Na drie maanden waakzaamheid. t'Buitenland Rechtszaken js&sr JCeek ÓL School Weecheeicht tweede blad Langs kust en grens. Hoe onze steden beschermd worden. Luchtdoelartillerie in volle actie. Nabeschouwing. p* Tal van ontploffingen in Engeland. Hernieuwde activiteit van de I. R. A. Duitsche activiteit in Roemenië. Sterke nazi-invloed in het Zuid-Westen. De finantieele besprekingen met Polen. Nieuws in 't kort. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. aardappelziekte- 3*Q*&(mdeH Stukht* t.t. races in alkmaa* c. fuhrmaW* Achterdam 3J, kw.: -u mv nn (Slot.) Alkmaar is garnizoenstad! Het huis vest het 2de regiment luchtdoelartille rie. En daarom is het voor ons, Alk- maarders, wel buitengewoon interessant om te weten, wat de luchtdoelartillerie eigenlijk is, wat haar taak is en hoe zij werkt. Op onze excursie hebben wij met dit hyper-moderne wapen nader kennis gemaakt en we hebben gezien hoe een zeer belangrijke provinciestad bewaakt wordt en beschermd wordt tegen vijan delijke vliegeraanvallen. En nu spijt het ons, dat wij in dit artikel een klein beetje technisch moeten zijn. Doch anders is het ons vrijwel niet mogelijk, om u eenig idee te geven van de beteekenis **an dit vuurwapen. Het is daar voor zelf te technisch! Al heel spoedig in den wereldoorlog, toen de luchtgevechten nog geschiedenis moesten maken, deed zich bij alle legers de behoefte gevoelen, om van den grond af de vliegtui gen te kunnen bestrijden en hoe meer de militaire luchtvaart zich ontwikkelde, hoe grooter werd die behoefte. Vooral, toen de strijdende landen op de proppen kwamen met hun bombardementsvliegtuigen. In het begin trachtte men die bombarde mentsvliegtuigen te verdrijven met jacht vliegtuigen, doch deze kwamen meestal te laat en dan had het vijandelijk apparaat reeds zijn verderf rondgestrooid. Toen trachtte men deze gevaarlijke toestellen te verdrijven met behulp van krachtig mitrail leur vuur en geweervuur, 't Succes was niet slecht, hoewel men nog niet over hulpmid delen beschikte. Maar laagvliegende bom menwerpers werden toch meer dan eens naar beneden gehaald. Later heeft men dit bestrijdingsmiddel meer geperfectionneerd; de mitrailleurs kregen hulpmeetrichtlijnen, speciale vizie ren en op 't oogenblik zal elke legerafdee- ling met behulp van mitrailleurs trachten een vliegtuig naar beneden te halen, als het maar niet hooger dan 400 meter boven den grond vliegtEen hoogte, die eigenlijk niet meetelt. Intusschen heeft men naar andere, meer moderne middelen gezocht. Zou men de ar tillerie kunnen gebruiken? Neen, dat ging In Alkmaar zullen voortaan de jongens worden opgeleid, die zijn ingedeeld bij de luchtdoelartillerie. Het zeer technische wapen, rond om een stad opgesteld en bediend door goedgeoefende manschappen, zal de stad afdoende beveiligen voor luchtbombardementen. Hoe deze artillerie werkt, hoe de manschappen oefenen, moge uit dit slot-artikel blijken. niet best. Het veldgeschut is daarvoor veel te traag; de maximum elevatie te gering (40°) en bovendien zou men wilde het geschut aan de allereerste eischen voldoen de loop van het kanon snel moeten draaien in alle richtingen. Een speciaal affuit bouwen voor dit veld geschut! Prachtig; want de elevatie werd verhoogd tot 80° en de loop was draaibaar over 360°. Maar een nieuwe moeilijkheid deed zich voor: de waarneming was niet mogelijk en zonder waarneming (hoe de schoten vallen) is de uitwerking van het geschut maar zeer minimaal. Daar zat men! Theoretisch wist men wel, wat er gebeuren moest. Richten op het vliegtuig was natuurlijk niet de juiste ma nier, omdat het wapen bij het afgaan van 't schot niet gericht zou mogen zijn op het toestel, maar op een bepaalden afstand vóór het doel. Men moest (en moet) dus een z.g. „voorloop" aanbrengen. Dat is duidelijk: im mers gedurende den tijd, dien het projectiel noodig heeft om bij het vliegtuig te komen, de z.g. vluchttijd, heeft het toestel ook weel een zekeren afstand afgelegd en