De eerste berichten uit nachtelijk Soestdijk In Hotel Trier wordt koortsachtig gewerkt. Ér is een prinsesje geboren. Amsterdam ontvangt het blijdi ie nieuws. De residentie ontwaakt. De 51 saluutschoten van het Malieveld. De eerste dronk op de nieuwe prinses. Voor het paleis Soestdijk. Wat het publiek te zien krijgt. De blijde dag in Baarn. De gelukwenschen van Indië. Nationale blijdschap. EERSTE BLAD Er is een Prinsesje geboren. Dat is de blijde mare, die voor den twee den keer het in spanning wachtend volk van Nederland in verrukking gebracht heeft. Dat is de jubelkreet, die als bij tooverslag de straten in een feestkleed van vlaggen doek heeft gestoken, waarin zingende en hossende groepen van blijde vaderlanders uiting aan hun vreugde geven. Wij hebben opnieuw een Prinsesje ge kregen. De telex heeft het aan alle dagbla den in 'Nederland tegelijkertijd verkondigd en weinige oogenblikken later is het bekend geworden in alle landen ter wereld waar Hollanders wonen, die zich met ons van ganscher harte in het geluk van ons Vor stenhuis verheugen. De oude Oranjeboom, die door de eeuwen heen het symbool van onze eenheid is ge weest, heeft opnieuw een jonge loot gekre gen, de band tusschen Nederland en Oranje zal in de toekomst hecht en sterk kunnen blijven. Natuurlijk hadden wij ditmaal op een Prinsje gehoopt, maar nu het opnieuw een Prinsesje is geworden begroeten wij het kleine vorstenkind met even groot enthou siasme. Elk kind is zijn ouders even lief en wij kunnen ons van ganscher harte in het geluk van het jonge gezin verheugen. Hoezeer ons volk meeleeft met het Prin selijk gezin is gebleken bij de vertooning van de Beatrix-film, die honderdduizenden naar de theaters deed stroomen om er te ge nieten van al die kleine avontuurtjes, die in elk jong gezin onvergetelijk zijn, van de eerste wankele schreden, van alles wat zoo'n opgroeiend kindje in zijn natuurlijken een voud aantrekkelijk doet zijn. Het Prinsesje heeft een zusje gekregen. Het is nog te klein om de beteekenis daar van te beseffen, maar het zal binnen afzien- baren tijd in dit zusje een speelmakkertje vinden. Dan zal in de gangen van het Paleis de schaterende lach der kinderen klinken, dan zal een gelukkig ouderpaar van dit samenspel genieten en het zal weten, dat heel Nederland voor alles wat in het leven van deze vorstenkinderen van eenige betee kenis is vol belangstelling zal zijn. Wij verheugen ons in de voorspoedige ge boorte, in het geluk van het jonge ouder paar, in het geluk ook van de Koninklijke Grootmoeder, onze geliefde Vorstinne onder wier zegenrijke regeering ons land een tijd perk van vrede en rust gekend heeft. Overal om ons heen is er gestreden en geleden, revoluties en burgeroorlogen heb ben dynastieën doen vallen en tronen doen wankelen. Nederland is een dier gezegende landen waar de band tusschen volk en vor stenhuis een waarborg is voor het behoud van wat ons allen lief is. Moge ook dit Prinsesje opgroeien tot vreugde van Hare ouders naar wie onze allerbeste wenschen uitgaan. Moge Haar leven rijk zijn aan alles wat een menschen- kind gelukkig kan maken. Moge tot in lengte van jaren de band tusschen Haar en ons volk even hecht en sterk zijn als zij al tijd tusschen Nederland en Oranje ge weest is. Laat dan de vlaggen wapperen en schallen de trompetten. Laa+ beieren de klokken, laat het gezongen lied van onze oprechte vreugde getuigen. Nederland mag dezen dag met groote dankbaarheid gedenken: ons Prinsesje heeft een zusje gekregen. Vreemd genoeg, niemand schijnt te merken, dat de kanonnen in stelling gebracht wor den. Wij zien trouwens nu ook geen men- schen meer op straat. Een enkele vrachtrij der komt voorbij. „Weet je, dat er een prin