De Dieren-Jambo vSmm Hoe de blijde gebeurtenis wordt bekend gemaakt. In sen minimum van tijd is het bericht ook in de Overzeesche gebieden. De Kabinetcrisis. Branden. GEMENGD NIEUWS. Do telex-netten thans gereed gemaakt. TWEEDE BLAD De minister van staat jhr. mr. D. J. de Geer heeft zich hedenochtend naar HJVI. de koningin ten paleize Soestdijk begeven, om verslag uit te brengen van zijn besprekingen met de heeren van Lidth de Jeude (lib.), Joekes (v.d.), van Boeyen (c.h.) en v. d. Tempel (s.d.) EEUWFEEST 2DE DIVISIE DER MARECHAUSSEE. Gister is te Maastricht het honderdjarig bestaan van de tweede divisie der Konink lijke marechaussee op sobere wijze her dacht. Daar wegens de gedecentraliseerde ligging der brigades van deze divisie, die behalve Limburg ook Noord-Oost Brabant en Zuid-Oost Gelderland omvat, een geza menlijke feestviering niet mogelijk was, wa ren van alle brigades enkele vertegenwoor digers naar Maastricht gekomen, waar zij voor hun divisiecommandant, majoor H. G. van Everdingen, hebben gedefileerd. Na het défilé heeft op het voorplein van de versierde marechausseekazerne de districtscommandant kapitein W. G. F. A. van Walt Meyer een dagorder voorgelezen van den divisiecommandant, waarin o.a. hulde werd gebracht aan hen, die in het thans afgesloten tijdperk hun leven lieten bij de uitoefening van den dienst. Te hunner nagedachteis is namens het personeel der divisie een lauwerkrans aan het eeremonu ment van het wapen der marechaussees te Apeldoorn gehecht. Hierna hielden majoor van Everdingen en kolonel van Selm nog korte toespraken, 's Middags hebben de man schappen zich vereenigd aan een koffietafel te Maastricht. De minister van justitie had telegrafisch zijn gelukwenschen overgebracht, terwijl er verschillende fraaie bloemstukken, waaron der van de officieren van het corps, waren binnengekomen. VROUWEN MET ACADEMISCHE OPLEIDING. Een verzoek aan de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging van vrouwen met academische op leiding heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres doen toekomen, waarin het er op aandringt, dat in het wets ontwerp betreffende de regeling van het voorbereidend hc„_,3r- en het algemeen vor mend middelbaar onderwijs weggelaten zal worden de bepaling, dat hij, die hier te lande een ingenieursdiploma verkregen heeft, niet bevoegd is middelbaar onderwijs te geven in de technische wetenschappen, waarin hij examen heeft afgelegd. De benadeeling in hun vooruitzichten, aldus de adressanten, welke ontneming van de onderwijsbevoegdheid voor de ingenieurs zou meebrengen, is voor de vrouwelijke in genieurs van bijzondere beteekenis. Een naar verhouding belangrijk gedeelte der vrouwe lijke ingenieurs heeft haar werkkring in het onderwijs gevonden. De door den minister voorgestelde uit sluiting treft derhalve in het bijzonder de vrouwelijke ingenieurs. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN. Twee personen ernstig gewond. Op den rjjksweg nabij hotel de Witte Bergen te Laren (Gooi) is gisteravond omstreeks acht. uur een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een vijftiental fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg waren naar het thee huis Het Bluk wilden den rijksweg overste ken. Op dat oogenblik naderde een re chercheur van de Amsterdamsche politie, die heer T. van Zwam met zijn motorrij wiel, uit de richting Baarn. Een 13-jarig meisje, dat vooraan het groepje wielrijd- sters reed, had het rijwielpad reeds verla ten om den weg over te steken, terwijl de overige jongedames op het rijwielpad van hun fietsen waren gestapt. De meisjes riepen hun vriendinnetje toe, hard door te rijden, doch in plaats hiervan reed het meisje te rug, ipet het noodlottig gevolg, dat de mo torrijder, die op het laatste oogenblik het meisje trachtte te ontwijken, de macht over het stuur