HoofdpO* Hartjes i'Buitenland Spoct ftucgeclijke SUuid Pluimveeteelt, SCHOORl Duizenden „toeristen" in Dantzig. Geen twijfel latende houding. De ramp van de Thetis. Het onderzoek begonnende verklaring van kap. Oram. Het Russische antwoord overhandigd. Een onderhoud van anderhalf uur met Molotof. Ab Bosma moet zich nog een plaats veroveren. De jonge onafhankelijke koerst in het Belgenland. VAN MIJNHARDT 1'BLAD handhaven. Er bestaat niet veel gelegen heid tot exporteeren. De prijzen liepen, mede door het grootere aanbod, terug tot f 45 er 100 k.g. Voor rabarber werden geen hooge prijzen besteed. Aanvankelijk ging dit artikel voor 3 a 3.40 van de hand, later voor 2.403.20. De bospeen had een sterk afwisselende noteering. In het begin van de week wer den zij voor iets boven den minimumprijs verkocht. Woensdag stegen de noteeringen tot ongeveer 6 per 100 bos, later was het echter weer mis en bracht de bospeen van 2.50—3.20 op. Te Noordscharwoude werd. de eerste zilvernep gepresenteerd. Deze eerstelingen werden tegen prijzen van ongeveer 10 per 100 k.g. verhandeld; geen hooge prijs voor de eersten. Voor tuinboonen werden even eens lage prijzen betaald. Hiervoor noteer den wij van 2.803 per 100 kg. Voor bloemkool konden wij eerst nog 12 per 100 stuks noteeren. Dit was even wel van korten duur. Spoedig waren ze weer ongeveer 8 per 100. Druiven, Frankenthalers, werden ver handeld voor 54 per 100 k.g. Snijboonen noteerden 3.30 per 100 k.g. Over den gang van zaken aan de vei lingen valt zoodoende niet te roemen. Jubileum R. van Essen Zaterdag was het vijf en twintig jaar geleden dat de heer R. van Essen te Schoorl werd benoemd tot gemeenteopzichter en tot opzichter van de polders. De heer van Essen is in de afgeloopen 25 jaar gebleken een man te zijn, die steeds bereid is de ingezetenen op vriendelijke wijze bij te staan. De ter gelegenheid van het dubbele jubileum gehouden receptie ten huize van den ge meenteopzichter werd zeer druk bezocht. De burgemeester en wethouder Schermer kwamen namens het gemeentebestuur ge- lukwenschen aanbieden. Namens de Ver- eeniging van Polders in de gemeente Schoorl kwam het voltallige dagelijksch bestuur onder leiding van den heer Winder den jubilaris gelukwenschen. De heer Winder bood met een vriendelijke toespraak den jubilaris namens het bestuur een vulpen houder met inscriptie aan. Namens den bur gemeester, de beide wethouders en de amb tenaren en beambten der gemeente bood de gemeentesecretaris, de heer W. K. Belonje, den heer van Essen een tweetal mooie hang lampen aan, waarbij de heer Belonje ge waagde van de goede samenwerking welke steeds met den heer van Essen heeft be staan. Talrijke bloemstukken, o.m. van de ge meente-ambtenaren, de Vereeniging van Polders, de Schoorlsche Bouwvakpatroor.s en anderen getuigden van de vriendelijke belangstelling, welke men in de gemeente voor dit dubbel jubileum koesterde. De heer Blom geen raadslid meer, Wij vernemen, dat het raadslid, de heer C. Blom tt Schoorl, zijn benoeming tot lid van den raad voor de komende ambtsperiode niet heeft aangenomen. Na zeer ampele over weging heeft de heer Blom gemeend, dat hij de benoeming niet kon aanvaarden. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is thans voor het raadslidmaat schap aangewezen de heer H. Selhorst, die als no. 3 op de lijst van de S.D.A.P. voor kwam. De heer Selhorst is reeds gedurende eeni- ge jaren lid van het bestuur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. De diplomatieke medewerker van de Times schrijft: Een weekeinde van veel geruchten is geëindigd zooals het begon, waarbij de houding van Groot-Britannië, Frankrijk en Polen zoo duidelijk was, dat er on mogelijk twijfel kan bestaan. Indien Polen weerstand zou moeten bieden aan een plotselinge poging om Dantzig bij het Duitsche rijk te voegen (en Polen zou weerstand bieden) dan zouden Groot-Britannië en Frankrijk onmiddel lijk te hulp komen. Tijdens het week einde hebben de regeering van Groot- Britannië, Frankrijk en Polen voortdu rend contact met elkaar gehouden. Lord Halifax was te Londen gebleven en Da- ladier was te Parijs. Kolonel Beek keer de onmiddellijk naar Warschau terug, waar hij de geheele situatie met Norton, den Britschen zaakgelastigde, besprak. De Britsche regeering wenschte in de eer ste plaats de feiten van de geruchten te scheiden en te onderzoeken hoe de geruch ten waren ontstaan, of waarom zij waren rondgestrooid. De feiten zijn voldoende om groote ongerustheid te veroorzaken. Het aantal Duitsche z.g.n. „toeristen" is thans tot duizenden aangegroeid. Het voorwendsel, dat zij toeristen zijn, laten ze zelfs varen wanneer zij in de vrije stad zijn, waar zij banden om hun arm dragen met de woorden: „Dantziger Heimwehr". Wapens en munitie en zelfs zware artillerie worden uit Oost-Prui sen aangevoerd. Er worden kazernes gebouwd en openbare gebouwen wor den door de nationaal-socialisten in ge bruik genomen. Al deze gebeurtenissen zijn volkomen onnoodig in een vrije stad, welker interne aangelegenheden reeds geheel en al door de Duitsche na tionaal-socialisten worden gecontro leerd. De Polen weten welke beteekenis deze beurtenissen hebben. Gedurende het week einde verklaarden leden van de Poolsche regeering, dat een poging werd gedai.n, om een overhaaste Poolsche reactie uit te lok ken. Zij zullen zich echter niet laten provo- ceeren. Zou evenwel een poging worden ge daan, om Dantzig te doen terugkeeren tot het Duitsche rijk en om aldus den Polen van hun positie aldaar te berooven, dan zou den zijn weerstand bieden aan zulk een be dreiging van hun onafhankelijkheid Opnieuw kregen zij de verzekering, dat Engeland en Frankrijk eventueel onmiddellijk te hulp zouden komen. Een verandering te Dantzig zou te Londen en Parijs worden beschouwd als een nieuwe stap tot omsingeling van Po len en een bedreiging van zijn toegang tot de zee m.a.w. een bedreiging van onaf hankelijkheid. Toen gedurende het weekeinde naast de bekende ontwikkeling van de situatie nog geruchten opdoken over een spoedige ver andering te Dantzig, bleven de Polen be wonderenswaardig kalm en vastberaden, hetgeen te Londen bijzonder werd gewaar deerd. Waarom het mogelijk werd gemaakt, dat deze geruchten ontstonden, is nog niet zeker. Indien men meende, dat de Britsche en de Fransche regeering weifelden, dan moest de vastberaden reactie van het Brit sche en Fransche volk allen twijfel hebben weggenomen. Het is mogelijk, dat men de stemming in de twee landen wilde peilen bij de voorbe reiding van Hitler's bezoek aan Dantzig omstreeks 20 Juli en van het latere bezoek van den kruiser Koningsberg bij de herden king van den slag bij Tannenberg. Ten op zichte van beide bezoeken hebben de Po len een kalme houding aangenomen. Tege lijkertijd heeft dit weekeinde opnieuw de vastberadenheid van Polen en zijn bondge- nooten getoond, om weerstand te bieden aan een verandering in de status van Dantzig. Gisteren is in de Law Courts te Londen de openbare behandeling begonnen van het onderzoek naar de ramp van de Thetis en haar oorzaken onder leiding van rechter Bucknill. Sir Donald