Rugpijn De Die 'Jamboree. ^Buitenland 'v MÊmmB Duitschers in Memelgebied vermoord. NIEUW ONDERHOUD VAN FRANCO MET CIANO. Mongoolsche grensoorlog in cijfers. Groote verschillen. Nazi's steenigen twee tegen standers. Voorloopig geen definitie! accoord. Verklaring van Roosevelt verwacht. Nieuwe instructies aan Seeds. Engelsche begrooting in derde lezing aan genomen. Fransch-ltaliaansche wrijving. Opnieuw journalisten uitgewezen. Engelsche vlootoefeningen in Augustus. Twaalfduizend vlootreservisten opgeroepen. Enkele cijfers over den „Westwal". Waarschuwing aan de Tsjechen. Tijdelijk verzet. Nieuws in 't kort. Glimlachje DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN \RIJDAG 14 JUI.1 1938. Japansche escadrilles onder leiding van commandant Tosjio Kato hebben Woensdag, volgens berichten der Japansche militairen, na een verwoed luchtgevecht met 79 Rus- sisch-Mongoolsche toestellen, 11 vijandelijke machines neergeschoten in de buurt van het Boeir-meer. Volgens dit bericht werd het toestel van den Japanschen commandant in vlammen geschoten. Hq wist zich met zijn parachute te redden, maar kwam dicht bij de vijande lijke stellingen neer. Een onderofficier landde echter op die plek en bracht hem on gedeerd mee terug naar zijn basis. In verband met dit laatste bericht omtrent den Russisch-Japanschen luchtoorlog in het grensgebied van Buiten-Mongolië en Mand- sjoekwo, is een critische beschouwing van de New York Times over de tot nu toe van beide partijen ontvangen berichten, de moei te waard om te vermelden. Beide partijen, zoo schrijft dit blad, be weren meer vijandelijke machines te hebben neergeschoten, dan volgens luchtvaartauto riteiten ooit in die streken voorhanden zijn geweest. De Japansche berichten maken melding van een heele serie overweldigende over winningen. In één enkel gevecht zouden 18 Japansche machines 150 vijandelijke toestel len hebben verslagen. Aan den anderen kant zenden de Mon golen via Moskou hunnerzijds berichten over hun zegepralen de wereld in, ook al zijn deze dan ook in iets bescheidener vorm gegoten. Een Amerikaansch luchtexpert heeft ech ter verklaard, dat het zelfs in het gebied om New York niet mogelijk zou zijn 200 mo derne militaire vliegtuigen op één vliegveld te concentreeren. Desalniettemin geven de beide partijen over een periode van begin Mei tot eind Juni de volgende cijfers: I. Volgens Moskou: Japansche Mongoolsche machines machines neergeschoten neergeschoten Mei tot 26 Juni 59 23 26 Juni 25 3 27 Juni 7 6 Totaal 91 32 II. Volgens Tokio: Mei tot 26 Juni 8 131 26 Juni 27 Juni 3 120 Totaal 11 251 Het is duidelijk, zoo verklaart een andere Amerikaansche deskundige, dat beide par tijen het overwinningsbericht van den vijand afwachten om dan een tegenbericht te lanceeren. Het hoofdkwartier van het Sowjet-Mon- goolsche leger in de Mongoolsche volks republiek publiceert een uitvoerige uiteen zetting over de vijandelijkheden in de om geving van Nomonham. Op 5 Juli werden de Mandsjoekwo-Japansche troepen terug gedreven van het gebied der republiek. Op 8 Juli kregen zij versterkingen uit Mand- sjoekwo, bestaande uit tanks, zware ar tillerie en vliegtuigen en opnieuw werd de grens overtreden. Van 8 tot 12 Juli werden verscheidene gevechten geleverd. De Sowjet- Mongoolsche troepen hebben alle aanvallen afgeslagen. In de gevechten van 6 tot 12 Juli hebben de Mandsjoekwo-Japansche troepen 2000 man verloren aan gesneuvelden en meer dan 3500 aan gewonden. 