WEK UW LEVER-GAL OP r I De maatregelen in verband met de Belgische neutraliteit. De Vereenigde Staten en de oorlog. W Brieven uit Amerika. Vrees voor Duitsche hegemonie. DERDE BLAD AANVALLEN OP DE BURGER BEVOLKING. Chamberlain heeft gistermiddag in het gerhuis verwezen naar de officieele mede- elingen, welke uit het hoofdkwartier van tier werden gedaan over de Duitsche ethoden in Polen. chamberlain zeide, dat hoe ver anderen k mogen gaan, de Britsche regeering nim- cr haar toevlucht zal zoeken tot een wel- erwogen aanval op vrouwen, kinderen en ïere burgers met geen ander doel dan orrisme. Indien een actie van den voorge- 'Iden aard zich mocht voordoen, zal zij on- -rmijdelijk verder de vastberadenheid van onzelf en onze bondgenooten, aldus Cham berlain, versterken om den oorlog voort te zetten, teneinde te verzekeren, dat de be dreiging, waartegen wij thans strijden, finaal zal worden weggenomen. Chamberlain voegde hieraan toe, dat deze mededeeling in feite een botte tegenspraak is van de jongste verklaring van den Duit- schen kanselier in den Rijksdag, toen hij be oogde niet in het minst den wensch te heb- en oorlog te voeren tegen vrouwen en kin- sren. Voortgaande zeide Chamberlain: „De be- irkingen, welke wij en de Franschen ons a „/(leggen bij de operaties van onze eigen ^jr'ijdkrachten, waren gebaseerd op de voor- Ifasden, dat onze tegenstanders een gelijke perk ing zouden in acht nemen. De Britsche regeering moet zich de vrijheid voorbehouden, dat indien een dergelijke beperking in feite niet wordt in acht genomen, zal worden opgetreden op een wijze als passend wordt geacht". Intusschen, aldus voegde Chamberlain hieraan toe, moet er aan worden herinnerd, dat onze strategie en tactiek in alle stadia beheerscht moet worden door één en ook slechts één overweging, n.1. de meest doel treffende wijze van voortzetting van den oorlog. HET FRANSCHE OORLOGSBERICHT VAN GISTERAVOND. Het Fransche oorlogscommuniqué van gisteravond luidt als volgt: Plaatselijke vorderingen, waarbij wq krijgsgevangenen maakten. DUITSCHE GOEDEREN GECONFISKEERD. De Fransche autoriteiten in Annam heb ben Duitsche goederen ter waarde van 2 Y. millioen dollar geconfiskeerd. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De kapitein van het Britsche schip „Firby", dat door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, heeft medegedeeld, dat de commandant van den onderzeeër, na dat het schip tot zinken was gebracht, een S.O.S. heeft uitgezonden, gericht tot Winston Churchill op het ministerie van marine, waarin de positie van het schip werd aar. gegeven. De kapitein voegde hieraan toe, dat de bemanning van de „Firby" dertien uur in een reddingboot heeft vertoefd, alvorens ge red te worden. HEVIG GEVECHT TUSSCHEN TSJANGTSJI EN TSANGTSE. Uit Tsjoengking wordt gemeld: Tusschen Tsjangtsji en Tsjangste (in het zuidoosten vna Sjansi) woedt nog steeds een hevige strijd, waarbij de Japanneezen reeds meer dan duizend dooden en gewonden hebben verloren. BOMMENWERPERS TE HAWAÏ AANGEKOMEN. Uit Honoloeloe wordt gemeld: Veertien zware bommenwerpers van de Amerikaan- sche marine, die Donderdagmiddag van San Diego in Californië waren vertrokken, zijn na een tocht zonder tusschenlanding hier aangekomen ter versterking van de verde diging van de Hawai-eilanden. HET VERGAAN VAN DE SQUALUS. Uit Portsmouth wordt gemeld: Het stof felijk overschot van 26 opvarenden van de Squalus, die om het leven zijn gekomen bij het vergaan van den onderzeeër in Mei van ZWITSERLAND EN DE OSLOSTATEN. Uit Bern wordt door Havas gemeld: Men heeft in Zwitserland met belangstelling ken nis genomen van de beslissingen welke de staten van de Oslo-groep te Brussel hebben \it jaar voor de kust van Newhampshire, is genomen en men is van meening, dat hierin