Pcowttdaal Tlieurn feuilleton TEGEN DE WET Rechtszaken bergen berkhout oudorp warmenhuizen heiloo koedijk nieuwe niedorp Naar het Engelsch van MARTIN PORLOCK. De Alkmaarsche Courant TWEEDE BLAD. GOUD GEVONDEN IN RUSLAND. Uit Nijnitaguil (Rusland) wordt door het D. N. B. gemeld: Naar Tass bericht zijn in een dal bij Swerdlofsk op een diepte van zes tot acht meter belangrijke goudaders gevonden. Het goudveld heeft een oppervlakte van veertig vierkante kilometer. DE ENGELSCHE ZWARTE LIJST. Het Britsche ministerie van handel heeft gisteravond een lijst gepubliceerd met de namen van 278 personen en firma's, in ver schillende vreemde landen, die wegens han deldrijven met den vijand als vijand be schouwd zullen worden. Zakenlieden, ree- ders en anderen worden er voor gewaar schuwd met deze menschen en firma's zaken te doen. DE HOUDING VAN LITAUEN. Uit Kaunas werd gister gemeld: Op het Fransche gezantschap is een bespreking gehouden tusschen de gezanten van Frank rijk, Engeland en Polen. De Litausche mi nister van buitenlandsche zaken heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland en Rusland ontvangen. In Li tausche kringen heeft men met voldoening kennis genomen van de neutraliteitsverze- keringen der Russen. Men volgt de ontwik keling met aandacht. De grensgarnizoenen zijn versterkt. De Poolsch-Litausche grens is gesloten. Er mochten geen speciale edities der kranten verschijnen. BULGARIJE WIL NEUTRAAL BLIJVEN. Een officieele verklaring uit Sofia ver meldt, dat Bulgarije strikt neutraal wil blijven. Deze verklaring is in politieke krin gen, in de pers en bij het publiek met groote voldoening ontvangen. ROODE KRUISACTIE. Uit Berlijn wordt gemeld: Een vertegen woordiger van het internationale Roode Kruis is uit Geneve te Berlijn aangekomen. Over eenige dagen zal een commissie van het Roode Kruis naar het oostelijk strijd- tooneel vertrekken. HET VERGAAN VAN DE ALEX VAN OPSTAL. Het ministerie van voorlichting maakt bekend, dat het Belgische stoomschip Alex van Opstal (5969 ton) is gezonken als ge volg van een vijandelijke actie ter hoogte van Shanbles lichtschip bij Weymouth. Het schip is of getorpedeerd of, zooals de gezag voerder gelooft, door de ontploffing van een mijn vergaan. Indien zijn meening gegrond is, moet de mijn zijn gelegd door een vijandeiijken mijnenlegger, daar de Britten nergens in de buurt waar de Alex van Opstal is gezonken, mijnen hebben gelegd. De beide methoden van tot zinken bren ging vormen een schending van het interna tionale recht, daar, indien de oorzaak van het zinken een mijn was, geen kennis was gegeven van de aanwezigheid van een mij nenveld en indien het schip getorpedeerd werd, het 'n schending is van het duikboot protocol, waartoe Duitschland is toegetre den. DE RUSSISCH-JAPANSCHE WAPEN STILSTAND. Uit Tsjoengking wordt gemeld: Hoewel men hier sinds eenigen tijd wist, dat in Moskou onderhandelingen gaande waren tusschen den ambassadeur van Japan en Mo- lotov, heeft het sluiten van den Japansch- Russischen wapenstilstand hier een pijnlij ken indruk gemaakt. Of hiermede de vor men van de Sovjet-Russischen hulp aan China in meer directen zin zullen worden beïnvloed, dient te worden afgewacht. Men wijst er op, dat Rusland hulp aan China bleef verleenen na de onderteekening van den wapenstilstand van Tsjangkoefeng in Augustus 1938. De eerste reactie in Chinee- sche kringen alhier is, dat elke toenadering tusschen de Sovjets en Japan gevolgd moet worden door een meer positieve politiek van de Ver. Staten in het Verre Oosten. DE BREMEN IN MOERMANSK? Uit Zürich wordt gemeld: Volgens een niet bevestigd bericht, zou de Bremen de Noord-Russische haven Moermansk zijn binnengeloopen. DE INDRUK DER RUSSISCHE INTERVENTIE. In Frankrijk. Het binnenvallen van Russische troe pen op Poolsch grondgebied heeft te Pa rijs geen verrassing gewekt. Men wist sinds verscheiden dagen, dat te Moskou mobiliseeringsmaatregelen waren geno men en dat langs de Poolsche grens effec tieven waren bijeen gebracht. Voor het oogenblik is de