Dr.Dushkind Een zoon van z'n Vader imwlaad Cngetaad tn ttruf China werkt aan SeuiMetw tweede blad AMERICAN CIGARETTE EEN ZEEREISJE NAAR ALKMAAR - HARWICH en terug KANT EN KLAAR TOUR naar JConden 1 1 I 1 1 I I 1 I 1 GEMENGD NIEUWS. Wat een Nederlandsch De oorlog werkt remmend. ingenieur ervan vertelde. Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. Door T. v. d. M A D E. ERNSTIGE AANRIJDING TE DEN HAAG. Gistermiddag omstreeks 5 uur ontstond op den hoek van de Thomsonlaan en de Fahrenheitstraat een ernstige botsing tus- schen een personenauto en een motorfiets. De bestuurder van de personenauto was de 26-jarige G. B. C. S. uit Den Haag. De motorfiets werd bestuurd door een Deen, die op een logger te Scheveningen verblijf houdt. Hij kreeg schaafwonden in het ge zicht en een bloeduitstorting aan het lin ker oog. Zijn duo-passagiere, mej. E. B. uit Scheveningen, kreeg een hersenschudding. In ernstigen toestand is zij naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd. ERNSTIGE AANRIJDING TE NOORD BROEK (GRON.) Gistermiddag te omstreeks zes uur is de omstreeks 40-jarige Gardenier uit Gronin gen, met zijn motorrijwiel in de kom van de gemeente Noordbroek in botsing gekomen met een luxe auto. De man werd van het motorrijwiel geslingerd en ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Door auto gedood. Op den Rijksstraatweg te Soest, ter hoog te van het theater Carlton aan de Burg. Grothestraat, is Zaterdag een wielrijder, toen hij, zonder op het verkeer te letten den weg wilde oversteken, door een auto, wel ke uit de richting Amersfoort naderde, ge grepen. De man brak het linkerbeen en bloedde hevig uit mond en ooren en is tij dens het vervoer naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overleden. INVOER VAN GROENTEN EN FRUIT IN BELGIE. De directie van den landbouw deelt mede. van het Belgische ministerie van landbouw telefonisch bericht te hebben ontvangen, dat met ingang van morgen de invoer van alle soorten groenten en fruit in België slechts mogelijk zal zijn op vertoon eener invoer vergunning. Deze invoervergunningen zullen voor de niet-gecontingenteerde artikelen door de daartoe bevoegde Belgische instantie op aan vraag worden afgegeven aan in België ge vestigde firma's, zonder beperking ten aan zien van de in totaal in te voeren hoeveel heden. Om misverstand te voorkomen wordt op gemerkt dat voor sla, andijvie, komkom mers, augurken, tomaten, peen en aard beien, voor welke artikelen contingentee- ringen bestaan, waarvan Nederland het be heer heeft en waarvoor door de Nederland- sche groenten- en fruitcentrale contingen- teeringscertificaten worden afgegeven, in den bestaanden toestand niets verandert. SANEERING BLOEMBOLLENTEELT. Zaterdag zijn uitgegeven: staatsblad no 679 b, besluit van 21 Juli 1939, tot vaststel ling van het bloembollensaneeringsplan 1939 (teelt), datum van inwerkingtreding 31 Juli 1939, en staatsblad no. 679 c, besluit van 21 Juli 1939, tot vaststelling van het bloem bollensaneeringsplan 1939 (handel), datum van inwerkingtreding 31 Juli 1939. Tevens is verschenen staatsblad no. 679, wijziging van het bloembollensaneerings plan 1937 (invoermonopolie). Hierbij wordt in art. 2 het jaartal 1939 vervangen door 1940 en wordt in plaats van het woord crisis-organisatie in hetzelfde artikel gele zen: rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam als bedoeld in art. 13 der wet. „BLADLUIZENBESTRIJDER" AANGEHOUDEN. De politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft een man, een ouden