Agenda Tragisch ongeluk aan het strand te Castricum aan Zee. Weec&ecUht jfhuqectiike Stand Vier meisjes in zee verdronken. i EERSTE BLAD Eindelijk een nieuwe Frieschebrug in uitzicht. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. de brandweer in actie. Alkmaar, Maandag. Vier Amsterdamsche meisjes van 16 tot 18 jaar zijn gistermiddag te Castricum aan het vrije strand, waar geen toezicht wordt gehouden, in de Noordzee verdronken. Hoewel moeilijk te bepalen is hoe het ongeluk zich precies heeft voorgedaan, kan uit de verklarin gen van omstanders worden opgemaakt, dat het viertal door zich te ver in zee te wagen, om het leven is gekomen. Spelend in de hooge golven bereikten de meisjes, die gezamenlijk uit waren, de twee de zandbank, welke circa tachtig meter uit de kust gelegen is. Terwijl zij hier naar har telust rondsprongen en -dansten, werden zij opgemerkt door een der strandbezoekers, die haar toeriep terug te komen: „je weet, dat jullie niet zwemmen kunt". Ondanks dezen raad keerden de vriendinnen niet terug. Toen de man, die merkte, dat aan zijn advies geen gevolg gegeven werd, even later op nieuw de richting van de zandbank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te be kennen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door een hooge golf in de diepe geul tus- schen de tweede en de eerste bank, welke op ongeveer vijftig meter van de kust gelegen is, geworpen. Deze geul is uiterst gevaarlijk, vooral bij opkomend getij, zooals ten tijde van het ongeluk het geval was, mede door het drijfzand en de vele gaten, welke daar tijdens eb door kinderen gegraven zijn. Direct wierpen leden van den A.R.B. red- dingslijnen uit en reeds spoedig werd de eerste drenkelinge op het droge gebracht. Koortsachtig ging men voort met zoeken, doch vooreerst werd niets gevonden. Na circa tien minuten spoelde het lijk van het tweede slachtoffer aan, even later de lijken van de twee andere meisjes. Op het strand stelden de leden van de E.H.B.O. aEe pogin gen in het werk om de levensgeesten bij de slachtoffers op te wekken. Ook twee genees- heeren, die op het strand aanwezig waren, verleenden hun medewerking. Het waren de heeren dr. van der Schatte Olivier uit Hil versum en dr. Hartingius uit Koog aan de Zaan, terwijl de plaatselijke geneesheer, dr. H. Leenaers, even later ter assistentie verscheen. Voorts waren aanwezig de rijks- veldwacht en de badmeester, terwijl ook de burgemeester van Castricum, mr. C. A. F. H. W. B. van der Clooster baron Sloet tot Everlo door aanwezig te zijn van zijn mede leven getuigde. De pogingen de levensgeesten weder op te wekken door kunstmatige ademhaling met behulp van twee zuurstofapparaten, werden byna twee uren voortgezet, echter zonder resultaat. Inmiddels had men reeds de onbewoonde tent gevonden. „Omwonenden" verklaar den, dat de vier meisjes hier haar intrek hadden genomen en later herkenden zij inderdaad in de slachtoffers hun buur vrouwen. Naar schatting waren de meisjes 16 tot 18 jaar oud. De lijken der slachtoffers zijn overgebracht naar den politiepost te Castricum, waar de gewaarschuwde vaders hun dochters her kenden. Bij de reddingspogingen onderscheidde zich in het bijzonder een lid van den A.R.B., de heer W. F. Burger, die zich tot viermaal toe in zee begaf, hoewel omstanders het hem ontrieden. Vier Amsterdamsche meisjes. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de meisjes, die aan het strand te Castricum aan zee den verdrinkingsdood vonden, de gezusters E. en A. Sol en de gezusters Js. en H. M. Bakker zijn, alle vier afkomstig uit Amsterdam, haar leeftijden varieerden tus- schen de zeventien en achttien jaar. Onze correspone en'; schrijft nader: Het strandgedeelte aan het Noordelijk gedeelte, alsook aan het Zuidelijk gedeelte, waar de Duitsche monitor de „Salamander" ligt, zijn gevaarlijk voor de baders, zoodat oppassen op deze plaatsen geboden is. Daar op de plaats, waar deze slachtoffers