verloor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg. Hevig bloedend bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand moesten de beide gewonden naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren worden overgebracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ont vellingen op. Zij werd naar de ouderlijke woning gebracht. EEN PASSAGIER, DIE TE LAAT KWAM. Wilde op de boot springen, maar raakte te water. De 21-jarige mej. J. V., huishoudster te Offingawier (Fr.), die met de boot van Enk huizen naar Stavoren wilde, kwam op den steiger aan, toen de boot reeds in beweging was. Zij trachtte op de boot te springen, hetgeen mislukte. Zij viel in het diepe water van de spoorhaven tusschen het steigerwerk en de wegvarende boot. Aan ijlings toeschie tende omstanders gelukte het de drenke linge met een reddingshaak te grijpen en te verhoeden, dat zij door het schroefwater weggezogen of door de schroeven getroffen werd. Door een zich in de nabijheid bevindende roeiboot werd zij opgepikt en aan wal ge bracht. Zij bleek geen lichamelijk letsel te hebben bekomen. GENERAAL APPEL DER N.C.R.V. 40.000 deelnemers. In het Feijenoordstadion te Rotterdam is gister het generaal appèl der N.C.R.V. ge houden. Hieraan hebben ruim 40.000 perso nen deelgenomen, die per fiets, auto 'of trein naar Rotterdam waren gekomen. De politie had de handen vol werk om het ver keer in goede banen te leiden. Er was echter een zeer goede regeling getroffen, zoodat groote opstoppingen zich niet voordeden. Om elf uur kondigden saluutschoten het be gin van de bijeenkomst aan, waarna een ca rillon het pauzesein der N.C.R.V. ten ge- hoore bracht. Hierna richtte de voorzitter van de vereeniging, mr. A. van der Deure, het woord tot de aanwezigen, waarvan hij speciaal minister H. van Boeyen en den heer Schouten, voorzitter van de a.r. Kamer fractie, verwelkomde. Vervolgens gaf spr. een uitgebreid overzicht van de oprichting en groei der N.C.R.V., terwijl hij tevens de zendtijdverdeeling besprak. Nadat nog en kele liederen waren gezongen, was het woord aan den heer H. v. Boeyen, die wees op de eigenaardige verhouding tusschen de emroepvereenigingen en de regeering, wel ke verhouding voor het grootste deel op we- derzijdsch vertrouwen is gegrondvest. Vervolgens hield de heer Schouten een rede, waarin hü de aanwezigen opwekte, de N.C.R.V. te steunen. Hierna voerden 800 gymnasten vrije oefe ningen uit, waarna een uur werd gepau zeerd. 's Middags hield prof. dr. P. Stegenga een rede tot de zieken en thuiszittenden, waar na een historisch spel werd opgevoerd. De tweede voorzitter, ds. D. A. van den Bosch, hield een slotrede. CURSUSSEN VOOR MILITAIREN. Sedert eenigen tij d is het bureau voor ontwikkeling en ontspanning van het alge meen hoofdkwartier te den Haag, onder leiding van den kapitein van den generalen staf J. D. S. Paters, bezig met de organisatie van cursussen voor militairen. In samen werking met het instituut voor individueel onderwijs is thans een begin gemaakt met deze cursussen in verschillende garnizoens plaatsen. Het enthousiasme, vooral voor de cursus sen in de verschillende praktijkvakken, zoo als boekhouden, handelsrekenen, handels correspondentie ook in de vreemde talen landbouw, tuinbouw, enz., schijnt buiten gewoon groot te zijn. De luitenant-generaal, chef van den gene ralen staf, heeft aan de verschillende korps commandanten een rondschrijven gericht, waarin op de wenschelijkheid van het or- ganiseeren van dergelijke cursussen wordt gewezen. Als gevolg hiervan zijn reeds in een aantal plaatsen officieren aangewezen, die zich met het ontwikkelingswerk zullen belasten. De leerstof en de methode van het insti tuut voor individueel onderwijs zijn gericht op de zelf-werkzaamheid van den leerling en de scholing van het zelfstandig denken. In de meeste gevallen werkt men met deze stof volgens de Dalton-methode. MEISJES ONDER VALLENDE BALKEN BEDOLVEN. Ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen. Gistermorgen omstreeks half zeven is een ernstig ongeluk gebeurd op het ter rein van de conservenfabriek Zuid-Beve land te Krabbendijke. Op dit terrein wordt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waarvan er een stapel planken met daar achter een nog hoogere stapel balken,, beide afgedekt met een zeil lagen. Op dezen stapel planken waren twee fabrieks meisjes, de 17-jarige S. en de 20-jarige K., gaan zitten, omdat zij te vroeg waren. Zij leunden tegen het zeil van den grootsten stapel, toen de balken plotseling gingen glijden en de meisjes onder de vallende balken werden bedolven. Zij werden daar bij ernstig gewond en zijn met zware in wendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De toestand van mej. K. is zorgwekkend. Nader vernemen wij, dat mej. K. heden morgen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom is overleden. DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN. Oude vrouw ernstig gewond. Gistermiddag heeft een 81-jarige vrouw in de Weesperstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gehad. Zij was op ziekenbezoek ge weest en op weg naar huis. Bij het overste ken van den rijweg keek zij niet voldoende uit, zoodat een wielrijder, om haar niet om ver te rijden, krachtig moest remmen. Daar bij slipte hij en viel tegen de vrouw aan. Het oudje sloeg tegen de straat en bleef ernstig gewond liggen. Zij had een hersen schudding en verschillende verwondingen opgeloopen en is naar het Ned. Isr. zieken huis vervoerd. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te ruim half één is onder de gemeente Mierlo, nabij de brug over het Eindhovensch Kanaal, een 15-jarig meisje, dat aan den kant van den provincialen weg HelmondEindhoven met nog enkele andere meisjes liep, door een militaire vrachtauto uit Eindhoven aangereden. Het meisje was op slag dood. HET POSTVERVOER NAAR INDIE DOOR DE K.L.M. Verhooging van de vergoeding door de P.T.T., ten einde den dienst te versnellen. Naar wy vernemen zal de P. T. T. gedu rende vijf achtereenvolgende jaren 700.000 per jaar te betalen in vier drie-maande- lijksche termijnen, uitkeeren aan de K.L.M. Als tegenprestatie zal de K.L.M. er zorg voor dragen, dat, zoodra de technische en andere moeilijkheden overwonnen zijn, zij de vluchten naar en van Indië tot onge veer 2% dag zal bekorten. De K.L.M. kan deze 700.000 per jaar boven de Rijkssubsidie eventueel gebruiken om tot snellere afschrijving van het thans in dienst zijnde materiaal te geraken. Tengevolge van deze vergoeding zal het voor de K.L.M. financieel mogelijk zijn om het postvervoer naar Indië te versnellen De P.T.T. hoopt de f 700.000 rendabel te kunnen maken door toeneming van de ter verzending aangeboden luchtpost als gevolg van den versnelden dienst. Mocht de regee ring besluiten de K.L.M. een grootere sub sidie toe te kennen, dan zal de vergoedine van de P.T.T.welke bestemd is voor het postvervoer van en naar Indië, daarmee verrekend worden. DE VERHOOGING VAN DEN MINIMUMPRIJS VAN BOONEN. Bezwaren van groentenhandelaren. Bij beschikking van 25 Juli j-1- heeft de minister van economische zaken den mini mumprijs van stokboonen, stamboonen en spekboonen verhoogd van 5 op f 6 per 100 k.g. De besturen van de desbetreffende grooz- en kleinhandelaarsorganisaties zijn dezer dagen bijeengekomen, om de eventueels gevolgen van deze verhooging van den mi nimumprijs onder het oog te zien. Bij deze bespreking is in het bijzonder gewezen op het groote verschil tusschen den in ver band met deze verhooging noodzakelijken kleinhandelsprijs en den prijs van 3 cent per k.g. waarvoor al deze soort boonen in de dristibutielokalen in de onderscheidene steden zullen worden verkocht. Bovendien, zoo zeide