259 man wer den gevangen gemaakt. Voorts werden buit gemaakt vier kanonnen, vier tanks, 15 pantserwagens en 70 mitrailleurs, evenals diverse belangrijke documenten, waaruit bleek, dat dit nieuwe Japansche avontuur nauwkeurig was voorbereid. De Sowjet-Mongoolsche troepen verloren 293 dooden en 653 gewonden. Indertijd van 6 tot 12 Juli verloor de Mandsjoekwo-Japansche luchtmacht 61 toe stellen tegen de Sowjet-Mongoolsche elf. Tusschen 28 Mei en 12 Juli werden in totaal 199 Japansche vliegtuigen neerge haald, terwijl de Sowjet-luchtmacht 52 toe stellen verloor. De Poolsche bladen melden, dat de Duitsche burger Bruno Wohl, uit het Memelgebied, en zijn tweejarige zoon door steenworpen gedood zijn door een bende nationaal-socialisten. Wohl had geweigerd toe te treden tot de nationaal- socialistische partij. Hij had toestemming gekregen om zich in Zweden te ves tigen. De Spaansche pers wijdt groote plaats ruimte aan Ciano's reis, doch geen enkel blad levert commentaar op het langdurige onderhoud, dat Franco gisteravond met Ciano heeft gehad. Volgens inlichtingen uit goede bron aldus meldt Havas van de Fransch-Spaansche grens zou Ciano aan Franco een uitvoerige uiteenzetting van de buitenlandsche en binnenlandsche politiek van Italië hebben gegeven en hem nauwkeurige inlichtingen hebben ge vraagd over de toekomstige oriënteering der buitenlandsche politiek van den nieuwen Spaanschen staat. Het gold dus e°n informatorische bespreking. Het zou kunnen dat Ciano Vrijdag aan Franco de groote lijnen van een ontwerp in zake een economisch, misschien zelfs een politiek accoord zal voorleggen. Aan Italiaansche noch aan Spaansche zijde schijnt tnen te gelooven althans voor het oogen- blik aan de mogelijkheid van een militair accoord. In elk geval hoe ook de voorstellen van den Italiaan- schen minister mogen luiden, er zal op het oogenblik geen enkel accoord worden onderteekend. Niets defini tiefs zal kunnen geschieden alvorens de Spanjaarden de hen voorgelegde voorstellen in bijzonderheden zullen hebben bestudeerd. Uit San Sebastian voegt Havas hier aan toe, dat men meent te weten dat Ciano vandaag opnieuw een onder houd zal hebben met Franco. Het onderhoud zou plaats vinden in het Paleis Ayete, de residentie van den generalissimus. Na deze tweede gedachtenwisseling zou een communiqué worden uitgegeven. De Italiaansche pers toont eveneens naar het Ctef. Ag. uit Rome meldt groote belangstelling voor de besprekingen tusschen Ciano en Franco. De „Tribuna" zegt dat Ciano naar Spanje is gegaan- als ambassadeur van den Duce en Italië, niet om een diplomatieke alliantie te vragen of een vriendschap te verstevigen, welke niet inniger kan zijn dan zij al is, maar om „een historische samenwerking voort te zetten." In politieke kringen denkt men, dat de president niet rechtstreeks een be roep op het congres zal doen voor her ziening van de neutraliteitswet, doch zijn toevlucht zal nemen tot een open bare verklaring, waarin het standpunt der regeering ten opzichte van de neutraliteit uiteengezet wordt en ge concludeerd wordt tot de noodzakelijk heid, de wet te herzien voor het uitbre ken van eventueele vijandelijkheden. In dat geval zou het congres na het af handelen van de binnenlandsche aangele genheden uiteen gaan, doch Roosevelt zou het, indien de internationale toestand zulks noodig zou maken, in den minimum tijd bijeen kunnen roepen. President Roosevelt heeft een officieele verklaring gepubliceerd, waarin hij zeide,' dat een zeker nieuws agentschap de feiten heeft vervalscht door te verklaren, dat de president en Huil het oneens zou zijn over de bewoordingen van de voorgenomen boodschap aan het congres over de neu traliteit. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat de nieuwe opmerkingen, die zijn opgesteld ter informatie van Seeds en die door de Fransche regeering zijn goed gekeurd, Woensdagavond naar Moskou zijn verzonden. Men verwacht thans, dat de ver tegenwoordigers van Engeland en Frankrijk spoedig weer een onderhoud met Molotov zullen hebben. OF EEN ANDERE RHEUMATISCHe STOORNIS kan aan waarachuwlng zijn, waarvan da doktar u zeggen kan. dat zij bij verwaarloozlng l$an lelden tot vree.eiljke pijn en narigheid. Ala da afvoerkanalen niet goed werken, geachledt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk. De zuren en onzuiverheden blijven dan In het lichaam en hebben een vergiftige werking. Dit Is vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn In de beenen. verlies van energie, opstaan s nachts spit. gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatlsche pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden menschen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Ala gij rugpjln of eenlg verschijnsel van een aan zuurglften te wijten stoornis hebt. probeer dan nog heden FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. .Olt modern. wecenschsppell|k middel It ver. krilgbazr In drie verpakkingen a f 1.