ONS INDISCH HOEKJE. Louis Davids overleden. GEMENGD NIEUWS. £aatste Betichten Reorganisatie van het leger KOPERWIEK. HET WONDERMIDDEL 4 )e Alkmaarsche Courant Jlecfüsiaken 'LDeet&eticfd Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. TWEEDE BLAD In zijn woning te Amsterdam is in den afgeloopen nacht op 55-jarigen leeftijd overleden de bekende voordrachtkun stenaar Louis Davids. De overledene was 19 December 1883 te Rotterdam geboren. Zijn verdiensten werden eenige jaren geleden door de Nederlandsche regeering erkend door het toekennen van een koninklijke onder scheiding. Het overlijden van Louis Davids brengt een leege plaats in ons artistenwereldje, een plaats, die niet gemakkelijk meer bezet zal kunnen worden. Want deze kleinkunstenaar bracht het Nederlandsche volk iets zeer aparts. Van zijn voordracht ging een bij zondere charme uit, zijn liedjes waren altijd zeer bijzonder van inhoud. Reeds op 8-jarigen leeftijd trad Davids op met zijn zusje Henriëtte en het „Wonder kind", zooals hij toen genoemd werd, had direct succes bij het kermispubliek. Naar mate hjj ouder werd, werd Louis Davids ook zelfstandiger en reeds heel jong streefde hij er naar zijn liedjes op een hooger peil te brengen dan in dien tijd normaal was. Spoedig verliet hij het kermisleven, dat toch zijn aparte bekoring had. En hij zocht zijn succes in cabarets. Rotterdam was zijn debuut, weldra volgde ook Amsterdam, waar hij in de Warmoesstraat en de Nes met zijn liedjes over den Jordaner een ongekend succes boekte. Het duurde niet lang, of Davids' naam werd ook buiten onze twee groote steden bekend en nadat hij eenigen tijd gewerkt had bij den bekenden variété-ondernemer Chris van Haarlem, verliet hij ons land om in Duitschland en Engeland lauweren te oogsten. Bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 kwam de kunstenaar weer in ons land terug en hier vormde hy toen het eerste militaire cabaret-gezelschap. Ir. de mobili satiejaren trok hij met de zijnen heel Neder land door, speelde voor de bezetting der forten, in kleine plaatsjes aan de grenzen, waar groote of kleine detachementen lagen, in de vaste garnizoenplaatsen, kortom Louis Davids veroverde het Nederlandsche leger. Echter pas na de mobilisatie kwamen zijn groote jaren. De gramofoon legde zijn stem vast, de radio-omroepvereenigingen enga geerden hem, weer trok hij binnen- en buitenland door met een eigen cabaret gezelschap en overal boekte hij groote suc cessen. Een enkelen keer liet hij zich over halen om in een revue te spelen, maar in dat kader voelde Davids zich niet thuis. De revue was hem telawaai-ig, te druk. Neen, Davids zocht het rustige cabaret, waar hij optrad in het gewone colbertje wie heeft hem ooit in een smoking gezien? en waar hij met zachte stem (hij moest wel zacht sperken, omdat hy zijn keel moest sparen) zijn praatjes hield en waar hy zijn liedjes zong. In de laatste jaren was hij een „vast nummer" van het Kurhaus-repertoir in Scheveningen. Eiken zomer trad hij daar op met een eigen internationaal gezelschap en meestal trok hij na het seizoen het land door met zijn kameraden. Vraagt men ons, met welke liedjes Davids het meeste succes had, het antwoord kan kort zijn: „De kleine man" is het groote lied geweest, „Dc kleine man met zijn con- fectiepakkie anDaarnaast zouden hon derden andere levensliedjes op te noemen zijn. Want Davids werkte voortdurend, bracht elk jaar iets nieuws. Hij bezong ac- tueelegebeurtenissen, hij bezong den een- voudigen man, hij bezong vooral den Jor daner. Hij deed dat altijd op zijn eigen wijze en gaf daarmee aan zijn liedjes een ongeëvenaard cachet. En nu is deze „kleine