Het Japansch opperbevel te Tientsin blijft halsstarrig. Als Dantzig ingelijfd zou worden De stilte in Europa wordt verbroken. Hoe Halifax' rede ontvangen werd. Tevens neemt de onverzettelijkheid in Tokio weer toe. Vandaag wordt met de verscherpte controle op de concessies begonnen. Een gevaarlijke toestand zou daardoor ontstaan. Nervositeit in de Vrije Stad. Scherp afwijzend Duitsch commentaar. Vijf lersche terroristen veroordeeld. Tw;ntig jaar gevangenisstraf. TWEEDE BLAD De Mandchuria Daily News publi ceert een scherp gestelde verklaring van het Japansche opperbevel in Tientsin, dat verwijzend naar de in Tokio ver wachte Engelsch-Japansche onderhan delingen, het parool uitgeeft geen stap terug te wijken. In de verklaring wordt er op gewezen, dat men geen reden heeft tot optimisme. Door tegemoetkomend heid van Japan wordt de toestand eerder verscherpt dan verzacht. Het opper commando geeft in de verklaring uit drukking aan de hoop, dat de regeering in Tokio een standpunt zonder compro mis zal innemen, aangezien het besluit van het oppercommando onveranderlijk is. Deze verklaring is door het opper commando te Tientsin gegeven aan tal rijke Japansche militaire en civiele instanties. Ongeacht de a.s. onderhandelingen te Tokio tusschen Japan en Engeland over een regeling van de kwestie-Tientsin hebben de militaire Japansche autoriteiten te Tientsin besloten de controle op het verkeer te ver sterken, waarmede over enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt, met het doel de isolatie van de Britsch-Fransche conces sies te vergrooten, aldus Domei. De nieuwe bepalingen op de verkeerscon trole zullen op 1 Juli afgekondigd worden en de volgende punten omvatten. 1. Het verkeer tusschen de Britsch-Fran sche concessies en de buitenwereld, dat tot dusverre geoorloofd was tusschen 6 uur des morgens en 10 uur des avonds, zal nog slechts veroorloofd worden tot half negen des avonds, uitgezonderd langs de interna tionale brug, waar het verkeer toegestaan zal zijn tot 12 uur des nachts. 2. Het verkeer langs de Janagoetsji naar de concessie zal geheel geschorst worden. 3. Het verkeer langs de Asahi naar de Fransche concessie zal éénrichtingsverkeer worden, waarbij alleen het verkeer uit de Fransche concessie langs dien weg zal zijn toegestaan. 4. Het verkeer langs de Foejo zal beperkt worden tot voertuigen. 5. Schepen, die de Pei stroomopwaarts van de internationale brug bevaren en schepen, die de rivier afvaren bij de Japansche brug zullen worden aangehouden en doorzocht bij het Japansche wachtstation op den Jamagoetsji-weg. Terwijl de aankondiging van de be sprekingen te Tokio tot een zekere ont spanning scheen te hebben geleid, aldus Havas, valt aldaar in militaire kringen en in een deel der pers een groeiende onverzettelijkheid waar te nemen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft in een onderhoud met de Japan Times verklaard: Als het blijkt, dat het incident te Tientsin niet geregeld kan worden, kan het tot een serie dergelijke incidenten in China komen. En het inci dent te Tokio zal nooit geregeld worden, plaatselijk noch te Tokio, als Engeland niet afziet van zijn onvriendelijke hou ding jegens Japan, de vergissingen van zijn politiek in het Verre Oosten niet inziet en de Japansche actie niet in haar geheel steunt. De Asahi en de Kokoemin melden, dat de militaire autoriteiten te Tientsin als mini mum eischen, dat Engeland geheel afziet van een politiek, die Tsjang Kai Sjek gunstig gezind is. Zoowel de pers als de autoritei ten geven blijk van hun pessimisme ten aan zien van de mogelijkheid om tot een rege ling te komen. De anti-Britsche propaganda duurt nog steeds voort. De bladen kondigen anti-Engelsche beteogingen aan