Agenda VULPEMMEBS. l-RAHKEHBERü N.V. Harye VAN M/JNHAR^T Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. DE VERKIEZING VOOR LEDEN VAN DEN VERTROUWENSRAAD IN DE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVER- PLEGING TE ALKMAAR. De heer W. van de Vall, voorzitter van bovengenoemde vereeniging, verioekt ons opname van het volgende: De „Open brief aan de grootst mogelijke meerderheid in het Bestuur van bovenge noemde vereeniging" noopt mij tot een kort wederwoord. Waar in dezen brief wordt geschreven, dal bij de opening van de twee gewaarmerkte enveloppen door Notaris de Groot er niet twee maal twee, maar in totaal slechts drie sleuteltjes uit de twee enveloppen kwamen, moet dit op een abuis van de onderteeke naren van dezen Open brief berusten. Uit de twee enveloppen kwamen dezelfde vier sleutels, welke door mij in tegenwoordig heid van leden van onze Vereeniging en onder hun voortdurend toezicht er waren ingesloten en met drie verschillende hand- teekeningen gewaarmerkt. Van deze vier sleuteltjes bleek een niet te passen, t- w. een Lips sleuteltje, wat la ter bleek het persoonlijk eigendom van den secretaris te zijn en door dezen per abuis uit zijn vestzak gehaald en overgegeven voor de insluiting. Voorts is mij naderhand gebleken, dat het Yale-slotje op dezelfde bus, waarvan ik had gezien, dat de secretaris den sleutel omdraai de, af en toe niet gesloten kan worden, om dat de pal in dit slot dan wel een knappend geluid geeft, maar niet overgegaan is, zoo dat het daarna met een klein rukje kan worden losgetrokken. Dit is ook j.1. Maandag door Notaris De Groot geconstateerd. In de derde plaats is door mij op Vrijdag 7 Juli j.1. bij het verlaten van de zaal van de Unie aan den kellner van deze zaak bij de onderteekenaren van den Open brief even goed bekend als aan mij gevraagd, of de zaal waarin de stembussen stonden, kon worden opgesloten; waarop deze ter stond na ons vertrek de zaal heeft afgeslo ten en den sleutel in zijn persoonlijk bezit heeft gehouden, totdat op Zaterdag d. a. v. deze zaal voor de nieuwe stemming weer moest worden geopend. Deze kellner is be reid dit, waar noodig, te bevestigen. Wat voorts mijn houding tijdens het pro test op Zaterdag j.1. 18 uur betreft, nog dit: Het heftige protest, onder leiding van het nieuw gekozen bestuurslid van onze Ver eeniging, den heer J. Westerhof, kon voor mij geen reden zijn te verhinderen, dat het aanwezige publiek, de pers en daardoor ai onze leden kennis konden nemen van den totaal-uitslag van deze stemming. Een abuis welke werker maakt ze in zijn leven niet gemaakt door een man, die den adminis tratieven grondslag van onze Vereeniging heeft gelegd, dien ik heb leeren kennen in de lange jaren van samenwerking als on kreukbaar eerlijk, die tot geen enkele manipulatie van welken aard ook in staat is, mocht voor mjj als voorzitter geen reden zijn de stemming ongeldig te verklaren op het protest van enkele opponenten. Vandaar mijn spontane reageering: „Wij gaan door. Laat de bevoegde rechter uit maken of deze stemming ongeldig moet worden verklaard en wendt U tot hem". En nu ik momenteel deze regelen schrijf, wil ik gerust verklaren, dat ik nóg meen, dat dit de beste oplossing ware geweest, al heb ik mij tenslotte bij het beraad met mijn in de zaal aanwezige mede-bestuurders met hunne opvatting vereenigd en bij den uit slag de in uw orgaan gepubliceerde ver klaring gegeven. Tenslotte worde het mij vergund van deze plaats een enkel woord tot de ruim 10.000 