Agenda f-cmindaai Weet&eticftt een andere zienswijze. Japansche militaire actie rondom Hongkong. Russische troepen naar Mandsjoekwo. Japansch offensief aan het Chalka-front op komst? Nieuws in 't kort. gevonden voorwerpen. LANGENDIJK Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. OUDKARSPEL KOEDIJK EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag DE WAARDE VAN EEN GEMEENTELIJK ELECTRICITEITSBEDRIJF. Uit het jaarverslag van het Gem. Electri- citeitsbedrijf te Haarlem over 1938 blijkt, dat de gemeentekas als winst uit dit bedrijf een bedrag van 960.847.82 ontvangt. Zooals men weet beschikken Haarlem en Amsterdam over een eigen electriciteits- centrale, die ze onder geen voorwaarde aan de provincie willen overdoen. Het is wel zeer fataal, dat de meerderheid van de Sta tenleden in deze gemeenten wonen en voor standers zijn om de stroomlevering in de andere gemeenten aan de provincie te trek ken. Wij hebben het altijd onbegrijpelijk gevonden, dat Alkmaarsche raadsleden als de heeren Sietsma en v. d. Vall in hun kwa liteit van Statenlid vóór deze onbehoorlijke geste hebben gestemd, die noodwendig ten gevolge moest hebben dat financieel het be stuur van de gemeente voor Alkmaar on mogelijk werd. De Alkmaarsche raad heeft gelukkig in groote meerderheid daartegen stelling geno men en zich tot het uiterste in verweer ge steld voor het behoud van het bedrijf. Verschillende kleinere gemeenten heb ben, in de overtuiging, dat het tegen een hoogere instantie moeilijk vechten blijft, de bedrijven maar over gedaan. Zoo ook Scha- gen, waar in de raadsvergadering van 28 April mr. dr. Buiskool betoogde overtuigd te zijn, dat Alkmaar van een koude kermis thuis zou komen, aangezien hij vreesde, dat de gewone rechter zich onbevoegd zou ver klaren, in welk geval de zaak naar den mi nister zou worden verwezen, zqodal men dan bij den duivel te biecht kwam. Voor het Alkmaarsch belang prijzen wij het, dat, met allen eerbied voor 't jüridisch inzicht van mr. dr. Buiskool, de Alkmaar sche raad dit standpunt niet heeft ingeno men. Zelfs wanneer mr. dr. Buiskool gelijk zou krijgen, dan nog verwachten wij, dat de nieuwe minister van waterstaat, ir. Albarda, oog zal hebben voor de moeilijkheden waar in de gemeenten verkeeren en het riiet noo- dig zal oordeelen die moeilijkheden, ter- wille van de provincie, die in het geld zwemt, nog grooter te maken. Wij koeste ren deze verwachting des te meer, omdat bekend is, dat de nieuwe minister van justitie, prof. Gerbrandy, voorstander is van het behoud van de bedrijven door de ge meenten en verwacht mag worden, dat hij in den ministerraad deze zienswijze krach tig zal verdedigen. Ook wanneer dit niet het geval mocht zijn, is reeds thans het verzet van Alkmaar niet onvruchtbaar gebleken, aangezien sindsdien de voorwaarden van overdracht veel gunstiger zijn geworden. DE LUX-TOILETZEEP-PRIJSVRAAG. De heer C. Semeins alhier heeft zijn in zending voor de Lux-toiletzeep-prijsvraag bekroond gezien met een prijs, bestaande uit een fraai goud-plaqué 15 rubis Anker da meshorloge. CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert, te geven door den heer P. A. van Langen op Donderdagavond van 8.309.30 uur, luidt: Prélude Heller Le Tambourin Rameau Les Moissonneurs Couperin La Verdangieuse La Legére Fiocco Fransche Folklore Preludium Denijn In ons nummer van gister deelden wij mede, dat bij monde van de heeren Sietsma en v. d. Vall de v.-d. en soc.- dem. fractie, de door de r.