DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uitbreiding van de actie aan het Westelijk front. Hevig artillerievuur tusschen Lauterbach en Bazel. Een zeegevecht aan de Noorsche kust? Friedrichshafen gebombardeerd. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 227 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 26 September 1939 Ioofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang De strijd aan het westelijk front. De strijd in Polen. Spoorbrug in de lucht gevlogen. Het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk. De Silesia door Duitsche duikboot getorpedeerd. De strijd in het Verre Oosten. D« algemeen© toestand. ALKMAARSCHE COURANT De strijd aan het Westfront heeft zich thans naar het Zuiden uitgebreid tot de Zwitsersche grens en tusschen Lauterbach (bjj Karlsruhe) en Bazel wordt de Siegfriedlinie door zwaar geschut van de Fransche troepen gebombar deerd. Ter hoogte van Bergen in Noorwegen schijnt tusschen Landro en Turoy gister een zeeslag te zyn geleverd. Men heeft althans vanaf de kust bui- tenlandsche oorlogsschepen waargenomen hoewel zij te ver weg waren om de nationaliteit daarvan te herkennen. Van Engelsche zijde wordt ontkend dat Britsche oorlogsschepen in deze wateren in actie zijn geweest. Volgens Zwitsersche berichten, later gedeeltelijk door het Duitsche Nieuws bureau bevestigd, hebben Fransche vliegtuigen een aanval gedaan op de Zeppelinfabrieken in de omgeving van Friedrichtshafen waarbij belang rijke deelen der fabrieken getroffen zouden zijn. Volgens Fransche berichten van het Westelijk front zou bij luchtgevechten gebleken zijn, dat het Fransche vliegmateriaal zeker zoo goed is als het Duitsche en de Fransche bommenwerpers in snelheid niet onderdoen voor de Duitsche jagers. Luchtgevechten boven de Duitsche linies. Uit Parijs wordt door Havas gemeld: Dê luchtgevechten welke Zondagmiddag lèrden geleverd boven de Duitsche linies aan hét Westelijk front werden geken- aerkt door successen van de Fransche luchtmacht. De hemel was helder, met eenige lichte wolkjes. Het najaarszonnetje gaf het terrein relief. Verkenningsvlieg tuigen waren opgestegen. Zij vlogen boven de Duitscne linies, beschermd door jagers. Volgens welingelichte militaire kringen ie Parijs hebben ook bommenwerpers aan deze operaties deelgenomen. Zoodra de aanwezigheid der Fransche vliegtuigen in de lucht werd gesignaleerd, stegen ook Duitsche jachtvliegtuigen op, waarbij het tot een treffen kwam. Boven de Duitsche linies werden eenige luchtgevechten ge leverd. Deze gevechten hebben in staat i«teld de kwaliteiten van snelheid en kracht te be wijzen niet alleen van de Fransche jagers, doch ook van de bommen werpers, die de snelheid van de Duitsche jachtvliegtuigen wisten te bereiken. De verliezen. Ten aanzien van de verliezen aan beide zijden verklaarde men in welingelichte militaire kringen dat de Duitsche verlie zen minstens gelijk zijn aan die van de ranschen. Daar het gevecht werd geleverd oven de Duitsche linies weigert het ransche opperbevel, overeenkomstig zijn Pvattmg slechts mededeelingen te doen ver binnende Fransche linies neergehaal- e vijandelijke toestellen, aantallen te noemen. t J^en §eeft slechts te kennen, dat men in 'feilen duidelijk vijandelijke toe- te« n heeft zien omlaag schieten en ach- zekpr jVellinies zien verdwijnen. In dan aiK*ere gevallen bestaan er meer nietig?r?oe<iens' dat de vliegtuigen ver van v ajn' met bet °°g °P waarnemingen waan0ranSClle vliegers- Men heeft brand zinetrÜü°men en ontPÏoffingen van ben- vallen s geoord. Doch ook voor die ge- cijfers ^ransche opperbevel geen De Franschen hebben het initiatief genomen. Iool7 Week van betrekkelijke werk- hebben bericht Reuter uit Parijs, genomen nschen het initiatief weer ste operaf Westelijk front. De