leden van onze mooie Vereeniging in Alk maar, Heiloo en Oudorp te mogen richten. Op een felle wijze is in de Vereeniging tot uiting gekomen een meeningsverschil over een bepaalde zaak. Dit behoeft voor niet een uwer een oorzaak te zijn voor een verminderd vertrouwen in den financieelen gang van zaken in de Vereeniging. Deze heele geschiedenis gaat buiten het finan- cieele beleid om. De radertjes in het uurwerk van de Ver eeniging mogen momenteel niet allemaal even precies in elkaar grijpen, zoodat de totaal-indruk is, dat het op 'toogenblik een beetje hortend en hobbelend gaat, dat komt allemaal best in orde. Geen overhaaste beslissingen. Rustig doorgaan. De tijd van nieuwen uitbouw van onze Vereeniging, welke zoo'n zuiver soci aal doel nastreeft, is minder ver af, dan het op dit oogenblik lijkt. JONGETJE TE WATER. Gisteravond half negen speelde de 6- jarige Pietje Hoogeboom op de Kanaal- kade. Het ventje wilde van den kant op eenige balken in het kanaal springen maat geraakte daarbij te water. In een oogen blik was het kereltje tusschen de balken onder water verdwenen. De 13-jarige Klaas Aukes waagde zich eveneens op de balken en wist vandaar een armpje van den drenkeling te grijpen, die onmiddelijk naar huis gebracht werd. MOOIE OPDRACHT. Aan den heer De Vries, Koningsstraat al hier, is opgedragen de inrichting van cen trale verwarmingsinstallaties in het nieuwe gymnasiumgebouw. GEMEENTELIJK LYCEUM. Bij het eindexamen van het Gemeentelijk Lyceum te Den Helder zijn o.a. geslaagd de heeren J. du Bois te Heiloo en C. W. de Vries te Alkmaar. BURGEMEESTER AFWEZIG. De burgemeester is van 13 t/m 30 Juli a.s. afwezig. BEST AFGELOOPEN. Dinsdagmiddag ongeveer half zes heeft op den Kennemerstraatweg bij de Emma- sti-aat een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder en een wielrijder, doordat de motorrijder achter een de Emmastraat in rijdende autobus vandaan kwam, terwijl de wielrijder ter plaatse den rijweg overstak. Beide bestuurders kwamen te vallen, waar bij de wielrijder een schaafwonde aan de knie opliep, terwijl de motorrijder klaagde over hoofdpijn en duizeligheid. Het motor rijwiel werd niet beschadigd, doch het rij wiel wel, n.1. aan de voorvork en het voor wiel. De motorrijder is per auto naar zijn woning vervoerd. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter ge meente-secretarie, afd. bevolking: Elisabeth Martens, geboren te Delft, 18 September 1875, gewoond hebbende Wes- terweg 113. CARILLON-CONCERT. Het programma van het carillon-concert, te geven door den heer P. A. van Langen op Donderdagavond van 8.309.30 uur, luidt: Toccata-Andante Fuga G. Nees. Thema met Variaties G. Nees. Intermezzo J. v. Hoof Preludium G. Nees Andante Jef Denijn Vlaamsche folklore GESLAAGD. Voor het op 9 Juli j.1. te Amsterdam ge houden examen voor de Verg. v. Leeraren in Stenografie en machineschrijven slaagden Voor stenografie in de Nederlandsche taal de dames R. Kaay te Alkmaar, T. Dijk te Heiloo en J. Mooy te Egmond aan den Hoef; voor stenografie in de Fransche taal slaagde mej. J. Baltus te Bergen. STAATSEXAMEN VOOR MUZIEK. Gister slaagde te den Haag voor het theoretisch examen hoofdvak viool mej. Bep Kuiper alhier. UITSLAG M. U. L. O.