dagblad voor alkmaar en omstreken. Duitschlcmd verwerpt ieder compromis Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 169 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE AD VER TEN TIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote (etters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Donderdag 20 Juli 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Aanvallen in de Duitsche pers. Arrestaties te Dantzig. Sovjet-gezant in Bulgarije buiten de wet. Chamberlain hoopt op succes voor het Lagerhuis op reces gaat. Theorie en practijk... Duitsche vrouwen kiezen een beroep algemeene toestand. Roosevelt kan congres bijeenroepen. In geval van Europeesche crisis. Engelsche begrootings- debatten bekort. Grensincident tusschen Peru en Ecuador. Wederzijdsche beschuldigingen. Craigie ontmoet Arita. Geen vorderingen gemaakt. het wetsontwerp tegen gewelddadigheden; Maatregelen tegen actie der I.R.A. Strenge stralien vastgesteld. CHineesche aanval op Swatau. ALKMAARSCHE COURANT. II .1' De „Dantziger Vorposten" noemt de berichten, volgens welke Hitier zich mogelijk tot hoofd van een staat als Dantzig zou laten kiezen, „fantastische verhalen". Het blad voegt hieraan toe, dat Duitschland ieder compromis ten aanzien van Dantzig verwerpt. De laatste 24 uur zijn de aanvallen van de Duitsche pers op Polen weer menigvuldiger geworden, zonder twijfel tengevolge van het bezoek van generaal Ironside aan Warschau. Onder de bevolking van Berlijn doen niet te controleeren geruchten de ronde over de spanning van de komende weken. Naar men zegt zijn voor 6 Augustus auto's en vrachtauto's gerequireerd. Ver moedelijk vinden deze berichten hun oor sprong in de oefeningen van de luchtbe scherming, welke einde Juli in Berlijn worden gehouden. De Duitsche pers zwijgt verder geheel over het repatrieeren van de Duitsche min derheid in zuid-Tirol. Officieus wordt ver nomen, dat reeds door 't Duitsche emigra tie-bureau deskundigen naar Zuid-Tiroi zijn gezonden om met de Italiaansche auto riteiten te spreken over repatrieering van de 220.000 Duitschers. Eerst zullen de acht tot tienduizend Duit sche staatsburgers uit Zuid-Tirol terugge roepen worden en vervolgens zullen de 220.000 Duitschers, wier voorouders reeds eeuwen in dit gebied woonden, repatrieeren. De propagandadiensten hebben nog geen poging gedaan om het Duitsche publiek de reden van dezen „vrijwilligen" uittocht uiteen te zetten. In Duitsche politieke kringen onderschat men het offer van Duitschland in deze zaak niet en men vraagt zich af, wat de tegenprestatie van Italië zal zijn. Men veronderstelt, dat deze zal bestaan uit een 'onvoorwaardelijk steunen van de Duitsche eischen inzake Polen. Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke de Senaat van Dantzig binnen kort verschillende decreten zou afkondi gen, onder meer een decreet, waarbij ge constateerd zou worden, dat het volk bij Duitschland wenscht te worden ingelijfd, schrijft de „Dobry Wiecsor": „Indien dit de bedoelingen van gouwleider Forster zijn, !s het moeilijk niet versteld te staan. Wat zou een decreet van den Senaat van Dant zig kunnen veranderen? Niets. Het zou een s 'n de lucht zijn, die zijn eigen aan- s ichters belachelijk zou maken. Begrijpen U dan niet, dat Polen niet het minste deel v.an z'jn levensrechten te Dantzig zal af staan? Poolsche protesten te Dantzig. Het Poolsche commissariaat te Dantzig heeft in een brief aan den Senaat geprotes teerd tegen het veelvuldige en ongerecht vaardigde ontslag van Poolsche arbeiders op de scheepswerven en tegen aanslagen op het Poolsche recht tot douane-controle aan de grens van oost-Pruisen door belemme ring van den arbeid der inspecteurs. De Poolsche commissaris-generaal te Dantzig heeft voorts bij den Senaat van de Vriie Stad geprotesteerd tegen de wijze waarop kolonel Sobocinski, militair attaché bij de Poolsche militaire missie in Dantzig, is behandeld. De kolonel en zijn vrouw re den in een auto langs de kust, zij werden aangehouden