De nationale feestdag. De Byzantijnsche kruisen van Maastricht tijdelijk in Utrecht. Nederland viert de geboorte van Prinses Irene. DE HOOFDSTAD ir FEESTSTEMMING. Feest in de residentie. In Faam en Soestdijk. Rondom de blijde gebeurtenis. Windhoos boven Nieuw-Weerdinge Groote schade zangericM. Een belangrijke aanwinst van vroeg-middeleeuwsche kunst voor de Willibrord-tentoonstelling. Overhandiging door onzen gezant te Rome. Moordaans'aq te Driel. TWEEDE BLAD De nationale feestdag drukte te Amster dam vooral zijn stempel op de binnenstad, waar reeds vroeg in den morgen muzikan ten, straatzangers en venters het stadsbeeld verlevendigden. Na tien uur werd het in de straten rondom Dam, Rembrandtplein en Leidscheplein drukker dan gewoonlijk, vooral door de met vacantie zijnde school jeugd, die in de stad de feeststemming zocht of maakte. In den namiddag nam deze drukte toe doordat toen ook vele openbare instellingen, kantoren en magazijnen, geslo ten Waren. Op verschillende plaatsen, ook op pleinen buiten het centrum, werden concerten ge geven, en indien even mogelijk trokken de concerteerende fanfarecorpsen met muziek en vaandels door de binnenstad. Velschillen de buurtvereenigingen hadden kinderfees ten georganiseerd. Groot was de belangstelling om streeks half een toen extra-edities op straat verschenen met de namen van het jongste prinsesje en alge meen was de instemming met de keuze van het prinselijk paar. De naam Irene bleek naar klank en beteekenis terstond de sympathie van het publiek te hebben verwor ven. De avond. De avond en gedurende een groot ge deelte van den nacht is op recht feestelijke wijze de geboorte van .prinses Irene, de jongste telg van het Oranjehuis, gevierd. Vooral naar de binnenstad, die baadde in een zee van licht hadden zich duizenden begeven, om op dezen nationalen feestdag te getuigen van hun liefde voor het Huis van Oranje. Op het aloude Damplein, dat reeds zoo vele malen het tooneel van feestelijkheden is geweest, was den geheelen avond een zee van vroolijke opgewekte feestgangers, ge tooid met oranje en rood-wit-blauwe wim pels. Uit de groote muziektent klonken de ver trouwde vaderlandsche liederen en pittige merschen. De monumentale versiering in het Damplantsoen, die een prachtigen ach tergrond van dit wijde plein vormde, straal de in een zee van licht. Op vele pleinen in de stad werden mu ziekuitvoeringen gegeven en de café's en terrassen waren tot diep in den nacht prop vol, De stalletjes met ververschingen, en met luidruchtige muziekinstrumenten maak ten goede zaken. Een regenbui kon de beste stemming niet verstoren. De politie had handen vol werk om het verkeer te regelen. Dankdienst in de Nieuwe kerk. In het kader van de feestelijkheden werd des avonds een dankdienst gehouden in de Nieuwe kerk aan den Dam. De kerk, die in de geschiedenis van het Huis van Oranje, vocral in de laatste jaren, zoo'n belangrijken rol heeft gespeeld, immers in dit gebouw vond de inhuldiging plaats van onze konin gin. In de kerk waren ruim duizend men- schen bijeengekomen. De dienst, welke on geveer een uur duurde, werd geleid door ds. R. Dijkstra en dr. J. van Bruggen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Het orgel werd bespeeld door den organist PIenk Loohuys. Ds. van Bruggen had tot tekst van zijn rede gekozen psalm 65 1 „de lofzang is in stilheid tot u" waarbij spr. een vergelijking trok tusschen de lofzang, waarvan in de psalm sprake is en de vreugde, die in den lande is ontstaan, nadat bekend werd, dat een prinsesje was geboren. Ds. Dijkstra koos tot tekst exodus 1 21 „De vreeze des Heeren