DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BERLUN EN MOSKOU SLUITEN NONAGRESSIE-PACT. SPANNING ROND DANTZIG NOG MEER GESTEGEN. Deze Coaranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maa. Jen bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. I'7 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 22 Augustus 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang BERLIJN, 21 Aug. (D.N.B.) De Duitsche regeering en de regeering van de Sowjet-Unie hebben besloten een nonagressie-pact te sluiten. De minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop zal Woensdag 23 Augustus te Moskou aankomen om den onderhandelingen een definitieven vorm te geven. Een slag tegen Engeland. algemeene toestand. Duifsch-Rtissische verrassing. U Engelschen krijgen advies, uit Polen te vertrekken; Zondag senaationeele rede van Hitier? Nog geen besluit over conferentie te Tokio. Officieele verklaringen. ALKMAAWsrHE TOURANT VAN DONDERDAG 24 AWV. ALKMAARSCHE COURANT Dit bericht komt als een groote verrassing en men vraagt zich onwillekeurig af, welke gevolgen het sluiten van dit pact met zich zal brengen. In Berlijn beschouwt men het als een groote versterking van de as-positie, terwijl bovendien de verhouding in Oost-Europa geheel anders geworden is. Tot nog toe kon men meenen, dat Berlijn in de Poolsche kwesties moest rekenen op een tegenstand ook van Russische zijde; thans moet men voorloopig althans Rusland buiten beschouwing laten. Hoe Londen, Parijs en Warschau op een en ander zullen reageeren, is nog niet te zeggen. In Berlijn vraagt men zich of, of Engeland en Frankrijk zullen doorgaan met hun steun aan Polen. In elk geval, de positie van Warschau is in enkele uren tijds zeer veranderd en geheel ten ongunste van Polen. Ambtenaren van drie Duitsche ministeries, ondervraagd naar de toe- kpmst van het pact met Sovjet- - Rusland hebben uitdrukking gegeven aan hun zeer groote verwondering. Het schijnt, dat de onderhandelingen door een zeer kleinen kring werden gevoerd en op persoonlijk initiatief van Von Ribbentrop. In de omgeving van Von Ribben trop wordt het pact voorgesteld als een directe slag tegen Engeland en men aarzelt niet te zeggen, dat de koloniale kwestie binnenkort opnieuw aan de orde zal worden gesteld. In bevoegde kringen weigert men iedere verklaring, met de opmerking, dat het nieuws voor zichzelf spreekt. De indruk te Warschau. Het nieuws der a.s. onderteekening van een Duitsch-Russisch pact heeft te War schau een groote verrassing gewekt. De eerste indrukken aldaar zijn als volgt samen te vatten: in de eerste plaats zal naar de Poolsche meening de gebeurtenis de houding van Polen nopens ..e rijk niet fundamenteel wijzigen. Men zal de reactie in Frankrijk en Groot-Britannië moeten afwachten. Het feit, dat Moskou voorne mens is een pact met Duitschland te sluiten bewijst, aldus deze kringen, dat de Sovjets buiten ieder eventueel conflict ten westen van hun grenzen blijven, hoewel zij wen- schen dat het Duitsche conflict aan de derde internationale gedurende eenige dagen de mogelijkheid zal geven een be slissende rol in Europa te spelen Men wil verder twee andere redenen voor Moskou zien in Europa afzijdig te staan: de internationale toestand van het land en de moeilijkheden in het Verre Oosten. Men voegt hieraan toe, dat Warschau geen actieve, nuttige deelneming van Rusland in geval van een Duitsch-Poolsch conflict verwachtte. Een feit is zeker, dat een diepgaande wijziging zal komen in de Duitsch-Poolsche betrekkingen. Bevestiging van Moskou Het officeele Russische agentschap Tass bevestigt, dat Von Ribbentrop over enkele dagen zal aankomen voor het voeren van onderhandelingen over het sluiten van een niet-aanvalspact. Het verklaart, dat