Een zoon van z'n Vader %eui££eton Onweer. Regenhoos in Hilversum. Verkeerstunnel overstroomd. De spelling van onze taal. Jongste spellingsbes'uiten niet in werking op 1 Sept. Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. TWEEDE BLAD Boerderij afgebrand Gistermiddag omstreeks zes uur is tij dens een onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer Heenk, gelegen onder Alphen, in de onmiddellijke nabijheid van Woubrugge. De brand welke ontstond, legde in kor ten tijd de geheele boerderij in de asch, terwijl enkele nabij staande hooibergen eveneens door het vuur werden verteerd. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De schade van den brand wordt door verzekering gedekt. Noodweer boven Chaam by Breda. Een hevig onweer boven West-Brabant ontaardde gistermorgen boven het dorp Chaam ten zuiden van Breda in een waar noodweer waarbij op tal van plaatsen de bliksem insloeg. Op den Meysberg on der Chaam sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer G. Honcoop. Het eerst werd de schoorsteen getroffen. Deze kwam onder luid geraas naar beneden, waarna het hemelvuur een groot gat in het dak sloeg om een uitweg te vinden in een zich achter de boerderij bevindende hooimijt. Deze stond in een oogenblik in vuur en vlam, terwijl ook de landbouwschuur werd aangetast. Hooimijt en schuur met land bouwwerktuigen gingen geheel in vlam men op. Een begin van brand ontstond op het dak van de boerderij, doch deze kon door de brandweer worden behouden. Voorts sloeg de bliksem in in de wagen makerij van den heer Donkers. Er werd eenige schade aangericht. Bliksem in schoorsteen geslagen. Gedurende een onweer is de bliksem in geslagen in den 40 meter hoogen schoorsteen van de tapijtfabriek Veneta op den hoek van den Ooster Engweg en den Liebergerweg te Hilversum. Een groot stuk van de kraag werd in frag menten naar beneden beslingerd en kwam terecht op het oude ketelhuis, tegenwoordig als smederij in gebruik. Er werden vele gaten in het dak geslagen, terwijl ook de lantaarn in het dak van het magazijn werd verbrijzeld. Vele arbeiders werden door den luchtdruk tegen den grond gesmakt zonder letsel te krijgen. Een merkwaardige omstandigheid is het, dat de schoorsteen voorzien is van een blik semafleider, die ongeveer vier meter boven de kraag uitsteekt. Voor de derde maal tijdens dit zomersei zoen heeft een hevig onweer met zwaren regenval de gemeente Hilversum geteisterd en, evenals bij de beide vorige gelegenhe den, is de nieuwe Prinses Beatrixtunnel overstroomd door het water, dat van de om liggende, hoogere deelen der plaats in groote stroomen kwam afvloeien. Omstreeks vier uur konden de automa tisch werkende pompen, die de verkeers tunnel onder de spoorlijn Hilversum Amersfoort moeten drooghouden, het bin nenkomende water niet meer baas en be gon zich op het diepst gelegen deel van den rijweg een plas te vormen, die weldra in omvang toenam, tot ten slotte in het midden van de tunnel ruim een halve me ter water stond. Het autoverkeer baande zich met moeite een weg door de watermassa en tot groote hilariteit van het belangstellende publiek was de laatste wagen, die een kans waagde en halverwege steken bleef, de overvalauto van de Hilversumsche politie. Het water gutste aan weerskanten in groote stroomen de tunnel in en het water vlak bleef gedurig stijgen. Pas toen ook de fietspaden waren ondergeloopen en de over valwagen tot over de spatborden in het wa ter stond, verscheen er een vrachtauto, die met een kabel de gestrande politiemannen weer in veiligheid bracht. Het water in de tunnel bereikte om streeks zes uur zijn hoogste niveau, onge veer 75 c.m. Het verkeer lag al dien tijd geheel stop, zoodat de drukte bij de spoor