Groote heidebrand te Limburg. 250 H.A. hei en dennen verloren. De Kabinetscrisis. GEMENGD NIEUWS. SCHAGEN STOMPETOREN BERGEN ZIJPE SCHAGERBRUG URSEM KOEDIJK TWEEDE BLAD 3 Meisje gedood. In het Noord-Brabantsche dorpje Langen- boom is de woning van den landbouwer Rovers in de buurtschap Siberië te Langen- boom door de bliksem getroffen. De blik sem sloeg door het dak en trof in de huis kamer de 22-jarige dochter, die aan de naaimachine zat te werken. Het jonge meis je was op slag dood. Boerderijen getroffen. Onder de gemeente Vreeswijk is de boer derij van M. Wink door den bliksem ge troffen. Twee groote hooibergen zijn afge brand. Te Gaart (gem. Haskerland, Fr.) is een schuur van den landbouwer Kuiper afge brand. De voorraad hooi ging verloren, een varken verbrandde. Een brand van een hevigheid, zooals men zich deze van de laatste jaren niet meer herinnert, heeft gistermiddag in de heide tusschen Well en Bergen, in het noorden van de provincie Limburg, gewoed. Omstreeks twee uur ontstond, vermoede lijk door bliksemslag, brand in een perceel heide, toebehoorend aan de gemeente Bergen. Aangewakkerd door den vrij krachtigen wind, breidde het vuur zich met groote snel heid uit. Mede tengevolge van de droogte in de toch reeds brandbare heide en het dorre gras, nam de brand een ongekende omvang aan. Onmiddellijk schoten ploegen arbeiders uit de werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, toe, om bij het blus- schingswerk behulpzaam te zijn. Door het aanleggen van tegenvuren en het werpen met zand trachtte men het vuur in zijn voortgang te stuiten. Inmiddels was echter een zóó groote oppervlakte heide door de vlammen aangetast, dat deze bestrijding geen succes had. Door het telkens draaien van den wind werd het blusschingswerk ten zeerste be moeilijkt. Eerst tegen acht uur in den avond kon men zeggen, dat men het vuur voor goed meester was. Een terrein van tusschen 200 en 250 H.A. bleef zwart geblakerd lig gen. Dit terrein, hoofdzakelijk begroeid met heide en vliegdennen, behoort in eigendom toe aan de gemeente Bergen. Twee per- ceelen zilverdennen, toebehoorende aan den heer Ant. Jurgens te Nijmegen en een per ceel dennebosch, toebehoorende aan den heer Deurvorst te Grave, gingen eveneens ver loren. Voor zoover op het oogenblik valt te overzien, is van de gemeente Bergen geen bosch verloren gegaan. BRAND IN EEN GARAGE. Gisternacht is brand ontstaan in de garage van de Nederlandsche Linoleum- fabriek aan de Panlaan te Krommenie. De fabriek brandweer kon niet verhinderen, dat een personenauto geheel door het vuur werd vernield. Vijf vrachtauto's kregen ernstige brandschade. Een van de wagens was geladen met rollen linoleum, bestemd voor de tentoonstelling te 's-Hertogen- bosch. Deze rollen werden voor dit doel onbruikbaar. De brand is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag is vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer G. Heg huis te Noordberghuizen bij Oldenzaal. Het geheele gebouw met schuur en inventaris en groote voorraden hooi werd een prooi der vlammen. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. PRINS BERNHARD IN DRENTE. De tweede dag. Prins Bernhard heeft gister, den twee den dag van zijn bezoek aan de provincie Drente, des ochtends om half tien Assen verlaten, in gezelschap van den commis saris der koningin, mr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, en zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Het gezelschap begaf zich eerst naar rolde, waar het hunnebed werd bezichtigd, evenals de Balloërkuil, de befaamde Ger- maansche rechtplaats. Vervolgens reed men naar Westerbork, waar de prins bij het gemeentehuis zijn open wagen verliet. Ter begroeting waren hier aanwezig de heer J. G. Legro, voor zitter van de ontginningsmaatschappij Het landschap Drente en ir. J. Nijsing van de staatsdomeinen. De prins en de commissaris der koningin stapten met de beide heeren in den geslo ten wagen van den heer Legro om ver volgens naar de uitgestrekte terreinen Van de bekende ontginning Het Witteveen te rijden. Hier heeft men, langs stoffige zandwegen en nieuwe straatwegen rijden de, in oogenschouw genomen, wat er gedurende ongeveer vijftien jaar door werklooze arbeiders is tot stand gebracht. Een woestenij van heide en veen ter grootte van vele honderden H.A. is her schapen in vruchtbaar bouwland met welvarende boerderijen, terwijl in het hart van deze ontginning een geheel dorp is ontstaan. De prins bezocht allereerst de hoeve, bewoond door den landbouwer J. Gritter, bedrijf van ongeveer 30 H.A., dat beheerd wordt door een landbouwer, die aestijds als werkloos arbeider naar Witte veen kwam en aan de eerste ontginnings werken deelnam. De maatschappij Het andschap Drente maakt het namelijk door gemakkelijke voorwaarden mogelijk, dat daartoe geschikte arbeiders zich ..ldus tot zelfstandige landbouwers kunnen ont wikkelen. Ook werd een bezoek gebracht aan de arbeiderswoning, bewoond door het gezin Ubels. De prins liet het geheele ge zin van man, vrouw en enkele kinderen, aan zich voorstellen en bezichtigde de woning met schuren, veestalling, enz., waarna de tocht werd voortgezet naar de eereboerderij Zonnehoeve, bewoond aoor den heer H. Cool, waar ook weder iet geheele bedrijf in oogenschouw werd fienomen. Tenslotte heeft Z. K. H. zich begeven naar het vereenigingsgebouw, dat destijds als buurthuis werd gesticht door de cen trale vereeniging voor den opbouw van Drente ten behoeve van detoenmaals aldaar werkzame werkloozen uit de groote steden. Bij het vereenigingsgebouw was ter begroeting aanwezig de burgemeester der gemeente Westerbork, de heer H. Derks Ezn., in wiens gezelschap zich voorts bevonden het lid van Gedeputeerde Staten van Drente, de heer K. Brok en de rijksinspecteur der werkverschaffing, de heer E. Buiskool. De schooljeugd verwelkomde den prins met het Wilhelmus en andere vaderland- sche liederen, waarna men zich in het gebouw begaf om eenige ververschingen te gebruiken. Na nog de kleuterschool en het kerkgebouw te hebben bezichtigd, heeft de prins Witteveen verlaten om via Emmen naar Klazienaveen te gaan, ten einde aldaar kennis te maken met het typisch Drentsche veenbedrijf. Het gezelschap werd in het hotel Wie- renga begroet door den burgemeester van Emmen, mr. dr. J. L. Bouma, ir. R. Sijbolts, secretaris-penningmeester van de crisisturfcentrale, en den heer D. G. S. Landweer, directeur der Verveningsmaat schappij Klazienaveen. Onmiddellijk na de begroeting begaf men zich aan tafel voor het gebruiken van een noenmaal, tijdens welken maaltijd de burgemeester den prins als attentie voor prinses Juliana een doos met Emmer turfjes, een speciale Emmensche lekkernij, aanbood. Na den maaltijd heeft men het turf- maken in oogenschouw genomen, waarbij de prins groote belangstelling aan den dag legde. Toen men zich van het eene terrein naar het andere begaf, een wandeling door het veen van meer dan een kwartier, werd het gezelschap door een onweersbui met zwaren regen overvallen, zoodat inderhaast een arbeider moest worden nagezonden met regenkleeding. De bui dreef evenwel spoedig over en de excursie ondervond daarvan geen vertraging. Na met de verschillende