bij gedachtenwis- selingen is komen vast te staan, dat beide partijen den wensch koesteren, „de spanning in haar politieke betrek kingen te verminderen, de oorlogs dreiging uit te schakelen en een niet- aanvalspact te sluiten." De berichten uit Berlijn over de onder handelingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie over een niet-aanvalspact hebben te Parijs en Londen de grootste verrassing gewekt. Bij gebreke van iedere nadere mede- deeling, onthoudt men zich in officieele kringen van het geven van commentaar. In politieke kringen merkt men op, dat men nadere bijzonderheden moet afwach ten alvorens de juiste draagwijdte van het beoogde accoord te kunnen beoordeelen. De reactie in duitschland. Het bericht van de op handen zijnde onderteekening van een niet-aanvalspact met Rusland heeft in Duitsche politieke kringen de uitwerking van een donderslag gehad. Dat het Derde Rijk belang heeft bij een manifestatie, lijdt geen tijfel, doch dat de Sovjet-Unie zich hiertoe geleend heeft was een verrassing. Het niet-aanvalspact schijnt in feite geen essentieele nieuwigheid in de betrek kingen tusschen de beide landen op te leveren, daar men den laatsten tijd van Duitsche zijde steeds officieel verklaard heeft, dat het nimmer opgezegde verdrag van Rapallo als een waar niet-aanvalspact kon worden beschouwd. In politieke kringen blijft men de mee ning toegedaan, d^t de Sovjet-Unie geen belang heeft bjj een gemeenschappelijke grens met Duitschland en dat het Sovjet regime tot eiken prijs een oorlog wil vermijden en de gevolgen van een Duitsch-Poolsch conflict scheen te vree zen. Het nieuwe verdrag kan in handen van 't Derde Rijk zoowel 'n instrument van den vrede zijn als een instrument van den oorlog. Opgemerkt dient te worden, dat dit het eerste niet-aanvalspact is, dat het Derde Rijk sluit met een niet-aangrenzend land, en een waarmee bet geen territoriaal geschil kan hebben. In afwachting van den inhoud, moet ge constateerd worden, dat alleen reeds de aankondiging de spanning, die van uur tot uur toenam, verbreekt. Het zal zonder twijfel voor het grootste deel van Moskou afhangen, of deze ontspanning duurzaam en aanzienlijk wordt. Indruk te Washington. Het bericht over de a.s. onderteekening van het Russisch-Duitsch verdrag heeft in Washington een zoodanige verrassing ge wekt, dat diplomatieke kringen sceptisch blijven ten aanzien van de werkelijke be- teekenis van het nieuws. Men is van mee ning, dat men hier te doen zou kunnen hebben met een stoutmoedige chantage op de democratieën. Deze kringen zijn van meening, dat de gebeurtenissen een volkomen gewijzigde en onvoorziene oriënteering zou kunnen geven, niet alleen aan het beloop van de crisis in Europa maar aan de wereld situatie. spvf P wereld is volkomen verrast orden door de mededeeling, dat Duitsch- len "usland een non-agressie-pact zul- U1,en en ieder vraagt zich af, wat dit OvWelumag Reekenen OOEPn KI -i,et pact zelf kunnen wij op het doen j nog geen nadere mededeelingen *iin '„0ni slechts enkele gegevens bekend inhoi,!fmaa!tt. en bizonderheden over den toosen nog, n'el hekend zijn geworden. Wel door „r even stilstaan bij de nieuwe, Er PaCt veroorzaakte situatie, een anr ?en dat Duitschland en Italië later onJ ^omintern-pact sloten, waarbij drievoud' pan zich aansloot. Het was een dioden Ver^ond> dat den strijd zou aan mat dus ?p8en al wat communisme was en land. Van jPec*aal gericht was tegen Rus- zeer,' zeer3 °°genblik kon men dus dezer drie"?06'1^ een toenadering van een En n an<^en tot Rusland verwachten, land h^t pl0tSe^ng 2^n Rusland en Duitsch- tem-pact ;!ns geworden! Het anti-komin- ?ekomen i<;S Vergeten> er voor in de plaats interessant 6en non"airessie-verdrag. 