de ronde van frankrijk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Dieren^Jamboree. VRAAG EN AANBOD lien&dorp JU&vwciaal Ttieuws SPRUTOL derdeblad De tweede welverdiende rustdag in Toulouse. peest in de Nederlandsche equipe, BROS ALS BESCHUIT O OlrC<U NOORDSCHARWOUDE OUDE NIEDORP Zomersproeten KOEDIJK ZUIDSCHARWOUDE BERGEN WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, TEXEL I yfiti rennen# T o u I o u s e, 20 Juli. (Van een specialen V Wieïu'denken, dat een rustdag voor de coureurs beteekent, dat zij nu werkelyk den 'anschen dag niets te doen hebben heeft er «een idee van hoevele verschillende zaken in die enkele uren tyds moeten worden op geknapt. Zeker, wanneer men onder een rustdag alleen verstaat, dat de renners dien dag niet behoeven te fietsen, dan is de rust volmaakt. In andere opzichten is het even wel niet het geval. Toulouse is een centrum van Fransche wielersport. Men heeft onder de coureurs favorieten en vele honderden verdringen zich derhalve voor de hotels van de ren ners om een handteekening van hen machtig te worden, zoodra zij zich vertoonen. Men moet inderdaad deze belangstelling in alle kringen van jong tot oud meemaken om haar volkomen te begrijpen. Iedereen spreekt over de ronde, iedereen voelt zich expert, bespreekt de tactiek van de deel nemende ploegen en dat het er op hoeken van straten en in café's buitengewoon druk toegaat, ligt opgesloten in de mentaliteit van den Franschman, die zich heel spoedig warm maakt en met uitbundig brio zijn standpunt, goed of verkeerd, verdedigt. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het vrouwelijke gedeelte van de bevolking zich hierbij niet onbetuigd laat. Neen, rust krijgen de renners slechts in betrekkelijke mate. Vroeg in den morgen staan de rijdende wielerherstelplaatsen van de ploegen al voor de hotels en de renners haasten zich om eventueele gebreken aan hun karretjes zoo afdoende mogelijk te laten herstellen. De Pyreneeën hebben niet alleen invloed gehad op de renners maar ook op het materiaal. Daarna volgt het lezen van de post, welke zonder eenige overdrij ving bij pakken tegelijk wordt bezorgd. En wanneer de coureurs ten slotte probeeren een luchtje te gaan scheppen, dan beneemt het opdringende publiek hen prompt, overi gens met goede bedoelingen, hun adem. Zoo vergaat een rustdag in drukte. De be volking profiteert ten volle van het feit, dat de karavaan van den Tour de France in Toulouse is aangekomen en men weet dat de tijd kort is, want morgen is alles weer voorbij en is de volgende stad aan de beurt. Jarige Nederlanders. De interesse van het publiek voor de rustige Nederlanders, die zoo'n uitste kend figuur slaan in de ronde, is niet minder dan voor andere ploegen. In het ploegje Nederlandsche coureurs echter is vandaag een speciaal feest gevierd. Twee onzer landgenooten vieren n.1. midden in den zwaren tour hun ge boortedag. Janus Hellemons werd vandaag 27 jaar en Jan Lambrichts wordt morgen 24 jaar. Hoewel de training een uitbun dige viering verbiedt, heelemaal zonder herdenking ging het toch ook weer niet. Zoo kwamen de Nederlandsche coureurs en e Nederlandsche journalisten, die dit jaar e ronde volgen, hedenavond aan een diner yeen. Er werd wat gedronken, zij het zui- 'g, ook al weer in verband met de training, t namens de Nederlandsche sportjourna- HprT' 16 ^ou'ouse vereenigd, werden aan _,.emons en Lambrichts, met de hand ge- den sierborden aangeboden. voo^ ffrSC^te 'n ^et kleine groepje een jj r r®"eüjke stemming, trouwens hoe kon winJr i ,anc®ers: de coureurs zijn door groote van^en heengekomen, de plaatsing als i°n^e renners> zoowel in de persoonlijke de landenrangschikking is voortreffe- Ward Vissers, de Belgische bergen- bedwinger. lijk, en hoewel onze ploeg twee verliezen heeft moeten leiden Sijen is hedenavond naar Nederland vertrokken zijn de overige Nederlandsche zes coureurs met de beste voornemens bezield ten opzichte van het resteerende zeer zware gedeelte van de Ron de van Frankryk. Met de beste voornemens inderdaad, voor zich persoonlijk nu zij de bergen hebben overwonnen en voor het succes van de Nederlandsche