DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maa. ten bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents.' PRIJS PER GEWONE AD VER TEN TIEN.' Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HKRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Donderdag 10 Augustus 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Fransche en Amerikaansche stappen te Tokio Tokio beschuldigt Londen van vertraging der onderhandelingen. Forster heefteen verrassing in petto. Hedenavond een rede. Anti-Engelsche actie te Tientsin en Swatau. Franco's Invloed na de reorganisatie vergroot. Verklaring van Potocki te Washington. Poolsche ambassadeur over Dantzig. Chineesche troepen bij Sjanghai. Wang Tsjing Wei spreekt te Kanton. Schip zonder have. Tsjechische joden zoeken een toevlucht. Het nieuwe kabinet beëedigd. Hitier voorloopig niet naar Hongarije. „Lijfwacht" van 10.000 man was Horthy te groot. Poolsche militaire adviseur naar Moskou Nieuws in 't kort. alkmaarsche courant. De Fransche zaakgelastigde te Tokio heeft, naar verluidt, gisteren bij 'net he ministerie van buitenlandsche zaken stappen gedaan om erop te wijzen fiat Frankrijk met Engeland gemeenschappelijke belangen heeft bij de financieele vraagstukken te Tientsin, welke betrekking hebben op den Chi- neeschen dollar en de zilvervoorraden in de Britsche concessie. De zaakgelastigde heeft, naar verklaard wordt, de Japansche regeering ver zocht, deze gemeenschap van belangen te erkennen. Voorts meent men te weten, dat de Amerikaansche zaakgelastigde reeds Dinsdag soortgelijke stappen heeft ondernomen. Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken deze Fransche en Amerikaansche vertoogen, als zijnde „onredelijk", van de hand gewezen en verklaard, vastbesloten te zijn, evenals tot dusver, alleen met Engeland te onderhandelen. Japansch protest tegen de stagnatie der onderhandelingen. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat op de gemeenschappe lijke conferentie van de ministeries van buitenlandsche zaken en oorlog besloten is tot een krachtig vertoog bü de Britsche regeering tegen haar politiek van „welbewuste vertra ging der besprekingen te Tokio". Kato, de voornaamste Japansche onder handelaar, heeft den Britschen ambassa deur, Craigie, tot een onderhoud uitgenoo- digd, en, naar verluidt, er tegen geprotes teerd, dat Craigie de besprekingen ver- traagt met het motief, dat, hangende het overleg met derde mogendheden, geen in- teties uit Londen zijn aangekomen. Kato verzette zich verder krachtig tegen het Brit st» voorstel tot het sluiten van een af zonderlijke overeenkomst betreffende het polifevraagstuk te Tientsin, die geen rege- der economische vraagstukken zou in- houden. Kato betoogde, aldus Domei, dat Engeland en Japan de politie zoowel als de economische vraagstukken, kunnen rege len en herhaalde, dat de Japansche regee ring tegen interventie van een derde mo gendheid gekant is. Inmiddels hebben de vertegenwoordigers Japansche militaire autoriteiten te lentsin, die reeds langer dan een maand te okio verblijven, medegedeeld, dat zij naar rentsin zullen terugkeeren, tenzij de be sprekingen binnen twee dagen hervat wor- en. Volgens een door Domei geciteerd Ja- bericht uit Tientsin hebben de Japansche autoriteiten daar gezinspeeld op een verdere verscherping der blokkade „in dien Engeland geen oprechtheid zal toonen bij de behandeling van de politie- en eco nomische kwesties in verband met de Brit sche concessie te Tientsin". De „nieuwe toestand" in Europa. De commentaren der Japansche bladen inzake de Japansche politiek ten aanzien van den nieuwen toestand in Europa, welke het onderwerp van bespreking vormde in de gisteren gehouden conferentie van vijf ministers, zijn verdeeld. De „Nitsji Sjim boen" die de leiding heeft in de anti-Bpt- sche compagné te Tokio, dringt er bij de regeering op aan de volgende „tegenmaat regelen" te nemen: 1. Terstond een militaire alliantie aangaan met Duitschland en Italië. 