-k. fractie ge- wenschte beperking om voor het bezetten van een wethouderszetel geen nieuw lingen raadsleden aan te wijzen, afwezen. Dat de soc.-democraten er elders anders over denken blijkt uit een in „Het Volk van Dinsdagavond gepubliceerde brief van de soc.-dem. raadsfractie te Heem stede aan de andere raadsfracties verzon den waarin op de benoeming van een soc.- dem. wethouder wordt aangedrongen en waarin de volgende passage voorkomt: „Daar echter voor de benoeming als wethouder doorgaans geen raadslid wordt aangewezen dat voor het eerst zitting zal nemen, zou voor de derde wethouderszetel slechts een keuze gemaakt kunnen worden uit de libe rale en soc.-dem. fractie. De jongste ontwikkeling in de landspolitiek heeft doen zien, dat tusschen vertegenwoordigers van de r-k„ c.-h. en s.d. zéér wel een basis gelegd kan worden voor gemeen- schappelijken arbeid, terwijl tusschen r.k. en c.h. eenerzijds en de liberalen anderzijds zeer sterke tegenstellingen aan den dag zijn getreden." Wij hebben zoo het inzicht, dat het verschil in standpunt alleen voortkomt uit het feit, dat de soc.-dem. in Heemstede wel en de soc.-dem. in Alkmaar geen zit tend lid kunnen aanwijzen. Hieruit blijkt evenwel, dat de kwestie met principes niets uitstaande heeft. EEN GRATIS CONCERT. De V.V.V. te Bergen biedt hedenavond den gasten een gratis concert aan. Onder leiding van hun respectievelijke dirigenten brengen de zangvereenigingen „De Stem des Volks", „Bergens Mannenkoor" en de „Koorvereen. Bergen" eenige liederen ten gehoore. De koren stellen zich op tegen de oude Ruïnekerk, die, met toestemming van het kerkbestuur, met schijnwerpers verlicht wordt. De V.V.V. zorgt ook voor een andere aar dige attractie. Donderdagmiddag toch orga niseert zij in de Stationsstraat een autoped wedstrijd voor kinderen, waarvoor mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld en waarvoor reeds ruim 100 kinderen zijn ingeschreven, die allen getracteerd worden. Wie vóór twee jaar den wedstrijd heeft ge zien, weet dat het een aardige middag wordt. „VIER WEKEN RIJK". In het Openluchttheater te Bergen ver tolkt het gezelschap „De Vereenigde Haag- sche spelers", leider de heer Pierre Balle- dux, Donderdagavond 8 uur het aardige blijspel „Vier Weken Rijk". Dit is de laatste voorstelling, welke de V.V.V. dit seizoen .in het openluchttheater organiseert. Het blij spel speelt in onze dagen in een klein dorp in Oostenrijk en is geheel toepasselijk voor een seizoenplaats, zoodat men zich niet al leen kostelijk kan amuseeren, maar ook nog wat levenswijsheid kan opdoen. De Britsche autoriteiten hebben twee compagnieën troepen gedirigeerd naar de grens van het schiereiland Kowloen, ingevolge het feit, dat gisteravond de Japanneezen geland zijn te Namtau in de Delta van de Paarlrivier. De Japan neezen zijn opgetrokken langs de grens naar Tsjoemtsjoem en legeren zich thans langs het grensgebied. Vanmor gen hebben vier Japansche vliegtuigen de stad Tsjoemtsjoem gebombardeerd. Volgens talrijke overeenstemmende be richten heeft de Sovjet-regeering haar troe pen in het Verre Oosten aanzienlijk ver sterkt in verband met de gevechten aan de grens van Buiten-Mongolië. De versterkingen schijnen echter uitslui tend van de garnizoenen ten oosten van den Oeral afkomstig zijn. Uit het verre oosten komende reizigers hebben tot de stad Swerdlowsk militaire convooien gezien, doch niet in midden-Rusland. Generaal Stern, vroeger commandant van het eerste speciale leger in het verre oosten, schijnt nog steeds een belangrijken com mandopost te