zijn ver dronken, ligt achter de tweede bank een gevaarlijke kuil. Nu ligt het vermoeden voor de hand, dat één der meisjes door den vloed eenigszins terug geslagen werd en in deze kuil terecht kwam, met gevolg, dat, doordat zij elkaar vasthielden, in deze kuil zijn terecht gekomen en door den onder- grondsche stroom zijn gegrepen. De mare chaussee, de strand- en rijkspolitie waren direct ter plaatse, terwijl de burgemeester ook terstond op de plaats aanwezig was en het onderzoek leidde. De slachtoffers zijn hierna naar het lijkenhuisje in het dorp ge bracht waarna de beide vaders, na direct ontboden te zijn, hun kinderen als de hun ne herkenden. De burgemeester heeft voor- loopig beslag hierop gelegd tot het onder zoek is afgeloopen. De feestvreugde, die aan het strand den geheelen dag had geduurd, was door dit noodlottig ongeval plotseling verdwenen. In verband met dit treurig ongeval wil len wij nog even in herinnering brengen hetgeen den heer Bedeke Sr. eenige jaren geleden heeft voorgesteld, n.1. op elke 100 meter langs het strand een paal te plaatsen met daaraan een touwverbinding met sta len drijvers zoodat indien iemand wegdrijft hij alsnog een kans heeft zich te redden door aan deze reddingsgordel een houvast te krijgen en zich drijvende te houden, tot dat een boot hem heeft verlost. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Te Huisduinen is Zaterdagmiddag onge veer half vier de 16-jarige G. Burger uit Den Haag, die met vacantie in Den Helder vertoefde bij het baden in zee verdronken. De jongen kon niet zwemmen. Het lijk is nog niet aangespoeld. DE VIERDAAGSCHE. Zaterdagavond is met den trein van 20 18 uur het detachement van de Alk- maarsche burgerwacht van de „Vièrdaag- sche" teruggekeerd. Op het perron waren de officieren aan wezig en werden bloemen aangeboden. Vervolgens begaf men zich naar het Stationsplein, waar de B. A. was opgesteld. Voor het front werd het woord gevoerd door den hopman, den heer A. J. A. Gene- faas, die het detachement complimen teerde met het behaalde succes. Tijdens den marsch door de stad, die zeer veel belangstelling trok, werd gedefi leerd voor den burgemeester, die het deta chement gelukwenschte en bloemen in de Alkmaarsche kleuren aanbood. Hierna werd de marsch voortgezet naar het Wapen van Heemskerk aan de Breed- straat. In de groote zaal werden wederom bloemen aangeboden en vele hartelijke woorden van gelukwensch gesproken. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Bloemen en nog wat. In verband met de mededeelingen in ons nummer van Zaterdag deelt men ons nog mede, dat' ook de dames N. Leijen, M. Fehres en mevr. T. SchoorlEorst en de heeren N. Leijen en J. Fernee de Vier- daagsche met succes hebben geloopen. Van verschillende zijden, n.1. door mevr. Heidentrijk en de heeren de Vet, Volberda, van der List en van Zutfen, werden aan de tippelaars bloemen aangeboden. Mevr. van der Horst te Bergen, die dezen keer vpor de vijfde maal meeliep, heeft ook nu weer de Vierdaagsche met succes volbracht. GESLAAGD. Mej. A. M. Bruin, die 14 dagen geleden het diploma Eng. handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren behaalde, slaagde dezer dagen eveneens voor „Mer- curius". Op het gehouden examen der M. V. V. te Den Haag slaagde mej. R. Ranzijn uit Alkmaar voor costumiere en mej. C. van Bodegraven uit St. Fancras voor coupeuse. Vele jaren heeft het Alkmaarsche be drijfsleven geageerd om de voor het ver keer onmogelijk geworden Frieschebrug, door 'n behoorlijke brug te doen vervangen. Herhaaldelijk hebben ook wij in het licht gesteld, dat de eenige verbindingsbrug tus- schen Westfriesland en Kennemerland voor de ontwikkeling van het verkeer een onmo gelijk obstakel was. In 1936 had de Rijkswaterstaat een plan voor een nieuwe brug uitgewerkt, dat 270.000 moest kosten en 't rijk was bereid dit werk uit te voeren mits Alkmaar hier van 108.000 voor haar rekening nam. Ons gemeentebestuur, daarbij