Somervell, de procu reur-generaal sprak eerst voor de admirali teit. Er stond een model van het schip van anderhalven meter op een groote tafel voor technische inlichtingen. De publieke gaan derij was dicht bezet. Nadat Sir Donald de feiten, voor zoover bekend gereleveerd had, werd als eerste getuige kapitein Oram ge roepen die meedeelde, dat de duikboot de gewone oefeningen begonnen was, toen er iets niet in orde bleek te zijn want de beide voorste compartimenten waren eensklaps vol geloopen. Achtereenvolgens hadden lui tenant Chapman en twee andere vrijwilli gers van buitengewone lichaamskracht ge tracht de deur van deze compartimenten te sluiten maar zij hadden door uitputting en duizeligheid die taak moeten opgeven. Na dat een poging om door het laten leegloopen van de ballasttanks de boot weer omhoog te kruigen eveneens mislukt was werd krijgs raad gehouden en nog in den nacht beslo ten vrijwilligers met het Davis-toestel naar buiten te zenden om te trachten hulp te verkrijgen. Getuige had zich met luitenant Woods en drie minderen gemeld en op het oogenblik dat hij de opening van de ont snappingskamer bereikt had waren de eer ste diepzee-bommen ontploft ten teeken dat men de ligging van de boot van buiten af ontdekt had. Toen getuige de boot verliet was de lucht reeds vuil geworden zoodat de ademhaling bemoeilijkt werd maar meer nog niet. De bemanning die den tijd met praten over sport gekort had was allengs stiller geworden maar de discipline en de goede moed waren tot het uiterste oogenblik bewaard en kapitein Oram bracht met ont roering in zijn stem nogmaals van deze plaats een groet aan zijn doode kameraden. De drie mannen die in de ontsnappingska mer verdronken waren, hadden hun Davis- toestel niet goed aangedaan anders was ver drinken niet mogelijk geweest. Het is waar schijnlijk dat iemand in de buis die naar de oppervlakte leidt verdronken is, en die al dus verstopt heeft want getuige kon anders geen verklaring vinden voor het feit, dat niet meer mannen toen de lucht steeds ver- stikkender is moeten worden, geen poging tot ontsnapping met het Davistoestel heb ben gedaan. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. Gistermiddag om vier uur hebben de Britsche en Fransche ambassadeurs tc Moskou met Strang een bezoek ge bracht aan Molotof. Zij hebben het Rus sische antwoord op hun laatste voorstel len in ontvangst genomen. De Fransch-Britsche besprekingen van gisteren met Molotof hebben 90 mi nuten geduurd. Daarna beraadslaagden de Britsche en Fransche vertegenwoor digers op de Britsche ambassade. De in houd van het Russische antwoord wordt niet onthuld. Men gelooft, dat de bijeen komst nog gevolgd zal worden door andere. Men kan aannemen, dat de voorstellen welke Zaterdag aan Molotof zijn voorge legd, zijn besproken en dat Molotof zijn be zoekers een denkbeeld heeft gegeven hoe Rusland het pact opgesteld wil zien. Men wacht te Moskou thans op het ant woord van de Britsche regeering op de laat ste rapporten van Sir William Seeds en wanneer dat antwoord bekend is zal men wellicht meer over de komende ontwikke ling kunnen zeggen. In het Lagerhuis heeft Chamberlainin antwoord op een aantal vragen over de on derhandelingen met de Sovjet-regeering verklaard, dat nieuwe instructies naar den Britschen ambassadeur te Moskou zijn ge zonden en dat deze, tezamen met den Fran- schen ambassadeur aldaar een nieuw onder houd heeft gehad met Molotof, op 1 Juli- De Britsche regeering verwacht thans het over wogen antwoord van de Russische regee ring. Chamberlain achtte