DE MACHT VAN HET KLEINE! MAAR, Brand door blikseminslag. Boschbessenpluk in het Koninklijk Park te Apeldoorn. Duizenden hebben er een extra-tje door. TWEEDE BLAD I VIERING DER TE VERWACHTEN BLIJDE GEBEURTENIS. Van het ministerie van binnenlandsche Zaken is een rondschrijven uitgegaan aan alle departementen en daaronder ressortee rende instellingen betreffende de viering van de te verwachten geboorte van een ko ninklijken prins of van een koninklijke prinses. Het schrijven luidt als volgt: In verband met de te verwachten heuge' lijke gebeurtenis in het prinselijk gezin heb ik de eer U mede te deelen, dat de dag, vol gende op dien van de geboorte van een ko ninklijken prins of van een koninklijke prin ses, zal worden gevierd als een verjaardag van een der leden van het koninklijk huis, d.w.z., dat de dienst op dien dag, na den morgendienst, als op Zondag wordt verricht, Op dien middag zullen derhalve alle rijksdiensten, -instellingen en -bedrijven gesloten zyn, voor zoover de dienst dit toe laat. Indien de dag, volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond n a het bekend worden van de geboorte, wordt van alle openbare gebou wen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. INTERESSANTE BROEDGEVALLEN IN ARTIS. Pampa Struishaan met jongen en broedende Casuaris. Het paar nandoes of pampa-struisen in Artis heeft dit jaar zijn broedverzorgings plichten weer naar behooren vervuld en er tevens toe bijgedragen, dat de kennis van de voortplantingsbiologie van dezen merk- waardigen vogel, waaromtrent vroeger in Artis al veel bijzonderheden bekend zijn geworden, op bepaalde punten weer kon worden aangevuld. Na het uitleven van verschillende uitingen van „mannelijk zelfvertoon", waarmede de haan zich van nature als zoodanig kenbaar maakt, ging het mannetje „schijnbroeden" op het broederf. Door deze „symbolische" broeddriftuiting fungeert de vogel als „signaal" voor de hen, die, wanneer ze een ei moet leggen, den „schijnbroedenden" haan nadert, dicht naast het nest neerhurkt en haar ei laat vallen, dat door den „reik- halzenden" haan met behulp van kop en hals in het nest wordt gerold. Soms wordt ook een vleugel bij het binnenhalen van het eigebezigd, terwijl een „bij ongeluk" te ver van den nestrand afgekomen ei door den baan niet als „broedobject" gezien en gewaardeerd en dus niet binnengehaald wordt. .Vandaar het aantal rondom een rhea- nest op de pampa veel verspreid liggende eieren, waarvan het heet, dat de haan ze „met opzet" uit het nest gerold zou hebben, om daarop „vliegen te kweeken voor zijn toekomstige kroost" en tevens ook „den woestijnvos tevreden te stellen!" Thans zijn na 39 dagen broeden de eerstgelegde eieren uitgekomen en dribbelt een viertal bont- gestreepte kuikens rondom 't nest met den nog op 15 verdere eieren voorloopig nog doorbroedenden haan. Een kostelijk schouw spel, die broedende struishaan met zijn rap en dartel kroost, dat al den tweeden dag na het uitkomen op allerlei bewegend of bij de omgeving duidelijk afstekend voedsel af gaat. Buitendien valt dan als inderdaad nog grootere bijzonderheid te vermelden, dat thans ook een casuarishaan, van het in 1936 door Gezagvoerder A. Brouwer der Neder- landsche Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" geschonken paar, met broeden is begonnen. In vroeger jaren heeft ook een casuarishaan met succes gebroed, tot nu toe de eenige maal, dat de casuaris in een dierentuin heeft voortgeplant en de eerste maal ook, dat omtrent de broedbiologie dezer merkwaar dige vogels iets naders bekend is geworden. Als alles goed gaat, zullen na 52 dagen broeden dus ook twee casuariskuikens in Artis het levenslicht aanschouwen. DE FINANCIEN WEER OP HECHTEN GRONDSLAG GEBRACHT. Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, is het bestuur van de chris telijke vereeniging ter verzorging van ouden van dagen, gevestigd te Veenwou- den, er in geslaagd de financiën der vereeniging weder op hechten grondslag te brengen. In een op 24 Juli a.s. te houden buiten gewone ledenvergadering zal machtiging worden gevraagd tot het aangaan van een nieuwe geldleening. Wordt die machtiging gegeven, dan ligt het in de bedoeling om alle uitstaande obligatiën der vereeniging en de vroeger uitgereikte schuldbekente nissen in te trekken en daarvoor nieuwe obligatiën af te geven. Deze obligatiën bedragen 314 pet. rente en worden jaarlijks a pari afgelost op "basis vap een 25-jarige annuïteit. De medewerking van de houders van obligatiën en vorenbedoelde schuldbeken tenissen, waarvan het bestuur zich vooraf heeft verzekerd, is zoo spontaan gegeven, dat het bestuur bij voorbaat van het wel slagen dezer conversie-operatie verzekerd kan zijn. Hoewel in de a.s. ledenvergadering het jaarverslag nog niet behandeld wordt, zijn toch reeds enkele cyfers bekend, ontleend aan een van de vereeniging uitgaande circulaire. Daaruit blijkt, dat de exploi tatie 1938 sluit met een voordeelig saldo van 11.111.63, dat aangewend wordt voor afschrijvingen. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Tijdens een kort onweer is gistermiddag de 23-jarige eenige dochter van den ar beider H. Rovers te Mill (N.-Br.) die in haar woning met een machine zat te naaien, door den bliksem getroffen en op slag gedood. In het huis werd slechts ge ringe schade aangericht. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Men verzoekt ons opname van het volgende: Wanneer de'kranten melden, dat een verdienstelijk man verjaart of dat een mooie oude kerk 150 jaar geleden ge bouwd werd, dan neemt men daarvan slechts in het voorbijgaan nota want iets dergelijks leest men eiken dag. Maar het is minder alledaags, dat men te ™dde van de gebruikelijke verjaardagen e jubilea plotseling een klein, waanzieniyk tablet tegenkomt, dat dezer dagen bj wijze van spreken een dubbel 3ubde""} kan vieren: het aspirin. De naam van dit kleine witte tablet is over de geheele wereld zoo bekend en gemeenzaam, dat niemand de moeite neemt, na te gaan hoe aspirin ontstaan is. Men neemt het table eenvoudig uit de huisapotheek en daarr"" uit' De eenige plicht van aspirin is be schikbaar te zijn en te helpen. Niettemin willen wij dit kleine tablet by zyrver jaardag gedenken en zoodoende de eer geven, die het cultuurhistorisch verdient. De geschiedenis van het aspirin heeft meerdere hoofdstukken, beter gezegd, zy bestaat uit twee deelen, of nog 3ul^er' geschiedenis van het aspirin heeft ee voorgeschiedenis, waarin den wilgebast een belangrijke rol speelt, een middei. dat reeds eeuwen lang tegen van koorts ver gezelde ziekten werd gebruikt. Leroux zonderde in 1823 uit wilgebast een stof af die hij Salicin noemde (wilg-salix). Uit het Salicin werd dan in 1838 het s^llcyh^ zuur ontwikkeld waarvan de Duitscne scheikundige Kolbe in 1853 de juiste scheikundige formule vond. Dit sabcy^^J werd voor de eerste maal juist honderd jaar geleden in de bloemen van een spiraea aangetoond. Hoewel deze onder- zoekingen en de ontwikkeling van be paalde resultaten zich over grootere tyd- perken uitstrekten en hoewel deze onder zoekingen met wisselende intensiteit