wegovergangen weer zeer groot was. Daar na zakte het water langzamerhand tot om streeks half zeven het fietsverkeer weer mogelijk werd. De rijweg was toen echter nog niet vrijgegeven. Ook in Baarn en Soest overstroo mingen; kelders volgeloopen. Tusschen 5 en 7 uur gistermiddag heeft het ook in de gemeenten Baarn en Soest verbazend erg geregend en gehageld. In Soest stonden verschillende straten in een oogenblik blank. In de Vredehof straat, in de buurt van het paleis Soest dijk, liepen vele kelders onder water. De rioleering kon alles niet zoo spoedig ver werken, zoodat de vele auto's die hier passeeren, door het water moesten rijden. Erger was het in Baarn gesteld. Op een achttal kruispunten, w.o. verschillende winkelstraten, stond het water tot over de trottoirs, zoodat de omwonenden alle moeite hadden het hemelwater buiten hun huizen te houden. Een tweetal winkeliers hebben zanddammen voor hun deuren moeten maken, anderen plaatsten in aller ijl planken voor hun winkeldeuren om aldus het ergste binnendringen van het water te voorkomen. Minister Bolkestein wil zich nog beraden. Gister is uitgegeven Staatsblad no. 375, besluit van 10 Augustus 1939, tot wijziging der Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 (Staatsbladen nos. 365, 366, 367 en 368) inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Het besluit heeft de strekking de inwerkingtreding van bo vengenoemde Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 vast te stellen op een nader te bepalen dag. De besluiten van 8 Juni, welke de jongste spellingsregeling van minister Slotemaker de Bruïne inhielden, zouden op 1 Septem ber, bij den aanvang van het nieuwe school jaar, in werking treden. Naar wij vernemen is de datum van in werkingtreding verschoven, omdat de nieu we minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, dr. Bolkestein, zich over het vraagstuk der spelling in het algemeen wil beraden, ook in verband met de vraag of een wettelijke regeling van de spelling niet de voorkeur verdient. DE INBRAAK BIJ JHR. DEDEL. Een der daders meldt zich aan uit wraak op zijn gezellen. Zooals men zich herinnert, werd in den nacht van 10 op 11 Augustus j.L ingebroken in huize Schaepenburgh te 's-Graveland, be woond door jhr. mr. C. Dedel, den secretaris van prins Bernhard. Er werd hier toen zevenhonderd gulden gestolen. Toen dezer dagen rechercheur Blonk te Amsterdam, die een goede be kende bij de Jordaners is, van vacantie thuis kwam, vond hij een mededeeling van een Jordaner, die hem verzocht zich mei hem in verbinding te stellen, omdat hij een belangrijke boodschap voor hem had. Re chercheur Blonk maakte binnen het uur een afspraak met den man, die hem een belang wekkend verhaal deed. Hij zou de dader zijn van een inbraak op huize Schaepenburgh. met nog twee kameraden, wier namen hij in één adem noemde, namen van mannen uit de Jordaansche onderwereld) welke een zeer bekenden klank voor den rechercheur had den. De man gaf dit geval bij de politie aan, zoo beweerde hij althans, omdat hij door zijn kameraden bedrogen was. Hij was bij de verdeeling van den buit door de beide anderen benadeeld: de portie, welke op zijn deel viel, was te weinig naar zijn zin, dat nam hij niet en daarom had hij de zaak nu maar „stukgemaakt". De zaak van de inbraak is in handen van de marechaussee te Bussum en dus gaf het bureau Marnixstraat de verdere behandeling door naar Bussum. De man, die de oplossing van de inbraak voor de politie en justitie tot gesneden koek had gemaakt, werd op transport gesteld naar deze plaats. Bij zijn verhoor door de marechaussee legde hij echter geen positieve verklaringen af en men kreeg hier sterk den indruk, dat de man min of meer fantaseerde. Hij werd daarom