DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Colijn «iet geslaagd. Militaire voorbereidingen te Dantzig in strijd met statuut. No. 157 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 6 Juli 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Britsch kabinet ruim vier uur bijeen. Voorzorgsmaatregelen bestudeerd. De stem der onbekende soldaten. De toestand thans iets verbeterd. Vragen in het Lagerhuis. De algemeene toestand. Formateur aanvaardt de opdracht niet. De a.s. onderhandelingen over Tientsin, Zij zullen waarschijnlijk niet voor de volgende week beginnen. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Het Britsche kabinet heeft giste ren in totaal vier en een half uur vergaderd, waarvan gistermiddag twee en een half uur en onmiddel lijk daarna, gisteravond, nog twee uur. De reden, waarom de zitting zoo lang heeft geduurd is, aldus Reuter, gelegen in het feit dat het stadium is bereikt, dat de voorzorgsmaatre gelen welke de regeering tegen iedere eventualiteit wil nemen thans, zoowel wat de militaire als de financieele verplichtingen in Europa betreft, in bijzonderheden moeten worden bestudeerd. Natuurlijk is eveneens gesproken over de jongste ontwikkeling der onderhandelingen met de Sowjet- Unie. Ter gelegenheid van de viering van den Amerikaanschen onafhankelijkheidsdag zijn in de Ver. Staten talrijke optochten en mas savergaderingen gehouden. Te Washington defileerden 58 patriottische organisaties voor het monument van den stichter der onaf hankelijkheid. tTe Chicago namen 60.000 leden van het American Legion deel aan een massabetoo- ging ter eere van een honderdtal immigran ten, die Dinsdag het Amerikaansche burger schap verwierven. Vijfduizend vereenigin- gen hebben een radio-programma georgani seerd, waarin werd gewezen op de noodza kelijkheid van de verwezenlijking van het ideaal van verdraagzaamheid en gelijkheid van ras en godsdienst, de grondslag van de grondwet van de Ver. Staten. .Tengevolge van de feesten hebben zich vele ongevallen voorgedaan. In totaal zijn meer. dan vierhonderd menschen om het leven gekomen. Ook in Parijs en in andere deelen van Frankrijk zijn Verschillende plechtigheden gehouden ter gelegenheid van de Indepen- dence Day. In Chalons sur Marne voerde o.a. William Bullitt, de Amerikaansche am bassadeur het woord. Hij zeide o.m.: De ontroering, die bij alle volkeren gewekt wordt door den onbekenden soldaat is een hulde, niet aan de reputa tie of roem van een individu, maar aan de onsterfelijke eigenschappen van moed en zelfverloochening der geheele menschheid. Het is niet meer dan na tuurlijk, dat wij ons heden herinneren, dat overal, waar er gevechtsfronten zijn, aan beide kanten moed en zelfver loochening voorkomen, en ook, dat wij ons herinneren, dat de grootste misdaad tegen de menschheid is, een beroep te doen op moed en zelfverloochening van den soldaat, zonder dat het noodzake lijk is en ten behoeve van een slechte zaak. De geheele propaganda der we reld zal nooit de handen of de ziel zui veren van een man, die uit het kwade put om de aarde te vullen met onbe kende soldaten. Amerika en Frankrijk gelooven, dat de mensch een doel in zichzelf vormt en geen instrument, dat den wil van een machtig individu dient. Onze gemeentschappelijke idealen doen ons gelijkelijk handhaven van een eervollen vrede wenschen. In Frankrijk en in Amerika vergeten wij niet de onbe kende soldaten der geheele wereld. Wij danken God, dat hun eigenschappen van moed en zelfverloochening nog steeds le vend zijn in het hart der menschen. Maar wij hooren hun stem zeggen tot diegenen van hun commandanten, die den oorlog be schouwen als een normaal instrument van najionale politiek: Wie het zwaard opneemd zal door het Zwaard vergaan. Mogen Hitier en Mussolini zich herinne ren, dat de onbekende soldaat de mensch heid is, dat hjj dient en sterft, maar dat zijn zonen leven en oordeelen. De Britsche onderminister van bui- tenlandsche zaken, Butler, heeft gister middag in Lagerhnis, in antwoord op een vrz.