het niet raadzaam verdere verklaringen af te leggen in dit sta dium van de onderhandelingen. Nog onzekerheid over Moskou s houding. Er zijn nog geen bijzonderheden verkre gen over de Engelsch-Fransch-Russische be sprekingen, die nog niet schijnen te zijn af geloopen. Molotof heeft gisteren de mondelinge op merkingen, die hij Zondag heeft geformu leerd over de nieuwe voorstellen bevestigd. Zondag leek het er op alsof Molotof zich minder terughoudend betoonde, doch men weet nog niet welke uitlegging men aan deze houding moet geven. De Sovjet-autoriteiten hebben in een Za terdag gepubliceerd communiqué hun vol doening er over uitgesproken, dat de Engel- schen en Franschen nieuwe voorstellen heb ben gedaan zonder het woord nieuw van ironisch bedoelde aanhalingsteekenen te voorzien en zonder te insinueeren, dat de voorstellen geenszins 'n vooruitgang betee- kenen. Deze constateering is evenwel onvol doende om den indruk te raden, welke door de nieuwe voorstellen is gewekt. Men gelooft, dat de Finnen, Letten en Esten gekant blijven tegen een waarborg zonder hun instemming. Hun gezanten 'e Moskou hebben dat herhaald tegenover de Engelsche en Fransche vertegenwoordigers. In Baltische kringen te Moskou heeft men echter den indruk, dat de Engelschen en Franschen geneigd zijn den Russen voldoe ning te geven. Voorts merkt men zekere schakeeringen op in de houding der verte genwoordigers van de Oostzee-landen. Voetbal ALCMARIA SPEELT TEGEN DE LUCHTDOELARTILLERIE. Reeds onmiddellijk na de vestiging van het garnizoen hier ter stede zijn er tusschen Alcmaria en het 2e regiment luchtdoelartil lerie banden van vriendschap aangeknoopt. Als onmiddellijk gevolg daarvan zal Woensdagavond half acht op het Sportpark een wedstrijd plaatsvinden tusschen een sterke Alcmaria-combinatie en de opleiding van het 2e regiment luchtdoelartillerie. Bij Alcmaria zijn enkele spelers uit het eerste elftal opgesteld, terwijl onder de overigen diverse candidaten schuilen voor dat elftal zooals het in de a.s. competitie zaJ uitkomen. Ook de militairen beschikken over een uitstekende ploeg. Onder hen bevinden zich enkele spelers van andere voetbalvereeni- gingen en uit hun reserve-elftallen. De opstelling luidt: Luchtdoelartillerie: Postma Montagne Marijs taanv.) Wagenvoort Vaders v. Galen de Nooy Weenink Ottens Monteri de Buyzer O Romeijn Bakker Wit Godvliet Mulders Lindeboom Schaaper Stoop Rampen Verweel Pieron Alcmaria Wielrennen (Eigen correspondentie.) 't Begin was niet best, zooals iedere Alkmaarder weet: Bosma reed zijn eer sten wedstrijd als onafhankelijke in de Ronde van Alkmaar en de favoriet voor den eersten prijs draaide, nog voor de helft van de koers verreden was, zijn trap-as kapot. Teleurgesteld kwam hij terug bij ons op de van Houtenkade: mede aan den kop van het peleton lig gend had hij de koers moeten verlaten... Een paar dagen later hebben wij afscheid genomen van den stillen, eenvoudigen Alc- mariaan. Hij ging met zijn onafscheidelij- ken metgezel Piet Joon naar België, om „weer hard te worden" op de keien. Hij begreep, dat hij opnieuw in training moest gaan, om het met succes in zijn nieuwe klas se tegen sterkere concurrenten te kunnen opnemen. Hij moest „meer kilometers in zijn beenen krijgen", rrveer uithoudingsvermogen krijgen. Dagenlang hoorden wij niets van het tweetal. Totdat een paar dagen geleden de post ons een dikken brief bracht. O nee, geen brief, volgeschreven met suc cessen, geen brief over eclatante overwin ningen. 