man" niet meer. We zullen hem niet meer zien op het tooneel; we zullen hem missen, den steeds lachenden zanger in zijn karakteristieke houding: de eene hand het liefst in de steekzak van zijn colbertjasje, de andere losjes bewegende. We zullen niet meer hooren de zoo warme stem, die nimmer geforceerd steeds tot in de uiterste hoeken van een zaal door drong. Maar vergeten zullen we Louis Davids niet. Daarvoor heeft hij ons te veel gebracht, ons te veel laten genieten, ons te veel onver getelijke avonden bezorgd. Lijkje gevonden. - Het lijkje van het zesjarig zoontje van de familie van der Ploeg uit IJmuiden-Oost, waarnaar men zoowel Zondag als Maandag vruchteloos ge dregd heeft, is gisteren kort na het passeeren van de „Oranje", nabij het stoompontveer te Velsen boven water gekomen, waarop de politie het gekist heeft en naar de Alge- meene Begraafplaats deed vervoeren. Nieuwe gezant te '-sGravcnhage. - De koning van Noorwegen heeft den zaakgelas tigde Raeder benoemd tot gezant van Noor wegen te 's-Gravenhage. Ongecorrigeerd. De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 Juli 1939 treedt voor de landmacht een gewijzigde vredesorga nisatie in werking. Als gevolg daarvan bestaat, van ge noemden datum af, het veldleger uit 4 legerkorpsen en 1 lichte divisie. Elk leger korps is samengesteld uit 2 divisiën en regiment motorartillerie, elke divisie uit 3 regimenten infanterie en 1 regiment veld artillerie. De standplaatsen der legerkorpscom mandanten zijn onderscheidenlijk 's-Gra venhage (Iste), Arnhem (He), Breda (Ille) en Amersfoort (IVde), die der divi siecommandanten 's-Gravenhage. (Iste) Ede (Ilde), Assen (lilde), Arnhem (IVde). Venlo (Vde), Breda (Vide), Harderwijk Vilde) en Amersfoort (VlIIste). De com mandant van de lichte divisie is gevestigd te 's-Gravenhage. Voorts is met ingang van 1 Juli 1939 opgericht het wapen der militaire lucht vaart bestaande uit den staf van het wa pen en 3 luchtvaartregimenten. Ten slotte is het wapen der genie gereor ganiseerd tot een brigade van 3 regimenten en zijn de kustartillerie, de motordienst en de lichte troepen met nieuwe formaties uit gebreid. De met de reorganisatie verband hou dende bouw van kazernes en magazijnen, inrichting van oefenterreinen en aanleg van vliegvelden is ten deele voltooid, ten deele in uitvoering IN DRONKENSCHAP ZIJN VROUW MISHANDELD. Haar man en zwager gearresteerd De politie te Nijmegen heeft gearresteerd de gebroeders V. uit de Steenstraat aldaar, die in staat van dronkenschap hun vrouw en schoonzuster P. van E. op ernstige wijze hebben .ishandeld. De echtgenoot heeft de vrouw met een stoel zoo toegetakeld, dat zij ernstig aan het hoofd en de hand werd gewond, terwijl haar linkerschouder zeer waarschijnlijk is ont wricht. De vrouw is naar het gebouw van den geneeskundigen dienst overgebracht, waar dr. van Ewijk haar heeft behandeld. Daarna is zij in het ziekenhuis opgenomen. De beide mannen blijven in arrest. DE A. V. R. O. IN JAARVERGADERING BIJEEN. Wederom een optimistisch geluid. In het „Schuttershof" te Middelburg kwam vandaag de algemeene radio-omroep voor de twaalfde maal in jaarlijksche alge meene ledenvergadering bijeen. De heer De Clercq zeide dat het hem verheugde te kunnen mededeelen, dat de toestand der A. V. R. O. nog steeds kernge zond is. De radio-omroep in het algemeen neemt in de wereld een steeds belangrijker plaats in. Spr. wees op de vredestaak van de radio in dezen onrustigen tijd. Komende tot de A. V. R. O. zelf, deelde spr. mede, dat men op 1 Augustus de nieu we recratie-ruimte in gebruik hoopt te kunnen nemen en vandaag over een jaar de openingsdatum van het nieuwe studio complex niet veraf meer zal zijn. HET WEER IN JUNI 1939. Mededeeling van het K. N. M. I. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Juni de ochterfdtemperatuur 1 gr. boven normaal, in de 3 dekaden resp. 2,5 gr. boven normaal, 0,5 gr. beneden normaal en 0,5 gr. boven normaal. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 7den en den 14den, resp. 8,5 gr. boven en 3,5 gr. beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur en het gemiddelde dagelijksche minimum waren resp. 1,5 gr. en 0,5 gr. boven normaal. De neerslag was overal be langrijk beneden normaal: in Noordholland, Drente en Zuid-Limburg 25 tot 45 proc., elders 50 tot 70 proc. beneden normaal. In de eerste dekade viel geen regen. Te De Bilt werden 270 uren zonneschijn waarge nomen tegen 208 normaal. Behalve op den 9den bedroeg in de eerste dekade te De Bilt het aantal uren zonneschijn per dag meer dan 12. De koningin bezoekt tentoonstelling. - Op den sluitingsdag van de nationale ten toonstelling van de vereeniging „Het Neder landsche Trekpaard" te Den Bosch heeft de koningin van haar belangstelling voor het werk van deze vereeniging, waarvan zij beschermvrouwe is, blyk willen geven, door een bezoek te brengen aan 's-Hertogen- bosch, waar „Het Trekpaard" thans de beste dieren van het land heeft bijeengebracht. Bezoek van minister Funk. - Het pro gramma van het bezoek van den Duitschen minister Funk, die een officieel bezoek aan ons land zal brengen, is als volgt samen gesteld: Op Woensdag 5 Juli a.s. zal dr. Funk in den loop van den ochtend te 's-Gravenhage arriveeren. Hij zal vergezeld zijn van ministerialdirigent Schlotterer, van het Reichswirtschafts Ministerium, van Pres- sereferent Oberregierungsrat Rechenberg, en zijn adjudant dr. Schwedler. Na ver schillende bezoeken te hebben afgelegd, zal de minister de lunch gebruiken bij den Duitschen gezant, graaf J, von Zech-Bur- kersroda. Des avonds zal de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steen- berghe, een diner aanbieden ter eere van minister Funk. Op Vrijdag 7 Juli brengt dr. Funk, die president is van de Deutsche Reichsbank, een bezoek aan president en directeuren van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Biggetnimerken. - In de week van 12 tot 17 Juni 1939 zijn aangebracht 48.670 biggen- merken, tegenover 52.375 in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 17 Juni 1939 zijn in totaal gemerkt 1.014.912 biggen, en in het zelfde tijdvak van het jaar 1938 1.009.109. Wanneer je in den herfst 's avonds wandelt of in het najaar toevallig 's nachts buiten vertoeft, dan kan het gebeuren, dat je boven je hoofd voortdurend „slijpende" korte kreet jes hoort, die misschien nog het best! met s r r i e kunnen worden bena derd. Deze geluiden zijn veelal af' komstig van koperwieken, welke 's nachts plegen te trekken, een gewoonte, die ook de merels er veelal op nahouden. Laatstgenoemde vogels produceeren eveneens een geluid, dat met s r r i e kan worden weergegeven, maar het is wat helderder dan dat van de koperwieken, d>ie in Noord- Europeesche en Noord-Aziatische gebieden thuishooren en ook eilanden- gebieden als de Faröer en IJsland bewonen. Enorm is het aantal der koperwieken, die hier ove: winteren en vroeger een' welkome buit waren der vogelvangers of nog verder trekken naar Zuid-Euro- peesche en Noord-Afrikaansche gebieden. Even na medio September kunnen de eer ste individuen worden verwacht, doch wanneer October in het land is, kan men zonder overdrijving van heirscharen spreken. In November wordt deze migra tie nog voortgezet en zelfs nog wel later in het seizoen; wanneer plotseling