DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Berlijn ontvangt de Britsche boodschap. H.M. de Koningin spreekt tot Haar volk. Henderson is gistemamiddag per vliegtuig vertrokken en om half negen in Duitschland aangekomen. Een onderhoud van anderhalf uur met den Führer. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maa. len bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters iaar nlaatsroimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS, COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Dinsdag 29 Augustus 1939 No 203 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: 1'j. N. ADEMA. 141e Jaargang Publicatie van de Duitsche boodschap en het Britsche antwoord wordt niet voor r i f hedennamiddag verwacht. Chamberlain spreekt hedennamiddag voor het Lagerhuis. Henderson is door Hitier ontvangen in tegenwoordigheid van von Ribbentrop, terwijl, naar verluidt, ook Göring aanwezig was. Het onderhoud met Hitier heeft geduurd van ongeveer kwart over tien tot kwart voor twaalf. Henderson heeft de schriftelijk vastgelegde mededeelingen van de Engelsche regeering over handigd en die mondeling toegelicht. Na het onderhoud heelt Hitier langen tijd met zijn belangrijkste medewerkers gecon'e- reerd en men zou waarschijnlijk heden een schriftelijk ant woord aan den Britschen ambassadeur overhandigen. In Berlijn had men den indruk, dat thans eerst een beslissing nadert. In de Wilhelmsstrasse was het betrekkelijk rustig. Chamberlain zal hedenmiddag om vijf minuten over drie in het Lagerhuis spreken en zijn rede zal alhangen van de reactie van Hitier op de boodschap van de Britsche regeering, welke door Henderson overhandigd is. Wen acht de deur niet geheel gesloten voor de mogelijkheid van een vreedzame regeling. 5^ - Wij moeten doordrongen zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste. ALKMAARSCHE COURANT. 1 m De Britsche kabinetsraad was gister om ®*n uur geëindigd en officieel werd mede gedeeld, dat het parlement heden om kwart v°or drie uur bijeen zou komen. Nadat Chamberlain Sinclair had ontvan- Sen vertrok hij uit Downingstreet. Naar verluidt ging hij naar Buckingham Palace hö)6611 0nderlloud met den koning te heb- Henderson per vliegtuig vertrokken. britsche ambassadeur Henderson even over 1 uur van het vliegveld Hesten opgestegen. antwoord op de goede wenschen, e hem door de aanwezige journalisten werden meegegeven antwoordde hij: »dank u, ik zal alle geluk, dat ik krijgen i5an> noodig hebben". Voordat Chamberlain en Lord Hali- ax ^et lagerhuis hebben gesproken d»01»!!.116* liet waarschijnlijk geacht, dat boodschap van Hitier en hét ant- EZ* Van de Britsche regeering te en gepubliceerd zullen worden. n schijnt in Londen den Rijkskan- hJ6r alIe gelegenheid te willen geven alvo ritS°he antwoord tc bestudeeren rens het zou worden gepubliceerd. Qjst Duitschland aangekomen. het DuiUrhü^ ?m uur is Henderson op "ten. fe ?ün v 8veld Tempelhof aangeko men van ri erpYerwelkoming waren twee Vertegenwnr,v!i sclle ambassade en een Van het DeP- van Bui- Zaken aanwezig. °ver de Henderson Rijkskanselarij. ^kking totV»?"e gebeurtenissen met be- md worden rJ1 ®rson's missie in Duitsch- verstrekt- S v°lgende mededeelin- over ti. n gisteravond om kwart ambassade de rijkskanselarij, zou worden ont- Hij is in den Ehrenhof der rijkskan selarij, waar een eerecompagnie hem de gebruikelijke eerbewijzen bracht, door staatsminister Meissner en den chef-adjudant van den Führer, S.A.- Obergruppenführer Brueckner ontvan gen, die den Engelschen ambassadeur onmiddellijk naar het werkvertrek van den Führer geleidden. Aan de bespreking nemen, behalve Hitier en de Britsche ambassadeur ook rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en de gezant dr. Schmidt als tolk deel. Henderson om kwart voor twaalf vertrokken. Van semi-officieele zijde werd mede gedeeld, dat Henderson om kwart voor twaalf de rijkskanselarij weer heeft verlaten, zoodat het onderhoud bijna anderhalf uur geduurd heeft. Na het vertrek van Henderson uit de rijkskanselarij werd te Berlijn het vol gende communiqué uitgegeven: De Führer heeft