irgen. Het schip is Woensdag j.1. aan de pervlakte gebracht en naar de haven van rtsmouth gesleept. DE STRIJD IN DEN AETHER. Sinds eenige dagen maakt een Duitsche feadlooze zender gebruik van de golflengte Mi Radio Toulouse voor uitzendingen in de ■Polsche taal. den heeft thans de Poolsche luisteraars de kiem ligt voor een waarlijk neutraal sta tenblok, een vredesblok, waaraan Zwitser land deel zal nemen. De Neue Zeitung te Bern schrijft, dat dit blok van neutralen zich niet moet laten meeslepen door mogendheden, die belang hebben bij de samenwerking tot een geweld dadig doel. Duitschland, dat zich er reken schap van begint te geven, dat de westelijke mogendheden den oorlog ernstig opnemen, poogt reeds de blokkade te niet te doen, voor dairtegen gewaarschuwd en hen er van in ro ^djaiis gesteld, dat in het vervolg de Pool- zoover dit mogelijk is. Het schijnt, dat men ~"".e uitzendingen der Fransche radio op in sommige Duitsche kringen een neutraal verschillende tijden na 21 uur 30 zullen worden door Radio-Paris. gegeven DE PAUS OVER DEN OORLOG. De paus heeft tegenover den nieuwen am bassadeur van België bij den Heiligen Stoel, Nieuwenhuys, ter gelegenheid van de in ont- gstneming van diens geloofsbrieven ver- r nog verklaard: k zal voortgaan God te bidden den oor- 'g te bekorten en den volken een nieuwen weg naar den vrede te openen aleer de tegenwoordige gebeurtenissen ontaarden in een algemeenen brand. Bij dit streven zoek ik naar iedere gelegenheid om een vrede te luiten, welke voor allen eervol is. Mocht it evenwel onmogelijk blijken, dan zal ik r naar streven het lijden van den oorlog verminderen en er bij de oorlogvoerenden aandringen in overeenstemming met de ternationale overeenkomsten de burger- evolkingen te sparen, de krijgsgevangenen ;oed te behandelen en het gebruik van gif assen te vermijden. blok van staten wenscht, dat om zijn econo mische belangen te beveiligen, zich op poli tiek terrein zal begeven. Hierdoor zou het beginsel van neutraliteit belachelijk worden gemaakt, want men kan niet eenerzij ds vér- I klaren zich verre te houden van iedere acti viteit van een derde mogendheid en zich anderzijds laten meesleuren in een politieke sfeer, welke een duidelijk gewelddadig ka rakter heeft. UITBREIDING DER BEVOEGDHEDEN VAN MINISTER-PRESIDENT ABE. Men meent te weten, dat de keizer tijdens een audiëntie het plan heeft goedgekeurd, dat minister-president Abe hem namens het kabinet heeft voorgelegd. Op grond van de nieuwe den premier te verleenen volmachten zal deze voortaan al leen verantwoording verschuldigd zijn jegens den keizer ten aanzien van alle kwesties de algemeene politiek tegenover China betreffende. Voor de luiqidatie der China-kwestie, waarvoor men zich krachtig schijnt te wil len inspannen, zullen de diensten van het leger in principe de rol krijgen, welke hun feitelijk toekomt, d.w.z. de leiding der tech nische operaties, doch niet van de politieke actie. De oprechtheid van den politieken terugtocht van het Japansche leger wordt verder gegarandeerd door een strenge wij ziging in de leidende kringen. Wat de incidenden aangaat met betrekking tot de internationale politiek doet men in welingelichte kringen uitkomen, dat over de houding van Japan ten aanzien van de bui- tenlandsche concessies in China logischer wijze voortaan beslist moet worden door den minister-president en niet door militaire leiders. Op andere gebieden, met name ten aanzien van de betrekkingen met de mogendheden, zal de bemoeienis indirect zijn, doch er is, aldus Havas, reeds thans aanleiding een wij ziging onder oogen te zien, welke de extre misten zal ontwapenen. Het zou een politiek van gematigdheid en compromis tegenover de Westersche mogendheden worden. ONTPLOFFING TE LIVERPOOL. Meer dan dertig gewonden. Na