aüi— Geruchten over onderhande lingen met Duitschland. Hudson sprak met Wohltat als particulier. Tsjéchen verzamelen geld voor wapenen. Vervolging van tegenstanders in Bohemen. Anti-Britsche actie te Tientsin en Peking. Turkije viert aanhechting van het Sandjak. Naggiar, Seeds en Strang spreken met Molotof. Greiser wil op jacht met Burckhardt. Poolsche studenten te Dantzig in arrest. Een beeld van Podin te Verdun onthuld. Nieuws in 't kort. öómih zilt! derde blad le serie: Glossy Silk 770 M., Postduifje 760 M., A Farm Relief 730 M„ Claudy O. 740 M., Xerxes 770 M. en Carla Scott 710 M. 1. A Farm Relief, tijd 1.0614. 2e serie: Rabenhaupt 760 M., Colombia S. 700 M„ Fatima 780 M., Flora Mc. Elwyn 770 M., Buziau K.W. 730 M. en Douglas H. 710 M. 1. Fatima, tijd 1.06. 3e serie: Zampa v. N.Z. 740 M., Amiens II 720 M., Carma Norton 720 M., Edzard 770 M. en Silver Scott 710 M. 1. Edzard, tijd 1.07. 4e serie: Cavalcade 700 M., Maya Tod- dington 770 M., Welkom 760 M., Sister Bond 770 M. en Abdul 740 M. 1. Maya Toddington tijd 1.09. 5e serie: Jade 770 M., Zonnestraal 740 M., Y Kernei 760 M„ Yack 730 M. en Bles Tony H. 700 M. 1. Y Kernei, tijd 1.07. Finale: 1. A Farm Relief 730 M., van M. P. v. Renswoude te Wassenaar, rijder L. Ensing, tyd 1.04142. Y Kernei 760 M., van J. Haan te Wormer, rijder J. Haan Jr. Niet geplaatst: Fatima, Edzard en Maya Tod dington. III. Buziau K.W.-prijs. Draverij B. Prijzen 100, 40, 20 en 2 x 10. le serie: Flora Mc. Elwyn 770 M., Douglas II. 710 M., Rabenhaupt 760 Mt, Yack 730 M., Buziau K.W. 730 M. 1. Douglas H., tijd I.0814. 2e serie: Y Kernei 760 M., Cavalcade 710 M., Silver Scott 710 M., Abdul 740 M., Maya Toddington 710 M. 1. Y Kernei, tijd 1.06. 3e serie: Amiens II 720 M., Claudy O. 740 M., Bles Tony H. 700 M., Zampa v. N.Z. 740 M. en Fatima 780 M. 1. Amiens II, tijd 1.04. 4e serie: Sister Bond 770 M., Glossy Silk 770 M., Edzard 770 M., Carla Scott 710 M. en Xerxes 770 M. 1. Glossy Silk, tijd 1.0414. 5e serie: Welkom 760 M., Postduifje 760 M., Carma Norton 720 M., Zonnestraal 740 M. en Jade 770 M. 1. Welkom, tijd 1.04. Fina: 1. Amiens II 720 M. van J. Vrijland, rijder P. Bennekom, tijd 1.04; 2. Y Kernei 760 M. van J. Haan te Wormer, rijder J. Vergaai; 3. Welkom 760 M., van M. J. Kout, Amsterdam, rijder J. van Leeuwen Jr.; 4. Glossy Silk 770 M., van L. Combee te Pur- merend, rijder eig.; 5. Douglas H. 710 M., van A. Blom te Beverwijk, rijder A. Witte- veen. DRAVERIJEN MEREVELD. Op Mereveld bij Utrecht werden drave rijen gehouden, welke de volgende resul taten hadden: Aanmoedigingsdraverij, 4e klasse, 1650 M. I. Amalia in den tijd van 2 min. 32.2 sec., kilometertijd 1 min. 32.2 sec.; 2. Caid 2 min. 33 sec., kilometertijd 1 min. 35 sec. Prijzendravery le klasse 2080 M.: 1. Snowdown 2 min. 56 sec., K.M.-tijd 1 min. 25.4 sec.; 2. Érecles 2 min. 56.8 sec., K.M.- tijd 1 min. 25 sec. Pryzendraverij, 4e klasse, 1650 M.: 1. Bo- bichon 2 min. 27 sec., K.M.-tijd 1 min. 29.1 sec.; 2. Baroline 2 min. 28 sec., K.M.