laatste berichten. JïheepstiiditiQm turners behalen prijzen. de vleeschkeuringsdienst. hevige regen. personeelsbezetting ten kantore van den gemeente ontvanger. y. uuion ü„ersen amsterdam br belangwekkende oudheidkundige vondst. sabon- „Prinsjesdag in Indië". Zwaardere belastingen aangekondigd. regenjas d. H ongeveer Bergerweg >p de duo had een kleed ingstuk haar ont- spaken van daardoor beide bestuur- beenen schaaf- huis ge- Motorongeluk op den m0 bergerweg. De gevaarlijke -rmreen reed de heer a. h. Gistf?rl met een vaartje van uit Sch°° motor langs den Be 7° K-MvhLÏ van Alkmaar, met op i»feB"v M h, mei- f-v' haar schoot, welk k regeü3 nfrte van den Groeneweg ter i1 vast raakte tusschen de gl MerwieL De motor raakte het achterw^n, gevolg> dat aan-ïeers over den weg rolden De be b««.pn kneuzingen op aan beide detj nassagiere kreeg hoofd- en SJPTS- pet 'ul° 1 bracht. risteren namen de heeren J. Schuu - T van Bodegraven en Jac. Lensen rmgWnde Alkmaarsche turners met dne beken wedstrijd toe- suC,f Snïn voo? hoogrek en hooge brug te w' Ses Zij wisten hierbij beslag te leg- 2 S niet minder dan 6 prijzen, n.1. een «te en vijf tweede. 6 ïn de algemeene klasseering werd van Bodegraven 4de geplaatst, schuuring 5de enfen"groot succes voor de turners, doch niet minde rvoor de gymnastiekvereni ging Turnlust, Waar allen lid van zyn. Voorgesteld wordt de overeenkomst met JYangedijker gemeenten ten aanzien van L vleeschkeuringsdienst, zoodanig te wy- dat de noodslachtplaats te Oud karspel wordt opgeheven en de noodslach- E van de Langedijken voortaan plaats hebben in het slachthuis te Alkmaar. In den afgeloopen nacht heeft het te Bennekom zóó hevig geregend, dat in de Schoolstraat en het Algemeer het water meer dan een meter hoog stond. B en W. stellen den raad voor de taak van den gedelegeerde-ontvanger, door een wijziging van de werkverdeeling, aan het andere personeel op' te dragen en de rangen van het personeel te wijzigen. De eerste jaren wordt hierdoor een be sparing van 2600 per jaar verkregen. I Overdag op de kantoorkruk, des avonds een H. L. O.-oefenuur! MERDRMSCHE BEURS OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Maandag 31 Juli 1939 Vor-k 94V, 921/4 18'/4 1371/, 149'/, 167 117'/, 38i/4 7*/4 3441/4 1 32s/8 IO41/4 35i/g ,'§2ov! STAATSLEEN1NGEN. 3-3y, Neder 1. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5% DuitschL '30 m. verkL BANK-1NSTELLIN3EN. Amsterd. Bank Handel Mij C»rt. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Als. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert Ned>rL Ford BKH Lever Bros132% Philips <"Moe!l. Gem. Bezit 2041/, INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bthleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Nortb American Rayon Republic Steel '-«711 Sandard Brands 53/lfi Meel comnc40'/4 CUlTimDather3,/s u if maatsch. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie MlJNBOUW.°rStenlanden n'i E*P'on Mij. «noïtó"' kïï"S: Per lak 4V, 36'/ig 273/4 14^ 14Vi6 406 194'/. 215 691/, 653/4 100 2.45-3.0° 94'/, 187/16 135j-6-J- 129 V, 1661/, 117 381/4.1/, 79»; 3471/, 131V, 2071/, 348/g 20V.6-1 48% 47Vi6 - 5 Al/ A9I y Union8"A« Tlde Wnfo, 292'/. 3083/, 663/4 26i/, 1 Dim ^a'er Rubbers. A"»?terd. Rubber Bat Rubber nessa Rubber sÏÏdL ifevÏÏ&N ££££-*• I~ ».d sTot'K.!»0 '&B1 Ate" benembab c1";-'- C,;ïï - c laim. SNoteerino Ex'hvidend. ProlorD ".g Der 8 50. «u/ii 195®/s H21/, 951/4 HU/. 90 2i/. W 73 1021/, 1091'/ia UW, 188 151 231/, 10»/,6 131%, 761/4 3'/s 4'/, =61/4 2'*-»/i6 143/4 137/1» 377/i6 403-4 195 2157, 8» V, 66 100 296 3031/,-9 567/8 26'/. 89/ie 9'/. 192V, 1423/4 94 115V, 2'/. 99 73V, 102'/. 