een ontploffing, welke in een gebouw ,te Liverpool brand heeft doen ontstaan, 'en meer dan dertig personen in een ihuis worden opgenomen. Velen hun- jn ernstig gewond. De ontploffing werd ver in den omtrek gehoord. De brand hevigste welke sinds lang te Liver- voorgekomen. Verscheidene perso- h op het dak van het gebouw be- m nog juist ontkomen, 'ang hing een dichte rook- Snenstad van Liverpool. De ntploffing is nog niet be- WAARDEERING VOOR FRANSCHE STRIJDKRACHTEN. De Italiaansche „Lavoro Fascista", die gis ter een lang schrijven van zijn correspon dent te Parijs afdrukt, schrijft o.a.: „Hoewel de Fransche troepen niet in den strijd gehard zijn, vechten zij goed en zijn zij bezield oor een voortreffelijk moreel". Na verklaard te hebben, dat de operaties, die zich thans afspelen aan het W.-front, ten uitvoer worden gelegd onder het teeken „zuinigheid met menschen en materiaal" meent het orgaan echter op bijzondere wijze melding te moeten maken van de gevech ten, die de laatste dagen geleverd zijn ten Oosten van de Saar, die beschouwd kunnen worden als een belangwekkend plaatselijk succes. Inderdaad heeft het Fransche offen sief zich de laatste dagen, ondanks den krachtigen wil van den Duitschen generalen staf om geen terrein af te staan op het W.- front, ontwikkeld over een front van ruim twintig K.M. en over een opmerkelijke diep te, waarbij zij bewijs geven, dat de samen werking tusschen de infanterie en de wa pens, die tot taak hebben haar te steunen, tot voldoening van den generalen staf functioneert. Het blad wijst er vervolgens op, dat nog gisteren in denzelfden .ector de Fransche troepen na een hevige artillerievoorberei ding erin zijn geslaagd op te rukken over een diepte van bijna twee K.M., waarna het orgaan duidelijk te verstaan geeft, dat de door de Fransche troepen verwezelijkte op- marsch een ernstige bedreiging vormt voor Saar brücken, dat de Duitschers zich gehaast zouden hebben om te evacueeren. Voorts en dat is de eerste maal meldt het Italiaansche b'ad, dat in dezelfde zone van het W.-front tijdens luchtgevech ten „talrijke Duitsche vliegtuigen zijn neer gehaald". Verder meldt het blad, dat de Duitsche generale staf niet geheel gerust zou zijn en dat, wanneer men zekere inlichtingen mag gelooven, het niet uitgesloten zou zijn, dat Trier, Aken, evenals de streek rondom deze plaatsen, snel zouden worden ontruimd door de burgerbevolking. De ontscheping van een deel van het Britsche leger in Frankrijk trekt eveneens de aandacht van de Lavoro Fascista, die wijst op de groote moreele be- teekenis van de aankomst in Frankrijk van Engelsche troepen en wijst op de doeltref fende samenwerking der legers van de geallieerden, welke „van bijzonder belang is op den dag, volgende op de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad der geal lieerden. DE WATERSNOOD. Uit Tsjoengking wordt gemeld- 27 districten in de provincie Hopei worden getroffen door den watersnood. 3143 dorpen staan onder water. 75.000 personen zijn dakloos. Er zijn minstens 10.0-00 boeren'- mgen weggespoeld. (Van onzen Belgischen correspondent). De kaarten worden op het oogenblik ge drukt met het oog op de rantsoeneering van de Belgische bevolking voor sommige pro- dukten. Men mag aannemen dat tegen het einde van de maand de rantsoeneering van brood zal worden ingevoerd, met dien ver stande dat zij ruim zal worden opgevat en iedereen voldoende brood ter beschikking zal krijgen. Men spreekt van 350 gram per persoon en per dag. De handel zal niet wor den uitgeschakeld. Het publiek zal over een ravitailleeringskaart beschikken en hierop zullen zegels worden geplakt naar gelang de waren worden geleverd waarop de klant kan aanspraak maken en door middel van deze kaarten zullen de winke liers dan hun voorraad kunnen