2. Het negenmogendhedenverdrag en het anti-oorlogspact opzeggen. 3. Een nieuw bewind vormen in China, na afschaffing van de buitenlandsche con cessies en internationale nederzettingen. De „Kokumin-Sjimboen" zegt: „Er is geen reden waarom Japan zou aarzelen een mi litair bondgenootschap aan te gaan met Italië en Duitschland, die voorop staan in den anti-Britschen aanval in Europa, indien Japan werkelijk bedoelt een nieuwe orde in Oost-Azië op te bouwen". In talrijke Japansche kringen gaat het gerucht, dat generaal Itagaki, de minister van oorlog, naar aanleiding van de moeilijk heden in den boezem der regeering in ver band met de kwestie der Europeesche poli tiek, voornemens is af te treden. Men ge looft echter algemeen, dat dit ontslag niet zou worden aanvaard, daar de binnen- landsch-politieke toestand een kabinetswij ziging moeilijk maakt. onze binnen klü-tv, ^ransche „Excelsior" publiceert ver- Vlipavfu' Eorster gisterochtend op het den*, f V^n DantziS tegenover verschei- We Journalisten heeft afgelegd. Op een desbetreffende vraag van n correspondent van de „Excel- 510r" antwoordde Forster: „Ik wil u mets mededeelen omtrent het re sultaat der besprekingen, die ik met Fuhrer heb gehad. Ik houd de wassing voor u in petto tot mor genavond, wanneer ik op de Lan- arckt mijn rede zal houden. ^^erwnhechtm^ n°°d:g' dat den kortst rr, g gesohiedt en wel bi oorlog, doeh°8u ^d- willen geen frankrijk en w is ontoelaatbaar, dat 2U aan p0ip„ ngeland door den steun, die jneediging Ppn geven>. aldus door hun aan een". Premie op den oorlog stel- !tei>oeg, ?/„lSl°_nde^ daarop aan For- ^ugkeer zou r,,ne^r Vo^ens hem deze te- eze: "Spoedio, vinden> antwoordde >t: Dantzie V?" spoedig- Een ding staat et moederland tpr ,'tsch bezit is> moet tot 'horgen zai ,.i( gkeeren. In de rede, die j?onen, dat 0nzJen' zal ik de wereld weet wel dat eiscben rechtvaardig zijn. &0rpeh- Dan n beroep zal worden dc>' als dit het 6n Wij handelend op- C nns voldoenLeevge middel is' waar- contv o°nlijk pPf .an worden geschon- Wji van de ziij„ n vrede. Maar daar- noodig"i °r democratieën goede denVS?iak Welke Forster he- Beïljjn met 1? T houden. wordt te gemoet gezier,ee, belangstelling te- Öillg dat 'u men van mee- dat H'tler feitelijk zelf spreekt, aangezien hetgeen Forster zegt, beschouwd moet worden als direct en zelfs in het oog loopend geïnspireerd, omdat zij kort volgt op het bezoek van Forster aan Hitier. De toespraak zal door het station Dantzig worden verspreid en mogelijk heruitgezon den door radio Koningsbergen. Verwacht wordt, dat de woorden van Forster zeer scherp zullen zijn, aangezien politieke krin gen te Berlijn zeer benieuwd zijn naar de reactie. En de indruk in het buitenland is, dat Duitschland of Dantzig in zeker opzicht in de verhouding tot Polen heeft toegege ven. Uit Dantzig wordt vernomen, dat Forster Vrijdag weer naar Duitschland vertrekt. Het feit dat hij na de anti-Poolsche demon stratie, die heden wordt gehouden en van grooten omvang zal zijn, waarschijnlijk Dantzig weer verlaat, wordt in buitenland sche kringen gezien als een aanwijzing, dat de rede, die Forster vanavond zal houden, niet buiten het gewone kader zal vallen, zoodat men geen belangrijke mededeelin- gen behoeft te verwachten. Deze week besprekingen? In officieele Britsche kringen te Londen meent men te weten, dat waarschijnlijk deze week vertegenwoordigers van Dantzig en Warschau bijeen zullen komen ter be spreking der douanekwesties. Grensincident. Een officieel Poolsch communiqué meldt, dat een lid van een Duitsche gewapende