Van het Oostelijk oorlogstoorieel. F Uit Toulouse wordt gemeM:: Een langrijke Italiaansche persoonlij'K kIaar.. hier Zaterdag aangekomen. HU de aan de pers: -Ualië neem oogenblik een afwachtende hou Italië heeft nooit deelgenomen verjciaart tweede blad. Wat Zondag gemeld werd. Radio-redevoering van Molotof. Poolsche troepen zetten oen strijd voort. Het eerste Russische legerbericht. De nota aan de buiten landsche reeeeringen. De strijd aan het westelijk front. Polen protesteert. vandaag duitsch—russische onderhandeling te brest litowsk? ward price over de verhouding duitschland—rusland. Sovjet-Rusland blijft neutraal in het conflict. Uit Lublin werd Zaterdag door Havas gemeld: De ontwikkeling van de omsinge lingsbeweging van het Duitsche leger int het N.O. en Z.O. ondervindt vertraging. De pantsertroepen en gemotoriseerde troepen ondervinden thans krachtigen tegenstand van de Poolsche troepen. In het Z. zijn de Duitsche troepen gestuit tegen de Tanew, een zijrivier van de Weichsel in Podolie. De verdedigers van Lwow hebben een aan val van een pantserafdeeling op deze stad afgeslagen en opereeren thans op de flank der Duitsche troepen, die in het Z. operee ren. De O. vleugel van de verdediging van Warschau steunt op het oude fort Brest Litowsk. De gemotoriseerde Duitsche eenheden ver mogen niets tegen groote steden en forten, zelfs van verouderd model. In het centrum des lands houden de Pool sche troepen stand in Posnanie, hierbij nauw samenwerkend met de verdedigers van War schau. Zij verhinderen de verbinding tus- schen de Duitsche troepen ten N. van de Weichsel en' ten Z. daarvan. De wegen zijn modderpoelen en maken snel oprukken van de gemotoriseerde afdeelingen onmogelijk, bovendien beginnen deze door den grooten afstand van de bases te lijden aan gebrek aan brandstof. Lange verbindingslijn. Bovendien zijn de lange verbindings lijnen minder veilig en er is meer noo- dig dan alleen tankwagens om de een heden, die zich steeds verplaatsen, van brandstof te voorzien. Een gemotori seerde afdeeling zonder brandstof op den weg is ter dood veroordeeld. De vrachtwagens en pantserwagens, achter elkaar op den weg zijn een gemakke lijke prooi voor een tegenstander, die de wagens een voor een aanvalt. Dit is het geval geweest met een regi ment gemotoriseerde infanterie en een detachement pantserwagens, dat door Poolsche troepen op den weg werd ver rast zonder benzine. De geheele afdee ling werd vernield, 4000 man werd ge dood, gewond of gevangen genomen, 42 pantserwagens en artillerie werden buitgemaakt. De commandant van Warschau bericht, dat in de W. sector het artillerievuur van den vijand gericht is op het centrum van de stad. In Wola werden de aanvallen van den vijand afgeslagen. In de W. sector voerde de.Duitsche lucht macht verkenningen uit. Volgens de berichten, welke Zaterdag avond uit Zaleczyki zijn ontvangen over de verdediging van Warschau was deze nog zeer doeltreffend. De Polen hebben met suc ces de aanvallen van den vijand in de voor steden afgeslagen. Aan de rest van het front bleef de toestand stationnair, behalve in het gebied van Lwow, waar de vijand eenige vorderingen schijnt te hebben gemaakt. De stad is door vier motorige vliegtuigen gebombardeerd. Poznan (Posen) is nog in Poolsche handen. Van Poolsche zijde wordt bovendien ge meld, dat een aanval in het gebied van Gro- deckJagiellinski zou zijn geslaagd. Hierbi.i zouden 12.000 gevangenen zijn gemaakt en 100 tanks buitgemaakt. De stad Przemysl is nog in Poolsche han den, Lwow wordt door Duitsche troepen bedreigd, doch is nog Poolsch. Duitsche ge motoriseerde