laat- sterkinE h165 den tot gevolg een ver- eenige ?rJ~[ P°sities en het bezetten van 'te levert- observatiepunten, ondanks i Duitsch* reacties, verdere teDC>€rs onthouden zich thans van 101 artiiiPrf„naanv.atlen ®n bepalen zich °°sten van 7Uur tn het gebied ten zuid- GisterhiWeibrücken. de eerste Pren,-Z^cb naar 8em€ld wordt, lan het fron? tge operaties voorgedaan fezel en Wp, tusschen Straatsburg en €vige kannninj vorm van langdurige, r ov« den Rijn kmies hebben ec. ten boven de strijdende wezen van 5® alleen de superioriteit Qe Fransche gevechtstoestel Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten werd de stelselmatige be weging naar de demarcatielijn voortgezet. Slechts ten oosten van den benedenloop van de San is het nog tot korte gevechten gekomen met uiteengeslagen deelen van vijandelijke strijdkrachten, waarbij door een pantserdivisie tweeduizend gevange- alle bemoeiingen ,niet gelukt is den Pool- nen werden gemaakt. Nadat het, ondanks schen commandant te overtuigen van de gruwelijkheid en nutteloosheid van een tegenstand te Warschau, werd gisteren begonnen met de gevechtshandelingen tegen de stad. Bij een plotselingen aanval werd het fort Mokotowski en vervolgens een gedeelte van de voorstad Mokotow genomen. Het Russische legerbericht. In het Russische legerbericht wordt ge zegd: „Gedurende den 25sten Sept. hebben de troepen van het roode leger bij den voortgezetten opmarsch naar de demarcatie lijn de steden Soewalki en Goniondz bezet en de lijn Soewalki-Goniondz-Soerazh-Janof (30 K.M. ten N.W. van Brest-Litowsk) Opa- lin-Doebenka (beiden aan den boeg gele gen) Komarof-Lavrikof-Podgaitsjiki-Oenia- tigo-Rybnik (40 K.M. ten Westen van Stryi) Koziowa (50 K.M. ten Z.W. van Stryi) be reikt. De actie tot zuivering van W. Wit- Rusland en de W. Oekraine van de over blijfselen der Poolsche troepen wordt voort gezet". In den afgeloopen nacht is de pont de La Posterie, aan den spoorlijn van Brussel naar Aarlen in de lucht gevlogen. Deze brug ligt tusschen de stations Aarlen en Stokkem. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Drie of vier minuten voor de ontploffing was de sneltrein van Brussel naar Aarlen gepasseerd. De wrakstukken van de brug zijn neerge komen op den weg van Aarlen naar Neuf- chateau, met het gevolg, dat de weg ver sperd is. Een niet ver van de plaats van de ontploffing gelegen huis werd verwoest. Het huis maakt den indruk alsof het door een aardbeving geteisterd is. Alleen de schildwacht die ter plaatse ge posteerd stond, werd licht gewond. De gou verneur van de provincie en de militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. Een ooggetuige seint uit „ergens in Frankrijk" het volgende: Het hoofdkwartier wordt bewaakt door luchtafweergeschut, dat in het landschap is verborgen rondom een oud Fransch kasteel. Tot dusverre is er nog geen alarm geweest, maar de kanonniers staan voort durend op wacht. De Britsche troepen zijn onopvallend ondergebracht in dorpjes, boerderijen en kasteelen. Zij zijn zoo goed verdeeld, dat geen ongebruikelijke con centratie van soldaten opgemerkt kan wor den. Een Britsche generaal zeide: „Voor het oogenblik is het volkomen rustig aan het Britsche front en wij moeten niet vooruitloopen op de toekomst." len, maar hebben ook getoond, dat de Fransche bombardementsvliegtuigen te snel zijn vooi de Duitsche gevechtsvlieg tuigen. Fransche waarnemers zagen ver scheidene Duitsche toestellen naar bene den storten. De strijd bij Saarbrückèn. Uit Rome meldt Havas: De Italiaansche journalisten bij het Duitsche hoofdkwar tier berichten over de activiteit van de Fransche luchtmacht bij Saarbrückèn, dat de Fransche vliegers zeer dapper zijn. De „Tribun a" schrijft, dat de Fransche luchtmacht een belangrijke rol heeft ge speeld in de