vernieuwen. De regeering wenscht regelend op te treden zoowel wat betreft de prijzen als wat be treft de verbruikte hoeveelheden. Door ham sterpraktijken zijn er in sommige gedeelten van het land tekorten ontstaan, doch daarin is reeds verholpen door de transportmidde len te verbeteren. Het publiek is nu tot kalmte gekomen. Nochtans zijn er op som mige plaatsen pogingen vastgesteld om de prijzen op te drijven. De regeering heeft dan ook maatregelen genomen om prijsopdrijving te beteugelen en het opstapelen van voorraden met winst oogmerken tegen te gaan. Het is verboden andere prijzen te vragen dan wat normale prijzen worden genoemd. Op grond van de volmachtwet zijn deze maatregelen geno men die vrij drastisch kunnen worden toe gepast. Overtredingen kunnen gestraft wor den met vijftien dagen tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van 100 tot 100.000 fr. Men is er het algemeen over eens, zooals wij u reeds schreven, dat de toestand van België thans veel beter is dan in 1914. De rantsoenen die aan de bevolking zullen kunnen verstrekt worden zullen steeds heel wat hooger zijn dan in den vorigen we reldoorlog. Ondanks het feit dat vele ar beiders werden gemobiliseerd is de werk loosheid sedert het uitbreken van den oor log gestegen van 168.000 tot 188.000. Niet alleen zijn de bestellingen plots achterwege gebleven maar tevens werden door de mo bilisatie tal van ondernemingen beroofd van hun transportmiddelen, waardoor zij tot gedwongen werkloosheid werden gebracht. Er wordt geleidelijk getracht orde te bren gen in den toestand. In de onderhandelingen die worden gevoerd met de oorlogvoerende landen nopens de grondstoffen die aan België moeten worden geleverd, beschikt België over een be over een be langrijk ruil middel, namelijk de kolen, waaraan zeer spoedig tekort zal ontstaan vermits de oor logvoerende landen exportlanden zijn en nu zelf meer kolen noodig hebben, zonder dat zij in staat zijn de wereldmarkten te voorzien van brandstof. Men ziet onder oogen de mogelijkheid om terug te keeren tot de 48-urenwerkweek, zelfs tot de 50-urenweek. Dit zal niet gaan zonder moeilijkheden. Men verwacht ook nog een gunstige ont wikkeling voor de Belgische economie wat betreft de constructiefabrieken en de ijzer nijverheid. De textielindustie heeft ook voordeel te verwachten. België zal op grond van zijn neutraliteit handelen met alle partijen tegen contante betaling en op grond van den normalen handel. Met het oog op de algemeene economie wordt ook verwacht dat voor den landbouw een re geling wordt getroffen en bepaalde in structies zullen moeten worden gevolgd. Men is dus over het algemeen optimis tisch. Wat het openbaar leven betreft wordt vastgesteld dat in alle steden en spe ciaal ook te Brussel maatregelen worden genomen om de lichten te dooven. Noch tans is er een streven merkbaar om daar tegen in te gaan en integendeel op te ko men voor een algemeene verlichting opdat vliegers van oorlogvoerende landen duide lijk zouden kunnen zien dat zij boven neu traal gebied vliegen. Vermoedelijk wordt gewacht op een zekere stabilisatie van of ficieele maatregelen nog steeds ingegeven door de overweging dat men tegen alles moet voorbereid zijn. De sluiting van de café's die slechts toegankelijk zijn van 12 uur tot 14.30 en van 17 uur tot 21 uur blijft een zeer speciaal uitzicht geven aan de stad. Deze maatregel werd in den be ginne als onvermijdelijk met goed humeur onthaald doch thans is men er over heen en zijn stemmen opgegaan om er een einde aan te maken doch de regeering heeft op advies van den minister van landsverdedi ging opnieuw het besluit gehandhaafd van sluiting van 9 uur 's avonds af. Men kan ook vaststellen dat er wat meer kalmte is gekomen in de radioberichten. Men heeft begrepen dat