grensoverschrijding dezer troepen in Frankrijk slechts bekend uit Duitsche berichten. Pas een officieele en directe bevestiging zal in staat stellen de juiste beteekenis dezer gebeurtenissen te begrijpen. Over het algemeen goed ingelichte kringen blijven uiterst gereserveerd. Niets wijst er in feite op, dat, ondanks de geïn teresseerde pogingen der Duitsche propa ganda, het Russisch initiatief in overleg met het rijk is genomen. De Russen be weren, dat hun doel beperkt is en dat zij voornemens zijn in het internationale conflict, ondanks hun militaire actie, neutraal te blijven. Niets bewijst nog, dat het Russisch initiatief het karakter heeft van een in trede in den oorlog van Sovjet-Rusland aan de zijde van Duitschland. Te dien op zichte is het zeer duidelijke verschil, dat bestaat tusschen de interpretaties, welke men te Berlijn en te Moskou aan den oor sprong geeft, karakteristiek. In Italië. Het nieuws der Russische interventie in Polen werd behalve in regeeringskrin- gen pas gister in het begin van den middag bekend door een communiqué van Stefani uit Berlijn, dat door de Itali- aansche radio werd verspreid. Het bericht heeft zichtbaar een zeer diepen indruk gemaakt op de openbare meening. Tot nog toe nemen officieele kringen een volkomen stilzwijgen in acht. Toch geeft men te verstaan, c'.at de geste der Sovjets onvoorziene gevolge zou kun nen hebben. In Engeland. In officieele kringen in Londen aldus de diplomatieke medewerker van Reuter is men van meening, dat de nieuwe toestand, die het gevolg is van den Russi- schen inval in Polen, zeer ernstig moet worden bestudeerd, alvorens de mogelijke consequenties daarvan en de gevolgen voor de toekomst voorzien kunnen wor den. Het is echter duidelijk, dat een nieuwe last is geworpen op de Poolsche strijdkrachten, die reeds zoo moedig strij den tegen een zware overmacht. Het feit, dat een Russischen coup in voorbereiding vas, is in de paar laatste dagen voldoende duidelijk geweest. In Hongarije. In Hongaarsche diplomatieke kringen neemt men een zeer gereserveerde hou ding aan ten aanzien van het binnenruk ken der Russische troepen in Polen. Men legt er slechts den nadruk op, dat dit feit niet verrast heeft. In politieke kringen intusschen wordt de gebeurtenis druk be sproken en men betoogt, dat thans de mo gelijkheid van een gemeenschappelijke Duitsch-Russische grens is geschapen in de nabijheid van Hongaarsch gebied. In tusschen gelooft men niet dat de Hon gaarsche regeering haar houding van af wachten en waarnemen zal wijzigen. In de randstaten. Uit Stockholm wordt gemeld: Het binnenvallen der Russen in Polen heeft de ongerustheid, die sedert verschei dene dagen viel waar te nemen in Est land en Letland, doen toenemen. Aan de grens der randstaten zijn belangrijke troepenconcentraties, voor het meeren- deel gemotoriseerd, gesignaleerd. In Zuid-Slavië. De Russische aanval op Polen heeft, naar Havas uit Belgrado meldt, in Zuid- Slavië consternatie gewekt. Het volk weifelt tusschen de Russische gezindheid, die vooral bij de Servische boeren zeer diep geworteld is, en een diepen afschuw van het Hitlerisme. Intusschen blijft men op het standpunt staan, dat de zaak der democratische landen, die van alle kleine staten is. In Washington. De Russische inval in Polen heeft in officieele kringen beweging, doch geen verrassing gewekt. Men had een Russi sche poging tot het instellen van een Pool- schen bufferstaat, waarbij later misschien Bessarabië betrokken zou worden, om de Sovjet-Unie van den zich uitbreidenden nazi-invloed te isoleeren, verwacht. In zekere welingelichte kringen voorspelde men een mogelijke hernieuwing der oude revolutionnaire campagne door de Sovjet- Unie en zeide men, dat zekere Oost- Europeesche landen met een achterlijk economisch leven en behoeftige boeren, welke landen aanvankelijk bestemd wa ren voor de Duitsche expansie, wellicht meer ontvankelijk voor een Sovjet-voog dij zouden kunnen zijn. In Bulgarije. Het binnenrukken der Sovjets in Polen heeft in Bulgarije een diepen indruk ge