dagblad voor alkmaar en omstreken. Berlijn ziet geen ontsponning in de kwestie-Dantzig. Craigie heeft onder houd met Arita. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maat den bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 168 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 19 Juli 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Militaire voorbereidingen worden voortgezet. Roosevelt confereert. Bespreking met de republikeinen. Japan kondigt nieuwe operaties aan tegen China's havens. Generaal Ironside legt bezoeken af. Poolsche pers is tevreden. Oekrainsche kwestie weer op den voorgrond? De Duitschers eten te veell „Vorm van hoogverraad". Besprekingen te Moskou. Toestand niet merkbaar veranderd. „Luchtraid" op Frankrijk binnenkort. Opvarenden van „Bokuyo Maru" gered. Tankboot nam 311 personen aan boord. ALKMAARSCHE COURANT. jn Duitsche politieke kringen te Berlijn bestreed men gisteren na drukkelijk de opvatting, dat in het vraagstuk Dantzig eenige ontspan- ning was gekomen. Men zeide, dat niets deze onderstelling rechtvaar digt en dat van Duitschland geen zwakkere houdig verwacht kan worden. De anti-Poolsche propa ganda in de Berlijnsche bladen is nog even fel. Geruchten over onderhandelingen tegengesproken. Gezaghebbende Poolsche kringen te War schau hebben met verwondering en veront waardiging kennis genomen" van zekere in het buitenland gepubliceerde berichten over- den loop der Poolsch—Duitsche betrekkin gen. Gezaghebbende Polen ontkennen catego risch: 1. dat er politieke besprekingen zijn gehouden tusschen de regeering van Polen en Duitschland over de regeling van tusschen de beide landen bestaande geschillen; 2. dat de Poolsche regeering nimmer een regeling van de kwestie Dantzig zal kunnen aanvaarden, waarbij zij de vier punten zou prijsgeven die de basis ,w zijn en blijven van de houding van Po len nopens deze problemen; 3. dat de Poolsche regeering alle fei ten' of nieuwe situaties, die zich plotse ling in Dantzig zouden kunnen voor doen, zou kunner. aanvaarden, indien zij naar haar meening haar onafhanke lijkheid in vitale belangen zouden aan tasten zonder op passende wijze te rea- geeren. Zij wijzen er op dat de oorsprong dezer berichten Rome en Berlijn er de juiste waarde aan doet toekomen. Commentaar van de „Vorposten". Ook in Dantzig zelf wordt commentaar geleverd op de onderhandelingsgeruchten zoo schrijft volgens het D.N.B. de „Dant- ziger Vorposten". Met betrekking tot de in de Londensche en Parljsche ochtendbladen weer opduiken de geruchten, volgens welke Duitschland bereid zou zijn over Dantzig te onderhande len en de toon van de pers te Dantzig in de ae laatste weken veranderd zou zijn: Wij kunnen slechts vaststellen, dat wij, hoewel het getuigenis van het bui tenland ons onverschillig is, onze zoo genaamde verandering van stemming slechts kunnen accepteeren als eer. wenschdroom der anderen. Na het be zoek van den gouwleider aan den ^tihrer is er voor de bevolking van dantzig een aanleiding je meer om met rotsvast vertrouwen te gelooven in het bereiken van het doel, daar de te Dant zig gevoerde politiek in volledige over eenstemming met de Duitsche opvat ting is. n,^ee^s herhaaldelijk hebben wij de uit vni»SC aU afk°mstige geruchten afgewezen, f gen,s welke een Poolsche compromis- maav11/ V0°^* ^antzig en den corridor ook ben ur- gerkl®ste kans van slagen zou heb- Polen 1J verk*aren °°k nu weer, dat de door vonrc*«,i!Tlet; laatdunkendheid afgewezen goldpn rf Van den *"ührer voor eenmaal Warcü e- stemm;np van Berlijn tegenover gronrf aJZ'ig en zeker en 't rijk kan op Pie 0„,a" nieerderheidsgevoel voorloo- waan7i rj°Rt den groeienden grootheids- ;SJ701? die gekweekt wordt toeschnn gifbacillen, als afwachtend ««schouwer gadeslaan." De beweringen van de „News Chronicle." «ÏÏVetweÏ ffitw6 "NeWS Cronide"- vo1" gestemd zirh f,5 er m zou hebben toe- Van den ct k'ezen tot president kringen te Wordt in P°litieke w°ne canard beschouwd als een ge- Waard 2dafde klngen wordt verder ver- waarin Duittóh£^el,ik van den vorm' Wven, reeds het J°antzijg zou wülen in- tijke inliivin t> t enkele feit van een derge- ondildbare sche°7d Z°U worden als schending van den bestaan- den politieken en juridischen statis en de juiste reactie zou uitlokken. Militaire voorbereidselen te Dantzig. Uit Poolschen bron te Dantzig wordt gemeldt, dat de militaire voorbereidse