sesje geboren is?" „Is het toch"! „Dat is gauw". Nu staan de stukken in de wazige nevel van het bedauwde land en de manschappen keeren weer naar de Julianaschool terug. Straks zullen zij fier en stram in hun nieuwe uniformen weer door het dorp trek ken. Dan zullen zij wel meer bekijks heb ben. Velen zullen echter eerst door het eerste saluutschot merken, dat de blijde gebeurtenis een feit is. Dan zullen straks ook de klokken luiden ën daarna trekken herauten te paard rond om den volke kond te doen, dat er een prinsekind geboren is. Om half twee de eerste vlag. Ongelooflijk snel zooals een belangrijk en dit geval bovendien blij nieuws zich over een stad verspreidt. Café's en restau rants sluiten om één uur in de hoofdstad. Dan keeren de laatste bezoekers huis waarts, dan geven de verlaten straten plot seling een levendig beeld. En velen van deze late wandelaars wis ten plotseling, dat er een prinses geboren was. Met duidelijke letters was het blijde nieuws te lezen op een bord voor een der breede ramen van een groot dagblad. Van daar verspreidde het bericht zich als een loopend vuurtje over de stad. Iedereen, die op dit late uur door de stille straten liep, was op de hoogte. Agenten en nachtwakers waren plotseling zeer spraakzaam en hiel den in vele gevallen voorbijgangers aan om hun met de blijde boodschap uit het groote, witte paleis in Soestdijk op de hoogte te stellen. Maar zij, die het blijde nieuws nog voor het naar bed gaan ontvingen, waren zeer gering in aantal. Want Amsterdam sliep, zooals heel Nederland sliep. De eerste vlag, het eerste rood-wit-blauw, woei reeds om half twee 's nachts. Dat was in de Regu- liersbreestraat, maar overigens was de stad in diepen rust en uitgestorven. Zoo na- nerde de morgen. En intusschen werd op de redactiebureaux der bladen met koorts- achtigen ijver gewerkt. Aan ochtendbladen en extra-edities, die het groote nieuws zou den brengen. Gedurende den geheelen nacht reden de vrachtwagens der groote bladen door de stad en de provincie in om de couranten met het gelukkige bericht over het geheele land te verspreiden. Bij het krieken van den nieuwen dag bood de hoofdstad reeds hier en daar een feeste- lijken aanblik. Vele vlaggen woeien nu reeds op de daken en ook op de eerste tramwagens waren de vlaggetjes aange bracht. Amsterdam en heel Nederland maakte zich op feest te vieren. Zeven uur. Door kanonschoten, klokgelui en radio is de blijde mare van de geboorte van een tweede prinsesje wereldkundig gemaakt, doch de ochtendbladen hadden er voor gezorgd, dat reeds voor zeven uur het nieuws bekend kon zijn. Toen reeds werd hier en daar in de stad gevlagd. De open bare gebouwen waren de eerste om de vlag uit te steken en de trams waren reeds zeer vroeg gepavoiseerd. Toen om zeven uur de kerkklokken be gonnen te luiden, begrepen de Hagenaars, welke belangrijke gebeurtenis te Soestdijk had plaats gehad. Zij, die de kanonschoten, die op het Malieveld werden afgevuurd, niet hooren konden of niet wilden wachten tot het 51e schot, schaften zich ijlings een ochtendblad aan bij de verkoopers, die met extra-edities door de nog ledige straten liepen, om zich te overtuigen, of prinses Beatrix een broertje of een zusje had ge kregen. Ramen werden opengeschoven, vlaggen uitgestoken en versieringen, die nog onvoltooid waren, werden haastig door de eigenaars der gebouwen afgemaakt. Tegen acht uur is 't op het Plein al vrij druk. Op de daken van de ministeries wapperen de vlaggen. De verlichtingsattri buten zijn voor de ingangen van de depar tementale gebouwen nog niet aangebracht. Alleen het groote gebouw van de Witte So- citeit maakt een uitzondering. Aan den ge vel van dit gebouw zijn al honderden gloei