onderdeelen van het veenbedrijf te hebben kennis gemaakt, nam de prins afscheid van zijn begeleiders om via Hoogeveen de provin cie Drente te verlaten. GRENSBEWAKING NIET HINDERLIJK VOOR TOERISME. De alg. Ned. vereeniging voor vreemde lingenverkeer schrfjft ons: Zooals bekend, zijn in verband met den internationalen toestand maatregelen ge troffen tot bewaking onzer grenzen. Van tijd tot tyd verschijnen hierover uit voerige reportages in de pers, waaruit echter velen blijkbaar onjuiste conclusies hebben getrokken. De gedachte schijnt te hebben postgevat, dat in onze grensgebie den het normale leven en verkeer wegens de getroffen militaire voorzorgsmaatrege len verstoord zou zijn en dat hierdoor het bezoeken van deze streken geen onverdeeld genoegen zou zijn. In feite is de grensbewaking in geenen deele opvallend, men bemerkt hiervan niets, zoodat het niet gerechtvaardigd is vrees te koesteren, dat men zijn vacantie- genoegens in onze grensgebieden zooals Twente, den Achterhoek, Limburg enz., die uit toeristisch oogpunt van zoo groote waar de zijn, niet ongestoord zou kunnen sma ken. Integendeel, men kan in deze mooie streken nog altijd een even genotvolle, zorgelooze vacantie doorbrengen als voor heen. Men meldt uit Den Haag aan de N.R. Crt.: Gisteren den dag, waarop het twee weken geleden was, sinds bekend werd, dat de ka binetscrisis een feit was geworden, heeft dr. Colijn, in deze periode thans ten tweeden male werkzaam als eventueel kabinetsfor mateur, een ongetwijfeld belangwekkende bespreking gevoerd. Met zijn vijf demissionaire ambtgenoo- ten, welke niet tot de r.k. staatspartij be- hooren, dat hjj een vrij langdurig onder houd op zijn departement. Later verscheen daar ook de heer Schou ten, de voorzitter van de a.r. Tweede Ka merfractie, die nog een tijd by een even- tueelen formateur bleef, nadat het zooeven aangeduide demissionaire vijftal alweer ver trokken was. Of dit er op wijst, dat thans de overwe ging is naar vervanging van het r.k. vier span te streven, dan wel of de bespreking een andere bedoeling had, valt op dit oogen blik buiten ons waarnemingsgebied. KLACHT WEGENS BELEEDIGING DER GERMAANSCHE VOLKSGROEP. Het lid der Eerste Kamer, mr. A. J. van Vessem, heeft bij den officier van justitie te Arnhem een klacht ingediend tegen de redactie van „De Gelderlander" wegens be- leediging van de groep der Nederlandsche bevolking van Germaansche afstamming. In „De Gelderlander" van 16 Juni is een arti kel verschenen, getiteld „St. Willibrordus' Eeuwgety", waarin wordt gezegd, dat de voorvaderen van het Nederlandsche volk ten tijde van Willibrord waren „menschen zonder eenige beschaving", „menschen, die aan dobbelspel en drank verslaafd waren". Mr. van Vessem acht deze uitlating omtrent de Germaansche voorouders van het Neder landsche volk, die ten tijde van Willibrord, dus in de achtste eeuw na Christus, reeds eene duizenden jaren oude eigen beschaving bezaten, eene zoo grove historische onjuist heid, dat zij niet zonder opzet tot beleedi- ging van de Volksgroep van Germaansche afstamming kan zijn gemaakt, terwijl zij bo vendien in onteerende kwalificaties tot uit drukking is gebracht. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 43-jarige koopman H. S. uit Roermond, die te Heel per rijwiel uit een zijstraat plotseling den weg op reed door een vrachtauto overreden. S. was op slag dood. BAND VAN MOTORRIJWIEL GESPRONGEN. Twee gewonden. Gistermiddag omstreeks drie uur is op den rijksweg te Elsloo onder de gemeente Beek (L.) de achterband gesprongen van een motorfiets, waarop een echtpaar, ko mende van Luik en rijdende met normale snelheid, huiswaarts keerde, vermoedelijk naar Amsterdam. De duozitster werd met volle kracht tegen den grond geslingerd, waarbij zij een arm op drie plaatsen brak, terwijl een vinger werd afgerukt. Haar echtgenoot, die even eens viel, werd zeer ernstig aan het gelaat gewond. Een onmiddellijk ontboden dokter constateerde bij den man een schedelfrac tuur en een zware hersenschudding. Beide slachtoffers zijn naar een ziekenhuis te Maastricht overgebracht. MILITAIRE VRACHTAUTO OMGESLAGEN. Dertien soldaten gewond. Gisteravond is een militaire vrachtauto met 3 soldaten, die een voetbalwedstrijd zouden gaan spelen, tusschen Beegden en de Maas bij Roermond in de Bocht door de groote snelheid omgeslagen. De 13 inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond en moesten zich on der doktersbehandeling stellen. Drie van hen liepen zoo ernstige wonden op, dat zij na voorloopig verbonden te zyn naar het ziekenhuis te Roermond moesten worden gebracht. Alleen de bestuurder bleef onge deerd. NIEUWE REGELING STEUN INLANDSCHE ROGGE. De minister van economische zaken is vornemens bij den aanvang van den nieu wen rogge-oogst een belangrijke wijziging in de steunregeling voor inlandsche rogge aan te brengen. De nieuwe maatregelen hebben ten doel voor de roggeverbouwers een gelijkmatiger prysbeloop te bereiken door het aanbod op de roggemarkt meer regelmatig over het oogstjaar te doen plaats vinden. Het gevolg van het gewijzigde stelsel is, dat voor inlandsche rogge een richtprijs zal worden ingesteld, welke wekelijks zal op- loopen. Deze richtprijs zal gelden voor rogge, geleverd ter gebruike leverings plaats, waarbij de vracht voor rekening van den verbouwer, maar de verdere kosten, als gewoonlijk, voor rekening van den koaper zijn. De minister heeft de nrichtprijs voor de rogge gesteld op f 7,35 per 100 k.g. op 31 Juli, met een verhooging van 3 cent per week tot en met de laatste week van Maart en 4 cent gedurende de 4 weken van April, waarmede het hoogste punt zal zijn bereikt. De denaturatie-vergoeding voor rogge zal voortaan wekelijks (achteraf) door de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale worden vastgesteld. De invoer van rogge voor voederdoelein den zal slechts met voorafgaande toestem ming van de Nederlandsche Akkerbouwcen trale kunnen plaats vinden en onder door haar te stellen voorwaardes. Voor den in voer van bakrogge zal eveneens toestemming van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale noodzakelijk zijn, terwijl garantie, dat de betrokken party rogge inderdaad voor menschelyke consumptie zal worden ver werkt, in den geest van de zgn. N.G.C. tar- wecondities (dus door middel van een ket tingverklaring) dient te worden gegeven. Het voor buitenlandsche rogge geldende monopolieprijsverschil zal periodiek door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale onder goedkeuring van den minister van econo mische zaken worden vastgesteld. Raad voor de luchtvaart. - De Raad voor de luchtvaart heeft besloten op Maan dag 17 Juli a.s. des middags om 2 uur in openbare zitting het onderzoek naar de oor zaken van het ongeval met het K.L.M.-vlieg- tuig PH-ARIJ (IJsvogel) voort te zetten teneinde alsnog den heer B. Eijs, steward by de K.L.M., dienstdoende aan boord van de Ijsvogel ten tijde van het ongeval, als getuige te hooren. 