LAATSTE BERICHTE (BIJ MM Jümkieums 'PjiMicalies (ongecorrigeerd). De koningin ontvangt baron de Vos van Steenwijk. Gevaarlijk spel in het Verre Oosten. Tegenstrijdige berichten uit Moskou en Tokio. FIAT „BALILLA". Gümlach'e een jubileum aan la sdbouwcrediet. 4 IvVKEliK IR. AD De koningin heeft vanmiddag den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, op den Ruigenhoek ontvangen. DE LANDBOUW EN HET KOMENDE KABINET. Namens den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij is onder dagteekening van 5 Juli j.1. een aÜres gezonden aan den kabi netsformateur waarin de instelling wordt bepleit van een afzonderlijk departement van landbouw. Voorts wordt in het adres betoogd, dat alle plannen tot bestrijding der werkloosheid zullen falen, zoo lang niet daadwerkelijke pogingen zijn gedaan om de belooning van landbouw en anderen arbeid in evenredige verhouding tot elkaar te bren gen. MINISTER FUNK NAAR DE ZUIDERZEE- WERKEN. Hedenochtend om half tien zijn de Duit sche minister van economische zaken en mevrouw Funk van Hotel des Indes naar de Zuiderzeewerken vertrokken. Hij werd o.m vergezeld door ir. de Blocq van Kuffeler. dir.-gen. van de Zuiderzeewerken, den Duit- schen gezant en dr. H. M. Mirschfeld, dir.- gen. van ihandel en nijverheid. MISHANDELING MET DOODELIJK GFVOLG. Verdachte vrijgesproken. In deu avond var. 3 I December van het vorig jafcir kwam te Ooster-Nijkerk een tusschen den 19-jarigen landarbeider J. v. d. P. en zijn dorpsgenoot P. de Boer, reeds maandenlange bestaande veete tot uitbarsting. Deze veete was ontstaan doordat de Boer van der P. zijn meisje misgunde. Op den bewusten avond viel de Boer van der P. aan en trachtte hem te mishandelen. De laatste trok een mes, waarmede hij voorovergebogen staande om zich heen begon te slaan. Daarbij werd de Boer in de hartstreek getroffen en op weg naar het ziekenhuis te Leeuwarden overleend hij aan inwendige verbloeding. Wegens zware mishandeling, den dood tot gevolg hebbende, veroordeelde de Leeuwiarder rechtbank v. d. F. tot zes maanden gevangenisstraf. In hooger beroep achtte de procureur- generaal den verdachte wel schuldig, maar zeide van oordeel te zijn, dat een beroep op noodweer hier opging. Hij vroeg daar om ontslag van rechtsvervolging. Het Leeuwarder gerechtshof, heden uitspraak doende achtte verdachte schul dig aan doodslag, doch nam eveneens noodweer aan en verklaarde daarom het gepleegde feit niet strafbaar, zoodat ver dachte van alle rechtsvervolging werd ontslagen. HET NOODLOTTIGE SCHOT TE HOEK VAN HOLLAND. Voor den zeekrijgsraad te Willemsoord te Den Helder stond gistermiddag terecht de pijper eerste-klasse der mariniers J. J. H., uit Rotterdam, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Beklaagde had op 12 Mei j.1., toen hij met andere mariniers te Hoek van Holland revolvers schoonmaakte, de onachtzaam heid begaan, dat hij den kogelhouder in een parabellum-pistool had bevestigd. Hij was daarop verder gegaan met het schoonmaken van het pistool, dat daarbij afging, juist op het oogenblik, toen de gehuwde marinier M. Compas voorbij ging, die daardoor in den onderbuik werd getroffen en spoedig daarop aan inwendige bloeding overleed. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat het aan zijn onachtzaamheid en ondoordacht handelen te wijten was, dat de marinier Compas is overleden. De advocaat-fiskaal, mr. D. B. A. Franken, achtte de schuld van beklaagde bewezen. Spr. uitte zijn deelneming met de nagelaten beterkkingen van het slachtoffer, dat een vrouw met drie kinderen naliet en eischte tegen beklaagde drie maanden gevangenis straf. De verdediger pleitte clementie. De raad uitspraak doende, veroordeelde beklaagde tot twee weken gevangenisstraf. POGING TOT MOORD. Verdachte tot vier jaar veroordeeld. In den nacht van 5 op 6 December werd in Warga ontsteltenis gewekt door het bericht dat er op den weg naar het Laag land een moordaanslag op een meisje was gepleegd. De 19-jarige boerenknecht P. L., wo nende onder Wartena bleek de dader te zijn. De aanslag werd gepleegd op een meisje, dat weigerde met verdachte om te gaan. Zij had eenigen tijd verkeering gehad die door het meisje was verbroken. Op een dansfeest op 5 December had ver dachte getracht de betrekkingen weer aan te knoopen, mocht het meisje hier niet op ingaan, dan had verdachte het plan haar haar te dooden, waartoe hij een scherp geslepen mes bij zich had gestoken. Na het dansfeest was hij het meisje achterna geloopen had haar beetgepakt en haar met het mes gestoken. Aan het feit, dat het mes op de ribben afstiet, was het te danken dat het meisje niet in het hart werd getroffen. Een po ging van verdachte om het meisje na den aanslag in een sloot te duwen en haar te verdrinken, mislukte daar inmiddels hulp was toegesneld. Wegens poging tot moord had de Leeuwarder rechtbank L. veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, van welke straf de procureur-generaal bevestiging had gevorderd. Uitspraak doende veroordeelde het ge rechtshof te Leeuwarden verdachte heden wegens poging tot moord tot vier jaai ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De berichten over de jongste gevech ten tusschen Japansch-Mandsjoerijsche en Sovjet-Mongoolsche troepen, die van beide partijen worden ontvangen, zijr. zoo met elkaar in strijd, dat het onmo gelijk is, precies te zeggen, wat er ge beurt. Een legerbericht van het Sovjet-Russische hoofdkwartier ;n Buiten-Mongolië meldt: Op 2 Juli is tusschen Nomonhan en Boer- bobo, ten z.o. van het Boeir-meer een aan zienlijke strijdmacht, bestaande uit infante rie, cavalerie en artillerie met ongeveer 100 tanks, samengetrokken, die 3 Juli een aan val deed op de Mongoolsche grens ten Oos ten van de Khalkingolrivier. De aanvallende Japansche strijdmacht bestond uit een ge- heele infanterie-devisie, gesteund door een regiment infanterie, twee regimenten tanks en ongeveer zes regimenten cavalerie. De Japanneezen drongen de Sovjet- Mongoolsche cavalerie-eenheden terug en staken over naar den westelijken oever van de Khalkinggolrivier,- waar zij een klein gebied bezetten, doch later werden zij te ruggedreven met zware verliezen, name lijk 50 tanks vernietigd, 8 kanonnen buiten gevecht gesteld en 800 man gedood, terwijl de Sovjet-strijdkrachten 100 man verloren, die gedood en 200 man, die gewond werden, alsmede 25 tanks en pantserwagens, die buiten gevecht gesteld werden. Voorts wordt in het communiqué nog gezegd, dat de luchtgevechten tusschen 2 en 5 Juli zonder uitzondering gewonnen werden door de Sovjet-strijdkrachten, die 45 Japansche vliegtuigen neerhaalden, ter wijl de Russen negen toestellen verloren. In een officieel Japansch communiqué dat te Hsingking is uitgegeven, wordt ver klaard dat de Japanneezen in de afgeloo- pen twee weken 365 Sovjet-Mongoolsche vliegtuigen hebben neergehaaM, waarvan alleen op Dinsdag j.1. reeds 53. HET VERLOOP DER ONDERHANDE LINGEN MET MOSKOU. Voor de