de opwinding van en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal lnuw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstom' Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd «n ellendig, u ziet alles zwart. om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apotheker» en drogisten, f. 0.75. de openbare meening door voortdurende berichten waarvan het bijzonder karakter steeds alarmeerend moest werken niet dienstig zijn. De fabrieken hebben het ver zoek gekregen geen sirenen meer te ge bruiken. Anderzijds is ook een beroep ge daan op de automobilisten om zuinig te zijn met benzine, ten einde rantsoeneering of stopzetting van den verkoop te vermij den. Men overweegt de mogelijkheid om den zomertijd langer te laten duren dan den officieelen datum van 8 October waar op hij eindigt, ten einde besparingen te doen. Men weet dat een Kamerlid, de Waal Hubin, dienst genomen heeft, ondanks zijn hoogen leeftijd, in het Fransche leger. Het is opvallend dat de houding van den heer Hubin in alle kringen afkeuring vindt. Men neemt aan dat hij vrij is te handelen naar eigen inzicht doch dat hij niet het recht heeft de neutraliteit van het land in het gedrang te brengen. Dit beteekent niet dat de meenings-vry- heid moet worden beperkt. Men wijst gere geld op het voorbeeld van Nederland in dit opzicht dat zonder censuur en zonder af stand te doen van de grondwettelijke vrij heden zijner burgers de moeilijke oorlogs jaren van 19141918 heeft weten door te brengen. GROOTE BRAND OP CONEY ISLAND. Coney Island, het vermaarde amusements park van New York, dreigt verwoest te wor den door een grooten brand, die is ontstaan in een wassen-beeldenkabinet. Het vuur breidde zich snel uit, tot de historische ren baan met haar houten gebouwen vrijwel in lichterlaaie stond. Later werd gemeld, dat het vuur bedwon gen was. De schade wordt op 300.000 dollar geschat. DE BEWAKING DER ARGENTIJNS CHE KUST. De minister van marine heeft de vloot bevel gegeven de kust te bewaken ter hand having van de neutraliteit en om de vesti ging van bases door oorlogvoerende staten te verhinderen. FRANSCH OFFENSIEF BIJ DE LUXEMBURGSCHE GRENS. Gistermiddag om vier uur hebben naar uit Luxemburg wordt gemeld de Franschen een offensief ingezet nabij Perl aan den Moezel, tegenover het Luxemburgsche plaatsje Schengen. Bij dit offensief werd gebruik gemaakt van gevechtswagens en artillerie. Men heeft een achttal dezer ge vechtswagens die een weg baanden, kun nen waarnemen. De Duitsche voorposten moesten wijken, terwijl de Duitsche troepen de spoorrails, in de lucht deden vliegen. Het gebulder van het kanonvuur kon tot in Luxemburg ge hoord worden. De Luxemburgsche douaneposten en gen darmes zijn teruggetrokken en de bevol king is uit Schengen geëvacueerd. In de „Petit Parisien" schrijft Charles Morice dat de Fransche troepen aan het westelijk front gisteren de veroverde stel lingen hebben bevestigd en plaatselijke vooruitgang hebben gemaakt. Sedert zes-en- dertig uur woedt de artillerie van den vij and. Het schijnt, dat het Duitsche comman do een aanval op groote schaal verwacht. DE DUITSCHE AANVALLEN OP LWOW. Het radiostation te Wilna heeft een be schrijving van Poolsche zijde over het af slaan van den Duitschen aanval op Lwow gegeven. Duitsche gemotoriseerde eenheden, gesteund door zwaar geschut, deden een aanval op de stad, doch werden afgeslagen. De Poolsche troepen maakten tien tanks, elf motorrijwielen en een gepantserde auto buit. Toen een twintigtal Duitsche vliegtui gen zich in den strijd mengden werden aan Poolsche zijde luchtdoelgeschut en machine geweren in werking gesteld. Verscheidene bombardementsvliegtuigen werden neerge haald, doch het juiste aantal is nog niet vast gesteld. In deze beschrijving werd verder gezegd, dat het