door de politie van Dantzig, die hen zeven uur te Bohsack heeft vastge houden. Toen Sobocinski, na zijn invrü- heidsstelling te Dantzig was teruggekeerd, werd hij opnieuw gearresterd en aan een verhoor onderworpen. Arrestaties in Dantzig. Uit Dantzig wordt gemeld: Te Dant zig zijn omstreeks 20 personen gearres teerd, die lid zijn geweest van linksche organisaties. Zij worden van hoogver raad beschuldigd, daar zij volgens de nazi-autoriteiten een dynamietaanslag zouden hebben voorbereid. Er zouden plannen hebben bestaan om de gasfabriek van Dantzig te vernielen en an dere daden van sabotage te plegen. Er zouden wapens en springstoffen in het bezit van de thans gearresteerde perso nen gevonden zijn. De politie beweert voorts, dat zij in contact stonden met bui- tenlandsche mogendheden. Ten aanzien van de versterking der Dant- zigsche politie verklaren bevoegde kringen in Dantzig, dat men alleen tot burgers der Vrije Stad zijn toevlucht heeft genomen. De in de laatste weken aangeworven aanvul lende politietroepen worden door de „Dant ziger Vorposten" gesteld op 3 tot 4000 man, die ondergebracht worden in bestaande ka zernes en verschillende verbouwde scholen. Het opperste gerechtshof van de Sovjet- Unie heeft 17 Juli j.1. de zaak behandeld van den vroegeren gezant van de Sovjet- Unie in Bulgarije, Raskolnikof, behandeld en is tot de slotsom gekomen, dat hij zijn post heeft verlaten en is overgeloopen naar het kamp van de vijanden van de Sovjet- Unie. Hij heeft geweigerd naar de Sbvjet- Unie terug te keeren en overeenkomstig de art. 319 en 320 van het wetboek van straf recht van de Sovjet-Unie, handelend het over het buiten de wet stellen van ambtena ren en burgers der Sovjet-Unie in het bui tenland, die overloopen naar het kamp der vijanden van de arbeidersklasse en boeren en weigeren naar de Sovjet-Unie terug te keeren, uitgevaardigd op 21 Nov. 1929, heeft het Hof Raskolnikof buiten de wet ge plaatst. In het Lagerhuis heeft Chamberlain in antwoord op een vraag naar de on derhandelingen in Moskou verklaard, dat de Britsche en Fransche ambassa deurs Maandag een nieuw onderhoud hebben gehad met Molotof. Hun rap port wordt thans bestudeerd door de Britsche regeering in overleg met de Fransche regeering. Het Labourlid Dalton vroeg vervolgens of een overeenkomst tengevolge van al deze instructies en rapporten nader tot een resul taat was gekomen dan een week geleden. Chamberlain zeide: „Wij hebben stellig nog geen overeenkomst". Op de verdere vraag, of hij beschikte over inlichtingen betreffende een voorstel tot een leening van 25 millioen pond sterling, door de Duitsche regeering te verleenen, ant woordde Chamberlain ontkennend. Op de vraag, of hij verwachtte, dat de onderhan delingen tydig zouden worden afgesloten om nog een aankondiging in het Lagerhuis te doen, voor dit op reces gaat, antwoordde Chamberlain, dat hij hoopte dat zulks het geval zal zijn. De areidersschaarschte dwingt de nazi-autoriteiien steeds meer de ver vanging van mannelijke door vrou welijke werkkrachten in alle beroe pen, waar dat mogelijk is, onder oogen te zien, aldus Havas. Deze toe stand is lijnreeht in strijd met de eer tijds door de nat.-soc. leiders opge stelde beginselen, volgens welke de vrouw zich uitsluitend behoort bezig te houden met gezinswerk. De theorie heeft voor de noodzaak moeten wijken. Zoo wordt het percentage vrouwelijke bedienden op de kantoren steeds hooger. Van de 400.000 personen, werkzaam in banken en verzekeringsbedrijven zijn 102.000 vrouwen. De organen der nat.-soc. partij 'trachten vrouwen en meisjes over te halen zich aan nuttiger arbeid voor het volk te wijden en geen tijd te verspillen met dingen van secundair belang. De Völkischer Beobachter publiceert o.m. een. artikel, getiteld „Van de piano naar de schrijfmachine', waarin kantoorwerk le vendig aangeraden wordt aan de Duitsche vrouwen. „De pianiste zal commercieel secretaresse worden, de vroegere tooneel- speelster wordt boekhoudster, de beeld houwster wordt cartograaph", zoo schrijft het blad. De vrouwelijke arbeidskrachten worden trouwens niet beperkt tot de kan- toorberoepen. Binnenkort zullen in de meeste groote steden in Duitschland op de tram conductrices staan. 