bouwt het huis". Spr. herinnerde er aan, dat meermalen het voortbestaan van het Huis van Oranje ir. gevaar is geweest, maar steeds is onze vrees beschaamd geworden, want Gods goed heid heeft steeds uitkomst gebracht. In het gebed smeekten de voorzangers Gods zegen voor de jonggeboren prinses en de andere leden van het Koninklijk huis af. Met het zingen van het derde vers van het Wilhelmus werd de dienst besloten. Zelfs de regen, die in den avond begon te vallen, kon weinig afbreuk doen aan de vroolijke stemming, die den geheelen dag in de koninklijke residentie heeft geheerscht. Het was heel druk in de stad, vooral 's morgens en 's avonds. De verlichting trok veel bekjjks in de binnenstad. Maar de meeste menschen gingen in den loop van den avond even een kijkje op het Malievela nemen, dat vroolijk verlicht was door oranje-ballonnetjes Er was kermis en deze trok groote belangstelling. Drommen men schen stonden voor de kraampjes en geno ten van dit echt oud-Hollandsche genoegen. In het midden van net veld werd door de afd. den Haag van de Nederlandsche Ver. voor den Volkszang, onder leiding van Herm. Stenz, gezongen. Om tien uur begonnen de zoeklichten van de 7e zoeklichtafdeeling tegen luchtdoelen te werken. Dit boeiende schouwspel duurde vijftien minuten en werd om kwart voor elf her haald. Overal in de stad trokken muziekcorpsen rond. Omstreeks half elf stelde zich het groote corps van de politiemuziekvereeni- ging „Onderling Kunstgenot" op het Lange Voorhout zich naast het bureau van het A.N.P. op, waarna tot groote vreugde van de dichte drommen feestgangers eenige op wekkende nummers ten beste werden gege ven, terwijl inspecteur Ladestein den diri- „WUUU1U5. o geerstokhanteerde niet alleen om zijn J wensc}ien en een anne drommel, die op het sche schepen, op welke wereldzee deze zich ook mochten bevinden, bekend was en, al naar mate de accommodatie van machtig passagiers- of bescheiden vrachtschip meer of minder grootsch werd gevierd. De radio lichtte echter niet alleen de schepen, maar ook de Nederlandsche vliegtuigen in, en zoo kon het gebeuren, dat vroege passagiers, die Zaterdagmorgen in een verre hoofdstad een K. L. M.-vliegtuig betraden om naar Schip hol te vliegen, bij het aan boord komen het blijde nieuws vernamen. Vooral te Boeda pest, waar de Hongaren immer met alle nationale gebeurtenissen in ons land mee leven, was de belangstelling groot. M?n kwam de Nederlandsche bemanning geluk JJ 1 X.** CCD aiuic aruiiuiicx, mannen te leiden, maar tevens om daarmede viiegveld souvenirs tracht te slijten, ver- het omringende publiek tot meezingen en dansen op te wekken. Hij slaagde daarin met buitengewoon groot succes. Tot laat in den nacht duurde de feest vreugde. Betuiging van trouw aan prinses Irene door jongeren uit den Haag. Onder auspiciën van het Haagsche comité voor volksfeesten en op initiatief van de af- deeling den Han," van het Nationaal Jonge ren Verbond, hebben honderden Haagsche jongeren 's middags op het Malieveld een plechtige betuiging van trouw aan prinses Irene afgelegd. In het midden van het veld stonden de jongeren, die bij vereenigingen zijn aange sloten, opgesteld met vaandels en banieren Om half vijf nam mr. Th. M. Bautz, voor zitter van de Haagsche afdeeling van het N. J. V., 't woord om allen, de jongeren en de duizenden belangstellenden, die naar het veld waren gekomen welkom te heeten, in het bijzonder den burgemeester en het be- uur van het comité voor volksfeesten. Op aller eendrachtigheid deed mr. Bautz een beroep, waarna hij de jongeren verzocht hem de vol gende woorden na te zeggen: „Trouw