bij een „ge richt" schot zou het projectiel dus altijd achter het toestel uiteenspatten. Die „voorloop" is dus noodig en het spreekt vanzelf, dat deze afhankelijk is van verschillende factoren: afstand, waarop ge schoten wordt; snelheid van het vliegtuig; richting van het vliegtuig, enz. Voor het bepalen van al die gegevens waren zeer gecompliceerde meetinstrumen ten noodig en pas in de laatste jaren is men er in geslaagd zulke apparaten te con- strueeren. En met succes! Want en laten wij dat vooral niet vergeten! het is in den jongsten oor log in Spanje vooral heel duidelijk ge bleken, dat de luchtdoelartillerie zoo geperfectionneerd was, dat steden, die door een goed georganiseerde lucht doelartillerie beschermd waren, bijna nimmer met succes door vliegtuigen werden aangevallen. Het gevaar voor de vliegers was te groot; al te veel toe stellen werden naar beneden gehaald! Men ziet hier dus reeds uit, hoe belang rijk luchtdoelartillerie is voor de steden. En vooral, wanneer een innige samenwerking is verkregen tusschen dit wapen en de zoek lichten, dan is een stad, waarom heen de vuurwapens en zoeklichten zich opgesteld hebben, dag en nacht beveiligd. In ons land is ongeveer vier jaar gele den een aanvang gemaakt met de modei- niseering der luchtdoelartillerie. Toen wer den n.L aangeschaft de moderne Vickers Armstrong batterijen van 7.5 tl. (tl. tegen luchtdoelen). Zoo'n batterij bestaat uit drie vuurmonden, een vuurleidingstoestel, een hoogtemeter, kabels, schakelkasten en ac cu's. Al deze apparaten zijn gemakkelijk verplaatsbaar en zelfs in vrij drassig land kunnen ze opgesteld worden. De vuursnel- heid bedraagt 25 a 30 schoten per stuk; per batterij dus 75-90 schoten, hetgeen dus be- teekent, dat een batterij bijna 3 schoten in 2 minuten kan afvuren! Alles gaat langs electrischen weg, ook de commando's. Bij een batterij is dus volko men stilte, hetgeen een zeer eigenaardige gewaarwording geeft aan hen, die andere wapens gewend zijn. Het zou ons veel te ver voeren, om al de onderdeelen van een batterij hier nader uit een te zetten. Het zij genoeg, dat uit tal van gegevens de batterij commandant elk oogen blik precies weet, hoe hij schieten moet. De berekeningen worden n.1. door het vuurlei dingstoestel uitgevoerd en dat gaat alles zeer vlot, als de bedieningsmanschappen hun taak maar verstaan. En dat is zoo op het oog niet moeilijk, omdat zij slechts en kele, op zich zelf eenvoudige handelingen moeten verrichten als bijvoorbeeld het ge lijk houden van twee naalden of wijzers met behulp van een handwieltje. Eenvoudige handelingen! Inderdaad, maar toch valt het nog niet mee. Immers, ieder lid van de bedieningsmanschappen moet snel en accuraat kunnen werken, ook dan wanneer een vijandelijk vliegtuig probeert zijn bommen op de batterij te mikken. Maar al doende leert men en de opleiding der manschappen wordt zeer zorgvuldig bestudeerd, al oefenende merkt de leeraar, op welk gebied of bij welk toestel een man het handigste is en zoo krijgt men bij elke vuurmond tenslotte de juiste bediening! Is alles goed, zijn alle manschappen goed geoefend, dan moet binnen tien seconden na de ontdekking van een vliegtuig reeds het eerste, goed gerichte schot vallen. Tenslotte moet de luchtdoelartillerie ook beschermd worden, zoodat men bij elke bat terij luchtdoelmitrailleurs ziet opgesteld, die elk een vuursnelheid van 450 schoten bgt. minuut hebben. En waar men pdeton terij de beschiking heeft kunnen mitrailleurs (4 stukken d"s)' ^ls de lucht elke minuut een kleine 2000 k )g d(JSi ingejaagd worden. Geen Ple2£e" als men als vlieger boven een batterij Snelheid is alles. Ergens in de nietgenoemde stad. De^cen trale, zouden we zeggen; de commandopost, zouden we eveneens kunnen zeggen, zien hier kaarten van de stad en haar^o geving; we zien tal van kringen rondom de stad getrokken: elke kring is het bestr« dingsgebied van een batterij. En als nu kringen maar gedeeltelijk over elkaar h loopen, is de stad meer dan voldoende o .