-EXAMEN. G. Baylé B te Enkhuizen; G. A. Einwach- ter B te Heiloo; S. G. Frankfort B te Alk maar; J. A. Roukens B te Schoorl; W. Hayé B te Haarlem; B. Schoehuys A te Alkmaar; B. Verhoeve A te Alkmaar; J. G. W. Swa- ger A te Alkmaar; J. H. C. Jansen A te Alkmaar; K. W. Wit A te Alkmaar; M. Westerhof A te Alkmaar; G. Hermes A te Alkmaar; E. W. v. d. Wal A te Heiloo; K. Slot A te Noordscharwoude; M. J. C. Breed A te Den Helder; F. J. Muller A te Den Helder; F. Faber A te Medemblik; H. E. Ramkema A te De Rijp; N. Waning A te Beemster; C. J. Groeneveld A te Purme- rend; A. G. Paap A te Medemblik; D. A. Paap A te Medemblik; P. A. Geertsema A te Middenmeer; M. Brugman A te Pur- merend. PROVINCIALE WEGENBOUW. De aanleg van de groote verkeerswegen in onze omgeving vindt den laatsten tijd in het bijzonder wel snellen voortgang. Don derdag 27 Juli zal door Ged. Staten alzoo ook het aanbesteden plaats vinden van de aanleg van de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg AlkmaarScha- gen tusschen het Noordhollandsch Kanaal en de nieuwe brug over de zuidelijke ring vaart van de Heerhugowaard, alsmede het aanbrengen van een gewalste fundeering voor de rijbaan en van een rijwielpad in dien aarden baan, een en ander met bijko mende werken in de gemeenten Alkmaar, Oudorp, Heerhugowaard. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een ruigharige foxterrier reu, lichtbruine ooren, zwarte vlek nabij den staart. Ter beschikking is een witte poes. Eige naar of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen 6'/ï7% uur bij den inspecteur van dierenbescherming, den heer Verwer, Baanstraat te Alkmaar. VOCAAL TUINCONCERT VAN ZONDAG A.S. Men schrijft ons: De tijd is daar, dat de heer Corn. Jonker zijn jacrlijksch welbekend tuinconcert geeft met zijn gezamenlijke koren. Het pro gramma is zeer afwisselend en maakt een goed verzorgden indruk. Als we het in volgorde nagaan zien we dat gezongen wordt, allereerst door het enthousiaste Onderwijzers-zangkoortje, dat het dezen avond gaat probeeren zijn officieele debuut te maken. Het geeft met klavierbegelei ding „Zondagmorgen" van Dopper en een lied van Bonset. Het dan volgende Vrijz. Herv. Knapenkoor zingt fijne frissche liederen. De dameskoren „Accordando" en ..Half 5", het „Schoorls Gemengd Koor" en het Dubb. Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" brengen ten gehoore o.a. een Fransch en Engelsch volkslied, bene- 1'ederen van Bonset en Sweelinck. De 3e klasse van het knapenkoor zorgt £«1^ V verrassing- terwijl de avond besloten zal worden met Hymne aan de kunst, van Ponset, uitgevoerd door het Vrijz Hery. Zangkoor met als sopraan- soliste mej. Jonen Leegwater en begeleid aan de piano door den heer Nico Akker man, die meerdere malen het accom pagnement voor zijn rekening zal nemen Tenslotte zal een gezellig bal de aan wezigen nog een tijd prettig bijeen houden Bioscopen. Bioscoop Harmonie, hoofdnummer Zaza (rom.-dram.); in de hoofdrollen Claudette Colbert en Herbert Marshall. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater. De onsterfelijke wals (rom.); Hoofdrollen Miliza Korjus, Fernand Gravey en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 12 Juli. 8 uur, Alkm. wielerbaan, trainingswed strijden (bij slecht weer Donderdagavond). Donderdag 13 Juli. 11.30 uur, in het gerechtsgebouw, leden vergadering Pro Juven!i;te. Speciaalliuls sinds 1902. PROPAGANDA-AVOND DER V.U.K.A. AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: De jonge Alkmaarsche afdeeling der Vereenigde Ultra Kortegolf Amateurs heeft Maandagavond in café London een propa- ganda-avond gehouden die schitterend geslaagd mag heeten. Voor een veertigtal amateurs opende L 217 deze vergadering en heette alle aanwezigen, speciaal de Heldersche gasten, waarvan de hèeren