ONS INDISCH HOEKJE. QenteetUecadeM. JCetk School HEILOO DERDE BLAD De raadsvergadering van gisteravond werd niet bijgewoond door den heer H. Keesman, die wegens lichte ongesteldheid afwezig was. De voorzitter, burgemees ter jhr. N. van Foreest, sprak bij de opening der vergadering eenige woorden van hartelijke sympathie aan het adres van wijlen den heer A. J. C. Maas Geesteranus, den onlangs overleden oud-wethouder, die 25 jaren lang deel uitmaakte van den ge meenteraad. Spr. gaf de verzekering, dat de nagedachtenis van den overledene steeds bij allen in dankbare herinnering zal blijven. De raad hoorde deze woorden staande aan. De ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Daaronder be vond zich een dankbetuiging van het ge meentebestuur van Alkmaar voor het we der toestaan van een subsidie aan het cen traal ziekenhuis, alsmede een kennisgeving van overlijden van den heer Maas Geeste ranus. Door de heeren Opdam, Kamer en Greeuw, daartoe door dan voorzitter uitge- ncodigd, werden de geloofsbrieven van de gekozen raadsleden nagezien en in orde be vonden, weshalve de heeren bij monde van eerstgenoemde adviseerden tot hun toela ting. De raad ging hiermee accoord. Kosten toezicht in het bosch bij dc Verschuirlaan. Verleden jaar verzocht de heer P. Kee- man verhooging van de hem toegekende be looning voor het houden van toezicht in het bosch bij de Verschuirlaan. B. en W. waren toen van oordeel, dat de functie van park wachter slechts vervuld kan worden door iemand, die over voldoende vrijen tijd be schikt en dien tijd nog eenigszins produc tief wil maken en dat voor bewaking van het gemeentebosch geen hooger bedrag dan 50 per jaar beschikbaar behoeft te wor den gesteld. Thans deelden B. en W. mede, dat hun meening nog ongewijzigd was, reden waar om zij ook nu weer adviseerden tot afwij zing van het verzoek. De heer Opdam achtte het wenschelijk aan adressant de zorg voor het uitreiken en beheeren van de stoelen in de muzieknis op te dragen en hem daarvoor eenige vergoe ding toe te kennen. De heer S c h u ij t wilde de zaak bij de begrooting behandelen. De heer Greeuw betwijfelde of 50 per jaar wel voldoende is voor het toeficht in het bosch. Is er een instructie voor? De heer Akkerman geloofde dat bij alle toezicht, hoe goed ook, nog wel ontoe laatbare dingen kunnen gebeuren. Na nog eenige besprekingen werd over eengekomen op deze zaak bij de begrooting terug te komen en onder oogen te zien of er misschien een omlijnde instructie moet wor den ontworpen, in verband waarmee dan een hoogere bezoldiging zou moeten wor den gegeven. Een hooger beroep afgewezen. De heer A. Ploeger had een afwijzende beschikking gekregen op zijn verzoek om vergunning tot verkoop van prentbriefkaar ten op den openbaren weg. Hij richtte nu een dergelijk verzoek aan den raad, maar was hier aan het verkeerde adres. B. en W. toch deelden mede, dat het verleenen van vergunning tot verkoop van voorwerpen of waren op den openbaren weg behoort tot de bevoegdheid van B. en W. Tegen een met betrekking tot dat onderwerp genomen be sluit staat geen beroep open, terwijl ook geen door een ander college verleende ver gunning voor die, welke door ons behoort te worden verleend, in de plaats kan treden. Het adres heeft daarom geen zin, zoodat B. en W. voorstelden het voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten, nadat de heer Opdam nog een opmerking had gemaakt over de vele venters in Heiloo en gevraagd had of die allen vergunning hebben, waarop de voorzitter zeide, dat voor venten in derdaad vergunning noodig is. De blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin. Het