leger de hulp die het bij de verdediging van Lwow van de burgerbevol king ontving, zeer op prijs stelt. Hlf (Van onzen New-Yorkschen correspondent; per vliegpost.) Het is een heerlijke morgen. De eerste zonnige en toch koele morgen van dezen ganschen New-Yorkschen zomer. De geuren van de breede Hudson en het gras en de boomen langs haar oever vullen mijn kamer. Dit zou de verrukkelijkste en lichtste der dagen kunnen zijn het is de afschuwelijk ste en donkerste: 1 September 1939. Voor mijn raam staan twee vrouwen te praten. Ze hebben het over het werk van hun man nen, den prijs van groente en familiegebeur tenissen. De eindelooze stroom van auto's die de menschen van de buitenwijken en de tuin steden naar de City brengt raast over den breeden weg. De groote stad New-York is haar dagelijksche leven begonnen. Ik zal nooit vergeten hoe het gerucht van den nieuwen wereldoorlog tot mij kwam. Gisteravond hebben wij met Nederlandsche vrienden op bescheiden wijze den verjaar dag van de koningin gevierd. Hier heeft i deze viering ditmaal niet-officieel plaats ge vonden. Men meende dat de toestand in Europa daartoe geen aanleiding gaf. 's Mor gens was de Nederlandsche gezant, dr. Alexander Loudon, uit Washington geko- en en had hij de tentoonstelling bezocht. Daar is hij verwelkomd met de gebruike lijke saluutschoten en een klein troepencon tingent heeft voor hem gedefileerd. De Ne derlandsche vlaggen op het Nederlandsche paviljoen hadden Oranje-wimpels en iedere Nederlander die het betrad kreeg een cran- jestrik aangeboden. Onze klokketoren speel de het volkslied en Nederlandsche wijsjes en 's avonds werd het dagelijksche vuur werk, ter eere van de koningin, besloten met rood-wit-blauw effect en het Wilhel mus. Maar met eenige vrienden dronken wij daarna een gezellig glas op de gezondheid van „Onze Willemien" en menig liedje van ouden, goeden trant werd door het groepje Nederlanders gezongen. Na twee uur werd ik gewekt door een mannenstem op straat, die zeide: „war over Europe"die stem kwam uit een taxi voor mijn raam; die taxi had radio en de stem was een radio-stem .Het was half zes. De nacht begon te wijken voor een stralen- den, koelen laat-zomerschen ochtend. Ik draaide het knopje van de eigen radio om en juist begon Hitier zijn Rijksdagrede. Ik wist, dat de tweede wereldoorlog der twin tigste eeuw was uitgebroken. En nu heb ik, van uur tot uur, den eersten loop der dramatische gebeurtenissen ge volgd. Radio en kranten brachten de lawine der niet te stuiten catastrofe. Uit alle hoofd steden rolden communiqué's, bulletins, re devoeringen en commentaren binnen. Het is het twijfelachtige ^voorrecht te leven in de zen tijd van vergevorderde techniek, dat wij met ooren en oogen bij alles kunnen zijn wat zoo ver weg geschiedt. De Amerikaan- sche pers en de radio zijn op groote schaal in Europa vertegenwoordigd. Vijf bladen hebben hun eigen buitenlandsche corres pondenten, maar daartegenover hebben de groote persbureaux er drommen van hun medewerkers: Associated Press 110, United Press 500, International New Service 125. Daar blijkt uit hoezeer de Ver. Staten, regeering en volk, zich interesseeren voor den verschrikkelij ken gang der gebeurtenis sen in Europa óók om zich zeiver wille. Zoo juist hoorde ik een der meest gezag hebbende en beluisterde radio-commenta ren: G. V. Kaltenborn, een man van Duit sche origine, die het verstaat de boeiende menschelijkheid van zijn betoog te doen wedijveren met de helderheid zijner uiteen zettingen. Wij hebben hem weken lang uit Londen zijn commentaren hooren geven doch eenige dagen geleden is hij met een vliegtuig hier teruggekeerd en onmiddel lijk begon hij den toestand uit Ameri- kaansch gezichtspunt te verklaren. Hij stelde voorop het groote eigenbelang dat de