aan Oranje als symbool van onze volkseenheid in verleden en heden zijn wij, trouw aan de nieuwe Oranje zullen wij zijn als symbool van de toekomst, wij jongeren van Nederland". Nadat hieraan voldaan was, speelde de reinigingsharmonie „Wilt heden nu treden", waarna honderd postduiven werden losgela ten om de betuiging van trouw naar het paleis Soestdijk te brengen. Daarna werd het Wilhelmus gespeeld en gezongen, waarna allen geestdriftig instem den met den roep: leve prinses Irene. Tenslotte hebben kinderen onder de 15 jaar ballonnen opgelaten, waaraan de ot> een kaart afgedrukte plechtige belofte was gebonden. Rondom het paleis Soestdijk heerschte in den namiddag van dezen nationalen feest dag een genoegelijke stemming. Langs het paleis trokken nog meer voetgangers en fietsers dan gedurende den afgeloopen Zondag. In het dorp Baarn was het op straat ook verbazend druk. Bij het station staat een groote poffertjes- gn wafelkraam, terwijl ook elders op daarvoor geschikte punten tentjes staan, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt. Een inwoner van Soest had zich tot een groote ooievaar vermomd met een pop in den snavel. Vergezeld van eenige personen, die met col lectebussen gewapend waren, haalde hij ruime giften op voor de Soester werkloozen. De opstoppingen aan de drukke punten van den omgelegden verkeersweg Amster damAmersfoort waren werkelijk zeer las tig voor den autorijder, die om zakelijke redenen langs dezen weg moest rijden. Wij kunnen echter rustig aannemen, dat de zoodanige automobilist vandaag een uitzon dering vormde. Bij den spoorwegovergang, Torenlaan, stond op sommige momenten een file, die tot aan de naald van Soestdijk reikte. Een afstand van meer dan honderden meters, waar langs de auto's minutenlang vlak op elkander onwrikbaar vast zaten. Enorme drukte op het telegraaf kantoor te Soestdijk. Een enorme stroom van telegrammen wordt weder in Soestdijk ontvangen voor het paleis. Sinds Zondag was het telegram verkeer voortdurend sterk in omvang, maar zoodra de namen van de jonggeboren prin ses door de bulletins der bladen en de radio alom werden uitgedragen, bereikte het volume van het telegramverkeer in de richting Soestdijk een toppunt. De verbin ding, die het telegraafverkeer tusschen het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam, waar ook het voor Nederland bestemde buiten- landsche telegrammenverkeer grootendeels samenstroomt, en het kantoor te Soestdijk was zoo intensief geworden, dat het on mogelijk was alle telegrammen tijdig over te brengen. Teneinde de vertraging tot een minimum terug te brengen, moest de directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam er toe over gaan, de telegrammen bij stapels tegelijk door een besteller per motorfiets te laten bezorgen. De tasch van den besteller, die omstreeks een uur op het paleis aankwam, was meer dan boordevol Een motorfietser, al rijdt hij hard, doet over den weg AmsterdamSoestdijk, toch altijd nog meer dan een half uur. Maar zoo ging het veel vlugger, dan wanneer alle telegrammen achter elkaar waren doorgeseind. En ook gedurende den tijd dat de motor rijder onderweg was, waren de telegraaf lijnen in constant gebruik. Herdenking aan boord van schepen en vliegtuigen. Het spreekt vanzelf, dat het blijde nieuws van de geboorte van een prinses Zaterdag al spoedig aan boord van alle Nederland- zocht den gezagvoerder van de Douglas- machine „Kemphaan", voor het pas geboren prinsesje een pop in Hongaarsch nationaal costuum te willen medenemen. En de air-hostess van de „Kemphaan1 mej. Kremers, zorgde voor een nieuwe ver rassing