wederom op transport gesteld naar Amsterdam. Opgehelderd is deze zaak dus nog niet en een verder onderzoek zal plaats vinden. Een arestatie te Loenen. De marechaussee te Bussum is gistermor gen overgegaan tot arrestatie van den 30- jarigen M„ wonend in de buurt van Loenen, die verdacht wordt van vele inbraken, o.a. van die op 's-Schapenburgh. Na langdurig verhoor bekende hij in den nacht van 10 op 11 Augustus in den omtrek te zyn geweest. Hij heeft met twee perso nen, die hy op een nachtelijke wandeling had ontmoet, in een auto meegereden. Hij zou geruimen tijd by de auto de wacht heb ben moeten houden, terwijl beide mannen in den omtrek bleven vertoeven. Hij zeide geen verdere inlichtingen te kunnen geven, hij blijft in voorloopige hechtenis. Hij is re cidivist die in totaal reeds 6 jaar gevangenis straf achter den rug heeft. HARTJESDAG IN DE HOOFDSTAD. Over een paar jaar geen feestdag meer? De derde Maandag van Augustus behoor de weer tot het verleden en daarmede heeft hartjesdag 1939 afgedaan. Het is een Hart jesdag geweest, die waarschijnlijk alle re cords van bezadigdheid heeft geslagen. Slechts in de Dapperbuurt, van oudsher een roerige omgeving op dergelijke avonden, was de politie genoodzaakt op te treden, doch het bleef beperkt tot enkele charges en de arrestatie van een twaalftal opgescho ten jongens, die in strijd met de politiever ordening niet had kunnen nalaten een vlammetje te houden bij een stuk „knal- tuig". In deze buurt was de brandweer ook genoodzaakt enkele malen water te geven voor een straatbrandje. Vierentwintig malen in totaal moest de branweer voor straat- branden, voornamelijk in de Indische buurt, uitrukken. Voorts tweemaal voor kleine binnenbranden, die waren ontstaan door het naar binnen gooien van vuurwerk. Een brandwacht is gewond, toen kwajongens op den Sloterweg een bus benzine in het vuur gooiden en deze tot ontploffing kwam. De man kreeg brandwonden aan hals en nek, doch kon na verbonden te zijn naar zijn wening terugkeeren. In de Kinkerstraat en de omliggende stra ten, in andere jaren een beruchte buurt, was het kalm. Wel waren talrijke jongens en meisjes tusschen de tien en twintig jaar de straat opgegaan, maar ook al doordat de po litie uiterst bezadigd optrad is van onregel matigheden vrijwel geen sprake geweest. Agenten in burger arresteerden 4 jongens, die „rotjes" afstaken. In de Ferdinand Bolstraat en omgeving bleek de extra politieversterking overbodig, terwijl aan den overkant van het Y, waar het vorige jaar de gemoederen uiterst ver hit waren, de politie in samenwerking met de vereeniging „Belangen Amsterdam Noord" een buitengewoon goede oplossing had gevonden. Op de terreinen langs den Waddenweg waren volksspelen georgani seerd, er was volksbal en groote wieler wedstrijden, welke een dergelijke belang stelling trokken, dat van Hartjesdag vieren op de gebruikelijke wijze niets kon komen. De politie van het bureau Adelaarsweg heeft dan ook een rustigen avond gehad. Oudere inwoners van de hoofdstad, die over rijpe Hartjesdagervaring beschikken, zijn tot de conclusie gekomen, dat deze „feestavond" wel spoedig tot het verleden zal behooren. En dat is maar goed ook, want de „feestelijkheden" ontaardden de laatste jaren in zinlooze relletjes. REÜNIE OUD-LEERLINGEN VAN DEN HOOFDCURSUS TE KAMPEN. Feestrede van dr. H. Colijn. Vandaag en morgen zijn in Kampen meer dan 300 oud-leerlingen van den voormaligen hoofdcursus bijeengekomen. Dit reünie wordt gehouden, omdat het dit jaar zeventig jaar geleden zal zijn, dat de hoofdcursus werd opgericht. De officieren-oud-hoofdcursianen, die reeds vanmorgen in het oude IJselstadje waren aangekomen, verzamelden zich tegen half twee voor het oude hoofdcursusge