bekende, aangehouden, die er vorige jaren en nu ook weer dezen zomer, gewoonte van maakte in benedenhuizen aan te bellen met de mededeeling voor meneer of mevrouw, dat in vele tuinen in de buurt een plantenziekte heerschte of wel, dat de bladluis boom en plant in hun tuin ruïneerde. Hij echter had een voortreffelijk middel ter bestrijding en reeds één behandelingVelen lieten zich bepraten. De man goot een emmer wa ter, waarin hij een of ander waardeloos middel had gedaan, over de onderscheidene gewassen uit en incasseerde daarvoor een behoorlijk bedrag. Bij zeer goedgeloovigen gaf hij zich zelfs uit voor den plantendes- kundige L., die voor een omroepvereeni- ging lezingen houdt over de behandeling van planten en boomen. De politie heeft thans een einde gemaakt aan de praktijken van dezen zwerver. Hij zal terzake van oplichting voor den officier van justitie worden geleid. Nu zoekt de po litie nog naar een tweeden man, die in Am sterdam en omgeving op dezelfde wijze boomen en planten „behandelt". ONGELUK BIJ AANLEG VAN RIJKSSTRAATWEG. Zaterdagochtend omstreeks 9.15 uur heeft te Leidschendam bij den aanleg van den rijksweg 4a SchipholYpenburg in uitvoe ring bij de Amsterdamsche Ballastmaat- schappij, een ernstige ongeluk plaats ge had. Een vijftal arbeiders was op dat oogen- blik bezig met het versjouwen van beton- palen, bij het afgooien kon de 50-jarige ar beider P. G. M. Meeuwisse, wonende aan den Stompwijkschenweg te Leidschendam, niet tydig genoeg uit den weg komen, met het gevolg, dat hij den zwaren paal op het lichaam kreeg. De man, die bij het werk woont, is daar op met ernstige kneuzingen en eenige ge broken ribben naar zijn huis gedragen. EEN KOOPMAN OPGELICHT. Thans twee verdachten aangehouden. Het smokkelen van sieraden voor emi granten is een geliefd onderwerp voor op lichters geworden. Van de drie mannen, die een koopman te Amsterdam hebben overge haald om tegen betaling van 1250 voor een emigrant een pakje kostbare sieraden in een café in ontvangst te nemen, terwijl het pakje niets dan waardelooze rommel bleek te be vatten, zijn er thans twee aangehouden. De een, de bemiddelaar in de zaak, zit reeds in het Huis van Bewaring, de andere, die bij de overhandiging van de „sieraden" in het café aanwezig was, is thans op het bureau Stadhouderskade ingesloten. Het is de poli tie gebleken, dat deze mannen samen de sie raden, welke niets anders waren dan bazar- rommel, in een winkel hebben gekocht. De emigrant voor wien een en ander zou zijn gesmokkeld, bestond in het geheel niet. met de nieuwe motorechepen der Mi], „ZEELAND" Ml kt.trein/llkl.boot.lnct.logies tn en ontbijt aan boord slechts J lel. met de nieuwe motorschepen der Mij. „ZEELAND" eiken Donderdag in Juli tn Augustus STERK VERLAAGDE SPOORBIUtTTEN Reiskosten Vlistingsn Londen twee nachten logies in goed hotel Londen, maaltijden, sightseeing, 9 n 50 ALLES INBEGREPEN: J»'- Inlichtingen bij de Stations, Reisbureaux en Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen HULDIGING GENERAAL REÏNDERS. Zaterdagmorgen heeft in het gebouw var. den generalen staf aan het Lange Voorhout te Den Haag een intieme huldiging plaats gehad van den chef van dien staf, luitenant- generaal I. H. Reynders, die den dag her dacht, dat hij vóór veertig jaar als officier werd beëedigd. De sous-chef van den gene ralen staf, generaal-majoor N. T. Carstens, heeft den jubileerenden generaal in een toe spraak, waarin hij zijn verdienstelijke mi litaire loopbaan naging, gehuldigd. Aan ge neraal Reynders werd