maakt. De algemeene opvatting is, dat spoedig een Zwarte-zeepact zal worden gesloten en dat de Sovjet Unie haar gezag zal verster ken in oost en zuidoost Europa op drie punten, welke voor haar van vitaal belang zijn, n.1. de Oostzee, de monding van den Donau en de Dardanellen. OTTO WELS OVERLEDEN. Het socialistisch dagblad „Populaire" meldt, dat de oud-voorzitter van de Duit sche sociaal democratische partij, Otto Wels, te Parijs is overleden. Ongeval. De 84-jarige heer Hooijer, had gister, toen hij per rijwiel onder Hargen op het rijwielpad reed, het ongeluk de macht over zijn stuur kwijt te raken, met het gevolg, dat hij kwam te vallen, een paar ribben brak en spoedig overleed. De heer Hooijer was destijds in Alk maar een bekend fotograaf, die ook van Bergen mooie kieken heeft gemaakt. De door hem gemaakte foto's dienden de eer ste jaren van het vreemdelingenverkeer de V. V. V. als propaganda-materiaal. Ondanks zijn 84 levensjaren, was de heer Hooijer, die een goede gezondheid genoot, nog zeer vitaal en vol belangstel ling voor het natuurschoon van onze streek. Twintig jaar burgemeester. Naar de N.H.Crt. vernam, was het Vrijdag 2(J jaar geleden dat de heer J. Best Nz. als burgemeester dezer gemeente zijn ambt aanvaardde. Aan dit jubileum was vooruit geen ruchtbaarheid gegeven, zoodat het vrij wel in stilte is gepasseerd. Moge het den burgemeester gegeven zijn tot het bereiken van de leeftijdsgrens de gemeente nog en kele jaren in goede gezondheid te besturen. Een aanrijding; chauffeur onder invloed van sterken drank. Zaterdagavond had bij de hoek Breelaan Oudorperweg een aanrijding plaats tus schen een van Alkmaar komende vracht auto, bestuurd door den heer S. uit Heer- hugowaard en een motorrijwiel, komende uit de richting Heerhugowaard. Behalve de bestuurder, een militaire ordonnans, bevond zich op den motor nog een militair als duo passagier. De heer S. die onder invloed van sterken drank verkeerde, reed links van den weg. Een poging van den motorbestuurder om de aanrijding nog te voorkomen, mislukte. Door de botsing die hierop volgde, werd de motor geheel vernield. De motorbestuurder kreeg een verwon ding het rechterbeen, terwijl de duo-rijder ongedeerd bleef. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Brand. Zondagmorgen omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in de Stationstraat. Zeer waarschijnlijk aangestoken door kin deren, brandde de hooiklamp van den heer E. Reinders. Omwonenden, dit ziende, meldden direct de brandweer van War- menhuizen en enkele minuten later was de motorspuit aanwezig. Zij die toen spoe dig water verwachtten, kwamen bedro gen uit. Het duurde wel minstens 20 minu ten voordat water te voorschijn kwam. De oorzaak hiervan moest gevonden worden in het feit dat de benzine-toevoer verstopt was. Dit was de oorzaak, dat de brand niet 22) In de vroege morgenuren van den 9den Juni echter werd in Mayfair, voor den in gang van Clarendon Passage, het lijk van den agent Henry Beecham gevonden. De pers had, zooals wij weten, veel aandacht aan dit sensationeele geval besteed. Niet alleen was er een agent tijdens het uitoefenen van zijn functie vermoord, doch de dader bleek een wijd en zijd bekende en zeer populaire per soonlijkheid te zijn, namelijk niemand min der dan sir Christopher Llewellyn De'ath Vayle, vierde baronet Op den avond van den lOden Juni evenwel, werd door Scot- land Yard een officieel communiqué gepu bliceerd, dat hier op neerkwam, dat na nieuwe getuigenverklaringen de beschul diging van moord tegen sir Christopher Vayle ingetrokken was en dat deze nu we gens aanranding van de politie, waarvoor hij nog zou moeten terechtstaan, in verze kerde bewaring gehouden werd. De dagvaarding werd voorgelezen één lange, nergens onderbroken dreun, waar van Jane zich niet de moeite getroostte ook maar een enkel woord op te vangen. Na een oogenblik pauze begon het onge articuleerde gemompel opnieuw, doch dit keer duurde het slechts kort. In antwoord hierop zei Christopher Vayle met een vaste stem: „Ik