DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Praag Frank uit „toesta"i Roemeensch-Hongaarsch grensincident. Jcipansche troepen uit midden-China trekken zich terug. Water beschadigt de Siegfriedlinie. teruggeroepen. Duitsche houding gematigder No. 180 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behaive Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maai. den bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Schietpartijen tusschen grenswachten aan de Theiss. Tsjoengking gebombardeerd. Motorveer gekapseisd. 44 dooden. Woensdag 2 Augustus 1939 Hoofdredacteur: 1'j. N. ADEMA. 141e Jaargang Maatregelen van den Senaat te Dantzig. Politieke arrestanten naar Berlijn. Tegenslag voor Roosevelt. Wetsontwerp wordt niet behandeld. Vroeg Craigie inperking der anti-Britsche campagne Japansch dementi. Generaals van hun functie ontheven. Commentaar van Tass op de verklaring van Butler. Chamberlains rede naar Tsjoengking. ALKMAARSCHE COURANT. Scheepvaartonderhandelingen afgebroken. In een te Boekarest gepubliceerd officieel communiqué wordt melding gemaakt van een ernstig incident aan de grens van Roemenië en Hon garije. Den geheelen nacht zijn schoten gelost tusschen de Roemeen- sche en de Hongaarsche grenswacht te Teceulmic op den Roemeenschen oever van de Tissa, die de grens vormt tusschen Roemenië en sub- Karpathisch Rusland, dat thans tot Hongarije behoort Volgens deze officieele lezing zouden Hongaar sche vlotten, op aanstichting van de Hongaarsche autoriteiten, vannacht hun pogingen hernieuwd hebben om de Tissa te bevaren, ondanks het verbod dat de Roemeensche autori teiten terstond na de Hongaarsche bezetting van sub-Karpathisch Rus land hadden uitgevaardigd. Op de sommaties van de Roemeensche grenswacht bleven de Hongaarsche vlotten doorvaren, beschermd door het geweervuur der Hongaarsche grenswachten. De schietpartij duur de tot 6 uur 's morgens, doch er wordt geen melding gemaakt van het aantal slachtoffers. Hongaarsche lezing. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap meldt het volgende: Vannacht heeft zich op nieuw een Roemeensch-Hongaarsch grens incident voorgedaan. Een Hongaarsche grenswacht werd hierbij gewond. Tot 7 uur 's morgens hebben Roemeensche soldaten roet hun geweren en machinegeweren ge schoten in de richting van Tecso, een plaatsje, waar zich de Hongaarsche brugge- wacht bevindt. Genoemd agentschap voegt hieraan toe, dat de Roemenen een batterij welke gericht is op het dorp Tecso hebben opgesteld. Scheepvaartonderhandelingen af gebroken. Roemenië heeft de onderhandelin gen, die te Sinaja met een Hongaar sche delegatie werden gevoerd en het tot stand komen van nieuw verdrag voor de riviervaart ten doel had den, afgebroken in verband met de schietpartij tusschen Roemeensche en Hongaarsche grenswachten aan weerszijden van de Theiss. Het incident van den afgeloopen nacht is het laatste van een serie grensincidenten, die zich hebben voorgedaan, sedert Hon garije sub-Karpathisch Rusland bezet heeft. Sindsdien is de scheepvaart op de Boven- Theiss gestaakt in afwachting van een nieu we regeling, die de oude overeenkomst met Tsjecho-Slowakije moet vervangen. In een semi-officieele Roemeensche ver klaring over het laatste incident wordt ge zegd, dat de Hongaarsche autoriteiten, door de vlotters aan te moedigen de Theiss te be varen, de geheele verantwoordelijkheid voor het incident dragen. Tien dagen geleden heeft de Hongaarsche regeering verzocht onderhandelingen over een nieuw scheep vaartverdrag te openen. De Roemeensche regeering stemde daarin toe en Hongarije erkende, dat op de Boven-Theiss niet ge varen kon worden, zoolang er geen overeen komst was gesloten. Het feit, dat.de plaat selijke autoriteiten dezen stand van zaken niet hebben erkend, heeft de Roemeensche regeering, aldus de verklaring, genoodzaakt de onderhandelingen af te breken, tot de Hongaarsche regeering de noodige maat regelen zal hebben genomen om een einde te maken aan de onwettige scheepvaart en daarmede aan de betreurenswaardige grens incidenten. Hongaarsche stappen. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap be richt, dat de Hongaarsche regeering by de regeering van Roemenië stappen heeft ge daan om haar verwondering te kennen te geven over de grensincidenten bij het dorp Tescoe. De Hongaarsche regeering heeft voorge steld een gemengde militaire commissie ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de verantwoordelijkheid en tot het her stellen van den normalen toestand in het dal van de Theiss. De terugtrekking op groote schaal van Japansche troepen uit Midden- China, in het bijzonder uit het dal van den Yangtse, geeft in Chineesche krin gen aanleiding tot gissingen. Ook wordt het een veelbeteekenend genoemd, dat de Japanneezen on- angs slechts weinig vliegtuigen hebben aten deelnemen aan nachtelijke aanval- °P Tsjoengking, in plaats van de ge- ikelijke aanvallen overdag, waarbij een groot aantal vliegtuigen betrokken was. lejaf11 woorc*voerder van het Chineesche Ij ^er^aart, dat de Japanneezen met Honan b k0t van provincie ru;_ eoo8en hun terugtocht in Midden- Chma te dekken. bet eeh^S Z^n tW6e ^aPanscbe divisies naar genoverN/v de" Yangtse b« P°ekau, te" trein ng' gezonden, vanwaar zij per 'Ün 'doo^ men ge^00*t naar Mandsjoekwo, beschivvgereisd' Deze troePen hebben de °°k wod °VCr Zwaar Seschut. helding °T vo*gens den woordvoerder beweginp8ernaakt Van k^Hgrijke troepen- bewegin„en aai ^U*d-China. Deze troepen- bünnen h" Z°U(*en ten nauwste verband nation»i. °^den met den gespannen inter- O.-China t8enS bebben de operaties in dat de chi 0t St'lstand gebracht. Het schijnt flani1{e^eeScbe aanvallen op de Japan- JaPansche 6r SUccesrijk zijn geweest en de ^aéhten ir^d8'"8611 Chineesche strijd- «lislukke ^er8en van Taihong hebben Luchtaanval op Tsjoengking. Maandagavond heeft de Japansche lucht macht voor de tiende maal Tsjoengking ge bombardeerd, thans door achttien Japan sche vliegtuigen. De eerste groep van negen toestellen doorbrak een cordon van Chinee sche jachtvliegtuigen en heeft ongeveer 50 bommen op de stad laten vallen. De aanval lers moesten wegens het hevige vuur der Chineesche batterijen snel weer verdwijnen. De tweede groep van negen vliegtuigen is er niet in geslaagd boven Tsjoengking te komen. Wel heeft deze groep overhaast de bommenrekken geledigd en willekeurig bommen laten vallen boven de voorsteden van Tsjoengking. Slechts op een plaats ont stond brand, hoewel een groot aantal brand bommen werd uitgestrooid. Het vuur was zelfs reeds gebluscht voor het signaal werd gegeven, dat de vijand verdwenen was. Gisteren is ook Kweilin, de hoofdstad der provincie Kwangsi, gebombardeerd. Hier werden meer dan tien huizen verwoest en een paar menschen gedood. Krijgsbedrijven in de tweede helft van Juli. Volgens statistieken van het Chineesche leger zijn bij de gevechten in de tweede helft van Juli 13.694 Japansche officieren en minderen gedood en 52 gevangen geno men. In het geheel zijn 358 gevechten geleverd Tot den buit behoorden 231 paarden, 489 geweren, 13 machinegeweren, 53 stuks veld geschut en 24.303 patroonbanden. De Japan neezen moeten hun zwaarste verliezen heb ben geleden aan het front, dat zich uitstrekt van Tsjahar via Hopei en Sjantoeng naar Kiangsoe. Tusschen de eilanden Samar en Leyte, be- hoorénde tot de Philippijnen, is tijdens slecht weer een motorveer gekapseisd. Aan boord bevonden zich tachtig personen. 33 konden zich met behulp van reddingsgor dels boven water houden, totdat zij door schepen werden opgepikt. 