bestuur der Oranje-vereeniging ver zocht om voor de dit jaar te organiseeren feestelijkheden in verband met de blijde gebeurtenis in de prinselijke familie een bijdrage in de kosten te mo gen ontvangen en wel voor het onthalen van de schooljeugd f 0.25 per kind en voor de algemeene feestelijkheden 1 cent per inwoner. B. en W. gaven in overweging, dat ver zoek in te willigen en voor rekening der gemeente te nemen de kosten van het bij bovengenoemde gelegenheid onthalen van de leerlingen der openbare en bijzondere lagere dagscholen en der kleuterscholen in deze gemeente tot een maximum van 25 ct. per leerling en voorts een bijdrage te ver leenen in de kosten van de algemeene feest viering groot ten hoogste 81, voor zoover die kosten niet kunnen worden bestreden uit de bijdragen van de ingezetenen. De kosten ad 360 kunnen worden be streden uit den post voor onvoorziene uit gaven. De heer Greeuw wilde niet verder gaan dan tractatie van de schoolkinderen. Het voorstel werd goedgekeurd. Zondagssluiting van winkelzaken. Door de heeren J. Over en P. Zander werd verzocht de regeling, die voor open stelling van hunne winkels op Zondag geldt, niet te wijzigen. Zij verklaren, dat zij ernstig schade in hunne zaken zouden lijden, indien de openstelling hunner win kels op Zondagen, ook in de zomermaanden tot zes uur zou worden beperkt. B. en W. deelden naar aanleiding hiervan den raad mede, dat zij een onderzoek heb ben ingesteld naar de beteekenis, die de verlengde openstelling van die zaken voor verkoop aan niet-ingezetenen heeft, waar uit hun gebleken is, dat die inderdaad vrij belangrijk is, terwijl daarin niet kan wor den voorzien door middel van een auto maat. Beide bedoelde zaken verkeeren naar de meening van B. en W. in andere omstan digheden dan banketbakkerszaken, die el ders in de gemeente gevestigd zijn, welke ongelijke omstandigheden een uitzondering voor eerstbedoelde zaken zonder twijfel ten volle motiveeren. B. en W. gaven daarom den raad in over weging aan het verzoek te voldoen en het in de vorige vergadering ten aanzien van deze zaken genomen besluit in te trekken, De heer H e ij n e wilde ook den heer van Velzen, die onlangs verzocht om langer ge opend te mogen zijn, dezelfde voorrechter, toekennen als aan adressanten. De voorzitter antwoordde, dat de mi nister dat niet zal goedkeuren; de heer van Velzen kan de toegestane zes uren op Zon' dag verdeelen zooals hij wil. Overigens heeft hij bij het „seizoen" minder belang dan de beide adressanten. De heer Opdam herinnerde aan den wensch van den raad om allen 8 uur toe te staan en wilde nu den minister hierover laten beslissen. De voorzitter stelde in het licht, dat een langere openstelling op Zondag alleen wenschelijk is voor de bij de groote café's gevestigde banketbakkerijen. Weth. Barnhoorn had wegens afwe zigheid niet meegewerkt aan het advies. Hi. zei nu, het eigenlijk niet goed te vinden dat de winkelsluitingswet uitzonderingen toelaat. Gaat men daarin echter mee, dan zou spr. alle belanghebbenden over één kam willen scheren en dus den toestand laten zooals hij na het vorige raadsbesluit is geworden. Na nog eenige besprekingen werd beslo ten het besluit van de vorige vergadering te handhaven. Eervol ontslag Wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te Anna-Paulowna verzocht de heer P. R. H. Noorman eervol ontslag als onder wijzer aan de school voor gewoon lager on derwijs. Werd verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Het ontslag zal ingaan op een door B. en W. vast te stellen dag. Hondenbelasting Naar aanleiding van