bouw aan de Koornmarkt, waarna onder commando "an den reserve-generaal-majoor H. de Jong met het vaandel van den voor maligen hoofd-cursus werd gemarcheeri naar de Nieuwe Kerk aan den Broederweg. De stafmuziek van het le R. I. begeleidde dezen marsch door de ter gelegenheid van het feest der ouc-hoofdcursisten drukke straten van het oude stadje. Te half drie werd de reünie in de Nieuwe Kerk officieel geopend door den voorzitter van het werkcomité, luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist. Daarna voerden de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof en de gar nizoenscommandant, luit-kolonel J. K. Lam- merts het woord. De oud-ministerpresident dr. H. Colijn, voorzitter van het eere-comité, sprak vervol gens de feestrede uit. BEWAKINGSVOORSCHRIFT 1939. In de Staatscourant van gisteravond werd gepubliceerd een ministerieele be schikking, welke kan worden aangehaald als bewakingsvoorschrift 1939. Deze treedt in werking op 1 September 1939. In dit bewakingsvoorschrift wordt o.m. bepaald, dat toegang tot de bewakingsge bieden aan vreemdelingen van buitenlands komende slechts wordt veleend langs een doorlaatpost gedurende de tijden, dat die voor den dienst geopend is. Het is aan vreemdelingen verboden zich, anders dan in een openbaar middel van vervoer, in de bewakingsgebieden eerste linie te bevinden buiten kunst- en water wegen en buiten de daaraan of daarin ge legen gebuwen, getimmerten of vaartui gen, waaronder begrepen de aanhoorighe- den daarvan. Deze bepaling is niet van toe passing op de vreemdelingen, die hetzij op eerste aanvrage van een met de politaire grensbewaking belast ambtenaar zich legi- miteeren als vreemdelingen, wier verblijf in Nederland is toegestaan, hetzij op eerste aanvrage een te hunnen namen gestelden en ter plaatse geldigen pas voor grensver keer kunnen vertoonen. Deze passen ge ven aan de houders geen andere bevoegd heid zich in Nederland te bevinden dan binnen de bewakingsgebieden eerste linie. Zij kunnen alleen worden afgegeven aan vreemdelingen, die voldoende betrouwbaar zijn te achten en aan zoodanigen pas be hoefte hebben hetzij voor de uitoefening van hun ambt of betrekking hetzij uit hoofde van familiebelangen. De passen voor grensverkeer moeten worden aangevraagd bij de brigade-com mandanten der koninklijke marechaussee. RIJTIJDENWET EN VERKEERS VEILIGHEID. De K.N.A.C. heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek het zgn. „werkboekje", dat ingevolge de rijtijdenwet door het meerendeel der be roepschauffeurs en daarnevens nog door een groot aantal anderen geregeld moet worden bijgehouden, wanneer door hen wordt gewerkt, resp. gereden, dienstbaar te maken aan de bevordering van de ver keersveiligheid door op de thans onbe drukte binnenzijden van het kaft de voor naamste verkeersregels in eenvoudige be woordingen te doen afdrukken, vergezeld van enkele verduidelijkende teekeningen. De K.N.A.C. heeft zich bereid verklaard tekst en teekeningen te verzorgen en tevens desgewenscht de aan een en ander verbonden extra kosten voor hare reke ning te nemen. JONGE MAN VERDRONKEN. Tot laat in den avond hebben rijks- en gemeentepolitie te Maurik (Geld.) gisteren gedregd naar het lijk van den 28-jarigen C. van Wijk, die waarschijnlijk verdronken is in een waterkolk op de uiterwaarden. De jonge man was gisteren naar de weide ge gaan om een hit te halen. Toen hij veel langer wegbleef dan noodig, maakte de fa milie zich ongerust en stelde een onderzoek in. Niet ver van den waterkant vond men zijn kleeren en een handdoek en men be greep dat een ernstig ongeluk gebeurd moest zyn. De hit was, zooals wel vaker gebeurt, naar een eiland midden in de kolk gezwommen. Waarschijnlijk heeft van