en onafhankelijk van elkaar werden verricht, bleef de belangstelling voor het werkzame bestanddeel, dat men aanvankelyk in den wilgenbast ontdekt had, levendig. Twintig jaar na de ontdekking van de formule van het salicylzuur, werd een metb^® bereiding op grooter schaal ontdekt, die ten slotte den weg effende naar het ge neesmiddel. Terloops zij opgemerkt dat salicylzuur veel als ontsmettingsmiddel werd gebezigd en dat dit nog heden ten dage als conserveermiddel voor jam en limonade veel gebruikt wordt. Essentieel was evenwel de vaststelling van het feit, dat de vroeger in den wilgebast geprezen werking bij het salicylzuur kon worden teruggevonden. Maar de min of meer aangename bijwerkingen vanuit genees middel vormden vcor de scheikundigen ae aanleiding, in tal van proefnemingen te zoeken naar eei vorm waaraan deze bij werkingen ontbraken. Een scheikundige, w:->ns vader aan gewrichtsrheumatiek leed en die dus behalve een wetenschappelijk nog een persoonlijk belang bij deze proe ven had, overhandigde aan een pharmaco- loog voor nader onderzoek naast andara salicylzuurdericaten in 1899 ook het aspirin. Na uitvoerige vergelijkende on derzoekingen werd het aspirin voor therapeutische toepasing zeer warm aan bevolen, nadat door de bereiding in zui veren toestand van dit geneesmiddel aan de daartoe te stellen voorwaarde was voldaan. De naam aspirin aldus zouden wy by gelegenheid van zijn verjaardag nog eens willen herhalen is van een plant, de spiraea ulmaria, afgeleid. In de aetherische olie, uit de plant bereid, had men in 1839 voor de eerste maal een zuur gevonden, dat later indentiek met salicylzuur bleek. De A" van den naam is van het woord "acetyl" afkomstig. Zoo ontstond een be grip, dat in 1899 snel de geheele wereld veroverde,'dus 40 jaar geleden. En 100 jaar geleden werd onafhankelijk van de latere proefnemingen het salicyl zuur voor de eerste maal gevonden, zonder dat het toen als zoodanig bekend werd. Uit deze kleine cultuurhistorische notitie over een geneesmiddel blijkt, dat niets spontaan den mensch bewust wordt, maar het meeste heel geleidelijk, bij wijze van spreken langs een omweg, tot ontdekking komt. Een tablet verjaarthet is veertig geworden. Een eeuw terug werd zonder dat men het vermoedde, zijn oorsprong ontdekt. Het is wel interessant, om bij dit eigenaardig jubileum een oogenblik stil te staan. DE ORGANISATIE DER WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING. De minister van sociale zaken heeft van gisteren af de rijksinspecties voor de werk verschaffing opgeheven en heeft voor elke provincie een inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming ingesteld. De ze tels dezer inspecties zyn Heerenveen, Gro ningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Gravenhage, Middelburg, 's- Hertogenbosch en Hoensbroek. Aangewezen is als hoofd van de inspec tie voor de provincie Noord-Holland Ir. W. M. van Rossum du Chattel. De hoofden der inspecties, zoomede het aan hen toegevoegde technisch, administra tief en overig personeel, hierbij inbegrepen het administratief personeel, tot dusver in gedeeld bij de thans opgeheven rijksin specties voor de werkverschaffing, worden overeenkomstig het bepaalde in art. 37 van het Koninkklijk Besluit van 20 April 1939, gesteld onder de bevelen van de directie van den rijksdienst voor de werkverrui ming. Aan de hoofden der inspectie voor onze provincie werden toegevoegd dr. H. F. E. H. Kohlbrugge en Ir. F. L. A. Maandag. TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer half twee is een 35-jarige voddenkoopman uit Roer mond met zijn fiets tegen een vrachtauto van de firma Joosten te Panheel, welke links van den weg reed, gebotst. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar Roermond overgebracht. TRUCK MET OPLEGGER GEKANTELD. 25-jarig meisje doodelijk gewond. Gistermiddag is te Amersfoort op den Leusderweg, ter hoogte van de nieuwe kerk, een truck met Splegger van ongeveer zes meter lengte, na eerst tegen een boom te zyn gereden gekanteld. De lading, bestaan de uit ledige bierflesschen, gleed van den wagen en kwam terecht op een passeerende wielrijdster de ongeveer 25-jarige mej. R. uit Amersfoort. Ernstig gewond is het meisje naar het ziekenhuis overgebracht. Zij is daar aan haar verwondingen bezweken. De chauffeur van den wagen werd slechts licht gewond. CONFLICT IN SMEDERIJBEDRIJF TE AMSTERDAM OPGELOST, laar door beide partyen aanvaard. Voorstel van den ryksbemidde- Inzake het conflict, dat gerezen was in het Amsterdamsche smederijbedrijf, waar bij ruim veertig werkgevers en in totaal 400 arbeiders betrokken waren, vernemen wij, dat beide partijen een bemiddelings voorstel van den rijksbemiddelaar, mr. de Vries, hebben aangenomen. Mr. de Vries heeft beide partijen ver zocht de zaak in onderling overleg defini tief af te werken. EEN SERIE DIEFSTALLEN TOT KLAARHEID GEBRACHT. Daders gearresteerd. De Amsterdamsche politie, onder lei ding van den hoofdingenieur P. A. Kater, heeft gisteren een serie diefstallen in een regenjassenfabriek aan de Andrieskade tot oplossing weten te brengen. Reeds ge durende eenige maanden werden regel matig groote lappen stof gestolen, zonder dat de daders gearresteerd konden wor den. Het was duidelijk, dat leden van het personeel bij de zaak betrokken moesten zijn. Met de uiterste zorg heeft de politie het recherchewerk gedaan en mede door de groote brutaliteit van de daders, is men gister over kunnen gaan tot de arrestatie van een lid van het personeel, twee mede plichtigen en een heler. Zij zijn op het1 politiebureau ingesloten en zullen binnen enkele dagen voor den officier van justitie worden geleid. De politie stelt nog een nader onderzoek in, daar de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat nog meerdere personen bij deze diefstallen betrokken zijn. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. MAATREGELEN INGETROKKEN. Bij Kon besluit van 8 Juli zyn, uit over weging, dat het wenschelyk is, nu de vijan delijkheden in Spanje beëindigd zijn, de in internationale samenwerking voor dat doel getroffen maatregelen in te trekken, inge trokken: de besluiten, strekkende tot het tegengaan van het vervoer met Nederlandsche schepen van wapentuig en vrijwilligers, bestemd voor Spanje: de besluiten, strekkende tot het geven van regels ten aanzien van het internatio naal toezicht met betrekking tot het aan doen van havens in Spanje door Nederland sche schepen; het besluit houdende een verbod van uit voer van wapentuig, bestemd voor Spanje; en het besluit strekkende om het dienst- nemen by een der strijdende partijen in Spanje te beletten. Dit besluit treedt voor Nederland, Neder- landsch-Indië, Suriname en Curacao in werking op den tweden dag na dien zijner bekendmaking in het betrokken gebiedsdeel. OUD-SAKSISCHE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond om half zes is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij een oud-Saksisch „los hoes" van den landbouwer H. Heghuis, gelegen in de buurtschap Berghuizen onder de gemeente Losser (Ov.) In een oogwenk was de boerderij in een