daartoe gedane ver zoeken stelden B. en W. voor om aan de heeren C. Pauls, J. C. Weber, W. H. Rogge veen, C. Jansen, C. Bakker en J. W. Hassel- meijer de helft ontheffing te verleenen van hun aanslag in de hondenbelasting voor het dienstjaar 1938 en afwijzend te beschikken op de adressen van A. Moraal en mevr. de wed. D. Steeman, uit wier adressen blijkt, dat de hond gedurende een gedeelte van het tweede halfjaar 1938 nog in het bezit van de adressanten was. Conform besloten. Suppletoire begrooting 1939. Goedgekeurd werd een suppletoire be grooting voor het dienstjaar 1939 tot een bedrag van 175, zijnde de kosten, voort vloeiende uit het raadsbesluit, waarbij mej. Bolten werd aangesteld tot kweekeling met acte tot 1 Januari. Kosten openbaar lager-onderwijs. Ter voldoening aan art. 55ter van de lager onderwijswet 1920 kwamen B. en W. met een berekening, waaruit bleek, dat de kosten van het openbaar l.o. in deze ge meente in 1938 hebben bedragen 2544.56. Ingevolge art. 55bis was er beschikbaar 2613.33, zoodat het verschil 68.77 be droeg. B. en W. stelden voor om deze be dragen aldus vast te stellen (moet gebeuren vóór 2 Sept. van ieder jaar). Aldus werd besloten. Bouwrekening gasvoorziening. Door het gemeentebestuur van Alkmaar werd op grond van art. 2 der overeenkomst, regelende de gaslevering, ter goedkeuring aangeboden de bouwrekening betreffende de werken voor de gasvoorziening tot ulti mo December 1938. Het onderzoek daarvan heeft B. en W. geen aanleiding gegeven tot het maken van eenige opmerking, weshalve zij voorstelden die rekening goed te keuren. Aldus besloten. Aanvulling politieverordening. B. en W. stelden voor om in de politie verordening twee nieuwe artikelen op te nemen, waarbij verboden is a. het zonder vergunning van B. en W. en zonder inacht neming van de daarbij te stellen voorwaar den verboden is wilde dieren te houden, wier aanwezigheid voor hun omgeving ge vaar kan opleveren; b. het zwemmen of baden in wateren minder dan 100 meter van wegen en vandaar zichtbaar. Overtreding van deze verboden te straffen met geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van hoog stens zes dagen. De heer S c h u y t wilde aan het zwem- verbod nog de bepaling verbinden, dat het verboden zal zijn zich in ontoelaatbare of aanstootgevende kleeding op den openbaren weg te begeven. De heer Greeuw was er voor, om, nu een amendement is ingediend, het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Overigens meende spr., dat Heiloo geen politietoezicht heeft aan 't kanaal, omdat dit z.i. berust bij Akersloot en Alkmaar. Het is daar voor de Heilooër jeugd een goede zwemgelegenheid, zeer betrouwbaar. Weth. Akkerman was eenige dagen achtereen gaan kijken, maar had nooit een Heilooër zien zwemmen. De heer Greeuw noemde namen van kinderen, die er wèl zwemmen. De voorzitter deelde mede, dat van verschillende zijden, ook van den officier van justitie, klachten waren gekomen over ontoelaatbare dingen bij het zwemmen in het kanaal. Spr. vond dit erg jammer, omdat het hier gaat over de eenige zwemgelegenheid in de gemeente. Het amendement-Schuyt werd door spr. ontraden, omdat de politieverordening vol doende het loopen in oneerbare kleeding tegengaat. De grens tusschen toelaatbaar al of niet is zeer moeilijk te trekken. Spr. had nog nooit in Heiloo gehoord van oneerbare kleeding. De heer Barnhoorn betreurde het, dat hier geen andere zwemgelegenheid is dan het kanaal. Hij legde er den nadruk op, dat het niet gaat om het zwemmen tegen te gaan, maar om hetgeen er in de omgeving van de zwemgelegenheid gebeurt. Er zit niets anders op dan het