1 Vluchtelingen' conferentie I Vluchteüngen zwerven door de wereld. wprtteVen V3n kun W00nPlaafsen, waar zij u,, ei\' verbannen uit het land, dat zij als waarT3 land. hebben leeren kennen en wans u?ren.' waren Duitschers, die alleen ie levérf11 •Vrec*e met kun medemenschen werden niet met rust gelaten, slotan - n vervol8d en mishandeld, opge- nissan l^T-C?ncentratiekamPen en gevange. de?P i ?mdat zij misdadigers waren; behanrioLa6 xr lri het alSemeen menschelijker een p;0 ^een> hun eenige „fout" was er verapt.ua11 overtui6ing op na te houden, die resimp u Van die van het heerschende ^aartop un ueenige „fout" was, dat het ras, dat tW Z1Ja h°°rden een ander was dan ander rio"a ermanen", hun geloof een de naastani pader "Deutsche Christen", die tijk brengen °P völkische w«ze 111 Prac* U bat holle kp„' u rrxisten en ook tal lezen ehoorden niet tot den ui van uitge- lfczen L-vimucü uitgc* hefde depiaptf" "Volbsgenossen", die deze 2Ü vervol dh 1 lg ,wer(h En daarom werden Sejaagd. Onlverdreven, over de grenzen tand heeft „i onze grenzen. Ook ons telingen ,nr!a teUn?en opgenomen. Vluch- n°g blii' a.e*r een'g middel van bestaan afgebracht'hacken tenminste levend die aan de g!' a.nderen'"Vluchtelingen, gr ns werden teruggestuurd, weer werden uitgeleid, de grens overgezet. Wat van hen is geworden Maar anderen, duizenden werden toege laten in de landen, die beseften, dat het menschen waren, die om onderdak vroegen, dat hier het leven van talloozen in onmid dellijk gevaar verkeerde. Tienduizenden kinderen werden opgenomen. Het Neder- landsche volk bracht honderdduizenden guldens bijeen, diverse comité's deden wat zij konden, een vluchtelingenkamp wordt gesticht, dat waarschijnlijk beter zal vol doen dan het tegenwoordige systeem, waar over diverse klachten over onnoodige harde behandeling geuit zijn. Ook is er een inter-gouvernementeele commissie gesticht. Het is deze commissie die thans weer een teeken van leven geeft. De voorzitter en de onder-voorzitters der intergouvernementeele commissie voor het vluchtelingenvraagstuk, hebben gisteren te Londen onder leiding van lord Winterton op het ministerie van financiën vergaderd. De intergouvernementeele commissie kwam gistermiddag op het Fóreign Office bijeen. In de vergadering van de vluchtelingen- conferentie heeft Emerson een rapport in gediend over het werk van de vluchtelin- gencommissie en de mogelijkheden van de vestiging van vluchtelingen in verschillende landen. De commissie is van oordeel, dat in San Domingo ruimte is voor 29.000 gezin nen, terwijl volgens de voorloopige rappor ten op het eiland Mindanao van de Phillip- pijnen tienduizend gezinnen zich zouden kunnen vestigen, mits zij geschikt zijn voor landbouw en industrie. Verder zal binnenkort een nieuwe orga nisatie, bekend onder den naam Internatio nale Coördinatiestichting, in het leven wor-1 den geroepen welke met de individueele or ganisaties zal samenwerken tot het verbete ren van den toestand van personen, die in Dutischland benadeeld worden. Door Ame- rikaansche en Britsche belangen is een op richtingsfonds van 200.000 pond sterling bijeengebracht en vermoedelijk zullen nog bijdragen van het vasteland volgen. Myron Taylor heeft voorgesteld de kwes tie in September op uitnoodiging van Roose- velt op het Witte Huis te bespreken. Verder heeft de voorzitter voorgesteld, dat men afwijkt van het tot dusverre in acht genomen beginsel, volgens hetwelk geen enkele regeering den vluchtelingen directen steun zou verleenen. De vertegen woordigers van de Ver. Staten, Frankrijk, Brazilië en de Dominicaansche republiek wilden deze kwestie aan hun regeeringen voorleggen. Nader wordt gemeld, dat op de conferen tie te Washington de Ver. Staten, Engeland, Nederland, Brazilië en Argentinië