namens de officieren van den staf en de officieren, werkzaam ten bureele van den chef, een aandenken aan geboden. Majoor H. J. Phaff, adjudant van de ko ningin, is de gelukwenschen van H.M. ko men aanbieden. Spoorwegpostzegels. - Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de spoorwegen in Nederland zullen van 1 September tot en met 31 Octobcr a.s. naast de andere post zegels bijzondere postzegels met afbeeldin gen, welke betrekking hebben op de spoor wegen, zonder toeslag worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 5 en 12,5 cent. Het autopostkantoor op den landdag der N.C.R.V. - Tijdtns den Donderdag door de N.C.R.V. te houden landdag te Rotterdam zal het auto-postkantoor in dienst worden gesteld. De poststukken, welke in de brieven bus van het autopostkantoor worden gepost, zullen van den afdruk van den bij zonderen dagteekenir "sstempel worden voorzien. Roggr i roggemeel. - Het invoerprijs- verschil op rogge en roggemeel is voor het tijdvak van 30 Juli tot en met 5 Augustus, behoudens tusschentijdsche wijziging, vast gesteld op 4.35 per 100 kg. Ir. A. B. van Hamel overleden. - In 55-jarigen ouderdom is te Luik (België) overleden ir. A. B. van Hamel, hoofdinge nieur rijksnijverheids-voorlichting en electro- technisch adviseur van den rijksgebouwen dienst. Lijk aangespoeld. - Zaterdagmiddag is aan het Scheveningsche strand aangespoe'd het lijk van den 14-jarigen jongen J. V. uit Putten, die Dinsdag bij den vuurtoren aldaar verdronken is. Het werd Zaterdag naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Aanslag gepleegd. - Door de politie te Delft is een 17-jarige jongen gearresteerd, die, na een woordenwisseling, gepoogd had zyn moeder met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten, ver moedelijk op een knoop van de kleeding, werd het krom gebogen, en werd geen ern stige verwonding toegebracht. De vrouw kon ter plaatse worden verbonden. De dader zal vandaag ter beschikking van de justitie worden gesteld. De ramp van de Ekster. - Een commis sie uit den raad voor de luchtvaart, als be doeld in artikel 6 der Luchtvaartrampenwet, heeft besloten op 17 Aug. in het departement van waterstaat een openbaar onderzoek door den raad te doen instellen met betrekking tot het ongeval, hetwelk op 9 December na bij het luchtvaartterrein Schiphol is over komen aan het K.L.M.-vliegtuig de Ekster. Herijk van maten en gewichten. - By K.B. is bepaald, dat de maten en gewichten tusschen 1 Januari en 30 September 1941 aan herijk moeten worden onderworpen. Ged. Staten der provinciën zullen de data van herijk voor elke gemeente moeten vaststel len. Gep. kolonel jhr. L. A. P. Six f- - In den ouderdom van 83 jaar is Zaterdagavond te zijnen huize te 's-Gravenhage overleden gep. kolonel der artillerie, jhr. L. A. P. Six. In 1910 heeft jhr. Six den militairen dienst met pensioen verlaten. Werkvergunningen voor vreemdelingen. - Met ingang van 1 Augustus zijn de kosten voor werkvergunningen voor vreemdelingen verhoogd en nader vastgesteld op drie gul den voor iederen vreemdeling, te wiens behoeve een vergunning worde verleend en op twee gulden voor een verlenging van zulk een vergunning. Zes verschillende persen staan altijd klaar voor UW OKI hWbRK. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 Een Nederlandsch ingenieur, de heer M. A. van den Heuvel, die vijf jaar in China werkzaam was en thans met ver lof hier te lande vertoeft, heeft een en ander medegedeeld over zijn ervarin gen daar te lande, waaruit blijkt, dat er, ondanks den oorlog, geregeld wordt ge werkt aan de reconstructie van het land, om het terug te brengen tot de beschaving van voorheen. „Ik heb met de Chineesche regeering op de meest prettige en vriendschappelijke wijze samengewerkt en ik ben dan ook vast besloten, om na dit half jaar verlof, naar China terug te gaan", zoo deelde ir. M. A. van den Heuvel ons mede. Op onze vraag in wiens opdracht hij in China werkte, vertelde hij het volgende. Gedurende den Bokser-opstand in China is ook aan Nederlandsche eigendommen be langrijke schade aangericht, welke schade de Chineesche regeering op zich heeft ge nomen te vergoeden. Deze vergoeding vindt plaats in den vorm van douanerechten, waarvan een gedeelte aan Nederland wordt, overgedragen. Eenige jaren geleden heeft men voor die vergoeding een anderen vorm gevonden. Het voor Nederland bestemde geld blijft ter beschikking van de Chinee sche regeering, doch wordt aangewend voor een doel, dat Nederland kan aanwyzcn. Zoo b.v. voor de uitzending van Chineesche stu denten naar Nederlandsche universiteiten en zoo ook b.v. het doen uitvoeren van wa terbouwkundige werken onder leiding van Nederlandsche ingenieurs. In deze laatste functie heeft ir. van den Heuvel thans vijf jaar in China gewerkt. De eerste drie jaar daarvan heeft hij in Nanking doorgebracht, doch toen de drei ging der Japanners daar te groot werd, is hij via Hankau naar Tsjoengking vertrok ken. Hoewel als voornaamste opdracht de bouw van een waterbouwkundig laborato rium op het programma stond, heeft ir. van den Heuvel op waterbouwkundig gebied de regeering op allerlei wijze gesteund, ad viezen gegven, toezicht uitgeoefend enz. enz. Hij werkte in dit verband samen met den onlangs om het leven gekomen ir. Bour- drez, die door de Volkenbondscommissie aangewezen was, om de Chineesche regee ring van advies te dienen. Ir. Boudrez is op een inspectietocht op het bovendeel van de Yangtse omgekomen, toen hij onderzocht in hoeverre dit gedeelte bevaarbaar was te maken. Zijn boot is toen in een stroomver snelling geraakt en omgeslagen, waarbij ir. Bourdrez den dood vond. In de drie jaar in Nanking, aldus ver telde ir. van den Heuvel verder, hebben wjj enorm veel werk kunnen verrichten, dank zy de prettige samenwerking met de Chi neesche regeering. Men heeft er hier haast geen idee van, hoe snel China zich moder niseert. De regeering is thans sterker dan ooit. En dan komt het gesprek op den oorlog met Japan. In Nanking was men daarover te opti mistisch en dacht men, dat het wel zou luk ken de Japanners te verdrijven. Tsjang Kai Sjek had echter een beter oog voor de situa tie en wist heel goed, dat het Chineesche leger daartoe niet in staat zou zijn. Zijn tak- tiek was er veel meer op gericht om in de noodzakelijke gevallen terug te trekken, doch daarbij den militairen en economischen weerstand van het volk te handhaven. De Chinees is van nature vreedzaam en vecht niet graag. Wat de oorlog in China echter wel bereikt heeft, is de eenheid van het Chineesche volk. Vroeger sprak men over „een man uit Nanking" of een „man uit Hankau", tegenwoordig spreekt men over „een man uit China". Om nu tot de werkzaamheden van ir. van den Heuvel terug te keeren: toen hij Nan king verlaten had, vertrok hij met de Chi neesche regeering via Hankau naai Tsjoengking. De regeering heeft Tsjoengking tot haar residentie uitgekozen, omdat deze stad een goede verbinding met het achterland heeft zijn reconstructje en bovendien het klimaat ongunstig j. luchtaanvallen. Het is er n.1. dikwijl. V6°l