-tijd 1 min. 29.7 sec. DRAVERIJEN TE NOORDWOLDE. De uitslagen van de kortebaandraverijen over maximaal 800 Meter, welke te Noord- wolde werden gehouden, luiden: Draverij A: Xoli (eig. wed. A. Sierdsma, Weidum) tijd 1 min. 5.8 sec.; 2. Windekind (eig. P. Kramer, Nijland). Draverij B: 1. Ulaan O. (eig. wed. J. Oos- ting, Wolvega) tijd 1 min. 9 sec.; 2. Alrig.nt eig. U. W. de Jong, Oranjewoud). Draverij C: 1. Frances May (eig. B. de Vries, Oranjewoud), tijd 1 min. 5.5 sec.; 2. Alright (eig. U. W. de Jong, Oranjewoud); 3. Windekind (eig. P. Kramer, Nijland). Z wemmen. DE 3)4 K.M. ZWET-TOCHT. De z. v. ,Het Zwet", die vorig jaar zoo veel succes had met den door haar georga niseerde 3 K.M. Zwettocht, heeft deze prestatie-tocht thans wederom op het zwem-programma geplaatst, en wel op Zondag 13 Augustus. Bij dezen tocht gaat het er niet om wie als eerste de finish bereikt, doch alleen om het afleggen van den afstand, waarvoor on geveer 1 \4 uur noodig is. Ieder, die de tocht van Wormer naar Jisp, dwars over het meertje het Zwet volbrengt, ontvangt een speldje, terwijl de vereeniging met 't grootste aantal deelnemers in het bezit komt van een vereenigingsprijs. In 1938 was dat Nereus met 21 deelnemers, vanuit Alkmaar werd toen door 9 D. A. W.- leden aan de tocht deelgenomen, waarvan er 8 de finish bereikten. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Evenals in 1938 te Haarlem, zal ook thans te Doetinchem een D. A. W.-lid deel nemen aan de Nederlandsche zwem-kam- pioenschappen, ,die aldaar aan het einde van deze week, samen met het Horthy Cup waterpolo-tournooi, zullen beginnen. Nu Mays, die vorig jaar de finale van het nummer 200 M. schoolslag heeren bereikte, dit jaar door verblijf elders niet aanwezig zal kunnen zijn, is Dick Imhülsen, die eveneens op de 200 M. schoolslag zal star ten, de eenige Alkmaarsche vertegenwoor diger. Zijn bekendste tegenstanders zijn: Smitshuizen, A. Z. 1870; de Vries, Star; Reton. Ziah: Korpershoek, RCZ; Gerkens. Nereus en Heetveld, U. Z. C. EEN MOOIE PRESTATIE. De directeur van het hotel Weimar te Rotterdam, de heer J. G. W. Feitsma, is Zondagochtend te 10.18 uur op de grens van de gemeente Rotterdam gestart voor een zwemtocht naar Hoek van Holland. Te 14.06 kwam hij aldaar in de Berghaven aan. Deze afstand bedraagt ongeveer 28 kilometer. Athletiek MEJ. TESTONI VERBETERT WEDEROM WERELDRECORD 80 M. HORDEN. Tijdens de internationale sportwedstrij den te Garmisch Partenkirchen heeft de Italiaansche athlete, mej. Claudia Testoni, het wereldrecord op de 80 M. horden ver beterd door dezen afstand af te leggen in II.3 sec. Precies een week geleden had zij het record met 11.5 sec. op haar naam ge bracht tijdens den landenwedstrijd Italië Duitschland te Milaan. Een tweetal Engelsche bladen hebben be richt, dat aan een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar in Londen plannen zouden zijn voorgelegd volgens welke Duitschland een crediet van een millioen pond sterling be loofd zou worden, indien het bereid is tot een aanzienlijke ontwapening over te gaan en eenigen vorm van internationale controle zijner bewapenings productie toe te laten. Zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde wordt dit gerucht tegengesproken. In aansluiting op de berichten in de bla den over bovengenoemd plan, publiceeren de Londensche kranten thans echter met vette letters de erkenning van Hudson, den minister van overzeeschen handel, dat hij met Wohltat gesproken heeft over „een plan waarvan slechts een verdraaide lezing is ge publiceerd". Hudson heeft er, naar hij schrijft, den na druk op gelegd, dat hij het Wohltat uitslui tend als particulier en on-officieel heeft ge sproken. Hij zou gezegd hebben, dat Wohl tat hem om een onderhoud had verzocht, waarou zij hadden gesproken over den we reldhandel en de mogelijkheden, de moei lijkheden te boven te komen. Zij hadden een plan uitgewerkt, waarvan de voornaamste punten zouden zijn, dat Hit- Ier zou