tijdens de plechtigheden van den tweeden verjaardag van het Wangping-incident. Drie Britsche soldaten gearresteerd. Domei meldt uit Tientsin, dat aldaar drie Britsche soldaten, die Donderdagavond over de barricades zijn geklommen, dichtbij een Japanschen visitatiepost aan den Taian-road zijn gearresteerd. Een hooge Britsche offi cier heeft een bezoek aan het hoofdkwartier der Japansche gendarme gebracht en gezegd, dat de drie Britsche soldaten zouden worden gestraft. Gistermorgen was hierover nog niets bekend. De blokkade van Foctsjou enkele dagen uitgesteld. Uit Tokio wordt gemeld, dat de blokkade van Foetsjou enkele dagen is uitgesteld op verzoek van de Engelschen. Zooals de Japan sche marine-autoriteiten hadden aangeraden zijn de Britsche torpedojagers Donderdag middag uit Foetsjou vertrokken. De Brit sche autoriteiten hebben evenwel de Japan sche auoriteiten verzocht nog eenige dagen te wachten met het leggen van een versper ring, aangezien de torpedojagers terug moe ten keeren om nog een aantal Engelschen aan boord te nemen. Dit geschiedt thans en de Japanners zullen de haven blokkeeren zoodra de Britsche oorlogsbodems zijn ver trokken. Te Wentsjou is thans de blokkade vol tooid, geen enkel buitenlandsch schip ligt meer in de haven. De Japanners hebben Tenghai, ruim dertig kilometer ten Noorden van Swatau bezet, zonder bloedvergieten. Verscheidene Chineesche studenten zijn gedood toen tijdens een Japanschen lucht aanval een school van de Amerikaansche methodistische zending bijna geheel werd verwoest. De Amerikaansche autoriteiten te Sjanghai hebben bij de Japanners geprotes teerd. Naar aanleiding van de geruchten, die in Parijs en Londen de ronde doen, n.1. dat in Dan-.zig een actie zou worden voorbereid, die ten doel zou hebben, de Vrije Stad bij het Duitsche rijk in te lijven, en die zou worden ingeluid door een bezoek van Hitier aan deze stad omstreek., den 20sten Juli, en die verder zou beoogen Polen tot een actie te dwingen en op dit land den schijn te laden van een daad van agressie tegen over een Duitsche rtad, brengt Reuter in herinnering, dat: elke poging om Dantzig bij het Duit sche rijk in te lijven, in strijd is met de bestaande verdragen en op welke wijze ook opgezet onmiddellijk een gevaarlijken toestand zou kunnen doen ontstaan. Het blijft inmiddels spannen in Oost- Europa en alle aandacht blijft geconcen treerd op Dantzig. Gisteren verschenen twintig Duitsche vliegtuigen, die op weg v/aren naar Oost-Pruisen, boven de stad en cirkelden daar eenigen tijd rond. Dat betee- kende, dat de nervositeit der bevolking, die toch al groot is, tot bijna bovenmenschelijke spanning steeg. Immers, de bewoners der Vrije Stad weten, dat de Poolsche kanonnen op hen gericht zijn en dat bij de eerste de beste Duitsche activiteit direct aan de gren zen de militaire commando's zullen klinken. De stad zelf is vol vreemdelingen. Per trein zijn gisteren tal van legerofficieren uit Duitschland te Dantzig aangekomen. Zij zullen het commando over het vrijkorps, dat reeds regelmatig door de strrten patrouil leert, op zich nemen. Maar deze Duitsche activiteit wordt geëvenaard door Polen, dat eveneens ontel bare toeristen naar Dantzig heeft gezonden! Het gevolg is, dat in de Vrije Stad twee elkaar vijandige groepen voortdurend „con tact" met elkaar hebben. In Dantzig zelf vreest men nu, dat Polen zal trachten den eersten klap toe te brengen en juist daardoor acht men in de stad zelf den toestand uiterst critiek. Poolsche commissaris-generaal naar Warschau. De Poolsche commissaris-generaal is uit Dantzig naar Warschau vertrokken, waar hij de Poolsche regeering verslag zal uit brengen over de militaire voorbereidingen, die thans worden getroffen en