verbod in de veror dening op te nemen, althan zoolang hier nog geen zwemgelegenheid bestaat, waar toe zicht is. De heer Opdam dacht, dat de moeilijk heid zit in het ontbreken van een gelegen heid voor ontkleeden en meende, dat daarin wel kon worden voorzien. De heer Greeuw wilde zien overwogen of zwemmen door de kinderen onder toe zicht niet toegestaan kan worden en voorts of geen besprekingen kunnen worden ge opend over goedkoop zwemmen in de baden te Alkmaar. Weth. Barnhoorn zou een en ander wel gaarne zien onderzocht, omdat hij voor stander van zwemmen is. Het amendement had volgens hem wel degelijk zin; spr. had zelf wel waargenomen, dat er meisjes door Heiloo fietsten geen Heilooërs! die door hun kleeding aanstoot gaven. Overigens stelde spr. vast, dat de r.k. niet zoo preutsch zijn als men wel eens meent, zij zijn heusch wel ruim van stand punt, maar kunnen zich toch niet met alles vereenigen. De juiste formuleering van het amende ment zou nader geregeld kunnen worden, maar het verbod zooals door B. en W. voor gesteld, zou spr. gaarne nu reeds zien aan genomen. Het voorstel werd hierop aangenomen, onder toezegging, dat het amendement en de wensch van den heer Greeuw nader on der oogen zullen worden gezien. Eén-richtingverkeer op den Raad- huisweg en langs de Zandersloot. Naar de meening van B. en W. levert het rijverkeer, komende vanaf den Raadhuis- weg-noordzijde naar den Kennemerstraat- weg gevaar voor het verkeer langs den Ken- nemerstraatweg. Zij vinden het daarom wen schelijk, dat het bedoelde gedeelte van den Raadhuis weg voor het verkeer met alle rij en voertuigen van west naar oost dient te worden gesloten en stelden voor een desbe treffend besluit te nemen. Voorts schreven B. en W. aan den raad: Het verkeer met motorrijutigen langs den Zanderslootweg heeft den laatsten tijd meer malen moeilijkheden ondervonden, wan neer twee voertuigen elkaar op dien smallen weg moesten passeeren, terwijl dat passee- ren ook aanleiding gaf tot beschadiging van den onverharden berm en de greppel, die langs dien weg is aangebracht. Wij stellen u daarom voor aan Gedepu teerde Staten te verzoeken dien weg ge sloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen en aangespannen voertuigen in de richting van zuid naar noord. De heer K a m e r zou ook voor den Hee- renweg éénrichtingverkeer willen zien voor geschreven, hij vond dien weg te smal voor alle verkeer. De voorzitter was het hier niet mee eens, z.i. is de weg breed genoeg. De heer Kant zou de beek achter de boom en willen zien gedempt, opdat daar een wandelpad zou kunnen komen. De heer Greeuw zou het andere deel van den Raadhuisweg jyillen zien verbeterd, als men aan de noordzijde slechts beperkt verkeer wil toestaan. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verbreeding gedeelte Heerenweg. Ter verkrijging van een verruiming van den hoek Heerenweg—-Raadhuisweg hebber, de eigenaren van de betrokken perceelen giond zich bereid verklaard een gedeelte grond af te staan tegen een koopprijs van 10 voor elk perceelsgedeelte en onder de verplichting, dat op kosten der gemeente een nieuw eenvoudig ijzeren hek wordt ge plaatst op de nieuwe scheiding van de per ceelen langs den Heerenweg. B. en W. achtten de te verkrijgen verrui ming op dat punt van groot belang voor het vrij drukke verkeer. De ^voorwaarden waar op de grond kan worden verkregen zijn naar hun meening aannemelijk. Zij stelden daar om voor tot bedoelde verbetering te be sluiten. Goedgekeurd. Aankoop en ruiling van grond. Tijdens het aanleggen van den Zeeweg en de plantsoenstrookeh is de wenschelijkheid gebleken