bekleeden. Generaal Popof, de nieuwe chef van het eerste leger, zou aan Stern ondergeschikt zijn. Tegelijk met dit bericht uit Moskou be reikt ons een telegram uit Shanghai, dat melding maakt van een eventueel Japansch offensief aan de Buiten-Mongoolsche grens. Alle Italiaansche en Duitsche journalis ten die zich thans te Tientsin ophouden, hebben van hun bureaux te Tokio opdracht ontvangen naar Mandsjoekwo te vertrek ken. Men merkt op, dat dit bevel samen valt met uit Tokio afkomstige berichten dat het Japansche kabinet zijn politiek ten opzichte van de Europeesche mogendheden zou hebben vastgesteld. Men denkt, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de Italiaansche en Duitsche journalisten deze opdracht heb ben gekregen naar aanleiding van de voor bereiding van een groot offensief, dat er toe bestemd is de Sovjet-Mongoolsche troe pen, die zich nog in Mandsjoekwo bevin den, te verdrijven. Dit offensief zou ten doel hebben den bondgenooten van de as de mi litaire waarde van Japan te bewijzen. Brand in Lithausch stadje. - In het Lithausche stadje Gardsen, op 18 k.m. van Memel, woedt een zware brand. De plaats wordt met volkomen vernieling bedreigd. Ontvluchte arrestant pleeg zelfmoord. - Gisteren is een 29-jarige Duitscher, Roeter, door de politie te Zürich gearresteerd wegens roof. Even voor hij bij het politiebureau kwam, wist hij zich los te rukken en te vluchten. Twee werklieden, die hem wilden tegenhouden, doodde hij met revolverscho ten en toen hem bleek, dat hij niet aan zijn achtervolgens kon ontkomen, pleegde hij zelfmoord. Roeter had in een garage bij Zürich een waar roofhol ingericht en hier is een aanzienlijke buit gevonden. Een mede plichtige van Roeter is onlangs gearresteerd. Anti-semietisme in Bohemen. - Aange moedigd door de eerste anti-semietische maatregelen van de regeering heeft de Ari sche bond in Bohemen en Moravië zijn cam pagne tegen de Joden voortgezet en poogt thans de wetten van Neurenberg ook in het protectoraat te doen gelden. Gister heeft de bond voorgesteld den Joden den toegang tot de bioscopen in Praag te verbieden en een speciale bioscoop te hunner beschikkin™ te stellen. Verder wordt aan de eigenaars van de bioscopen aangeraden voor het begin van de voorstelling op het doek een waarschuwing tot de Joden te projecteeren, waarin wordt gezegd, dat zij op eigen risico in de zaal blij ven. Deze maatregel wordt reeds toegepast te Ceske Budejovits en te Pilsen. Tenslotte heeft de bond den voorzitter van het Tsjechische Roode Kruis verzocht alle Joden uit de organisatie te weren. Tentoonstellingen. Bergen. Tentoonstelling van schilderijen van Kees Boendermaker. Kunstzaal Boen dermaker, Loudelsweg. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Met 'n kwartje de wereld rond (kom. avon turen); hoofdrol Fernandel, de koning van den lach. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Jongensstad (rom.-sens.), hoofdrollen Spen cer Tracy en Mickey Rooney. (Geprolon geerd). Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, twee hoofdnum mers: a. Kom je ook achter de tralies (hum.), hoofdrollen Slim Summerville en Tony Martin; b. 100 mannen en 1 meisje (amus.), hoofdrollen Deanna Durbin en Leopold Stokowski. Toegang voor alle leef tijden. lederen middag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer The story of Vernon and Irene Castle (hist dansfilm), hoofdrollen Fred Astaire en Gin- ger Rogers. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 16 Augustus. 