nieuwe in structies zal vragen. Uit Poolsche bron wordt vernomen, dat vannacht verscheide ne koopvaardijschepen uit Oost-Pruisen in de havens van Dantzig en Schihau zijn aan gekomen en daar allerlei soorten wapens onder meer lucht-afweergeschut, ont scheept hebben. Deze wapens zijn voor het meerendeel naar Dantzig gebracht. Ze zullen geïnstal leerd worden aan de kust en op de hoogten rondom de Vrije Stad. De instelling van het vrijwilligerscorps, waartoe vrijwilligrs uit alle deelen van Duitschland komen, wordt voortgezet. Zij zullen waarschijnlijk den naam Dantziger heimwehr aannemen, gelijk blijkt uit den armband die de nationaal-socialistische mi litie-manschappen sinds kort in Dantzig dragen. De Poolsche autoriteiten in Dantzig zijn op de hoogte gebracht van deze voort schrijdende openlijke militarisatie van de Vrije Stad met manschappen en materiaal. De Poolsche pers brengt nadere bizonder- heden over de maatregelen van den Senaat van Dantzig, in het bizonder over het op richten van een vrijwilligerscorps. Gisterennacht zijn vier stukken geschut van zwaar kaliber over zee aangevoerd en 32 paarden waren noodig om dit geschut den Bishofsberg op te trekken. Deze is thans voor burgers verboden. Verder is een con- vooi paarden door Dantzig getrokken, klaarblijkelijk bestemd voor het vrijwilli gerscorps. Poolsche pers over Dantzig. De Poolsche pers bericht bovendien, dat op het gebied van de Vrije Stad in allerijl wordt gebouwd aan barakken, meer dan 3000 werklieden arbeiden hieraan. De leden van het vrijwilligerscorps zijn jonge lieden van 19 tot 23 jaar die uit Oost- Pruisen zijn gekomen en leerlingen van de Polytechnische school te Dantzig. Schoen en kleermakers hebben opdracht gekregen 4000 uniformen te maken, hiervoor zijn aanzienlijke sommen besteed en het leer en de stof werden door nationaal-socialistische agenten geleverd. De „Wieczor Warszawski", het orgaan van het Poolsche ministerie van financiën, schrijft, dat er twee mogelijkheden zijn ofwel een „putsch" ofwel een chantage met oorlog. Het tweede schijnt het meest waar schijnlijk, doch is niet het minst gevaar lijke. Het blad vervolgt met de mededeeling, dat de nationaal-socialistische autoriteiten te Dantzig een mobilisatie van de bevolking voorbereiden. Opmerkelijk hierbij is. dat tot nu toe de Duitschers bij het voorberei den van den „putsch" in 't geheim tewerk gingen, zooals bij Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije is geschied. Het gerucht, dat ge maakt wordt rond de voorbereidingen te Dantzig doet veronderstellen, dat dit een onderdeel is van de taktiek van enerveering, welke sedert eenigen tijd door de Duit (Van onzen Londenschen correspondent) In Engeland schijnt de zon. Eens in de twee weken. Voor een half uur. Waaruit valt op te maken dat het hier zomer is, met alles wat daarbij hoort: vacantie, luiheid bij het werk, onbe zorgdheid. Met die onbezorgdheid valt het dezen zomer echter niet mee. In tegendeel, de algemeene stemming is bepaald niet plezierig. Men al thans het kleine deel van het publiek dat onverstandig genoeg is om over den internationalen toestand te praten/pra ten of denken voelt eiken dag meer dat er een zware dreiging in de lucht zit. Er gebeurt weinig in Europa, behalve het gebruikelijke geschreeuw en gescheld, maar juist die schijnbare kalmte werkt zoo beangstigend. Het is, of althans het schijnt- te zijn, de stilte voor den storm, die nu eiken dag dichterbij komt. In kringen die zich met de internationale politiek bezig houden twijfelt men er nauwe lijks meer aan dat het onweer voor het eind van den zomer moet los barsten. Zoo overtuigd is men daarvan dat elke toespeling op vacantie- plannen en dergelijke met hoongelach begroet