Na drie maanden waakzaamheid. J Langs kust en grens. De bruidegom in het fort? •*n Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhard!'s Zniiiiuitaiii men Mijnhardt s Zenuwtahletten. Buisje 75 cl. TWEEDE BLAD «sv," II. We hebben gisteren getracht u te schetsen, hoe onze kusten verdedigd worden. Engenlijk zijn we daarbij nog onvolledig geweest, want we zijn de opstellingen der infanterie en van het infanteriegeschut stilzwijgend voorbij gegaan. Toch hooren deze beide ook tot het totale verdedigings- stelsel. Stel u voor, dat het een aanvaller tóch eens mocht gelukken, ergens aan land te komen! Wat dan? Eigenlijk is dan de artillerie een wapen geworden dat practisch heel weinig kan uitwerken. Men schiet niet met het zware geschut op plukjes infanterie, hoogstens zou de artillerie kunnen trachten door direct vuur een pantserwagen te doen sneuvelen. Geen nood echter! Want mocht het ooit zoo ver komen, dat een aanvaller toch aan deze zijde der duinen komt, dan zal hij alle toegangswegen zien afgesloten. Allereerst door versperringen en natuur lijk door vuur. Want die twee grondge dachten komen onafscheidenlijk bij elkaar: versperring en vuur. De meest sterke ver sperring van welke formatie ook, zij is Waardeloos, als er geen vuur gebracht kan worden op en bij die versperring. En zoo zien we hier vlak bij de kust dan ook de versperringen aangebracht en daarachter staan weer de stukken 4.7 en dé'infanterie opgesteld. In de reeds vroe- De troep mag nog zoo goed ge oefend zijn, wanneer het moraal niet deugt, de stemming onder de manschappen niet de juiste is, wan neer er zonder eenige animo ge werkt wordt, dan zal zelfs het beste, modernste geschut zijn doel missen. Gelukkig blijkt, dat de geest niets te wenschen overlaat, dat de humor bewaard is gebleven. Wat zegt U van de versiering, der chambree, en van het bed van den bruidegom, die 2 maal 24 uur kreeg om te trouwen? Hen nM-M-kfc top, waaronder stuk van een kustba{, tery is opgesteld, d, ramouflagenetten out. trekken het kanon aatl waarneming uit lucht. ger geschetste opstellingen: kazematten, loopgraven, mitrailleuropstellingen. Dagelijks wordt er door de bedienende manschappen geoefend; eiken dag weer wordt de geheele stelling bezet en zoo zeker zijn allen van hun taak, dat nie mand verkeerd loopt. Enkele seconden na het alarm kan het commando „vuren" al gegeven worden. De geest bij den troep. Wij zullen het echter in dit tweede artikel niet zoozeer hebben over de bevei liging van de kust, dan wel over den geest bij den troep. Een belangrijk onderwerp, waaraan zeker de noodige aandacht moet worden geschonken. Vaarwel dus, gij batterijen! Vaarwel, gij kazematten! Wij gaan naar de ver blijfplaats der menschen, naar hun home. En we dalen af in de koele gangen van een der oude, massieve forten, die een vorig geslacht bouwde. Langs breede trappen komen we in het binnenste van zoo'n fort, dat heel wat grooter is, dan men ver wachtte. Het is, of men in koele catacomben ronddoolt, ergens diep onder den grond. We passeeren chambrees, dalen nog die per en dan Zes meter onder de oppervlakte met boven ons twee meter beton en zes meter zand ruiken wij ze: desnert! Het na tionale, het militaire product bij uit nemendheid. Ruim een uur geleden hebben we ge luncht, ergens in een restaurant. Maar desondanks krijgen wij een or.weerstaan- baren trek in een bord snert. Al is het ook hartje zomer, al schijnt de zon vandaag ook met volle kracht! De ruime keuken ziet er kraak-helder uit. De koks staan bij de ketels en roeren voortdurend. En dan Een minuut later zitten wij ergens on der in het fort en smullen van een bordje snert! O zeker, er zijn er een paar van ons, die niet wilden weigeren, maar die snert- in-den-zomer een gek-geval vinden. Ze aarzelen even, nemen dan een hapje en Enfin, alle borden werden leeggegeten en trage burgermonden waren er niet. Intusschen maken we een praatje