afdeelingen schijnen op te ruk ken naar Brest-Litowsk, doch de Duitsche infanterie heeft de lijn Boeg San-Weichsei nog niet bereikt. In de „zak" van Warschau wordt nog steeds fel gestreden. De Duitsche troepen hebben versterking gekregen als- gevolg van de Poolsche aanvallen. De laatste dagen zijn de steden Krzemie- aiec, Trembowla, Tarnopol en Czorkow ge bombardeerd. Deze steden zijn alle gelegen buiten de militaire zone. Omtrent de eigenlijke militaire verrich tingen in het Z. valt niets bijzonders te ver melden. In dezen geheelen sector blijft men weerstand bieden. Het Poolsche Roode Kruis verzocht per radio om verbandmiddelen en chirurgische instrumenten. Het Poolsche telegraafagentschap heeft Zaterdagavond te 23 uur draadloos het vol gende legerbericht gepubliceerd: Den ge heelen dag hebben de Poolsche troepen over al hardnekkig gestreden en hun stellingen bewaard. De Poolsche troepen hebben plaat selijke successen behaald. (Volgens den radiozender zijn 200 bommen op Warschau neergekomen.) Hel en Kepa Okrzyska worden nog ver dedigd. Warschau verdedigt zich ook doel treffend en heftige aanvallen werden afge slagen. In het N.O. blijft een Poolsche legergroep strijden bij Kutno, Lowiez en Skierniewicz, waardoor de Duitsche troepen genoodzaakt waren versterking te laten aanrukken. Ge pantserde eenheden en gemotoriseerde troe pen van het Duitsche leger hebben in de imgeving van Wlodzzimierz de Boeg bereikt Bij Lodz zijn de aanvallen van den vijand afgeslagen en meer naar het Z. wordt de strijd voortgezet. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gister mee: De zuivering van Oost-Galicië is voortge zet. Lemberg is van drie kanten omvat, den Poolschen strijdkrachten tusschen Lemberg en Przemysl is de terugtocht naar het Z.O. belet. Ten N. van de monding van de San dringen Duitsche troepen verder op in de richting van Lublin. Deblin is genomen. Hier vielen honderd .gave vliegtuigen in onze han den. Bij Wlodawa ten Z. van Brest, hebben de voorste verkenningstroepen de uit Oost- Pruisen, uit Opper-Silezië en Slowakije op gerukte legers ontmoet. Kutno is uit het W. genomeh, de Bzura is naar het N. over schreden. Warschau is nauw omsingeld. De poging van afge; en Poolsche troepen om via Siedlce naar het Z.O. te ontkomen is geëindigd met het gevangen nemen van 12000 man. Bovendien werden tachtig stuk ken geschut, zes pantserwagens en elf vlieg tuigen buit gemaakt. Bij ongunstig weer ontnam het luchtwapen ten O. van de Weichsel door herhaalde aan vallen op troepenconcentraties en marsch kolonnes den terugstroomenden tegenstan ders de mogelijkheid zijn organisaties te orde nen. De radiozenders van Wilna en Barano- wicze zijn door luchtaanvallen verwoest. In het W. leed de vijand bij eenige aanvallen van stoottroepen in de streek van Zwei- brücken aanzienlijke verliezen. Luchtaanvallen op het rijksgebied vonden niet plaats. De citadel van Brest Litowsk genomen? Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De citadel van Brest Litowsk werd genomen. Hiermede bevindt de vesting Brest Litowsk zich in Duitsche handen. Er werden 600 krijgsge vangenen gemaakt. Toch onderhandelingen over overgave van Warschau? Het D.N.B. meldt nader: Nadat de com mandant van Warschau nog Zaterdag had geweigerd een naar de stad gezonden Duit- schen onderhandelaar te ontvangen, heeft hij later door de radio het opperbevel van het Duitsche leger verzocht een Poolschen on derhandelaar te willen ontvangen. Van Duit sche zijde werd daarop den commandant van Warschau de bereidwilligheid medege deeld een Poolschen onderhandelaar te