mistig en bewolkt. Toen de regeering haar zetei n Tsjoengking verplaatste, was het een 0u/at wetsch-Chineesche stad, eigenlijk JJrf- één behoorlijke straat, alleen steegjeg (r pen en trappen. Sedert 1938 is hier ein weldige verandering in gekomen. De stari8e" gemoderniseerd en voor de bevolking u groot aantal schuilkelders ingericht. Die h volking is, sinds de regeering haar zetel Tsjoengking heeft genomen, gewei*. gebreid. Van 300.000 zielen tot 7 8000ft« Dat ging niet zonder moeilijkheden d, de stad weinig uitbreidingamogelijkh"! heeft, omdat zij op de delta van de Yan»? en de Kialing is gebouw. Het ia er in de thans dus boordevol. w De werkzaamheden van ir. van den He vel in deze stad waren gericht op het fe! vaarbaar maken van beide genoemde rlvia. ren, irrigatieplannen werden ontworpen uitgevoerd om den rijstoogst te vergroot® en hiermee zijn we bij de kern van de Chi neesche kwestie beland. Ondanks den oorloè met Japan blijft China aan zyn opboi» werken, wel niet in het tempo, waarin het gaarne zou willen, doch men werkt gesta dig door. De Chineezen zelf spreken niet van opbouw, zy beschouwen het als een recon- structie. Reconstructie, omdat China eertijds een land van groote beschaving en ontwikkeld» was, eeuwen heeft geslapen en zich niet ver- der heeft ontwikkeld. Thans echter wenscht het zich met behulp van de westersche we- tenschap verder te ontwikkelen en het is verbazingwekkend, hoe snel deze gedachte in het Chineesche volk doordringt. De Japanners bereiken met hun aanval- len, aldus ir. van den Heuvel, dus niet de beoogde demoralisatie van het Chineesche volk. Integendeel, een groot deel van het volk trekt zich van den oorlog weinig aan, n.1. dat deel, dat nog weinig of geen last van de bombardementen heeft gehad. Maar ook de geteisterde bevolking gaat na de bom bardementen gewoon met het dagelijksch leven door. De Chinees heeft een bewonde renswaardig aanpassingsvermogen. Nadat b.v. op 3 en 4 Mei hevige bombar dementen hadden plaats gehad, was op 5 Mei de voltallige ministerraad byeen geko men met alle hooge ambtenaren erbij en v/erden de loopende zaken afgedaan, alsof er niets gebeurd was. Zelf heeft ir. van den Heuvel meermalen bombardementen meegemaakt en eenmaal is hij ternauwernood aan den dood ontsnapt Een escadrille van 54 vliegtuigen kwam boven Tsjoengking en liet stelselmatig bom men vallen. Ir. van den Heuvel bevond zich op de vierde verdieping van zijn flat. Het es cadrille kwam vlak boven het huis, enkele tientallen meters vóór hem hoorde hij een bom vallen, een seconde later precies het zelfde achter zich: ir. v. d. Heuvel was juist tusschen twee bommen doorgeglipt. Het huis naast het zyne stond in brand, het huis, waar hij woonde, werd gedeeltelijk ver woest. Evenals ir. van den Heuvel werken er nog vele buitenlandsche technici, doktoren e.d. als adviseurs van de Chineesche regeerinj. Doktoren vooral om hulp te bieden bij en ter voorkoming van epidemieën. Al deze adviseurs werken op de meest prettige wijze met de Chineesche regeering samen en wanneer zijn verloftijd om is, al ir. van den Heuvel geen oogenblik aarzelen weer naar het Verre Oosten te vertrekken. „Integendeel, het werk in China is zóó in teressant, en zóó prettig voor iemand, die eenmaal intensief met de Chineezen heef kennis gemaakt, dat hij de taak, zich voorstelt te vervullen, niet wil ruil» voor een rustig baantje in een land, w* eigenlyk alles, wat daar moet worden op gebouwd, reeds aanwezig is. „Ondanks den oorlog, aldus eindigde van den Heuvel, blijft China werken aan taak, welke het op zich genomen heeft, land terug te brengen tot den staat hcoge beschaving, waarin het eeuwen, heeft verkeerd. MC. Jammer is, dat deze „recc®j»®J tie" door den oorlog zoo wordt vet Doch uitgeschakeld wordt zij er beslis* door". 