gesteund door die van de omliggende gemeenten, stelde zich terecht op het standpunt, dat het hier een streekbelang gold en dat hier ook de provincie steun had te verleenen. Duistere machten waren oorzaak, dat Ged. Staten hiertoe niet waren te bewegen. Sta tenleden uit onze omgeving zwegen en Alk maar bleef met de steeds meer onmogelijke toestand voortsukkelen. Hoe onlogisch het standpunt van de Prov. Waterstaat is, blijkt wel uit het feit, dat deze wel doorgaat met het uitvoeren van goede wegen die op het N.H. kanaal aansluiten, v/elke wegen pas dan volkomen nuttig effect krijgen, wanneer ook de oeververbinding een behoorlijke wordt. Een verblijdende bijlage. B. en W. en de commissie van Publieke Werken hebben eindelijk de knoop doorge hakt zooals uit de hier volgende bijlage aan den raad blijkt: „In 1936 hebben wij uwe vergadering mededeeling gedaan van het plan voor de vernieuwing van de Frieschebrug, zooals dit was uitgewerkt door den Rijkswaterstaat en waarvan de kosten toen geraamd werden op 270.000. De minister van waterstaat vroeg voor de totstandkoming van dit werk van belanghebbenden een bijdrage in de kosten van 40 pCt., alzoo van 108.000. Als belang hebbend werden door den Rijkswaterstaat beschouwd de gemeente Alkmaar en de provincie Noordholland. Overeenkomstig onze destijds gedane toezegging, hebben wi< ons meermalen met Ged. Staten van Noord holland in verbinding gesteld om medewer king te verkrijgen voor de toekenning van een provinciale subsidie. De onderhandelin gen met Ged. Staten, die ongeveer twee Tentoonstellingen. Van 31 Juli tot en met 4 Aug. in het Wa pen van Heemskerk, Breedstraat, tentoon stelling van Renault-automobielen. „Wico Studio", Oudegracht 243, tot en met 12 Aug. schilderijen en etsen van JoBesaan en werk van G. Lugthart. Bergen. Tot en met 13 Augustus ten toonstelling van schilderijen van Germ. de Jong en Kees Boendermaker. Kunstzaal Boendermaker, Loudelsweg. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De Schaakspeler (rom.-sens.); hoofdrollen Conrad Veidt en Frangoise Rosay. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De 13 L'anciers (avonturen). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Maandag 31 Juli. Kermis te Heiloo; cabaret en dancing in De Rustende Jager. Dinsdag 1 Augustus. Kermis te Heiloo; cabaret en dancing in De Rustende Jager. jaar hebben geduurd, hebben geen resultaat opgeleverd. Van een verzoek om bijdragen aan de omliggende gemeenten verwachten wij geen succes, omdat deze gemeenten evenzeer als Alkmaar met financieele moeilijkheden hebben te kampen. Ten vorige jare hebben wij de aandacht van het Werkfonds gevestigd op de vervan ging van de Frieschebrug als object voor werkverruiming. Het Werkfonds is bereid tot medewerking door verstrekking aan de gemeente van een voorschot, teneinde haar in staat te stellen door een bijdrage aan de Rijkswaterstaat dit werk mogelijk tq ma ken. De kosten van de vernieuwing van de Frieschebrug worden thans hooger geraamd en wel op 345.000, welk bedrag evenwel verminderd mag worden met 50.000, zijnde het gekapitaliseerde bedrag, waarop de be sparing aan bedieningskosten voor het Rijk berekend worden. De netto-kosten zijn dus 295.000, waarin de gemeente een bijdrage zal moeten verleenen van 40 pCt. of 118.000. Daarnaast komt nog voor rekening van de gemeente het jaarlijksch onderhoud der opritten, dat door den Rijkswaterstaat ge raamd wordt op f 400. Met het werk zullen ongeveer 1840 man weken gemoeid zijn, terwijl de duur van het werk geschat wordt op 15 maanden, waar bij nog komt een tijdvak van 9 maanden voor de voorbereiding van het werk. De nieuwe brug zal worden ontworpen met een 6 M. breede rijbaan tusschen de hoofdliggers en met 2 M. breede rijwielpa den en 1.50 M. breede voetpaden aan weerszijden. De brug is gedacht als een hooge basculebrug, overeenkomstig die, wel ke over het Noordhollandsch kanaal bij de Stolpen is gemaakt. De hooge