vuurzee herschapen. De bewoners konden zich bijtijds in veilig heid stellen. Met den inboedel ging de groote hooioogst in de vlammen op. Een koe, die nog op stal stond het overige vee liep in de weide kon nog worden gered door het instooten van een stalmuur. De geheele boerderij, het laatste „los hoes" ÜJ de gemeente Losser, ls tot den grond toe af. gebrand. De brandweren uit Losser en Oldenual konden de ver van den weg liggende boer. derij niet bereiken, zoodat men moest toe. zien, hoe het vuur ongehinderd zijn vernle- lend werk verrichtte. Boerderij In asch, Tydens een buitengewoon hevig onweer, dat zich gistermiddag boven den noordwest! hoek van Overijsel ontlastte, werd een der oude kapitale boerderijen in Ambt-Vollen- hove, eigendom van baron Sloet van Marx- veldt, en bewoond door den landbouwer Alb. van Bcnthem, door het hemelvuur ge- troffen. De bliksem sloeg in het achterhuls, wsar een zeer groote partij hooi, t.w. 85 voer, was opgetast. In een ommezien was de geheele boerderij een laaiende fakkel gelijk. Met moeite slaagden de bewoners er in het huisraad te redden. Dank zij het feit, dat het vee in de weide liep, kwamen slechts eenige kippen in de vlammen om. De vrijwillige brandweer van Ambt- Vollenhove was spoedig met een handspuit ter plaatse, doch slaagde er niet in het vuur meester te worden. Het achterhuis brandde geheel uit, het voorhuis bleef gedeeltelijk gespaard. Met dezen brand is een der oudste boerderijen van Ambt-Vollenhove verdwe- nen. Landhuis in vlammen opgegaan. Gisteravond omstreeks half negen is tij dens het onweer de bliksem geslagen in het 2 jaar geleden gebouwde dubbele land huis aan de Sportterreinstraat te Stadska naal (Gron.), bewoond door de gezinnen Hakkenes en Alberts. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat het perceel, dat met een rieten dak was gedekt, niet kon worden behouden. Slechts eenig huisraad kon wor den gered. (Speciale berichtgeving), Maandagmorgen Ls het Koninklijk Park (het z.g. Achterbosch) van het Paleis Het Loo te Apeldoorn opengesteld voor den boschbessenpluk, en reeds den eersten dag stroomden de honderden en nog eens hon derden de bosschen in, ten einde op deze wijze te trachten een zoo groot mogelijk extra'tje bijeen te garen. De vorige week 'was bereids de gelegenheid voor het pluk ken gegeven in het z.g. Gemeentelijk Bosch, doch toen bleek al aanstonds, dat de bessen klein waren en de rechte tijd voor het oogsten eigenlijk niet aangebroken was: Ze konden best nog een weekje zitten. Maandag, de eerste „groote" dag, was de toestand echter anders: 't Weer van de voorgaande dagen had er toe meegewerkt, om de heerlijke, rijpe bessen te geven. Dat de boschbessenpluk op de Veluwe in den loop der jaren van groote beteekenis is geweest, is vrij algemeen bekend, doch werkelijk-betrouwbare gegevens bleven meestal uit, als er over deze campagne eens geschreven werd. Wij zijn j.1. Maandag in Apeldoorn geweest, bij de ouverture van dit jaarlijks-terugkeerende festijn, en we waren daardoor in de gelegenheid ons van de meest betrouwbare inlichtingen te ver zekeren, welke in het onderstaande ver werkt zyn. Zij hebben betrekking op de bosschen van het Kroondomein, de parti culiere bosschen van H. M. de koningin, benevens enkele daaraan-grenzende bos schen, als het Vierhouterbosch, het Elspee- terbosch en de gemeentelijke bosschen van Apeldoorn, tesamen een oppervlakte van ongeveer 16.000 hectaren, beslaande, waar van bijna 2000 met boschbessenstruiken zyn bezet. Door het intensiever bewerken van den boschgrond