Verplichtingen in Europa belemmeren Engelsche politiek in Oost-Aiië. Chamberlaitt in het Lagerhuis. „Engeland zou zijn vloot naar het Verre Oosten kunnen zenden". In de eerstvolgende maanden wellicht nieuwe spanning. fÏÏZl m ?1Ut7me' de Japanneezen Lord Winterton over het vluchtelingenvraagstuk. Reacties op Chamberlains rede. Geen commentaar te Tokio. Anti-Britsche actie wordt georganiseerd. „Centrale Commissie" zal worden ingesteld. Poolsche nota te Dantzig overhandigd. Standpunt van Warschau uiteengezet. Sluit Japan zich aan bii de „as"? Weinig concrete gegevens. Ernstige gasontploffing te Londen/ Een huis vernield, vele gewonden. De Fransche militaire missie te Londen. Vandaag naar Londen. kw.,- V1ERDE BLAD. In antwoord op een vraag van Noel Baker (arb. opp.) die het debat over buitenlandsche zaken opende, heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard: ik tracht niet de krachtige bezwa ren der regeering tegen vele der anti-Britsche incidenten, waarbij de Japanneezen de laatste maan den in het Verre Oosten betrok ken waren, te verkleinen. Ik zou willen, dat het huis bedenkt, dat de toestand voor ons land bij zonder moeilijk is (applaus). Zelfs nu er Engelschen in Chi na door de Japanneezen belee- digd en gekwetst zijn, moeten wij bedenken, dat er grenzen zijn aan hetgeen wij op het oogenblik kunnen doen om ons volk daar te helpen. Op het oogenblik hebben wij in 't Verre Oosten niet een vloot, die ster ker is dan de Japansche. Wij hebben zulk een vloot hier. On der bepaalde omstandigheden zouden wij het noodig kunnen vinden, de vloot derwaarts te zenden. Ik hoop, dat niemand zal denken, dat het daarom geheel buitengesloten is, dat zich zulk een omstandigheid voordoet. Ik bedoel dit niet als een bedreiging, doch slechts als een waarschuwing. Tegelijkertijd, zoo vervolgde Chamber lain, zouden wij veel liever de geschillen met de Japanneezen regelen door bespre king en onderhandeling, mits wij dit kun nen doen zonder datgene op te offeren, wat wij fundamenteele overwegingen en principes achten, dan door bedreiging met geweld. Zelfs als wij morgen zouden be sluiten tot het uiterste te gaan, zouden wij toch vele der weerlooze menschen in China niet kunnen beschermen. Wij mo gen hen, als wij het kunnen vermijden, geen grooter gevaar laten loopen, dan waarin zij thans verkeeren. Ten aanzien van de tusschen Craigie en Arita te Tokio overeengekomen formule zeide spr. dat hieruit niet moet worden opgemaakt, dat de Britsche politiek is ge wijzigd, daar dit niet het geval is. In elk geval, zoo voegde Chamberlain eraan toe, heeft deze formule ons in staat gesteld, een zeer dreigenden toestand te Tientsin te bespreken en ten aanzien van een deel der moeilijkheden ziet het ernaar uit, alsof wij niet veel moeite zullen hebben om met de Japanneezen tot overeenstem ming te komen. Ik zeg dit met opzet, om dat, ofschoon het geen gebruik is, op één punt tot een accoord te komen als men omtrent de andere geen overeenstemming kan bereiken, omdat een accoord als een geheel moet worden beschouwd, er in elk geval uit blijkt, dat zij, die de onderhan delingen te Tokio voeren, geenszins zoo extreem of onredelijk zijn als vele Japan neezen in China jegens ons bleken te zijn. Wat betreft de kwestie van de uitleve ring der vier mannen, die door de Japan neezen worden gezocht, is het Britsche standpunt steeds geweest, dat wij deze mannen niet kunnen uitleveren, tenzij wij de bewijzen hebben, dat zij inderdaad medeplichtig zijn aan den moord op dr. Tsjeng. De Japanneezen hebben thans bewijsmateriaal geleverd, dat onderzocht wordt. Als het resultaat van het onder zoek door de wettige autoriteiten hun schuld uitwijst, zouden wij geen recht hebben, anders te handelen dan hen uit te leveren. De zilverkwestie. Omtrent het zilvervraagstuk zeide Chamberlain, dat overeen gekomen was, dat de bespreking slechts betrekking zou hebben op