worden medegedeeld, dat Engeland en zijn bondgenooten zich zouden verzetten tegen iedere poging van Duitschland, Euro pa met geweld te overheerschen, doch in dien Hitier terugkeerde naar den weg van vrede en diplomatieke onderhandeling, zou den Engeland en zijn bondgenooten er voor zorg dragen, dat Duitschland een billijk deel kreeg, met inbegrip van toegang tot de grondstoffen, terwijl Duitschland hulp zou worden verleend om van den voet van oor log over te gaan naar ontwikkeling van de vreedzame industrieën, mits Duitschland zou toestemmen in beperking der bewape ning, zoo niet feitelijke ontwapening en zich uit Tsjecho-Slowakije zou terugtrekken. Hudson zou ontkend hebben, dat tijdens het onderhoud eenig cijfer voor een nationale leening aan Duitschland is genoemd. Wohl tat zou aan de Duitsche ambassade medege deeld hebben, dat hij een „vredesaanbod" van de Britsche regeering zou hebben ont vangen. Hudson deelde mee, dat Chamberlain waarschijnlijk nog vandaag een verklaring zal afleggen over deze kwestie. Tsjechische leiders te Washington ver klaren, dat de in de Ver. Staten wonen de Tsjechen en Slowaken groote bedra gen bijeenbrengen welke naar Europa gezonden worden als bijdrage voor den strijd tegen de Duitsche overheersching van de vroegere republiek. Een deel van het geld wordt besteed voor den aankoop van geweren en munitie en het onderhoud van groepen die in het ge heim tegen de Duitschers in Tsjechc- Slowakije werken. Dr. Benesj heeft mede daartoe de laatste maanden een rondreis gemaakt, de blijven de erkenning van Hurban door de Ameri- kaansche regeering als Tsjechische gezant in Washington, en het succes van het Tsje chische paviljoen op de wereldtentoonstel ling te New-York, dragen er sterk toe bij, de Ver. Staten te maken tot een centrum voor het Tsjechische nationalisme in bal lingschap. Berichten uit Bohemen. Hacha heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vorming van een „nationale rechtbank", die er mede belast zal zijn een onderzoek in te stellen naar de financieele positie van personen, die een belangrijke rol hebben gespeeld ten tijde van de republiek. De rechtbank zal de volgende week in functie Automobilisme CARACCIOLA WINT DEN GROOTEN PRIJS VAN DUITSCHLAND. Gister is op den Nürburgring de twaalfde groote prijs van Duitschland verreden, wel ke door den Duitschen coureur Rudolf Ca- racciola met Mercedes Benz werd gewon nen. Hermann Müller met Auto Union werd tweede, terwijl Paul Pietsch met Maserati de derde plaats bezette. Op twee ronden volgde de Franschman Dreyfus met de La Haye voor Tazio Nuvolari met Auto Union. Negen wagens gaven den strijd halver wege op. Direct na den start nam Hermann Lang met Mercedes Benz de leiding, gevolgd door van Brauchitsch, eveneens met Mercedes Benz. Doch na enkele ronden moesten zoo wel Lang als von Brauchitsch opgeven we gens het warmloopen van den motor. Ook Stuck en den Franschman Sommer trof het zelfde lot. De race om den grooten prijs van Duitsch land werd een spannende strijd, want in elke ronde ongeveer veranderde de volgorde. Eerst leidde Pietsch, doch even later lag Nu volari aan den kop. Brandei met Mercedes Benz maakte een snelle ronde met een ge middelde uursnelheid van 130.6 K.M., maar in de volgende ronde kwam hij in een grep pel terecht en viel uit. De uitslag luidt: 22 ronden, 501.8 K.M.: 1. Caracciola (Duitschland met Mercedes Benz uw P1"1- 41,4 sec' <gem- uursnelheid 122 K.M.); 2. Hermann Müller (Duitsch