en verpleging van de be staande bosschen, verdwijnen de boschbes senstruiken echter geleidelijk. Tot voor on geveer dertig jaar, kwamen in de toen malige oudere bosschen op de Veluwe vrijwel overal boschbessen voor. Zoowel de hoeveelheid te oogsten bessen als de prijzen liepen in de onderscheidene jaren zeer uiteen. Weersomstandigheden en af- zet-gebieden golden hierbij als hoofdfac toren. Evenals thans, werden ook in die dagen bessen in de verschillende dorpen langs den boschrand door vaste opkoopers ge kocht. Doch al deze opkoopers kochten weer voor één groothandelaar te Ede. De bessen werden toen per vaatje van ongeveer ze ven pond inhoud naar Engeland verzonden en daar te lande in hoofdzaak door de mijn werkers als fruit 'gebruikt. Aan de pluk kers, die uit enkele vrouwen en kinderen bestonden, werd slechts 15 tot 30 cent per vaatje betaald. De zoete winst (naar glo bale schatting van 10 tot 20.000 gulden), welke deze handelaar hiermede jaarlijks verdiende, opende de oogen van andere menschen, die op hun beurt ook een bosch- bessenhandel begonnen, nadat een afzet gebied gevonden was. Hierdoor ontstond een concurrentie, welke op de eerste plaats den plukkers ten goede kwam. De prijzen stegen en voortaan werden de bessen per pond gekocht en in de mandjes, z.g. sloffen, van ongeveer vijf pond, naar Engeland ver zonden. Tydens de mobilisatie bleven de bessen in eigen land. in hoofdzaak bestemd voor de jamfabrieken; doch ook particulieren kochten ze voor eigen gebruik voor jam en bessensap, van de handelaren. Glorie jaren! De glorie jaren waren intusschen die van 1917 tot 1924, toen de vraag naar bosch bessen in eigen land zeer groot was en Engeland tegen heel hooge prijzen opkocht. In die jaren werd aan de plukkers van 20 tot 50 cent per pond, en in enkele gevallen voor de mooiste bessen zelfs 75 cent per pond betaald! Toen werden in de hiervo- rengenoemde bosschen gemiddeld 250.000 pond bessen geplukt. Door de hooge prijzen was het plukken niet alleen vrouwen- en kinderwerk, doch zelfs de kleine landbou wers lieten ria den hooioogst hun bedrijf een paar weken rusten om bessen te gaan plukken. Na 1924 brachten ook Duitschland en Polen hun bessen in Engeland aan de markt. Door den onregelmatigen aanvoer uit deze landen, was de markt zeer schomme lend; de bessen brachten soms zoo weinig op, dat de transportkosten nauwelijks wer den gedekt. Hierdoor werden groote ver liezen geleden en het gevolg was, dat maar betrekkelijk weinig bessen naar Engeland verscheept werden. Wel heeft men ge tracht, het verbruik in eigen land te stimu- leeren, hetgeen gedeeltelijk gelukte, aan de likeurstokerijen voor wijnproductie, maar het aanbod overtrof veelal de vraag, met 't gevolg, dat de prijs zeer achteruit liep. Het ging zelfs in 1930 zoo ver, dat de likeur stokers hier te lande de bessen uit Polen per vrachtauto aangevoerd kregen tegen den prijs van acht cent per pond, franco fabriek! Van 1924 tot 1931 werd hier aan de pluk kers 8 a 20 cent per pond uitbetaald, waar door het plukken weer bijna geheel door vrouwen en kinderen geschiedde. In 1931 werden in bovengenoemde bosschen onge veer 100.000 pond boschbessen geplukt, te gen den gemiddelden prijs van 9 cent per pond. De pluk geschiedt voornamelijk in de maand Juli; bij nat weer kan niet gewerkt worden. Het is een arbeid, waarbij handig heid een groote rol speelt. Geoefende pluk kers kunnen het in de eerste dagen van het seizoen, bij gunstige omstandigheden brengen tot vijftig pond per dag, terwijl dezelfde plukkers in de laatste