worden. Neen, het zijn bepaald geen plezierige dagen. Het dreigende gevoel, dat het nu nog slechts een kwestie van weken is voor de stilte in Europa verbroken wordt door het eerste gerommel van een nieuw interna tionaal onweer wordt nog verstrekt door de talrijke uiterlijke teekenen van de voorbe reidingen die gemaakt worden om den storm het hoofd te kunnen bieden. Londen, dal tot voor korten tijd nog zoo aangenaam vrij placht te zijn van dat hinderlijke geronk van vliegtuigen heeft nu een nieuwen toon bij het gewone stadslawaai gekregen. Den heelen dag door is de lucht vol militaire machines die, alleen of in kleine eskaders, op oefen-vluchten boven de stad vliegen. Ook 's nachts, wanneer de tallooze zoek lichten rusteloos langs den donkeren hemel spelen, is het geronk van passeerende vlieg tuigen niet van de lucht. Geen oogenblik krijgt men de kans te vergeten, dat er in heel Engeland dag en nacht gewerkt en ge oefend wordt om de in koortsachtige haast opgebouwde luchtmacht klaar voor zijn sombere taak te maken. Maar ook op den grond wordt men er dagelijks weer aan herinnert, dat er gevaar dreigt. We have got tot be prepared! schreeuwen de aan plakbiljetten en de spandoeken van alle openbare gebouwen. In de straten zijn meer uniformen te zien dan sinds den oorlog ooit het geval is geweest. Overdag zijn het vooral de blauwe pakjes van de luchtmacht die opvallen, maar in den avond, na het werk, is er meer bruin te zien, het bruin van de in overalls gskleede vrijwilligers, die eiken avond in grooten getale hun vrijen tijd op offeren om onderricht te ontvangen in een van de branches van de technische leger - afdeelingen, de luchtafweerbatterij, en wat dies meer zijn. Zelfs op Zaterdag en Zondag staat Londen vaak in het teeken van den nieuwen geest, die er over het ontwaakte Engelsche volk is gekomen, niet de miii- tairistische geest, maar een geest van vader landslievende vastbeslotenheid om het ltnd, wat het ook kosten mag aan vrijen tijd, gemak, geld en traditie, tegen de nieuwe dreigende gevaren te beschermen. In de parken worden demonstraties gegeven door de vrijwilligers landweer-corpsen, of de vrouwen-af deeling van den sterk uit- gebreiden Rooden Kruis dienst, en ondertus- schen worden de groene grasvelden, waarop een jaar geleden nog onbezorgde kinderen speelden, omgewoeld en doorgraven voor de constructie van steeds meer nieuwe loopgraven, waarin een deel van de bevol king schuil zal moeten zoeken bij een lucht aanval. Zelfs thuis, ook al zet men de radio af en werpt de kranten ongeiezen m de prullemand, is het niet meer moge c de gedachte van een naderend on ontkomen. _iin Want steeds vaker wordt men van J boeken opgeschrikt door het naargees ïg gehuil der sirenes, die in geval van oorlog voor een luchtaanval moeten waarschuwen, en nu geregeld beproefd worden. Een verduisteringsproef heeft Londen nog niet gehad, waarom is mij niet reent duidelijk, al zou ik mij (na enkele weken geleden op een middernachtelijk uur ovei Londen's enorme uitgestrektheid te hebben gevlogen) wel kunnen voorstellen dat de autoriteiten de verduistering van deze reuze stad als onbegonnen werk hebben opge geven. Een namaak lucht-aanval hebben wij echter al wel gehad, en de autoriteiten zijn klaarblijkelijk bevredigd dat de Eerste-hulp dienst, de brandweer, de ontsmettings brigade. die bij deze publieke vermakelijk» heid een prcef van hun bekwaamheid moes ten geven, behoorlijk functionneeren. Voor de leek is het minder gemakkelijk er gehee gerust op te zijn dat alles ook werkelijk in orde is, althans de aanblik van groote groe pen voetgangers die zich bij *t eerste alarm signaal gedwee opstelden achter bordjes met de woorden „schuilplaats voor 300 