lampjes bevestigd en een ploeg werklieden is bezig met het omhooghijschen van een kolossale J. en B. Tusschen twee groote banken op den K. Vijverberg waarvan de gevels rijkelijk van gloeilampjes voorzien zijn, staat heel sober 't kabinet van de koning in, het huis, waarin Groen van Prinsterer gewoond heeft en waarvan alleen de vlag is uitgestoken. Op het Binnenhof en in de omgeving van den Sint Jacobstoren staan schijnwerpers opgesteld. En ook in het wa ter van den Hofvijver. In de winkelstraten, in de binnenstad, zijn al eenige café's ge opend, die matineuze Hagenaars een war men dronk en een hapje verschaffen. Overal staan karretjes, beladen met bont beschilderde schilden en andere versie ringsattributen. Kennelijk hebben het rijk, de gemeente en het Haagsche comité voor volksfeesten er niet op gerekend, dat de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin reeds V?den een feit kon zijn. Tegen het uur, waarop de kantoren opengaan, wordt het drukker in de stad en zij, die zich naar hun werk spoeden, rijden door vroolyke straten, vol vlaggen. Behalve het rood-wit-blauw ziet men veel vreemde vlaggen van de huizen van gezanten, andere leden van het corps di- plomatique en van de gezantschappen. Een belangrijk deel van het officieele programma vormden de saluutschoten op het Malieveld in de residentie, met het los sen waarvan precies te zeven uur ingevolge de vastgestelde orders werd begonnen. De telex, in een van de kamers der Fre- derikskazerne aangesloten, had in den nacht het verheugende nieuws gemeld, doch men kon de voor de bediening der vuurmonden aangewezen manschappen nog wel eenige uren laten rusten omdat zij eerst tegen zes uur naar het Malieveld behoefden uit te rukken. Vijf minuten voor zes marcheerde dit kleine troepje, voor elk der vier vuurmon den een stukscommandant en drie bedie ningsmanschappen tellende, uit de Frede- rikskazerne naar de Boorlaan, waar de stuk ken 7 c.m. veld onder dekzeilen naast het Boorhuis in afwachting stonden. Met hand kracht werden de vier vuurmonden een voor een naar het midden van het Malie veld gereden, waar kapitein Enklaar van het 2e regiment veld-artillerie de leiding van het lossen der schoten had. Hy werd daarbij geassisteerd door twee batterij-offi cieren, den eerste-luitenant Jhr. Feith en den tweede-luitenant Smit. Hierbij waren aanwezig o.a. de garni zoenscommandant kolonel Bischoff van Heemskerck, tevens commandant van de eerste divisie, de commandant van het 2e regiment veld, luitenant-kolonel Lucardie, de kapiteins van den generalen staf Van Rhijn en Forbes Wels en de plaatselijke ad judant kapitein baron van Heeckeren van Brandsenburg. Voorts een honderdtal be langstellende burgers. Evenals op 31 Januari 1938 was de eerste vlag, van het Malieveld af te zien, die van het gebouw van den fotografischén dienst op de Prinsessegracht. Prompt iedere 15 seconden volgde een schot, zoodat reeds te 7.13 alle 51 schoten waren gelost. De schoten, ditmaal met rook- gevend kruid, dat een scherp knaleffect verzekerde, waren ver in den omtrek goed hoorbaar. En dat het inderdaad rookgevend kruit was, kon men op het Malieveld zelf waarnemen, want er bleef in de dauw achtige ochtendsfeer een mistige rookdamp tijdens het lossen der schoten hangen. (Van onzen specialen verslaggever). SOESTDIJK, Vrijdagnacht. Rust.... Roerlooze rust heerscht in deze nachtelijke uren rond het paleis, waarbo ven de sterren als trouwe wachters te fon kelen staan. Op den straatweg werpen en kele lantaarns hun bleeke schijnsels over de naaste omgeving, een haastige vrachtwagen schuift voorbij, een politie-agent doet rus tig zijn ronde en werpt in het voorbijgaan een nieuwsgierigen blik op het in duister