vertegen woordigd zullen zijn. Naar schatting hebben gedurende het jaar 1938 120.000 tot 140.000 vluchtelingen Duitschland verlaten. Voor de eerste vier maanden van 1939 wordt het cijfer op 29.000 geschat. Daarbij komen nog degenen, die met hulp van andere organisaties Duitsch land verlaten hebben en degenen, die zon der hulp of op illegale wijze zijn geemi- greerd. Slechts een deel van al deze men schen heeft zich duurzaam gevestigd en het is van het grootste belang, dat ook de an dere vluchtelingen permanente haardsteden krijgen. Dit is des te meer noodzakelijk om dat bepaalde symptomen wijzen op een ver mindering der publieke belangstelling en op een indommelen der publieke opinie. Er is zoo véél ellende tegenwoordig, dat een zeker afstomping is te constateeren. Bedenkelijk verschijnsel! De secretaris van het Witte Huis heeft tegenover verslaggevers ver klaard, dat een buitengewone zitting van het congres zal worden bijeengeroe pen, indien zich in Europa een crisis voordoet. Ook Stephen Early, pers- sceretaris van Roosevelt, zeide, dat het besluit tot uitstel van de beraadslagin gen over de neutraliteitswetgeving be- teekent, dat de president gedwongen zal zijn het congres in bijzondere zitting bijeen te roepen, indien het tusschen dit oogenblik en Januari tot een Euro peesche crisis zou komen. Hij voegde hieraan toe, dat alle berichten van de diplomatieke vertegenwoordigers en de inlichtingendiensten wijzen op de moge lijkheid van een dergelijken crisis. Op de vraag, of Roosevelt bij zijn aan staande reis door de westelijke staten zich ten aanzien van de neutraliteitskwestie tot het volk zou wenden, antwoordde de secre taris: „Van één ding ben ik zeker: dat de president, zoolang het congres niet bijeen is, vuriger dan ooit zal verlangen, dat het niet tot een nieuwen crisis in Europa moge ko men". Intusschen schijnen eenige tegenstanders van Roosevelt volledig voorbereid te zijn op een debat over de neutraliteit ten overstaan van de publieke opinie. Senator Johnson zeide tot de pers: „Indien de president zich tot het volk wendt, zullen wij dat ook doen en wel met de leuze: „Dit land wenscht geen oorlog". Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis bij het indienen van een motie, waar door het aantal dagen voor de debatten over de begrooting bekort wordt van 20 tot 16 dagen, o.m. gezegd: ,,-vij beleven een ab normale periode, waarin de regeering het van tijd tot tijd noodig moet achten maat regelen van groote urgentie in te dienen, welke bij den aanvang van de zitting niet verwacht werden". Chamberlain verklaarde voorts te hopen, dat hij een motie zal kun nen indienen om het Lagerhuis op 4 Aug. met reces te doen gaan. Motie aangenomen. Het Lagerhuis heeft de motie van Cham berlain beperking van het aantal dagen voor de begrootingsdebatten tot 16 aan genomen met 208 tegen 147 stemmen. Greenwood en Sinclair hadden zich verzet en betoogd, dat er nog vele belangrijke kwesties te behandelen waren, alvorens het huis op reces zou gaan. Sinclair noemde vooral de onderhandelingen met Rusland. Het ministerie van buitenl. zaken van Peru maakt in een communiqué mel ding van een grensincident, waarbij soldaten van Ecuador, die op Peru- viaansch gebied waren doorgedrongen, door de civiele garde verrast werden. Op de sommaties van de garde ant woordden zij met schoten, waardoor vijf leden der garde gedood werden. De Peruvianen beantwoordden het vuur en verdreven de indringers. De vertegenwoordiger van Peru te Quito heeft opdracht gekregen bij de regeering van Ecuador te protesteeren tegen de grens- schending en mede te deelen, dat de regee ring van Peru zich het recht voorbehoudt schadevergoeding te eischen. De kanselarij van Ecuador publiceert een communiqué, waarin wordt, geprotesteerd tegen het bovenstaande communiqué van de kanselarij van Peru. In het communiqué van Ecuador wordt gepreciseerd, dat het incident zich heeft voorgedaan te Aguas Verdes (district Haraguillas), dat rechtens en feitelijk