ontvangen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Mo- lotov, heeft gistermorgen een door alle Sovjetzenders uitgezonden raüio- rede uitgesproken, waarin hy mede- deeling deed van den hedenmorgen voltrokken opmarsch van het roode leger in Oostpolen. Na een korte schets van den door den snellen opmarsch der Duitsche troepen in Oost-Europa ontstanen nieuwen toestand en van het ingetreden bankroet van den Poolschen staatsvorm, zooals hij tot dusverre bestond, verklaarde Molotof, dat de ineenstorting van Polen een voor de Sovjet-Unie als nabuurstaat in toene mende mate dreigend karakter had aan genomen. Desondanks was de Sovjet- Unie tot het laatste oogenblik neutraal gebleven. Het kon echter niet verder werkeloos toezien bij de ontwikkeling. Bovendien kon niemand van de Moskou- sche regeering verlangen, dat zij onver schillig stond tegenover het lot van de onderdrukte en door de Polen van haar rechten beroofde Wit-Russische en Oekrainsche bevolking in Oost-Polen. De Moskousche regeering acht het veel eer haar plicht de hand tot hulpverlee ning te reiken aan de stam- en bloedver wante bevolking van de westelijke Oekraïne en het westelijke Wit-Rus- land. De Sovjet-Russische troepen hebben derhalve de Sovjet-Russische grens, zoo als die tot dusverre bestond, overschre den om leven en eigendom der bevolking van de westelijke Oekraïne en het weste lijke Wit-Rusland onder hun bescherming te nemen. Bovendien zou de Sovjet-regeering steeds bereid zijn het Poolsche volk te helpen om te ontkomen aan de vreese- lijke catastrophe, waarin het geraakt is door de avontuurlijke en gewetenlooze politiek van zijn regeering. Het roode leger, zoo ging Molotof ver der, staat thans voor een eervolle taak en de Sovjetregeering is er zeker van, dat het leger deze taak in volle discipline ten uitvoer zal leggen. De bevolking van de Sovjet-Unie wordt opgeroepen om het leger bij deze taak door eerlijken en opof- ferenden arbeid van iederen enkeling te steunen. De regeering is niet voornemens de voorziening van de bevolking met levensmiddelen of andere waren aan be perkingen te onderwerpen. De geheele bevolking der Sovjet-Unie staat, zoo be sloot Molotof, in deze uren achter de regeering en kan nieuwe, weergalooze successen op het gebied van den vreedza- men onbouw van haar industrie en land bouw tegemoet zien. van zaken heeft de Sovjet-regeering het op perbevel yan het roode leger instructie ge geven om den troepen het bevel te geven den grens te overschrijden en het leven en eigendom der bevolking yan de westelijke Oekraine en het westelijke Wit-Rusland on der hun bescherming te nemen. Tegelijker tijd is de Sovjet-regeering voornemens alle maatregelen te ti effen om het Poolsche volk uit den ongelukkigen oorlog, waarin het ge stort is door zijn onverstandige leiders, te voorschijn te leiden om het.de mogelijkheid te geven een vreedzaam leven te hervatten. Volgens mededeelingen van vreemdelin gen, die te Cernauti uit Polen zyn aangeko- menn, zetten de Poolsche troepen den strijd tegen de Duitschers voort. Zij bieden weer stand op de lyn Bielsock-Brest-Litovsk- Lublin-Warschau-Lwow-Striy. Er wordt melding gemaakt van' een Pool schen aanval bij Lwow en een heldhaftig optreden der Poolsche vliegers, die niet aar zelen alleen den strijd tegen tien Duitschers aan te binden. Aan het N.-front voert generaal Sosen- kowski, aan het Z.