8 uur, Alkm. wielerbaan, trainingswed strijden. EEN VLIEGMACHINE D.-E! De luchtvloot estaat uit vogels van di verse pluimage. Een nieuwe verschijning voor ons was vanmiddag een Engelsch vliegtuig, waarachter de bekende slagzin van Douwe Egberts tabaksfabrieken „Maar D-E in de pijp" bevestigd was. In tegenstelling met verschillende andere lucht-reclames waren de letters van de slagzin „MaarD-E in de pijp" duide lijk leesbaar. Bij dezen nieuwen vorm van lucht- reclarne worden alle letters afzonders uit gesneden en met een groot aantal riemen aan elkaar bevestigd. De letters zijn bijna 2 M hoog terwijl gevlogen wordt op een hoogte van ca. 400 M. Het is begrijpelijk, dat het opstijgen met een dergelyijke reclame-tekst als „Maar D-E. in de pijp", welke tekst ca. 30 M. lang is, van den piloot een zekere routine ver- eischt. Door de groote weerstand tijdens de vlucht kan hoogstens een snelheid van 75 K.M. per uur bereikt worden. Vóór het dalen wordt de tekst op het vliegveld, waar geland zal worden, afge worpen. De fa. Douwe Egberts is een der eersten die van deze reclame ,,in de wolken" ge bruik maakt. EIGENAARDIG NATUURVERSCHIJNSEL. Hedenmiddag namen wij een eigenaardig natuurverschijnsel waar. Rondom de zon be vond zich 'n groote donkere kring, hetgeen meer voorkomt. Het merkwaardige echter was, dat de buitenste rand van den donke len kring een gouden rand vertoonde. Ver moedelijk ontstond dit verschijnsel doordat om den donkeren rand de zonnestralen weer doorkwamen. Verschillende personen verze kerden ons, dat dit verschijnsel beteekent, dat er slecht weer op komst is. Wij hopen dat zij ongelijk krijgen. Wij vonden het verschijnsel belangrijk ge noeg om daarover telefonisch inlichtingen in te winnen bij het Meteorologisch Instituut te de Bilt. Daar was het verschijnsel nog niet te zien. Men deelde ons mede, dat dit ver schijnsel veel voorkomt, doch alleen wordt opgemerkt als het heel sterk is. In den regel gaat het inderdaad aan verandering van weer vooraf. Het verschijnsel is een gevolg van een geweldig verre depressie. De gou den rand ontstaat door in beweging zijnde ijskristallen en verloopt van rood en geel, groen en blauw. De te verwachten depressie kan echter nog zeer wel overgaan HET TELEFOONDISTRICT ALKMAAR OPGEHEVEN. Naar wij vernemen kwam heden bij den telefoondienst van de directie van de P.T.T. het bericht in, dat de administra tieve staf van het telefoon-district Alk maar naar Haarlem wordt overgeplaatst en dat alleen het technische personeel in Alkmaar blijft gevestigd. Met leedwezen maken wij van dit voor Alkmaar onprettige besluit melding. Dit bericht toch beteekent, dat binnenkort een 25 goed gesitueerde gezinnen Alkmaar als woonplaats voor Haarlem moeten ver wisselen. Met het oog op de daaraan voor Alk maar verbonden economische gevolgen, vinden wij deze aangelegenheid voor ons stadsbestuur belangrijk genoeg om alsnog stappen te doen dezen ongewenschten maatregel ingetrokken te krijgen. DE GROOTE AAP. De heer Stennenberg, Houtmanstraat, al hier, deelt ons mede, dat hij vanmorgen in den Hout met zijn dochtertje de apenkooi bezocht en zich toen genoodzaakt gevoelde kinderen uit de nabijheid van de groote aap te verwijderen. Een moment, nadat hij was vertrokken, hoorde hij echter gegil en gehuil van een meisje en moest hij constateeren, dat de groote aap een vingertop van het kind had afgebeten. In huize „Westerlicht" werd het kind verbonden. De heer Stennenberg vraagt of het niet wenschelijk is, dat maatregelen worden ge troffen, waardoor in de