beken". Malpas keek neer op den man in de ver- dachtenbank met een kwiek knikje van zijn hoofd, dat hem iets van een vogeltje deed weghebben. „Een verdediger?" „Nee", zei Christopher Vayle. Malpas trok zijn wenkbrauwen op en sperde zijn kleine, bruine oogjes zoo wijd mogelijk open. „Waarom niet?" „Ik heb de mij ten laste gelegde feiten bekend. Ik achtte het dus niet noodig mij te laten verdedigen". „H'm!" gromde Malpas. De getuigen werden nu opgeroepen. De eerste, agent van politie Patrick Dorney van de X. L. Divisie, verklaarde, dat op den vroegen morgen van den 9den Juni om ongeveer kwart over twee een man op hem toegekomen was, namelijk dezelfde man, die thans in de bank der verdachten zat. Verdachte had toen allerlei onzinnige din gen gezegd. Agent Patrick Dorney had hem toen verzocht door te loopen. Dit was alles wat agent Dorney zich nog kon herinneren tot hij eenige minuten later weer tot be wustzijn kwam met een kaak, die zoo pijnlijk was, dat hij eerst bang was, dat die gebroken was en merkte dat zijn helm gestolen was. Op een vraag van den ma gistraat verklaarde agent Dorney, dat van al den onzin, dien verdachte uitgekraamd had, hij zich nog positief herinnerde, dat verdachte ook over helmen gesproken had. Verdachte had zooiets gezegd, dat hij die noodig had voor drinkbekers of iets derge lijks. „Was hij beschonken?" snauwde Malpas. Agent Patick Dorney aarzelde. „Was hij beschonken?" „Oogenschijnlijk niet'", anwoordde agent Dorney en mocht toen weer gaan zitten. „Getuige Nicholas Revel!" De heer Nicholas Revel, smaakvol en koel gekleed in een allerlichtst grijs cos- tuum en allerfrischt blauw overhemd, zat daar zoo correct en rustig in de bank der getuigen, dat het net was, of hij de tempe ratuur in de zaal eenige graden deed zak ken wat op zichzelf reeds een weldaad was. In antwoord op de hem gestelde vragen gaf de heer Revel een adres in Knights- bridge op, beaamde financieel onafhanke lijk te zijn en verklaarde, dat hij op den nacht van den 8en Juni een partijtje ten huize van een zyner vrienden bijgewoond had, namelijk in Clarges Street. Om half drie den volgenden morgen was hij daar weggegaan en had een taxi genomen. In Fothergill Street, recht tegenover den ingang van Clarendon Passage, doch aan den anderen kant van de straat, had de chauffeur moeten stoppen om zijn motor na te kijken. Meneer Revel, die uit het raampje van de taxi keek, had toen opge merkt hoe een man, dien hij als den be klaagde identificeerde, uit Clarendon Pas sage kwam, rechts afsloeg en vervolgens vlug wegliep. De ongewoon forsche ver Minister van Boeijen sluit in het gebouw der Tweede Kamer de zitting der Staten-Generaal. beperkt bleef tot de hooiklamp, doch ook kort daarna de dichtbijzijnde steenen schuur aangetast werd, en zoodanig be dreigd werd, dat deze ook niet meer te houden was. Het was te voorzien, dat, in dien deze schuur een prooi der vlammen werd, de groote boerderij van den heer P. Mosch Dz. aan een groot gevaar zou bloot staan. Onderwijl werd met emmers water nog zooveel mogelijk het gevaar gekeerd en gelukkig kon op het laatste nippertje de brandweer van Warmenhuizen in actie komen. Toen was spoedig het grootste ge vaar geweken. Inmiddels had de burge meester uit voorzorg de brandweer van Alkmaar gewaarschuwd, die zeer spoedig ter plaatse aankwam. Deze heeft nog aan het nablusschen medegewerkt. Verzekering dekt de door den brand aan gerichte schade. Schoollokaal afgestaan. In de vergadering van B. en W. is nu de herv. evang. gemeentevereeniging haar gebouw voor nood-hospitaal moest afstaan en daarmede ook het aangrenzend vereeni- gings-lokaal, door het college aan haar verzoek tegemoet gekomen door het gratis afstaan van een lokaal van de O. L.