menschen" wekt eenigszins bevreemdend, wanneer men bedenkt dat er niet alleen geen werkelijke openbare schuilplaatsen zijn gebouwd, maar dat de Regeering, voor zoo ver bekend, ook geen plan heeft om ze te bouwen. De toon van de pers. Tenslotte wekt ook de toon van de pers dagelijks weer den indruk dat de toestand nu schers wordt toegepast en men moet der halve voorbereid zijn op provocaties, welke grooter zijn, dan tot nu toe het geval was. Nadert de crisis? Reuter verneemt dat te Londen en te Parijs geruchten de ronde doen, volgens welke het te Dantzig spoedig tot een crisis zou kunnen komen tengevolge van de verborgen actie, die ten doel heeft Dantzig bij' Duitschland te voegen. Men zou Polen willen dwingen tot optreden om het tot aanvaller van een Duitsche stad te stempelen. De actie zou worden ingelul 1 door een bezoek, dat Hitier omstreeks 20 Juli aan de vrije stad zou brengen. Reuter herinnert er aan, dat nog deze week zoowel de Fransche als de Britsche regeering duidelijk hebben uiteengezet, dat zij haar verplichtingen jegens Polen zon der aarzelen zullen nakomen en dat dus iedere poging, om Dantzig Dij Duitschland in te lijven met schending van de bestaan - de verdragen, onmiddellijk een zeer ge vaarlijken toestand zou veroorzaken. Alle bladen wijzen op den ernst van den toestand te Dantzig. Zij berichten over de uitdeeling van wapens en verklaren, dat er niet langer aan getwijfeld behoeft te worden, dat een vrijwilligerscorps naar Sudeten-Duitsch model gevormd wordt. De pers maakt verder melding van het in stelling brengen van geschut aan den rand van Dantzig, van Duitsche troepen bewegingen bij de Poolsche grens en van Poolsche tegenmaatregelen. De bladen leggen er den nadruk op, dat de Britsche regeering en de geheele openbare meening vastbesloten is tegen iedere nieuwe agres sie verzet te bieden. De Daily Telegraph schrijft: „Laat er geen misverstand be staan een nazi-aanslag op Dantzig zou door Polen worden beschouwd als een bedreiging van zijn veiligheid en als agres sie. Een dergelijke aanslag zou het Britsche besluit van kracht doen worden. Wij zou den in een oorlog gewikkeld zijn." i andere is dan in de spannende ee" gïl v n verleden jaar, en dat En- zomerdagen materieel. maar ook geland niet z00 noodig op een geeiSne t£ laten aankomen. De Engelschen. oorlog te ia vergolden die zo° hoon de scheldwoorden en hebben end Duitsche propagan- het sabelgek staat-=lieden steeds weer disten en Du^che staan t met zachtzm g excuses voor hebben woord, en e zingen nu een heel ander f beginnen^kennehjk genoeg te Sn van Goebbels en zijn beleedigingen en zü winden daar geen doekjes meer om. Zij spreken en schrijven nu met meer van Duitschlands gewettigde grieven, of hiJriioeliiken wrok, maar van zun on- z'Jn bffrlJpeUj* n „aar wereld-heer- toelaatbaai arr0gante veroveringslust. En^eland's" geduld' begint kennelijk uitge ste raken, dat, hoe heilzaam en noodig het op den langen duur ook blijkt te zgn wat aan de stemming hier zoo iets onheil spellends geeft. Zelfs Chamberla.n, de va der van de doodgeboren verzoeningspoli tiek die altijd met een engelen-geduld alle affronten heeft geslikt, schroomt zich nu niet meer om (hij doelde op Japan s behan deling van Britsche onderdanen te T ent sin) van „ondragelijke beleedigingen te spreken. Dat de regeering. die overigens vaak den indruk geeft altijd achter de pu- blieke opinie aan te komen, zich den ernst van de toestand niet meer ontveinst moge ook nog blijken uit het besluit van de Ad miraliteit de gewone zomer-verloven te vervroegen en de vloot-manoeuvres dit jaar in Augustus te houden. Het lijdt geen twijfel dat deze maatregel is genomen »n verband met de algemeene verwachüng dat Augustus voor