toekomst wordt voorkomen, dat de groote aap zoo dicht bij de kinderen kan komen. Wij beantwoorden deze vraag gaarne bevestigend en hopen, dat de bevoegde instanties in het gebeurde aanleiding zullen vinden om hiervoor de gewenschte maatregelen te nemen. GESLAAGD. De heer G. Leerkamp, onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon 1. o., slaagde in Den Haag voor het groote di ploma van het seminarium buitengewoon 1. o. leider prof. R. Casimir. Voor het Fransch 1. o. slaagde te Utrecht de heer P. R. h. Noorman te Alkmaar. De heer J. C. Kroon te Bergen is gister te Amsterdam geslaagd voor het examen ter verkrijging van het diploma V.E.V. van sterkstroommonteur. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein, alhier, en aldaar te bevragen alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 5 tot en met 12 Augustus 1939: blauwe dameshandschoen, eenige huis sleutels, bos sleutels, blauw zijden lint, eenige dameshandschoenen, scheerapparaat, mollenklem, bril met nikkelen montuur, portemonnaie met inhoud, kindertaschje, eenig geld in papieren zakje, portemonnaie met inhoud, w.o. een bewijs ten name van G. Melis. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 5 tot en met 12 Augustus 1939: jongensblouse, L. Zaadnoordijk, Baansia- gel 3; bruine mantelceintuur, Albers, Rozen straat 30; kinderportemonnaie met inhoud. Loods, Oudegracht 221; damesportemonnaie met inhoud, J. van Veen, Popelmanslaan 41; sleuteltjes, Albers, Achterstraat 48; Yale- Sleutel, J. Harsevoort, Dr. Schaepmanstraat 12; alpinomuts, D. Baas, Tuinstraat 12; arm bandje, H. Burger, Van der Meystraat 15; beertje (kinderspeelgoed), J. Stroet, Ber- gerweg 2; armbandhorloge, G. Bijtjes, Dreb- belstraat 16; handdoek en badpak, G. de Hoop, Nieuwpoortslaan 91; groote broche, W. IJber, Lindegracht 25; kinderportemon naie met inhoud, T. Stuurop, Baansingel 5a; baal pinda's, M. Ruiter, Boterstraat 10; abonnement N.S., ten name van N. Lanting, plaatskaartenbureau N.S.; kinderportemon naie met inhoud, M. Ferwerda, Westerweg 88; damesportemonnaie met inhoud, J. Schoen, Visscherslaan 3; blauw damesjasje, mej. Borger, Snaarmanslaan 74; rozen krans, J. van Dijk, Korte Landstraat 33a; ceintuur, G. Hazeveld, Anjelierstraat 3, pad- vindersriem, J. Bleeker, Groot-Nieuwland 47; vermoedelijk zilveren vulpotlood, Moer beek, Achterstraat 35; damesarmbandhor loge, J. Lansen, Laat 150; 5 postzegels, J. v. d. Kapelle, Bleekerskade 83a; armband en een speld met roode knoppen, M. J. C. van Schagen, Houttil 5; koffersleuteltje, T. v. d. Plas, Laat 29; korte blauwe fluweelen mantel, P. Has, Oudorp, Munikkenweg 5; leesboek, J. Molenaar, Gashouderstraat 19; bril, D. Duinmeijer, Eikelenbergstraat 42; blauwband postduif, R. Louter, Zocherstraat 45; lichtblauw kinderjasje, Witte, Schou tenstraat 30; padvindersportemonnaie, W. Pauw, woonschip 4455, ligplaats Afgesne den Kanaalvak; een pop, J. N. Poortenaar, Doelenstraat 11; een motorbril, J. Snijders, Forestusstraat 19; een broche, J. den Otter, Eikelenbergstraat 19; bruin kinderjasje, N. de Groot, Hofstraat 16; halsketting, L. Lan sen, Laat 150; jute boodschappentasch, P. Oudejans, Verdronkenoord 35; vulpotlood, Luinge, Bergerweg 146; een hoeveelheid bloem in een zak, J. Blokker, B. Botteman- nestraat 37; mantelceintuur, J. Kuilboer, Tuinstraat 52; handschoen en een rijwielbe- lastingmerk, J. Friesen, Fnidsen 92; rood lederen ceintuur, A. Schenk, Magdalenen- straat 6; zwarte ceintuur, F. Esser, van Houtenkade 36. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie, alhier. INGEKOMEN PERSONEN. P. van Zurk, geen, kellner, Langestraat 70, van Leeuwarden. J. Woutering, R.K., fabrieksarbeider, en echtgenoote en kinde ren, Sandersbuurt 27, van Beverwijk. M. A. Bijwaard, R.K., z.b., Wognumschebuurt 16, van Castricum. P. ten Bruggencate, N.H., z.b., Stationstraat 14, van Heemskerk. C. C. Zoon, R.K., huish., Landstraat 12, van Ursem. D. Blokker, N.H., wed. van E. Ott, huishoudster, Nieuwpoortslaan 40, van Broek op Langendijk. J. van der Werf,-geen, verkoopster, van Houtenkade 8, van Sneek. H. Bakker, HAZ., scheeps- werktuigkundige, en echtgenoote en kinde ren, Nic. Beetskade 71, van Zaandam. F. K. Cerwenka, R.K., dienstbode, Houtman straat 9, van Amsterdam. M. H. Hart kamp, geen, z.b., Nassauplein 21, van Am sterdam. C. M. Beemster, R.K., dienst bode, Zevenhuizen 6, van Hoogkarspel. A. J. Koppen, geen, echtgenoote van T. J. Hooglander, Krelagestraat 2, van Amster dam. H. Jonker, N.H., huisknecht, Lan gestraat 94. van Olst. D. Haasbroek, N.H., loodgieter, Luttik-Oudorp 97, van Zuidbroek! J. O. de Groot, Rem., z.b., Pr. Juliana- laan 14, van Schoonhoven. D. Slooves, N.H., z.b., echtgen. van N. Wit, Krelagestraat 1, van Hoogwoud. R. H. Snel, geen, z.b., Bleekerskade 10, van Hoorn. H. J. Muijs- son, R.K., chauffeur, Varnebroek 4, van Rot terdam. M. Vasbinder, N.H., machinist groote vaart., en echtgenoote, geen, Tuin straat 21, van Amsterdam. N. Vlaar, R.K., dienstbode, Kennemerstraatweg 15ö! van Obdam. M. A. Adelink, geen, z.b., Kenne- merpark 16, van Heiloo. A. Pekel, geen, dienstbode, Oudegracht 275, van Leeuwar den. R. M. van Mastrigt, R.K., zb Metiusstraat 15, van Wognum. HINDERWET. Bij besluit van 15 Augustus j.L is de be slissing op het verzoek van den heer J. Doe- schot alhier, om vergunning tot het oprichten van een machine-herstelplaats in het perceel Kanaalkade nr. 5 verdaagd. Alkmaar, 16 Augustus 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Lo--Burgemeester. VLENDORP, Lo.-Secretaris. Het bWt heel slecht gaan. ^,an ,e Langendyker groentenveilin- gen blijft het allertreurigst gaan Het 's een weinig opwekkend beeld, als geduren de de koolveiling bijna alle partijen welke worden aangevoerd, doordraaien, doordat zij den minimumprijs, welke voor het product is gesteld, niet kunnen opbrengen Dit doordraaien heeft zeer groote vormen aangenomen, zoodat er meerdere dagen waren, waarop te Broek op Langendijk Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uun Des nachts iets minder koud, plaatselijk ochtendmist, overdag licht tot halfbewolkt, droog vrij warm weer meest zwakke veranderlijke wind. In de luchtdrukverdeeling is weinig ver. andering gekomen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Engeland en het zuiden van de Noordzee vertoont in zijn kern bijna de- zelfde barometerstanden als gisterenmorgen terwijl ook in het weertype nagenoeg niets' veranderde. Het blijft mooi zonnig weer in ons land, Engeland, België en Frankrijk met op verscheidene plaatsen nevel of mist, die tot den nanacht of vroege ochtenduren blijft beperkt. Tengevolge van de nachtelijke uit- straling zijn de ochtendtemperaturen laag. Een tweede hooge drukgebied ligt over Fin! land en midden-Rusland. Dit neemt in be- teekenis af. De temperaturen zijn in deze omgeving zeer hoog en boven hun normale waarde evenals dit in vrijwel geheel Scan dinavië het geval is. Langs de zuidoostkust van Groenland trekt een nieuwe depressie in de richting van IJsland, waar de lucht- druk vanmorgen daalde