Wyk, die niet zwemmen kon, getracht dit eiland je door het water te bereiken en is hij daarbij in de diepte verdwenen. Met een speurhond uit Arnhem heeft men nog ge tracht het spoor te vinden, doch dit leverde geen resultaat op. DE BRUG OVER DE NOORD. De grootste rolbasculebrug in Europa. Gistermorgen is bij de fabriek Schiedam het door Gusto-staalbouw vervaardigde brugklapgedeelte van de Rolbascule brug over de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht op zes gekoppelde dekschuiten geplaatst en op transport gesteld naar Hendrik-Ido-Am bacht. Het gewicht van dit bruggedeelte bedraagt circa 320 ton, de lengte 39 m., de breedte 18 m„ de hoogte 7 m. Vandaag wordt het klapgedeelte aan het reeds op de bouwplaats te Hendrik-Ido- Ambacht gemonteerde gedeelte gekoppeld. Gerekend wordt, dat over ongeveer twee weken de brug voor de eerste maal zal worden kunnen bewogen. Deze rolbasculebrug zal de grootste van dit type in Europa zijn. ii i vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zacht en toch zoo afdoend werken G last meer van verstopping en slechte sn?" vertering, of van de-eruit voortkoma,!?" hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, m" stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a'frur I-m-LlA im iffj in^ HET LIJK IN DEN KOFFER. De tweede koffer nog steeds gevonden. Nog steeds wordt gezocht naar een tw den koffer in verband met den gerucht kenden moord in de hoofdstad. Naar B>a" leiding van ontvangen brieven is gedurfd eenige dagen langs den weg Amersfoort Apeldoorn naar den tweeden koffer speurd, doch tot nu toe zonder resultaat De burgemeester van Barneveld, de h J. Westrik, verzoekt thans in verband hi mede den Amsterdamschen chauffp schrijver van den brief dd. 16 August^ 1939, waarin sprake is van het zien we werpen van een licht bruinen koffer (tw/" den koffer) op den weg Amersfoort—A^" doorn op 24 Juni 1939, zich nader met he in verbinding te stellen omtrent de juist*1 plaats en den tijd van het wegwerpen 6 rlp7pn koffer. van DAMESCONFECTIE-INDUSTRIE. De minister van economische zaken heeft aan de commissie beoeld in artikel 8 van de wet op het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van ondernemers" overeenkomsten 1935, verzocht hem van advies te willen dienen inzake een verzoek tot algemeen verbindendverklaring Voor den tijd van twee jaar van een onderne mersovereenkomst in de damesconfectie- industrie. Deze overeenkomst omvat een regeling van uniforme leverings- en beta lingsvoorwaarden voor japonnen-confectie en is bestemd om in de plaats te tréden van de overeenkomst, die met ingang van 2 November 1938 voor den duur van een jaar algemeen verbindend is verklaard. WILLIBRORD-TENTOONSTELLING- UTRECH'A. Bisschoppelijk bezoek. Zaterdag werd de Willibrord-tentoonstel- ling te Utrecht vereerd met het bezoek van mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Herto- genbosch, vergezeld van zyn secretaris, mr, J van Susante. Hy bezichtigde eerst met groote belangstelling de vroeg-Middeleeuw- sche kunst, geëxposeerd in de kloostergang en bezocht daarna de afdeeling gewijd aan de herinnering van St. Willibrord, in de vroegere kapittelzaal van den Dom. Gister bracht ook mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, vergezeld van zjjn secretaris, een langdurig bezoek aan de ten toonstelling. Ook hy bezichtigde met zeer groote belangstelling het tentoongestelde, zoodat de rondgang ruim twee uren in be slag nam. Beide kerkvorsten vertoefden eenige oogenblikken in den binnenhof van de kloostergang met zijn ruischende fontein en zyn indrukwekkend vergezicht op de weel derige Gothische architectuur van Domkerk en toren en wenschten het comité hartelijk geluk met de unieke