-front generaal Zikorski, bij Warschau generaal Bortnowski het be vel. Warschau verdedigt zich nog steeds hardnekkig. Uit Riga wordt gemeld: De Sovjet-Russische troepen zijn aangekomen te Postawy, Wi- lejka en Molodeczno, plaatsen, die ongeveer 100 K.M. van Wilna liggen. Volgens een be richt uit Wilna werd de omgeving van Pos- tawie docr Duitsche vliegtuigen gebombar deerd, to: ;i de Russen deze stad naderden. Stefani meldt uit Rome, dat de Russische troepen Zondagavond Zaleszczyki bezet heb ben en in contact met de Roemeensche grensautoriteiten zijn gekomen. i Uit Berlijn meldt het D.N.B.Het officiee- le Russische legerbericht 'over de operaties van hét Roode leger in Polen is door alle Sovjet-zenders uitgezonden. Het zegt, dat de Sovjettroepen gisterochtend de Poolsche grens van de Dwina in 't N. tot de Dnjestr in het Z. overschreden hebben. Nadat de zwakke tegenstand der Poolsche voorposten was gebroken, werden in het N. de plaatsen Glebockie en Molodeczno en andere plaatsen bezet. In de richting van Baranowitsj werd de Njemen overschreden en de plaatsen Mir en Snow, alsmede het belangrijke spoorweg knooppunt Baranowitsj bezet. In de W Oekraine werden de steden Rowno, Doebno, Tarnopol en Kolomea reeds bezet. Door het oprukken naar Kolomea is de grens tusschen Polen en Roemenië reeds voor het grootste gedeelte afgesneden. De Sovjet-luchtmacht heeft' zeven Poolsche jagers en drie bombardementsvliegtuigen neer"eschoten. De troepen van het roode leger, aldus het legerbericht, werden door de plaatselijke Wit-Russische en Oekrain sche bevolking met gejujph begroet. Russische troepen hebben Wilna bereikt. Naar uit Riga gemeldwordt, hebben de Sovjet-troepen Wilna bereikt. Polen terugkeerende strijdkrachten luchtstrijdkrachten en groote eenheden. De militaire toestand na veertien dagen. Uit Parijs wordt gemeld: Na de eerste veertien dagen van oorlog aan het Weste lijk front ziet de militaire toestand er thans,als volgt uit: Een deel der Fransche troepen welker mobilisatie thans geëindigd is, is een twin tigtal kilometers voor de Maginotlinie op geschoven langs het geheele front van Rijn tot Moezel. Zij dringen thans overal Duitsch giondgebied binnen en verzekeren de volkomen onschendbaarheid van het Fransche gebied. Anderzijds ligt de vijand sterk ver schanst in een aantal stellingen, de Sieg- friedlinie. Thans zijn aan het front tusschen Rijn en Moezel essentieele wijzigingen gebracht in de onderscheiden posities, afgezien van rectificaties, waartoe de Duitsche troepen overgingen door de ontruiming van zekere plaatsen, na deze tevoren te hebben ver woest. Uit Parijs wordt gemeld: De inval der Russische troepen in Polen valt samen met een rustigen dag aan het geheele westelijke front. Voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden meldde de Fransche staf, dat van Rijn tot Moezel niets belang rijks is gebeurd. Deze kalmte volgt op een levendige reactie der Duitsche artillerie en een serie tegenaanvallen, die de laatste da gen op verschillende punten van het front gedaan waren. VERSCHERPTE ARBRintv WAARDEN VOOR VRofe- Volgens de „Frankfurter 7* 1 de Duitsche rijksminister van T heeft verordening uitgevaardigd „rbeid een arbeidsvoorwaarden voor 'Vr rb^i de scherpt worden. Voortaan znuWen ver. vrouwen vanaf zestien jaar knge kunnen worden te werken een dza*kt van tien uur per dag en zes en per week. niftig Uur De nota van de Sovjet-regeering aan de buitenlandsche regeeringen over den op marsch der Sovjettroepen in Oost-Polen is in een gelijkiuidenden tekst aan alle buiten landsche missies in Moskou overhandigd. Deze tekst luidt als volgt: „De PoolschDuitsche oorlog heeft de inwendige onhoudbaarheid van den Pool schen staat bewezen. In den loop van den operaties gedurende tien dagen heeft Polen al zijn industriegebieden en cultureele cen- tia verloren Warschau bestaat