* van de Labour-afgevaar- digde Cocks ii.zake de situatie in Dant zig, verklaard, dat de militaire voorbe reidingen, cie door de autoriteiten der Vrije Stad worden getroffen een inbreuk schijnen te vormen op artikel 5 van het statuut van Dantzig. Zooals minister-president Chamberlain reeds op 1 Juli heeft medegedeeld, aldus voegde Butler er aan toe, staat de Britsche regeering in nauw contact met de Poolsche en de Fransche ten aanzien van alle aspec ten van den toestand in Dantzig. Wat de jongste ontwikkeling aldaar be treft, verwees spr. naar de verklaring van den premier van Maandag jl. en zeide daar aan niets te kunnen toevoegen. Naar aanleiding van een nieuwe vraag van Cocks of de Britsche regeering van plan is stappen te doen, zeide Butler: „Wij ple gen over deze aangelegenheid op het oogen- blik overleg met de Fransche en de Pool sche regeering en ik kan thans niet meer zeggen. Volgens een bericht van Havas zou Butler nog hebben verklaard, dat de „Britsche regeering volledig op de hoogte was gehouden van de Zaterdag j.1. door de Fransche regeering met be trekking tot Dantzig bij de Duitsche regeering gedane demarche en dat ten aanzien van deze kwestie geen enkel verschil van opvatting tusschen de twee regeeringen bestond". (Gisteren meldde Reuter uit Warschau, dat een gemeenschappelijke stap van Lon den, Parijs en Warschau te Berlijn zou wor den overwogen. Volgens het bovenstaande bericht van Havas zou Parijs dus reeds de marche hebben gedaan. Red.) Cocks vroeg ten slotte, of de aangekon digde politiek der Britsche regeering, vol gens welke Engeland onmiddellijk al zijn kracht zal aanwender ter nakoming van zijn beloften weerstand te biedeti aan ver dere agressie, ook geldt voor het geval een poging wordt gedaan een gewelddadige wij ziging in den status van Dantzig te brengen. Butler antwoordde hierop: Ik zou den heer Cocks willen verwijzen naar den inhoud van onze belofte aan Polen, welke Engeland zeker -.1 nakomen. Op een aanvullende vraag antwoordde de minister: „Men zal zirii herinneren, dat de bepalingen van ae garantie, welke wij Polen hebben gegeven, betrekking hadden op een duidelijke bedreiging van zijn onafhanke lijkheid". Nadat Butler had gesproken, vroeg de con servatief Vyvian Adams den minister president of deze, gezien uet onwettige op treden wat den invoer van oorlogsmaterieel er gewapende mann n in Dantzig betreft, ook van plan is, zoolang dit nog kan, stap pen te doen, b.v. door de Britsche vloot te mobiliseeren, ten einde de Duitsche regee ring door een dergelijke daad er duidelijk var. te doordringen, dat het Britsche volk vastberaden is. De premier antwoordde hierop, dat de Britsche regeering niet in gebreke zal blij ven die stappen te doen, welke haar noodig of wenschelijk voorkomen, om haar houding volstrekt duidelijk te maken. He-bewapening van Dantzig. Uit Poolsche bron wordt ve» nomen, dat de werkzaamheden tot remilitarisatie van Dantzig voortdurer Naast de dokken van Schichau werken thans ook de „dokken van Dantzig" voor de herbewapening. Op de werkplaatsen is een begin gemaakt met den bouw van zes pontons, die waar schijnlijk zullen gebruikt worden om de Nogat, die de grens vormt tusschen Oost- Pruisen en Dantzig, over te trekken. Om de voorbereiding