door het geheele interieur met oranje te versieren. Aan boord van de vliegtuigen, die uit Amsterdam vertrokken, tracteerden de meeste stewardessen passa giers en bemanning op beschuit met muisjes. Oranjefeest te Grindelwald. Zaterdagmorgen verspreidde de blijde mare van de geboorte der prinses zich reeds vroeg door het mooie gletscherdorp Grindelwald en verscheen de Nederland sche driekleur op hotel Baer en hotel Adler. De Nederlanders bestormden de winkels voor het koonen van oranje, zelfs sinaasap- pelstallet;~s moesten het ontgelden, waar het oranj" "spier eenvoudig werd wegge haald, om zich er mede te tooien. De heer Früh van de hotels Baer en Ad ler, welbekend uit de dagen van het prin selijk gezin, zorgde voor een feestmaaltijd, waaraan het woord werd gevoerd door pro fessor Barge van Leiden. Er moge af en toe verdeeldheid zijn onder onze landgenooten, aldus de soreker, op het oogenblik gevoelen wij ons allen één, alls meeningsverschillen worden op zij gezet en vereend scharen wij ons om Oranje. Het „Wilhelmus" klonk en terwijl de mu ziek vele Nederlandsche vaderlandsche lie deren speelde, verliep de feestmaaltijd aan den fleurig versierden disch uiterst geani meerd. Nederlandsche jongens en meisjes uit het kamp te Lauchbuehl brachten een serenade met gezang, gitaar en accordeon. Het hoogtepunt van den dag werd een oranjefeest in de feestzaal van hotel Baer, waar oo elke tafel Nederlandsche vlagge tjes prijkten, terwijl de geheele zaal bijzon der aardig met oranje en het rood-wit- blauw was versierd. Bij de fa. L. van Heek en Zonen te Losser nam het personeel vrij. Een ploeg arbeiders en arbeidsters bij de firma L. van Heek en zonen te Losser heeft gister toen zij om 6 uur 't werk moesten aanvangen en voor de viering van den na tionalen feestdag geen vrij kregen, zelf vrij genomen. Reeds van de voorgaande ploeg was een aantal arbeiders weggebleven, waarop de directie liet weten, dat voor het verzuim niet zou worden uitbetaald. Deze mededee- ling bracht de avondploeg niet van haar voornemen af en van de ongeveer zestig personen, waaruit deze ploeg bestaat, gingen er nog geen tien naar binnen. De overigen waren wel aanwezig, doch in Zondagsche kleeding, om hun werkloon on ontvangst te nemen, daar het juist betaaldag was. Daarna gingen zij zonder commentaar heen. In de fabriek is nog met de enkelen, die waren binnengegaan, tot half acht gewerkt doch toen zag men zich genoodzaakt den arbeid stop te zetten. De viering te Davos. De heuglijke tijding van de geboorte van prinses Irene is ook te Davos door de Ne derlanders aldaar met geestdrift ontvangen. Zoowel van het consulaat als van het Ne- derlandsch sanatorium woei de driekleur. Aan de patiënten werden in een gezelli ge bijeenkomst ververschingen aangeboden, waarbij een strijkorkest uit Davos mede werking verleende. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het bestuur van het Prinses Beatrix-fonds heeft naar aanleiding van de gelukkige ge boorte van prinses Irene Emma Elisabeth een telegram gezonden om prinses Beatrix met de geboorte van haar zusje geluk te wenschen. Kippen en korenschooven vlogen door de lucht. Tijdens een onweersbui, welke zich om streeks het middaguur boven Nieuw- Weerdinge (Dr.) ontlastte, heeft een wind hoos vrij aanzienlijke schade aangericht. Het eerst vielen de elementen aan op de door de gezinnen F. Niemeyer en J. B. van dei Aa bewoonde en aan den heer A. Hou wing toebehoorende boerderijen aan den Roswinkelerweg. De muren bezweken voor een gedeelte ondei den druk van den wind. De noordelijke muur stortte in, doch ge lukkig bleven