patrouille, welke de grens passeerde in de „corridor" bij een grensincident werd ge wond. In het communiqué wordt gezegd, dat de patrouille van drie man zich bijna 100 M. aan de Poolsche zijde van de grens bevond en geen gevolg heeft gegeven aan de som matie, waarna de Poolsche grenswacht een waarschuwingsschot loste. Lipinski vrij. De Poolsche douane-inspecteur Lipinski, die tot achttien maanden gevangenisstraf en werd veroordeeld door de rechtbank van Dantzig, is vandaag vrijgelaten, na inter ventie van den Poolschen commissaris-gene raal. Lipinski is onmiddellijk naar Polen vertrokken. Lipinski is uitgewisseld tegen den Dant- ziger douane-beambte Müller, die door een Poolsche rechtbank werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens be leediging van de Poolsche natie, die thans eveneens is vrijgelaten. De Pool Szulc, die tijdens het proces tegen Lipinski optrad als getuige a decharge werd gearresteerd, is ook vrijgelaten. De beperkende bepalingen aan de toegan gen tot de concessie te Tientsin worden steeds scherper. In noord-China duurt de anti-Britsche campagne voort. Het anti- Britsche comité heeft den Chineeschen win keliers te Peitaho. een bekende badplaats, opdracht gegeven de prijzen van alle aan Engelschen verkochte goederen met 100 procent te verhoogen. Een Engelschman, die in gezelschap van twee Engelsche da mes de Britsche concessie wilde betreden, ontving van een Japanschen schildwacht 't bevel zich te ontkleeden. Hü weigerde standvastig, er ontstond een woordenwis seling, doch tenslotte kon- hij binnengaan zonder zich uit te kleeden. Spanning te Swatau. De Japansche consul te Swatau heeft den Britschen consul aldaar vijf eischen gesteld, naar aanleiding van incidenten, welke zich zouden hebben voorgedaan na dat de Britsche torpedojager „Tenedos" mariniers had ontscheept. Beweerd wordt, dat op het eiland Tahao vijf Chineesche straatverkoopers zijn ge- molestreerd. De Japansche consul verlangt: 1 Dat van Engelsche zijde wordt erkend, dat de aanvallers Britsche mariniers wa ren. 2 Betaling van schadeloosstelling aan de aangevallenen. 3 Bestraffing van hen, die verantwoor delijk zijn voor het verstoren van de orde en rust in het onder Japansche bewaking staande gebied. 4 Bestraffing van de aanvallers. 5 Waarborgen voor de toekomst. Naar Domei meldt, heeft de Britsche consul verklaard, dat hedenmiddag zal worden geantwoord. De politieke reorganisatie van Spanje heeft den indruk gewekt, dat Franco alleenheerscher van het kabinet een soort raadgevend lichaam wordt en alleen de caudil- lo de wetten opstelt en uitvaardigt. De vakvereenigingen worden afhankelijk van de eenheidspartij, waarin de invloed van Franco aanzienlijk is en welke hij in feite zelf leidt. Het instellen van een verdedigings-junta beantwoordt aan de huidige internationale moeilijkheden. In geval van nood kan de caudillo be sluiten nemen, zonder iemand hierin te kennen. Generaal Franco heeft een decreet onder teekend, waarbij Serrano Suner wordt be noemd tot president van de politieke Junta van de Spaansche Phalanx. Generaal Mu- noz Grande wordt benoemd tot secretaris generaal van de Junta en leider van de Pha lanx en Gamero del Castillo wordt benoemd tot tweeden secretaris. Phalanx en monarchie. Men verwondert zich te Burgos over de commentaren in zekere buitenlandsche pers commentaren in zekere buitenlandsche persoganen, die een verband zouden willen zien tusschen de wijziging der statuten van de Phalanx en het vraagstuk van het her stel der monarchie in Spanje. De wijziging in statuten van de Phalanx heeft evenals het decreet, waarbij het mi nisterie wordt gereorganiseerd, naar men zegt slechts een doel: Spanje in den besten toestand brengen op den wederopbouw en het economisch herstel tot