't Zou ring mogeiifv te weten> hoe die toenade- de heele zaat 1S geworden en wanneer wij ^aeten wij ,even nader bestudeeren, dan toenadering de conclusie komen, dat die êhng der aroorzaakt is door de ontwik- en 511 Oost.A,e eUrtenissen i" Oost-Europa Nog nj le °ttewel het Verre Oosten, thiitscher nr,<°. lan8 geleden wist een °ft-Europa e Vertellen, dat de zaak in eel kalm zou worden opge lost in dier voege, dat Rusland en Duitsch land.... Polen zouden verdeelen! Eerlijk gezegd leek ons dat wel wat al te gek, maar nu, op dit oogenblik, herinneren wij ons in eens deze voorspelling en nu meenen we, met deze mogelijkheid tenminste even reke ning te moeten houden. Polen verdeelen? Neen, voorloopig kun nen we dat nog niet gelooven. Maar wat wel zeker is: de situatie waarin Polen thans verkeert, is een geheel andere geworden. De Poolsche regeering moet zich thans af vragen, of zij haar aandacht ook moet ves tigen op haar Russische grens en zij moet zich tevens afvragen, hoe Engeland en Frankrijk zullen reageeren op de nieuwe situatie. Want ook voor Londen en Parijs moet de verrassing niet aangenaam zijn, te meer niet, waar het nog gisteren scheen, of de EngelschRussische besprekingen weer vorderingen maakten. Vermoedelijk zal de houding van Londen en Parijs in deze kwestie de meest belang rijke zijn. Volgens de Daily Mail een der weinige Engelsche ochtendbladen, die reeds eenig commentaar gaven op het pact zou het pact het einde beteekenen van het Fransch- Russische verdrag van wederzijdschen bij stand voor het geval van een aanval en zou ook het anti-kominternpact, waartoe Duitschland, Italië, Japan en Spanje zijn toegetreden, worden genivelleerd. Na er kend te hebben, dat het bericht uit Berlijn zoo uitdrukkelijk is, dat het moeilijk is het niet aan te nemen, zegt de Daily Herald, dat een dergelijk pact op dit oogenblik slechts een directe aansporing voor Duitschland kan zijn, zijn campagne tegen Polen voort te zetten bijna een uitnoodiging vanwege Rusland te nemen, wat het wenscht. In hooge Amerikaansche kringen wordt uitdrukking gegeven aan verwondering en verontrusting over hetgeen men noemt „een verbluffende slag voor het Britsche vredes- front". De eerste reactie was, dat het Krem- lin genoeg heeft van het maanden lang ge marchandeer met Groot-Britannië en Frank rijk en nu zijn laatste kaart heeft uitge speeld, en indien de Westersche mogendhe den nog steeds afwijzen tegemoet te komen aan zijn voorwaarden, bereid is afzijdig te staan en Duitschland den weg in Polen en zoo noodig in de Baltische staten, die ge weigerd hebben Ruslands militairen bij stand te aanvaarden, vrij te laten. Hoewel men van meening is, dat een vre- desfront zonder Rusland het moeilijk zal hebben zijn verplichtingen jegens Polen na te komen, blijven sommige welingelichte kringen optimistisch. Zij verklaren, dat de onderteekening van het Russisch-Duitsche aanvalsverdrag niet heeft belet, dat het de hoeksteen vormt van het anti-agressiefront van vandaag. En nu de allergrootste verrassing. Zij komt uit Frankrijk. Daar meent men (het wordt weliswaar niet officieel, zelfs niet of ficieus gezegd), dat hef heele Russisch- Duitsche pact een.... een fantasie is! Het bericht van het D.N.B. zou slechts de we reld ingestuurd zijn, om in Engeland en Frankrijk een groote onzekerheid te schep pen en in feite op geen enkel fundamen- teele waarheid berusten. We zullen deze zienswijze voorloopig maar voor kennisgeving aannemen; slechts zou den we eenigszins kunnen meegaan met de Frasche gedachte, dat men niet al te veel waarde zal moeten hechten aan dit non- acressie-verdrag. Overigens moeten we afwachten op na dere berichten, zoowel uit Berlijn als uit Moskou. En.... beide hoofdsteden zwijgen tot nu toe. De Britsche consul-generaal te