men, zijn er groote groepen van de bevolking waarvoor de prijs een beletsel zal zjjn, om deze groenten te betrekken, wat zeker niet in het belang van tuinder en handel is. Medegedeeld werd, dat ook in veiling en tuinderskringen niet eensluidend over deze verhooring van den minimumprijs wordt gedacht. Op al deze gronden besloten de besturen, bij de bevoegde autoriteiten een bespreking aan te vragen opdat aan de bezwaren van velen kan worden tegemoet gekomen. Hooibroei. Gistermiddag is te Oosterzee bij Lemmer tengevolge van hooibroei de boerderij, be woond door S. v. d. Groot, afgebrand. Een groote hoeveelheid hooi ging verloren en drie varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Tot tweemaal toe in brand geraakt. Woensdagmiddag ongeveer twee uur is in de schuur van de boerderij van den heer L. van der Broek aan den Oosterweg te Ha ren bij Groningen tengevolge van hooibroei brand ontstaan. Het aangetaste hooi werd door de brandweer naar buiten gesleept en gebluscht. Tot tien uur des avonds heeft zij de wacht gehouden, omdat zij vreesde dat het vuur opnieuw zou uitbreken. Toen is zij ingerukt. Maar gisterochtend sloegen de vlammen opnieuw uit. De brand greep nu zoo snel om zich heen, dat de boerderij met schuur en bijschuur geheel in de vlammen is opgegaan. Behalve een kistje met siera den en eeniee bankbiljetten kon er nieis worden gered. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 72 cents per kg. Deensche boternoteering. - De officieele Deensche boternoteering'is heden vastge steld op 218 kronen, is 86 cent. De koningin óp Soestdijk. - Gister is de koningin per auto uit Den Haag op Soestdijk aangekomen. Even tèvbreh was- prins Bern- hard in zijn gelen Ford in de richting Amersfoort uitgereden. Ondanks het druilerige weer, was er toch een kleine menigte voor het hek van het paleis samengestroomd, 'die de beide vorste lijke personen bij het langskomen toe juichte. De boterheffing. - De heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen - tijdsche wijzigingen, voor de week van 3 tot 10 Augustus vastgesteld op 55 cent per kg. (onveranderd). Biggenmerken. - In de week van 17 tot 22 Juli zijn aangebracht 46.191 biggenmer ken, tegenover 51,036 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 22 Juli 1939 zijn in totaal gemerkt 1.254.782 biggen en in hetzelfde tijdvak van het jaar 1938 1.269.590. Doodelijk ongeluk. - Gistermorgen is de mijnwerker Maas, wonende te Heerlen, in de Oranje Nassau-mijn I aldaar tusschen twee kolenwagens geraakt. De man werd op slag doodgedrukt. Hij was gehuwd. Lijn herkend. - Het dezer dagen tus schen IJmuiden en Wijk aan Zee aange spoelde lyk is gebleken te zijn van den 24- jarigen garnalenvisscher uit Goedereede, die onlangs nabij Scheveningen overboord ge slagen en verdronken was. Het wordt naar Goedereede overgebracht cn daar begraven. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. DRUKKERIJ N.V. HEKMS. COSTEK ZN. Evenals dit in Januari van het vorige jaar het geval is geweest, zullen er straks voor de verspreiding van het heugelijke bench dat op het paleis Soestdijk een prinsje ot prinsesje geboren is, slechts enkele secon den noodig zyn. De telexnetten die daarvoor dienst doen, zijn thans door de zorgen van de P.T.T. gereed gemaakt, het A.N.P. heet zijn post te Baarn betrokken en alles is nu kli ar om de blijde mare uit -e dragen. Bij de distributie van het geboorte- bericht kunnen drie fasen worden onder scheiden. In de eerste plaats is er een directe tele fonische verbinding van het paleis Soestdijk naar het tijdelijke kantoortje van het A.N.P. in het Badhotel te Baarn, in de bekende Telexkamer". Zoodra daar het bericht ontvangen wordt, behoeven slechts enkele hanales te worden omgeschakeld en A.N.P.-Baarn staat tege lijkertijd in telexverbinding met: a. het hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam en het bijkantoor te den Haag; b. de 82 dagbladen, die op het A.N.P.