geheim te houden, heeft het bestuur der dokken van Dantzig vandaag honderd arbeiders van Poolsche nationaliteit ontslagen en de Poolsche ar beiders van de Dantzigsche nationaliteit aan gezegd, dat zij hun beterkking over twee weken zullen verliezen. Zooals bekend is, bezit Polen 50 der aandeelen in de dokken van Dantzig. De rest behoort aan de Vrije Stad. Leiders van Poolschen staat plegen overleg. President Moscicki, maarschalk Smigly- Rydz en de minister van buitenlandsche zaken Beek, hebben gistermiddag in het paleis van den president een conferentie ge houden, welke van groot belang wordt geacht. Naar verluidt zijn de maatregelen bespro ken, die moeten worden genomen naar aan leiding van de militaire toebereidselen te Dantzig. De Britsche zaakgelastigde Norton heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht aan minister Beek. H3, zou in kennis zijn gesteld met het besluit, dat de Poolsche regeering heeft genomen na het overleg van Beek met den Poolschen ambassadeur te Londen. Men gelooft, dat dit besluit spoedig een concreten en zicht baren vorm zal aannemen, doch de officieele woordvoerder heeft gisteravond verklaard: „Wij kunnen geen aanduidingen geven om trent de maatregelen, waartoe is besloten." Toestand in Dantzig wat verbeterd? De toestand te Dantzig schijnt voor het oogenblik verbeterd, doch hü kan slechts gewapende vrede worden ge noemd. Aan beide zijden wordt gezegd: „Wij zijn sterk, wij kunnen wachten", doch er is geen aanwijzing voor een stap in de richting van een oplossing. Vandaag zal Förster, de gouwleider voor Dantzig, op een partijdag het woord voeren. Met belangstelling ziet men zijn redevoering tegemoet. Men acht het niet waarschijnlijk, dat zij een meer opbouwende toon zal hebben dan de vorige. Afdeelingen van den Pool schen Arbeidsdienst zijn in de buurt van Gluckap aan de grens der Vrije Stad aangekomen, waar zij thans verster kingen aanleggen. De financieele maatregelen van gisteren worden toegeschreven aan vroegere finan cieele decreten, waarbij alle buitenlandsche valuta in Dantzig moesten worden inge wisseld tegen (Dantziger) guldens. De aldus verkregen buitenlandsche valuta werden naar Duitschland gezonden. Deze maatregelen hebben een ernstigen twijfel doen rijzen over de uiteindelijke veiligheid van den gulden en de spaargelden, dat veel gekocht is. Textielfirma's hebben vooral uit Polen gekocht. De normale voorraden voor zes maanden gingen in een maand van de hand. Nieuwe moeilijkheden te Moskou Omtrent de besprekingen te Moskou verkeert men nog steeds in het onzekere. Dinsdag heerschte er te Londen geduren de korten tijd eenig optimisme, omdat van de zijde der Sovjet-ambassade aldaar te verstaan werd gegeven, dat zich een basis voor principieele overeenstemming had afgeteekend. Later werd dit optimis me echter weer voorbarig genoemd. Men sprak zelfs van een kritieke fase in de onderhandelingen en algemeeii was men het er over eens, dat nog tal tan moei lijkheden te overwinnen waren. En tóch had men gehoopt, dat de over eenkomst gisteren of vandaag haar beslag zou krijgen. De nieuwe crisis schijnt te rijn ontstaan, doordat Molotof verklaard heeft, niet bereid te zijn Nederland en Zwitserland in het garantieplan op te nemen, tenzij Polen en Turkije eenzelfde volledige alliantie met Rusland aangaan, als zij onlangs met. Engeland en Frankrijk gesloten hebben. Of Polen hiertoe bereid zal worden gevonden, is een open vraag. Misschien zou de ontwikkeling van den toestand in Dantzig hier een oplossing kunnen brengen. Er is hierboven sprake van het opne men van Nederland en Zwitserland in het z.g. garantieplan. Sommige