met verschillende manschappen. Vragen, hoe het hun hier bevalt, hoe het eten over 't algemeen is. Want dat laatste-is zeer belangrijk. Bij den soldaat loopt de weg naar het hart door de maag. Geef hem eiken dag goed smakelijk bereid eten, hij zal voor u door het vuur gaan. Dat weet de legerleiding en meer dan ooit wordt dan ook aan het eten de meeste zorg besteed. Eiken dag is het menu anders; vandaag is het snert, maar de overige dagen komen aardappelen, vleesch en groente op tafel, of capucijners of wat ook. En steeds een „toetje" na. En vast eiken dag fruit. En als we hier aan een zekere categorie militairen hulde moeten brengen, dan is het aan de koks, die met liefde hun werk verrichten, die er mede voor zorgen, dat de stemming onder de troep goed blijft. Die stemming! Dolende door de onderaardsche gangen van het fort wordt ons oog getroffen door een versiering. Een der chambrees heeft een feestelijken ingang gekregen en een der kribben is in het groen gezet. Het hart van den man, en in het bijzonder van den soldaat gaat door de maag. Van daar dat alles gedaan wordt om het den mannen zoo smakelijk mogelijk te maken. En als men dan de moderne, hygiënisch ingerichte keukens ziet, begrijpt men dat er op dit punt zéker niet te klagen valt. Daar moet de bruidegom slapen, hooren we. En de manschappen van deze kamer vertellen, hoe een hunner den vorigen dag getrouwd is, twee maal 24 uur gekregen heeft en dezen avond weer terug verwacht wordt. We zyn er van overtuigd, dat de ontvangst heel hartelijk geweest is... Stemming! Een goede geest! Elders an- ders in de catacomben ontdekken wjj de cantine; een heerlijk koele ruimte, gezel, lig ingericht en zelfs voorzien van een tooneel. Op hetwelk artisten zoo nu en dan het repertoire afdraaien. Dan davert het in de spelonk, dan viert de jolijt hoogtij! Stemming; goede geest; afwisseling! Afwisseling is er gelukkig in overvloed. Daar hebben de militairen allereerst zelf voor gezorgd. Hebben zij niet een muziek- korps opgericht? En worden wjj niet plot. seling volkomen vergast op een concert, als we in het eenige badhotel ter plaatse thee gaan drinken? En het „Heidewitska, vooruit geef gas!" wordt niet alleen vlot gespeeld, maar ook met bravour gezongen, En dan te weten, dat den nacht tevoren alle muzikanten gealarmeerd werden voor een oorlogsoefenening. Maar wie van ons heeft gemerkt, dat hun nachtrust zoo ver stoord werd? De auto brengt ons verder zuidwaarts. En overal liggen de stukken achter de duinen of in de duinen opgesteld. We zien ze niet, dank zij de camouflage. Maar wel zien we de bediening, die op het oogenblik geconcentreerd ligt in een boerderij. Frans, sergeant bij een der detachemen ten, een ras-echte Alcmariaan, vertelt aan onze collega's, hoe ze hier gehuisvest zijn, En hij laat de legering zien: een koestal.., Maar hoewel primitief, 't gaat best. En dezelfde Frans, „unser nette Franz" toont I ons daarna de recreatie-tent, waar het Philips-radiotoestel, cadeau gekregen van de Phikpsfabriek, voor afwisseling zorgt, 't Is een fiinke tent, ruim en gezellig inge richt. Daarachter is een tweede tent, die als eetzaal gebruikt wordt. Nee, de jongens hebben het hier goed. Ze klagen niet, ze bejammeren elkaar niet, Want ze eten goed! En juist als wij zullen vertrekken, brengt de auto de beroemde snert en het duurt niet lang, of de grage monden werken op volle toeren Weldra is dan het eerste gedeelte der excursie voorbij. En als we even later landwaarts trekken, weten wij, dat wij'in den rug beveiligd worden door Noordhol landers, die voor hun taak berekend zijn, door Noordhollanders, die hun vrijen tijd doorbrengen met het instudeeren van pittige muziek, door Noordhollanders, die als het noodig mocht zijn, de beschikking hebben over modern materiaal en met dat materiaal weten om te gaan! (Wordt vervolgd.) Crais-pMblicafte. INLEVERING VAN VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Maandag 24 Juli 1939 tot nadere aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden ingenomen bij de N.V. Vereenigde Ijs fabrieken en Koelhuis „Frigo" te IJmuiden, De inlevering zal kunnen geschieden des Dinsdags en des Donderdags van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. 