50) „Wees daar maar gerust op", lachte Gor- don. „Ik verzeker je, dat het niet aan mijn vader zal liggen, als jullie niet eens gezel lig ergens by elkaar zult zitten in New York op zijn kosten, nadat dit is afgeloopen. Jullie weet enkel, dat vader een knap fi nancier is, maar je weet niet, zooals ik, hoe sportief hy is". Mallinsbee nam zijn sigaar uit zyn mond en zei ronduit: „Ik wou, dat hij je vader niet was, Gor- don. Ik vind het erg pijnlijk". Gordon keek Hazel's vader glimlachend aan en antwoordde: „Ik zou niet graag een anderen hebben, mr. Mallinsbee. Maar ik begrijp u wel. Maar ik verzeker u, dat als mijn vader wist, welke gelegenheid me hier werd geboden en ik die niet zou aanpakken, hij zich van me zou afkeeren en me nooit meer als zijn zoon zou willen erkennen. U vindt, dat als een zoon zijn vader op die manier er tus schen neemt, hij zich op hetzelfde niveau stelt als David Slosson. Misschien hebt u gelijk. Maar ik vind mijn vader den besten kerel, die er bestaat en ik houd enorm veel van hem. Ik houd zooveel van hem, dat ik hem niet graag verdriet zou doen. Maar ik verzeker u, dat het hem zou spijten, als ik deze gelegenheid voorbij liet gaan, veel meer, dan hetgeen wij hem zullen aandoen als hy hier eenmaal is". Hij stond op en keek zijn kameraden lachend aan. „Wat denken jullie ervan? Ons werk voor dezen avond is afgedaan. Laten wc naar bed gaan". HOOFDSTUK XVIII. Vreemde gebeurtenissen. De bewoners van Snake's Fall verkeer den in den roes, waarmede het vooruit zicht spoedig rijk te zyn, na er jarenlang zonder resultaat naar te hebben gestreefd, altijd gepaard gaat. Het was geen gezonde opwinding, maar plat en grof, waarbij de een nog harder opsneed dan de ander. Menschen, die nooit anders dan in een derde klas hotelletje hadden gelogeerd en wier grootste luxe het gebruik van een tram was geweest, hadden nu hun mond vol over Plaza hotels, auto's, groote buitenplaatsen en bankrekeningen. Waar ze maar konden, probeerden ze hun invloed te vergrooten, in de hoop hun winst steeds grooter te maken. Iedereen liep met plannen rond om te gaan bouwen of een nieuwe zaak te beginnen en 't geld, dat in de dagen van twyfel angstvallig was vastge houden, begon nu in de zakken van de reeds gevestigde handelaars te rollen Elke plaats waar een „boom" op handen is, is zoowat gelijk en ook Snake's Fall maakte hierop geen uitzondering Men be gon om groote bedragen te gokken en al lerlei spelers en oplichters, die hun pap penheimers wel kenden, doken op. Hoe ze het te weten waren gekomen, was onver klaarbaar. Er werden cabarets en danshui zen geopend en al het onvermijdelijke kwaad van zoo'n plaats streek neer als een wolk van pestbacillen. Voor Gordon als toeschouwer was dit al les zeer interessant, hoewel het hem vaak met afkeer vervulde en als hij er soms in den kleinen familiekring op de boerderij of tegen den wereldwijzen Mike Callahan over sprak, kon hij eenig misnoegen over dit alles nooit verbergen. „Als je die menschen hier ziet, wordt je er misselijk van", merkte hij tegen Mike op, toen ze op een middag in diens achter kamer zaten te rooken. „Als ik niet wist, dat ik de heele zaak in de palm van mijn hand had, zou al die gemeenheid me com pleet ziek maken. Wij kunnen dat niet zoo