Vereenigde Staten bij den oorlog hebben. „Als Duitschland overwint" zoo ongeveer sprak hij „als het over de ge- heele linie de overwinnaar is, dan worden groote deelen van het Britsche Imperium betrokken in de totalitaire invloedsfeer en voor ons, Amerikanen, wordt dat dan hache lijk. Canada grenst aan ons gebied, Bermuda ligt vlak onder onze kust, het Panama kanaal is een levensader voor ons staatkun dig welzijn Kaltenborn noemde nog meer gebieden, landen, eilanden, strategi sche steunpunten op. De mogelijkheid van het gevaar waarop hij wees, lijkt in een fantastische verte te liggen. Maar men heeft ook in Amerika geleerd, dat de verste fan tasie op korten termijn de meest dichtbije werkelijkheid kan worden. En dit wordt door de bevolking hier beseft. Ook door Washington. Daarom blijft de angstige vraag hier dag aan dag brandende: „Zal Amerika erin betrokken worden?" En nu de oorlog er is, wordt deze smeulende brand een laaiende vlam. President Roosevelt heeft onmiddellijk zand op dit vuur geworpen. ,Ik heb niet al leen de hoop dat wij er buiten kunnen blij ven" zeide hij op een persconferentie ten Witten Huize „ik heb ook de verwach ting, dat ons dit zal gelukken". Maar dat de toepassing van de zoogenaam de neutraliteitswet, in het kader dier neu traliteit, de mogelijkheid biedt tot bevoor deeling van een der oorlogvoerende partijen lijdt geen twijfel. En aan welken kant de sympathie van het volk en de regeering hier staat, behoeft evenmin te worden betwij feld. De sensatie van het Russisch-Duitsche pact schijnt alweer heel ver achter ons te lig gen. In den oorlog mogen zijn gevolgen •grooten invloed hebben, het publiek heeft het reeds lang aanvaard en verwerkt. Maar toch werkt het, in bepaalde kringen, nog na al wordt dat in de algemeene belangstel ling voor het „laatste stadium" niet meer zoo fel opgemerkt. De corrynunistische par tij, die maar een heel klein partijtje van 90.000 aangesloten leden is, heeft van een massadesertie te lijden. Maar de communis tische idee heeft hier veel meer aanhangers en die verdwiji.en met stille trom in het niet. Het is de eveneens heel kleine en nooit tot eenigen bloei gekomen Amerikaansche sociaal-democratie die daarvan eenig voor deel geniet. Aan den anderen kant is het de „Bund" van Fritz Kuhn, de organisatie van hier wonende Nazi-gezinde Duitschers (ledental: 200.000) die in het nauw wordt gedreven. Kuhn heeft zich gehaast te ver klaren dat zijn bestrijding van het commu nistische gevaar in de Vereenigde Staten geenszins in strijd is met de vriendschap die Hitier voor den Russischen Stalin heeft ge toond. Father Coughlin, de priester, die door zijn radioredevoeringen, die van groote welsprekendheid getuigen, en door zijn ideo logie die blijkbaar appelleert aan wat er in vele kleine harten leeft, grooten aanhang bezit en die veelal als belangrijkste steun punt der fascistische ideologie in de V. S. werd beschouwd, heeft nu fel en krachtig stelling genomen tegen alle ismen" en zich nu trachten te bevrijden van het hem opge plakte etiket. Doch indien dit alles van belang is, dan is het nu slechts van gering en theoretisch belang geworden. Gemeen schappelijk gevaar brengt altijd eenheid met zich mede. De kleine, smalle grenzen vallen dan weg in het groote tafereel der algemeen heid. Zoo is het nu ook in de Vereenigde Staten, die thans een tweevoudig gevaar on der de oogen zien. Het eerste: de mogelijk heid dat zij in den oorlog betrokken wor den; het tweede: de verder-af liggende mo gelijkheid eener Duitsche hegemonie over wat nu nog tot het Britsche Rijk behoort. t Zelfs het „gerenommeerde", „goed-oude Japansche gevaar is er door den achtergrond gedrongen. En wie Amerika kent, weet hoe veel dat zeggen wil!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8