101 1311-2} 1891-90 150%-1 221/, 10":« 113/, 13'/» 75 3'/i6 ■ftatie 7Ó-* ex-coupon WiSSELKmp!> S ,/4' heden pCt OEFRjieel. Few-York Vor.l*p Koers Londen fel» 1-88'/, 8.80'/, 75.40 ^U83el (B 4.98 H Zurieh ga) 31.96^ °Penhagen 42.45 X 39.32 45.37 44.25 heden 1.88»/i. 8.81"/» 75.50 4.99 32.— 42.49 39.37 Vi 45.45 44.32}* ONGECORRIGEERD). DE KABINETSCRISIS. DE KONINGIN HOORT DE FRACTIELEIDERS. Naar wy vernemen zal H. M. e Koningin in den loop van he en en morgen de fractieleiders van een zestal fracties in de Iweede Kamer ontvangen. STORING ELECTRISCHEN STROOM IN DE PROV. UTRECHT. engevolge van onweer, gepaard gaan de met hevigen regen, is vannacht een storing ontstaan in het net der P. U. E. M. e Amersfoort, een storing, waardoor een groot deel der provincie gedurende 40 mi nuten van stroom was verstoken. TWEE JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN. Reeds eenigen tijd schaduwde de Haag- sche politie een jongmencsh, dat opvallend royale uitgaven deed. De vorige week is de politie er toe overgegaan den jongen te arresteeren en aan een verhoor te onder werpen. Hij bleek te zijn de 17-jarige loop jongen A. H. F. C. H.; de 18-jarige koopman H. H. L., in wiens gezelschap hij zich meest al bevond, werd eveneens aangehouden. Een huiszoeking bij H. leverde resultaat op: De politie vond een gouden rand van een repe- teerhorloge, dat tezamen met vele andere gouden en zilveren voorwerpen op 29 Juni bij een inbraak in een perceel aa.n de van Voorschotenlaan was ontvreemd. Na een lang verhoor bekenden de beide aangehou denen zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Na het huis eenigen tijd bespionneerd te hebben, hebben zij, terwijl de bewoners uitstedig waren, de ruit van de serredeuren vernield en, na deze geopend te hebben, het geheele huis doorzocht. Acht gouden ringen, met diamanten en brillian- ten bezet, drie colliers, een sierspeld met paarlen bezet en een gouden repeteerhor- loge werden ontvreemd, benevens een gou den legpenning van zeer hooge waarde. Van deze penning, die geslagen is ter gelegen heid van de onthulling van het monument op het Plein 1813 in 1863, bestaan nog slechts twee exemplaren. De penning en de binnenkast van het horloge hadden de jeugdige dieven in een zakdoek gewikkeld en begraven op een terrein aan de Soest- dijkschekade. Inderdaad werden daar door de politie de voorwerpen aangetroffen. De rest van den buit was verkocht bij opkoo- pers te den Haag, Rotterdam en Antwerpen. Van het daarvoor verkregen geld hadden de aangehoudenen royaal geleefd. Daar H. loopjongen was bij een apotheek van de Volharding in de van Ostadestraat en daar op 8 Juni by een inbraak geld ver mist was, legde de politie hier verband tus schen. Het bleek, dat inderdaad H-, die van de situatie op de hoogte was, bijgestaan door zijn vriend L., de inbraak had ge pleegd. Uit een geldkistje in een schrijfbu reau hadden zij honderd gulden in zilver geld ontvreemd. Hierdoor hebben zy o.m. een uitstapje naar Antwerpen en Brussel gemaakt. Toen dit gel op was, hebben zij be sloten tot de inbraak aan de van Voorscho tenlaan. Tijdens hun reis, die zij ten twee den male naar België ondernamen, hadden zij een gedeelte van den buit in een sigaren kistje verpakt en te Rotterdam in het ba gagedepot afgegeven, waar zij het later weer hebben afgehaald. Vrijwel alle voorwerpen zijn by opkoopers in beslag genomen. Toen het geld van deze tweede inbraak was opgemaakt, besloten zij tot een derde inbraak, thans in de van der Burchlaan. dit is echter bij een poging gebleven, daar, terwijl zij niemand in huis verwachtten, de dienstbode luidkeels begon te gillen. Zij kon een