plaatselijke kwesties te Tientsin en dat, wat er ook ten aanzien van het zilver of de valuta ge daan wordt, er een veel uitge strekter gebied van Tientsin bij betrokken. -■heruit volgt, aldus spr., dat niet alleen Britsche regeering erbij betrokken is, en wij hebben het de Japansche regeering volkomen duidelijk gemaakt, dat wij niet bereid zijn, deze twee kwesties van het alleen te regelen. Zij kunnen alleen gere geld worden na overleg met andere regeeringen, die er evenveel belang bij hebben als wij. Naar aanleiding van het verzoek van Noel Baker, het Britsch-Japansche han delsverdrag op te zeggen, zeide Chamber lain: als ik weiger, hem die verzekering te geven, zou het kunnen schijnen, dat ik vastbesloten ben, dat het handelsverdrag niet zal kunnen worden opgezegd, doch laat niemand dien uitleg aan mijn woor den geven. Wy hebben, door de omstan digheden gedwongen, enkele zeer zware verplichtingen in Europa op ons moeten nemen, waarvan het gevolg is, dat, in dien bepaalde dingen zouden ge beuren, dit land in den oorlog zou moeten gaan. Het zou moge lijk zyn, dezelfde verplichtingen aan te gaan in het Verre Oosten, doch ik wensch dit niet te doen. Hoe wij ook mogen worden geërgerd, aldus vervolgde Chamberlain, door de dingen, die in het Verre Oosten gebeuren, ik kan het huis verzekeren, dat ik de heftigste gevoelens van wien ook ten volle deel. Mijn bloed kookt, wanneer ik hoor en lees van sommige gebeurtenissen daar. Bij de voortzetting der onderhande lingen zullen wij er naar streven de be ginselen, welke tot dusverre ons beleid beheerscht hebben, zoo ver mogelijk te handhaven. Wij zullen de belangen en de bezittingen der Britsche onderdanen in het Verre Oosten tot het uiterste bescher men. Wij zullen er naar streven geduld en verstandige gematigdheid te toonen, in de erkenning, dat achter al deze erger lijke dingen een ongeveinsde verdenking der Japanneezen ten aanzien van ons op treden kan schuilen. Wy mogen niet vergeten, dat wy wellicht in de eerstvolgende maanden een nog ernstiger pro bleem, dat ook dichterbij is, on der oogen hebben te zien en dat wy onze krachten moeten sparen om iederen noodtoestand, die zich zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. De Britsche regeering heeft de ant woorden der regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten ten aanzien van het Chineesche zilver te Tientsin ontvan gen. Men meent te weten, dat in het licht van de opmerkingen der beide regeerin gen Craigie binnenkort nieuwe instruc ties zullen worden gezonden. Men be perkt zich er toe er aan te herinneren, dat het probleem, door de Japansche regee ring gesteld, van internationalen aard is, zooals Chamberlain ook in het Lagerhuis heeft gezegd. In het Engelsche Lagerhuis heeft lord Winterton gisteren de kwestie der Duit- sche vluchtelingen aangeroerd. Hij zeide, dat het intergouvernemen- teele comité te Londen vooral in de laat ste maanden groote vorderingen gemaakt had, en dat het aantal uit Duitschland vertrokken vluchtelingen sedert de op richting van de Evian commissie verleden jaar, nu 150.000 bedroeg, welk getal hij bevredigend noemde. De Vereenigde Sta ten, zoo vervolgde Winterton, hebben een jaarlijksch contingent opgenomen van 27.000 emigranten. In werkelijkheid heb ben zij echter meer vluchtelingen opge nomen, aangezien aan tijdelijke toeristen werd toegestaan te blijven. Het totale aantal was vermoedelijk 40.000. Ook in Groot-Brittannië zijn op het oogenblik 40.000 Duitsche vluchtelingen. Winterton zeide dit een voldoende ant woord te achten op de beschuldiging, dat de Britsche regeering niets doet. Het Britsche koloniale rijk, Palestina en Transjordanië uitgezonderd, heeft in de zes maanden, eindigend 31 Maart 1700 personen opgenomen. Australië neemt jaarlijks, gedurende drie jaar, 5000 vluchtelingen op, en Bra zilië 11.000. Dit laatste land is bereid er nog 8000 meer op te