't Was slechts een overzicht over de koersen, waaraan Bosma had deelgeno men, zonder ook maar éénmaal de finish te hebben bereikt. Een paar voorbeelden: Dinsdag 20 Juni: Ronde van Ossendrecht, 150 K.M. Ab rijdt de eerste 60, 70 K.M. goed, zit zelfs in het leidende peleton. Dan zakt hij af en als er ruim 100 K.M. opzitten moet hij opgeven. Vermoeidheid. Volgende dagen: stug trainen; méér kilo meters verslinden. Zaterdag 24 Juni: Ronde van Kreeningen. 't Begin is hoopvol; zelfs een Pellenaars is tevreden, als hij aan het wieltje van Ab kan hangen. Maar weldra komt de pech: twee maal moet Bosma 'n nieuwen band omleg gen en dat kost hem meer dan een toer! Hij rijdt verder, pikt Pellenaars den uitlooper op en samen nemen ze een ronde. Ab wordt als negende geklasseerd. Zondag 25 Juni: Ronde van Zinnik, 150 K.M. Buitengewoon slecht weer, waardoor de koers al heel zwaar wordt. Na ruim 100 K.M. moet de Noordhollander opgeven we gens vermoeidheid. en alle andere pijnen Maandag 26 Juni: Ronde van Mont St. Guibert. Eindelijk komt de kans! Bosma ontdekt zich zelf als klimmer en ziet kans achter uit het veld zoo snel een berg te ver overen, dat hij met nog slechts 20 K.M. te rijden niet alleen aan den kop zit, maar bo vendien een aardigen voorsprong heeft! He laas, 1'historie se repète: opnieuw loopt zij» trap-as vast. Gelukkig is zijn vererger in de buurt en spoedig zit Ab op een reserve- fiets. Toch niet zoo vlug, of het peleton is hem gepasseerd. De renner moet z ch nu met de tiende plaats tevreden stellen. Bosma neemt dan een paar dagen rust. Hij heeft moed gekregen, voelt dat hij weer in vorm komt en hoopt op Donderdag 28 Juni. De Donderdag komt, maar het succes blijft uit. Al weer had Bosma met banden- pech te kampen, 't Begin was goed, maar net toen in de zesde ronde de slag zou vallen, sneuvelde Ab. Natuurlijk was een nieuwe band gauw genoeg omgelegd, maar de kans, om weer bij den kop te komen, was verdwenen. Eén ding leerde echter deze koers: Ab reed de koers uit zonder moeite en wordt 14de. Ab wint aan populariteit. Een renner moet niet alleen prijzen winnen, hij moet ook trachten, popu lariteit te veroveren. En al heeft Bosma tot nu toen nog steeds geen eersten prijs veroverd, hij verovert wel de sympathie van het Belgische publiek. Zooals dat bijvoorbeeld in Meerbeke het geval was, waar Zondag werd deel genomen aan een koers over 150 K.M. 't Begin is uitstekend. Nauwelijks is een half uur gereden, of Bosma vlucht weg met drie anderen. Een jialve minuut voorsprong nemen ze en en passant wint Bosma twee premies: Na 30 K.M. zit alles weer bij el kaar, maar Ab laat nu zien, wat spurten is: eenige zeer fraaie sprints bezorgen hem weer een paar premies. En met de weten schap, dat vandaag zijn spurt goed is, blijft hij rustig in het peleton zitten: in een eind spurt moet hij een kans hebben! Dat weten de anderen blijkbaar ook en dus ontsnappen er weer een paar. En Ab veegt zich bij hen. Hard gaat het, kilometer na kilometer en reeds is een voorsprong van 2 minuten verkregen. En dan komt het beroerde bericht: „Ab ligt plat", hetgeen zooveel zeggen wil als: hij heeft een lekke band. Minuten verstrijken en dan komt de Noordhollander aangeloopen en vertelt, hoe hij niet één, maar twee lekke banden heeft gekregen en nu geen reserve meer had. Weg is dus zijn kans, maar tien premies, w.o. een van 125 francs, zijn tenminste nog binnen gehaald. Zijn supporters hij heeft er al! zijn teleurgesteld. Zij kloppen hem op den schouder, spreken hem moed in en betalen dan aan hun concurrent het pintje bier. Zij hadden immers op Ab gewed?!.... En de Alcmariaan lacht en is niet ontmoe digd. 