O. M. v. d. Sande Jr. en W. Saly, resp. een lezing en een demonstratie zouden houden, van harte welkom. Met het oog op den tijd kreeg O. M. v. d. Sande Jr. het woord om zijn lezing over radiolampen te be ginnen. Op onnavolgbare wijze werd de radiolamp voor i nze oogen opgebouwd en werden de begrippen versterkingsfactor, inwendige weerstand en steilheid ons dui delijk gemaakt. De aandacht, waarmede de heele zaal luis.terde, bewees wel hoe zeer er van het gebodene genoten werd. Na het eerste deel van de lezing volgde de demonstratie van de andere Heldersche O. U. Zijn U. K. G. ontvanger werd aan gezet en verschillende amauters, o.a. o PR, o BU, o DG, o BN rolden de speaker in. Het was fb OM. De pauze ging in met thee en muzikale omlijsting van OM troost en IJk en O. M. v. Roon. „Faux O. M. evenals O. M. Goudal voor z'n Amroh Bul letins en andere papieren. De muziek van v. Roon was f. b. Na de pauze beëindigde O. M. v. d. Sande zijn lezing met de behandeling van de formule van Barkhausen. Een daverend applaus beloonde den spreker er. we hopen de Heldersche V.U.K.A.-lingen spoedig weer te zijn. L 217 gaf daarna nog een kleine toelich ting over het werk van amateurs en V.U.K.A. en wekte alle aanwezigen op, lid te worden van de V.U.K.A. en de Alkmaar sche afdeeling, die met veel moeite en kosten dezen avond in elkaar gezet had. Onderling QSO besloot dezen zeer geslaag den avond. Amateurs kunnen zich opgeven bij O. M. Heemskerk, Kinheimstraat 11. (Aangezien de meeste van onze lezers de korte golven alleen vanuit de badplaat sen kennen als er weinig wind en een kalme zee is, geven wij deze amateurs in overweging hun verslagen voortaan zoo te schrijven dat zij ook voor anderen dan radio-deskundigen begrijpelijk zijn. Red.) JO BEZAAN EXPOSEERT IN DE WICO STUDIO. De heer Wiedijk, die het vorig jaar zijn Wico Studio van de Koningsstraat naar het aardige 17-eeuwsche huis aan de Oude gracht verplaatste, blijft doorgaan de be langstelling van stadgenooten te wekken voor de goede moderne kunst. Ditmaal exposeert in het voorlokaal de oud-Alkmaarder Jo Bezaan schilderijen en droge naaldetsen. Jo Bezaan werd in 1894 te Uitgeest ge boren. Wij herinneren ons nog hoe hij, als zoon van een drukkerspatroon te Alkmaar, op 18-jc.rigen leeftijd in connectie kwam met den in Bergen woonachtigen kunst schilder Karl Hentschel en al spoedig diens leerling werd. Met enthousiasme sprak Karl Hentschel ons over het talent van zijn leerling. Na zes jaar hard werken vestigde Bezaan zich te Oisterwijk in Brabant, waar hij zich vooral door de ko renvelden voelde aangetrokken. Ook in Haarlem werkte Bezaan een paar jaar, waar hij veel stillevens maakte. Sinds 1921 is hij in Putten woonachtig. Ook het landschap in onze omgeving is hem niet vreemd, daarvan getuigt een zeer goed geslaagd doek op deze tentoon stelling no. 2, voorstellende een avond landschap bij Bergen, dat, om de mooie kleur, bijzonder imponeert. Simpel, doch bijzonder rustig en fijn is het in de etalage geplaatste doekje waarop een korenveld is uitgebeeld. Het doek, voorstellende een bloeiende cactus met sierpompoenen, verraadt Bezaans uitstekende schilders kwaliteiten. Zijn droge naaldetsen zijn kunstwerken op zich zelf en zoo goedkoop geprijsd, dat het onnoodig is, ook voor menschen met kleine beurzen, zich voor de versiering van hun woningen, waardelooze platen aan te schaffen. In het achtervertrek exposeert perma nent de Alkmaarsche schilder G. Lugthart, wiens werk wij, naarmate wij het meer zien, steeds hooger waardeeren. Boven vindt men allerlei werk van ver schillende jongeren. Door het uitbreken van een gedeelte van den zolder heeft men hier een aardige atelierruimte verkregen, waar eenmaal per week eenige Alkmaar sche schilders samen komen om naar model te werken. Dit atelier is een voorbeeld van de mogelijkheid die een oud 17-eeuwsch huis biedt, om daarin een rustige gezellige sfeer te schi ppen. Ook daarvoor zij een bezoek aan de Wicp.