verzameling, die in deze bij uitstek passende omgeving ken worden bijeengebracht. Door T. v. cL MADE. 69) Zie je, we hadden al eerder met Mallins- bee over zijn land bij Buffalo Point onder handeld. Snap je?" Gordon knikte zwijgend. Zijn vader ademde zwaar en rolde zijn sigaar van zyn eenen mondhoek naar den anderen. „Toen ik tot deze conclusie was geko men, deden er zich twee mogelijkheden voor. De eene was min of meer bevredi gend. Wat was er van Slosson geworden? Hadden ze hem ook te pakken genomen of was hij omgekocht? Dit laatste leek me uitgesloten. Hij heeft altijd voor me ge werkt, zooals ik dat hebben wou. Dat zou hij nooit gedurfd hebben. En dus moest hij ook uit den weg geruimd zijn op de een af andere wijze. De andere vraag was: hoe konden ze met de Union Grayling onder handelen zonder mijn autoriteit? Hierop kon ik geen antwoord vinden, ofschoon het me, nu ik jou hier zie, duidelijk begint te worden. Gordon, jongen, ik ben nog nooit zoo verwonderd geweest, als nu ik jou hier met Mallinsbee geassocieerd vind en bemerk, dat je aan het acteeren bent geslagen. Tjonge, wat een aardig spelletje was dat daarstraks buiten met die revol vers. Ik moet bekennen, dat ik er in liep. Maar toen ik je zag binnenkomen, over dreef je het erg en ik kreeg je door. En ik begreep toen nog iets: n.1. dat een aardig meisje in vijf seconden tijds het levens werk van een man kan verknoeien. Ach, ach wat had ze het benauwd over haar fa milie en wat was ze bang voor dien ellen- digen Chinees. Het doet me echter genoegen dat ze blijkbaar toch niet zoo dom is dat ze alleraardigst kan comedie spelen. Mis schien kun jij me nog een en ander ophel deren. Ik rook onderwijl wel". Vader en zoon keken elkaar lachend aan. Gordon keek vol bewondering naar zijn vader, terwijl deze een ironische uitdruk king op zijn gezicht had, die den zoon waarschuwde, dat de zure appel nog niet geheel doorgebeten was. „Ik ben bly, dat u zoo over Hazel denkt, vader", riep Gordon oprecht verheugd uit. „Ze is een prachtmeisje, Ik ben de geluk kigste kerel, die er bestaat!" „Dus je gaat met haar trouwen?" „Ja. Ze is het beste, het liefste, het „O, ja. Maar ik boef niet met haar te trouwen". Gordon leunde lachend achterover. Maar zijn vaders gezicht veranderde niet. „Ja", gaf Gordon toe. „er is nog meer te bepraten. Wat er met Slosson is gebeurd? Ik denk, dat Slosson zijn best doet geen kou te vatten ergens in een hutje. Hij is 'n schoelie en ik heb me genoodzaakt gezien hem dat te vertellen ook. Voor zoover ik weet, heeft hij nog geen kou gevat, maar indien dat zoo ware, zou het me niet erg dwarszitten". Hij zocht even in zijn zakken en overhandigde zijn vader toen een boek, in marokijnleer gebonden, en vervolgde: „U zult nu niet veel uitleg mfeer noodig hebben, denk ik. Dit is uw geheime tele- graafcode, die ik in de haast bij mijn ver trek uit New York heb vergeten terug te geven". De millionnair keek het even in en stop te het toen kalm in zijn eigen zak. „Dat zal ik dan maar houden", zei hij bedaard. „Het verklaart veel. Het zegt me dat ik Mallinsbee al had beschuldigd van hetgeen mijn zoon heeft gedaan. Het zegt me, dat het idee om zyn vader op te lich ten en de uitvoering daarvan van mijn zoon afkomstig zijn. Het zegt me ook, dat de principes van de groote geldzaken ergens in myn zoon een vruchtbaren bodem heb ben gevonden". Het was een angstig moment geweest voor Gordon, toen hij de code teruggaf en hy had zijn vader nauwlettend gadegesla gen. Hij zocht naar uitingen van boosheid, spijt of zelfs pijn, zooals zijn eigen emoties zichtbaar waren voor zijn vader. Doch hy kon ze niet ontdekken. De millionnair had een ironisch lachje op zijn gezicht en ver ried verder niets. Zijn geduld