een goed einde te brengen. De twee jongste maatregelen van Franco beteekenen niet de definitieve verdaging van de studie van het vraagstuk der mo narchie. De Vesuvius werkt. - De Vesuvius bij Napels vertoont een groote activiteit. Aan den onderkant van den eruptiekegel heeft zich een nieuwe krateropening ge vormd, waaruit onder zwaar gerommel de lava stroomt. Er schijnt geen onmiddellijk gevaar te bestaan, doch niettemin is de be volking weinig gerust. Alleen een wonder kan leiden tot oplossing van de huidige Europeesche crisis, welke door de kwestie-Dantzig is ontstaan", aldus verklaarde heden de Poolsche ambassadeur te Was hington, Potocki, na een bezoek aan Summer Welles in het Staatsdepar- tement Potocki, die zoojuist uit Polen is terugge keerd, was van oordeel dat, als Europo tot 1 October zonder oorlog zou kunnen blijven geen conflict zou uitbreken voor het vol gende voorjaar. De ambassadeur verklaarde, dat het mo gelijk was, dat de Senaat van Dantzig plotseling zou verkondigen, dat de Vrije stad Duitsch was geworden, doch dit, zeide hij. zou voor Polen het sein zijn om handelend te gaan optreden. De ambassadeur verklaarde ten slotte van oordeel te zijn, dat Duitschland op een gewelddaad van Polen rekent om een conflict te ontketenen, waarvoor het alle verantwoordelijkheid van de hand zou wijzen, doch dat er niet de minste kans is, dat zich zoo iets zal voordoen. Wij zijn, zeide hy, tot dusver zeer geduldig geweest en wij zullen dat blijven. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat geregelde Chineesche troepen worden sa mengetrokken in de nabijheid van Sjang hai. Het is nog niet bekend of de Chinee- zen Zondag a.s. den tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden bü Sjanghai een grooten aanval op de Ja pansche stellingen willen inzetten. Zü be trekken stellingen langs den spoorweg SjanghaiNanking en de lyn Sjanghai Hangstjau. Hun concentraties zyn vooral tegen het westen en het zuidwesten van Sjanghai gericht. In het niet door Japannezen bezette Chi na worden voorbereidingen getroffen om den verjaardag van den oorlog te herden ken met massa-demonstraties, vaderlands lievende programma's in de schouwburgen en redevoeringen in de openlucht. Wang voert het woord. Wang Tsjing Wei, de gewezen vice-presi- dent van de Kwomintand, thans overgeloo- pen naar het Japansche kamp, heeft Woens dagavond voor de radio volgens het Japan sche persbureau Domei een „vredesoproep" gericht tot de bevolking van Kanton. Wang heeft een half uur gesproken. Hij stelde Tsjang Kai Sjek verantwoordelijk voor de verschrikkingen van den oorlog, waaronder millioenen Chineezen gebukt gaan. Hij beschuldigde Tsjang de slaaf te zyn van het communisme en verklaarde, dat de eenige manier om de millioenen Chineezen uit de hel te bevrijden is een vredesovereenkomst met Japan te sluiten volgens de richtlynen van „vriendschappe- lyke buurberekkingen", een gemeenschap- pelyk anti-communisme en industrieele sa menwerking. Met het stoomschip „Parita", dat de Pana- meesche vlag voert, zyn te Smyrna (Turkije) 500 Joodsche vluchtelingen aangekomen, die van hooger en dorst en als gevolg van de doorgestane vermoeienis volkomen uitgeput waren. Deze vluchtelingen, meerendeels Tsjechen, verkeeren in een kritieke positie, daar zy geen levensmiddelen, geen water en geen geld hebben. Het schip heeft geen brandstof meer en de machines zijn, naar men verklaart, defect. De Turksche autori teiten houden de vluchtelingen in quarantaine en geven hun geen toestemming, aan land te gaan. Het schip kan niet naar Constantza, waar de vluchtelingen zich hebben inge scheept, terugkeeren, alvorens geld ontvan gen is voor de noodige reparaties, de aan koop van brandstof en andere behoeften. Overstrooming in het