eerste maal wordt van be trouwbare Britsche zijde een aaneengeslo ten verslag van de ondemandelingen met Moskou gegeven in de „Times" van van daag. Het blijkt, dat tot twee of drie weken geleden alles vrij goed scheen te gaan. De regeeringen warei. het eens over de begin selen van een defensief drie-mcgendheden- verdrag en hadden erkend, dat het in het gemeenschappelijk belang was. bepaalde staten tegen directe of indirecte agressie te verdedigen. De moeilijkheden begonnen echter zoo dra de onderhandelaars deze andere staten gingen opsommen. De Britten stelden voor België, Polen, Roemenië, Griekenland en Turkije. De Sovjet-regeering ging hier mede accoord, mits Finland, Estland en Letland eraan werden toegevoegd. Enge land antwoordde, dat het in dat geval rekening diende te houden met zijn spe ciale belangen bij de handhaving der on afhankelijkheid van Zwitserland en Nederland. Hierop antwoordde de Sovjet-regeering weer, dat, als West-Europa duidelijker op den voorgrond werd geplaatst, zij midde len diende te beramen voor de waarborging van haar onmiddellijken bijstand aan het Westen, en zij gaf als haar meening te kennen, dat zij eerst onderhandelingen diende te openen over militaire accoorden met Polen en Turkije. Tezelfdertijd om schreef zij .directe en indirecte agressie" in zulke verstrekkende bewoordingen, dat zij neerkomen op een mogelijke inmenging in de binnenlandsche politiek van andere staten. De „Times" voegt hieraan dan nog toe: Het is duidelijk, dat het tijd wordt om te bedenken in w<k een aanzienlijke mate reeds overeenstemming was bereikt en om, uitgaande van deze hechte basis, op nieuw te beginnen. VOORLOOPIG GFEN NOTA AAN DA VTZ'G. Volgens een geïnsp'-eerde verklaring in de Kurjer Warszawski is de Poolsche regee ring voor het oogenblik niet voornemens, aan den senaat van Dantzig een nota be treffende de militaire voorbereidingen in de Vrije Stad te zenden. „De Poolsche regee- ring, aldus het blao, heeft thans tot een plan van actie besloten, doch dit beteekent niet, dat de regiering tot onmiddellijke actie zal overgaan. Het publiek zal niet direct van het plan en de stappen van Polen op de hoogte worden gesteld, doch wel dient er met allen nadruk op gewezen te worden, dat aan Dantzig nog geen nota zal worden gezonden". CONSUL-GENERAAL TE BERLIJN ZOU ONTSLAG VRAGEN. Hij zou een andere bestemming volgen. Naar ons ter oore komt, zou de Nederland- sche consul-generaal te Berlijn, de heer M. J. van Schreven, voornemens zijn binnen kort zijn ontslag in te dienen. Hij zou niet uit den consulairen dienst treden maar een andere bestemming volgen. KIND ONDER VRACHTAUTO GERAAKT, AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Vanochtend is het 314-jarig dochtertje Hendrika van de familie van As te Beusi- chem vlak bij de ouderlijke woning onder een vrachtauto geraakt en gedood. De vrachtwagen had aldaar hooi gelost en bij het afrijden van het erf gebeurde het ongeluk. De chauffeur had niets van de aanrijding bemerkt. Eer zusje van de kleine vond het deerlijk verminkte lijkje. De tegenstand der wilde bussen is gebroken. 