§tudio aanbevolen. xijn ideale pijnvordrijveri. Gemakkelijker In te nemen dan ronde ouweltjes. Onfeilbaar bij griep, hoofd pijn, kiespijn en alle andere pijnen. Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st. 30 Ct. HET VLIEGVELD TE BERGEN WORDT IN GEBRUIK GENOMEN. Dezer dagen zijn in deze gemeente een tweetal officieren met een aantal manschap- pen ingekwartierd, teneinde de laatste voor bereidingen te treffen, noodig voor de in gebruikneming van het vliegveld. Voorts worden nog een twintigtal offi cieren voor onbepaalden tijd ingekwartierd, hetwelk er op wijst, dat binnenkort de vliegmachines zullen worden ondergebracht en met het vliegen zal worden aangevangen. Dokter Blok is belast met de geneeskun dige verzorging van de militairen. Hedenmiddag daalden op het vliegveld reeds een aantal vliegtuigen, die in de hangars werden onder gebracht. KOMEN AANVLIEGEN. Te Bergen is een postduif komen aan vliegen bij Baerken, Nesdijk, gemerkt P 33—515. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op eiken Woensdag en Zaterdag tusschen 11 en 1 uur de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd: Nummerbord auto GZ-48340; schroeven draaier; autowieldop; hondenpenning; huis sleutel; ceintuurs; bruine handschoen; roode slipover; tabaksdoos. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven: Rozenkrans, J. v. Hage, Ruiterstraat 5; 4 rentezegels a 0,40, beurtdienst Stad Alk maar, Luttik-Oudorp; boodschappen tasch met inhoud, A. Stam, Kooimeerlaan B 56; bruine handschoen met gaatjes, M. Weber, Ropjeskuil 12; postduif met ring, J. Oud, le Kanaalstraat 18; zilveren rozenkrans, S. Louter, Zocherstraat 25; autoped, merk Naether, J. Lichthart, Nieuwesloot 6; rozen krans in étui, C. v. Doorn, Varnebroek 23; vulpen, merk „Eagle", B. Bruinvis, Metius- straat 4; rijwielbelastingmerk (kosteloos), aan speld, C. de Vries, Lyceumstraat 40; kinderbril met hoornen montuur, K. Kliffe, Benedenweg, St. Pancras; autoped, B. de Jong, Nieuwpoortslaan 34; rijwielbelasting merk, Firma Piet, Molen van Piet; dames- tasch met inhoud, mej. de Groot, Leeuwen hoekstraat 25; 2 waschdoekjes, J. Vierkant, Dubbelebuurt 9; blauwe ceintuur, C. Ubbels, Kennemerstraatweg 100; rijwielbelasting merk in houder, A. Damsteen, Spoorstraat 55; 1 doos vet, Couwen, Nieuwpoortslaan 213; houten autotje (kinderspeelgoed), C. Min, Bleekerslaan 5; houten paardje (kin derspeelgoed), P. de Ruijter, Rippingstraat 37; koperen gewicht van kg., H. Erkamp, Lindenlaan 63; bruin zadeldekje. J. Burge ring, Raaksje 11; gladde gouden ring, J. Muelink, Nieuwesloot 22; postduif met ring, J. Bijl, Westerhofje 3; sleutel, R. Kaptein, Friescheweg 48; portemonnaie met inhoud, T. de Jong, Boomkampstraat 4; vermoede lijk zilveren rozenkrans, H. Vet, Water schapstraat 12; rijwielbelastingmerk, A. v. d. Schilden, Koorstraat 35; linnen zak, M. W. Ruijsch, Kennemerstraatweg 13a, Heiloo. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. Zes verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER ZN. Hecfdsiakea Daar bij die molen Die mooie molen J. B. uit Egmond, die met zijn moeder op een molen woont, is ondanks zijn acht en dertig jaar nog steeds vrijgezel. Dit feit in aanmerking genomen en de niet slecht mar- chcerende zaken is het wel begrijpelijk, dat B. een aardig spaarduitje overhield, dat hii banT beschrijven op de Boerenleen- Waar dit bedrag uiteindelijk voor zou moeten dienen bleef voor de ingewijden verborgen, doch het meest waarschijnlijk is dat B. de stille hoop koesterde toch iogeens' de vrouw van zijn hart te kunnen vinden, die hij dan als een jonge lente op den ouden molen zou binnen leiden. Een schoone droom, die voor den molenaar wel heel ers nuchter eindigde Een kleine twee jaar geleden kwam hij in Amsterdam in kennis met een buffetjuf frouw uit de „Olympiabar" en wie in de rechtszaal den eenvoudtgen jongen van het land zag staan naast de grootestadsvrouw die wegens oplichting op het beklaagden bankje had moeten plaats nemen, die be sefte reeds direct met den president, dat deze kennismaking voor den Egmonder geen verdeel kon brengen. De jongen bedoelde het echter goed. Ger. V koi uitstekend comedie spelen en zoo Hp Eemonder telkens weer naar zijn gl^n terS met de idee, dat hü op den molH we/was en hij vertelde zijn moeder 8 het meisje daar in Amsterdam, dat hij uit" het schadelijke bar-leven moest weg. halen Moeder bleef intusschen meer nuch- fer volhardde in haar gezonde meening, dat' een dergelijke verhouding „niet deugde", zooals zij ook ter terechtzitting nog eens mB kblenefbn!"hooger sferen. Hij ging met Gerardina in Amsterdam uit wat nog al veel «ld kostte en onderwijl gaf hu haar ook L hedraeen voor kleeren etc., die steeds grootere vormen aannamen. Het kapitaaltje van den jongen molenaar slonk meer en meer en als B. 's avonds al weer op zyn molen aan Gerardina lag te denken, gooide S in nachtgelegenheden het zoo juist ont- vangen geld van den molenaar met volle handen aan gratis rondjes weg Het beduidendste bedrag was in dit ver band de som van f 600 in eens, waarvoor Gerardina het smoesje bedacht had, dat ztf een grooten belastingachterstand moest in halen en wanneer daarvoor niet gezorgd werd dan kwamen de mannen van den fiscus om haar te halen. De feiten waren intus- schen dat Gerardina wel een belasting schuld had, doch die was reeds zoo oud, dat de belastingsambtenaren al lang tot schrap ping als zijnde hopeloos voor de schatkist, waren overgegaan. B. geloofde echter alles en begreep niet, dat hij ondertusschen als de citroen fungeerde, die tot de laatste drup pel werd uitgeknepen. Toen hij niets meer had, zes duizend gul den waren er onderwijl doorgegaan, kwam Gerardina toch weer in moeilijkheden. Zij moest 135 betalen aan een makelaar en wanneer ze dat niet kon, dan was ze wel verplicht om met den schuldeischer te trou wen Zooals gezegd, B. had niet meer, doch dit vreeselyks kon toch ook niet ge beuren en zoo bracht hij zijn meisje voor het eerst mee op den molen in Egmond, teneinde een beroep op de financiën van moeder te doen! Onbegrijpelijk, dat ook dit oude vrouwtje, dat ter terechtzitting zoo haaiïg uit den hoek kwam, zich evenals haar zoon door de grootestadsjuffrouw liet beet nemen en het bovenstaande verhaaltje ge loofde. Dieper beweegreden was echter waarschijnlijk, wat de moeder ook nu ver klaarde: „Ik deed het voor m'n zoon Toen Gerardina van den molen weg ging, was ze vijf en dertig gulden rijker, terwijl moeder, volgens belofte, enkele dagen later honderd pegels stuurde, later nog eens weer