^ f 1.75 en f 3.^ Leening van 500 millioen pond. Bij de indiening van de begrooting in derde lezing, heeft Sir John Simon gesproken over de financieele positie des lands. Voor dit financieele jaar zijn de uitgaven op ongeveer 1320 millioen pond sterling geraamd. Daar van zullen 942 millioen worden ver kregen uit ontvangsten en 380 millioen door het opnemen van leeningen. De totale uitgaven voor de verdedi ging, die reeds waren opgegeven tot een bedrag van 580 millioen, zullen mogelijk worden verhoogd tot 630 mil lioen, doch in werkelijkheid zullen zij 730 millioen beloopen. Daarom zal ongeveer 500 millioen moeten worden geleend, in plaats van de oorspronkelijke 380 millioen. Het zal mogelijk zijn ongeveer 150 mil lioen op te nemen door de uitgifte van schatkistbiljetten. Slechts een deel van de financieele behoeften van dit jaar zullen in de vlottende schuld kunnen worden op genomen Daarom zal het noodzakelijk zijn den .beleggers, grooten en kleinen, te vra gen zoo ruim mogelijk b;' te dragen aan de nieuwe defensieleening. Spreker heeft het vertrouwen, dat aan dezen oproep gehoor zal worden gegeven. Wijst mjj een ander land ter wereld met een bevolking als de onze, riep Simon uit, dat 900 millioen kan vinden uit dagelijk- sche belastingen; de te leenen 500 millioen vormen een verontrustend cijfer maar wij moeten erkennen, dat wij dezen grooten last zullen moeten dragen. De rustige ont vangst van deze begrooting is het gevolg van twee dingen: 1. De wetenschap, dat het noodzakelijk is. 2. Ons volk heeft zonder eenig partijver- schil, zoowel in dit Huis als in het land met vastberadenheid aanvaard, dat wij, er kome wat wil, datgene moeten doen wat noodig is voor de vrijheid, de veiligheid en de kracht van ons land. Motie van Labour verworpen. Het Huis heeft vervolgens met 206 tegen 141 stemmen een motie der Labourparty verworpen, waarin werd voorgesteld het wetsontwerp niet aan te nemen. Vervol gens werd het wetsontwerp in derde lezing aangenomen en doorgezonden naar het Hoogerhuis. De Paris Soir meldt, dat zijn perma nente speciale correspondent in Italië, Jean Divau, uit het land is gewezen. Het „Journal des Debats schrijft:" Wij meenen te weten, dat het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft be sloten tot uitwijzing van een Italiaansch journalist als antwoord op de uitwij zing uit Italië door de regeering van den Franschen journalist Devau. Nota betreffende Alexandrette. De Italiaansche regeering heeft 10 Juli j.L aan de Fransche regeering een nota ge richt, waarin zij ruime reserves maakt ten aanzien van den afstand van het Sandjak Alexandrette aan Turkije, die tot stand ge komen is buiten medeweten en zonder toe stemming van Italië en die, aldus de nota, duidelijk in strijd is met de doelstelling van het mandaat en den wil van de betrokken bevolkingen. In het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat 12.0000 bij de reserve geplaatste gepensionneerde vloot-offi- cieren en manschappen tegen 31 Juli zijn opgeroepen om deel te nemen aan de vloot- en luchtoefeningen, die in Augustus en September gehouden zul len worden. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de koning een revue zal houden over de reserve-vloot, die 130 schepen om vat, op 9 Augustus. In zijn mededeeling verklaarde Cham berlain, dat teneinde het grootst mogelijke voordeel te trekken uit de gecombineerde vloot- en luchtoefeningen in Augustus en September, en teneinde daardoor de doel treffendheid der vloot te bevorderen, rege lingen worden getroffen, waarbij schepen, die thans in de reserve zijn, zullen deelne men aan de oefeningen. Dit besluit zal het noodig maken nog 12.000 gepensionneerde vloot-officieren en manschappen op te roepen. Zij zullen zich op 31 Juli bij de depots moeten aanmelden. De koning zal de reserve-schepen bezich tigen in Weymouth op 9 Augustus. Ver wacht wordt, dat de oefeningen ongeveer zullen duren tot de derde week in Septem ber en dat de reservisten weer naar huis zullen kunnen gaan, wanneer aan het ein de van de maand de schepen weer in de reserve zullen zijn opgenomen. Chamberlain zeide nog, dat de revue over 130 schepen zal worden gehouden, welke zoowel slagschepen als zeer kleine oorlogsschepen zullen omvatten. Het besluit van de admiraliteit om 12.000 reservisten op te roepen voor de gecombi neerde vloot- en luchtoefeningen in Augus tus en September is een logisch gevolg van het besluit om het gebruikelijke verlof een maand te vervroegen. De oefeningen van de Homefleet zullende bruikbaarheid der manschappen op de proef stellen en in het bijzonder de schepen, die uiteraard een langere periode in dienst zul len moeten zijn dan de oefening der mili taire reserve duren zal. De diplomatieke redacteur van Reu ter verneemt, dat de schepen, die uit de reserve gehaald zullen worden, omvatten: een slagschip, een vliegtuig moederschip, vier kruiseskaders van vier schepen elk, een mijnenlegger, een destroyer-depotschip, vier flotiljes destroyers en vier onderzèeërs. Men herinnert er aan, dat de admiraliteit zijn toevlucht tot een gelijken oefenings maatregel genomen heeft in 1924, toen een percentage reservisten opgeroepen werd voor oefening met de Homefleet. Luitenant-generaal Jacob, inspecteur van de pioniers, de spoorwegpioniers en van de versterkingen, publiceert'naar het D. N. B. meldt, in het „Militarwochenblatt" een artikel over den „Westwal", waarin hij o.m. zegt, dat voor dit werk een derde van alle in het bouwbedrijf aanwezige beton molens in bedrijf werd gesteld; er werd 6 millioen ton cement verwerkt, of een derde van de geheele Duitsche cementproductie. Er was 695.000 m3. hout voor noodig. De fabrieken der Duitsche metaalindustrie werden ten behoeve van de pantserverster kingen belangrijk uitgebreid. Het hoogste aantal wagons, dat met bouwstoffen ge laden naar het Westen reed, bedroeg 8000 per dag, het getal van de in het westen samengebrachte vrachtauto's uit het ge heele rijk, 15.000. Voor de vervaardiging van infanterieversperringen werden millioen rollen draad geleverd. Op 6 October 1938 waren aan den West wal 539.000 man te werk gesteld. Onmid dellijk na den aanvang werden talrijke divisies infanterie en bataljons pioniers in het westen samengetrokken voor terrein oefeningen. Deze troepen werden van tijd tot tijd afgelost. De Westwal strekt zich uit van den Be neden-Rijn tot de Zwitsersche grens; hq telt o.m. -2.000 betonnen verdedigings werken. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. i|i wsmêmssmÊm: V< -r - 4 mm y «rwrtT' 69. Ineens hoorden ze buiten iemand erg snateren. „Hé, hé, padvinder Big, je moet je melden bij je leider kwekkerde een 'eend. Big schrok. Wat zou hij nu weer gedaan hebben. De leider zou toch niet gemerkt heb ben, dat hq zoveel taartjes had gegeten. 