staten hebben volgens de Times zulke garanties aanvaard, andere houden niet van het idee .door eenigen staat te worden gega randeerd. Op zijn minst Nederland en Zwitser land behooren nooit tegen hun wil bij het pact te worden betrokken. De randstaten zijn bevreesd voor de Russische soldaten met een geweer in de eene hand en com munistisch propaganda-materiaal in de andere. Het moge een denkbeeldige vrees zijn, in ieder geval doet het de betrokken landen weifelen het welgemeende aanbod te aanvaarden. De nieuwe wijze van han delen schijnt daarom te zijn, dat de drie groote mogendheden zonder verder uitstel een verdrag van wederzijdschen bijstand teekenen, dat in feite, zooal niet in den vorm reeds bestaat, daar Frankrijk en Rusland verbonden zijn door een bondge nootschap en Engeland met Frankrijk is verbonden. In dien tusschentijd zou de Britsche diplomatie zich voornamelijk kunnen bezig houden met de randstaten, om deze te overtuigen, dat hun ware belang ligt in een verdrag met de drie anti-agressie- mogendheden. Naar men mag aannemen, zou het niet moeilijk zijn een clausule op te nemen, waarbij de garandeerende staat zich zou verbinden zijn strijdkrachten terug te trekken, nadat hij met succes hulp zou hebben verleend. De Britsche regeering kan in ieder ge val geen enkele verplichting op zich nemen welke haar zelf indirect zou binden om in te grijpen in de interne aangelegen heden van een anderen staat tenzij dat zou geschieden op uitdrukkelijk verzoek van de regeering van dien staat. Hoewel er op het oogenblik eenige ont spanning is ontstaan in de situatie rondom Dantzig, gaat de „papieren" oorlog nog steeds voort, terwijl ook van de radio een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Zoo schreef Dobry Wieczor gisteren in een hoofdartikel „De Duitschers zullen tenslotte moeten begrijpen, dat de ver antwoordelijkheid voor een voortduren van den tegenwoordigen toestand met alle onvermijdelijke gevolgen daarvan, bij het Derde Rijk ligt. Indien men dat niet wil begrijpen, zal de vastberaden houding der goedgewa pende staten die den vrede willen, er wel toe noodzaken deze politiek te wijzigen. *De door Duitschland begonnen actie welke een moreele uitputting beoogt, duurt nog voort, aldus het blad doch wij staan aan een keerpunt van den internationalen toestand. Het vredesfront heeft snel be wapend en het is tot nu toe in het defen sief gebleven. Thans is de toestand ver anderd. De kwestie Dantzig werd de toetssteen voor de hechtheid van het vre desfront weiks krachtige houding Berlijn tot nadenken moet stemmen. Berlijn moet niet vergete dat iedere bedreiging van Dantzig noodzakelijkerwijs op de Poolsche bajonet moet stuiten. Zekere feiten, zoo als bijv. de aankondiging van de aankomst te Dantzig van den kruiser Königsberg zou op de neiging wijzen de betrekkingen tusschen Polen en Duitschland te norma- liseeren: deze feiten blijven echter zeld zaam en zij zijn zeer onvoldoende. Zoolang het rijk niet afziet van zijn imperialisti sche plannen zal Europa daarom moeten waken met de wapenen in de hand." De Duitsche radiozenders Breslau en Koningsbergen, zijn gisteren begonnen met het uitzenden in den Poolsche taal. De eerste uitzending werd geopend met het Poolsche volkslied. Vervolgens werd gezegd, dat dikwijls misverstand ontstaat tusschen buren, doch dit is steeds op te lossen. De samenwerking tusschen Polen >en Duitschland heeft Polen steeds groot voordeel gebracht. Een overeenstemming is steeds mogelijk, wanneer zich geen der den hierin mengen en den raad geven te vechten. Verder wordt er op gewezen, dat Dantzig tot Duitschland terug moet kee- ren, dit