artillerie-operaties bij Saar brückèn. De lichte vliegtuigen vlogen voortdurend boven de Duitsche stellingen en hebben veel bijgedragen tot de juist heid van het vuur. Tijdens de tientallen luchtgevechten bleek voortdurend, dat de Fransche vliegers meer initiatief toonden en in hetacrobatisch vliegen iets betêr waren. Verder wordt medegedeeld, dat de zware Fransche 'arfillërie de achterwaarts gelegen stellingen van de-Duitschers onder vuur heeft genomen, en dikwijls ravitaillee- ringsconvooien trof. Het Fransche oorlogscommuniqué. Het Fransche oorlogscommuniqué van gisteravond luidt als volgt Bedrijvigheid van onze vooruitgescho ven infanterie-elementen ten oosten van de Saar. Krachtig optreden der vijande lijke artillerie in hetzelfde gebied. Tijdens luchtgevechten, die geleverd werden aan het front in den loop van 24 September, hebben onze jachtpatrouilles tweemaal den strijd aangebonden met vijandelijke lucht strijdkrachten, die in grooter aantal wa ren. Verscheidene Duitsche jachttoestel- len werden neergehaald, twee kwamen op ons gebied neer. Het Fransche communiqué over de operaties op 25 September maakt melding van luchtgevechten op 24 September, waaromtrent het Duitsche oorlogscommu niqué onjuiste bijzonderheden geeft door te vermelden, dat acht Fransche toestellen in den loop van gisteren werden neerge schoten. In werkelijkheid omvatten de Fransche verliezen op dien dag twee ma chines. Bovendien kon een der twee pilo ten met een valscherm dalen en zich bij zijn troep voegen. De bestuurders van twee op Fransch gebied gevallen Duitsche toestellen werden gevangen genomen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldt: In het Westen artillerievuur en geringe activiteit der verkenningstroepen. Fransche vliegtuigen hebben naar op ondubbel zinnige wijze werd vastgesteld boven Belgisch gebied gevlogen. In luchtgevech ten werden vyf Fransche vliegtuigen en twee kabelballons neergeschoten. Door luchtdoelartillerie werd een Fransch vliegtuig omlaag geschoten. Het legerbericht van hedenochtend luidt: De vijandelijke artillerie zet ten zuid oosten van Zweibrücken haar activiteit hardnekkig voort. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen verscheidene gevechten ge leverd met Duitsche jachtvliegtuigen. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat het Zweedsche vrachtschip Silesia door een Duitsche duikboot is getorpedeerd en op 45 mijl ten Z.W. van de Noorsche kust is gezonken. Nader wordt uit Londen gemeld: De tot zinken gebrachte Zweedsche vrachtboot Silesia is het vierde neutrale slachtoffer der laatste paar dagen van Duitsche duikbooten. Het bericht van het tot zinken brengen van dit schip heeft, naar Reuter verneemt, in de Noorsche landen een diepen indruk gemaakt. Deensche bladen ruimen aan dit feit veel plaats in en oefenen veel critiek, terwijl in Zweden speciale maatregelen worden geno men om de dreigingen der Duitsche duik booten tegen te gaan. Ten einde de Oostzee te vermijden, zijn de exporteurs van Pulp van plan, hun zendingen over land naar Noorsche havens te sturen, hetgeen extra kosten van meer dan 20 procent zou mede brengen. Het tot zinken brengen van neutrale sche pen, welke ladingen pulp vervoeren, wordt beschouwd als een ernstige bedreiging voor de industrie, welke meer dan 40 procent van den Zweedschen uitvoer uitmaakt. Het Chineesche telegraafagentschap meldt uit Tsjoenking: Den geheelen dag is fel ge streden aan het front in Noord-Hoenan tus schen de rivier Hsingtsjiang en den O. oever van de Hsiangkiang. Met herhaalde aanvallen te water en in de lucht trachten de Japanneezen op te dringen in de rich ting van de hoofdstad van Hoenan, Tsjang- sja. Vruchteloos waren de ontschepingspogin gen der Japannezen in het W. van het meer Toengting. De Chineesche