en ook reeds regen is gevallen. Ver op den oceaan stroomen weer koele luchtmarsa's in oostelijke rich ting. Over oost-Duitschland en Hongarije liggen nog vlakke minima, welke daar we derom zwaren neerslag gepaard met onweer hebben veroorzaakt. Zoo viel te Weenen 15 mm en te Breslau 13 mm regen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 20.56 tot 5.14 uur licht op. meer dan tien wagonladingen kool onver koopbaar waren. Aangezien er weinig be hoefte bestaat aan kool voor veevoeder, gaat het grootste gedeelte van deze door gedraaide kool weer naar het land. Op meerdere akkers in het Geestmerambacht ziet men de hoopen roode en witte kool zich aaneenrijen.... En het ziet er naar uit, dat spoedig ook gele kool op de mestvaalt terecht zal komen. Het blijft nog vrij goed gaan met deze koolsoort, d.w.z. er blijft nog maar weinig onverkocht, maar de prijzen zijn niet hoog meer. De allermooiste partijen van deze koolsoort werden verhandeld tegen prijzen van maximum 2. Ook voor 1.50 kon men mooie gele kool koopen. Het behoeft geen betoog, dat bij den bovengeschetsten toestand t. a. v. de roode kool niet anders kan worden gemeld, dan dat de prijzen van de wel verkochte par tijen den minimumprijs van 1 zeer dicht benaderen. Voor de witte kool werd meestal 0.90 per 100 kg. betaald, als ze door den handel werd afgenomen. Zaterdag toen reeds bekend was, dat de minimum prijs 's Maandags verlaagd zou worden tot 0.80 per 100 kg., werd zeer weinig ge kocht. Men wachtte Maandag af. Gevolg: nog meer doorgedraaide kool dan anders. De handel in de overige producten was niet erg vlot. Alleen de spercieboonen maakten op dezen gang van zaken een uit zondering, d.w.z., dat de noteeringen een weinig opliepen, hetgeen heelemaal geen overbodige luxe was, daar ze in de vorige week den minimumprijs van 6 per 100 kg. vrij dicht benaderden. Nu werd tot ruim 10 en 11 betaald voor de beste partijen De dikkere boonen werden ten slotte verhandeld tegen prijzen vanaf 7. De aardappelen hebben lage prijzsn opgebracht. Van alle soorten was o® prijs niet hooger dan 2.50 terwijl W hooge uitzondering 'n maximum van ƒ2 per 100 kg. werd besteed. Blanke heimers waren dichter bij de 2 per kg. Met de tomaten was het weer het oud® liedje. De wel verkochte sorteeringen gin* gen van de hand voor pl.m. 4.50, e® enkele maal werd voor B 5 besteed, doe dit beteekent niet veel. De druiven waren goedkooper. Fran kenthalers liepen terug tot 27 a 28 P® 100 kg., de Alicante deden tenslotte Voor bloemkool werd ook iets meer taald dan in de afgeloopen week. D® aa voeren waren niet groot. De mooiste ee soort liep op tot 14 per 100 stuks, overige artikelen hebben vrijwel dez prijzen kunnen opbrengen als in de v afgaande week. Het aantal werkloown Het aantal werkloozen in deze ge te neemt voortdurend toe. Bij de opgave was het aantal werkloozen De wethouders zullen zjjji, De r.k. en soc.-dem. raadsfra® ^e, gezien de goede samenwerking in e^aars loopen periode, overeengekomen, ^grS candidaten bij de verkiezing van we ^ven te steunen, zoodat het college zal samengesteld zooals het nu is. Oogstverwachtlng Peu^Iy, tot •Dinsdagmorgen stelde de cteUr d® exploitatie van dorschmachines, Hit seizoen heer W. Visser, haar bedrijf voor weer in werking. ,erS zi®n Men kan nu dus weer de chten cn af- en aanvaren met hun peuiv zaden. ,cr peu1' De verwachting van den oogs t gerin£e vruchten is niet hoog, gezien stroovorming als gevolg van de dn ■ooêle'

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2