niet meer als residentiestad van Polen. De Poolsche regeering is uiteengevallen en geeft geener lei teeken van leven meer Dat beteekent, dat de Poolsche staat en zijn regeering in feite opgehouden hebben te bestaan. Daar door hebben de verdragen, die tusschen de Sovjet-Unie en Polen bestanden, hun gel digheid verloren. Aan zichzelf overgelaten en zonder leiding gebleven is Polen veran derd in een gemakkelijk terrein voor alle gebeurlijkheden en verrassingen, die een bedreiging zouden kunnen opleveren voor de Sovjet-Unie. Dientengevolge kan de Sov jet-regeering, die tot dusverre neutraal was, niet langer een neutrale houding tegenover deze feiten in acht nemen. De Sovjet-regee ring kan ook niet onverschillig blijven voor het feit, dat de met haar bloedverwante Oekrainers en Wit-Russen, die op het gebied van Polen leven, en uitgeleverd zijn aan de willekeur van het noodlot, zonder hescher- ming blijven. Met het oog op dezen stand Het Fransche legerbericht var. Zater dagavond luidde als volgt: Sterke activiteit van de artillerie en van de contactelementen over het geheele front aan beide zijden. De vijand versterkt zich onophoudelijk tegenover onze stellingen. Op verscheidene punten heeft hij bij het terugtrekken dor pen moeten verlaten en vernielen. Hava: meldt uit Parijs: De steeds krachtiger druk van de Fran sche troepen op alle punten van den West- wal verplicht de verdedigers van de Duit sche vooruitgescho\en loopgraven steeds meer moeite te doen om hun stellingen te bewaren. De vijand is verplicht geweest zijn reserve in het vuur te brengen om de verdedigingswerken, waarmede - thans de Fransche soldaten in contact zijn gekomen, te behouden. Terwijl aan beide zijden aan het front tusschen Rijn en Moezel over een lengte van 150 Km. de artillerie zeer actief is, bewaken de kleine posten van de voor hoede van beide legers elkaar. Zij onder houden den geheelen dag het contact, zon der dat een groote operatie is uitgevoerd. Men moet, naar men in welingelichte kringen verk aart ,alle ser.sationeele be richten over de militaire operaties met de grootste reserve beschouwen. Men merkt i op, dat het W. einde van het front wordt gevormd door de Moezel. Op den rechteroevei van de Moezel zijn *de laatste zes dagen gevechten geleverd, in de gebieden van Sierck en Perl. De lin keroever van de rivier is Luxemburgsch gebied en de breedte- van de rivier sluit eiken strijd bij vergissing op neutraal ge bied uit. Niettegenstaande dc groote versterking, welke de Duitsche troepen hebben ont vangen, hebben zij stroken terrein, welke onhoudbaar waren geworden door den druk van de Fransche troepen, moeten prijsgeven. Zij hebben enkele dorpen moe ten verlaten, en deze zijn Volkomen ver- nie'd. Het legercommuniqué van gisteravond luidt: Er valt niets te melden. De activiteit der luchtmacht is verminderd in verband met de weersomstandigheden. Hét communiqué in den ochtend van 17 September luidt als volgt: Gisteren tegen het einde van den dag aanvallen van den vijand op twee punten van ons front: één ten oosten van het Moezeldal en een meer naar het centrum van het front tusschen; de Saai en de Vogezen. Deze aanvallen werden afgesla gen. De laatste berichten bevestigen den terugkeer naar ons front, gelijk sedert enkele dagen was gemeld van Duitsche uit De Poolsche ambassade te Londen verklaart: Op 17 September om vier uur 's och tends zijn Sovjet-troepen de grens van Polen op vele punten overgetrokken. Zij ontmoetten er direct krachtigen tegen stand van de zijde van het Poolsche nati onale leger. Het voorwendsel der Sovjet-regeering voor de rechtvaardiging