toebehoort aan Ecuador, daar de Rio Zarumilla de grens vormt en de manschappen van de Peruaansche ci viele garde te dezer plaatse vier solda ten uit Ecuador aanvielen. Een protest te Lima. De gezant van Ecuador te Lima heeft in structie ontvangen bij de kanselarij van Peru te protesteeren. Overigens zijn bij het incident, naar de Ultimas Noticias meldt, geen dooden ge vallen. Na de tweede bijeenkomst van gister tusschen Craigie en Arita, aldus Domei, verluidt van gezaghebbende zijde, dat er geen wijziging is gekomen in de at mosfeer. Craigie handhaafde een ver zoeningsgezinde houding, doch bleef standvastig ten aanzien van de Britsche eischen. Er kan niet gezegd worden, aldus deze verklaring van Domei, dat eenigerlei vorde ringen in de bijeenkomst van gistermiddag zijn gemaakt vergeleken met de bespre king van gister. Naar verder verluidt is een opgewekt optimisme niet gerechtvaardigd ten opzichte van het resultaat der bespre kingen, evenmin kan gezegd worden, dat er geen hoop bestaat. Regeeringskringen ne men naar het schijnt een voorzichtige hou ding aan. Morgen zal een nieuwe bijeenkomst wor den gehouden. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Japan verklaart, dat de verdaging tot Vrijdag dient „om gelegenheid te geven voor verdere overweging". De toestand te Tientsin. Wegens het groote verschil van mee ning tusschen de regeeringen van En geland en Japan, zooals dat tot uitdruk king is gekomen bij de besprekingen te Tokio, aldus meldt Domei, worden de Engelschen te Tientsin pessimistisch en ongerust. Britsche firma's zouden over wegen te verhuizen naar Sjanghai of Hongkong. Eenige Engelschen verlaten de stad reeds, daarbij vooruitloopende op een mislukking van de besprekingen te Tokio, die een ver scherping der blokkade en der controJe tot gevolg zou hebben. Bij reis- en scheepvaart bureau worden inlichtingen ingewonnen. In verband met de moeilijkheden, welke voor.'den scheepvaart zijn gerezen door de blokkade van de Fransch-Britsche nederzet ting te Tientsin hebben de Japanneezen be sloten een nieuwe kade aan te leggen in de voormalige Russischenederzetting. Deze kade zal een lengte van 390 meter krijgen en zal met een spoorweg worden verbon den met Keing en Moekden. Het in Engeland ingediende wetsont werp, dat de bedoeling had de terreur van het Iersche republikeinsche leger te bestrijden, verleent uitgebreide vol machten en stelt strenge straffen vast. Het leger wordt echter niet illegaal ver klaard. De tijdsduur van de wet be draagt twee jaar. De minister van binnenlandsche zaken krijgt de bevoegdheid order te geven tot uitzetting van personen, die twintig jaar of korter in groot Britannie gevestigd zijn en die betrokken zijn geweest bij de voorbe reiding van of het aanzetten tot daden van geweld, welke de bedoeling hebben invloed uit te oefenen op de publieke opinie of de regeeringspolitiek ten aanzien van de Ier sche aangelegenheden. Het binnenkomen van dergelijke personen kan verhinderd worden. Personen, die trachten de uitzetting te ontduiken, kunnen worden veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid of tot drie maan den bij summier bewijs. Ook kan een regis ter van verdachten worden ingesteld. De wet geldt voor personen, afkomstig uit welk deel van Ierland cok. Men hoopt, dat het ontwerp aan het einde van de volgende week geheel afgehandeld zal zijn. De Chineesche troepen hebben een aan val op Swatau ingezet, om te pogen deze stad op de Japanneezen te heroveren. In buitenlandsche kringen gelooft men vol gens Reuter niet dat de Chineezen veel suc ces zullen hebben. Op het oogenblik wordt fel gestreden in het zuidwesten van Sjansi. De Chineezen hebben naar verluidt, 200.000 man verster king over de gele rivier naar Sjansi gezon den. Volgens een Chineesch legerbericht is een Japansch oorlogsschip voor de kust, nabij Wentsjau, gezonken in den Taifoen, welke Maandag heeft gewoed. Men poogt thans het schip te bergen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1