Europa moeilijke dagen zal brengen. De semi-officieele Dcutscher Dienst schrijft naar aanleiding van de rede van Halifax het volgende: Te Londen schijnt men van meening te zijn dat de overtuigingskracht van argu menten grooter wordt wanneer men ze steeds luider en steeds vaker herhaalt. Men zou beter doen nu eindelijk de po gingen op te geven om de Britsche buiten- landsche politiek in de oogen van het Duit sche volk een rechtvaardige te doen schij nen. En dit wel in het bijzonder wanneer men gelijktijdig hoopt op een nieuwe over eenkomst met een nieuwen deelgenoot in de omsingeling. Het is een ware inflatie van redeneeringen en van toon waarmee men te kennen wil geven dat de Britsche bui- tenlandsche politiek vastbesloten is om verdere agressie een halt toe te roepen. De ze constateering zou er van afgezien dat het een open vraag is waar deze agressie zou moeten plaats vinden overtuigender werken, als zij minder vaak gedaan werd. Wanneer men van „vrijheden van andere volken" wil spreken, dan moet dat echter niet van de zijde van Groot-Britannië ko men, zijn koloniale bezit toont tot in deze dagen sporen van bloed. En de staatslieden van Groot-Britannië zetten thans met bru tale vanzelfsprekendheid de neutraliteit van andere landen opzij en maken deze voorwerp van vuile politieke zaakjes. Waar Londen nu al maanden mee bezig is tegen het Rijk, duidt op een precentieven oorlog en het is alleen aan Engeland om de facto ren die tot een oorlog voeren, weg te ne men. Halifax heeft voor binnenlandsch gebruik de meening uitgesproken dat Duitschland bezig is Zich volledig te isoleeren. De Brit sche minister van buitenlandsche zaken wenscht niet, dat Duitsche vrouwen en kin deren honger lijden. Dit is een huichel achtigheid, waartoe alleen een Britsche minister met levendige herinneringen aan de blokkade tijdens den wereldoorlog in staat is. Wat minister Halifax over de kwestie van de levensruimte heeft gezegd, bewijst dat het Groot Britannië tot nog toe niet ge lukt is deze vitale Europeesche kwestie te begrijpen. De Britsche regeering weigert bewust met een regeering te onderhandelen welker ver tegenwoordigers „een bevriende natie voor dief uitmaken". Dat zou te begrijpen zijn, indien niet deze opmerking naar aanlei ding van de kwestie van teruggave van do door Engeland geroofde koloniën gemaakt was. Men kan daarom alles wat Halifax aangeeft om ten aanzien van Duitschland tot een oplossing van de koloniale kwestie te komen als uitvluchten aanmerken. Voorts is de kwestie van beperking der wa pening door Duitschland opgeworpen en door Groot Britannië van de hand gewezen. Alles bij elkaar bewijst deze rede volgens ons, dat de Engelsche staatslieden met goe de woorden en gemeenplaatsen de Engel sche openbare meening met een politiek vertrouwd willen maken, die noch het be lang van den vrede, noch dat van het recht tusschen de volken tot doel heeft. Duitsche persstemmen. Naar aanleiding van de rede van lord Halifax zegt de Deutsche Allgemeine Zei- tung: „Het maakt een merkwaardig zwak ken indruk, als lord Halifax het ernstige verwijt van een omsingelingspolitiek een voudig wil afdoen met Duitschland een neiging tot zelfisolement te verwijten. Duitschland staat niet alleen in de wereld en zijn politiek geniet het vertrouwen van de neutrale buurstaten. In ieder geval maakt het Britsche pleidooi, waarin een agressieve toon afwisselt met de betuiging van vriendelijke bedoelingen, een even dubbelzinnigen indruk als de geheele nieu we koers". De Lokal-Anzeiger schrijft: „De argumen tatie van den Britschen minister ten aanzien van het voor Duitschland onafdingbare ver langen naar voldoende levensruimte klinkt als een hoon. Uit de woorden van dengene. die