len daar stelselmatig worden voort gezet. Men werkt zelfs niet meer in het geheim. Zoo heeft men vandaag te Langfuhr oefe ningen met veldbatterijen van de Reichs- weer gehouden. Verder zijn alle scholen op het gebied van Dantzig gevorderd en door Heimwehrtroepen bezet. Er zijn maatrege len genomen ter verdediging van de stad tegen een luchtaanvaL Op de heuvels van Biscauffs, Berg en Hagel zijn afweerbatte- ryen opgesteld. Op de daken van openbare gebouwen zijn afweermitrailleurs in stelling gebracht. De heuvels bij Zoppot zijn ver sterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Schie- venhorst zijn loopgraven aangelegd en in de duinen is zwaar geschut opgesteld. Deze maatregelen zouden ten doel hebben in ge val van een conflict de Poolsche troepen tegen te houden, die zouden optreden tegen uit Oost Pruisen oprukkende Duitsche troepen. Gisteravond is op het Witte Huis een buitengewone conferentie van leden der regeering en leiders der Senaats-fractie over de neutraliteitswetgeving gehouden. Men verneemt, dat aan deze conferentie is deelgenomen door Roosevelt. Huil, de sena toren Barkley en Pittman en drie republi- keinsche senatoren. Na afloop der conferentie werd de volgen de verklaring voorgelezen: De president en de secretaris van staat hebben hun standpunt gehandhaafd, dat een in gebreke blijven van den senaat de wet in behandeling te nemen de leiding der Ver. Staten by het aanwenden van hun in vloed voor de zaak van het behoud van den vrede tusschen de andere naties in geval zich tusschen nu en Januari a.s. een nieuwe crisis in Europa zou voordoen, zou ver zwakken. De secretaris voor persaangelegenheden heeft nadrukkelijk bevestigend geantwoord op de vraag van een verslaggever, of hij uit het verklaarde moest opmaken, dat deze zit ting geen verdere pogingen zullen worden ondernomen de neutraliteitswetten te her zien. Tijdens de bijeenkomst werd niet gespro ken over den datum, waarop het congres zal worden verdaagd. Volgens Associated Press zouden presi dent Roosevelt en Huil hun hardnekkige pogingen gedurende deze zitting van het congres de neutraliteitswet in beharideling te nemen, hebben opgegeven. Senator Barkley heeft gezegd, dat de meeste der aanwezige senatoren van mee ning waren, dat in deze zitting van den se naat niet kon worden overgegaan tot een behandeling van de neutraliteitswet en dat de meerderheid in den senaat daar zoo over denkt. McNary (rep. van Oregon) was het er mee eens dat de meeste senatoren voor een behandeling zouden zijn aan het begin van de volgende zitting. President Roosevelt heeft langdurig en manhaftig geargumenteerd om den senato ren tot zijn standpunt te brengen, aldus ver neemt de correspondent van Reuter te Washington. De president en Huil verklaarden nadrukkelijk, dat in Europa gevaar voor oorlog bestaat. Huil verklaarde dat zijn meening ge grond is op zeer betrouwbare berichten van diplomatieke vertegenwoordigers van de Ver. Staten in Europa. Roosevelt zal zich tot het volk wenden. De onmiddellijke reactie in welingelichte kringen te Washington was dat Roosevelt gedurende zijn zomerreis door de westelijke staten zijn geval aan het volk zal voorleg gen. Tezelfder tijd is men van meening, dat de republikeinsche oppositie er bezorgd over is, dat men het zal doen voorkomen alsof zij voor isolement is. Dit zou den democraten in staat kunnen stellen in 1940 by de ver kiezingen van de buitenlandsche politiek een programmapunt te maken. Daarom ge looft men, dat de republikeinen zullen trachten de kwestie der neutraliteit bij den aanvang der volgende zitting te regelen, waarbij vrij zal moeten worden gestemd. De afdeeling inlichtingenvan het Japansche ministerie, van Buitenland sche Zaken heeft een communiqué ge publiceerd, waarin verklaard wordt, dat vanmorgen een tweede onderhoud tus schen minister van Buitenlandsche Zaken Arita en den Britschen ambassadeur Craigie in de ambtswoning van den minister van Buitenlandsche Zaken is gehouden. Craigie zette de opvattingen van zijn regeering uiteen ten aanzien van ver scheiden kwesties, welke den achter grond vormen van den toestand te Tient- sin. Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de meening der Japansche regeë- ring volkomen duidelijk gemaakt. Van gezaghebbende zyde verneemt Domei, dat de Britsche ambassadeur Craigie een verzoeningsgezinde houding heeft betoond tydens het onderhoud, dat hij vanochtend heeft gehad met minister van Buitenland sche Zaken Arita, hoewel hy duidelijk sprak van een in Groot-Birtannië bestaanderi wreveL Gezien de verzoeningsgezinde hou ding, door Craigie betoond, wordt verder vernomen dat er geen aanleiding bestaat voor pessimisme over de vooruitzichten der besprekingen te Tokio. Vanmiddag om vier uur wordt een nieuwe bespreking gehouden. De toestand te Tientsin. De Britsche consul-generaal, Jameson, heeft bij den Japanschen- consul-generaal, Tasjiro. een officieele klacht ingediend naar aanleiding van vertraging in den melkaan- voer naar de Britsche concessie. Dè klacht werd ingediend tijdens een onderhoud, dat vyf minuten duurde. Japansche actie tegen Chineesche havens. De Japansche vlootautoriteiten hebben het consulaire corps medegedeeld, dat zij voornemens zyn weer drie havens ten Noor den van Foetsjau, n.1. Santoeau en Lojoean met ingang van 21 en Sjatsjeng met ingang van 22 Juli te sluiten. Naar verluidt zal het Japansche verzoek tot terugtrekking van buitenlandsche sche pen en onderdanen door de Britsche autori teiten worden afgewezen. De Japansche marine heeft voorts be sloten de blokkade aan de kust van Foekien te verscherpen. Vice-admiraal Oikawa, de opperbevelheb ber der Japansche vloot in de Chineesche wateren, heeft gister door tusschenkomst van den Japanschen consul-generaal, Yos- hiski Mioera, aan de buitenlandsche consuls en de douane-autoriteiten laten weten, dat de Japansche vlooteenheden nieuwe opera ties zullen beginnen in de havens van San- toea en Loyoean (provincie Foekien) en Sjasjengmoet, de noordelijkste haven van Foekien, onderscheidenlijk op 21 Juli om twee uur 's middags. De admiraal heeft er op aangedrongen dat de oorlogsschepen en koopvaarders van derde mogendheden en buitenlanders de plaatsen voor den aange geven tijd zullen ontruimen. De Japannee- zen nemen geen verantwoordelijkheid op zich voor schepen van derde mogendheden, welke aan het verzoek geen gevolg zullen geven. Spear nog niet voor den krijgsraad. De Japansche woordvoerder te Tokio heeft ontkend, dat de Britsche militaire attaché bij de Chineesche regeering, Spear, reeds voor den krijgsraad terecht heeft gestaan, zooals was gemeld. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering erkende, dat Spear een militair attaché was en derhalve een zekere diplo matieke functie vervulde, doch het is thans de zaak uit te maken, of hy zijn diploma- tiee plichten en voorrechten heeft geschon den. De Japansche woordvoerder verklaar de, dat indien men tot de conclusie zou komen, dat Spear iets tegen het Japansche leger heeft gedaan, het moeilijk zal zijn, zijn diplomatieke functie te erkennen. Tenslotte zeide de woordvoerder, te hopen, dat een Britsch officieel persoon het proces zal bij wonen. Chineesche berichten. De Chineesche minister van Oorlog, gene raal Tsjen-Tsjeng, heeft verklaard, dat het Chineesche leger, dat bij het uitbreken der vijandelijkheden weinig meer dan een mil- lioen man telde, thans tot 2.500.000 man is gegroeid. Het land beschikt over tenminste 15 millioen strijdbare mannen, die eenige De Engelsche generaal Ironside heeft gisteren een bezoek gebracht aan den chef van den Poolschen generalen staf generaal Stachiewicz, aan minister van militaire aangelegenheden generaaJ Pasprzycki. Voorts is de Britsche generaal ont vangen door maarschalg Smigly Rydz en den minister van buitenlandsche za ken, Beek. Generaal Ironside. De bladen over het bezoek. De Poolsche pers wydt tal van artikelen aan het bezoek van generaal Ironside aan Polen. De „Kurjer Poranny" schrijft: „Bij de feitelijke verwezenlijking van de Poolsch—Engelsche politieke overeenkomst speelt militaire samenwerking een essen- tieele rol. Deze samenwerking moet worden beschouwd als een samenwerking van twee geallieerde mogendheden. Het bezoek van den generaal aan War schau draagt niet het karakter van een be leefdheidsbezoek, doch het heeft een zeer concreet doel, waarmede de pers zich niet heeft bezig te houden en de resultaten van het bezoek van den Britsche generaal zullen van groot belang zijn. Reeds thans kan men betoogen, dat Parijs, Londen en Warschau militaire strijdkrachten voorbehouden, welke zegenrijk iedere agressie zullen kunnen weerstaan. Dit feit zal een beslissenden invloed heb ben op de ontwikkeling van de politieke si tuatie in Europa." Men heeft te Praag den indruk, dat binnenkort het Oekrainsche vraagstuk in de Duitsche propaganda weer naar voren zal komen, aldus Havas. Er zijn aanduidingen, dat Slowakije als basis van uitgang zal worden gebruikt voor 't scheppen van „een grooter Oekraine", waarvan Duitschland droomt. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat het officieele Slowaaksche persbureau weer meer berichten brengt over de Oekrainsche kwestie. Onlangs werd gemeld, dat geruchten de ronde deden, volgens welke 55.000 Oekrainsche boeren in de Poolsche Oekraine waren gearresteerd en naar concentratiekampen gezonden. Giste ren werd een artikel gepubliceerd over den toestand in de Karpatische Oekraine, waar in werd gezegd, dat nog herhaaldelijk ge vechten werden geleverd tusschen Oekrain sche opstandelingen en Hongaarsche troe pen. Deze berichten worden steeds overgeno men door de Tsjechische en Duitsche kran ten in Bohemen en Moravië. oefening hebben gehad en in zeer korten tijd kunnen worden ingelijfd. Dit jaar wil men 4.500.000 mannen oefenen. Het is de overtuiging van iederen Chinees, aldus de generaal, dat China den oorlog zal winnen. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche troepen de stad Tsjautsjau aan den spoorweg naar Swatau stormenderhand genomen hebben. De Chineezen zijn verder tot het offensief overgegaan langs de Han in Hoepeh. Zij hebben de stad Tsjinkiang, op 140 kilometer van Itsjang, genomen. Dr. Wirz, lid van de Nationaal- Socialifitische Commissie voor de Volksgezondheid, heeft critiek ge oefend op de „neiging van het ge heele Duitsche volk te veel te eten, in het bijzonder vleesch en vet". Hij zeide: „Elke Duitscher, die door onmatig eten bijdraagt tot ver breeding van de kloof tusschen productie en consumptie, brengt de behoorlijke voeding van het geheele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de ge zondheid, maar moet noodzakelijk een soort hoogverraad zyn". Na het onderhoud van de ambassa deurs van Groot-Britannië en Frankrijk met Molotof heeft men te Parijs den indruk, dat de toestand niet merkbaar is veranderd. Seeds en Naggiar hebben de stand punten van hun regeeringen uiteenge zet ten aanzien van de vraagstukken, waarover men het nog niet eens is ge worden, te weten: de opnoeming der te waarborgen staten, de definitie van indirecte agressie en de Russische eisch met betrekking tot militaire bespre kingen parallel aan de diplomatieke onderhandelingen. Men meent te weten, dat de regeeringen van Londen en Parijs hun standpunt heb ben gehandhaafd ten aanzien van deze drie kwesties en dat Molotof na afloop van het onderhoud verklaard heeft de kwesties aan zijn regeering te zullen voorleggen. Binnenkort zal een nieuwe ontmoeting plaats vinden. Rapport van Seeds ontvangen. Het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken heeft een uitvoerig verslag van Seeds over het laatste onderhoud met Molotof ontvangen. Het is gisteren door het ministerie bestudeerd en zal vandaag door het kabinet onderzocht worden. Von Schulenburg naar Berlijn. De Duitsche ambassadeur von Schulen- berg zal waarschijnlijk volgende week uit Moskou terugkeeren om Hitier verslag uit te brengen over de EngelschRussische onderhandelingen en de mogelijkheden ter verbetering van de DuitschRussische handelsbetrekkingen. De tweede „raid" van de Britsche luchtmacht op Frankrijk zal dezer da gen geschieden. De Britsche bombarde mentsvliegtuigen zullen dan tot Mar- seille vliegen. Aan deze „raid" zal worden deelgenomen door 120 tot 150 vliegtuigen, voornamelijk zware bom menwerpers, van de vliegvelden in de Midslands en oost-Engeland. De toestellen van het type Wellington en Hampden, kunnen een snelheid van 320 K. M. per uur halen en hebben een actie radius van 2240 K. M. Dé vertrek-datum wordt geheim gehou den, om de waarde van de oefening te ver- grooten. Men verwacht, dat in de komende maanden meer dergelijke oefeningen zullen worden gehouden. Thans wordt vernomen, dat de Arherikaan- sche tankboot „Tidewater Associated" 209 van de 212 passagierd en de volledige, 102 koppen tellende bemanning van de „Bokuyo Maru" aan boord heeft genomen. Men vreest, dat de drie overige passagiers verdronken zijn. Alle opvarenden waren Japanners of In diërs. Op 2 Juli j.1. was de Bokuyo Maru" te San Diego in Californië aangekomen met een smeulenden brand in de lading.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1