ligging van de brug in gesloten stand is zoowel voor het land- als voor het scheepvaartverkeer van veel belang, omdat de brug dan niet dik wijls geopend behoeft te worden. Bij een hoogte van den onderkant van de brug op 3.50 M. boven N.A.P. behoeft de brug 3 a 4 maal per dag geopend te worden. De door- vaartwijdte van de brug is op 15.50 M. ont worpen. De minister van financiën is bereid aan de gemeente als door haar te verstrekken bijdrage in de kosten van het werk een voorschot van 118.000 te verstrekken tegen een annuïteit van 4.778 pCt., berekend naar een rentevoet van 2 y, pCt. en een aflossings- duur van 30 jaar. De arbeidsvoorwaarden, die bij de uitvoering zullen gelden, zijn door het werkfonds vastgesteld in overleg met de vakcentrales. Het werk wordt uitgevoerd volgens de door den Rijkswaterstaat te maken plannen en bestekken, welke door het werkfonds moeten worden goedgekeurd. Een daarop betrekking hebbende situatieteekening leg gen wij voor uw vergadering ter inzage. Dit werk zal van bijzondere beteekenis zijn voor de stad. Reeds jaren lang is op bouw van een nieuwe Frieschebrug aange drongen. Dat deze algemeen gedeelde wensch thans door medewerking van het Werkfonds kan worden vervuld, stemt ons en ongetwijfeld ook uwe vergadering tot groote voldoening. Wij zijn dan ook van oordeel, dat het ge meentebelang meebrengt, dat het plan voor de vervanging van de Frieschebrug, zooals dat nader door den Rijkswaterstaat in over leg met het Werkfonds zal worden ontwor pen, wordt uitgevoerd, de gemeente daarin een bedrage verleent van 118.000 en daar toe een voorschot tot dat bedrag van den Staat der Nederlanden aanvaardt onder de gestelde voorwaarden. In het algemeen stadsbelang hopen wij, dat de raad met algemeene stemmen, dit be langrijke voorstel zal aannemen. Voor de ontwikkeling van Alkmaar als centrumgemeente is de totstandkoming van de voorgestelde brug, al even noodzakelijk als de tunnel aan den Bergerweg, waarvan de raad reeds tal van jaren de wenschelijk- heid heeft bepleit. HET WITTE KRUIS. Men schrijft ons: De ^afdeeling Alkmaar van het w Kruis" neemt een zeer bijzondere plaats ir in het stedelijk leven van onze stad. De fees- en van het vijftigjarig bestaan in het afge loopen winterseizoen hebben nog eens dui delijk doen blijken, dat vereeniging èn be stuur niet alleen de onontbeerlijke vertrou wenspositie bezitten tegenover autoriteiten, zoowel plaatselijke als provinciale en tegen over zustervereenigingen, maar dat ook voornaamste contact bestaat, dat slechts vereeniging verzekerd en rustig verder werken aan de toekomst: het contact hare leden. Een vereeniging, die jubilea herdenkt op cc wijze, als in den afgeloopen winter ge schiedde, zoo met spontane vreugde en toclj .Witte in het een doet met weiend, dat leder voer zlchd. veran.woer- delijkheid gevoelt ten °P"cl\te het geheel misbare gemeenschapstaak, noocjig een vervult, weet, dat ieder lid, «o medewerksters of medewerke zyn, als een beroep op haar of hem ^Jaarlijks vraagt het be®tuur' niet vergeefs aan de vele (...en andere sympathiseerenden) ee" k^d^rke. slechts voor enkele uren lijk behulpzaam te willen zyn. WU_h B regelde werk van algemeene verzorging, zoowel als van onderhoud en aa van nieuwe materialen, voor'tgiang hebben en niet door den druk der y knot worden of geremd, dan is ee king der middelen door een jaa^. koop lecte in den vorm van een speldjesver P onvermijdelijk. En vrijwillige hu p t brengst der collecte bevinden zich de laats jaren in een stijgende lyn. Met deze re taten voor oogen, doet het bestuur m vertrouwen, maar zeer sterken aa een beroep op alle Alkmaarders onze collecte, op Vrijdag 4 Augustus a.s. gul mild te willen bedenken, terwyl we de A maarsche dames en oudere meisjes in gr ten getale oproepen de rijen te willen v - men onzer collectrices. Nog vele tientallen „werksters" zijn noodig, wil het resultaat wederom eenigszins(l) bevredigend zijn. Opgave: den