44 personen zün verdronken. In vervolg op de nota, waarin de senaat van Dantzig Maandag bij het Poolsche com missariaat protesteerde tegen de kwestie van de douanebeambten en de belemmering van den uitvoer, heeft de senaat gisteren de douane te Dantzig opdracht gegeven als inspecteurs der Poolsche douane voortaan slechts die te beschouwen die door den se naat zijn aangewezen. De andere, niet door den senaat erkende douane-ambtenaren, krijgen den naam „grensbeambten". In Poolsche kringen te Dantzig wordt dit verschil tusschen Poolsche douane-ambte naren als volkomen willekeurig beschouwd. Men zegt, dat dit onderscheid niet erkend kan worden door de Poolsche regeering, die uitsluitend bevoegd blijft voor de aanwij zing en de instructie harer ambtenaren. Artikel in de „Vorposten". De „Dantziger Vorposten" schrijft onder het opschrift „Wil Polen Dantzig losscheu ren van de economische gemeenschap tus schen Polen en Dantzig?" dat het besluit van Polen de douane-controle in de Amada- fabriek op te schorten de economische levensbelangen van Dantzig raakt aangezien de fabriek voor enkele millioenen guldens levensmiddelen per jaar naar Polen uit voert Het blad voegt hieraan toe, dat door dit verbreken van den economischen band en het boycotten van de producten van Dantzig, de vrije stad ertoe zou kunnen worden gebracht een nieuwe economische oriënteering te zoeken en zich af te vragen of het niet beter zou zijn geen rekening meer te houden met de douane-grens tus schen Dantzig en Duitschland. De geheele pers van Dantzig neemt deel aan de campagne tegen de Poolsche douane inspecteurs, die \rtftden beschuldigd van spionnage. Op deze wijze schijnt men het onderscheid, dat tusschen de inspecteurs v/elke noodig worden geacht door den se naat en zy, die overbodig worden geacht en grensbeambten worden genoemd, te willen goedpraten. De „Dantziger Vorposten" deelt mede, dat de senaat in het vervolg het aan tal inspecteurs dat noodig wordt geacht zal bepalen. Politieke gevangenen naar Duitschland. Het Poolsche regeeringspersbureau A.T.E. meldt uit Dantzig, dat de Dant- zigsche politie verscheidene der 300 politieke verdachten, die enkele dagen geleden gearresteerd zijn, naar Berlijn heeft overgebracht. Drie hunner zijn ter dood veroordeeld en tot hen behoort de Dantzigsche arbeidersleider Otto Stil ler. In het telegram wordt erop gewe zen, dat de veroordeeling van Dantzig sche staatsburgers door een Berlijnsche rechtbank een flagrante schending vormt van het statuut der vrije stad. Met terzijdestelling van de ernstige bezwaren van den leider der meerder heid, Rayburn, heeft het Amerikaansche huis van afgevaardigden met 193 tegen 166 stemmen geweigerd het wetsont werp inzake het aangaan van leeningen in behandeling te nemen. Dit besluit beteekent, dat het wetsontwerp waarschijnlijk in de huidige zittingsperiode niet zal kunnen worden aangenomen. Ray burn deelde mede, dat het congres Zater dagavond zal uiteengaan. Kort nadat hij vernomen had, dat het wetsontwerp inzake leeningen niet in be handeling was genomen, zeide president Roosevelt in een persconferentie, dat dit gaat ten koste van de belastingbetalers, die eenige honderden millioenen dollar schade zullen hebben. Het gevolg zou zijn, dat vele industrieën hun productie niet zouden kun nen uitbreiden en vele duizenden werklie den geen werk zullen krijgen en ondersteu ning moeten blijven krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat het congres het recht heeft te handelen zooals het heeft gedaan, hy zal geen critiek leveren, doch zij, die benadeeld zijn, hebben het recht de na men te weten van hen, die tegen hebben gestemd en te weten waar de verantwoor delijkheid ligt. Queipo de Llano naar Italië. - Verno men