'k Zit nu mijn Ibis dus weer in den trein te rooken. w Br VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man I Auto in botsing met tramwagen. - Gis teren was een uit vijf personen bestaand gezelschap, wonende te Alblasserdam, in een huurauto bestuurd door den 24-jarigen koop man P. F. v. d. Graaf, eveneens wonende te Alblasserdam, op weg gegaan met bestem ming Amsterdam. In Rotterdam kwam de auto echter in botsing met een tramwagen van lijn 15. De tram greep den wagen met de rechterzijde van het voorbalcon en ver nielde de geheele rechterzijde van den auto, Het motorblok werd vrijwel vernield, hel dak scheurde open en alle ruiten vielen in scherven uiteen. De voorbank was naar ach teren gedrukt en degene, die naast den chauffeur zat, werd door de glasscherven gewond. Het bleek, dat alle vijf inzittenden gewond waren. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd, teneinde daar verpleegd te wor den. Ook de tramwagen was ernstig bescha digd. De auto is voor het onderzoek in be slag genomen. DE FRUITMARKT. De aanvoer van aardbeien is zóó gering als we in geen jaren meemaakten. In Be verwijk gaat het nog wat doch in Castri cum is het nog minder en in Heiloo is er bijna geen aanvoer. Als we een 40 pet. van den normalen aanvoer halen, dan zullen we zeker tevreden moeten zijn. Met deze ge ringe opbrengst kan de prijs hoe hoog ook het niet goedmaken. En nu er nog van den aanvoe*- naar het buitenland gaat, zal de prijs niet zakken. De prijzen waren voor de Deutsch Evern (vroege) 0.70 0.85 per slof. Amazone 26f 36 per 100 k.g. en Maulin Rauge 0.80ƒ1.20 per slof. De aanvoer van bessen begint te komen Hoe zullen de prijzen zijn? Er is genoeg en en verwacht een middelmatige prijs. Momenteel was de prijs f 2227.50 per 100 kg. De aanvoer van druiven was nog niet te groot en de prijzen, f 2632 per 100 pond, zijn niet laag. De volgende week is het met de aardbeien gedaan en kunnen we een ruime aanvoer van bessen tegemoet zien. De daverende dingen waartoe een Fiat Balilla in staat is, werden mij destijds door den 18-jarigen Milaneeschen Maserati-cou- reur Aldo Marazza op overtuigende en ty pische Italiaansche wijze gedemonstreerd. Samen met een troep supporters bezat Aldo een wijnrooden sedan. lederen morgen gingen we met elkaar van Milaan naar Monza, waar Marazza moest trainen en 's avonds keerden we welgemoed naar Mi laan terug. Ik kan niet zeggen, dat ik voor mijn ge noegen in dien rooden sedan zat, want Maraz za was, als al zijn collega's, een afschuwe lijke wildebras. Indien er op den rijweg geen plaats genoeg was, dan vloog Marazza glashard met twee wielen op het trottoir. Tijdens een van die geforceerde zijsprongen verloor hij zijn uitlaat met het gevolg, dat de Balilla uit puur jolijt juichend ging brul len als een vliegtuig. Nu is men in Italië erg streng op het ge bied van geluidsovertredingen, maar Maraz za was de lievelingscoureur van meneer Maserati, Marazza had de snelste ronde ge draaid in de Targa Florio en hij had den Grooten Prijs van Napels gewonnen; zoo'r. Nationale held mocht lawaai maken naar hartelust! Neen, ik zat heusch niet voor mijn pret in dien heksenketel van Marazza. Ik nam dt risico, omdat ik tijdens die nachtmerrierit- ten meer pikant racenieuws hoorde.... zij het dan ook met een Maserati-sausje overgo ten.... dan op de officieele perstribune on der leiding van den ouden Maestro Ca- nestrini. Maar tijdens die ritten heb ik ook geleerd, tot welke prestaties de Fiat Balilla in staat is, al wil ik er onmiddellijk aan toevoegen, dat een geboren coureur als Aldo natuur lijk veel meer uit dien 4-pitter haalt dan een gewoon mensch. Marazza schakelde voortdurend en onder de 100 K.M. kwam de vierde versnelling zelden van pas. Marazza was een bravour-rijder, de kleine Fiat stel de hem in staat ook op den weg te demon- streeren, dat