scheen on uitputtelijk. Maar Gordon zag niet in, dat dit geduld juist het teeken was, waarnaar bij zocht. James Carbhoy hield van zijn zoon, zooals maar weinig vaders hun kind liefhebben en hy wou trotsch op hem zyn. Hij wou die heerlijke, ijdele voldoening smaken, dat Gordon zijn zoon was zyn vaders zoon! Gordon streek met zijn vingers door zyn haar en vervolgde: „Er is nog meer te bepraten. Ik zal ook maar van het begin af aan vertellen. Ik wil, dat u goed de drijfveer van mijn han delingen zult begrijpen. Het was een unie ke gelegenheid, die me werd geboden Zoo'n gelegenheid, die je niet voorbij mae laten gaan". 6 Zijn vader knikte en Gordon ging ge makkelijker in zijn stoel zitten. „Ja vader", ging hy even later voort, „ik heb me heelemaal in deze zaak ingewerkt Ik heb van die gelegenheid volop gebruik gemaakt met het resultaat, dat ik nu vyf honderd duizend dollar in mijn zak heb en ik wil ze u overhandigen ter vereffening van myn oude rekeningen. U moet niet vergeten, dat ik nog acht weken heb voor myn zes maanden om zijn. Als ik u de heele geschiedenis in kleuren en geuren verteld heb, zult u moeten toegeven, dat ik door de noodige omkooperij en andere on- eerlykheden, waarover ik eenigen tyd ge leden tegen u heb gesproken, myn doel heb bereikt. Vader, ,k heb uw groote ge voel voor humor steeds bewonderd maar hoe u de wijze, waarop ik u heb 'behan deld, zult opnemen kan ik niet raden" Gordon vertelde verder hoe alles 'was toegegaan, terwijl zijn vader rookend zat te luisteren. De jongere man sloeg de sphinx- achtige gestalte gade. Hy begon te vertel- VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Verkoopen van brood op andere plaats dan waar gebakken wordt is niet strafbaar. Een Haagsche bakker had een vergun ning voor het bakken en verkoopen van brood. Nu bakte hij in de Weimarstraat en hij verkocht zyn brood in de Newtonstraat. Voor den kantonrechter gedagvaard we gens overtreding van de vestigingswet kleinbedrijf en het vestigingsbesluit voor broodbedrjjven werd hij vrijgesproken. In zijn vonnis overwoog mr. E. Belirjfan- te, kantonrechter-plaatsvervanger, dat ver dachte gerechtigd was tot „het bakken vsn brood gepaard, gaande met den verkoop aan het publiek", welke vergunning niet aan een plaats is gebonden. Wie dus een ver gunning heeft om te bakken en te verkoo pen mag gerust verkoopen op een andere plaats dan waar hij bakt. len vanaf het oogenblik, dat hy een sP°°r! kaartje naar Seattle had gekocht tot M oogenblik, waarop hy de kamer was »o men binnenstormen, om zijn meisje te hu P te snellen, waar hy echter wist, dat ha niet het minste gevaar dreigde. Hij niets over, spaarde niemand. Slosson n en zichzelf ook niet. In alle finesses .V. telde hy hoe hij den spoorweg had be deld. De millionnair luisterde zonder een en woord te zeggen. Hij wou niets missen hetgeen deze jongen zijn eigen 3°,... e hem te vertellen had en zijn vade trots groeide. Gordon besloot zijn verhaal aldus: „Ik moet nog opmerken, dat ik da niet alleen heb gedaan Ik heb de h had van de twee oolijkste snaken, d^ch verder van een door en door eerlijk en tenslotte van het liefste en bes e je ter wereld, het meisje, dat u al d' #a. hier heeft verzorgd. Ze is over alle ren heengestapt om my te helpen. haar vader mijn methodes nooit hee .fl, gekeurd. Dat is alles, vader. Ik kan denken dat u het geval niet zoo vindt, maar tenslotte hebt u me er 0p gestuurd om dat geld te verdienen welke wijze, dat kwam er niet op vJjt- en dat heb ik gedaan, nog binnen ge0 gestelden tijd en ik breng tenslot e vrouw mee naar huis. Ik kan nu j,ebt eigen beenen staan, zooals u dat s gewild. Bent u het er mee eens (Wordt verv<

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6