nemen. Verwijzende naar het plan voor vesti ging op groote schaal, zeide Winterton, dat het plan van Britsch Guyana in het a.s. najaar zou beginnen. Voorts zou San Domingo groote gelegenheden voor vesti ging bieden. Het rapport van de Philip- pijnen was nog niet ontvangen, doch, naar verluidt, zou dit gunstig zijn. Eenige kans op vestiging bestaat er in Noord Rhodesia en naar andere gelegenheden voor vesti ging op groote schaal wordt gezocht. Reeds zijn stappen ondernomen in Duitschland om den toestand van de Duitsche Joden aldaar te regelen en te verbeteren. De grootste schade, welke men aan de vluchtelingenbeweging kan berokkenen, is de onwettige immigratie van vluchtelingen in eenig land aan te moedigen, incl. in Palestina, aldus Winterton. Zeer veel last is z. i. hierdoor veroorzaakt aan België en N e- derl and en ook de Franschen en Zwitsers hebben onder deze onwettige immigratie geleden. Hiermede was het debat over de buitenlandsche politiek geëin digd en ging het Lagerhuis tot October op reces. Anti-semietische maatregelen. - Uit Dantzig wordt vernomen, dat de autoriteiten vaH de vriJe stad hebben besloten een vyftig- !?i rVe,W,erk te stellen bii het opwerpen ,een n®s de Weichsel bij Gütland, m de nabijheid van de Poolsche grens. De o en, die hier moeten werken, beklagen zich over behandeling. De Japansche pers geeft uitvoerige publicatie aan de redevoeringen van Chamberlain en Halifax in het Britsche parlement, doch onthoudt zich tot dus ver van commentaar. De vertegenwoordigers der Japansche miiltaire autoriteiten in Tientsin die deel nemen aan de conferentie van Tokio ver bergen den onaangenamen indruk niet wel ken zy van de rede van Halifax gekregen hebben. De rede vertoont zulk een onop rechtheid van Britsche zijde", aldus deze zegslieden, „dat de geest der overeenkomst tusschen Arita en Craigie hierdoor onder mijnd wordt". „Behoedzaam optimisme De waarschuwing welke Chamberlain gisteren in het Lagerhuis tot Japan heeft gericht, wordt in de veeltalige pers van Sjanghai met groote opschriften gepubli ceerd. In nationalistische Chineesche krin gen wordt de verklaring, welke te laat ont vangen was om van commentaar te voor zien, met behoedzaam optimisme ontvan gen. Gematigde Chineesche kringen heb ben over het algemeen begrip voor Enge- lands moeilijkheden zooals door Chamber lain uiteengezet. De Japanneezen te Sjang hai zijn van meening, dat Chamberlain zich aan grootspraak te buiten gaat. Duitsch commentaar. De „Deutsche Dienst" levert reeds nu commentaar op de rede, welke de Britsche minister-president gisteren in het Lager huis heeft gehouden. De „Deutsche Dienst" schrijft o.m., dat de minister-president heeft gesproken over de grenzen, welke bestaan voor de ver plichtingen, welke Engeland op zich kan nemen. De „Deutsche Dienst" maakt hieruit op, dat Engeland reeds te veel hooi op zijn vork heeft genomen. Het heeft de overeen komst inzake Tientsin gesloten om vrije hand te hebben in Europa en hier eventueel over te kunnen gaan tot een oorlog. Ten slotte merkt het Duitsche orgaan op, dat Chamberlain blijkbaar nog niet met zichzelf eens is over de koers van de buitenlandsche politiek, aangezien hij er over spreekt in gëval van nood de Britsche vloot voor de Japansche kust te laten demonstreeren. Anti-Britsche agitatie, welke thans uitgaat van plaatselijke commissies in verschillende deelen van China zonder verdere organisatie of on derling verband, zal, naar Domei meldt, volgens een persbericht uit Tientsin, binnenkort waarschijnlijk worden georganiseerd en gecontro leerd door een centrale commissie voor de campagne. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de commissie voor een anti-Britsche campagne te Tientsin tegen 14 Augustus te Tientsin een nationale anti-Britsche samenkomst heeft belegd. Voor deze nationale bijeenkomst zullen vertegenwoordigers van anti-Britsche com missies uit verscheidene deelen van China op 12 en 13 Augustus een tweedaagsche ont moeting hebben ter bespreking van de vol gende negen punten: 1) Organisatie van en controle op de anti-Britsche campagne. 