dejgelijke beweringen uit ten aanzien van de bovenmenschelijke inspanning van een volk om op een al te kleine ruimte het noodlot te overwinnen, klinkt slechts een peen" tegenover iedere wezenlijke oplos- sing". De Berliner Börsenzeitung schrijft: „De Britsche ministers begaan bij hun propa- ganda-actie tot herstel van het Britsche prestige twee fundamenteele fouten: zij meenen de armoede hunner argumenten door voortdurende herhe' ng te kunnen wegnemen en zij onderschatten het gezonde opmerkingsvermogen der volkeren buiten hun sfeer en vooral dat van het Duitsche volk. Anders dan door deze vergissingen valt de moed niet te verklaren, waarmee lord Halifax Engelands nieuwe koers, zoo wel als de oude Engelsche politiek van het „evenwicht van krachten" als een onzelf zuchtig opkomen voor de vrijheid van de Europeesche volken tegenover een heersch- zuchtige macht voorstelt. Italiaansche verontwaardiging. Volgens het Duitsche nieuwsbureau ver klaart men in politieke kringen te Rome dat de rede van Halifax met haar tartende woorden tegenover Duitschland en de mo gendheden van de spil volkomen past in de nieuwe oorlogsophitsing, waartoe Dala- dier dezer dagen met zijn slotrede in de Fransche Kamer het sein heeft gegeven en die van Warschau uit wordt aangemoedigd. De Romeinsche bieden zeggen, dat Londen er eindelijk eens mee op moet houden steeds weer te spreken van zijn goede bedoelingen tegenover de totalitaire staten, zonder dat het die bedoelingen met daden toont, welke het eenige middel zouden vormen om de spanning in den internationalen toestand te verminderen. Zonder die daden blijft het schijft b.v. de Messaggero bij de bekende leugenachtige manoeuvres van de democra tieën, welke de wereld willen wijsmaken, dat hun leege woorden iets zullen kunnen veranderen aan de ware feiten, die helder in het licht staan, dat men de totalitaire staten ook verder den weg tot de levens ruimte. welke hun toekomt, wil versperren. De Popoli di Roma constateert, dat Hali fax zich tot schandelijke beweringen heeft verstout, vooral in verband met het kolo- niale vraagstuk en het vergelijken van de bevolkingsdichtheid van België en Neder land met die van Duitschland. Hoe kon Ha lifax met zulke mankeaande vergelijkingen aankomen? België en Nederland beschikken toch immers over reusachtige koloniale ge bieden. die zelfs nog heel wat grooter zou den zijn. als niet Engeland in den loop der j tijden een goed deel van het oude Neder landse^ koloniale rük tot zich had getrok ken. Even schandelijk zijn zijn uitlatingen over de opvatting van den mandaatsplicbt van Engeland. Men behoeft daarbij slechts te spreken van Palestina en Alexandrette. Die twee woorden al'een zouden al voldoen de ziin om de volle schandelijkheid van hel verraad jeeens de mandaatsbenalingen en tegenover* de Arabieren te bewijzen. In de Old Baily te Londen zijn gisteren vijf lersche terroristen veroordeeld wegens het veroorzaken van de ontploffingen op Euston Road. High Holborn en Tottenham Lourt Road. De mannen volgden de gebrui kelijke methode van geen antwoord geven als soldaten van de lersche republiek. Het openbaar ministerie bracht hulde aan twee vrouwelijke politie-agenten, die voor «ank werden aangeduid als Miss A en Miss B, die de mannen in den nacht van de ontploffingen onopgemerkt hadden we- on e volgen en ten slotte te doen arrestee ren. Aangezien men wegens de zwaarte van de vonnissen représailles van dc zijde der terroristen verwacht, hebben alle politic agen en aanzegging gekregen de komende nachten elk eenigszins verdacht individu aan te houden en op het meevoeren van ont* plofbare stoffen te fouilleeren Zie verder Buitenland pag. 1 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8