land) met Auto Union 4 uur 9 min. 39.3 sec (gem. uursnelheid 120.6 K.M.); op een ronde: 3. Paul Pietsch (Duitschland) met Maserati, 4 uur 12 min. 6.3 sec.; op twee ronden: 4. Dreyfus (Frankrijk) met De La Haye, 4 uur 30 min. 16.2 sec. treden. O.m. zal een onderzoek worden in gesteld naar de leden van het bureau der „nationale solidariteit", de vroegere Tsje- choslowaaksche parlementsleden, de leden der vroegere regeeringen vanaf 1918, even als talrijke politieke en financieele persoon lijkheden en hun familie. Alle persoonlijk heden moeten een lijst van hun bezittingen binnen drie maanden indienen. Ingeval zou worden vastgesteld, dat zij voordeel getrok ken hebben van hun openbare functies om zich te verrijken zouden de bezittingen ge- confiskeerd worden en zouden de dossiers ter beschikking worden gesteld van den strafrechter. Te verwachten is, dat deze maatregel ge bruikt zal worden als voorwendsel om de Tsjechische oudpolitici te treffen. Zoo zou den, naar verluidt, 25 pCt. van hen „ver dacht" zijn. Het „ministerie van nationale defensie" te Praag meldt, dat de recruteering voor het Tsjechische regeeringsleger geëindigd is. Het leger zal bestaan uit ongeveer 15.000 man en zal zijn samengesteld uit Tsjechoslowaak- sche oud-officieren en -onderofficieren. Het zal optreden bij groote rampen en zal met den ordedienst belast zijn. De voornaamste contingenten zullen in Praag en Brno gele gerd worden. Het Ceteka publiceert een aanvulling op het decreet betreffende de Joden, dat nog strenger wordt gemaakt: de Joden zullen bij de autoriteiten al hun gouden, zilveren en platina voorwerpen moeten afgeven, met in begrip van hun trouwringen. Een groot aantal Chineezen heeft volgens Domei in een te Tientsin gehouden vergade ring besloten de Britsche valuta te boycot ten en te weigeren Japansche of Chineesche goederen te verkoopen aan de Engelschen, teneinde de economische blokkade van de Britsche concessie door te voeren. Tevens hebben zij tot verschillende andere anti- Britsche maatregelen besloten. Inmiddels slaan de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin nauwkeurig de Britsche houding gaande, wegens de berichten uit Londen, dat de Chineesche ambassadeur tracht van Engeland een leening van drie millioen pond los te krijgen tot stabilisatie van de Chinee sche valuta. De Japansche militaire autori teiten zyn van meening, dat indien de Brit sche regeering nieuwe credieten aan het be wind Tsjang Kai Sjek verleent, Engeland daarmede aantoont vast te houden aan zijn pro-Tsjang en anti-Japansche politiek, en dat derhalve de huidige onderhandelingen in Tokio doelloos zouden zijn. De door de Japanneezen aangestelde bur gemeester van Peking heeft Zaterdagavond een speciale waarschuwing uitgegeven aan de Engelschen, waarin hun op het hart ge drukt wordt de grootste voorzichtigheid te betrachten, wanneer zij wandelen in de stra ten der stad en waarin hun wordt aange raden geen tochtjes meer te maken naar mooie plekjes. In hetzelfde document wekt de burgemeester op tot uitbreiding van de anti-Britsche campagne. Hij verzoekt niet- Britschen vreemdelingen hun nationale vlag op hun auto's te zetten en ook op hun wo ning. De bedoeling is klaarblijkelijk de En gelschen meer te doen opvallen. Tot dusverre heeft de anti-Britsche beweging niet veel succes gehad. Tsjetsjau door Japanners bezet. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat de Chineesche bevolking van de stad Tsjetsjau in de Taihangbergen in de pro vincie Sjansi door de Chineesche bevolking is verlaten, teneinde een omsingeling te voorkomen. De Japansche troepen hebben een ontvolkte stad gevonden. De stad is de hoofdstad van een gebied, dat rijk is aan ijzer en steenkool. Gevechten te Sjanghai. Buitenlandsche bewoners van de weste lijke voorsteden deelen mede, dat tusschen Chineesche- en Japansche troepen gevoch ten is. Hieraan werd toegevoegd, dat het de hevigste gevechten waren sedert de bezet ting van de stad door de Japansche troe pen in 1937. Volgens Chineesche berichten zijn 3000 man van het geregelde Chineesche leger in het geheim doorgedrongen in de stad. De Japanneezen gebruiken handgra naten, mitrailleurs en loopgraafmortieren in de bestrijding van de Chineezen. Met vlaggen en illuminaties vierde Tur kije gisteren de aanhechting van het Sand jak Alexandrette, dat officieel werd over gedragen. De plechtigheden stonden in het teeken van de Fransch—Turksche vriend schap. Fransche en Turksche troepen na men er aan deel. De keerzijde. De wegen welke uit Alexandrette voeren zijn overvuld met vluchtelingen, voorname lijk Armeniërs, die het Sandjak verlaten nu de Turksche troepen er gisteren formeel hun intrek hebben genomen. De vluchtelin gen worden geschat op ongeveer 20.000 en zij begeven zich naar Beiroeth, Aleppo en Latakia. Uit een dorp van 400 gezinnen zijn 388 Armeensche gezinnen vertrokken, verschei dene andere kleine plaatsen hebben vrijwel al hun inwoners verloren. Gistermiddag hebben de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland, Naggiar en Seeds met Strang wederom een onderhoud gehad met den volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Motolof. Na afloop van de besprekingen werd vernomen, dat deze normaal verliepen en men verwacht, dat binnenkort wederom een bespreking zal worden gehouden. Na het onderhoud met Motolof hebben Naggiar, Seeds en Strang nog een bespre king gevoerd. De rapporten over deze be sprekingen zijn naar Londen en Parijs ge zonden. De Poolsche Kurjer W.rsawsky meldt, dat de president van den Dantzigschen senaat, Gieisei, hoogen Volkenbondscommissaits, Burckhart, heeft uitgenoodigd voor een jachtpartij van drie dagen in moerassen rondom Dantzig. De Dantzigsche politie heeft Zaterda£ middag 36 Poolsche studenten van 18 tot 20 jaar, gearresteerd, omdat ztf g n grens hadden overschreden. De stud®nte houden verblijf in een „ZOIferkamPHens Wierzyca in het district Kartuzy. Tl->da" een excursie verdwaalden zij en ov - schreden zij per ongeluk de grens. De ge arresteerden werden naar de poütiege- vangenis te Dantzig overgebracht. z,y moeten allen voor het gerecht verschijnen. De Poolsche spoorwegarbeider Augustin Potrykus, die enkele dagen geleden was gearresteerd, is na een summier proces veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf wegens „beleedigende kreten" aan het adres van de Hitlerjeugd. De Duitscher Frangois Rieschke is ver oordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, omdat hij niet geantwoord had op den groet „Heil Hitier". De man was lid van de Centrumpartij. De Dantzigsche politie heeft Zaterdag den Poolschen spoorwegarbeider Jan- kowski gearresteerd, die de functie ver vulde van stationschef van het Weichsel- bahnhof, aan de haven. Tijdens een huis zoeking bij hem had men twee Poolsche kranten gevonden. Toespraak van Forster. Gouwleider Forster heeft gisteren een toespraak gehouden tot vierduizend arbei ders van de scheepswerf Schichau. Hij