de woonvertrekken aanvan kelijk in tact, zoodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De beide gezinnen moesten evenwel hun woning ontruimen. Aan het z.g. Streek je werden de boerde rijen van de gezinnen J. Keizer en B. Hogen- kamp van hun dakpannen beroofd. Enkele vruchtboomen nabij de woning van laatst genoemden werden ontworteld en een eind- weegs door den wind meegevoerd. De hoos passeerde daarop het Hoofdkanaal en nam een achter de woning van het gezin J- de Roo te Terapel-West staand kippen hok met vijftien kippen mede. Over een afstand van enkele honderden meters wer den het pluimvee en de brokstukken van het hok verspreid. De wervelwind trok eenige kilometers verder, het in schooven te velde staande koren hoog door de lucht meevoerende, vaak Gisterochtend heeft in de kloostergang van den Dom te Utrecht de Nederlandsche gezant te Rome, dr. J. Hubrecht, de Byzan tijnsche kruisen van Maastricht op plech tige wijze overgedragen aan het nationaal comité voor de Willibrord-herdenking en in handen gesteld van den voorzitter van het comité, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, bur gemeester van Utrecht. De geschiedenis dezer kruisen vormt een ware roman. Aan de wetenschappelijke verhandeling daarvan door dr. .Ch. Ihewis- sen wordt het volgende ontleend: Het belangrijkste kruis, een dubbelkruis of patriarchaalkruis, 40 c.m. hoog en geheel van goud vervaardigd, ontstond blijkens het Grieksche opschrift op de achterzijde, in opdracht van den keizer van het Byzantijn sche rijk Romanos I, omstreeks het jaar 924 ter waardige omhulling van een reliek van het H. Kruis, welke in afmeting de grootste is ter wereld. Het andere kruis is veel kleiner en bevat eveneens een reliek van het H. Kruis. Het is gevat in een gouden triptiekje, inwendig op de kostoaarste wijze verrijkt met paar- len, edelgesteente en email cloisonné en uit wendig versierd met prachtig figuraal drijfwerk. Dit kleinood ontstond in Byzan tium in het begin der 12e eeuw. Volgens de overlevering zou dit kleine kruis als borst kruis zijn gedragen door keizer Constantijn de Groote. Deze beide pronkstukken van Byzantijn sche goudsmeedkunst zijn in den tijd der kruistochten met zoovele andere schatten uit Byzantium meegevoerd naar West- Europa. Na den vierden kruistocht heeft een Maastrichtsch priester, die jarenlang in By zantium verbleef, deze groote kostbaarhe den weten te verwerven en hij bracht ze over naar zijn vaderstad, om er de schatka mer der O.L. Vrouwe-kerk mede te verrij ken. Aldus kwam deze eerbiedwaardige ka pittelkerk in het jaar 1204 in het bezit van de twee kruisen, die wel tot de meest zeld zame en waardevolle van geheel het chris telijk kunstbezit kunnen worden gerekend. Tot aan het einde der 18e eeuw vormden zij er de trots van het kapittel en waren het voorwerp van de hoogste waardeering en vereering. Tot 1794 bleef de O.L. Vrouwe- kerk in het bezit ervan, doch de Fransche revolutie bracht de verspreiding mee van den inhoud van vele schatkamers, waaron der ook die van de Maastrichtsche kerken. De kapittels werden opgeheven en om de kostbaarheden veilig te stellen voor de na derende Franschen, werden deze kostbaar heden ter bewaring toevertrouwd aan de kanunniken, van wie er velen naar het buitenland uitweken en de kostbaarheden verborgen, totdat rustiger tijden zouden zijn aangebroken. Toen in 1806 de rust te rugkeerde en een onderzoek kon worden ingesteld naar de schatten der O.L. Vrouwe- kerk bleken tot groote ontsteltenis juist de beide gouden kruisen onvindbaar. De ka nunnik, die ze onder zijn berusting had. was reeds