2) Omzetting van het anti-Britsche gevoe len in actie. 3) Toezicht op de Britsche rechten en belangen in China. 4) Onderzoek naar de bewegingen van de Britsche onderdanen. 5) Aanbrenging van pro-Britsche Chinee- zen. 6) Verbinding tusschen de anti-Britsche organisaties in de verschillende deelen van China. 7) Verbreiding van de anti-Britsche ge voelens naar het buitenland. 8) Verleening van bijstand aan de Indi sche onafhankelijkheidsbeweging. 9) Organisatie van een gezamenlijke anti- Britsche bijeenkomst van de Aziatische volken. Anti-Britsche en Amerikaansche excessen. In de vroegere Belgische concessie te Tientsin is het gisteren tot anti-Britsche on geregeldheden gekomen, toen ongeveer 200 Chineezen onverwachts een aanval deden op de bureaux vande International Export Cy, een der grootste Britsche ondernemin gen te Tientsin. Het personeel zoch een toevlucht op het in de buurt gelegen terrein van de Texas Oil Cy. Toen het een half uur later terugkeerde was de kantoorinventaris kapot geslagen, de ruiten vernield en de eetkamer verwoest Volgens een telegram van Reuter uit Han kau bedreigen anti-Britsche elementen in de door de Japanneezen bezette stad Kaifeng (Noord-Honon) thans de eigendommen van Amerikanen. Volgens betrouwbare inlichtingen zullen de Amerikanen te Kaifeng waarschijnlijk genoodzaakt zijn de stad te verlaten. De autoriteiten hebben strenge vertoogen ge richt tot de Japanneezen. De blokkade der Britsche concessie in Tientsin is hevig verscherpt, vermoedelijk als reactie op de verklaring van Chamber lain in het Lagerhuis en van Halifa xin het Hoogerhuis. Op de markt der concessie was gisteren geen vleesch beschikbaar. Aan per sonen die zelfs maar een half'pont vleesch de concessie wilden binnenbrengen, werd de toegang geweigerd. De eenige aanwezige levensmiddelen als uien, kool en aardappe len, zijn alle van slechte kwaliteit. Versche visch is evenmin verkrijgbaar. De bewoners zijn aangewezen op vleesch en visch in blik, doch vragen zich tevens af hoe lang deze voorraden toereikend zullen zijn De S.nd wonit ernstig geacht. Het blhkt dat de betoogers, die de kantoren der inter nationale PPl"^ gevallen, tevoren nog in een andere Britsche firma zijn binnengedrongen, waar zij de Chineesche bedienden intimideerden en de ruiten en meubelen stuk sloegen. De autori teiten deden geen pogingen de aan™J^s tegen te houden, die bestonden uitongeveer 200 personen. De Poolsche commissaris-gene raal heeft gistermiddag den voor zitter van den senaat van Dantzig een nota der Poolsche regeering doen overhandigen, waarin geant woord wordt op de nota van den senaat van 30 Juli. De Poolsche regeering vestigt de aan dacht van den senaat op de gevolgen, die het niet in acht nemen van de overeen komsten tusschen beide partijen zou kunnen hebben. Zij moet van meening zijn, dat de eerbied voor de verdragen en het begrip voor de gemeenschappelijke belangen Dant zig tot een herziening van zijn houding moest brengen. De nota herinnert aan de overeenkomst van 9 Nov. 1920, waarbij het toezicht der Poolsche douane werd ingesteld en de vaststelling van het aantal inspec teurs, benevens de organisatie van de douane uitsluitend aan de competentie der Poolsche regeering werden overgelaten. De nota herinnert er aan, dat de senaat in zijn nota van 30 Juli vermindering van het aantal inspecteurs heeft gevraagd. De Poolsche regeering is bereid de in specteurs in de fabriek „Amada" op hun post te laten terugkeeren (zij werden bij besluit van de Poolsche regeering met in gang van 1 Augustus teruggetrokken). Doch zij verklaart naar beslissing te laten afhan gen van de houding der autoriteiten van Dantzig, die voortaan de rechten der Pool sche