felle koude intreedt, worden meermalen z.g. rushes, een paniekachtige vlucht voor het ruwe weer, vastgesteld. In de meeste winters, wanneer de uitdrukking „lauwe Westerstranden" werkelijk op haar plaats is, komen de koperwieken, die hier ver toeven, er zonder kleerscheuren af, maar als de vorst al te hardnekkig is, sterven er, evenals dit het geval is bij kramsvogels, heel wat in deze lage landen. Men krijgt den indruk, dat hun gestel teerder is dan dat van hun verwanten. Van midden-Februari af worden weer verplaatsingen opgemerkt, die als terug' trek kunnen worden geïnterpreteerd, maar de meeste koperwieken, óp weg naar hun broedgebieden, passeeren ons land in Maart en April. In Mei komen nog wat treuzelaars opdagen en in beginsel is het mogelijk, dat van die laatkomers eens een enkele in ons land broedt. Niet alleen zijn enkele Augustuswaarnemingen bekend (doch deze kunnen ook buitengewoon vroege trekkers betreffen), maar ook wordt in de ornithologische litteratuur, vermeld, dat in 1906 te Velp een paartje wilde broeden, doch hiertoe niet kwam doordat een kat roet in het eten wierp. In oudere geschriften komen mededee- lingen voor, waaruit-afgeleid zou kunnen worden dat een zeventig, tachtig jaar ge leden koperwieken hier hebben gebroed, maar het is moeilijk achteraf de betrouw baarheid daarvan te controleeren. Hoe dit echter ook zij, een feit is, dat onderschei denlijk in 1910 en 1912 koperwieken heb ben gebroed in de Vlaamsche provincies Antwerpen en Brabant. Het heeft dus zin ook bij ons goed uit de'oogën te kijken. In Noord-Europa broeden de koper wieken behalve in hongerden én tuinen in uit loofhout bestaande moerasbosschen, maar evenzeer in naaldhout. Ook op den bodem zijn wel nesten gevonden. Deze worden gemaakt van.halmpjes en twijgjes; precies eender als bij merel en krams vogel dient vochtige, aarde als pleister materiaal. Dunne worteltjes en grasjes worden gebruikt bij het voeren van den nestkom. De vier tot zeven eieren lijken verbazend veel op die van de merel, maar zijn een ietsje kleiner. Twee keeren per jaar worden er jongen grootgebracht. De wetenschappelijke naam van iden koperwiek is Turdus musicus, waarmee te kennen wordt gegeven, dat zijn vocale prestaties er mogen zijn. Inderdaad kan hij zich in dit opzicht met de zanglijster meten; zelfs wordt zijn lied, dat in Neder land haast nooit valt te beluisteren, nog liefelijker dan dat van den zooeven ver melden verwant genoemd. Wel kan men echter in de eerste voorjaarsmaanden, wanneer het weer aangenaam is, ten on zent genieten van hun genoeglijken koor zang, waaraan soms vele honderden tege lijk deelnemen. Het is een wonderlijk zacht, zonnig en blij gekweel, dat aan de collectieve kwinkeleerpartijen der spreeu wen dov t denken. Als men het uiterlijk voorkomen van den koperwiek in weinig woorden zou willen karakteriseeren, zou men kunnen zeggen: een kleine zanglijster met een zeer duidelijke witte of roomkleurige wenkbrauwstreep. koperroode vleugelon derkant en gelijkgetinte flanken. Aan deze roestroode kleurpartijen, die men vooral goed kan opmerken bij een op vliegenden vogel, heeft hij een verschei denheid van namen te danken: oranje lijster, readwjuk, reade klyster, koper- wjukje, Rotdrossel, redwing. Wat het kleed betreft, dat de koper wiek draagt, hierbij treden geen sexueele en seizoensverschillen van beteekenis op. Onze oranjelijsters ziet men, e-venals de kramvogels, haast altijd in groote menigte bijeen, vaak in gezelschap van laatstge noemde soort of van spreeuwen. Koper wieken zijn dieren van groote open ter reinen en in onze weilanden eten ze heel wat slakken, wormen, insecten en de larven daarvan op, maar ze snoepen als andere lijsterachtigeri soms ook bessen, zelfs wel, wanneer de nood niet eens aan den man komt. RINKE TOLMAN. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerderl Tel. 3320 „Simavi", de vereeniging, die zich tot doel stelt medische hulp te verleenen aan de vele zieken, die in Indië dezen bijstand zoo hard noodig hebben, richt zich voor en na tot het publiek om haar bij het mooie menschlievende werk te steunen. Nu kan men vaak van Indische gasten hooren, dat de Inheemsche bevolking Europeesche hulp niet steeds waardeert en er daarom ook geen prijs op stelt. Van zendelingen verneemt men vaak de klacht „de men- schen komen wel tot ons als ze wonden hebben of zweren e.d., maar voor inwen dige ziekten vragen ze geen hulp of doen ze het wel, dan zijn het verouderde kwalen waartegen geen kruid is gewassen." Ook van dokters heb ik die klacht op mijn rei zen door de buitengewesten vaak gehoord. Daar staat tegenover, dat in tal van stre ken waar de zending langen tijd heeft ge werkt, de zendingsartsen het werk in hun ziekenhuizen bijna niet af kunnen, zóó groot :s de toeloop. De oorzaak van dit verschijnsel ligt in den godsdienst. Ziekten n.1. worden volgens primitieven veroor zaakt door geesten. Zoolang de booze geest in het lichaam huist, is beterschap onmogelijk. Die ziek ten zijn dus van geheimzinnigen aard. En wat weet nu een Europeaan van die gees ten? Immers niets! Hoe zal hij nu kunnen genezen? Dat kan hij toch niet! dat is het werk der eigen priesters, der menschen, die contact hebben of kunnen krijgen met de goden en geesten. Zij zijn er voor op geleid, verstaan hun vak. Met uitwendige ziekten staat het anders. Die kan men zien, tasten en voelen. Dat b.v. de framboesia met haar wonden, ver groeiingen, het wegvreten van heele lichaamsdeelen feitelijk een inwend: ziekte is, weten ze niet, maar wel zien de vaak vreeselijke wonden door de kw: veroorzaakt. Ze zien ook, dat met één i spuiting binnen een paar dagen de ziel geneest, de nare wonden verdwijnen j sneeuw voor de zon, de bedlegerige k weer loopen, gevoelt zich weer een woon mensch .Met het toepassen van wondermiddel is in tal van streken buite gewoon mooi werk gedaan. Het is daan een schitterend propagandamiddel vc het populariseeren van Westersche g neesmethoden. Jammer genoeg is het mi del vrij kostbaar, terwijl de bevolk! straatarm is. Maar met eenige dubbeltj is een injectie betaald en daarmee e volksziekte bestreden. Dus lezeressen lezers, steunt de vereeniging, die zoo h« gaarne wil helpen! En niet alleen trac ten wij framboesia uit te roeien, ook vele andere ziekten, waaraan de bevc king van Nederlandsch-Indië lijdtwil hulp verleenen. Op mijn tochten door het diepe binne: land van Borneo zag ik een Dajaks priester bezig een zieke te behandele Die behandeling duurt een paar dagen, zal er in een volgend „Indisch hoekje" vi vertellen. Ik laat u hierbij een foto zi< van den zieke, den „dokter" en zijn he pers. Let op het beeldje, dat op den bu van den zieke staat. De priester brengt d< ziektegeest in dit figuurtje. Is hem dit g> lukt, wat uren en uren duurt, dan is man genezen. H. F. TILLEMA. Een Dajaksch priester tydens d< behandeling van een zieke. HARDHANDIGE WEESVADER VEROORDEELD. De weesvader van het Joodsche weeshuis aan de Mathenesserlaan te R'dam, Sk. is gisteren door de rechtbank te Rotterdam tot een boete van 100 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld wegens mishandeling. De recht bank legde hem daarbij een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden op. S. K had in de jaren 1935, 1936, 1937 en 1938 ver schillende