DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bommen op Duitsch gebied geworpen. De torpedeering van de „Athenia Engelsche vliegtuigen bombardeerden Wilhelmshaven en Cuxhaven en het Kieler kanaal. Vreemde vliegtuigen boven ons land. Poolsche troepen voeren een heftigen strijd. Bommen op Wilhelmshaven en Cuxhaven. ZANDZAKKEN Dinsdag 5 September 1939 141e Jaargang Chamberlain houdt een Duitsche radiorede tot het Duitsche volk. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maa ten bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, grooïe contracten rabat. Groote letters ->aar nlastsruttnte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HKRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tf. N. ADEMA. r i'v De torpedeering van de Athenia heeft tot heftige polemieken tusschen Duitschland en Engeland geleid. Duitschland verzekert, dat het schip niet door een Duitsche duikboot getor pedeerd is en Engeland, dat het niet op een Engelsche mijn is geloopen. Het eenige vaststaande is, dat het schip door geweld tot zinken is gebracht. Engeland heeft de vijandelijkheden geopend door een luchtbombardement op Duitsche marinebases en het antwoord der Duitsche luchtmacht zal wel niet lang op zich laten wachten. Volgens ooggetuigen zou het Duitsche volk niet anti-Engelsch gestemd zijn. Chamberlain heeft in een Duitsche radiorede aangespoord aan het meineedige regime van Hitier een einde te maken. Vreemde vliegtuigen hebben reeds twee nachten hun weg over ons land ge nomen. De Polen voeren een verbitterden strijd maar moeten langzamerhand voor de Duitsche overmacht wijken. Kaar de Deutschlandsender meldt iebben gisteravond twaalf Engelsche bommenwerpers bommen op Wilhelms- haven en Cuxhaven geworpen, maar moesten zij wijken voor het Duitsche afweergeschut, dat vijf vliegtuigen naar beneden schoot. De overige vliegtuigen gingen eesrt in zuidelijke richting en zouden daarna over Nederlandsch ge bied zijn gevlogen. Van Engelsche zijde wordt bericht, dat ook Brunsbüttelkoog en het Kieler- kanaal gebombardeerd werden en dat groote schade werd aangericht. In het Noorden van ons Nederland zijn gisteravond vreemde vliegtuigen gesignaleerd, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. Onze regeeringspersdienst meldt: Maandagavond kort na 7 uur zijn in het uiterste noorden des lands twee buiten- landsche militaire vliegtuigen gesigna- leerd, die zich binnen ons rechtsgebied •n westelijke richting bewogen. De in verschillende plaatsen verkre gen gegevens worden verzameld en vergeleken, teneinde te kunnen vast stellen tot welke nationaliteit de vlieg tuigen behoorden en de betreffende re geering voor deze schending van onze neutraliteit aansprakelijk te stellen. Een Duitsche verklaring. Het Duische gezantschap te 's-Gra- venhage deelt nog mede: De Nederland- sche radio heeft Maandagavond het be richt verspreid, dat Duitsche vliegtuigen de Nederlandsche grens hebben over schreden. Dit bericht is niet juist. Men heeft geconstateerd, dat deze vliegtui gen de Engelsche lange afstands-bom- bardementsvliegtuigen waren, die zich na hun vergeefschen aanval op Wil helmshaven hebben kunnen redden door over Nederlandsch gebied te vlie gen. Meer dan de helft der aan dezen bommenaanval op Wilhelmshaven en Cuxhaven deelnemende Engelsche vlieg tuigen is door Duitsche jagers en lucht afweergeschut vernield. Duitschland ontkent schuld. Duitschw? iS men verontwaardigd, dat Athenia Van 1164 torPedeeren van de v LWOrdt beschuldigd. voegde zijde wordt daar gemeld: li ht ministerie van voor- ktg heeft, zooals te verwachten was, onzalige traditie der oude Britsche gr"Welpropaganda hervat. et beeft aan Reuter het bericht ge geven, dat het vernomen heeft, dat het Engelsche stoomschip Athenia op 4 September met 1400 passagier, waaron der een groot aantal Amerikanen, aan boord, op 200 mijl ten westen der He- briden werd getorpedeerd en tot zinken gebracht. Hiertegenover kan worden vastge steld, dat overeenkomstig het door den Führer in zijn op 1 September uitge sproken bevel aan de geheele Duitsche weermacht door deze geenerlei hande lingen mogen worden gepleegd, welke in strijd zijn met het volkenrecht en de door het Duitsche rijk onderteekende verdragen. Het bericht en de wijze, waarop het werd veispreid, kan slechts worden be schouwd als een poging, de meening van het Amerikaansche volk te beïn vloeden in den geest diergenen, die streven naar een nieuwe uitbreiding van het conflict. Hiermede vallen de door het agent schap Uavas verspreide berichten over een te verwachten door Amerika tegen over deze torpedeering in te nemen po sitie in elkaar. Volgens een telegram uit Glasgow aan Press-association