- Natuurlijk is deze commandopost telefo nisch met alle batterijen en met alle zoek lichten verbonden en hier kan men us steeds op de hoogte zijn met alles, wat m het zeer wijze gebied der luchtdoelbatterijen gebeurt. Veel zeggen ons de instrumenten m oe centrale niet en onze geleider weet dat. En dus zoeken we een batterij op, ver van de stad verwijderd. Ze staat op een stuk wei land en kenmerkt zich heelemaal niet door iets grootsch, iets geweldi;-. Op een hoogen dijk staande, zien we ver schillende toestellen, maar de manschappen zijn afwezig. Maar een der officieren, die ons begeleidt en nog even een kleine uiteenzet ting heeft gegeven op den dijk, steekt plot seling zijn hand omhoog, wijst ergens in de lucht en Van alle kanten komen de soldaten aan gesneld. Ieder loopt recht op zijn doel af, geen pas wordt teveel gedaan; verkeersbot- singen hebben niet plaats. En voordat we het goed beseffen, draaien de loopen der ka nonnen in de aangegeven richting en inder daad, binnen enkele secon": kin er gevuurd worden. Het is verbluffend, zoo snel wordt hier ge werkt. En zoo zelfbewust is ieder! Als we dan even later naderbij komen, zien we, hoe er gewerkt wordt. Al weer heeft ieder precies zijn eigen plaats en zijn eigen taak. En geen enkele commando klinkt over de ruimte, geen enkel! Wij willen graag aannemen, dat elke bat terij zoo geoefend is als deze. En als we dat aannemen, dan moeten wij onze hoed afne men voor hen, die bij de luchtdoelartillene betrokken zijn, van de regimentscomman dant af tot den gewonen dienstplichtige toe. En voor ons, Alkmaarders, mogen wij nog eens (een klein beetje trotsch!) zeggen, dat wij een garnizoen bezitten, dat ge/ormd wordt door een regiment, dat een zeer aparte plaats inneemt in de legerorganisatie van ons land. (Vorige artikels geplaatst: eerste serie 25 April1 Mei; tweede serie 20 Juli27 Juli.) De tweede excursie metj<apitein pater •et hebben gezien hoe vrijwel alles, L in ppn beeinstnHinm 4X1 heeft ons veel geleerd. Wij hebben' 0tv nieuw de kust- en grensverdediging eigen oogen mogen aanschouwen en wi April nog in een beginstadium verkeer de, thans geheel gereed geworden J Voorloopige stellingen zijn permanent# stellingen geworden, spinnekoppen zij bij tientallen tegelijk uit den grond ver rezen, de camouflage is op zeer vele plaat" sen op verbluffende wijze toegepast. En verder? De opgeroepen militairen verrichten hun dienst naar behooren; 2ij staan nergens meer vreemd tegenover hun wapens. Commandos worden overal snel en zeker uitgevoerd, ieder is voor zijn taak berekend. Het is verheugend, dat overal het nto- reel der troepen goed is te noemen. 'Wel zijn er enkelen, die geneigd zijn om te kankeren, wel zij er velen, die naar het einde verlangen, maar de eerste categorie is klein en de tweede begrijpt, dat het noodig is, dat zij hier zijn. En allen weten, dat er getracht wordt zooveel mogelijk afwisseling te brengen in het vrij eentonige leven. Ontwikkeling en ontspanning nemen een bijna even groote plaats in bij den commandant als de dagelijksche oefeningen. En dat waar deert de soldaat en hij uit dit op zeer ver- schillende wijze. Bovendien wordt er uitstekend voor den inwendigen mensch gezorgd. Wij hebben de menu-lijst gezien van vele weken en zonder uitzondering mogen we zeggen, dat de samenstelling der maaltijden voortref, felijk is. Wij hebben gezien, hoe het eten gedistribueerd wordt (geen senicure, als men bedenkt, dat de auto's tallooze kilo- meters moet afleggen, om ook de meest afgelegen posten te bereiken), hoe het drinkwater van verre per tankauto's wordt aangevoerd. En tenslotte, wij hebben de bewapening gezien! Is het ons gelukt, u eenig idee te geven van dit alles? Dan moet u, evenals wjj, tot de conclusie gekomen zijn, dat een zeer groot gedeelte van den achter stand is ingehaald. En als men eindelijk nog zou willen opmerken, dat dit alles nog niet voldoen de is, wanneer een aanvaller