equipe, welke thans in den strijd om de beste plaatsen ten volle meetelt. Geen kopman in de Hollandsche ploeg? Er zou op dezen middag te Toulouse in den kring van onze landgenooten wel meer over de te volgen tactiek worden gesproken. Men begrijpt waarover het ging: moet er in onze equipe een kopman worden aange wezen in het volgende gedeelte van de ronde of, hetgeen op hetzelfde neerkomt, moeten enkele renners in het volgende gedeelte als „knecht" vertrekken? Het is inderdaad een ongelooflijk moeilijk probleem, wanneer men niet weet hoe de stemming onder de coureurs van een ploeg zelf is. Het is een onontwarbare puzzle, omdat met zooveel om standigheden rekening gehouden moet wor den. Er zyn in de ronde ploegen, welke uit Parijs vertrokken met een kopman. Het systeem heeft gefaald. Op aanraden van Joris van den Bergh kregen onze landgenooten zelf te beslis sen en de resultaten zijn verrassend goed. Het is de geest van vriendschap en het welbegrepen eigen belang, welke de oplossing moeten brengen. De Zuid-Limburger Lambrichts zou door zijn plaatsing in de algemeene rangschikking de Nederlandsche kopman moeten zijn, maar zou men Hellemons het knechtschap willen opdragen met het risico, dat deze moedige, verbeten renner uit de ronde zal moeten verdwijnen, omdat hij op het oogen- blik niet gunstig is geplaatst? Moet de Kor- ver dan zijn moeite aan een anderen ploeg maat wijden, terwijl hij een man is, die etappes kan winnen? Anton van Schendel is de reserve voor de landenploeg, welke momenteel gevormd wordt door Lambrichts, Albert van Schendel en Dominicus, welke laatste gisteren in de bergen opvallend fraai heeft gereden. Het is voor ons duidelijk, dat de renners zelf uit eigen belang Lambrichts zullen steunen. Opdracht is een vorm van dwang en dwang zou de stemming van vriendschap en saamhoorigheid, welke thans in het Ne- E«kele ALKMAARSCHE CUURANT VAN VRIJDAG 21 JULI 1939. vuile melk chocolade BIJ IJWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPOTS derlandsche gezelschap heerscht, kunnen breken.. Zou men denken, dat een renner, aange wezen als knecht, niet te kampen krijgt met een minderwaardigheidscomplex, wat hem zijn plaats in de ronde kan kosten? Zonder eenigen twijfel mag men spe- culeeren op de vriendschap van de Hol landsche jongens, die niet alleen ver heugd zijn over elkanders succes, maar ook steun aan elkaar weten te gever,, wanneer steun op een bepaald oogenblik noodig mocht zijn. Geen kopman in de Nederlandsche ploeg of liever: geen knechten, op die wijze be ginnen de Hollandsche jongens morgen aan de tiende etappe van Toulouse naar Mont- pellier. Er wachten weer moeilijkheden ge noeg. Na den start om zes uur rijden de ren ners eerst een derde etappe van Toulouse naar Narbonne over een afstand van 148,5 k.m., dan volgt een tijdrit over 27 k.m. van Narbonne naar Beziers en ten slotte volgt het derde gedeelte van Beziers naar Montpel- lier, over een afstand van 70,5 k.m., zoodat in totaal 246 k.m. zal moeten worden afge legd. Nu nog feest!! Maar nu is het nog feest, ook voor de beide van Schendels, die in Toulouse thuis zijn, en een ongelooflijke populariteit genieten. Vanmiddag waren wij aanwezig bij een ont vangst in de wijk Sainte Agnes door de Toulouse Veloclub, waarvan Albert en An ton lid zijn. Men is er trotsch op onze land genooten, trotsch ook op hun voortreffelijk werk in de moeilijke ronde. Morgen wacht weer het zware werk, dat des te moeilijker zal zijn naarmate het einde gaat naderen. De strijd gaat zich verscherpen, maar één ding staat vast: onze equipe zal voor haar plaats vechten met vollen inzet van krach ten. Zes Hollanders starten morgen vroeg voor de volgende, tiende etappe. Hun werk is de volle belangstelling waard. U^. 