gehulde paleis dat als weggescholen ligt in het fraaie geboomte. Een enkel venster in den rechtervleugel is verlicht, maar dat is op zichzelf niets bij zonders, maar ook in voorgaande nachten hadden deze lichtschijnsels de journalisten langer opgehouden dan strikt noodig was. Ook in Baarn lig alles in vreedzame rust. De huizen zijn hermetisch gesloten. De ca fé's vertoonen neergelaten gordijnen en verlaten terrassen en zelfs de naaste buren van het „witte huis" slapen allen in onwe-' tendheid van het heugelijk nieuws, maar op twee plaatsen is alles in vol bedrijf, in Trier en in het Badhotel, dat meer dan het vorig jaar het middelpunt der persmen- schen is geworden. De dames van de P. T. T. hebben sedert half twee de handen vol om de tientallen aansluitingen tot stand te brengen. De te lefoon legt in dezen nacht banden tusschen het stille Baarn en vrijwel alle hoofdsteden van Europa: Kopenhagen, Bern, Berlijn, Londen worden herhaaldelijk met het stille dorp verbonden. Op de ver verwijderde nachtredacties wordt naarstig gestenogra fered en getachografeerd, het laatste nieuws uit Soestdijk: „Er is een Prinses geboren Vooral de Engelsche journalisten stralen van beroepsrijver. Om twe uur in den nacht beginnen Fleet Street machtige persen te draaien en lang voor twee uur hebben zy hun berichten, het nieuws voor de front pagina, doorgeseind. Naar alle kanten straalt Trier zyn licht in den donkeren nacht uit. Auto's rijden af en aan, de reportagewagen van de N. C. R. V. staat al gereed om de eerste indrukken weer te geven, fotografen vragen zich in wanhoop af wat zij op dit nachtelijk uur eignlijk voor fotonieuws moeten brengen En daartusschendoor schieten de bleeke on- uitgeslapen journalisten van de telefoon naar de alomtegenwoordige telex en van de te lex naar het buffet in Trier, met de nood kreet: „Ober, koffie!" De eerste Oranjeborrel parelt in de gla zen, want in het Gooi is de blijde tijding ook al doorgedrongen. Vele nachtvogels zijn in Trier samengestroomd, het eenige hotel, waar de glazen op dit uur geheven kunnen worden, op de gezondheid van de jonge prinses, van wie de telex zoo juist gewicht doorgeeft: 3.870 K.G. „Een profijte' lijk gewicht voor een meisje" zeggen de ge trouwe mannen, die het weten kunnen. En nu is het wachten op het eerste mot' gengloren, wanneer 't ontwakende mensch- dom tot de verrassende ontdekking zal ko men, dat de nacht in zijn zwarten sluier een kostbaar kleinood had verborgen: een kleine prinses, een spelkameraadje voor Beatrix, dat zich nu al omringd mag weten van de liefde van het gansche Nederland- sche volk. In den loop van den ochtend werd de menigte voor het paleis. Soestdijk, die daar geduldig wachten in de hoop, iets te zien te krijgen, waarin zich de glans van de groote gebeurtenis daarbinnen afspie- geldt, voortdurend grooter, waarbij voor al de jeugd de meerderheid der wachten den vormt. De venters met Oranje doen goede zaken en de feestelijke stemming op den Rijksstraatweg, die werkelijk een stemming is, welke men kan aanvoelen, omdat het publiek zich van elke luidruch tigheid onthoudt, werd volmaakter toen het weer, dat na een korte wijle van blee- ken zonneschijn er Weer sober dreigend begon uit te zien, definitief in gunstigen zin omsloeg, zoodat na tien uur prachtig zomerweer heerschte. De verwachting, dat men bijzondere dingen zou zien, ging evenwel niet in ver vulling, totdat omstreeks elf uur bewe ging onder de wachtenden ontstond. Wat men zag hield wel niet rechtstreeks ver band met de blyde gebeurtenis, maar werd evengoed met vreugde en hartelijk heid ontvangen. Men ontdekte namelijk onder de colon nade prinses Beatrix, die zich daar spelende ophield in gezelschap