gaf hierin toe, dat Dantzig militaire voorberei dingen heeft getroffen, hetgeen zoo dikwijls is ontkend en zeide, dat het thans niet meer noodig is op het Duitsche leger te vertrou wen, ook de Dantzigers zelf kunnen een ge weer nemen en zich verzetten. De Danzi- gers maken zich sterker en zijn thans op alle gebeurlijkheden voorbereid." Forster voegde hieraan toe, dat iedereen kan zien, dat nu mannen in dienst zyn ge roepen een „wandeling" van de Poolsche grens onmogelijk is geworden. „Andere sta ten mogen zich wapenen, doch op deze wijze zullen zij ons niet overrompelen. We heb ben het recht onze gestolen gebieden terug te vorderen en we zullen ze terug hebben". De vice-president van de Kamer en voor zitter van de commissie van onderwijs en schoone kunsen Ducos, heeft gisteren te Verdun voor de Saint Paul-Poort een mo nument onthuld, dat een Nederlandsch comité aan Frankrijk heeft aangeboden ter herdenking van de glorierijke verdediging van de stad. Het monument is een bronzen „Genius der overwinning", vervaardigd door Auguste Rodin en symboliseert de heldhaftige zelfopoffering van hen, die de stad hebben gered en de uiteindelijke over winning voorbereiden. Redevoeringen werden uitgesproken door Ducos, burgemeester Thiebaut van Verdun, baron van Lynden, vertegenwoordiger van den Nederlandschen gezant en mr. H. F. Doppler, voorzitter van het Nederlandsen comité. Schoener door vrachtboot geramd. - Een schoener van 70 ton, de „Crane Island", werd bij Quebec (Canada) door een onbe kend gebleven vrachtboot geramd. Er zijn vier dooden. Zwaar weder in Z.-Polen. - Geheel Zuid-Polen is door een hevig noodweer ge teisterd. De bliksem is geslagen in een schuur, waarin boeren een schuilplaats had den gezocht. Drie hunner werden op sla® gedood, en verscheidene andere gewond In verschillende districten is de oogst door den hagel volkomen vernield. De ontvoerde Amerikaansche geeste- Uke. - De vader van den ontvoerden Ameri- kaanschen geestelijke, Rev. Gerould Goldner heeft een geruststellend bericht van zyn zoon ontvangen, dat geschreven was op een gescheurd u't een zakboekje. Het luidde: Beste vader, ik word goed be handeld en hoop u spoedig weer te zien". De berging van de Thetis. - Alle ber gingswerkzaamheden bij de Thetis zijn tij- hep'k°PfSCh0ri' Vandaag zal wellicht een belangryke conferentie gehouden worden te Londen tusschen de admiraliteit en de bergingsleiding om een besluit te nemen over de volgende stappen. Spionnen in Argentinië veroordeeld - Twee spionnen in Argentinië, een man en een vrouw, Zyn veroordeeld tot resp. negen en eéni jaar gevangenisstraf. Zij stonden in verbmding met majoor Hanneford, dïe tot levenslange gevangenisstraf werd -ro^ee rdat hij gehe'me documen ten had uitgeleverd aan den generalen staf van een buitenlandsche mogendheid. Tot 20 jaar veroordeeld. - De Franc-v,. „Matin" meldt, dat de krijgsraad ta a Paul Lidy veroordeeld heSto^A?jï dwangarbeid, omdat hij aan een buSland! De Duitsche oorlogsgraven. De Duit sche oorlogsdood®, die begraven liggen in het Westen van Frankrijk, zullen gezamen- lyk in één groot graf te Nantes worden hti gezet. Dit geschiedt op verzoek van de Dmt" sche regeering, die tevens den burgemeesW van Nantes verzocht heeft toestemmine te geven voor de oprichting van een eedenk teeken op het kerkhof. Op elke origineele verpakking vindt deze garantie. Deze met Jeskuitdigi zorg samengestelde American Cigt- rette heeft de bijmndtntigtnxbap tedere