vaag signalement van de daders geven. Ook deze poging hebben zij bekend. FAKIR VAN IPI WEER OP 't OORLOGSPAD. Opnieuw zet de fakir van Ipi, de beken de rebellenleider aan de noordwestelijke grens van Br. Indië, die reeds vaker de rust in dit gebied verstoord heeft, de stammen aan tot vijandelijkheden jegens de britsche overheid, meldt de „Daily Telegraph." Sinds eenige maanden komen deze stam men de grens over, overvallen steden en dorpen, ontvoeren vrouwen en kooplieden, meerendeels hindoes, en laten hen vrij te gen betaling van een losgeld. Op voorstel van Gandhi heeft de congresregeering der grensprovincie vorige week besloten krach tige maatregelen te nemen om hieraan een eind te maken. Ondanks hun belofte zich rustig te zullen houden, hebben sommige stammen den Fakir herhaaldelijk geholpen. Daarom heeft de politieke agent voor Noord-Waziristan, majoor Bacon, alle betrekkingen met den Fakir verboden, en verklaard, dat deze on vriendelijk staat tegenover het Britsche ge zag en tegenover de onderdanen van Br.- Indië. Dit weekeinde zijn 200 bewoners van Bannu gearresteerd en opgesloten, toen zij den fakir eer gingen bewijzen. In het dis trict Kohat hebben stammen een dorp over vallen, een man gedood, twee gewond, en 20 huizen geplunderd. Zij schoten op Brit sche troepen, die het vuur met een machi negeweer beantwoordden, waarbij vele slachtoffers vielen. De aanvallers sneden ook de telefoondraden door. De gouverneur van de grensprovincie, sir George Cunning- ham en de eerste minister, dr. Khan Sahib, vliegen morgen naar Bannu om met de plaatselijke autoriteiten te overleggen hoe aan de invallen een eind te maken. De „Daily Mail" meldt, dat oudheidkun digen te Sulion Hoo nabij Ipswich (Suffolk, Engeland) in de graftombe van een Angel- saksischen koning een goud- en zilverschat van onschatbare waarde hebben gevonden, waaronder een massief gouden helm, me edelsteenen ingelegd. De waarde van eze vondst wordt op een millioen pond sterling gesteld. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Vanochtend is onder de gemeente Nieuw en St. Joosland (Z.) een ernstige verkeers ongeluk gebeurd. Een dame en een heer, die op een tandem met ingebouwden motor een vacantietocht maakten, zijn door een vrachtauto uit Rotterdam, die links reed om een auto te passeeren, aangereden. Zy werden zeer ernstig gewond en zijn, nadat hun ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Middel burg overgebracht. Hun toestand is zer ern stig. Wie de slachtoffers zijn, is nog niet bekend. Zy zijn vermoedelijk afkomstig uit Noordholland. De burgemeester en de politie waren op de plaats van het ongeluk. VERMOEDELIJK VERDRONKEN. Gistermiddag om één uur vervoegden zich bij het politieposthuis aan het stille strand te Scheveningen twee jongens, die vertelden, dat hun vriend, de 17-jarige J. F. L. L., van de Paul Krugerlaan te Den Haag om elf uur in zee was gegaan om te zwemmen, doch nog niet was terugge keerd. De kleeding van den vermiste depo neerden zij bij het posthuis. De ouders, die gewaarschuwd werden, hebben deze klee ding herkend. Vermoedelijk is de jongen verdronken. SLACHTOFFER VAN ZIJN BEROEP. Aan het Ruiten A-Kanaal onder de ge meente Sellingen (Gron.) is vanmiddag een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 14- jarige scheepsjager is gedood. De jongen liep achter zijn paard, dat een schip trok, toen het tuig plotseling braa. De knuppel- stok, waaraan de jaaglijn was bevestigd, schoot los en sloeg den jongen tegen de borst. De jongeman was vrijwel onmiddel lijk dood. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. CHAMBERLAIN VANMIDDAG IN HET LAGERHUIS. Vanmiddag by de bespreking der bui- tenlandsche politiek door het Lagerhuis zal Chamberlain naar de Daily Telegraph meldt, een uitvoerig overzicht geven van de wereldsituatie. Men verwacht, dat hij een in het bijzonder zal spreken over de onderhandelingen der drie mogendheden te Moskou, over de positie van Dantzig, en over de BritschJapansche conferentie te Tokio. Het zal het erst volledige debat wor den over de buitenlandsche politiek, dat sinds twee maanden in het Lagerhuis te ge houden. GENUA EXPRESS. De speciale trein met passagiers en post, in aansluiting op het 4 Augustus van Genua vertrekkende m.s. Marnix van St. Alde- gonde, zal Donderdagmorgen te 11.21 van Den Haag vertrekken. Vertrek Van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. om 10.54. MALARIA-EPIDEMIE. Tot dusver twintig dooden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat in de kampongs Lontir, Selatip en Ban- jawaka in de desa Lontar op Java, in het onderdistrict Maoek, malaria heerscht. Door het tijdig ingrijpen van het bestuur kon erger worden voorkomen. Tot dusver zijn twintig personen overleden. STOOMVAARTLIJNEN. K. N. S. M. Ariadne 29 Juli te en v. Oran n. Malta. Aurora 30 Juli 23.30 uur te Hamburg. Bennekom 28 Juli 20 uur e Hamburg. Bodegraven 29 Juli v. Liverpool n. Ant werpen. Costa Rica 30 Juli te Amsterdam. Cottica 28 Juli van New York naar Pt Au Prince. Crijnssen 28 Juli 11 uur van Barbados naar Madeira. Deucalion 30 Juli te Amsterdam. Doros 30 Juli te Aarhus. Fauna 30 Juli n.m. Holtenau gepass. Hebe 31 Juli te Amsterdam. Irene 29 Juli te en v. Livorno n. Napels. Iris 29 Juli v. A'dam n. Bordeaux. Manto 30 Juli 10 u. Ouessant gepass. Mars 30 Juli te Triëst. Merope 28 Juli te Istanbul. Odysseus 30 Juli te Amsterdam. Orpheus 31 Juli te Stettin. Pericles 30 Juli te Amsterdam. Perseus 30 Juli v.m. Holtenaur gepass.; 30 Juli te Odense. Pygmalion 29 Juli te Piraeus. Simon Bolivar 27 Juli van Curagao naar Pto Cabello. Stella 30 Juli te Alexandrië. Stuyvesant 29 Juli te Paramaribo. Theseus 31 Juli 4 u. Brunsbuettel gepass. Titus 29 Juli van Izmir n. Piraeus. Trajanus 29 Juli n.m. Azoren gepass. Triton 29 Juli van Ceuta n. Malaga. Ulysses 29 Juli v. R'dam n. Valencia. Venus 29 Juli te en v. Cartagena naar Lis- Vesta 29 Juli te en van Palermo n. Algiers. Stoomvaart Mij. „Nederland". Poelau Tello thuisr. te A'dam 29 Juli. Tarakan te Ulvik 31 Juli. J. Pzn. Coen thuisr. te A'dam 31 Juli. Poelau Bras uitr. van Genua 29 Juli. Poelau Roebiah thuisr. v. Port Said 29 Juli. Poelau Laut thuisra van Batavia 29 Juli. Johan de Witt uitr. te Colombo 28 Juli. Rott. Lloyd. Brastagi uitr. 29 Juli te Batavia. Buitenzorg thuisr. 29 Juli 1 u. v. Sabang. Soekaboemi thuisr. 28 Juli 11 u. Perim gep. Sibaak thuisr. 29 Juli 10 u. van Port Said. Siantar J. N. L. 28 Juli van Kaapstad. Tapanoeli uitr. 29 Juli 4 uur Gibraltar gep. Blitar thuisr. 30 Juli 15 u. Guardafuie gep. Garoet uitr. 30 Juli 12 uur te Londen. Japaro thuisr. 29 Juli van Singapore. 'n Prinsjesdag, zooals den Haag die heeft by de opening der Staten-Generaal op den derden Dinsdag van September, kennen we hier niet, al heeft de opening van de zit ting van den Volksraad op den 15den Juni van elk jaar als deze datum tenminste niet op Zondag valt, dan heeft de openings plechtigheid op den volgenden Maandag plaats toch wel met eenige plechtigheid plaats. Dan rijdt de Gouverneur-Generaal in een open statie-calèche met vier schim mels bespannen naar en van den Volks raad. Dat trekt altijd publiek, zij het niet in zoo dichte drommen als in Den Haag op dien derden Dinsdag het geval is. Maar zeer velen gaan hier toch kijken, uit alle