hij iets harder kon dan alle an deren. En nu is Aldo Marazza ter ziele. Hij verongelukte in een der laatste ronden van den Grooten Prijs van Milaan. Maar in ge dachten zie ik zijn bruinen braniekop en ik hoor heel in de verte het nijdige gebrom van zijn Balilla-motor, Ik ben een week met een Balilla-sedan op stap geweest. Ik heb den wagen gereden over mulle, hobbelige binnenwegen en over de kaarslichte autostrada's, ik heb de Balilla met bagage en drie corpulente passagiers gereden, ik heb over het Zandvoortsche cir cuit en over het Kopje getoerd en ik ben wild-enthousiast! De Balilla is een typisch „elck-wat-wils" wagentje. De wagen veert goed, de stijllooze zukan- ten maken dat zelfs ouden van dagen met extrastramme knieën plaats kunnen men zonder moeizaam gebuk. De Fiat-ingenieurs zijn er in geslaag kleine wagen te bouwen, welke ruimte heeft. Ruimte achter het stuur. Ruim van uitzicht vooral. De vier-cylinder kopklep- motor, welke bü 4000 toeren 32 P.K. ont wikkelt moet „nvt verstand" gereden wor den. D.w.z., men moet af en toe even terug schakelen op de derde versnelling, we ke handeling zonder moeite of dubbel-clutcn kan geschieden, c mdat deze versnelling ge synchroniseerd is. De motor is uitgeius. met een valstroomcarburator en een ben zinespaarder. De cylinderkop is van alumi nium met uitneembare klepzetels. De ontste king is met batterij en voorzien van een semi automatische vervroeging. De ophan ging van den motor is elastisch en op drie punten. Het geheel is zeldzaam rustig en soepel. De voorwielen zijn onafhankelijk geveeia, met veeren in oliebad en hydraulische schokbrekers. De achterveeren zijn blad- veeren van groote flexibiliteit. Ook hier h\ draulische schokbrekers en stabilisators. De schitterende wegvastheid van de Balilla leerde ik kennen op den bochtigen binnen weg Noord wijkZandvoort. Persoonlijk zou ik een iets grooter stuur willen hebben, doch dat is een kwestie van smaak. De krachtige remmen zijn hydraulisch. De rem- trommels van aluminium en voorzien van koelribben. Remproeven toonden aan, dat men, pok op vrij gladde wegen, onmiddellijk stil stond. Behalve in de sedan komt de Balilla uit in een cabriolet en een cabriolet-limousine uitvoering. Dat de Ballila's tegen een stootje kunnen •demonstreerde ir. Pietro Taruffi, die in de Mille Miglia op het lastige parcours dwars door de Apennijnen een afstand van 700 K.M. met een gemiddelde van 112 K. M. maakte. Degene, die, automobilistisch gesproken: vijf pooten aan een schaapje wil, vrage een proefrit bij een der Fiat-agenten. Wedden, dat hij even enthousiast wordt als ik? BERT PRINSEN GEERLIGS. „Hoe vind je mijn nieuw badpak? Dat heb ik zelf gebreid". „Heb je niet een paar steken laten vallen?" ZAZA. Harmonie. Theater Harmonie vertoont van morgen af de Paramount-film „Zaza". Claudette Colbert en Herbert Marshall in „Zaza." Het Hbld. schrijft over deze film o m Paramount heeft een zeer gelukkige greepgedaan met de verfilming van „Zaza Een uitzonderlijk actrice als Claudette Colbert dient men rollen te geven, waarin zq gelegenheid krijgt haar indrukwekkend filmtalent ten volle te ontplooien Het is wanneer men een rol zoekt voor een actri ce, dikwijls gemakkelijker uit de biblio theek te putten dan scenario-schrijvers aan het werk te zetten; gemakkelijker niet al leen maar ook dankbaarder, want de zoo genaamde ouderwetsche Fransche meesters wisten wellicht beter wat een actrice toe- kwam! Claudette Colbert heeft