70. Vlug ging Big naar de tent van zijn kampleider. Een grote bulhond-padvinder zat op hem te wachten. „Zo, zo, Big, ik hoorde van den tandarts, dat je zo'n kiespijn hebt. Het beste zal zijn, dat je eens hard aan 't werk gaat. Een flink padvinder treurt niet de hele dag, als hq een doek om heeft tegen kiespijn". Big schaamde zich erg en vroeg wat voor werk hij moest doen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Praag heeft officieel mede gedeeld, dat in den laatsten tijd in de bioscopen de bezoekers bij Duitsche films zich hebben gedragen op een wijze, welke den indruk van anti- Duitsche betoogingen gaf. In het belang van den vrede tusschen beide bevolkings-groepen moet aldus deze mededeeling dit gedrag ten strengste worden veroordeeld, aangezien het ernsti ge gevolgen zou kunnen hebben voor het geheele land. De autoriteiten hebben maat regelen genomen om de orde in de biosco pen door speciale ambtenaren te doen be waren. Deze kunnen de voorstellingen onder breken, bioscopen sluiten en onordelijke elementen arresteeren. Het agentschap Ceteka bericht ver der, dat den laatsten tijd op verschei dene plaatsen het telefoonnet van het Duitsche leger is beschadigd en het brengt in herinnering, dat hierop een gevangenisstraf van 10 jaar en selfs de doodstraf kan staan. Uitkeering aan mannen van Legioen Condor. - Hitier heeft een beslissing geno men ten aanzien van de mannen van het Legioen Condor en andere „Duitsche vrij willigers" in Spanje. Oud-strijders, die in den loop van de „bij zondere interventie" gewoon werden, krijgen bij de wet geldelijke emolumenten. Ook sol daten, die deel genomen hebben aan de be zetting van het Sudeten-gebied en oud leden van het Duitsche vrijwilligerscorps in dit gebied vallen onder deze wet. Bij het berekenen van de vergoedingen over de jaren 19361939 wordt een oorlogs jaar aangerekend wanneer de betrokken soldaat in dat jaar aan een gevecht deelge nomen heeft of^pp zijn minst 60 dagen van dat jaar in dienst is geweest. Jeugdige revolutioranairen gearresteerd. De Slowaaksche politie heeft een centrale van de Slowaaksche revolutionnaire jeugl ontdekt. Tien personen, voor het meeren- deel studenten, zijn gearresteerd. De be trokkenen verspreidden tegen de regeering gerichte geschriften en organiseerden ge heime bijeenkomsten van studenten. Vooraanstaande bendeleider gear resteerd. - Tijdens politie-operaties in het Palestijnsche dorp Adbroerieh nabij Naza- reth hebben de Britsche troepen den voor aanstaanden bendeleider Mansoer Yoessef en 17 zijner aanhangers gearresteerd. Lichting van de Squalus. - Gisteren zijn, naar uit Portsmouth (V.S.) wordt ge meld, de lichtingswerkzaamheden begonnen bij het wrak van de Squalus, de duikboot, die 52 dagen geleden bij Portsmouth is ge zonken. Pogingen tot berging van de „Thetis" opgeschort. - In verband met den krachti- gen Z.W. wind zijn de werkzaamheden tot berging van de „Thetis" in de baai van Li- verpool gisteren tijdelijk gestaakt. Zij zui len hervat worden, zoodra het weer beter is. Geheimzinnige zaak voor den Franschen krijgsraad. - Sommige Fransche ochtendbla den hebben melding gemaakt van een zaak betreffende de veiligheid van den staat, waarbij twee persoonlijkheden uit de dag bladwereld van Parijs gecompromitteerd zouden zijn en in arrest zouden zijn gesteld. De „Intransigeant" schrijft in dit verband: „Men heeft namen uitgesproken, zekere dag bladen aangeduid, men heeft zelfs gesproken over bekentenissen, die zouden zijn afge legd door beklaagden. Het bericht schijnt, volgens onze inlichtingen, wel juist te zijn in de groote lijnen. Socialisten gearresteerd. - Volgens te Warschau ontvangen berichten heeft de poli tie te Danzig 70 leden van een illegale Duit sche socialistische partij gearresteerd. Naar verklaard wordt, zijn de arrestaties verricht na gedane huiszoekingen, waarbij wapens en ontplofbare stoffen werden gevonden. Weder een aanslag op Ira? - In een huurhuis te Salford nabij Manchester (Eng.) heeft zich een ontploffing voorgedaan. De politie heeft er een opslagplaats van ont plofbare stoffen ontdekt en is ervan over tuigd, dat het hier weder een aanslag van het lersche republikeinsche leger betreft. Het toppunt van luiheid: „Zeg Karei, we hebben meer kans dat we niet gestoord zullen worden, als we geen aas gebruiken". Zes verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ N.V. HERMS. COSTER ZN.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9