zou binnen dringen, dan merken wij hier alleen nog op, dat alles, wat aan de grenzen gebeurd is, slechts geschied is, om een opmarsch van den aanvaller te vertragen, zoo moge lijk stop te zetten. Opdat de mobilisatie in het land zelf een vlot en ongehinderd verloop zal kunnen hebben. Zoover moet het echter liever maar niet komen! In het Kings Cross Station te Londen is gistermiddag een hevige ontploffing ontstaan in de gardero be. Zestien menschen werden ge wond, waaronder enkele ernstig. Een der gewonden, van wie beide beenen waren afgerukt is overleden. De explosie wordt toegeschreven aan het Iersche Republikeinsche leger, de I.R.A. Vijf personen zijn voor een verhoor naar een politiebureau geleid. In alle stations garderobes is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de paketten en koffers, ter wijl in alle districten een razzia onder leden van het Iersche republiekeinsche leger werd gehouden. Bij de behandeling van het wetsontwerp tegen daden van terreur heeft de attorney- general in het Lagerhuis gezegd, dat de ont ploffing van gisteren bewijst, dat de ge wone methode ter bevrijding van misdaden en samenzweringen ontoereikend is. Nieuwe ontploffingen. Het depot van Victoriastation is gister avond eveneens een bom ontploft. Drie kruiers en drie andere personen bevonden zich in de ruimte toen de ontploffing zich voordeed. Een kruier werd naar een zieken huis overgebracht, terwijl twee anderen overstuur zijn. Een toeschouwer zeide, dat hij een ver schrikkelijke ontploffing had gehoord en een rookwolk zag komen uit de bagage ruimte. De menschen stoven in alle rich tingen uiteen. Een man en een vrouw, die even te voren waren geholpen, werden door de kracht der ontploffing tegen den grond geworpen. In het geheel werden vijf beambten der spoorwegen licht gewond. Drie hunner worden in een ziekenhuis geholpen. Een aantal andere personen liepen kwetsuren van geringer hevigheid op. Deze menschen werden ter plaatse behandeld. De ontploffing werd veroorzaakt door een tijdbom, welke in een koffer in bewaring was gegeven. Het station heeft op zijn grondvesten getrild, een dichte wolk van donkere rook bereikte een hoogte van meer dan dertig meter. Het bagagedepot werd vernield. De stukken vlogen in het rond. Gisteren hebben de Ira-terroristen ook drie aanslagen gepleegd te Liverpool. Een ontploffing vernielde de brug over het ka naal van Leeds naar Liverpool te Maghull, 8 K.M. van Liverpool, waardoor de vaart volkomen is gestremd. De tweede ontplof fing richtte groote verwoesting aan in het postkantoor te Mount Pleasant nabij Liver pool, waarvan de gevel geheel werd ver nield. De derde ontploffing geschiedde in een brievenbus nabij het postkantoor. Leidende Roemenen te Timisoara, de hoofdstad van de aan Hongarije grenzende Z.W.-Roemeensche provincie, hebben aan de regeering een petitie van honderd blad zijden gezonden, waarin verklaard wordt, dat het economische leven der Roemenen in deze provincie langzaam vernietigd wordt door de Duitschers, die daar de relatieve meerderheid hebben. In de petitie, waarin bij de regeering op onmiddellijke maatrege len wordt aangedrongen, wordt gezegd, dat de Roemenen en andere deelen der bevol king voortdurend geboycot worden, daar de Duitschers van hun leiders orders hebben gekregen, geen handel te drijven met niet- Duitschers. Timisoara is onlangs het algemeene hoofdkwartier geworden van de activi teit der Duitsche minderheid in geheel Roemenië, van waaruit orders worden gegeven aan de verschillende minder hedenorganisaties, die geheel op nat.