't Is nog midden in het seizoen en zijn lijstje van wedstrijden, waaraan hij moet deelnemen, is nog zeer lang. Vrijdag komen de twee Alcmarianen thuis, clean-shaven. Want daar zorgt hun nieuwe stadgenoot Eenhoorn voor! Ze wonen immers thans alle drie in Hamme?! Zwemmen. D.A.W. IN DE COMPETITIE. De helft van de competitie der beide Alk- maarsche polozeventallen is inmiddels ach ter den rug. De ranglijsten van de competi ties, waarin D.A.W. is ingedeeld, zijn mo menteel de volgende: Derde klasse. Neptunus I 4 4 0 0 222 8 D.A.W. I 3 111 4—5 3 Kroosduikers I 4 112 618 3 De Ham I 4 1 0 2 4—5 2 F.M. I 2 0 0 2 2—8 0 Reserve derde klasse. Nereus III 5 4 0 1 16—8 8 H.V.G.B. III 4 3 0 1 12—4 6 D.W.R. III 4 3 0 1 13—8 6 D.A.W. II 5 1 0 4 312 2 De Ham II 4 0 0 4 214 0 Na ee,n rustperiode van ruim 2 weken zal D.A.W. I Woensdag a.s. 8.30 uur de compe titie voortzetten met den thuiswedstrijd tegen F.M. I. Biljarten. LAGACHE EUROPEESCH KAMPIOEN DRIEBANDEN. Het Europeesch kampioenschap drieban den is gewonnen door den Franschman Lagache, die in de laatste en beslissend" partij over onzen landgenoot Arie Bos ze gevierde. Lagache heeft tijdens dit tornooi twee Europeesche records verbeterd, n.1. het al gemeen gemiddelde na 7 partijen met 0 833 en na 8 partijen met 0.804. De records stonden beiden op zijn naam met respectievelijk 0.828 en 0.783 en wer den tijdens wereldkampioenschappen te Buenos Aires in September 1938 gevestigd De eindstand van het tornooi om het Europeesch kampioenschap driebanden 1939 luidt: 1. Lagache (Fr.) 2. B o s (Ned.) 3. Ferraz (Port.) 4. Sengers (Ned.) 5. Lacroix (Fr.) 6. Puigvert (Sp.) 7. Verbist (Belg.) 8. Vingerhnedt (Belg.) 9. Hazard (Fr.) pnt. algm.gem. h.s. 16 0.804 7 14 0,714 7 10 0,574 8 8 0,600 8 6 0,582 5 6 0,573 5 6 0,543 6 4 0,590 9 2 0,501 6 Vrasen deze rubriek betreffende, kun. nen door' onze abonné's worden gezonden aan dr te Hennepe, Heemraadsingel III te RoUerdam. Postzegel voor antwoord in. sluiten en blad vermelden. Een waarschuwing in den zomer. Nu de warme dagen voor de deur staan is het zaak nog eens te bespreken wat er in den vollen zomer gedaan moet worden od het pluim veebedrijf. Vooral echter een waarschuwing die ook geheel in dezen tijd past. Ik ben deze week als deskundige opgeroepen voor een rechts- zaak waar het betrof bedrog in den handel met jonge hennen. Een leverancier had ln verschillende bladen geadverteerd dat h(j prachtige, gezonde jonge hennen aan kon bieden, vry op zicht, betaling nadat ze ge zien waren. Dergelijke advertenties kan men thans meerdere aantreffen. Voor zoo ver ze van betrouwbare adressen zijn wor- den ze in de pluimveebladen opgenomen, doch er zijn adressen bekend, wier adver tenties men niet meer in de pluimveebladen opneemt en dergelijke advertenties zoe ken in andere bladen dan hun weg. Zoo ook bovengenoemd. De ontvanger kreeg 's avonds een mand met 50 kippen onder rembours. De mand was bedekt met een gonjezak en door de wanden van de mand was ook niets te zien. De niets-kwaads vermoedende koo- per vloog er in en betalde zijn mooie, jonge hennen. Toen de mand geopend werd zat er een stel magere, gapende, suffige dieren in, waarvan er den volgenden dag 3 dood gingen en den dag daarna 20, De rest was niets waard en bleek nog verschillende haantjes te bevatten. Talrijke brieven van den gedupeerden kooper aan den leveran cier werden niet beantwoord. Dergelijke gevallen zijn mij uit mijn practijk meer bekend en meestal om dezen tijd van het jaar. Wat is n.1. het geval? Het