- telexnet zijn aangesloten, benevens den regeeringspersdienst en het departement van defensie; c. de 5 kazernes die tijdelijk op dat net mede aangesloten zijn, opdat de comman danten van de saluut-batterijen weten, wan neer zij het eerste saluut-schot kunnen los- sen; d. de werkkamer der journalisten in het Hotel Trier te Baarn en e. de Nederlandsche omroepvereenigin- gen, want óók voor de journalisten, die in Baarn op het geboortebepicht wachten, en voor de omroepvereenigingen zijn tijdelijke telexlijnen aangelegd. Al deze instanties krijgen dus op hetzelf de oogenblik het bericht door. De derde fase var de distributie van het bericht sluit daarbij aan: het hoofdkantoor van het A.N.P. geeft aan het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam het teeken, dat de gereedliggende telegram men, bestemd voor de bladen, die niet op het telexnet zijn aangesloten (de kleinere nieuwsbladen) en voor de buitenlandsche persbureaux verzonden kunnen worden; de vuurmonden der saluut-batterijen branden los; het departement van buitenlandsche za ken (geïnformeerd door den regeeringspers dienst) verzendt de gereedliggende tele grammen, waarin aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Nederland in het bui- tenland de heugelijke tijding wordt mede- gedeeld de omroep staakt het gewone programma en roept de blijde mare om; de couranten verschijnen met bulletins 0fde buitenlandsche journalisten in Baarn komen in actie en dragen het bericht telefo- nisch of telegrafisch uit. De uitzending van het bericht naar de overzeesche gewesten. Tusschen het hoofdkantoor van het A. N. P. en de radio-seinzaal van het telegraaf- kantoor te Amsterdam is een extra-telefoon- lijn gelegd. Zoodra A.N.P.-Amsterdam het bericht op de telex ziet verschijnen, wordt dit over die lijn doorgegeven aan een redac teur van het A.N.P. op het telegraafkantoor, die dan onmiddellijk een code-telegram af geeft, om naar Aneta te Batavia te seinen. De code dient om aan dat telegram een authentiek karakter te geven, als „sein"' voor het afvuren der saluutschoten in Nederlandsch-Indië en het begin der fees- telijkheden aldaar. Bij de geboorte van prinses Beatrix, toen eenzelfde werkwijze is gevolgd, was het be richt in Indië zoo snel bekend, dat het ge- lukwenschtelegram van den gouverneur- generaal het eerste was, dat op het paleis Soestdijk binnenkwam. Tegelijkertijd geeft de A.N.P.-redacteur op het telegraafkantoor telegrammen af, be- stemd voor Suriname en Curagao. Het spreekt van zelf, dat ook de Phohi onmiddellijk door het A.N.P. te Amsterdam met het bericht in kennis wordt gesteld om dit uit te roepen in haar radio-uitzen dingen voor Oost- en West-Indië. Zuster Boonstra naar Soestdijk vertrokken. Zuster Trijntje Boonstra, die als kraam verpleegster zal dienst doen op het paleis Soestdijk, is gisteravond om 10 uur uit den Haag per auto vertrokken, met bestemming Soestdijk. Ook dr. de Groot verblijft thans in het paleis, waar hij zijn intrek heeft genomen. De toestand van prinses Juliana blijft, naar de N.R.Crt. uit haar omgeving vernam, alle reden tot tevredenheid geven. H. K. H. maakt het uitstekend. De blijde gebeurtenis wordt in den loop van de volgende week verwacht. 105. Ondertussen had de optocht niet stil gestaan. Het waren nu meest kleinere dieren, die passeerden, zoals hanen, pau wen, konijnen, hazen, ganzen enz. De pauwen hadden keurig hun staart opgezet en liepen zo trots, alsof zij zichzelf het mooist van de hele stoet vonden. 'tv»' 1 'i> J want hei^w WC' moeite waard om naar te kijkc0« de waaier, H?"..?.r.Wel Hel ^ur*e. j- ""v ivrvcu U_. n«t of er diam.nt Sprook'e weggelopen waren en het w* scheen. amanlen '""ten. Dat kwam, doordat de zon er op

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6