Donaugebied. - Enkele deelen van het stroomgebied van de Boven-Donau zijn door hevige onweders ge teisterd. In het dal van de Aurach en Wesenaurach zijn veertien bruggen wegge slagen. Een vrouw is verdronken. De beëediging van de nieuwe mi nisters is hedenmorgen te elf uur op het paleis Soestdyk geschied. Het koninklijk besluit met hun benoeming zal vandaag in de Staatscourant verschij nen. De portefeuilles zullen in den loop van den namiddag worden overgedragen, be halve die van buitenlandsche zaken. De heer Patyn zal morgen van zijn va- cantie terugkeeren. De scheidende ministers hebben heden afscheid genomen van hun departementen. Naar de diplomatieke correspon dent van de „Daily Telegraph" verneemt, is het voorgenomen be zoek van Hitier aan Hongarije, in antwoord op het bezoek van admi raal Horthy aan Duitschland, voor onbepaalden tyd uitgesteld. Het schijnt dat Himmler, de chef der po litie, erop heeft aangedrongen dat eenige duizenden leden der Gestopo naar Boeda pest zouden gezonden worden voor de vei ligheid van den rykskanselier, en dat bo vendien een politiemacht van gelijke sterk te het geheele dop zou bezetten naby het landhuis van Horthy, waar Hitier zou lo- geeren. De Hongaarsche ryksregent zoo erop hebben gewezen, dat dergelijke speciale voorzorgsmaatregelen niet noodig waren. Toen hy Duitschland bezocht werd hij slechts door twee rechercheurs vergezeld. De Hongaarsche politiemacht zou best in staat zyn Hitler's veiligheid te waarborgen. Niettemin handhaafde Himmler zyn eisch, dat ca. 10.000 man Hitier moesten be schermen, in die omstandigheden zoo zou Horthy hebben laten weten, kon het be zoek beter niet plaats vinden. Naar de „Daily Sketch" schrijft, zou de Poolsche regeering hebben laten weten, dat zy bereid is, een militairen adviseur naar Moskou te zenden, die de verbinding zou onderhouden tusschen de Britsche en Fran sche militaire missies eenerzyds, en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken anderzyds. Dit zoo voegt het blad eraan toe is een belangrijke concessie van Polen, welks regeering nog onlangs verklaarde, dat zy om politieke redenen geen deel wilde nemen aan de besprekingen te Moskou. Lord Halifax heeft gistermorgen een lang durig onderhoud gehad met Strang, die hem op de hoogte stelde van den stand der BritschRussische besprekingen. Spoorwegongeluk in Moravië. - Op het station te Meseritsch (Moravië) zijn twee personentreinen met elkaar in botsing ge komen. Er zyn 24 gewonden, van wie drie in erfistigen toestand verkeeren. Tsjech beleedigde de Duitsche weer macht. - Het militaire gerecht voor Bohe- men en Moravië heeft een Tsjech wegens beleediging van de Duitsche weermacht tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Sluit de onafhankelijke labourpartij zich bij labour aan? - De meerderheid van den nationalen raad der Engelsche onafhan- kelyke labourpartij heeft besloten de party aan te bevelen zich bij de labourpartij aan te sluiten. Op 17 September zal een speciale conferentie gehouden worden, waarop deze aanbeveling bestuurd zal worden. In een mededeeling in het partij-orgaan wordt uit eengezet dat de onafhankelijke labourpartij gekant blijft tegen de officieele labourpoli- tiek op het stuk van oorlog, herwapening, nationalen dienst en verschillende punten van binnenlandsche politiek. Vier Alpinisten verongelukt. - Vier Ita- Iiaansche Alpinisten een professor en drie studenten hebben bij een bergbestijging den dood gevonden. Tsjechen uit een trein gesprongen. Naby Tzew (Polen) zijn dertig Tsjechen, die op weg waren naar Oost-Pruisen om aan de versterkingen te werken, uit den trein ge sprongen. Zij verklaarden, de Poolsche ge vangenis te verkiezen boven de Duitsche arbeidskampen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1