inspecteurs in hun geheel zullen moe ten eerbiedigen, hun de mogelijkheid moe ten verschaffen hun functie uit te oefenen en instructies moeten geven, opdat de Pool sche douanereglementen voortaan door de douanebeambten van Dantzig gerespecteerd zullen worden. De nota maakt geen toespeling op de eventualiteit van opening der grens van Oost-Pruisen, waarover de pers te Dantzig eenige dagen geleden heeft gesproken. Men beschouwt het opwerpen dezer mogelijkheid te Warschau als een nieuwe proefballon van de Duitsche propaganda. Poolsch commentaar. De Poolsche pers publiceert een commen taar, dat geïnspireerd schijnt te zijn, en waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de kwestie Dantzig, zooals deze zich ontwikkeld heeft. De „Kurjer Poranny", die in nauwe rela tie staat met regeeringskringen, en de „Kur jer Polski" schrijven o.a.: De voortdurende provocaties van Dantzig hebben verschil lende Poolsche reacties uitgelokt. Deze wor den door de Duitsche propaganda voorge steld als ontoelaatbare daden van agressie van Polen; in al deze aangelegenheden ligt de mogelijkheid om de getroffen regelingen te wijzigen in werkelijkheid in handen van Dantzig; want zij waren slechts het ant woord op chicanes van Dantzig. Als men bereid is, de laatste te staken, zal alles te rugkeeren tot den vroegeren staat van zaken. Op het oogenblik wordt alle actie gericht tegen de Poolsche douane-inspecteurs. Men verwijt hun te Dantzig militaire en econo mische spionnage. Het verwijt keert zich tegen dengeen die het geuit heeft. In principe is Dant zig gedemilitariseerd gebied en bijge volg kan er immers zelfs niet de mo gelijkheid bestaan van militaire spion nage. Als de senaat van Dantzig toch het bestaan van deze mogelijkheid toe geeft, komt dit omdat Dantzig niet meer gedemilitariseerd is en de senaat bekent dan, dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan een ernstige schending van het statuut der vrije stad. Aan den anderen kant kan er evenmin sprake zijn van economische spionnage, orn aat Dantzig binnen de economische grenzen van Polen ligt. De taktiek der Dantzigsche autoriteiten, die trachten de rechten van Polen te onder mijnen en te vernietigen, is vergeefsch. Po len zal zich dit niet laten welgevallen. De Duitsche heeren te Dantzig moeten weten, dat gerekend moet worden met de vastbe raden reactie van Polen op iedere nieuwe moeilijkheid. Polen zal geen schending van zijn elementaire belangen dulden. Zijn ge duld, dat in het buitenland bewondering wekt, kan ook grenzen hebben. Polen zal den senaat van Dantzig waarschuwen. Het verluidt, dat de waarschu wing tot den senaat van Dantzig zal worden gericht, dat het openen van een grens van het gebied der vrije stad voor een derde mogend heid door de Poolsche regeering zou worden beschouwd als een buitengewoon ernstige aangele genheid. De Duitsche propaganda in Engeland - Naar aanleiding van een vraag in het Lager huis heeft minister Hoare verklaard- Wii zijn op de hoogte van deze activiteit en waar my meenen tusschenbeide te moeten komen doen wij dat ook doch myn persoonlijke meening is, dat de porpaganda vaak zoo fantastisch, onverantwoordelijk en dwaas s dat zij haar verspreiders meer schade doPt dan ons land". Terwijl de verklaring van de twee Japansche ambassadeurs, die aan het Como-meer besprekingen hebben gevoerd, in politieke krin gen te Rome geacht wordt te be- teekencn dat Japan besloten heeft, tot het Duitsch-Italiaansche bond genootschap toe te treden, is hier van nog geen bevestiging te ver- krijgen. Londen's oordeel. Het opschrift in een Londensch avond blad: „Japan zal zich wel tweemaal be. denken, alvorens toe te treden tot de as" schijnt den algemeen te Londen heer- schenden indruk weer te geven, ondanks de berichten uit Rome, als zou Japan be sloten hebben tot de as toe te treden. Reuter verneemt, dat officieel niet bekend is, dat het communiqué