om eenige wijziging te brengen in den vorm en de grootte van enkele voor dien aanleg aangekochte perceelen grond. De kadastrale uitmeting van de perceelen heeft thans plaats gehad, zoodat de juiste grootte bekend zijn en de officieele bekrachtiging van die wijzingingen thans kan plaats heb ben. B. en W. stelden nu voor om het be sluit dienaangaande vast te stellen. Goedgekeurd. Wijziging van de verordening op het G.E.B. Door het besluit van den raad tot wijzi ging van den titel „Administrateur van het G.E.B." in, „Directeur van het G.E.B." is het noodig geworden om de wijziging van dien titel ook aan te brengen in alle nog geldende verordeningen en besluiten, waarin die titel voorkomt. Het daartoe noodige besluit werd op advies van B. en W. goedgekeurd. Afscheid van de raadsleden, die niet terugkeeren. Het zal thans, zei de v o o r z i 11 e r, wel de laatste vergadering zijn van den raad in zijn huidige samenstelling en daarom lijkt het mij wel noodig den raad te danken voor de medewerking aan tot wat in de afgeloopen vier jaren töt stand kwam. We hebben rioleering gekregen, de openbare school is verbeterd en uitgebreid, de u.l.o. school kwam tot stand, de secretarie werd ver groot al deze besluiten waren van groot gewicht voor de gemeente. Heiloo is in de laatste jaren zeer vooruitgegaan. Spr. toon de dit aan door er op te wijzen, dat er op 1 Jan. 1935, toen de tegenwoordige raad zit ting nam, 6500 inwoners had, thans zijn het 8100, waaruit wel mag worden geconclu deerd, dat de gemeente toekomst heeft. Jammer vond spr. het, dat de financiën wel eenige moeilijkheden gaven, hoewel de gemeente gelukkig niet noodlijdend werd. Spr. dankte alle leden voor de medewerking aan alle genomen besluiten. Spr. richtte zich hierop tot de scheidende leden, de heeren Sengers, Kant en Rus, van wie de eerstgenoemde vele jaren zitting had. Het groote Krentenbrood, de blijde gebeurtenis te Soestdijk en een tienmaal grootere koek bij de ge boorte van een Kaja-Kaja-kindje. Kranten en illustraties hebben verteld van reusachtige krentenbrooden in statie naar het Paleis te Soestdijk gebracht ter gelegen heid van „de blijde gebeurtenis". Dat bij dergelijke gelegenheden door de „wilde" Papoea's van Zuid-Nieuw-Guinea koeken worden gebakken die vele maken grooter zijn dan 10 (tien!) vierkante meter oppervlakte, zal weinigen bekend zijn. Pater Geurtjens vertelde er van in zijn merkwaardige boek: „Onder de Kaja's- Kaja's. Hij zegt, dat heel het dorp er aan te pas komt. Eerst wordt er een vracht sago verzameld. Dan een flinke stapel brandhout, die de plattegrond aangeeft van de ontwor pen koek. Dan gaan de vrouwen nog eens de wildernis in en verwoesten een paar ter mietenheuvels,'die uit vuurvast materiaal bestaan. Ze slaan er groote brokken van af, die zullen dienen om de feestkoek te poffen. Die brokken worden netjes op de brand stapel uitgespreid, die eindelijk aan verschil lende kanten tegelijk wordt aangestoken. Rondom staan de vrouwen met lange stok ken te pokken. Het zijn spannende oogen- blikken, want alles moet vlot en vlug van stapel loopen, wil men van een goede uit slag verzekerd zijn. Is het vuur uitgebrand en ligt daar enkel nog een gloeiend bed van flikkerende en sprankelende brokken, als ware er een ster uiteen gevallen, dan worden er palmtakken overheen gespreid en hierna bananenblaren. Dan komen van alle kanten de vrouwen aandraven met haar mengsel van sagomeel en geraspte kokosnoten. Ze storten het op het groene rookende bed uit, waarover anderen het regelmatig verdeelen. Anderen komen aansnellen met groote bam boekokers vol water. Als een tuinier zijn bloemperkje, zoo besproeien ze haar koek- perk. Stukken varkensvleesch, soms ook visschen, worden netjes over de koek uitge- legd. Dan worden ook boven op de koek blaren uitgespreid en het geheel met groote lappen boomschors bedekt. Nu laat men de koek 24 uur doorsmoren en gaar stoven.