Maandagavond om 10 uur 30 in &e nieuwe rijkskanselarij in tegenwoordigheid van den rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Britschen ambassadeur, Sir Neville Henderson, ontvangen. De ambassadeur bracht den Führer een mededeeling over van de Britsche re geering. Volgens inlichtingen uit Duitsche kringen heeft Henderson een schriftelijk vastgelegde mededeeling der Engelsche regeering aan Hitier overhandigd en mondeling toegelicht. Duitsche kringen geven geen enkele verduidelijking om trent den inhoud der mededeeling. Opgemerkt werd, dat ook Goering gisteravond in de rijkskanselarij is aan gekomen. Hitier confereert. Na zijn onderhoud met Henderson heeft Hitier zijn belangrijkste mede werkers om zich verzameld. De confe rentie zal naar men verwachtte gerui- men tijd duren. In gezaghebbende krin gen verklaart men geen enkele mede deeling te kunnen doen over den inhoud of over de gevolgen van het onderhoud HitierHenderson. Niettemin wordt in deze kringen vernomen, dat waarschijn lijk in den loop van den dag een schrif telijk antwoord aan den Britschen am bassadeur zal worden overhandigd. De stemming in Berlijn. De Duitsche hoofdstad verkeerde gister avond in groote spanning in verband met den terugkeer van Henderson met het „noodlot bepalende" Britsche antwoord van Hitier. Men heeft den indruk, dat thans snel een beslissing nadert. Afgezien van vrachtauto's met soldaten die van tijd tot tijd voorbijrijden, en enkele militaire vliegmachines, die over Berlijn ronken, was er vandaag weinig te zien van militaire bedrijvigheid in de hoofdstad. De huisvrouwen beproefden het rantsoenee- ïingssysteem. Aan alle winkels is het bevel gegeven hun voorraden op te geven. „De Duitsche eischen in het Oosten Te rugkeer van den corridor en Dantzig moetep ingewilligd worden. Zonder een op lossing van het probleem van het Oosten zal ae wereld nooit rust krijgen". Als een draad loopen deze zinnen door alle commentaar van de.Duitsche nieuws bladen. De Wilhelmstrasse was betrekkelijk rus tig in het begin van den avopd, wanneer men den ongewonen tijd in oogenschouw neemt. Er stonden slechts een paar kleine groe pen menschen tegenover de regeeringsge- bcuwen. Sommigen staarden nieuwsgierig naar het gebouw der Britsche ambassade, da in dezelfde straat staat Vergeleken met de groote drukte van gisteren leken de sta tions gister bijna verlaten. Het bijeenroepen van het Britsche parlement. Het besluit om het parlement voor heden bijeen te roepen is gevolgd op stappen van Greenwood bij Chamberlain tijdens het be zoek van Greeowood aan den premier. Vrijwel onmiddellijk na de opening der zitting zullen Chamberlain in het Lagerhuis en Halifax in het Hoogerhuis verklaringen afleggen. De duur der parlementsbijeen- komst zal bepaald worden door den toe stand. Alle noodige politieke maatregelen voor het geval een oorlog ophanden mocht schijnen, zijn gereed en zouden in enkele ufen ten uitvoer kunnen worden gelegd. Deze maatregelen voorzien in de instel ling van een oorlogskabinet van omstreeks zeven leden, met een uitgebreider lichaam, dat het departementale werk zal leiden. Er is reden om aan te nemen, dat Sinclair terstond iedere uitnoodigihg om zitting te nemen in een gereconstrueerde regeering zou aanvaarden. De Labour-oppositieis echter niet zoo vrij om terstond te aanvaar den, aangezien de geheele Labour-beweging tevoren geraadpleegd moet worden en zij, wanneer zij zouden aanvaarden, de verte genwoordigers wenschen uit te kiezen. In dit verband loopen de meeningen zeer uiteen ten aanzien van de vraag of Attlee dan wel Greenwood een beter parlementair leider is, aangezien velen gunstig denken over Greenwoods behandeling als staats man van de oppositie gedurende de afwe zigheid van Attlee. De noodzakelijke be raadslagingen zullen echter vlug verloopen en de vorming van een alle partijen omvat tende regeering zou niet belangrijk ver traagd worden wanneer de uiterste urgen tie zich mocht voordoen. Eveneens zullen alle partijbezwaren tegen een terugkeer van Churchill, Eden en Duff Cooper tot zwijgen komen en zal de weg open liggen voor de