's-Gravenhage, 20 Juli 1939. J(unst £*WxteM&chap KERKCONCERT TE BERGEN. Voor het concert, dat gisteren door het Alkmaarsch Strijkorkest met medewerking van solisten onder auspiciën van „Kunst voor Allen" te Bergen werd gegeven, be stond een niet meer dan middelmatige be langstelling. Het programma voerde gedeeltelijk terug in de periode van het laat-baxok, zoodat be halve Ag. Steffani, P. Paradies, G. Samar- tini, J. A. Hasse, ook vooral Joh. S. Bach en diens groote voorganger en leermeester D. Buxtehude ten gehoore werden ge bracht. De orgelsolist P. A. van Langen haalde met de fuga in g mineur van Bach en de toccata van P. Paradies oude herinneringen op wist door techniek en kunnen het eenigszins primitieve karakter van het orgel te overwinnen. Het strijkorkest kon zijn taak naar be- hooren vervullen. Dit was misschien aanvan kelijk minder het geval, toen het een meer begeleidende rol te spelen had in het „Lau- date Dominum van Buxtehude, waarbij de alt (Aaf v. VerkesteynDe Noo) over een sonoor geluid bleek te beschikken. Later werd meer homogeen gemusiceerd, o.a in de gevoelige sonate met orgelbegelei ding van Ag. Steffani. Nadat de dirigent Albert Sluyter in de passacaglia van Guiseppe Samartini nu ook als violist was opgetreden, vond men in het concert in G-majeur onder zijn lei ding dat in sterke mate aanwezig, wat typee rend was voor de periode, waarin men zich had terug verplaatst: de gedachte van het muzikale concerteeren. IN DEN MUZIEKTUIN. De Langendijkers. Evenals vorige jaren kwamen de zang koren uit Broek op Langendijk en omgeving ok dit seizoen gisteravond in den muziek- tuin een concert geven. Alle koren staan onder leiding van Paul Kok, een dirigent, wien dat werk ten volle is toevertrouwd en waarvan men gisteravond weer de gunstig ste resultaten heeft kunnen hooren. Het christelijk meisjeskoor „Halleluja" uit Broek op Langendijk, als no. 1. van het pro gramma, zong „De Nacht", muziek van Schubert, „Driezang", 'n tamelijk groot nummer van den Hertog en „Wiegenlied der Hirten" van Reimann. Reine zang, goed klankgehalte, zuivere uitspraak, aldus de kwaliteiten die men te hooren kreeg. Het chr, gemengd koor „Soli Deo Gloria" uit Noordscharwoude gaf een koorlid in „Avondstond" van Otto de Vaal gelegen heid haar korte solo met koorbegeleiding beschaafd voor te dragen. Voordracht was het ook, die het koor in „Musschen" van Wierts welverdiende waardeering bracht. „Looft den Heer", chr. gemengd koor uit St. Pancras, blonk uit in „Zondagmorgen" van Bonset, en deed er een welgeslaagde ver tolking van „O, zoek het licht" van Sicking op volgen. Het chr. gemengd koor „Hallelujah" uit Broek op Langendijk handhaafde den ge- vestigden goeden naam met de uitvoering van Psalm 100, een wedstrijdnummer van dr. Johan Wagenaar. Een grooten indruk zou dit nummer ongetwijfeld maken, wan neer de dirigent indien dit mogelijk zou zijn dit stuk eens door al zijn koren tot één groot koor vereenigd liet zingen. Mooie dingen deed men tevens in „Droomekind" van Wierts. De muziek van „Te weten dat men Gods kind is" van Leo Mens, door het chr. ge mengd door „Crescendo" van Dirkshorn, is nu niet van dien aard dat men er direct een dankbaar gehoor voor vindt, beter gelukt dat met „Die Sterretjie" van Wierts, dat meer geschikt is om succes te verwerven en dat men ook dit goede koor niet onthield. Het chr. mannenkoor „De Lofstem" van Broek verzorgt bij deze concerten altijd het laatste programmanummer en nu ook weer op een schitterende manier, zich gevende in „De Kuiper" van Kools, bovenal in „Hymne aan den Vrede" van Nieuwenhoven, een