in 1800 in het buitenland overle den en ondanks een openbaren oproep van de oud-kanunniken bleven ze onvindbaar. De verblijfplaats der kruisen bleef dus volkomen verborgen, totdat ze in het jaar 1837 plotseling te voorschijn kwamen te Rome. Een der notabelen van Maastricht, de heer Paulus van der Vrecken, bood in dat jaar de beide kostbare stukken ten geschenke aan paus Gregorius XVI, welk feit eerst veel later te Maastricht bekend werd. De paus schonk de kruisen op zijn beurt aan de basiliek van St. Pieter te Rome en zoo behooren de gouden kruisen van Maas tricht sinds 100 jaar tot de grootste schatten van de hoofdkerk der christenheid. M. A. F. Ch. Thewissen. Twee Byzan tijnsche H. Kruisrelieken uit den schat der voormalige kapittelkerk van O.L. Vrouw te Maastricht. Het groote patriarchaal kruis, sindsdien de „Staurotheca di Maestricht" genaamd, stond en staat thans nog te Rome in buiten gewoon hooge vereering en wordt met bijl zondere angstvalligheid bewaakt door de kanunniken van St. Pieter, zoo zelfs, dat aan geen staatshoofd of kardinaal de be zichtiging ervan is toegestaan. Toen in 1913 te 's-Hertogenbosch de groote tentoonstelling van kerkelijke kunst gehou den werd, zyn vergeefsche pogingen ge- daan het kruis tijdelijk in bruikleen af te staan. Het behoort tot een van de vier hoofdschatten van St. Pieter en bevat het grootste bewaard gebleven reliek van het H. Kruis, geborgen in de Helena-zuil, een van de vier groote zuilen, die den koepel van den St. Pieter dragen. En thans na honderd jaar heeft het ka pittel van St. Pieter deze grootste schat der kerk voor de Willibrord-tentoonstelling te Utrecht beschikbaar gesteld en zullen de kruisen tot 15 Sept. in de schatkamer van den Dom in den kloostergang te bezichtigen zijn. Gemakkelijk werd deze gunst niet verkre- gen. De eerste pogingen, waarbij slechts geringe hoop kon worden gegeven, datee ren van het eind van het vorig jaar. Een plechtig verzoekschrift van het ten toonstellingscomité aan' paus Pius XII, on- dersteund door de Nederlandsche regeering, den aartsbisschop van Utrecht en den pau selijken internuntius te 's-Gravenhage, mocht tot een gelukkig resultaat leiden, na dat het kapittel van St. Pieter, na ernstige overweging en met toestemming van den paus besloten had bij hooge uitzondering de gevraagde gunst te verleenen. De relieken, die de kruisen bevatten blijven evenwel te Rome. Een gelukkige omstandigheid daarbij was, dat het kapittel van St. Pieter een Neder lander, mgr. dr. J. O. Smit, tit bisschop van Paralus, onder zijn leden telt, die het verzoek op de meest krachtige wijze heeft ondersteund. Een der voorwaarden, door het kapittel gesteld was evenwel, dat deze kunstschatten langs diplomatieken weg naar Nederland zouden worden overgebracht en het ten- tconstellingscomité was zoo gelukkig onzen gezant te Rome, Z.Exc. dr. J. Hubrecht be reid te vinden, persoonlijk de kostbaarheden van het kapittel in ontvangst te nemen en ze naar Nederland over te brengen. Zon der zijn medewerking zou het waarschijnlijk niet mogelijk zijn geweest om aan dezen eisch van het kapittel te voldoen. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzitter van het na tionaal comité der Willibrord-herdenking heeft er prijs op gesteld de kruisen uit han den van den gezant in ontvangst te nemen. Bij deze plechtigheid waren aanwezig mgr. dr. J. O. Smit, als vertegenwoordiger van het kapittel van St. Pieter te Rome en de leden van het tentoonstellingscomité, jonk- vrouwe dr. C. H. de Jonge en de heer en mr. J. van Campen en Jan Eloy Brom, als mede de secretaris van dit comité, drs. B. Vermazeren. De voorzitter dr. W. C. Schuy- lenburg was wegens ongesteldheid verhin derd hierbij aanwezig te zijn. In een speciaal vervaardigde vitrine, op gesteld in de kloostergang tegenover den hoofdingang van de kapittelzaal zullen de beide kruisen worden opgesteld, zoo, dat ze van de voor- en achterzijde onder uitste kende belichting van nabij te bezichtigen zullen zijn. Ook zal daarin worden geplaatst het gouden Byzantijnsche reliekdoosje met de voorstelling van de H. Maagd in email cloisonné, thans nog eigendom van de O.L. Vrouwekerk te Maastricht en reeds vroeger voor deze tentoonstelling afgestaan, zoodat voor korten tijd de drie Byzantijnsche kunstwerken, die de O.L. Vrouwekerk van af het jaar 1200 in haar schatkamer be waarde, wederom te Utrecht vereenigd zul len zijn. De kruisen zullen van vandaag af tot aan de sluiting der tentoonstelling op 15 SepL ter bezichtiging blijven. op zes a zevenhonderd meter van hun oor spronkelijke plaats werden zij neerge worpen. Doordat de hoos grootendeels haar weg nam door de akkers, werden geen verdere woningen getroffen. Persoonlijke ongelukken bleven uit. De veldgewassen in de baan van den wind werden geheel vernield. Over de geheele lengte is b.v. een strook aardappelen, ter breedte van ongeveer twintig meter, plat geslagen, alsof men een zware rol er over heen had getrokken. De eigenaars der verwoeste boerderijen zijn voor het grootste gedeelte tegen storm schade verzekerd. Slachtoffer om het leven gekomen. Gistermiddag heeft de 40-jarige on gehuwde arbeider H. van W. te Driel Betuwe, een moordaanslag gepleegd op de ongeveer 35-jarige echtgenoote van J. D„ met welke vrouw hij eenigen tijd omgang heeft gehad. Toen de vrouw alleen thuis was begaf de man zich naar haar woning, waar eerst eenige woorden werden gewisseld Plotse ling haalde hij een revolver te voorschijn en loste eenige schoten. De dader begaf zich daarna naar de politie om zich aan te ven. Het slachtoffer leefde nog, doch over" leed kort na den moordaanslag. Na een voorloopig verhoor is de dader ter beschik king van den officier van justitie gesteld OPIUMSMOKKELAARS GEARRESTEERD. Te Schiedam twee Grieken aangehouden. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Schiedamsche politie in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. een goede vangs gedaan met de aanhouding van een tweeta opiumsmokkelaars. Een surveilleerend ageo zag omstreeks één uur in den nacht twee mannen loopen later bleken zij Grieken te zijn die een pakje droegen. Bij nade" ring van .den agent verborgen zij boven dien nog iets onder hun kleeding. De beef®^ werden staande gehouden en reeds bij eerste onderzoek bleek, dat hun omvang danken was aan 10 pakjes opium, die z om het lichaam gebonden hadden, in tota een hoeveelheid van niet minder dan k.g. Op het politiebureau werden zij hulp van een tolk verhoord. Zij beweend de opium van een onbekenden man vangen te hebben en de pakken onder di geleide naar een onbekend adres te m ten brengen. Internationaal danscongres. - r. avond is in hotel Krasnapolsky te A®* dam een vierdaagsch internationaal congres geopend, uitgaande van de ls|e pg landsche Vereeniging van Dansleeraren. nieuwe dansen werden door Lnge g Fransche, Amerikaansche en Nederlan dansexperts gedemonstreerd. De voo van de Nederlandsche Vereenigmg gen Dansleeraren, de heer J. Donders, 831 uiteenzetting van het streven van organisatie, dat er op gericht is 0 ^11- dans op een cultureel hooger peil te ^eer gen. De Amsterdamsche wethouder, Boekman, opende het congres.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6