bevolkingskringen, waardoor er dat typi sche Oostersch aspect is, dat voor ons reeds lang niets vreemds meer heeft, maar wie er voor het eerst ooggetuige van is, toch móet opvallen. Hoe rustig dat hier toegaat. De meesten wandelen er heen, 't is ook al vacantie en de jeugd trekt er op uit; de Inheemsche bevolking en die van anderen Oosterschen landaard, komt, voor zoover in de buurt wonend, ook kijken, langs den weg, met dien rust, welken den Oosterling eigen is. Vooral uit de kampongs in de na bijheid van het Hertogspark, waar het Volksraadgebouw staat. De politie heeft hier geen moeite met het publiek langs den weg. 't Is maar een korte route, van het Paleis, langs het Koningsplein-Noord, dan gedeeltelijk langs Koningsplein-Oost waar de kleine maar feestelijk-kleurige stoet linksaf den weg naar het Hertogspark in slaat. Daar staat een infanterie-eerewacht, met vaandel en muziek opgesteld. In het Volksraadgebouw hebben leden, autoritei ten en andere genoodigden inmiddels al hun plaatsen ingenomen. De zaal ligt lager dan de omringende tribunes en binnengale- rijen, zoodat men er altijd langs eenige tre den binnenkomt, of uitgaat. Dat zit zoo. Het Volksraadgebouw was vroeger de ambtswoning het „Paleis" zei men toen van den Legercommandant, dia later naar Bandoeng verhuisde; bij de verbou wing voor de huisvesting van den Volks raad heeft men de groote zaal in het mid den, die vroeger ook als danszaal dienst deed, als het ware uitgediept. Dit was een praktische oplossing, omdat men aldus verkreeg, dat de omliggende lokalen hoo- ger dan de zaal kwamen te liggen, terwijl het niet mogelijk was geweest, de vloeren van die lokalen te verhoogen, zonder het aspect der interieurs te schaden. Men ver kreeg aldus toch, dat men op de tribunes hooger zit, dan in de zaal. Er is over die zaal nog wel wat te vertellen, omdat zy met de open binnengalerijen en vestibules paar vier kanten zoo'n heel anderen indruk maakt, dan de door wanden omsloten ver gaderzaal van Tweede- of Eerste Kamer. De Volksraadzaal is grootendeel in wit marmer uitgevoerd, verder met pleister werk. In deze omgeving, die ik maar heel even heb kunnen schetsen, heeft de ope ningsplechtigheid plaats. Voorgeschreven kleeding is ambtscostuum, groot-tenue of jacquet. Dit laatste overheerscht. Alleen de enkele militairen en ambtenaren maken hierop een uitzondering. Van den Inheem sche B. B.-leden zijn slechts enkelen in adel- of ambtscostuum; de meeste zijn in donkere kleeding, sommigen met sarong met hoofddoek. De aandacht trokken ditmaal twee Regenten in hun officieel costuum met goud-bestikte toppie, zwarte korte jas en kostbare, met goud doorweven sarong, van achteren in een punt hoog opgenomen waartusschen een rijk versierde kris is ge stoken. En een der Volksraadsleden uit de Buitengewesten verscheen in fraai adatcos- tuum. Onder de genoodigden zijn het ook alleen de militairen, waarbij een paar ge neraals, die in groot-tenue, eenige B. B.- ambtenaren en Inlandsche bestuursambte naren, die in ambtscostuum verschijnen. Zoodat het totaal aspect niet die schittering vertoont als de opening der Kamers. De Volksraadsleden dragen meest allen hun in signe aan een rood-, wit- en blauw-lint. De voorzitter en de beide ambtenaren van het secretariaat ter weerszijde van hem, zijn in rok met witte das. Tegenover het hoog opgebouwde bureau van den voorzit ter is in het midden, vóór de binnengalerij, welke van de voorvestibule naar de verga derzaal leidt, het podium met den zetel van den Landvoogd en de stoelen voor de leden van den raad van Ned.