bevonden zich 34 Duit- schers aan boord van de Athenia. Von Weiszacker legt een ver klaring al. Naar van goed ingelichte zijde bekend wordt, heeit ae staatssecretaris in het Duit sche departement van buitenlandsche zaken, von Weiszacker, giste rden Amerikaansche zaakgelastigde ontvangen^ Hij deelde hem mede, dat Duitsche zeestrijdkrachten bij den aanslag op het s.s. „Athenia" niet be trokken kunnen zijn. Verder wees de staatssecretaris erop, dat de Duitsche zee- strijdkrachten instructie hebben zich aan de regelen van het prijsrecht te houden. Een formeel protest wordt niet wacht In officieele Amerikaansche kringen ver wacht men niet dat de Vereenigde Staten een formeel protes» zullen indienen bij de Duitsche regeering betreffende het torpe- deeren van de „Athenia", aldus meldt de correspondent van het agentschap Dow- jones in Washington. Ambtenaren verklaar den dat het twijfelachtig was of de Ver eenigde Staten een motief hadden om te protesteeren, gezien het feit dat de „Athenia" onder Britsche vlag voer. Het staatsdepartement verklaart, dat alles nauw keurig onderzocht wordt, maar dat het nog wel eenigen tijd zal duren eer alle inlich tingen zijn ontvangen. Er waren geen Britsche mijnen. Het ministerie van voorlichting verklaart in verband met het Duitsche bericht, dat de „Athenia" waarschijnlijk op een mijn is ge loopen, dat de admiraliteit mededeelt, dat geen Britsche mijnen in dat gebied gelegd zijn. Het ministerie van voorlichting deelt mede, dat. ongeveer 430 overlevenden van de „Athenia" zich aan boord bevinden van den Noorschen stoomer Knut Nelson, die op weg is naar GalWay in den Ierschen vrijstaat, welks regeering voorbereidingen treft om hen te ontvangen. Er verluidt, dat 75 van de passagiers der „Athenia" vrouwen en kinderen waren. Ambtenaren der reederij verklaren, dat er 300 Amerikanen aan boord waren. De weerklank in Canada. Het torpedeeren van de „Atheniaheeft levendige verontwaardiging gewekt in Ca nada. wel werd men gerustgesteld door de mededeeling, dat de opvarenden waren ge red, behalve zij, die door den torpedo waren gedood, doch de kalmte keerde hierdoor niet terug. De ochtendbladen maken melding van het bericht met groote koppen, doch de tijd heeft ontbroken om commentaar te leveren. Een verklaring van kardinaal Verdier. Naar aanleiding van het torpedeeren van de „Athenia" heeft kardinaal Verdier ver klaard, dat het torpedeeren van de „Athenia" alle menschen ter wereld treft, wier leven niet meer veilig is. Het toont eens te meer dat de huidige strijd werkelijk de beschaving tot inzet heeft. De Amerikaansche marinecommissie deelt méde, dat zij bericht heeft ontvan gen, dat acht overlevenden van de „Athenia" door het Amerikaansche vrachtschip „City of Flint" aan boord zijn genomen. Allen zijn ernstig gewond. voor luchtbescherming. Alkm. Zukkenh. K. VAN THIJN, Tele*. 3419 en 3971. Mag. Zaadmarkt 71. Chamberlain heeft zich in een radio rede in de Duitsche taal tot het Duit sche volk gericht. Hij zeide: uw land en het mijne zijn thans in oorlog. Uw land had bommen geworpen op en was bin nengevallen in het vrij, onafhankelijke Polen, dat dit land gebonden was om te verdedigen, omdat uw troepen niet te ruggetrokken zijn in antwoord op de Britsche nota, is de oorlog gevolgd. Na feiten gegeven te hebben ten aan zien van Hitler's aanbod aan Polen, vroeg Chamberlain: Waarom achtten wij het noodzakelijk een oostelijke mogendheid te verdedi gen, terwijl onze belangen in het westen liggen? Het antwoord, ik betreur het te zeggen, is, dat niemand in dit land ver trouwen heeft in het woord van uw lei der. Hfj gaf zijn woord, dat hij het ver drag van Locarno zou eerbiedigen en hij brak het Het gaf zijn woord, dat hij noch verlangen had noch het voornemen om Oostenrijk te annexeeren en hij brak het Het verklaarde, dat hij de Tsjechen niet zou inlijven in het Duitsche rijk, en hij deed het toch. Hij gaf zijn woord na Miinchen, dat hij geen veidere territo riale eischen en plannen had in Europa, en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij geen Poolsche provincies wilde en hij brak het. Hij heeft gedurende jaren gezworen dat hij de doodsvijand was van het bolsjewisme en hij is thans zijn bondgenoot. Kan het u verbazen, dat Chamberlain zijn woord voor ons het papier niet waard is, waarop het is geschreven? Het DuitschRussische pact was een cynische ommekeer, die het doel had het vredesfront tegen de agressie in puin te slaan. Dit gokspel is mislukt Uw leider offert u, het Duitsche volk, thans op aan het nog monsterachtiger gokspel van een oorlog om zichzelf los te maken uit een onmogelijke positie waarin hij zichzelf en u geleid heeft In dezen oor log strijden