van deze fla grante daad van directe agressie is, dat de Poolsche regeering heeft opgehouden te bestaan en het grondgebied van Polen heeft verlaten, aldus de Poolsche bevol king in het gebied buiten de oorlogzöne van den oorlog met Duitschland zonder bescherming achterlatend. De Poolsche regeering kan niet in dis cussie treden over het voorwendsel, dat de Sovjet-regeering heeft verzonnen om de schending der Poolsche grens te recht vaardigen. De Poolsche regeering is ver antwoordelijk jegens den president der republiek en het op behoorlijke wijze ge kozen nationale parlement. Zij werkt op Poolsch grondgebied en zet den oorlog te gen de Duitsche aanvallen met alle mid delen welke in haar vermogen liggen, voort. Door de daad van directe agressie, van ochtend door de Sovjet-regeering ge pleegd, is hét Poolsch-Russische niet- aanvalspact, dat op 25 Juli 1932 te Mos kou is gesloten en waarbij beidé partijen zich wederzijds vèrplichtten zich te ont houden van iedere agressieve actie of aanval jegens elkander, op flagrante wijze geschonden. Bovendien werd op 5 Mei 1934 bij te Moskou onderteekend protocol bovengenoemd pact verlengd tot 31 De cember 1945. Bij overeenkomst op 3 Juli 1933 te Londen gesloten kwamen Sovjet- Rusland en Polen tot overeenstemming over de defintie voor agressie. Door haar vanochtend begane daad van moedwillige agressie heeft de Sovjet regeering zich daarom zelf als schender veroordeeld van haar internationale ver plichtingen. Zij is aldus opgetreden in strijd met alle moreele beginselen waar op Sovjet-Rusland beweerde haar buiten landsche politiek te baseeren sedert het tot den Volkenbond was toegetreden. POOLSCH-ROEMEENSCHr GESLOTEN. RENS De Poolsch-Roemeensche ore termorgen voor alle verkeer n ls ?'s- gesloten. Het contact met PookT P°len tieke kringen, die in verschilW* Po]i- sche plaatsen langs de grens verhm P°o1" moeilijk geworden. Het bericht n'is binnendringen der Russische tr Van het Polen heeft in de hoofdstad der R T hl na-beweging geen verrassin» kowi- Sedert enkele dagen werden p geweH aan de agitatie der Duitsche symptomen van een minderheiden id> waargenomen. Men beschikt noe n' e betrouwbare aanwijzingen over d °Ver keurige positie van het Russische kUW' verband met den nieuwen toe»k„j ln verschillende punten der Roem °P ?~m' het a'°tsl vluchteling®^;; HET AANHOUDEN VAN NEUTRALE SCHEPEN Het Britsche ministerie van voorliok tmg deelde mede, dat Zaterdag 33 1 trale schepen op de controle-posten w de contrabande in Engeland werden vZt gehouden en gister 25. Deze verklaring gepubliceerd naar aanleiding van de Duit'S sche radiomededeeling, volgens welke m neutrale schepen zouden zijn vastgehou den. Volgens de Politiken zullen de Duitsche en Russischen militaire en politieke leiders elkander vandaag te Brest Litowsk ont moeten. Zij zullen bespreken op welke wij ze zij Polen zullen verdeelen en waar dé nieuwe Russisch—Duitsche grens zal wor den vastgesteld. Ward Price verkondigt in de „Daily Mail" de meening, dat het binnenvallen van Sov jet Rusland in Polen geenszins het voorspel beeekent van een actieve militaire samen werking tusschen Duitschland en Sovjet Rusland. Hij betoogt dat er geen enkele re den is om te veronderstellen, dat de sa menwerking der Sovjets verder zal gaan dan een bescherming der belangen van de beide landen in overeenstemming met het RussichDuitsche pact. Het is, aldus besluit Price, een te abnor maal verbond om doeltreffend te zijn en het .kan voor de beide onderteekenaars ramp spoedig blijken. w. DE HOUDING VAN ROEMENIE TEGEN OVER DE POLEN. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roemeensche regeering formeele vergun ning heeft gegeven aan de leden der Pool sche regeering, het land binnen te komen. De ministers bevinden zich, volgens dit be richt, aan de Roemeensche grens, in af wachting van de komst van Moscicki. Er werd verwacht, dat Moscicki spoedig zou komen en dat het gezelschap zjch dan naar Czerr.owitsj zou begeven. Naar Havas uit Czernowitz meldt, is Moscicki in gezelschap van de geheele Poolsche regeering te Kutz (aan de Roe meensche grens) aangekomen. Het Telegraaf-agentschap der Sovjet- Unie meldt: De tekst der nota, welke de regeering der Sovjet-Unie in den ochtend van den 17den September aan de ambassadeurs en gezanten der staten, welke diplomatieke betrekkingen onderhouden met de Sovjet regeering, heeft overhandigd, luidt: Mijnheer de ambassadeur. In vouwe doe ik u een afschrift toekomen van de nota der Sovjet-regeering van 17 September 1939 aan den Poolschen ambassadeur te Moskou. Ik heb de eer u in opdracht van mijn regeering er van in kennis te stellen, dat Sovjet-Rusland een politiek van neutrali teit zal voortzetten in de betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en uw land. Ik heb de eer te zijn enz. Deze tekst is overhandigd aan de diplo matieke vertegenwoordigers van Duitsch land, Italië, Iran, China, Japan, Groot- Brittannië, Frankrijk, Afghanistan, Ver- eenigde Staten, Turkije, Finland, Bulga rije, Letland, Mongoolsche Volksrepu bliek, Denemarken, Estland, Zweden, Griekenland. België, Roemenië, Tuva Volksrepubliek, Litauen, Noorwegen en Hongarije. DE HOUDING VAN ROEMENIE. Met klem wordt verklaard, dat Roemenië vastbesloten is zyn grenzen tegen iedereen te verdedigen en dat alle noodige voor zorgsmaatregelen worden genomen. Polen heeft geen beroep op Roemenië gedaan door Roemeenschen bijstand in te roepen op grond van het Roemeensch—Poolse» verdrag. Doch zwicht- DE ENGELSCHE PAMFLETTEN VOOR DUITSCHLAND. In de derde reeks van vlugschriften, [die door Britsche vliegtuigen Duitschland zijn uitgeworpen, werd o. gezegd: „wij haten den oorlog eve als gij, naar wij weten, dat doet, herinner u, dat Engeland nooit Wij zullen het nooit opgeven". DE HOUDING VAN ITALIË. DE MAATREGELEN IN LITHAUEN. Minister-president Cernius heeft een radio-rede gehouden over den toestand. Hij zeide dat het terrein der vijandelijk heden Lithauen naderde én dat veilig heidsmaatregelen zijn genomen met het oog op de noodzakelijkheid van internee- ring van vele oorlogvoerenden, die on danks de gegeven verzekeringen gedwon gen zouden zijn over de grens te komen Hij gaf de verzekering dat daarin geen enkele aanvalsbedreiging lag en dat de vraagstukken, die voor Lithauen rijzen een uitsluitend vredelievende oplossing zouden krijgen. Hij spoorde het volk aan tot kalmte en tucht. Verscheidene lichtingen zijn aangevuld door de inlijving van specialisten. De ver keersmiddelen zijn gevorderd. vroegere Poolsche deelingen. D verant- de mededeeling, dat Italië nie woordelijk wil zijr. voor ee initiatief. „„rcneilen Men kan evenwel niet vo P deze houding van afwachten ge ?jCh worden, wanneer de yi'a t en W»n" uitstrekken tot het andere 1 zal neer Hitier de Italianen o vragen." BOTSING TUSSCHEN TBElN EN AUTOBUS. T<1. den weg aeifomen Bij Ramleh, op - - e Aviv, is een autobus b°Apden en 5 met een trein. Er zijn 21 d wonden. POOLSCHE REGEERl^stefanj' isen speciale verslaggever middernfc meldt, dat Zondagavond tege komen-. 26 auto's te Cernauti zynaang, pj* deze wagens bevonden zi alle dent der Poolsche repu der Poolsche regeering. bliek

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6