ganschen dag aan het I bouw van het „Witte Kruis", Zevenhuizen, Alkmaar. Doet het nu-!! ERNSTIGE AANRIJDING, Twee personen in een zieken huis opgenomen. In den afgeloopen nacht om ruim 12 uur zijn op den Friescheweg onder de ge meente Oudorp twee wandelaars, de heer Rood en zijn verloofde uit Heerhugowaard, achterop gereden door den motorrijder Pauw uit Oudorp. De gevolgen waren vreeselijk. De beide mannen rolden over de straat en werden, na voorloopig door dr. Moolhuyzen te zijn verbonden door den G. G. D., per zieken auto van den heer Pauwels naar het Sint- Elisabeth ziekenhuis vervoerd, waar bi; beiden een hersenschudding en bij den heer Rood bovendien nog een schedel- basisfractuur werd geconstateerd. De toe stand van laatstgenoemde is zeer ernstig; die van Pauw was hedenmiddag iets ver beterd. Men deelt ons nog mede, dat gebruik van sterken drank aan de zijde van den motorrijder niet vreemd zou zijn aan het ongeval. MAANDAGMARKT. De markt toonde heden een waar beeld van de omstandigheden, welke op het be drijf haar invloed uitoefenen. De groei- omstandigheden veroorzaakten een kleine ren rundveeaanvoer, het vacantieseizoen een grootere vraag naar beter materiaal, zoodat de betere kwaliteit met tot 38 ct. per pond geslacht betaald werd. Met de kabel jauw trok de spiering zich omhoog met het gevolg, dat ook de handel in de mindere dieren iets gunstiger was. De graskalveren daarentegen waren zelfs voor de seizoenbehoefte, te ruim aangebo den met het gevolg, dat tenslotte de prijs moeilijk te handhaven viel en de betere exemplaren aan het slot geen 23 ets. meer konden maken. De kwaliteit der schapen liep zeer uiteen waarbij de goede, rijpe dieren met 22 ets. per pond betaald werden, doch de lagere prijzen vrij spoedig beneden. 20 ets. kwa men. De aanvoer der varkens kan wel eens ver band gehouden hebben met het sluiten der aangifte voor de regeeringslevering. Mocht J de opening 26 cent zijn betaald, het slot lag vrij dicht bij 25 y2 ets. AANBESTEDING. Hedenmiddag is ten stadhuize namens B. en W. aanbesteding gehouden van het op- hoogen, rioleeren en bestraten van een ter rein ten Zuiden van het Dr. Schaepman- Plem met het verbreeden van een gedeelte van de Molentocht. Er waren negen inschrijvingen ingekomen waarvan een paar echter niet waren volgens het geldende formulier, zoodat omtrent de geldigheid daarvan nog een beslissing zal worden genomen. Ingeschreven was als volgt: G. den Adel te Beverwijk Fa. Gebr. Min te Bergen R. Holman en Zn. te Alkmaar W. Aafjes en A. IJfs te Naarden en Assendelft D. de Jong en W. Borst te Bakkum Aanneming Maatschappij De Moei en Hermes N.V. te Alkmaar B. Bruil te Naarden J. Kuiper te Zurig (Fr.) G. van de Kuyt te Alkmaar maaktgUnning 231 nader worden bekend ge' 11900 12450 12470 12490 12600 12880 13200 13600 17941 DE VERLICHTINGSAVOND TE BERGEN d.DHiUrC°m,miTeS te Ber«en habben aan de helpers reeds het mobilisatiebevel pp. In deDDorPStraat, de Ruïnelaan, de Hoflaan de Raadhuisstraat, de Kerkstraat de Breelaan, de Stationstraat de Molp'n straat, de Oldenburglaan, de Verlengde denburglaan, de Prins Hendriklaan en Nassaulaan wordt reeds een aanvang maakt met het spannen van draden In de Stationsstraat zal men de feest vreugde door luidsprekers verhoogen E- wyl de buurtcommissies van de laan en Verlengde Owiï.S 1 kruispunt van deze straten en fraai pierï ment plaatsen. pieia de 01- de ge- gezellige Iv°orii verlichte straten, zoodat het een avond wordt. Bij slechts weer wordt de verlichtings avond een dag uitgesteld en zal dit per bul letin te Alkmaar worden bekend gemaakt om kwart voor 8 aan de sigarenmagazijnen van de firma Blauw (Ritsevoort en Lanse straat), de wed. C. F. de Munk Spoorstraat" de firma Olij Langestraat en de autozaak Dam en Co. van Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, tets warmer, matige tot zwakken zuidwestelij. lijken wind. Het depressiesysteem, waarvan de kern Zaterdag ten westen van