-lndië en voor het gevolg van den G. G. Tegen de wanden ter weerszijden van dit podium zijn de ban ken voor de departementsdirecteuren en de andere regeeringsvertegenwoordigers; al leen de directeuren zyn in ambtscostuum met glinsterend gouden borst; aan deze zij de zitten ook de vlootvoogd en de leger commandant, beide natuurlijk in groot tenue, en de algemeene secretaris, die met den stoet van den G. G. medekomt, neemt hier ook plaats. Langs de wanden van de zaal hebben voorts plaats gekregen ver schillende hoofdambtenaren, de Gouver neur van West-Ja va, de Resident en de burgemeester van Batavia, de Regent van Batavia en anderen, alsook de consulaire vertegenwoordigers van vreemde Mogend heden. waarvan die van Britannië en Italië in witte tropenuniform verschijnen en de v Weltevreden uitr. 30 Juli 15 u. Malta gep. Sitoebondo uitr. 31 Juli te Tjilatjap. Kon. Holl. Lloyd. Ceres uitr. 28 Juli om 22.30 u. v. Las Palmas Montferland thuisr. 29 Juli om 11 uur van Las Palmas. Amstelland thuisr. 30 Juli van Rio de Janeiro. Holland—Afrika Lijn. Bilderdijk 29 Juli n.m. van Antwerpen. Dinteldijk 28 Juli n.m. te Los Angelos H. Statendam 30 Juli v.m. Cape Race gepass. Binnendijk 30 Juli n.m. van New York. Zaandam 30 Juli n.m. te New York. Volendam 29 Juli van N. York n. Antwerpen vertegenwoordigers van handel, scheep vaart, enz., enz. Ook hier slechts een enkel uniform of ambtscostuum. Verder is er het publiek, op de gereserveerde-tribune, op de publieke tribune, daartegenover achter de perstribune gelegen, en in de binnen galerij achter het bureau van den voorzit ter. Op de gereserveerde tribune zitten voornamelijk dames; en hier ook krijgen mevr. Tjarda van Starkenborgh, vergezeld van de jongste freule en de dames, die met het gevolg meekomen, plaats. Allen in chique wandel-toilet; we constateerden, dat de groote hoed weer in de mode is; de gek ke kleine hoedjes waren by de dames verre in de minderheidAl rondkijkend is het wachten nu op de komst van den Gouver neur-Generaal. Dan weerklinkt van buiten het Wilhelmus, en weldra verschijnt de G. G. in gala-ambtsgewaad, vergezeld door de Commissie van In- en Uitgeleide, be staande uit vier Volksraadsleden, den vice- president en leden van den Raad van Ned.- lndië; de Edeleeren in goud-glinsterend ambtscostuum, evenals de algemeene se cretaris; intendant en adjudant van den G. G. zijn in uniform. Staande is Z. Exc. ontvangen, die met een hoofdsche buiging, naar drie zijden bedankt, en vervolgens tot het voorlezen van de openigsrede overgaat. Over den inhoud zal ik hier niet veel zeg gen; het voorlezen duurde ongeveer veertig minuten. De rede was zeer zakelijk, alsof de regeering alleen de feiten had willen la ten spreken. Er was net één passage, die merkbaar bijzonder de aandacht trok, al hield zij geen verrassing in. Dit was de passage betreffende de komende belasting- verhoogingen. We waren er door de pers al op voorbereid, maar toch geeft het je even een onaangenaam gevoel, zooiets als een koude rilling over je rug, te vernemen dat de volgende bijzondere voorstellen zijn ingediend: wijziging van de tarieven der Inkomstenbelasting voor de inkomensklasse tot 300 p. m. opbrengst ongeveer 2 mil lioen; verhooging van de opcenten op de Inkomsten-belasting van 50 tot 75, wat een meerdere opbrengst van 6.6 millioen geeft, en verhooging van de opcenten op de Ven nootschapsbelasting van 100 tot 150, wat 8.8. millioen meer moet geven. Deze maatregelen zullen in totaal 17,4 millioen moeten opbrengen, maar hiervan is 7,5 millioen noodig ter compensatie van het verlies aan inkomsten, gevolg van de afschaffing van het Defensie-uitvoerrecht; wat dan resteert, zijnde 9,9 millioen dient tot vermindering van het