dagen zich met 10 a 12 pond tevreden moeten stellen. Op zeer gunstige plaatsen kunnen ten hoogste de helft dezer getallen bereikt worden. Op zeer gunstige plaatsen en in goede jaren kunnen per hectare ongeveer tienduizend pond bessen groeien. In het algemeen worden, om eenige con trole te hebben, en baldadigheden te kun nen tegengaan, kosteloos schriftelijke ver gunningen gegeven, zoodat er door de boscheigenaren geen inkomsten aan ver bonden zyn. Algemeen was de indruk onder de pluk kers, dat de oogst op dezen eersten dag niet tegengevallen was. Waartegenover de .op merking van de opkoopers, ,,'t Valt niet mee, we hadden d'r meer van verwacht!" De waarheid zal hier waarschijnlijk wel in 't midden liggen De struikjes zijn echter niet zoo zwaar bezet als verleden jaar. Dat er liefhebberij voor den pluk bestond en bestaat, moge blijken uit het feit, dat van 's ochtends zeven tot 's middags zes uur aan de drie Houtvesterijen ruim 6000 kaarten werden uitgereikt, waarvan ongeveer 2000 aan „beroepsplukkers". Hierbij zijn niet begrepen de kinderen beneden de zestien jaar. 't Was bij de woning van den boich- wachter op „Emma's Oord", aan den z-g- Koningsweg een va et vient; met vijf zat men de kaarten te schrijven (naam en adres van den gegadigde vermeldend). Deze toegangskaart, geldig om tot 1 Augustus in de Koninklijke Houtvesterijen Hoog Soeren, Gortel en Het Loo uitsluitend blauwe en roode boschbessen te plukken van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur, met uitzondering van den Zondag, wordt niet uitgereikt san personen, die wegens strooperij of hout diefstal na 1 Januari 1936 bekeurd zijn. Voorts is het o.a. verboden, wild te ver ontrusten, hertenstangen mee te nemen, honden mee te nemen, het bosch met pa pieren te verontreinigen en gebruik maken van motorrijtuigen. Beladen met alle mogelijke en onmoge lijke manden en mandjes, met oude jam* vaatjes en flesschen, hengselmandjes, enz-, was het een en al bedrijvigheid. Een gekrioel in de uitgestrekte bosschen, waarin het ee" lust is, op deze wyze te kunnen fietsen- Jong en oud weerde zich, om maar zoovee' mogelijk te plukken, want de boschbessen* pluk brengt aardig geld in. Waarom men zich hiervoor niet een verren afstan getroosten? Een en ander bleek b.v„ toen de stroom van plukkers des middags tusschen 4 en 6 uur bij de opkoopers aan den der bosschen kwam, om er aanvankel') 14, later 15 en zelfs 16 cent per pond VOO* te maken. Een werklooze, die met vrouw en vijf „blagen" er op uitgetrokken was, bracht het tot precies honderd P®® De vorige week had dit gezin op één dag 104 pond bijeengezameld! Voor zulke "ie schen is 't bizonder, is deze pluk een tra'tje, een ongekend buitenkansje! Het g® wordt veelal goed en nuttig besteed: wordt aan het komende winterseizoen t dacht: kolen worden ingeslagen. Er vzo'rd goede zaken gedaan, men zag glundere opgewekte gezichten. „Als 't morgen ®V. regent, dan plukken we d'r ook bon^g pond!", hoorde ik een vrouw zeggen- h*' kun 't bes gebruuken!" Als zich ergens de „macht van het kle' demonstreert, dan is het wel hier. vete kleintjes maken een behoorlijke en n'eL-j. versmaden groote, een uitkomst voor loozen, die soms niet weten, hoe de einw aan elkaar te knoopenJJÉ Daar er nogal wat groene vruchtjes de struiken zitten, zal de pluk nog vvel paar weken aanhouden. Waarbij de dulZ ef, den plukkers hopen op droog en 8oed Niet te warm, want dan kan het in die di«» bosschen „spoken", d.w.z. dan is de temp ra tuur er extra warm!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6