'e"ngen in de 7e etappe: Kint, van Schendel, Fréchaut en Galateau gingen er op 20 k.m. voor het plaatsje Dax van door. René Vietto, nóg de drager van de gele trui. Voetbal FINLAND—ITALIË. De landenwedstryd FinlandItalië, welke gister te Helsinki werd gespeeld, eindigde in een 32-overwinning voor de Italiaan- sche ploeg. Het gemeenschappelijk gasbedrijf. Verschenen is het verslag over den toe stand en de exploitatie van het gemeen schappelijk gasbedrijf van de Langendij- ker gemeenten en Sint Pancras, over het jaar 1938. Ook dit verslag moet weer aanvangen, aldus het algemeene overzicht, met de me- dedeeling, dat de economische toestand van onze streek, waarvan ons bedrijf in hooge mate afhankelijk is, nog bij voortduring on bevredigend is. Waar tevens door den ver koop van het G. E. B. een concurrent is ontstaan voor kookdoeleinden, mag het ze ker tot voldoening stemmen, dat het gas- debiet zich gehandhaaft heeft, wat in hoofd zaak wel te danken is aan hoogere petro- leumprijzen, waardoor een overgang van petroleum naar gas heeft plaats gevonden. Ter bevordering van het gasverbruik wer den 5 kookdemonstraties gegeven, die zich in een zeer druk bezoek mochten verheu gen; daaraan verbonden werd een acquisi tie bij de verbruikers, waardoor in het al gemeen de belangstelling voor het gas aangewakkerd werd. Voor de verdere op voering van het gasverbruik is het nood zakelijk, dat een intensieve propaganda wordt gemaakt en wel voornamelijk door huisbezoek. De aanstelling van een acqui- siteur(trice) is daarvoor de eenige juiste manier, hoewel direct opgemerkt moet wor den, dat de daarvoor te besteden gelden pas op den duur rendabel zullen worden. Tengevolge van lagere cokes- en hoogere kolenprijzen sluit de exploitatie met een nadeelig saldo, te dekken uit de reserve. T. a. v. den toestand van de fabriek wordt medegedeeld, dat aan de gebouwen het normale onderhoud werd besteed. De ge bouwen verkeeren in uitstekenden staat. Van de kameroveninstallatie werd de op bouw van den bluschtoren geheel ver nieuwd. Verder werden de beschermkappen der kamerdeuren in de 5-kameroven ver nieuwd. Overigens was het onderhoud nor maal. In het hoofdbuizennet werd bij de strenge vorst in December bij enkele brugleidingen last ondervonden van bevriezing. Door om- kokering en vulling met zaagsel zal een dergelijk euvel zich in de toekomst wel niet meer herhalen. De totale lengte van het buizennet bedraagt 20185 M. In het af- geloopen jaar werd een gasfornuis en 1 dubbelkomfoor in huurkoop verstrekt. De vernieuwing van dienstleidingen en meters wordt geregeld voortgezet. Er zijn in 1938 2168400 kig. kolen ver werkt, waaruit 36.9 M3. gas werd verkre gen in droog bedrijf. De gemiddelde kolen- prijs was in 1938 10.93 per ton, inclusief vlet- en losloon. In 1937 was deze prijs 9.53, in 1936 7.91, in 1935 7.79 en in 1934 7.61. Geproduceerd werd 800800 M3. gas. De totale gasaflevering vermeerderde met 8530 M3. of 1.1 pet. Het gasverbruik ooor particulieren vermeerderde met 7249 M3 of 1 pet. Het aantal geplaatste meters verminder de met 82 tot 2123, waarvan 1307 gewone en 816 muntmeters. Het aantal vastrecht- gebruikers bedroeg per 31 Dec. 802. De opbrengst van de verkochte cokes was 6218.27 of 0.6024 per H.L., tegen 0.6159 in 1937. De opbrengst van de ver kochte koolteer was 1837.57 of 2.40 per 100 k.g., tegen 2.38 in 1937. De financieele resultaten van het bedrijf was een nadeelig saldo van 279.09. Hier bij dient opgemerkt te worden, dat de ex ploitatie met eenige onvoorziene uitgaven tot een totaal van 838.55 extra is belast. Er is voor 3085 aan uitbreidingen be steed. De verlies- en winstrekening 1938 sluit op een totaal bedrag van 75934.19. Aan onderhoud is 2474.49 besteed. Op vaste activa is 1405 afgeschreven. De balans geeft een eindcijfer van 153560.30. Onder de bezittingen komen de voorraden voor tot een bedrag van 18227.65. de vaste activa voor 119690. Onder de passiva is opgenomen: Kapi taal 81832.80, kasgeldleening 47000 schuld aan het gem. electr. bedr. 14638.36. Het reservefonds is, na afschrijving van het verlies over '38 teruggebracht tot 233.44. Aanleg rijwielpad. Met den aanleg van een rijwielpad langs den provincialen weg vanaf de Weelbrug naar de schutsluis te Noordscharwoude is een aanvang gemaakt. Dit is een mooi stuk werk waaraan verschillende arbeiders uit de aangrenzende gemeenten werk vinden. verdwijnen spoedig door een pot Bij olie Drogisten Openbare verkoopm^. Gister werd te overstaan van notaris Roos in het openbaar verkocht