begrootingstekort van 39,9 tot 30 millioen. Met dezen tamelijk drastischen maatregel is nog slechts bereikt dus, dat.'t tekort van rond 40 millioen op 30 millioen komt. Dit tekort is vrijwel alleen het gevolg, van de verhooging der defensie uitgaven, waarvan de noodzakelijkheid zeker niet valt te ontkennen. Zonder die verhooging zou het eindresultaat der be grooting voor 1940 er dus heel wat gunsti ge ruitzien. Een tekort van 30 millioen is trouwens niet zo heel erg verontrustend. Ik kom hiermede tot de financieele politiek, waarovér toch wel iets moet worden gezegd. Daarbij komt n.1. de vraag naar voren, welke bij de begrootingsdebatten ongetwij feld bijzondere aandacht zal hebben, of het verantwoord is met een tekort op de be grooting te gaan werken. Er zal wel niets anders op zitten, vreezen we. In aanmerking genomen mag worden, dat men niet alle lasten op het tegenwoordige geslacht moet leggen. Ook aan de toekomst kan men wat overlaten. Zij, die dit bestrijden, vergeten, dat men met ingrijpende bezuinigingen feitelijk ook een deel der lasten op de toe komst schuift en in bedenkelijker vorm, in zooverre, dat 't nadeel door bezuinigingen veroorzaakt niet zoo eenvoudig valt te her stellen. Dat hebben we in de laatste jaren ervaren, toen bleek hoe moeilijk 't was den achterstand, door bezuinigingen veroorzaakt, weer in te halen. De Regeering heeft zich dan ook op het standpunt gesteld, dat in ver schillend opzicht, voornamelijk waar het de economische belangen van de bevolking be treft en landbouw en nijverheid, alsook het onderwijs met maatregelen tot uitbreiding en versterking moet worden voortgegaan. Er blijft echter een bedenkelijk punt over, dat is, dat de eindcijfers van ontvangsten en uitgaven steeds verder gaan uiteenloopen, zoodat de afstand daartusschen in de toe komst nog grooter dreigt te worden, wat zeggen wil, toeneming van het tekort. Dat is dus geen opwekkend perspectief, te min- der waar hier alleen tegenover staat, dat Indië weliswaar van elke, zij 't ook kleine opleving in de internationale situatie kan profiteeren, maar dat die internationale si tuatie toch heel erg wankel is. Welke on zekere factor echter niet te verhelpen is. Met belangstelling wordt afgewacht, hoe de Volksraad op deze belastingvoorstellen zal reageeren, waarbij eigen, al dan niet opti mistische visie op de internationale situatie natuurlijk van belang is. De tariefswijziging voor inkomens tot 300 zal zeker critiek en verzet ontmoeten. Wil men enkele cijfers ter illustratie van de vermeerdering van den belastingdruk? We vonden een paar voor beelden in het „Nieuws" betreffende de ver hoogde Landsopcenten, inclusief die van Provincie en Gemeenten: Bij een inkomen van 6000 per jaar betaalt een gehuwde zonder kinderen over 1939 534 en een on gehuwde 5S7. Over 1940 zullen deze cijfers respectievelijk zijn 617 en 690. Bij een inkomen van 3000 per jaar betaalt een ongehuwde zonder kinderen, over 1939 217 en een ongehuwde 234. Over 1940 zullen deze cijfers respectievelijk zyn 250 en 271. Hieruit blijkt wel duidelijk, hoe zwaar de huishoudens zullen worden belast. Het kapitaal en de ondernemers zullen wei met bezwaren tegen de vermeerdering der opcenten op de Vennootschapsbelasting ko men. Ofschoon, men moge aan dien kant bedenken, dat het Defensie-uitvoerrecht komt te vervallen, want dit beteekent ver lichting van lasten met 7,5 millioen, terwijl de vermeerdering der Vennootschapsopcen- ten op een opbrengst van 8,8 millioen is ge raamd, zoodat kapitaal en ondernemers nog geen 1 millioen méér hebben op te brengen. BATAVUS. V

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3