is op het oogenblik een uiterst gevaarlijke tijd voor de jonge dieren wat betreft de coccidiosis en de verlamming. Er heerscht veel coccidiosis met verlamming en iemand die deze ziekten kent ziet ze als het ware gauw genoeg aankomen en ruimt de dieren op, want hy weet dat er bitter wei nig van terecht komt. Waar blijft dat zieke en ziekelijke uit schot? Soms zijn ze niet zichtbaar ziek maar hebben b.v. de door mij beschreven abnormale oogen, die ook op naderend ge vaar wijzen. De een zal alles wat abnor maal is afmaken en vernietigen, maar ver schillenden zullen de verzoeking niet kun nen weerstaan om er nog wat voor te ma ken bij een opkooper of op de een of an dere markt of ze per adverteitie te verkoo- pen. Zoo is er steeds en op het oogen blik heel sterk, een handel in wrakke, jonge dieren, die de een als ziek verkoopt, maar die in de advertenties opduiken als prachtige, jonge hennen, kerngezond! Dat er bij ongeluk nog een hoop haantjes bij zijn moet men op den koop toe nemen. En wie begint hier wat tegen of neemt de juiste maatregelen. Het eerste wat men natuurlijk vraagt is: Wie heeft de ziekte geconstateerd by aan komst, welke ziekte was het? Heeft de ziekte bestaan toen de dieren verzonden werden? Is werkelijk de verkooper te kwa der trouw? De koopers weten vaak niet eens dat de gelegenheid aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam openstaat tot gratis onderzoek. Ze laten de dieren sterven en er kraait geen haan naar. Daarop speculeert natuur lijk de verkooper ook voor een deel. Lever me maar eens een rechtsgeldig bewijs dat ze ziek waren toen ik ze verzond. De die ren hebben onderweg kou gevat en waren kerngezond! Het gewone praatje. Gelukkig laat zich door een uitgebreid onderzoek van allerlei omstandigheden en deskundige voorlichting, zoo'n geval nog wel eens uit zoeken, zooals ook in het onderhavige ge val, maar we kunnen gerust honderd tegen een zetten, dat de zwendelaar aan het langste eind trekt. Ten minste die ervaring heb ik al jaren lang opgedaan. Mijn advies is dus: Wees vorzichtig met het koopen op advertenties van onbekende adressen in ge wone niet-vakbladen. Koop in geen geval op die manier onder rembours. Pak nooit de dieren alleen uit zorg dat er getuigen bij zyn Roep bij ziektegevallen of dooden die in de zending mochten zitten direct den dierenarts of zendt onmiddellijk op naar de Rnksseruminrichting te Rotterdam. De advertenties kan men haast niet tegen gaan, dat is veel en veel moeilijker dan men enkt, doch de gewaarschuwde lezer an zie op de door my opgegeven wijze voor schade vrijwaren. Men zij dus voorzichtig in deze schoone omcr agen, cocciddiosis en verlamming yn voor menschen, die deze ziekten ken nen m den aanvang te herkennen, er wordt veel verdacht materiaal geloosd, zorg er.Tvojor daar vry van te blijven. Nadruk verboden. Dr- B- J- C. TE HENNEPE. NOORD-SCHARWOUDE (Juni). Geboren: Catharina Geertrudis, d. v. Gerardus Johannes Tromp en Maria Ko men. Jacob, z. v. Klaas Kaas en Vrouwtje van Loenen. jacob Cornelis, z. v. Arie Timmerman en Adriaantje Thomasz. as, z. v. Dirk Keppel en Jacoba Drost. Brigitta, z. v. Jacob Duineveld en Aagtje de IriTSw~„G°01tzPn' z- v- Mi«r't Kamminga en Jeltje Heeringa. V t1 6 d e n: Gerrit Ko°y. oud 59 ja ren, echtgv. Antje Middelbeek. Francina ruyn, oud 38 jaren, echtg. van Henricu* Josephus Delien, overleden te Alkmaar. SINT PANCRAS (Juni) n(?.tou°ren: Petronella Maria d. van J- Deutekom en A. Beentjes. Getrouwd: Jacob Kooij en Gerritje

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8