een huis en een perceel bouwland behoorende tot de nalatenschap van de wed. Jn. de Mayer. De uitslag was dat kooper van het huis werd P. Hartland, timmerman, alhier voor 791. Het bouwland bracht 50 per snees op. Kooper werd de heer J. K. Beets. Donderdagmorgen is een groote veeauto, bij het passeeren van een autobus tegen den gevel van den winkel van den heer J. G, aangereden. Het huis werd ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te veel ineens. Donderdagmiddag toen de incasseerder van de gemeente-gasfabriek, de heer J. v. d. A. bij een zijner klanten een lucifer zou aanstrijken, vloog het geheele doosje met lucifers in brand. V. d. A. heeft hierdoor een flinke brandwonde aan de hand opgeloopen, welke door dr. Wilmink behandeld moest worden. Onderwijsbenoemingen. Als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L.-school alhier is in de plaats van de tijdelijk aangestelde leerkracht mevr. G. MeulemanLangedijk te Nieuwe Niedorp, die wegens ongesteldheid haar functie niet kon aanvaarden, benoemd mej. J. G. Door- neveld te Bussum. Door het bestuur der St. Ursulaschool alhier is als kweekelinge met akte be noemd mej. A. Entius te Berkhout. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Huishoudkamp op Texel. Het Nederlandsche Verbond van Chris ten Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigin- gen organiseert in de serie huishoudkampen over het geheele land een huishoudkamp in het Kamphuis „De Pelikaan" bij de Koog op Texel van 19 September3 October. Dit kamp is gratis toegankelijk voor meis jes van 1624 jaar, die niet meer op school en niet in een huishoudelijke betrekking zijn. Ook 15-jarigen mogen zich aanmelden. De reiskosten moeten door de meisjes zelf worden gedragen, daarom worden zij per fiets verwacht. Deze huishoudkampen, waarin alle huis houdelijk werk door de meisjes onder des kundige leiding verricht wordt, bieden veel fleurigheid en mogelijkheid van levensop- bouw voor onze jonge meisjes. Handenar beid, ochtendgymnastiek, spel en zang wor den beoefend, terwijl inleidingen over Hy giëne, De levenstaak van het meisje e.d. meer bewustheid in het leven der meisjes trachten te brengen. Hier wordt een belang rijk stuk geestelijke en moreele herbewape ning verricht. Het Departement van Sociale Zaken ver leent Rijkssubsidie, waardoor een groot deel der kosten wordt gedekt. De leiding is Prot. Christelijk, aangewezen door het Verbond. Hoofdleidster zal zijn mejuffrouw D. W. Swets, secretaresse van genoemd verbond, verder is er een leerares landbouwhuishoud- kunde, een leidster voor handenarbeid, spel en zang en een voor koken. Een uitzet is voor deze kampen niet vereischt; een klein lijstje van benoodigdheden wordt toegezon den een week voor aanvang van het kamp. Verbondsleden en niet-verbondsleden zijn welkom! Opgave-formulieren zijn gratis verkrijgbaar bij mejuffrouw H. Meerburg, Koninginneweg 109, Haarlem, voor de Texelsche meisjes bij mevrouw H. Visser Dewald, Ned. herv. pastorie, den Burg, die evenals mejuffrouw M. van der Voort van Zijp, Schotersingel 159, Haarlem, tot alle inlichtingen bereid zijn. In voorbereiding zijn eveneens een huis houdkamp te Apeldoorn, Sneek en Zoute- lande, waarna nog een veertiental kampen dezen winter zullen volgen. Hoe groot de belangstelling is voor dit soort kampen moge hieruit blijken, dat in de provincie Zeeland zich het vorig jaar 58 deelneemsters meldden, in Drente 125, in Groningen 31, in Friesland ruim 50. Helaas konden niet allen j>eplaatst worden, wie het eerst zich meldt, heeft de grootste kans. 81. Joko deed ondertussen zijn uiterste best, om zijn lachen in te houden. Maar het kostte hem zoveel moeite, dat zijn hele gezicht vertrokken was. Big sprong woedend overeind en wou weglopenmaar de emmer ging mee, want die bleef netjes vastzitten. 82. Toen kon Joko zich ook niet langer goedhouden. Hij gierde het uit. De andere jongens kwamen toelopen en scha terend van het lachen probeerden ze de emmer van Biggie af te trekken. Maar hoe het mogelijk was, begreep je niet, het ding zat zo vast als een huis.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7