Schotland gelegen was, is gedurende het afgeloopen weekend langzaam naar het noordoosten getrokken en is daarby iets opgevuld. Het storingsfront van deze depressie bevond zich Zaterdag over de Britsche eilanden. Hierin ontwik- keiden zich telkens nieuwe storingen, die Zaterdag in Engeland plaatselijk groote hoe- veelheden regen brachten. Dit storingsfront heeft zich Zondag naar onze omgeving be- wogen, en bereikte in het begin van de middag ons land. Doordat zich over Frank, rijk en België een nieuwe storing ontwik kelde, werd het front in zijn beweging eerst geremd, en kwam het gedurende da Zondagmiddag niet veel verder. Daardoof kon het zomersche warme weer in ons land toen blijven aanhouden. In den avond pas- seerde het front ons land. De koele luchti massa's uit het westen drongen zich onder de warme continentale lucht, welke snel werd omhooggetild. Dit gaf aanleiding tot de zware onweersbuien van gisterenavond. De afgetapte hoeveelheden neerslag waren in ons land zeer aanzienlijk. (De Bilt 27 mm, Vlissingen 24 mm). Vanmorgen zijn de koele luchtmassa's tot in Duitschland door gedrongen. Het Azorenhoogedrukgebied heeft zich gehandhaafd. Het breidt zich thans in de richting van Frankrijk en de Britsche eilanden uit. Ook ten noorden van IJsland bleef de luchtdruk hoog. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.31 tot 4.47 uur licht op. ALKMAAR. f GEBOREN: Jacobus J., z. van Jacobus H. Huisint- veld en M. Blokker. Helena Th., d. van Petrus Jonker en G. Tesselaar. 'Trijntje J., d. van Hermanus Kluft en G. Schoen. Jan, z. van Jan Pool en A. P. Lodder. OVERLEDEN: Simon Bakker, wedr. van J. E. Schuijt 78 jaar. Mina de Wit, wed. van J. L. Klugt, 69 jaar. Martinus H. van Zandwijk 18 jaar. Cornelis Laas, gehuwd met J. Ursem 36 jaar. - y-WK'*! BERGEN (20 t/m 26 Juli)'. Geboren: Geertruida Ida Maria, A van Simon Bakker en van Anna Apel doorn. Paulus, z. van Jan Kok en Maria Louisa Klemkerk. Maria Anna, d. van Gerrit Mattheus Maria Groen en Maria Petronella van Wonderen. Ondertrouwd: Cornelis Josephus de Waard en Geertruida Catharina Been- tjes. Overleden: Cornelia Maria Bos, weduwe van Cornelis Stam, 66 jaar. Vanmorgen om kwart over tien werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in de Lak- en Verffabriek aan den Helderscheweg. Het schuimbluschapparaat, dat we bü de jaarlijksche demonstraties op het Waagplein „theoretisch" in actie zien, was bij dezen brand voor het eerst „prac" tisch" in bedrijf en heeft zijn zeer goede diensten bewezen. In de oliekokerij sloeg op een moment de vlam in een grooten ketel kokende lijnolie en in een oogwenk laaiden de vlammen hoog op, groote wolken r°et opjagende. Terwijl de brandweer gealarmeerd werd, was de fabriekschef van de gaS" fabriek, de heer Visser, zoo actief om me eenige helpers de groote mandflesschen met gevaarlijke stoffen, zooals aether en benzinp m'f Art i::itrPfWU" mei gevaarlijke stoffen, zooals aether benzine, uit de gevaarlijke zóne te verwU deren. Een compliment voor dezen actie" ven buurman is wel op zijn plaats. Ondertusschen kwam zeer snel brandweer met twee autospuiten en eC ladderwagen ter plaatse. De slangenbrus werd over den weg gezet, zoodat het sne verkeer doorgang kon vinden, een zuig slang met drijver werd in het kanaal g plonst, het schuimbluschapparaat op het mondstuken binnen en n oogenblikken was het gevaar bezwor De brandende lijnolie was een on^eVtjn(' lijke melkachtige massa geworden, even een straal water op een paar snjit:e lende dakspanten, en brandweer, _Pa r en de honderden nieuwsgierigen, die de politie op eerbiedigen afstand w gehouden, konden inrukken. Ds. VAN DOP GAAT VERTREKKEN Ds. C. van Dop heeft het op hem brachte beroep naar de herv. gemeen - Voorthuizen (op de Veluwe) aanf"aii men. Hij zal vermoedelijk in het eind Augustus daarheen vertrekken. .,k. Ds. van Dorp deed 11 Oct. 1936 te waar ?iin inJrorJo

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2