wordt, dat de Spaansche generaal Queipo de Llano benoemd is tot chef van de Spaansche militaire missie in Italië, een functie overeenkomende met die, welke de Italiaansche generaal Gambare in Spanje bekleedt. Queipo de Llano zal in den loop dezer week naar Rome vertrekken. Volges de Japansche „Nitsji Nitsji Sjimboen" heeft Craigie een bezoek aan Kato gebracht om te verzoeken, dat de Japansche regeering streng toezicht uitoefent op de anti-Brit sche beweging in Japan en China. „Indien dit niet geschiedt", zoo zeide Craigie volgens het Japansche blad, „zou het voor Engeland moeilijk kunnen worden, de Britsch-Japan sche besprekingen voort te zetten". Craigie heeft verzocht, zijn mede- deeling aan Arita door te geven. Kato heeft, naar de „Nitsji Nitsji" meldt, geantwoord, dat „de anti-Britsche beweging en de besprekingen te Tokio zaken zyn, die geheel los van elkaar staan. De anti-Britsche beweging in Japan is een spontane actie der massa's, en ingeval de orde en rust erdoor verstoord worden, zullen de bevoegde Ja pansche autoriteiten er steeds, wanneer zij dit noodig achten, tegen optreden. Wat de volksbeweging in China betreft, hiermede heeft de Japansche regeering niets te ma ken". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het door de „Nitsji Nitsji" gepubliceerde bericht omtrent stappen, welke Craigie zou hebben onderno men, echter gedementeerd. Ook Britsche kringen spreken het bericht tegen. Wel heeft Craigie onlangs stappen gedaan naar aan leiding van de anti-Britsche agitatie. Vol gens berichten van Japansche zijde vorde ren de onderhandelingen te Tokio goed. De Nitsji Nitsji Sjimboen meldde voorts, dat de Amerikaansche zaakgelastigde een onderhoud heeft gehad met den eersten se cretaris van het Amerikaansche bureau van ht ministerie van buitenlandsche zaken en verteld heeff, hoe de anti-Britsche agitatie in China uitgegroeid is tot een beweging tegen de blanken, waardoor de Amerikaan sche ingezetenen van China in gevaar wor den gebracht. Hij verzocht de Japansche regeering, volledige controle uit te oefenen op het stoken tegen de buitenlanders in China. Twee Britsche vrouwelijke zendelingen, die in het binnenland van China reisden, zijn gedwongen geworden zich te ontklee- den in de door de Japansche troepen bezette stad Kaifeng (provincie Honan). Gisteren heeft de anti-Britsche commissie te Peiping brieven gezonden aan 516 Chineesche be dienden van Britten en van Britsche con cerns, waarin de Chineezen bedreigd wor den, indien zy hun werkkring niet opgeven. Een aantal personen heeft in paniekstem ming hun betrekkingen verlaten. De Brit sche ambassade heeft bij de Japansche am bassade stappen gedaan. Volgens vacantiegangers, die te Sjanghai zyn teruggekeerd; worden de Britsche en andere passagiers, die te Tsingtau aankomen of vandaar vertrekken, door de Japannee zen gefouilleerd: alle Chineesche valuta, die in hun bezit is, wordt verbeurd verklaard. Aan de Engelschen wordt bijzondere aan dacht gewijd. Een Amerikaansche, die te Tsingtau aan boord van een schip ging, werd beroofd van verscheidene honderden dollars. Van één passagier is naar schatting 5000 Chineesche dollar verbeurd verklaard. Naar uit Bazel aan de Fransche „Excel sior" gemeld wordt, bevestigt men eindelijk in Duitsche kringen, dat de overstroomingen van den Rijn in het laatste deel van Mei wel degelijk in de Siegfried-linie aanzienlijke schade hebben aangericht wellicht aan zienlijker dan men gelooft. Gister werd medegedeeld, dat meer dan dertig personen, die aan den bouw der versterkingswerken hebben meegeholpen, door de Gestapo gear resteerd zijn. De Gestapo is tot de slotsom gekomen, dat gesproken kan worden van „ongewilde sabotage" van den kant dezer personen. Zij worden beschuldigd van het leveren