15.000 tons tankschip voor Koninklijke Shell groep te water gelaten. - Van een der hellingen der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij is. gisteren in tegenwoordigheid van eenige honderden belangstellenden re water gelaten het 15.000 ton metende en- kelschroef motortankschip „Taria", ge bouwd in opdracht van de Koninklijke Shellgroep. De plechtigheid geschiedde door lady Agnew, echtgenoote van sir Andrew Agnew, director van de Shell and The Anglo Petro leum Company. De hoogste baggermolen van Neder land. - Bij de N.V. de Arnhemsche Stoom sleephelling Maatschappij te Arnhem is de grintsorteerbaggermolen Oranje Nassau, in aanbouw voor de heeren Dols en Heuff te Nymegen, met goed gevolg te water ge laten. Het schip heeft de hoofdafmetingen 45 x 8.60 x 2.50 meter, de lengte van de beun bedraagt 22.50 meter en de bagger- diepte 15 meter; de hoogste van den bagger molen boven de waterlijn bedraagt 16.25 meter, de opbrengst bedraagt 300 M3. per uur De baggermachine wordt ingericht voor het sorteeren van diverse grintsoorten, waaruit tevens het zand gescheiden zaï worden opgevangen. Congres voor kunstgeschiedenis. - In het kunsthistorisch instituut te Utrecht wordt op 17, 18 en 19 Juli het eerste Neder landsche congres voor kunstgeschiedenis on der voorzitterschap van den Utrechtschen hoogleeraar professor dr. W. Vogelsang ge houden. Zes verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ N.V. HEKMS. UOSTER ZN. Jkaimciaai Tlieums ZONDER BRUIDJE NAAR DE WIERINGERMEER. Een landbouwersdochter uit het Brabant- sche dorp Fijnaart zou, naar de N.H. Crt. medlt, Woendag in het huwelijk treden met een jongen landbouwer uit Wieringermeer. Familieleden en vrienden werden uitgenoo- digd bij de sluiting van het huwelijk tegen woordig te zyn. Dinsdagavond arriveerde de bruidegom te Fijnaart, met het voornemen den volgen den avond zijn bruidje mede te nemen naar het nieuwe land in den Wieringermeerpol- der. Groot was echter 's bruidegoms verba zing, toen aan den vooravond van den heu- gelijken dag de dorpsveldwachter namens den burgemeester de mededeeling kwam doen, dat het feest geen doorgang zou kun nen vinden. Bruid en bruidegom hadden wel tijdig hun voornemen, om met elkander een hu welijk aan te gaan, kenbaar gemaakt, de af kondiging daarvan had in de woonplaats der bruid ook behoorlijk plaats, doch... de ambtenaar van den burgerlijken stand te Fijnaart had vergeten deze afkondiging door te zenden naar de woonplaats van den bruidegom, zoodat de wettelijke afkondi ging daar niet geschied was. Het huwelijk kon dus niet doorgaan en de bruidegom moest onverrichterzake naar Wieringermeer vertrekken met de toezeg ging, dat de afkondiging thans onverwijld zou geschieden en hij dus over tien dagen eens terug kon komen. Toegelaten werden na onderzoek der geloofsbrieven de nieuw gekozen raads leden. Betreffende den onhoudbaren toestand van den overweg aan de dorpen is een brief van den minister van Waterstaat ont vangen, waarin, in verband met de veilig heid, op dezen toestand nogmaals de aan dacht van de spoorwegen werd gevestigd. Een verzoek van J. Wuijster om steun werd na comité-vergadering voor kennis geving aangenomen. Idem van W. Fynheer betreffende onreine sloot, werd na prae- advies van B. en W. voor kennisgeivng aan genomen. De woningbouwvereeniging „Schagen" verzoekt om medewerking tot het doen aanbrengen van een vaste waschtafel in één der slaapkamers van de woningen, type B en C (raming 1200 werd met 1 stem voor afgewezen. Ged. Staten hebben bezwaar tegen le begrootingspost betreffende 15 voor kosten der inpectie-vergadering der onderwijzers en de subsidie voor het muziekconcours. B. en W. wilden dit handhaven. De raad ging hiermee accoord. Voorstel tot vaststelling van een veror dening tot regeling van het georganiseerd overleg ten aanzien van de gemeente-amb tenaren en werklieden. Zonder discussie goedgevonden. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van staangeld voor motorrijtuigen. Autobussen 0.50, andere motorrijtuigen 0.25. Parkeerplaatsen voortaan Slotplein en Torenplein. Zonder discussie goedge vonden. Benoeming gemachtigde tot uitoefening van het stemrecht ter verkiezing van hoofd ingelanden en plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap Noordholl. Noorder kwartier. Benoemd werd de burgemeester. Voorstel tot grensregeling openbare wegen met medewerking van de eigenaren; z.h.s. goedgevonden. Voorstel aangaande boventallige leer kracht U.L.O. Aangesteld werd een kweekeling met akte in tijdelijken dienst tegen een salaris van 1000. Goedgevonden. Vastgesteld werden de uitgaven openbaar onderwijs 1938 3139,54. Het aantal leer lingen bedroeg over 1938 261 1/3. Evenzoo werden vastgesteld de uitkeerin- gen aan andere gemeenten, bedoeld in art. 104 lag. onderwijswet 1920. Den Helder over 1936 2.75; Voorhout over 1936 f 1.19. Goedgevonden werd gedurende het 2e halfjaar 1939 naar behoefte een kasgeld- leening op te nemen tegen hoogstens 2% Het voorstel tot herstel van de dokters woning tot een bedrag van f 1047 werd met den stem van den heer Dekker tegen aange nomen. Een 2de nota van Gedeputeerden betref fende bezuinigingen werd grootendeels aan genomen. Wat betreft het staken van de ververschingen tijdens de vergadering stem den alle leden tegen. Ook het verhoogen in 1940 van de schoolgeldtarieven ontlokte een scherp protest. Na afloop sprak de voorzitter woorden van dank aan de scheidende raadsleden, waarop door meerdere leden werd geant woord. De termijn laten verloopen. Gister kregen de drie nieuw gekozen raadsleden de heeren Witteveen, v. d. Wal en Slot bericht, van den burgemeester, dal hun raadszetel verloren zijn gegaan, door het niet inzenden van hun geloofsbrieven. Opvolgers zijn van de lijst Witteveen. de heeren Durpie en mevr. Witteveen, voor het „gemeentebelang" de heer J. Brouwer. De koningin op den Ruigenhoek. - De koningin is gisteravond om kwart over acht per auto van het paleis Soestdijk op den Ruigenhoek teruggekeerd. Centrale Jeugdraad. - De Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit, waarbij met ingang van 1 September a.s. het bestaande reglement van den Centralen Jeugdraad door een nieuw wordt vervangen. Daarin wordt de mogelijkheid geopend aan de zes gewone leden toe te voegen buitengewone leden, als vertegenwoordigers van daartoe door den minister aan te wijzen jeugdorge- nisaties. Eindelijk goedgekeurd. Ged. Staten van Noordholland hebben de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1938 eindelijk goedgekeurd. R.K. Landbouwhuishoudschool. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor de oprichting en instandhouding der R.K. Landbouwhuishoudschool noodig te oordeelen. Wijkverpleegster. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor mej. E. de Wit, die met Ingang van 1 Augustus 1938 op één jaar proef tot wijkverpleegster is benoemd, thans in vas ten dienst aan te stellen. Aanvulling politieverordening. In de eerstvolgende raadsvergadering komt een voorstel van B. en W. tot aanvul ling en wijziging der algemeene politiever ordening aan de orde. Krachtens de voor gestelde bepalingen zal het verboden zijn in den vervolge dierenasyls, hondenkennels e.d. inrichtingen zonder vergunning van B. en W. te exploiteeren. Ook stellen B. en W. voor de bepaling van de gebouwde kom voortaan voor de toepassing der politiever ordening aan hen over te laten. Aangezien de huidige