zij niet tegen u, het Duit sche volk, jegens hetwelk wij geen bit tere gevoelens hebben, maar tegen het tyrannieke en meineedige regime, dat niet alleen zijn eigen volk heeft ver raden, maar de geheele westersche be schaving en alles, wat u en ons dierbaar is. Chamberlain besloot zijn toespraak met de woorden: „moge God de recht vaardigen verdedigen". t De vraag wie van de groote mogendheden het initiatief tot den strijd zou nemen be hoeft thans niet meer. gesteld te worden. Gister werd nog gemeld, dat Hitier vast besloten was, dat Engeland en Frankrijk de eerste schoten moesten lossen. Die eerste schoten of liever die eerste bommen, want het gaat tegenwoordig in het groot zijn nu gevallen omdat Wilhelmshaven, Cuxhaven, Brunsbüttelkoog en het Kieler- kanaal door Engelsche vliegtuigen gebom bardeerd zijn. En zoo zal, ondanks het feit, dat de demo cratische mogendheden den Führer tot op het laatste moment nog gelegenheid voor een eervollen aftocht hebben gegeven, on danks het feit, dat Britsche vliegtuigen op hun eersten tocht boven vijandelijk gebied slechts bommen in den vorm van pamflet ten aan de bevolking uitwierpen, Hitier thans' kunnen verklaren, dat de vijandelijk heden niet van hem maar van Engeland zijn uitgegaan. Het is duidelijk, dat er sinds 1918 in de oorlogvoering iets veranderd is en dat het bombardementsvliegtuig het meest doeltref fende wapen is geworden. En het blijkt daarbij helaas ook, dat het oude axioma der meetkunde, dat de kortste afstand tusschen twee punten de rechte lijn is, voor het luchtwapen van de grootste beteekenis is geworden. Ondanks de wederzij dsche garantie, dat ons gebied niet geschonden zal worden is nu in twee op elkaar volgende nachten gecon stateerd, dat vreemde vliegtuigen Engel sche naar Duitschland of Duitsche naar En geland hun weg over Hollandsch gebied hebben genomen en het is te vreeZen, dat alle officieele besluiten om daartegen met kracht te protesteeren, weinig zullen uit werken. Alleen al hierom, dat het uiterst moeilijk te constateeren zal zijn van welke nationa liteit een vliegtuig is, dat in het nachtelijk duister op groote hoogte boven ons land vliegt en door het afweergeschut niet wordt getroffen. Gelukkig is het tot dusver by een snellen overtocht gebleven en zijn de eenige knal len welke wij hoorden van Hollartdsch af weergeschut afkomstig. Maar de gebeurte nissen uit den laatsten wereldoorlog bewij zen wel hoe uiterst gevaarlijk ons land tus schen de oorlogvoerende staten is gelegen, hoe groot de mogelijkheid is, dat in het nachtelijk duister boven ons gebied een achtervolging kan plaats vinden of hoe er bij „vergissing" eens wat bommen gestrooid worden, die eigenlijk niet voor ons bestemd waren. Evenwel, de oorlog is uitgebroken en wij staan nog maar aan het begin van het voor portaal en kunnen niet overzien wat zich in den tempel van Mars zal kunnen afspelen. De bewoners van deze streek zijn van nacht door het afweergeschut gewekt. Zij zullen vanavond en daarna eiken volgen den avond gaan slapen met de gedachte dat er van alles zal kunnen gebeuren. Laten wij slechts hopen, dat beide partijen hun be loften in zooverre zullen nakomen, dat zij ons gebied welbewust onaangetast zullen laten. Intusschen woedt de strijd in Polen voort en de dappere verdedigers moeten geleide lijk wijken voor den druk van den over- machtigen tegenstander. Alle Polen zijn vol lof over de Britsche en Fransche hulp. Het is te hopen, dat zij vóór het te laat is zullen, bemerken, dat deze niet alleen uit redevoe ringen bestaan heeft. Hier en daar zyn vijandelijke schepen in beslag genomen of getorpedeerd en van Engelsche zijde laat men duidelijk uitko men, dat er voldoende rekening met de be langen der opvarenden wordt gehouden. Ieder is er van overtuigd, dat de strijd zoo „menschelijk" mogelijk moet gevoerd worden. Laten wij hopen, dat die opvattin gen ook nog meetellen als de oorlog in het stadium van „er op of er onder" is gekomen. Chamberlain heeft per radio tot het Duit sche volk gesproken en op het meineedige regime van Hitier gewezen en men kan er op rekenen, dat een groot deel van dat volk hem ondanks elk verbod heeft be luisterd. De executieve van de Duitsche sociaal democratische partij heeft haar partijgenoo- ten in Duitschland opgewekt Hitier omver te werpen. Het zou inderdaad een prachtige oplos sing zyn, om aan alle ellende een eind te maken. Maar, helaas, wij vreezen, dat er nog heel wat water door den Rijn zal stroomen eer het Duitsche volk met behulp van het leger zonder welks medewerking niets mogelyk is het nationaal socialisme in Europa voor goed ten val zal kunnen bren gen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1