onder zijn toezicht staande kin deren uit het weeshuis met een zweep of met de hand mishandeld, zooals op de zit ting bleek, had hij enkele kinderen zoo hevig by het oor gegrepen, dat het gedeeltelijk inscheurde. Verschillende kinderen legden voor hem bezwarende verklaringen af, waarbij S. K. evenwel steeds ontkende, wel gaf hij toe de kinderen wel aan den lijve gestraft te hebben, thans heeft de rechtbank duidelijk laten merken hoe zij over dezen hardhandigen „weesvader" denkt. TIENDUIZEND GULDEN GEVONDEN. Oneerlijke vinder tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen een reclameschilder uit Rotterdam, die op 12 Mei van dit jaar nabij het hoofdpost kantoor in Amsterdam een enveloppe vond met een bedrag aan geld van tien duizend gulden en zich dit kapitaal had toegeëigend. Hij had-de bloemetjes danig buiten gezet en had kans gezien om in enkele dagen bijna tweeduizend gulden op te maken. Kort voor zijn kortstondigen rijkdom had hij ook een fiets gestolen. Voor beide feiten had de officier van justitie twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den man, die reeds zes maal is veroordeeld en aan reclasseering niet wenscht mede te wer ken, conform den eisch, echter met aftrek van voorarrest. HUWELIJK GESLOTEN DOOR EEN ONBEVOEGDE. Op 7 Mei werd op het raadhuis te Heen- vliet het huwelijk gesloten tusschen Maartje en Willem S., doch de wijze waarop het paartje in den echt vereenigd werd, was niet de juiste. De gemeente-secretaris van het dorp was dien dag niet aanwezig en de veldwachter tevens ambtenaar ter secretarie van Heenvliet B. H. zou het paartje trou wen. Juist echter voordat de plechtigheid een aanvang zou nemen, werd hij weggeroepen voor een ongeluk en de 29-jarige K. van G., op het stadhuis werkzaam, verrichtte toen maar de huwelijksvoltrekking. Bij terug komst van H. heeft deze de trouwacte on derteekend. Wegens valschheid in geschrifte Geldig van hedenavond tot morgenavor ongeveer 19 uu. voor het geheele lan< Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarir geen regen van beteekenis, weinig verai dering in temperatuur, zwakke tot matig westelijke tot noordwestelijke wind. De depressie ten noordoosten van de Fc roer vult zich langzaam op en verplaats zich daarbij weinig. Haar regenfront bracl oost-Duitschland en Polen nog veel nee: slag. De vlakke depressie, welke zich giste ren over Frankrijk ontwikkelde trok i noordoostelijke richting, passeerde heder nacht ons land en ligt thans over noordwes! Duitschland. Zij gaf bij ons nog al wat re gen (de Bilt 13 mm, Groningen 10 mm). Oo Frankrijk, België en vooral Zwitserlan melden veel regen. (Bern 31 mm). Op de oceaan kwam een rug van hoogen luchtdru to>. ontwikkeling welke zich thans ook ove de Britsche eilanden en Frankrijk uitbreid' De temperatuur daalde over bijna gehee West-Europa tot beneden normaal. (Maas tricht bijna 4 graden). LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en ander voertuigen van 21.56 tot 4.11 uur licht op. RECLAME VOOR „BLAUWE STEENKOOL." Een Amerikaansche steenkolengroot handel heeft haar steenkolen gemerkl door ze blauw te verven. Voor dez „blauwe steenkolen" wordt reed sinds 1934 intensief in dagbladen ge adverteerd. Dat deze courantenreclame, die ii samenwerking met de weder-ver koopers wordt gevoerd, een enorn succes opleverde, is wel bewezen doo het besluit, het toch reeds grooti aantal dagbladen, dat vorig jaar wen gebruikt, dit jaar te verviervoudigen veroordeelde de rechtbank hem tot eer geldboete van /7 5 subs. 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd yan een ja.ar.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7