zou geen schade beteekenen voor Polen, aangezien de Poolsche rechten door Duitschland gegarandeerd zullen worden. Vervolgens werd gezegd, dat het nood zakelijk is het anti-semietisme in Polen te ontwikkelen, aangezien „de Jood een vernielend element bij uitstek" is. Deze uitzendingen in het Poolsch zijn een antwooord op de uitzendingen in het Duitsch door Kattowitz. Dr. Colijn heeft zich hedenmorgen naar de koningin begeven ten einde haar mede te deelen, dat hij de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet, welke door hem in beraad was gehouden, niet aan vaardt. Dr. Colijn is te kwart over negen door de koningin ontvangen. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft volgens Reuter verklaard, dat naar alle waarschijnlijkheid de conferentie niet voor het begin der volgende week een aanvang zal nemen. De datum hiervoor zal eerst worden vastgesteld na aankomst van de vertegenwoordigers der Japansche mili taire autoriteiten te Tientsin, die eerst a.s. Vrijdag te Tokio worden verwacht. De Japansche militaire autoriteiten in Noord-China verklaren, aldus Domei, dat, ongeacht de vraag of de Britsch-Japansche besprekingen zullen worden gehouden te Tokio, Tientsin of Londen de bedrijvers van anti-Japansche acties in ieder geval uit Tientsin moeten worden verwijderd. Generaal Tsjiang Kai Sjek ontvangt, aldus de Japanners, in het binnenland van Zuid- China nog steeds hulp van Groot-Brittan- nië en de Sowjet-Unie en zij zijn, naar zij zeggen, in staac zulks te bewijzen. Tsjoengking verzekert zich nog steeds hulp door tusschenkomst van de buiten landsche concessies. Daarom acht men het van essentieel belang, dat de concessie van Tientsin wordt geïsoleerd of dat het karakter van steun aan Tsjiang Kai Sjek er aan ontnomen wordt, daar de hulp der Britten aan de nationale regeering, naar men zegt, de militaire operaties der Japanners tegen deze regeering in den weg staat. Volgens de Japanners overdrijven de Britsche autoriteiten in de concessie de be richten omtrent den nijpenden toestand van de voedselvoorziening „om sympathie in 't buitenland te verwekken". Volgens de Japanners wordt de bevoorra ding van de concessie niet gehinderd. De Britsche consul te Tientsin, Shaw, zou gis teren zelfs een bezoek gebracht hebben aan het Japansche consulaat-generaal, waar hij verklaard zou hebben, dat de concessie geen gebrek aan voedingsmiddelen, be halve aan melk, heeft. Slachtoffer van de Independance Day. Het aantal dooden gedurende de vier dagen feestelijkheden van de Independance Day is in den staat New York gestegen tot een totaal van 612. Vorig jaar was dit aan tal 517. Bij auto-ongelukken kwamen 248 personen om 't leven. 145 personen verdron ken, 26 werden gedood bij spoorwegonge vallen, 6 bij het neerstorten van vliegtuigen en 30 bij schietpartij <--- Bergstad door wolkbreuk overstroomd. - Tengevolge van een wolkbreuk is gisteren de bergstad Morehaed in Oost Kentucky plotseling overstroomd. Tot dusverre zijn elf lijken geborgen. Volgens den directeur van het postkantoor ter plaatse zijn min stens 38 personen om het leven gekomen, terwijl een andere ooggetuige verklaart, dat het aantal dooden tusschen de 40 en 50 ligt. Minstens 100 huizen zijn, naar men gelooft, verwoest. Noodweer boven Weymouth. - Een noodweer van zeldzame hevigheid heeft gistermiddag gewoed boven Weymouth (Dorsetshire, Engeland) tijdens het onweer heeft een zeebeving de haven geteisterd en een groot aantal jachtjes van de ankers los geslagen en als stroohalmen door elkander op het strand geworpen. Zie vervolg Buitenland pag, 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1