breedst mogelijke keuze van man nen. Chamberlain spreekt hedenmiddag om vijf minuten over drie. Het is niet waarschijnlijk dat eenigerlei verklaring te Londen wordt afgelegd over den loop der onderhandelingen met Duitsch land alvorens de eerste minister Chamber lain hedenmiddag het woord voert in het Lagerhuis om 14.45 uur Engelschen tijd, al dus de diplomatieke correspondent van Reuter. Het ligt voor de hand, dat de inhoud van de rede van Chamberlain zal af hangen van de reactie van Hitier op de boodschap die hem gisteravond door Koningin Wilhelmina H. M. de Koningin heeft gisteravond om 8 uur de volgende rede tot haar volk gehouden: „LANDGENOOTEN, Op het ernstige uur waarop wij ons verplicht hebben gezien maatregelen te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het mij een behoefte een woord tot u allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrokken mogendheden als ver vlogen zal moeten worden beschouwd. De besprekingen zyn nog niet afge broken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wjjken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke moge lijkheid werkelijkheid worden, niet tegenstaande alle pogingen die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp zonder wedergade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het vertrouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal willen betrekken. Onze zelfstandigheidspolitiek, bij voort during en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mogelijkheid, aan den wil tot onzijdigheid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de regeering heden gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelijk uitgesteld, doch meende dat nu de tijd gekomen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel, waarvan de uitzonderlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonderlijke omstandigheden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit overbodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Nederland tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft ver vuld waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatig heid zou zijn geweest. Ik '_":1 niet of gij staat allen om uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten verontrusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar leger en vloot gaan thans mijn gedachten uit. Ik denk ook aan die velen in rijksdienst die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan mij terharte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en ik geef mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet ik, dat de Nederlandsche vrouwen in v&lle berusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers die het Vaderland van hen vraagt te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven door drongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waar door alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen. ambassadeur Henderson wordt over-1 taire voorbereidingen en de maatregelen handigd. I voor passieve defensie voor de burgerbevol- Ofschoon de toestand uiterst ernstig king rustig en vastberaden voortgezet. Het is, is de deur niet geheel gesloten voor de mogelijkheid van een vreedzame regeling. Te Londen is men van meening, dat Hitier nog kan kiezen tusschen toege ven aan raadgevingen tot behoud van den vrede en Europa dompelen in een catastrofe, waarvan men het einde niet zou kunnen voorzien. Londen wacht rustig af. Intu^schen bewaart Londen zijn koelbloe digheid. De zaken worden als gewoon ge dreven, maar tegelijkertijd worden de mili- meest op den voorgrond tredende feit uit den toestand is de eensgezindheid van de Britsche openbare meening ten gunste van een krachtige lijn van actie tot steun van Polen en van zijn rechten op Dantzig en in den Poolschen corridor. De Turksche zaakgelastigde heeft heden een bezoek gebracht aan het Foreign Office met de leden van de Turksche handelsdele gatie die naar Engeland is gekomen om te onderhandelen over een handelsverdrag en een clearingsovereenkomst. Zie eventueel Laatste Berichten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1