omschrijving van het begrip „bebouwde kom" verouderd is, stellen B. en W. zich voor de grenzen daarvan belangrijk uit te breiden, zoodat practisch het geheele gebied, tusschen de Franschman, Sparren laan, Duinweg, nieuwe weg Duinweg-Nes- dijk, Tuindorp, nieuwe weg Nesdijk- Franschman, zoomede het dorp Bergen aan Zee, hieronder valt. Tenslotte stellen B. en W. voor eenige verouderde bepalingen in de algemeene po litieverordening, welke practisch niet meer worden toegepast, af te schaffen. Nieuwe straatnaam. Naar wij vernemen zullen B. en W. den raad voorstellen het plantsoen aan het ver lengde van de Emmastraat, „Emmaplein" te noemen. Onderhoud opgedragen. Het onderhoud van de eigendommen van het waterschap Zijpe en Hazepolder is, na gehouden aanbesteding, opgedragen aan den heer J. Veuger, aannemer te St. Maar tensbrug. Auto van den berm gereden. De heer A. Blokker te Keinsmerbrug wilde Vrijdagmiddag met zyn luxe auto den bocht nemen bij de brug over het nieu we kanaal alhier. Door te groote snelheid geraakte de auto by den hoogen berm neer in het grasland. Wonder boven wonder kwa men bij deze duikeling geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd eenigszins beschadigd. Met een vrachtauto werd de wagen uit zijn ongewone positie bevrijd. Te water geraakt. Al spelende geraakte Vrijdagmiddag het dochtertje van den heer Jb. Wartenhorst alhier in de Grooteslo^t. Toevallig werd ongeval ontdekt door omwonenden, die de kleine drenkeling nog juist wisten te redden. Benoemd. De heer Th. Verduin, 2e ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Noordscharwoude met ingang van 17 Juli a.s. Rijwiel gestolen. Vannacht is bij wethouder J. Stam een rijwiel gestolen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De politie heeft de zaak in on derzoek. Schoolfeest Het was Vrijdagmorgen vóór 6 uur reeds bizonder druk in het dorp, daar dien dag het jaarlijksch schoolfeest zou plaats hebben, en wel per stoomboot, en daar nu voor het eerst ook de jongste klassen met de boot mee zouden gaan, waren ook vrijwel alle moeders reeds zoo vroeg meegeloopen. Toen ook de Harmonie haar eersten marsch inzette en de boot afvoer was het een alge meen gejuich en geroep en velen namen de fiets en volgden de boot tot aan de vlot brug. De boottocht die vooral by mooi weer altijd een attractie is, verliep voorspoedig en vooral de tocht door de Zaan met hare bedrijvigheden en de drukte op de kade. Het'doel van den tocht was Amsterdam met een bezoek aan Artis. Door een eind de grachten in te varen behoefde men met het oog op de jongsten niet ver meer te loopen naar Artis. Daar aangekomen werden onder geleide voor het onderwijzend personeel en leden van het schoolverbond de verschillende af- deelingen bekeken, waarover een elk vol daan was. Omstreeks vier uur kwam men weer aan de boot waar de harmonie de kinderen al weer verwelkomde met muziek. Na een voorspoedige reis werd om 8 uur Koedijk weer bereikt en na nog een vaart langs het geheele dorp was men weer om streeks 9 uur op de plaats van afvaart aan gekomen, waar wederom een gezellige drukte heerschte. Zy nog vermeld dat van dezen tocht door den heer Schut, onderwijzer, een film is gemaakt die op den eerstvolgenden ouder avond zal worden gedraaid, zoodat dan de ouders nog eens mee kunnen genieten van de vreugde en het plezier hunner kinderen. Het hoofd der school dankte tot slot allen die hadden medegewerkt om dezen dag te doen slagen, en vooral de leden van de harmonie Aurora voor de belanglooze me dewerking en keurige muziek.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7