voelen. Misschien zijn wij nog erger. Zjj gaan te werk volgens de vastgestelde re gels, wat echter nog niet altijd bedrog in houdt. Wij willen daarentegen door raffine ment winnen, maar het is een aardig spel". Mike was ouder en in hardere levens omstandigheden opgegroeid. Hij zei min achtend: „Gevoelens tellen hierbij niet. Als het er op aan komt om dollars uit iemand an ders zak te kloppen, ik ben overal voor te vinden. Je kunt je slachtoffer er later wel weer bovenop helpen. Liefdadigheid is dan als een likeurtje na een goed diner". „Liefdadigheid?" vroeg Gordon lachend. „Misschien noem jij het anders", zei Mike onverschillig „Ja", antwoordde Gordon, „eerst iemand berooven en hem daarna iets teruggeven, moet een anderen naam hebben". „In de kranten noemen ze het toch lief dadigheid, als de pnilantropen iets aan het publiek teruggeven, van wat ze het eerst hebben ontstolen? Voor my is dit hetzelfde". Mike's toon klonk een beetje beleedigd. „Dat is het ook", gaf Gordon toe, „ze zijn allebei een zalfje voor het geweten. Alleen heeft publieke liefdadigheid het voordeel, dat het een persoonlijke reclame is. Ik leer hier een boel, Mike, bijvoorbeeld dat op het moment, dat je je vingers uitsteekt naar dollars, je al de degelijkheid en de deugd die de Schepper jè heeft meegegeven, in 'n zak hebt gedaan en verdronken". Gordon had met zulke redeneeringen nooit veel succes bij Mike; hy vond een begrij pender gehoor bij Hazel Mallinsbee. Ze lette aandachtig op hem in de dagen, dat hij wachtte op de verwezenlijking van zijn plannen. Ze wist en begreep volkomen welke impuls hem had voortgedreven: zijn gevoel voor humor, en daarom mocht ze hem des te liever. Ze zag duidelijk, hoezeer Gordon zijn vader vereerde en liefhad en dat deze genegenheid niets minder was door het feit, dat hij van plan was zijn va der een kool te stoven. Oogenschijnlyk leek het een paradox, maar zij begreep het toch. Zy voelde, dat het een geval was van twee sterke per soonlijkheden, die als goede vrienden te genover elkaar stonden. De fortuin was met den jongeren man geweest en hij zou nu stellig zyn plan doorvoeren, met een ge voel voor humor achter al zijn hande lingen. Al kende ze James Carbhoy niet, toch kon ze zich voorstellen, hoe die twee sterke mannen bij elkaar zouden zitten, als alles voorbij was, genoeglijk rookend en de heele zaak bepratend zonder grief. eenig«rlel Haar vader zei weinig. Vreemd i keurde hy het plan in zyn hart a al stond er voor hem zoovel op 'ie Het waren niet de gewone gewetens ren, die hem dwars zaten. Was he iemand anders gericht gewest -ej zijn don's vader, hij zou er met hart en gis bij geweest en stellig denzelfden ^jar Gordon aan den dag hebbe n®e "nU ee" hy was ouderwetsch genoeg om er gruwelijke ondankbaarheid van tegenover zijn vader in te zien. 0 Evenals zijn dochter sloeg hij e vt- uitlatingen van dezen jongen ove der nauwkeurig gade. Maar waarbesChou»'' deed met begrip en sympathie, v,n de hy met de onderzoekende von»*11 den man, die zich een oordeel jjggft over dengene, met wien hy te Slechts eenmaal sprak hij in £pjjt van afwachting zyn afkeuring e Hij zei met zijn diepe stem: ifl"r „Gordon, jongen, ik heb 8eeneen als ik er een had, zou het me tfat j'i verdriet doen, als hy me aan nu je vader aandoet". „twoofd Gordon gaf niet dadelijk toen hij eindelijk sprak was twinkeling in zyn ondeugend^ oogen. Hazel, die by de deur s i begreep hem volkomen, maa was niet overtuigd. (Wordt bi»"*:

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6