van materialen van slechte kwali teit, o.a. cement en van het maken van groote winsten op deze leveranties. Voorts zou een aantal generaals, naar men zegt vier of vijf, voor deze malversaties verantwoor delijk gesteld en van hun functie ontheven zjjn. Tass meldt uit Moskou: Volgens persbe richten heeft Butler, de parlementaire on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, in een Maandag in het parlement afge legde verklaring gezegd, dat de Britsche re geering met den grootsten spoed voortgaat de bestaande verschillen van opvatting tus schen Sovjet-Rusland en Groot-Britannië uit den weg te ruimen en dat de voornaam ste vraag is geweest of de onafhankelijkheid der Baltische staten zou moeten worden aan getast. „Ik ben het er mee eens", aldus Butler, „dat wij dat niet moeten doen en dat dit verschil van opvatting de voornaamste reden is voor het rekken der onderhande lingen". Tass is gemachtigd te verklaren, dat in dien Butler werkelijk het bovenstaande heeft gezegd hij de houding der Sovjet-re geering heeft verdraaid. In werkelijkheid is het verschil van opvatting niet of de onafhankelijkheid van de Baltische staten al dan niet zal worden aangetast, daar beide partyen deze onafhankelijkheid wenschen te waarborgen, doch dat geen achterdeur tje moet worden opengelaten in de for mule van „indirecte agressie" voor agressors die de onafhankelijkheid van de Baltische staten zouden willen aan tasten. Een der redenen voor het rekken der on derhandelingen is, dat de Britsche formule een dergelijk achterdeurtje voor een agres sor openlaat Chamberlains verklaringen naar China. De passages uit Chamberlains lagerhuis rede, welke op den toestand in het Verre Oosten betrekking hebben, zouden opgeno men zyn in een uitvoerige verklaring, waarin nog eens een uiteenzetting wordt ge geven van de Britsche politiek ten aanzien van China, welke aan den Britschen ambas sadeur gezonden is, ter overhandiging aan de Chineesche regeering te Tsjoengking. Op de vraag in het Lagerhuis of, met het oog op de overeenkomst van Tokio, de re geering nog voornemens is de Chineesche valuta te steunen, heeft Simon verklaard dat de overeenkomst geen wijziging inhoudt van het standpunt der regeering ten aanzien van de wenschelijkheid, dat de Chineesche valuta stabiel blijft in het belang van Enge land en de andere landen, die aanzienlijke financieele en handelsbelangen in China hebben. Bij den terugkeer van von Neurath uit Berlijn werd medegedeeld, dat zyn helper, Frank, een vurig voorstander van de verduitsching van het protecto raat, uit Praag is teruggeroepen. De Tsjechen beschouwen dit als een teeken. dat de Duitschers een meer gematigde houding aannemen in Bohemen en Mo- ravië. In verband hiermede wordt opge merkt dat de onderhandelingen over een eigen territoriaal leger in Bohemen en Moravië, welke door Frank werd ge remd, thans snel voortgang maken. Verder wordt opgemerkt dat de decreten over het tweetallig systeem in het bestuur, welke 31 Juli in werking zouden treden, nog niet zijn gepubliceerd. De Tsjechische regeering heeft van haar kant besloten haar goeden wil te toonen en gisteren heeft pre sident Hacha te Lany een conferentie bij eengeroepen, waarop werd besloten het uit vaardigen van de wet tot het confiskeeren van de bezittingen van uitgeweken Tsje chen, welke door Duitschland werd geëischt, te versnellen. Nationaal-socialistische catechismus ver boden. - Dé nationaal-socialistische catachis- mus, waarvan de Hongaarsche nationaal- socialisten een Fransche vertaling hadden uitgegeven, is door de Hongaarsche autori teiten verboden, omdat deze opwekt tot haat, een miskenning is van de grondwet, de sociale orde en van den erkenden gods dienst. Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1