van haar nurse, freule Feith, en den adjudant van prins Bernhard, kapitein de Roo van Alderwerelt. Het pu bliek liep over den Straatweg, voorbij de politieafzetting, tot aan het hek van het paleis, onthield zich echter, overeenkomstig het zoek van H.M. de koningin, van elke toejuiching. De rijksveldwachters hadden dan ook weinig moeite om de menschen met eenge kalme woorden weer achter de afzet ting te krijgen. Eenige afwisseling brachten korten tijd later twee heeren in lange gekleede jas sen en met hooge hoed, die aanvankelijk op een afstand door het publiek voor hooge dignitarissen werden aangezien. Zij tor sten echter een groote oranje-bus, die ge vuld was met oranje-muisjes en die aan het paleis werd afgegeven. Bijna tegelijkertijd verscheen een dele gatie met een klein mandje in de nationale kleuren en voorzien van een oranje-strik. Het was het bestuur van de Baarnsche postduivenvereeniging „De Pool", die van morgen vroeg bij het bekend worden van de blijde mare een postduif van de Bus- sumsche zustervereeniging „De blauwe duif" had losgelaten met het bericht, be stemd voor den burgemeester van Bussum. Onmiddellijk na ontvangst heeft burge meester Fernhout een schriftelijke geluk- wensch aan het prinselijk paar ter hand gesteld aan de Bussumsche vereen iging, die dezen gelukwensch, in een van inscrip tie voorzien zilveren buisje aan een in haar bezit zijnde Baarnsche postduif toe vertrouwde. Deze duif vloog in zes minu ten naar haar station in Baarn en werd in het reeds beschreven mandje naar het paleis gebracht, waar het zilveren buisje met den officieelen gelukwensch van het gemeentebestuur van Bussum werd afge geven. In den loop van den ochtend bezorgden verschillende bloemenfirma's bloemstukken ten paleize. Eenige schildwachts waakten voor de vei ligheid van het publiek, dat zich wel achter, doch uiteraard niet voor de stukken mocht begeven. Nadat de militairen hun plicht op het Malieveld hadden vervuld, werden de vuur monden door paardenbespanningen naar de kazerne teruggebracht. Behalve de militaire batterij was er mede een batterij van film- en foto-apparaten, om te zorgen, dat heden in de bioscopen en dagbladen zoo vroeg mogelijk het lossen van de saluutschoten kon worden afge beeld. De dag van den vijfden Augustus, waarop het heugelijke feit van de geboorte eener dochter van het prinselijk paar in den lande bekend werd, begon in baarn en omgeving, grauw en nevelig, want het daglicht kreeg nauwelijks kans door de ochtendnevelen, vastgehouden onder het geboomte, door te breken. Dikke regendruppels lekten van de bla deren af, toen wij ons op weg begaven naar het paleis Soestdijk om te zien in hoeverre de. heuge'ij''.e tijding reeds bij het publiek was doorgedrongen tn derhalve een afspie geling zat vinden in de belangstelling voor de gesloten hekken van de prinselijke wo ning. Maar het v/as stil op weg naar het paleis, een vroege* fietser verdween langs een boschpad, een enkele auto zoemde langs het paleis in ruste. Onverlicht lag het daar, en in de bovengang van den Baarnschen vleu gel ontwaarde men slechts een zwak schijn sel. Matineuze voorbijgangers konden niet vermoeden, dat de blijde gebeurtenis in den afgeloopen nacht had plaats gehad, want hoewel de nieuwsverspreiding naar dagbla den, naar autoriteiten naar Oost en West zoo snel mogelijk was geweest, de opgehangen bulletins in de vitrines der nieuwsbladen vonden in den vroegen morgen nog geen grage lezers en de radio-programma's waren nog niet begonnen. De slapende inwoners van Baarn en onv geving waren daarenboven nog niet gewekt door de saluutschoten, welke eerst om zeven uur zullen worden afgegeven. Een enkeling echter was van de groote gebeurtenis