aangevuld door bedragen van 75 en 15, noodig voor bestrijding van ziekenhuiskos ten, waar Gerardina toen simuleerde te ver toeven. Van deze uitmelkerij in het groot had de officier twee feiten: ten laste gelegd n.1. de 600 en de 115, feiten die de verdachte, die reeds jong weduwe is, volmondig toe gaf. Zij ontkende echter den molenaar in den waan van een verloving te hebben ge bracht. Deze als getuige gehoord, kon het nu ook nog niet zoo ver brengen, dat hij een woord van afkeuring over de vrouw liet hooren, die hem toch op verschillende ma nieren had bedrogen, vooral nu inmiddels was gebleken, dat haar hart naar een ander uitging, waarmede z(j straks een nieuw en beter leven hoopt te beginnen, wanneer de justitie haar genoegdoening voor de ge pleegde oplichtingen heeft gehad. De molenaar bevestigde, dat zij slechts vrienden waren geweest en dat hij haar het geld geheel vrijwillig gegeven had. De offi cier wilde de rechtbank voorstellen ora verdachte bij het vonnis ook te verplichten, de 600 weer aan den molenaar terug te be talen, doch ook hier stelde de getuige even eens geen prijs op De verdediger, mr. van Meel, kwam de houding van den mole naar nog beter in het daglicht zetten, toen hij enkele ansichtkaarten met schuine post zegels toonde, die de molenaar aan ver dachte in de gevangenis gestuurd had De reclasseeringsambtenaar, de heer Wig* gers, had in zijn rapport op uitvoerige wijze de levenstragedie van deze vrouw verwerkt en ten opzichte van haar nam hij thans een symphatiek, warm menschelijk standpunt in. Er is veel verkeerds gebeurd in het ver leden, doch de omstandigheden hebben hier een boel schuld. De eerste man van ver dachte had een café, hij stierf jong en liet haar een zaak na, die niet best meer ging en veel schulden. Zoo kwam zij in het cafe- leven terug als buffetjuffrouw, zonder levenshouvast en temidden van veel ver leiding De man, die haar genegenheid in Amster dam heeft, wil haar trouwen. Deze man I3 oppassend, heeft een goede zaak en belijdt het geloof, waartoe verdachte in de gevan genis ook is teruggekeerd. Het perspectief 0. een betere, gelukkiger toekomst opent zich. Morgen viert verdachte onder ellen dige omstandigheden haar verjaardag. D® heer Wiggers besloot dit tragisch verhaal met de conclusie van een voorwaardelijk® veroordeeling. Langer gevangenisstraf, dan reeds in voorarrest doorgebracht, zal haar niet beter maken. De officier kon daar echter in zijn requi sitoir niet alles voor voelen. De feiten waren er z.i. te ernstig voor en spr. kon zich o®» niet voorstellen, dat iemand maar zoo ®®n' twee, drie, zijn oude levenshouding gehe® afzweert. Eisch tien maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaardelijk met ®en proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. van Meel, wees er op. dat ten aanzien van het eerste ten laste te' legde, de 600 geen sprake van oplichting kon zijn, daar de getuige zelfs nu nog g®®" prijs stelt op teruggave daarvan. De mo®de heeft verklaard, dat zij de f 115 gaf wille van haar zoon, en dus niet om praatje van verdachte. Ook hier, aldus plel* ter, kan dus geen oplichting bewezen wor den. Mr. van Meel concludeerde daarom vrijspraak, mocht de rechtbank dit vprV,'e^< echter niet willen aanvaarden, dan s'° pleiter zich aan bij de conclusie van heer Wiggers. Een verzoek om onmiddellu invrijheidstelling werd door de rechtbafl afgewezen, als zijnde hiervoor geen term®11 aanwezig. Uitspraak o_yex 8 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2