering, hoofd der school alhier, is gekozen tot voorzitter van de afd. „Schagen" van den Bond van Nederl. onderwijzers, zulks in de plaats van mej. W. Krul, alhier, die zich niet herkiesbaar stelde. Jubileum R. K. Fanfare Corps „Soli Deo". In verband met het 1214-jarig bestaan dezer vereen, op Woensdag 5 Juli, zal dit muziekkorps een rondgang maken door Warmenhuizen en wel op Woensdag 12 en Donderdag 13 Juli a.s. De bedoeling is, dat tijdens den rondgang van het korps door een aantal dames wordt gecollec teerd. Het bestuur hoopt natuurlijk, dat de ingezetenen van Warmenhuizen het fanfarekorps ruimschoots zullen gedenken met een milde gift. Vanaf de oprichting van het korps is de heer Th. van Baar directeur geweest. Behalve dit jubilé zijn er nog andere heeren, die hun jubileum vieren. Het zijn de leden Jac. van Langen, A. Jonker en Nic. Jonker. Wij hopen, dat bij het 25-jarig bestaan van dit muziekkorps, vele leden het voorbeeld van de drie laat ste heeren hebben nagevolgd, en zoodoen de dan het fanfarekorps kan bogen op een flink aantal trouwe leden. Alkmaar, Zaterdag. MAN IN HET HELDERSCHE KANAAL GEREDEN EN VERDRONKEN. Gisterenavond omstreeks 10 uur is op de Kerkgracht te Den Helder de 52-jarige on gehuwde J. van Leeuwen, wonende Wal- vischstraat, aldaar, door onbekende oorzaak met zijn fiets tegen een verkeerspaal, waar aan een roode lantaarn was bevestigd, opge reden en vervolgens in het Heldersche ka naal terecht gekomen. Hoewel voorbijgangers direct toeschoten om hulp te verleenen, gelukte het eerst na eenigen tijd den man met een dreg op het droge te brengen. Toepassing van kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. EEN VERVAARLIJKE SCHUIVER. Gisteravond ongeveer 10 uur heeft op den Kennemerstraatweg ter hoogte van de ga rage Tasche een verkeersongeluk plaats ge had, dat buitengewoon goed afliep. Een auto, komende uit de richting Heiloo en bestuurd door den 21-jarigen R. uit Alk maar, slipte door de gladheid van het weg dek en draaide waarschijnlijk doordat de bestuurder remde een slag om, daarbij over het linkerrijwielpad terecht komende op het trottoir. Twee bejaarde fietsers, de 63-jarige B. en zijn 61-jarige vrouw, afkomstig uit Heiloo, werden door de auto geraakt. Gelukkig vie len ze naast de auto, terwijl hun rijwielen onder den wagen terecht kwamen. De fiet sen werden zwaar beschadigd, doch de beide oudjes kregen slechts enkele schaafwonden. Zij konden, na ter plaatse verbonden te zijn, hun reis naar Heiloo per taxi vervolgen. Den automobilist, die met een zeer nor malen gang reed, treft geen enkele schuld. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 1 Juli 1939. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 230000 stuks kipeieren aangevoerd. Prijzen 3.20—4. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. Nederland. Enggano in ballast te Cheribon 29 Juni. Tabian uitr. van Suez 1 Juli. Marnix van St. Aldegonde thuisr. te Suez 30 Juni. Kon. Holl. Lloyd. Zaanland thuisr. 29 Juni om 22 uur te Hamburg. P. BAKKER. De conciërge ten stadhuize heeft heden den gemeente dienst met pensioen verlaten. Vriendelijke gids en leidsman, Vraagbaak voor haast iedereen: Heden gaat ge van het Raadhuis En de U vertrouwden heen Ieder, die U mocht ontmoeten In Uw méér dan dertig jaar, Werd Uw sympathieke houding In één oogopslag gewaar. Ieder ten gemeentehuize Roemde Uw activiteit; Vlot en prettig was Uw omgang, Kenmerk was: welwillendheid. En nu breekt het uur van scheiden (Door gezondheidsreden) aan, Maandag zult g'als ambtloos burger Buiten Uwen wemkr.ng staan. Dat zal vréémd zijn voor U zelve, Die de noodzaak echter wist; Maar 't zal óók voor Alkmaar [vreemd zijn Dat één der getrouwen mist! Het Stadhuis en de Gemeente Zult ge wel verlaten gaan, Maar in beiden zult ge lang nog Vélen voor de oogen staan. Mogen U straks tal van jaren Rustende gegeven zijn, fargnvanhentel heer