op de hoogte en begaf zich on middellijk op weg naar het paleis Soestdijk: Het was een lid van de vereeniging „De Princevlag", afd. Utrecht, die reeds om drie uur te Soestdijk aanwezig was om, zoodra de hekken van het paleis geopend werden, een felicitatiebrief namens de geheele vereeni ging bij het paleis af te geven. Voor deze weinigen was het nog niet noo dig de verkeersregeling in werking te stel len, doch teneinde deze over eenigen tyd zoo afdoende mogelijk door te voeren, arri veerden reeds in den prillen ochtend tal rijke manschappen van de rijks veld wacht bij het paleis. De eerste feestvreugde op den komenden nationalen vreugdedag heerschte zonder twijfel in het centrum der journalistieke werkzaamheid, hotel Trier, waar vroeg in den morgen of liever diep in den nacht menig glas werd geledigd op het welzijn van de jonggeboren prinses, haar vorstelijke moeder en het prinselijk gezin. Straks gaan de vlaggen uit. Onmiddellijk na ontvangst van het blijde nieuws uit het moederland, zond de gouver- neu"ienlraa- de vol«ende telegrammen: »H M- Koningin Den Haag. Uwe Ma jesteit moge mij veroorloven om mede na mens de ingezetenen van Nederlandsch In- e uiting te geven aan de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, waarmede het beticht dat H.K.H. p,i„ses bevallen van een prinses, hier te lande is vernonfen By de aanbieding van zeer eer biedige gelukwenschen moge ik my tot tolk maken van aller innige bede voor het wel zyn van moeder en kind - Starkenborgh „H.K.H. prinses Juliana, Z K H nrinc Bernhard - Soestdyk. Mede namens de be volking van deze gewesten moge ik uitimr geven aan de gevoelens van groote vreugd! en dankbaarheid, waarmede het bericht va! de geboorte van een prinses hier te lande J ontvangen en aller eerbiedige gelukwem schen en innige bede voor het welziin moeder en kind vertoiken. St^Xrgh" Het hoofdbestuur van de vereeniging van hoogere politie-ambtenaren verzond de vol gende telegrammen: „Landvoogd Batavia. Verzoeken-uwer excellentie eerbiedig by H.M. vertolker wil- Toen den 31en Januari van het vorig jaar de aankondiging van „de blyde gebeurtenis- door herauten in onze Koninklijke Resi> dentie plaats had, wierpen vliegtuigen dig boven de stad cirkelden, tienduizenden strooibiljetten uit in goud, blauw en oranje waarop, tusschen de stralen eener rijzende zon, de woorden stonden: Vivat Oranje! De vlag in top! d'Oranje-zon stijgt stralend op! En het was een en al vreugde. De inter- nationale zorgen werden tijdelijk terugge. drongen; eigen bezwaren en moeilijkheden werden minder gevoeld: er was eenheid in de liefde tot ons Vorstenhuis; er was toena- dering van allen tot allen. Want ons Vor- stenhuis beleefde een groot geluk en het Nederlandsche volk deelde daarin, was zelf gelukkig en begreep, dat, wat er nu ge, beurd was, van grooten invloed zou kunnen zijn op zijn land en zijn lot. Als vanouds, toen nu en dan de toekomst donker scheen voor het Huis van Oranje, was door sommi gen voorspeld met de oude spreuk; 1'oranger fleurer a", „de oranje^ boom zal bloeie n", dat Nederland en Oranje zouden blijven bestaan en blijven verbonden en den wankelmoedigen hield men de klassieke uitspraak voor: „tandem fit surculus arbor", „ten laatste wordt het twijgje een boom". En zie, de laatste dag van Januari '38 bracht uitkomst, bracht licht. Aan den ouden stam was een jonge loot gekomen. De Oranjeboom bloeide. Welk een blijdschap voor het heden, welk een be. lofte voor de toekomst! Het deed begrijpen, dat ons volk schreide en straalde van geluk, dat het zijn vreugde daverend uitte en tocH daarbij de prijzenswaardige zelftucht be. hield, die voor uitspattingen behoedde. Die houding van ons volk op een der