deze bekende fi guur van „Zaza" de vedette die de liefde geraffineerd weet om' te maar er ten slotte haar eigen hart verspeelt prachtig uitgebeeld en moet zonder voorbehoud van een spreken. De Tel. schrijft: „Er is een prachtige rol in deze film die een aloud gegeven op zoo ontberende' en treffende wijze tot leven brengt". met gaan mee men creatie zal Woensdag 12 Juli a.s. een linke dag zijn voor de N.V. Noord- ïer„dJsch Landbouwcrediet, omdat een °n de meest vooraanstaande en meest oopula're medewerkers dezer instelling popuia e jubileum zal vieren. HeZt is do heer L. J. Klijn, secretaris derN I. en hij kan terugzien op een ?angen en eervollen staat van dienst. De heer Klijn, geboren op 8 October 1880, wiens belangstelling oorspronkelijk op 'het onderwijs gericht was, werd op 12 Juli 1899 aangesteld als klerk bij het Landbouwcrediet, dat destijds onder de directie stond van de heeren J. F. Moens en Janssen. De jeugdige klerk trok al spoedig de aandacht door de accurate en ambitieuze wijze waarop hij zijn werk verrichtte. Hij werd in 1909 benoemd tot chef van de crediet-fdeeling en in 1918 volgde zijn bevordering tot secretaris der N.V., bü welke instelling de secretarissen uit de procuratiehouders worden gekozen. Als hoofd van de credietafdeeling, in welke functie de jubilaris hoofdzakelijk werkzaam is geweest, is de beer Klijn met zeer velen uit stad en omgeving in aanraking gekomen en door de wijze waarop hij zijn vaak moeilijke taak ver richtte heeft hij zich in alle opzichten populair weten te maken. Woensdag 12 Juli zal in de Van Tejjlin- genzaal in hotel Proot des namiddags de huldiging plaats vinden, waarna er van 4 30 tot 5.30 uur een receptie wordt ge houden waar, naar wij verwachten, zeer velen gaarne van de gelegenheid zullen gebruik maken den heer en mevrouw Klijn te compli.nenteeren. Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van VERIFICATEUR DER GEMEENTE- FINANCIEN TE ALKMAAR. De in den rang van hoofdcommies te be noemen ambtenaar zal worden belast met de verificatie en controle van de gemeente en bedrijfsfinanciën in den meest uitgebrei- den zin. Hij zal bovendien belast worden met het beoordeelen van vragen van doel matigheid, organisatie en bedrijfseconomie. Jaarwedde 3300 tot 4300, met twee- jaarlijksche verhoogingen van 200. Dienst tijd in gelijken of hoogeren rang elders telt mede; aanstelling boven hei minimum is niet uitgesloten. Vereischt is ruime ervaring, alsmede het bezit van diploma's, waaruit blükt van de voor een goede vervulling van deze be trekking vereischte kennis. Geen bezoek dan na oproeping. 'f Stukken in te zenden aan het gemeente bestuur vóór 1 Augustus a.s. 9 Alkmaar. 6 Juli 1939. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. DE ONSTERFELIJKE WALS. Victoria-theater. Het Victoria-theater prolongeert „De on sterfelijke wals", 'n M. g. M.-product, dat eeh bizonder gelukkige greep is gebleken. Zooals eenmaal de wals van Johann Strauss Weenen en na Weenen de wereld voor zich innam zoo doet thans het romantisch verhaal van het ontstaan van deze walsen zijn triomftocht over de wereld. 1 ««HHIr .W**) Miliza Korjus in „De onsterflijke Wal5"' Alkmaar maakt geen uitzondering op algemeene waardeering, die Duviviers terwerk overal vindt. W Dit blijkt wel uit het feit, dat m „De onsterfelijke wals' voor de derde wordt geprolongeerd. Dit is zeker voor zomerprugramma een bizondere prestatie

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8