- socialistische leest zijn geschoeid en zelfs afdeelingen S.A. en S.S. hebben. De Duitschers, die geen lid zijn van de nazi-organisaties, worden eveneens stelsel matig geboycot. Intusschen hebben de Roemeensche auto riteiten besloten, niet toe te staan, dat Duitschland doorgaat met zijn plan, een vrije zone te scheppen aan het Bega-kanaal, dat over Timisoara naar Hongarije loopt en uitmondt in de rivier Tissza nabij de samen vloeiing met de Donau, en dat aanzienlijke» strategische militaire beteekenis heeft en spoedig onder volkomen Duitsche controle zou kunnen komen. Men meent te weten, dat een der factoren, die tot dit besluit van Roemenië hebben geleid, is het bestaan van verdedigingswerken nabij het kanaal. Kolonel Koe, de leider van de Poolsche economische delegatie, is gister van Lon den vertrokken om naar Warschau terug te keeren. De leden der Poolsche delegatie blijven nog te Londen om de bijzonderhe den te regelen van het crediet ten bedrage van 8 millioen pd. st., dat de Britsche re geering aan Polen gegarandeerd heeft voor den aankoop van defensiemateriaal in Engeland. Zooals Simon in het Lagerhuis heeft ver klaard, is het niet mogelijk gebleken, ten aanzien van de voorgestelde extra-leening van 5 millioen pd. st. nog tijdig genoeg tot overeenstemming te komen, opdat de noo- dige wetten nog voor het zomerreces door de beide huizen zouden kunnen wor den behandeld. In Frankrijk gedeponeerd goud gaat naar Spaansche bank. - De Parijsche recht bank heeft beslist, dat het Spaansche goud, dat de republikeinen indertijd bij de Fran- sche Bank hadden gedeponeerd, naar de Spaansche Bank teruggezonden moet wor den. Een nieuwe bron van grondstoffen? - Duitschland meent een „onuitputtelijke" bron van grondstoffen voor zijn cellulose- industrie gevonden te hebben. Profiteerende van het onlangs gesloten handelsverdrag met Roemenië, l oopt het de exploitatie rechten te verkrijgen over het uitgestrekte moerasgebied in de Donaudelta, aldus de ,.B. Z. am Mittag". 80 procent van dit ge bied is bedekt met riet en wilgen, welke een ideaal materiaal zouden vormen voor de vervaardiging van cellulose. Een groep Duitsche deskundigen is reeds ter plaatse om de mogelijkheden na te gaan. De Nationale Bank van Roemenië ge looft, dat daar jaarlijks minstens twee mil lioen ton riet en wilgen kan worden verza meld. Het drassige gebied levert evenwel groote moeilijkheden op bij het vervoer. Diplomatieke mutaties. - De Turksche regeering heeft besloten tot een aantal diplomatieke mutaties. De ambassadeur in Parijs gaat naar Teheran, de ambassadeur uit Teheran gaat naar Athene, de gezant in Boedapest is benoemd tot ambassadeur te Parijs, de gezant in Belgrado wordt ambas sadeur in Moskou, de gezant in Brussel gaat naar Warschau, de gezant in Madrid gaat naar Belgrado, terwijl een legatieraad bij het ministerie van buitenlandsche zaken tot gezant in Stockholm is benoemd. In het begin van de volgende week worden ver dere mutaties verwacht. Generaal Halder naar Italiaansche manoeuvres. - De chef van den Italiaan- schen generalen staf, generaal Pariani, heeft den chef van den generalen staf van het Duitsche leger, generaal Halder, uitgenoo- digd om de Italiaansche manoeuvres in de Povlakte bij te wonen. Deze manoeuvres worden gehouden van 1 tot 9 Augustus. Generaal Halder heeft de uitnoodiging aan vaard. Incident tusschen Portugeesche en Spaansche boeren. - Een incident waarbij Portugeesche en Spaansche boeren tegen over elkander kwamen te staan, heeft zich voorgedaan ter gelegenheid van een bal te Vilarinho in de provincie Praz Oz Montes, nabij de SpaanschPortugeesche grens. Tij dens deze feestelijkheid, waaraan werd deel genomen door boeren van beide kanten van de grens en door Spaansche carabineros. ontstond om een onbekende reden een vechtpartij. Er werden schoten gelost. Onder de Portugeezen vielen een doode en drie ge wonden. Een Spaansche carabinero werd doodelijk gewond. .Numerus c'aiisus voor medici in Slo wakije. - De Slowaaksche regeering heeft bepaald, dat het aantal Joodsche geneeshee- ren niet meer dan vier procent van het totaal mag bedragen. In geheel Slowakije mogen derhalve niet meer dan 54 Joodsche medici zijn. De terreur in Palestina. - Tijdens klei nere schermutselingen zijn drie personen gedood en twee gewond. Op het oogenblik bestaan nog twee haarden van opstand, Hebron, waar