-school. Bouw voor rekening van de gemeente. De gunning van het bouwen van een woonhuis door B. en W. aan den aanenmer Glorie te Limmen is door dezen wegens de veranderde tijdsomstandigheden tus schen inschrijving op 28 Aug. en gunning op 13 Sept. niet geaccepteerd. Thans is het werk opgedragen aan de aan nemers Wester uit Koedijk en de Geus uit Broek op Langendijk, die het wel accep teerden voor een bedrag van 2691. Aanwijzing distributie-aangeleren heden. Door den burgemeester is aangewezen voor uitvoering van de distributie-aangele. genheden in deze gemeente de heer J. Hek der, werkzaam ter gemeente-secretarie. DE HAAGSCHE JUWEELEN DIEFSTALLEN. Tegen de twee helers van de by de Haagsche juweelen-diefstallen buitgemaak te kostbaarheden, J. D. en zijn ouden vader M. D. werd Zaterdag resp. 4 en twee jaar gevangenisstraf geëischt. TEGEN ROST VAN TONNINGEN EEN WEEK GEEISCHT. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft hedenmorgen in hooger beroep de straf zaak behandeld tegen het Tweede Kamer lid M. M. Rost van Tonningen, die zich te verantwoorden had voor het feit, dat ij' in een openbare vergadering van de N.S. B. opzettelijk in beleedigenden vorm zin had uitgelaten over den centralen raad van beroep, voor welk instiüut toenmaals aan hangig was de zaak van de marechaussee uit Oss. Hedenmorgen heeft de advocaat-generaal, mr. W. Massink, zeven dagen gevangenis straf geëischt. Uitspraak over veertien dagen. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. De Fransche kruiser-mijnenlegger „Pluton", waarop een vreeselijke ontploffing plaats ha.1. Het 4773 ton metende schip werd in 1929 gebouwd. De bemanning ^es'a? "mi 397 koppen. Het schip is uitgerust met 4 kanonnen van 13.8 c.m. en 4 van 7.5 schijning van beklaagde had zijn aandacht getrokken, alsmede het feit, dat hij in avondkleeding, doch zonder hoed of over jas was. Niet weinig verbaasd had hij ook gezien, dat beklaagde twee politiehelmen bij zich had. Even later, juist voordat de taxi weer doorreed, had de heer Revel een politieagent zonder helm uit Clarendon Pasage zien komen. Hij liep eenigszins on zeker en keek links en rechts Fothergill Street af. Meneer Revel had nog een oogen blik in tweestrijd gestaan, om den agent te vragen, of hij ook misschien hulp noodig had. Daar evenwel de agent, die de taxi beslist gezien moest hebben, niet om assis tentie verzocht had, was het dus logisoh te veronderstellen, dat hij die dan ook niet noodig had. De chauffeur, die inmiddels met zijn gemorrel aan den motor klaar was gekomen, was toen weer ingestapt en ver der gereden. De heer Revel daalde van de getuigen bank af en stapte toen doodbedaard naar een van de stoelen, welke in een rij achter de perstafel stonden. De volgende getuige was Joseph Palmer, eigenaar en bestuurder van huurauto GH 4838 (rijbewijs Nr. BK 41872). Joseph Pal mer bevestigde met een schat van bijzon derheden en met humor de verklaringen van den heer, die op den morgen van den 9den Juni zijn „vrachtje" geweest was en mocht, toen hij aan het einde van zijn ver haal gekomen was meteen de rechtzaal verlaten. Malpas leunde met de armen over elkaar geslagen op zijn tafel en keek den man in de verdachtenbank vlak in het 8ez'cJ^' „Noe iets te zeggen?" vroeg met „Ja", antwoordde Christopher y een vaste, volmaakt beheerschte s echter toonloos en vlak klonk. „En dat isgaf „De eerste getuige had het mis. ^g. min of meer te kennen, dat i uonken. schonken was. Welnu, ik was dronken Ik was ongeveer tien dagen la g cX. geweest. Ik zeg dit niet bU verklarinS cuus. Het is alleen maar als cc een bedoeld. Ik veronderstel, dat nei verzwarende omstandigheid is „H'm!" gromde Malpas. stilte- j gehad!". zei „Meer geluk dan verstand 8 Malpas. .u-r Vayle- „Ja", antwoordde Christop v0l- weet wat u bedoelt, doch i van Bee* le, dat ik de indirecte oorza siagnieC cham's dood ben. Als ik e gegeven had, zou hij nie, ,"'Lne die l1®.. Hij zweeg een oogênbhk. dat met angstige oogen gades kurkdrog met de punt van zijn tong lippen bevochtigde. IUC6- „Als ik hem dien slag v. met had", zei Christopher nog krachtiger stem, die thans een beetjei vaais^J daareven klonk, „zou hu te ver lijk in staat geweest zyn verm gen tegen den man, d jannen Wulk had hij I teeren. Als hem dat g -j, '(Wordt vervol toegebra

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8