- Nu moet de koek worden gegarneerd. Dat doen de vrouwen. Op de koek worden aller lei eetwaren opgestapeld, als bananen- en beteltrossen, pakken sagomeel, aardvruchten in soorten, en wat tuin en veld zooal meer opleveren. Rondom de koek staan gaffels in den grond, die met allerlei heerlijkheden zijn volgehangen en daartusschen bloemen en takjes met kleurrijke blaren. Nauwelijks is de garneering gereed of men begint met de verdeeling. Zóó viert de Kaja-Kaja het feest van de eerste gedaanteverwisseling der baby, n.1. het feit, dat de kleine gaat krui pen. Blijft baby in leven, dan viert men nog een zestal van die „gedaanteverwisselingen", die alle verband houden met het bereiken van een nieuw stadium in zijn leven: loopen, jongeling worden, enz. Ik beeld hierbij een dergelijke feestkoek af. De foto is niet bijzonder fraai, maar dt kritische amateur dient te bedenken, dat dt foto onder hoogst moeilijke omstandigheden is genomen, omstandigheden waarvan hjj zich geen voorstelling kan vormen. Het zelfde is het geval met de andere foto van Pater Geurtjens: het maken van vuur met de „vuurboor". Die „boor" wordt gebruikt als het houtvuur, dat men zoo goed mogelijk onderhoudt, uit is geraakt. Ik beeld de beide foto's af om te illustreeren hoe „wilden" in staat zijn zich te behelpen bij het maken van een technisch product, dat wij met onzt modeme middelen niet zouden kunnen ver vaardigen. H. F. TILLEMA. De heer Kant was nog slechts 4 jaren lid en de heer Rus kwam in den loop van deze periode. Spr. dankte de heeren van de door hen gegeven adviezen, waarbij hij memo reerde, dat vooral de heeren Sengers 'en Kant deskundig waren op het gebied van landbouw en gronden, zoodat zij daarom trent meerdere practische wenken konden geven. Overigens was hij de drie heeren dank baar voor de wijze waarop zij in den raad optraden. Hy hoopte dat het hen in de toe komst goed zal gaan. De heer S e n g e r s was met voldoening lid van den raad geweest en dankte den 81 T1" dlens Pretti8e leiding en de leden voor de goede samenwerking in de verschillende commissies. Spr. dankte den gem.-secretaris, den heer Bruul voor de al tijd bereidwillig gegeven inlichtingen Spr prees mede den ambtenaar, den heer van de Va 1 die voor de minderbedeelden een man is tot wien.zy zich vol vertrouwen wenden Spr. hoopte voor den nieuwen raad op een zelfde goede verstandhouding en prettiee hierbijTan slto» Nadat de raad eenigen tijd in een comité vergadering was bijeen geweest, werd m de daarop heropende zitting besloten, dat Sa expiratie van het stroomleveringscontact Se evering van stroom zal worder. voortgezet tegen betaling van het zoogenaamde „K van Swaay". '-1 PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 AUGUSTUS 1939- ALKMAAR. Vrije evang. gein., Geesterweg, 10-15."Ur'.' ds. P. D. v. d. Togt, van Wormerveer. I» beterde opgaaf); Av. 7 uur, ds. tap, zang van mevr. v. RandwijkMühlen® zang van mevr. v. Randwijk Dordrecht. (Verbeterde opgaaf* van UIT DE OMGEVING. Uii. L>Cj UiVlLrC. ViiTJ- SCHOORL, Evangelisatie achter de de Leeuw, (doop), v.m. 10.30 en nam- hagepreeken, met zang van m^r',yer- RandwijkMühlenstal, uit Dordrecht, beterde opgaaf). it-~ IN BOSCH EN HEIDE Z'JTGUöAST vooi* Brandgevaar dub opgera^p NEDE61- HÊIDEMJ

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12