War schau heeft allen in Polen verblijven- den Engelschen en bezoekers van Po len den raad gegeven, dat, wanneer zij geen speciale redenen hebben, om in Polen te blijven, het wenschelijk zou zijn, dat zij zouden vertrekken. Welingelichte kringen in Polen ver klaarden gisteren, dat de toestand in ernst is toegenomen en dat een crisis tegen het einde van deze week zou kun nen worden verwacht. De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska" voorspelt, dat de rede van Hitier op Zondag a.s. bij Tannen- berg sensationeel zal zijn. Het is echter niet bekend, of de rede een redelijk antwoord zal behelzen op het Poolsche memorandum van 5 Mei, dan wel of zij alle bruggen zal verbranden en de zaken tot een acute crisis zal brengen. De officieuze „Gazeta Polska" spoort, naar Havas meldt, de burgerbevolking van Polen aan, maatregelen te nemen voor een eventueel conflict. In het desbetreffende artikel wordt gezegd, dat de regeering maatregelen heeft genomen, om voorraden cp te slaan voor den oorlogstijd en dat ieder gezin ook een reserve-voorraad levensmid delen voor twee weken moet opslaan. Voor een gezin van vijf personen bestaat deze voorraad uit het volgende: dertig kilo meel, vijftien kilo gedroogde groente, dertig kilo aardappelen, tien kilo kool, drie kilo suiker, een kilo marmelade, twee kilo spek, een kilo olie, tien kilo versche groente, een kilo zout, een kilo gerookt vleesch, twee kilo kaas, één pond koffie, één kilo tomatensap. Ook moet ieder gezin blikken gecondenseer de melk koopen. Verder wordt aangegeven, hoe deze voor raad moet worden opgeslagen en beveiligd tegen strijdgas. In en om Dantzig. De bevolking van Dantzig maakt zich on gerust over de voortzetting van de militaire voorbereidingen in de Vrije Stad en over de geruchten, welke steeds de ronde doen. Gisterochtend werd de autobusdienst tusschen Dantzig en Zoppot gedeeltelijk stil gelegd, aangezien de militaire autoriteiten de wagens gerequireerd hadden. Op ver schillende plaatsen in de stad staan vracht auto's gereed tot vertrek. De werkzaamheden aan de verdedigings werken langs de grens werden gedurende den Zondag voortgezet. In Poolsche kringen te Dantzig blijft men kalm en acht men de maatregelen een po ging, om Polen te intimideeren. Ook in Berlijn is men van meening, dat de spanning nog steeds schijnt te stijgen en algemeen is men, naar Reuter meldt, van meening, dat er al heel spoedig iets zal gaan gebeuren. In politieke kringen wordt beweerd, dat men niet kan toestaan, dat de Poolsche „wreedheden", waarmede de Dantzigsche kwestie thans onontwarbaar is verbonden, nog veel langer voortduren. Het denkbeeld, dat Duitschland dienaangaande diplomatie ke stappen bij Polen zou kunnen doen, wordt verworpen. Daaruit zou geconclu deerd moeten worden, dat Duitschlands lijn van actie een geheel anderen vorm zal aan nemen. Duitsche „proef'-mobilisatie. Los staande, fragmentaire, doch be trouwbare inlichtingen doen het denk beeld aan de hand, dat Duitschlands proefmobilisatje snelle vorderingen maakt. Verpleegsters worden opgeroe pen, propaganda-eenheden georgani seerd, soldaten worden ingeënt, de ben- zine-schaarschte is erger geworden, auto's en wagens worden gerequireerd, in het bijzonder in Pruisen en lange reeksen vrachtwagens en tanks bewe gen zich voort. In Keulen en andere steden van het Rijn land begon gisteravond een verduisterings oefening, welke drie nachten zal duren. De bewoners van het Rijndal hebben des nachts een abnormaal zwaar verkeer ge hoord. Officieele kringen in Berlijn zijn zelfs nog minder mededeelzaam dan ge woonlijk. Personen in Duitsche politieke kringen geven niettemin nog uitdrukking aan opti misme, ofschoon zij niet kunnen verklaren, op welke gronden zij dat doen. De „National Zeitung" schrijft, dat de week, welke thans begint, een beslissing zal brengen inzake Dantzig, alsmede in andere belangrijke vraagstukken. „Men voelt, aldus het blad, dat beslissen de gebeurtenissen in de wereld worden voorbereid. De duidelijke houding, welke de as-mogendheden hebben aangenomen, als mede de juridische basis van haar eischen en de onweerlegbaarheid van haar levens belangen maken, dat de beslissing, welke genomen moet worden, afhangt van de hou ding, welke zij aannemen, die zich tot nu toe verzetten tegen een gezonde en natuur lijke ontwikkeling. Londen nog optimistisch? Daarentegen ziet men te Londen den toe stand van het oogenblik minder somber in. De lobby-correspondent van Reuter zegt, dat er geen aanwijzingen zijn omtrent eeni- gerlei uitzonderlijke ontwikkelingen. De situatie blijft er een van internationaal ver hoogde spanning, maar van volkomen kalmte en onverzwakte standvastigheid in Londen. Men verwacht, dat onder de vele zaken, die vandaag door de ministers zullen moeten worden overwogen, zich ook het denkbeeld bevindt, dat de Britsche regeering opnieuw haar houding zou uitspreken tegenover iedere daad van agressie. De opvatting scheen gisteren te zijn, dat de recente verklaringen der regeering over dit onderwerp zoo duidelijk zijn, dat zij geen nieuwen nadruk noodig hebben, bui ten hetgeen, naar aangenomen mag worden, langs diplomatieken weg te bestemder plaatse te kennen gegeven is. De wensch blijft bestaan, om de gevoelens niet te ver scherpen door onnoodige verklaringen. Aan den anderen kant zullen de ministers den toestand volledig overzien, zooals zij dien morgen aantreffen en zullen zij de stap pen nemen, die noodig schijnen. Minister-president Chamberlain zal de rest van deze week in Londen blijven. De kwestie van een opnieuw bijeenroepen van het parlement is dcor den leider der oppo sitie, Greenwood formeel niet ter sprake gebracht in zijn onderhoud met Chamber lain, gezien het feit, dat deze aangelegen heid morgen volledig door het kabinet be sproken zal worden in het licht van den toe stand, dien het te bestudeeren heeft. Mochten de ministers echter besluiten, dat het noodig is, het parlement weer bij een te roepen, dan zal waarschijnlijk blij ken, dat er een bijeenkomst van 't parlement zal zjjn vóór het einde van deze week, of op zijn laatst in het begin van de volgende week. Terwijl het geteisterde Tientsin, aldus ge vaar loopt, is men in Tokio nog in afwach ting van de eindbeslissing over het al of niet voortzetten der besprekingen. Verschil lende Japansche kranten spreken de mee ning uit, dat de conferentie reeds definitief mislukt is en verwachten dan ook spoedig een volledig afbreken der besprekingen. Zoo ver is het intusschen nog niet. Zoowel het Britsche als het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een ver klaring over de conferentie gepubliceerd. In het Engelsche stuk wordt opnieuw be toogd, dat Engeland over de economische en financieele kwesties geen tweezijdige over eenkomst kan sluiten, welke andere mogend heden zou kunnen raken, zonder toestem- Britsche regeering zich bereid verklaard ming van deze mogendheden. Wel heeft de opnieuw de zaak te bestudeeren, onder voorwaarde dat de belangen van alle partijen gegarandeerd zullen worden. Hiervoor zou het echter noodig zijn ook de derde partijen te raadplegen. De Britsche regeering heeft aan de Japansche doen weten, dat zij de zaak niet ter zijde wil zetten en dat zij er van overtuigd is, dat de zaak ten volle be sproken zal moeten worden bij de regeling van het huidige geschil in China. Reeds in haar nota van 14 Januari 1939 aan de Japansche regeering heeft de Britsche regeering duidelijk ge-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1