hoogte punten van zyn nationale blijdschap deed een buitenlander tot schrijver dezes zeggen; „Gij zyt een verwonderlijk en een be wonderenswaardig volk. Gij komt in gewone ty'den niet uit uw plooi. Muziek en zang vullen uw straten en pleinen niet, van dan sen hebt gij niet het minste begrip. En wan. neer gij dan eindelijk iets beleeft, dat heel uw nationale ziel ontroert en u grenzenloos gelukkig maakt, dan behoudt gij een disci pline over u zelf, die ons, vreemdelingen, verbaast. Gij zet u in beweging, gij neemt al den schijn aan van u te laten gaan, maar gij blijft ingetogen, u zelf controleerend, voornaam. En toch zien wij, vreemden, wel en wij voelen het wel, hoe blij en hoe geluk kig gij zij t". Zulk eene houding zal het Nederlandsche volk opnieuw den vreemdeling te zien geven, nu het wederom gelukkig kan zijn met de gelukkigen te Soestdyk en in 's-Gravenhage. Sedert anderhalf jaar gele den Prinses Beatrix geboren werd, is de band tusschen het Nederlandsche Volk en Zijn Koningshuis sterk bekrachtigd. Het eenvoudige huiselijke geluk van het Prinse lijk paar, de enge samenleving van de ouders met het lieve, parmantige dochterke, de welwillende contacten door Prinses Juliana en Prins Bernhard met het publiek, met het groote gezin der Nederlandsche natie, vrijwillig gezocht of welwillend toe gestaan, dat alles heeft een groote sympathie, een golf van genegenheid doen gaan van ons tot hen. Wij kunnen onze Koningin niet dankbaar genoeg zyn voor de ruime opvoe ding, die zy haar dochter heeft gegeven, en die deze in staat stelt als eene moderoe vrouw in eene moderne wereld te staan, welker aspiraties en eischen zij verstaat en deelt. Daarbij moeten wij het als een groot geluk beschouwen, dat Prins Bernhard eveneens een kind van zijn tijd is, daarvan het groote en snelle rhythme aanvoelt en in alles toont eenvoudig te kunnen zijn, een mensch die, ofschoon nabij den troon, dui zenden punten van contact vindt in het werkende leven van het Nederlandsche volk. Zelfs zijn liefde voor en zijn bekwaanheid in het fotografeeren komen hem en ons ten goede en verbinden ons nauwer. Wat de Beatrix-film het Prinselijk gezin nader tot ons hart heeft gebracht, is moeilijk in woor den te schatten. Intelligent zijn de man en de vrouw, die, op de treden van den troon staande, aldus het volk hun eigen leven in sommige intieme oogenblikken doen deelen. Zij geven te kennen, dat er gevoelens zijn, die allen gemeen hebben; dat er tusschen de levens desharten daar en hier geen scheids muren bestaan en dat zij, menschen, door het lot geplaatst op vooraanstaande hoogten, in werkelijkheid niets menschelijks aan zic" vreemd achten en behooren tot de groote menscheld om hen heen. Een geluk in zulk een gezin is een êe^u* voor allen, die het omringen. Aldus zullen honderdduizenden Nederlanders in hun hart reageeren op de tijding der nieuwe „blijd® gebeurtenis". Hun aller gedachten zulle0 tevens gaan naar onze Koningin, die aldu' opnieuw de vreugde smaakt, haar kinderen gelukkig te zien. En de jongste kleine slui ten zy in hun hart. De jongste der Prinses^ sen van Oranje moge groeien en bloeien^0 geluk harer ouders, tot geluk van het derlandsche volk, dat aan haar wieg b® de gaven biedt van zyn genegenheid en ernstige toewijding! A. X B len zijn van groote verheugenis m - hoogere politie-ambtenaren bij £e eX. nieuwe Oranje-telg. Hoofdbestuur eeniging hoogere politie-ambtenaren H- H. K. K. H. H. - Soestdijk. Corp»^ gere politie-ambtenaren in Ned. Ind>ecj)te uwe koninklijke hoogheden hun °P gelukwenschen aan bij de geboorte v Prinses. Hoofdbestuur vereenigi®» gere politie-ambtenaren". Zie verder pagina 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2