een bende van tweehonderd gewapenden vecht, en het noordelijk district waar de extremistische liga „El Kassam" een heiligen oorlog voert tegen de Joden. De aanhangers van El Kassam zijn bekend om hun fanatisme en discipline, de leider wordt steeds uit Ulema's gekozen. Te Saint Jean d'Acre zijn drie terroristen terechtge steld. Het onderzoek tegen Draxler. - Het gerechtelijk onderzoek tegen L. Draxler, den Oostenrijkschen minister van financiën onder de regeering van Schuschnigg, is thans gesloten. Draxler zal na de vacantie, d.w.z. na 15 September, verschijnen voor het ge recht te Weenen, beschuldigd van „afper sing". In het begin van het najaar zal ook de zaak tegen Ludwig, oud-chef van den regeeringspersdienst, behandeld worden. De Turken op de Dodecanesus. - De „Jeni Sabah" meldt, dat de leider der Turk sche gemeenschap op de Dodecanesus door de Italiaansche autoriteiten verwijderd is wegens het ontvangen van Turksche kran ten. Het blad voegt hieraan toe, dat de Turken en de Grieken op de eilandengroep aan ernstige kwellingen van de zijde der Italiaansche autoriteiten blootstaan. Generaal Skoblin bij verstek veroor deeld. - De Parijsche assizenrechtbank voor het departement van de Seine heeft gister avond generaal Skoblin bij verstek tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld De generaal werd ervan beschuldigd generaal de Mi lier den president der organisatie T0a"^USS:SCAe oud~str'jders in September 1937 te hebben laten verdwijnen. Zooals ?,01,Z1Chr„Zfd herinneren werd mevrouw Skoblin Plevitzkaia, dis vervolgd werd wegens medeplichtigheid, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. OVERTREDING VAN DE POSTWET Een bode had brieven mee genomen. Voor den kantonrechter te Delft stond gister terecht de bode van G. uit MoSsïer die de postwet had overtreden dooi5 brieJ ven van Wateringen naar Delft te brengen De ambtenaar van het O.M. wees e? in zyn requisitoir op, dat de postwet door de boden m het Westland veelvuldig wordt overtreden. Daarom is van hoogerhand on gedragen, maatregelen te nemen. Spr vor- De kantonrechter veroordeelde van C Beroepen is te Beets-Oudendijk ds H T W, Witkop Jr. te Norg. J' Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Helder tot licht of half be wolkt, droog, warm weer, zwakke wind aanvankelijk veranderlijk, later uit weste lijke richtingen en iets toenemend. De depressie in het oosten is uit het waar nemingsgebied verdwenen, doch beheerscht het weer nog in oost-Duitschland en Polen- Het gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaye breidde zich over Frank* r;jk en het westelijk deel van centraal* Europa uic In de Alpen is de bewolking nog zwaar, doch het weer begint beter te worden. In de omgeving van de Noordzee het opgeklaard en zijn de onweersdepressies alle opgelost. In Ierland doet een naderende oceaandepressie haar invloed gelden. Te Valentia viel 19 mm regen en tot in de Iersche Zee krompen de winden naar zui en nam de bewolking toe. In Frankrijk het mooi windstil weer. De tegenstelling tusschen het koele weer in centraal-Europe en het warme zomerweer in het Oostzc® gebied in Scandinavië is nog aanwezig. hoogste ochtendtemperaturen komen v0° op den poolcirkel. WAARSCHUWINGSDïenst. het etmaal van 's avonds 25 Juli s avonds 26 Juli is in Noordholland Utrecht de weersgesteldheid kritiek gew& voor het optreden van aardappelziekte Friesland behoudens te weinig neerslag- Nog harder dan in Assen wordt er geracet en wel in den Achterdam. Zoo taal rijden de auto's en motorfietsen daa' en toe, dat het de spuigaten uitloopt- b er in deze smalle straat nu ongelukke" beuren? Op de onbesuisde fietsers wil ik -e ook nog wijzen. Wel hangt er een b° "s aPv°etsrijden voor bespannen aan- doch de meesten hebben hier maling g. opende, dat dit schrijven er mag v,eu* ciagen dat, voor dat er ongelukken g rCM 61 maatregelen worden genomen- et dank voor de opname. i

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8