Bakker OFFICIEEL AFSCHEID N. VAN DE POLL. Na bijna 50-jarige dienstvervulling was het gisteren voor den heer N. v. d. Poll, gedelegeerde van den Gemeente-Ontvanger, den jaatsten dag van zijn ambtelijke loop baan. Ofschoon zijn gezondheidstoestand aan vankelijk weinig hoop gaf om aan dezen dag een officieel karakter te kunnen geven, bleek gelukkig zijn herstel zoo ver gevor derd, dat een kort en intiem afscheid van het bureau waaraan hij zooveel jaren ver bonden was, kon plaats hebben. Omstreeks half vier werd de heer Van de Poll, vergezeld van zijn echtgenoote per auto van zijn woning afgehaald en het bu reau binnen geleid dat hij ongeveer maanden geleden wegens plotselinge en langdurige ziekte zoo onverwacht had moe ten verlaten. Daar werd den scheidenden ambtenaar allereerst toegesproken door den heer R. J Schierbeek, ontvanger der gemeente, die in het bijzonder uiting gaf aan de vreugde over het voortschrijdende herstel van den heer Van de Poll en daarbij tevens liet uit komen hoe plotseling de regelmaat van de dagelijksche taak kan worden verbroken. Vervolgens memoreerde spreker uitvoe rig de lange en eervolle staat van dienst van den heer Van de Poll, in het bijzonder diens stiptheid en eerlijkheid op den voor grond stellende. De grootste lof die een kassier kan ver werven is dat er nimmer iets aan de kas mankeert en die lof, aldus spreker, komt U ten volle toe. De heer Schierbeek bracht hem dank voor de wijze waarop de heer Van de Poll zijn taak in een reeks van jaren heeft ver vuld. Ook namens zijn voorganger, den heer L. van der Vegt, sprak hij woorden van dank en het deed hem genoegen dat hij den scheidenden ambtenaar, namens zijn vorigeo chef, tevens een bloemenhulde mocht aanbieden. Ook namens de collega's van zijn bureau kortheidshalve het woord voerende, dankte de heer Schierbeek den heer Van de Poll voor de prettige samenwerking en bood hij hem als herinnering daaraan, een leeslamp aan. Hij sprak daarbij echter bovenal de hoop uit dat het den heer Van de Poll, met me vrouw Van de Poll, geschonken moge wor den nog vele jaren van een welverdiend pensioen te mogen genieten. Daarna werd de 1 sproken door den deed uitkomen, daj het op prijs gestel wonen. De burgeij Van de Poll lof zijn plicht steeds het gemeentebest| voor dank. De burgemees| eens nog vele j| goede gezondhel Vervolgens sJ commies ter se<f van afscheid. Hj voor de prettig deeling financi le goede jarenl De heer vanl wogen de spre en blijken van| DE COLLEfJ De alhier ga hoevende blinl Alle gevers erf DE DIEP Ds. Warner! den dienst in] Voor het zijn te 's-Grd ren Roezend! der en W. R| De heer Delft voor boden). PHILIA. RAI Wij vesti I het herstel ding van I vloot, word telegrafist! te kunnenl ficaat twe Het eeid fceroepstell tificaat v<T ten bij del worden dr| een rijkscc Posterijen De duur 22 maandenj herhaling vq een nieuwe 1 een in gang treden. Voor het lichtingen en de directeur tl dag en Donde overeenkomst Het Ryk en maatregelen oe luchtvaart in del der zal uitslaan,' grafisten beschik! daartoe samen leven geroepeij op de school tweede >cnooj ij 1 leerjaJH (Alibi Voor rc4#nig hollandsche liensverz te Alkniaaris Ikien door™ wen van een toerderij aan he_ hollandsch Kaaal in de gemeente 1 Ingesehrevei werd als volgt: P. Kruisved. Callantsoog a f 82, 8290- K. \oopman en De Vries, N.-Niedorp a9000. b 9000; P. Eriks, Burgerbrug.t .f 8387, b 8400; W. Leeuw te Si-Maartensbrug a 8700 8450: G-Tuin, te 1 Zand a 8600 8600. OOK Ih ALKMAAR ZAL MEN HET SfOOKWEGJL'lilLEUM HERDENKEN. Op 20 September zal, zooals ieder natu lijk reeds Weet, het honderdjarig bestaa feest van <}en spoorweg in Nederland w den gevierd. Behalve landelijk, zal dat plaatselijk geschieden. In- Alkmaar ia van plan daarbij niet achter te b op waardige en breed opgezette fee^^^jft^^n^^n. Tot dat d Hflfe '1 md pil

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3