van de Japansche ambassadeurs de meeningen vertolkt van de regeering in Tokio. Men wijst erop, dat de huidige Japan sche ambassadeurs in Berlijn en Rome altijd het krachtigst gepleit hebben voor een alliantie tusschen Japan, Italië en Duitschland Welingelichte Japansche kringen geven als hun overtuiging te kennen dat Japan zich niet bij de Italiaansch- Duitsche alliantie zal voegen, en wel om de voor de hand liggende redenen, dat het niets heeft te winnen, doch wei veel kan verliezen, door zich te mengen in de Europeesche aange legenheden. Welingelichte buitenlandsche kringen huldigen dezelfde meening. Zij wijzen er op, dat niets waarschijnlijk meer de Ame rikaansche gevoelens zou kunnen doen verscherpen op dit delicate tijdstip nu het lot van den toekomstigen Japanschen han del met de Ver. Staten op het spel staat, en dat niets meer dan dit ertoe zou kun- nen bijdragen om Sovjet-Rusland in de armen der democratieën te dry ven. Voorstel aan de Japansche regeering. Volgens de aanwijzingen, die te Como in de omgeving der Japansche ambassadeurs te Rome en Berlijn verkregen konden worden, zouden de beide diplomaten tjj- dens het gisteren door hen gevoerde on derhoud besloten hebben, de regeering te Tokio voor te stellen, dat Japan tot het Duitsch-Italiaansche politieke en militaire pact toetreedt. Een rapport in dezen zin zou telegra fisch naar Tokio zijn overgebracht. De meening te Berlijn. Officieele Duitsche kringen te Berlijn zeggen volkomen in het onzekere te ver keeren, of Japan al dan niet zal toetreden tot de militaire alliantie tusschen Japan en Duitschland. Zij willen zelfs niet zeggen, of Duitsch land zulk een stap zou verwelkomen. Neu trale politieke kringen twijfelen of de on middellijke gevolgen van Japan's toetre ding tot de alliantie op het oogenblik aan Duitschland welkom zou zijn. Men oppert het denkbeeld, dat de reactie in Moskou en Washington zeer hevig zou kunnen zijn. Het centrum van de Londensche city werd gistermiddag te half vijf opgeschrikt door een hevige ontploffing. Te half twee was op een plaats in Godlimanstreet het wegdek ingezakt, waarschijnlijk tengevolge van arbeid, die ter plaatse verricht werd voor de uitbreiding van Faraday House, het belangrijkste Londensche telefoonkantoor, door het bezwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan en terwijl werklieden aan het herstel daarvan bezig waren, deed de ontploffing zich voor. Een gedeelte van de straat was tevoren voor het publiek afgezet. Bij de ontploffing werden brandende brokstukken tot dertig meter de lucht in geslingerd. Een huis aan de over zijde van de straat stortte in. Het on geluk had tot gevolg, dat vele perso nen gewond werden, van wie verschei dene ernstig, terwijl andere slechts snijwonden door weggeslingerd g'8® opliepen. De gewonden werden in vele ziekenauto s en vyf door de politie opgeëischte particu liere vrachtauto's weggebracht. De beman ning van vijf brandweerwagens bestreeö het vuur in de buis en op het wegdek. Honderden ruiten in den omtrek werd' door het geweld der ontploffing vernieW- ook verscheidene gebrandschilderde rui van de in de nabijheid gelegen St. PaU1 kathedraal moesten het ontgelden. Nader wordt gemeld, dat bij de g?s0" ploffing een honderdtal menschen >s wond, doch de meeste gewonden kon het ziekenhuis vrijwel onmiddellijk v laten en ook de anderen konden 1® naar huis gaan, met uitzondering van wiens toestand ernstig moet zijn. De Fransche militaire missie °nzai leiding van generaal Doumenc, mos- deelnemen aan de besprekingen te ^et kou, is te Londen aangekomen. DP Victoria-station werden de Franschen ,e groet door de Britsche militaire ld onder leiding van haar chef Sir B®» Plunkett. T..bu0r De beide missies zullen zich te aan boord van een schip begeven, da de admiraliteit ter beschikking is I om naar Leningrad te gaan,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 14