keelprikkeling te ver mijden; zij verkwikt door haat zichten aangenamen smuk 20 stuks 25 cl 1ÖASTED AMERICAN CIGARETIES Van de Mongoolsch-Mandsjoerijsche grens. - De Sovjet-Russische en Buiten- Mongoolsche artillerie zou Zaterdag van den morgen tot den avond de Japansch-Mandsjoe- rijsche troepen aan den overkant van de Khalha rivier hebben gebombardeerd. De Sovjet-Russisch-Mandsjoerysche troepen hebben echter niet getracht de rivier over te steken met georganiseerde eenheden sedert Donderdag j.1. aldus meldt een Japaruch telegram van de troepen te velde aan Domei. Het bericht voegt hieraan toe, dat de Russisch-Mongoolsche troepen des nachts verkenningswerk verrichten. Gisteren is op nieuw de stryd ontbrand. Uit Hsingking wordt gemeld, dat een duizendtal Mongool- sche en Russische infanteristen tot den aan val overgingen. De Russische luchtmacht bombardeerde de Japansche artilleriestel lingen. Dag van den moord op Dollfuss een feestdag. - De vijfde verjaardag van den moord op Dollfuss zal morgen o.a. in Oos tenrijk gevierd worden als een feestdag. Een desbetreffende aankondiging is Zaterdag uitgegeven. Vuurgevecht in Sjanghai. - Wilson, een Amerikaansche barhouder te Sjanghai, is in het ziekenhuis overleden aan de verwondin gen, die hij heeft opgeloopen tijdens een schietpartij in het hartje van de interna tionale nederzetting, waarbij voorts twee Chineezen werden gedood en een Russische chauffeur benevens drie Chineesche politie mannen werden gewond. Het schieten be gon, toen een bende terroristen een aanval ondernam op de bureaux van een in het Chi- neesch gedrukt dagblad, dat Tsjang Kai Sjek steunt. De politie kwam tusschenbeid- en ruim vijftig schoten werden afgevuurd, terwijl ook handgranaten geworpen werden. Mijngasontploffing. - Door een mijr- gasontploffing in een steenkolenmijn te Okawa (Japan) zijn zeventien arbeiders be dolven. Amerikaansche oorlogsbodems te terdam. - Zaterdagmorgen is het eskader oorlogsschepen, bestaande uit den lichten kruiser Trenton en de torpedojagers Jacob Jones en Badger, te Rotterdam aangekomen. Direct na de aankomst ontving schout-bU" nacht officieel bezoek van Nederlandsche maritieme en andere autoriteiten. Vandaag zal de schout-bij-nacht officieele tegenbe zoeken afleggen, terwijl burgemeester Ou<j waarschijnlijk vanmiddag een visite za brengen aan de Trenton. Vijf personen onder lawine bedolven. Bij het beklimmen van een gletscher in de" staat Washington (V.S.) zijn vijf personen door een lawine bedolven. SA-leider wegens fraude gearresteerd- De Poolsche bladen melden uit Mem6.1' dat de Gestapo een der plaatselijke SA-lel* ders, Helmut Knurre, heeft gearresteerd, "ie speciaal uit Oost-Pruisen was gezonden o de nationaal-socialistische partij in rnelgebied te reorganiseeren. KnuH- wordt beschuldigd, van verduistering va een bedrag van 200.000 M. - Verdachte in spionnagezaak overleden' De „Figaro" meldt, dat Julien Poirier van de publiciteitsafdeeling van dit blad, die e» agen geleden wegens het in gevaar bre gf" va" de veiligheid van Frankrijk gea P,s eefd e.n in de militaire gevangenis v Cherchemidi opgesloten was, doch daar" wegens ziekte naar het militaire hosp1^ e ^iamart vervoerd was gisteravond overleden. tornt* blad Wijst er°P- dat- boewei de lijke actie thans vervalt, het niet rnin<j kbtf h t' dat 200 sPoedig mogelijk volled'g klaarheid wordt gebracht in de buitenland sche machinaties tegen Frankrijk.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10