zeer dankbare compositie en in „Schafer's Sonn- tagslied" van Kreutzer. A. K. IJ.. j S»-/ Ï1 - „De Natuur" uitgave van „De Hofstad" te Den Haag populair-wetenschappelijk tijdschrift, geeft in de Juli-aflevering o.m. artikelen van de hand van Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn over De zeescheepvaart der Papoea's, een bijdrage, met tal van in teressante bizonderheden; voorts van Dr. G. Wallbach, getiteld: „Waarom kweeken wij geïsoleerde lichaamsweefsels? J. W. B. v. d. Stigchel over „De reiniging van het zee water in kleine aquaria"; W. E. v. Wijk over „De kalender der Maya's" en Th. Mol over de Nederlandsche walvischvaart. Voldoende om te bewijzen, dat gestreefd is naar veel zijdigheid. De artikelen zijn met 11 teeke- ningen en foto's verlucht. Siidschdfteit „In Weer en Wind". „In Weer en Wind", maandblad voor na tuurliefhebbers, een uitgave van de N. V. W. L. en J. Brusse te Rotterdam, onder re dactie van Rinke Tolman en ds. J. J. van Schaick, geeft in het Juli-nummer weer 'n aantal interessante artikelen met tal van mooie foto's en teekeningen, die op het witte kunstdrukpapier bizonder goed afdrukken. Niet alleen de foto's echter leggen getuige nis af van het feit, dat „In Weer en Wind" tot de best verzorgde tijdschriften op het gebied van natuurleven en folklore be hoort. Oók en vooral de artikelen bewijzen dat én door den inhoud én door den vorm. Uit dien inhoud noemen we artike len over „De Beer" door Simon de Waard, „Natuur bespiegelingen vóór anderhalve eeuw" door W. H. Dingeldeim, bijdragen over Wieren, de Stamuil. Fotografeeren in de natuur, aquarium en terrarium, enz. Hille vermogen". Het vacantienummer van Wiegekind en Kleuter, uitgave Spin en Zn. onder redactie van mevr. J. RiemensReurslag is wel een zeer aantrekkelijke aflevering van dit frissche, interessante tijdschrift geworden. Het wordt ingeleid met een korte be schouwing van mevr. C. M. van Gaerthé, „Wat vrouwenhanden Verder bevat het een propagandastukje om de kinderen de vacantie in eigen land te laten doorbrengen, en een paar zeer le zenswaardige bijdragen, „Kinderhandjes", van Dra F. C. Heyster en „Op welke leef tijd moet een kind leren zwemmen" van W. A. van Liefland Jr. Er zijn medische bijdragen „Hoofdpijn bij kinderen" van A. M. E. Beerink—Trip, „Moeilijke kinderen" van J. M. Kaan—Hoffmeyer en „Het ge vaar dat insecten voor de kinderen kunnen opleveren" door B. H. Landwehr. Er is een aardige brief uit Java, de beste oplossingen van de prijsvraag „Welke kinderwagen?" worden gepubliceerd, mevr. Doekesde Wilde begint een gevoelige schets „Ik en mijn zusje" en D. L. Daalder vervolgt zijn „Overpeinzingen van een Grootvader". Het tijdschrift bevat verder nog een ver haaltje en rijmpjes voor diegenen waar het heele tijdschrift om draait, de kleuters zclt een interessante statistiek, een boekbespr^ king, een vraagbaak en aardige voorbee den voor handwerken en handenarbeid. Het geheel krijgt zijn aantrekkelijk zien door den fleurigen omslag, de illustratie van de bijdragen en de 'el mooie kinderfoto's. jjUcktMUt DE POSTVLUCHTEN. De positie der vliegtuigen was gister! Uitreis: Gier te Bandoeng, Torenvalk Jodhpur, Buizerd te Athene; thuW" Wielewaal te Jodhpur, Uil te Medan. De Valk is gistermiddag te 2.53 zijn Indië-vlucht op Schiphol terug ftucgectijkcStad J. BERGEN. Geboren: Alida Martha Maria ,Y^cla- B. G. Delis en J. Spaans. Gerard j, sina Nicolina d. van N. Delis en Schouten. Ondertrouwd: Andreas Roobeek en Friederika Mayer te to 4' De ontslagen bij de W. P- A.^er> Ver. Staten zijn meer dan 590.000 ar van de „Werkers Alliance" in stak»» AeS gaan uit protest tegen de toepass»1 nieuwe wet, welke bepaalt, dat alle ders, die meer dan 18 maanden A. gewerkt hebben ontslagen bij de worde" .ii. New-York staken 40.000 arbeiders. De - tie heeft maatregelen genomen om ten te voorkomen. r

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6