troepen, die er in geslaagd zijn de Hsintsjiang over te steken achtervolgen de Japanneezen op den ande ren oever. Het Japansche offensief tegen Tsjangsja. Japansche landingstroepen aldus het com muniqué van de Japansche vloot in de Chi neesche wateren, hebben een deel van Loeisjisjan aan den O. oever van het Toeng- tingmeer bezet. De luchtmacht heeft de vijandelijke stellingen bij Jingten gebom bardeerd. Japansche voorhoedetroepen hebben den N. oever van De Mi bereikt en een krachtig offensief tegen de Chineesche stellingen op 11 K.M. ten O. van den spoorweg Kanton Hankau ingezet. Andere afdeelingen trok ken over De Mi en vorderen voortdurend in de richting van Tsjangsja. Zie vervolg Buitenland pag. 4, 2e blad. Roemenië in het hoekje waar de slagen vallen. Dat de Europeesche verhoudingen zich snel kunnen wijzigen is niet alleen door het nonagressiepact tusschen Rusland en Duitschland bewezèn. Het is ook te constateeren in de haast, welke de Turksche minister van buiten- landsche zaken en met hem die van eenige kleinere staten uit Oost-Europa demonstreeren om vriendschappelijke be zoeken bü vadertje Stalin in Moskou te gaan afleggen. Turkije is nog maar kort geleden een der voornaamste staten geweest waarop Engeland en Frankrijk voor hun zooge naamde omsingelingspolitiek hadden ge rekend en wanneer Rusland niet zoo lang getraineerd had, waren er ongetwijfeld nog veel verder gaande overeenkomsten door de democratische staten gesloten met Turkije, dat door zijn positie bij de Mid- dellandsche en Zwarte zee aan de Britsche oorlogsschepen onschatbare diensten had kunnen bewijzen. Niet dat Turkije de demoncratieën thans den rug toegekeerd heeft, maar men schijnt daar de laatste dagen toch meer dan ooit tot de conclusie te zijn gekomen, dat de koers van het Turksche staats- scheepje eenige graden, in de richting van Moskou gewijzigd zal moeten worden. Het feit dat Engeland in militair opzicht Polen in de kritieke dagen vrij wel aan zijn lot heeft overgelaten en daarnaast de omstandigheid, dat het Duitsche leger het Poolsche gebied in een minimum van tijd heeft veroverd en dat Duitschland zich ia alle opzichten de dienstwillige dienaar van Rusland heeft getoond, schijnt in diverse Oost-Europee- sche laten zijn uitwerking niet gemist te hebben. Thans brengt de Turksche minister naar hij zelf verklaart aan de Sovjet- Unie de hartelijkste en vriendschappelijk- ste groeten van het Turksche volk over en spreekt hij over het reiken van een vriendschapshand welke even hartelijk blyft als te voren. En verder wordt be toogd, dat hij de neutrale houding van Turkije nog eens komt bespreken en het daarbij speciaal zal hebben over de bijzondere belangen van de Sovjet-Unie in de Zwarte zee en aan de zee-engten. Voor Roemenië is de toestand na den val van Polen, waarmee het een overeen komst van hulpverleening had in geval van een Russischen aanval, nog veel moei lijker geworden. Van die hulpverleening is ir. de practijk niets terecht gekomen maar het pact op zich zelf is natuurlijk al iets waarover Roemenië, nu het den Russischen beer ook aan zijn Noordelijke grenzen hoort brom men, leelijk in zijn maag zit. Er is dan ook reeds gemeld, dat de Turk sche minister van Roemeensche zijde het verzoek gekregen zou hebben, als hij toch naar Moskou ging, daar te willen bevesti gen, dat Roemenië in het Europegsche con flict een strikte neutraliteit in acht zal nemen. Dat Roemenië er op het oogenblik niet aan denkt om de Goden 'n Oost-Europa te tarten kan duidelijk worden als men het op deze pagina gepubliceerde kaartje be kijkt. Roemenië heeft verleden jaar de grens met het bevriende Tsjecho-Slowakije ver loren en heeft na de verdeeling van Polen Rusland, als zijn voornaamsten buurstaat gekregen. En wanneer de Russische beer thans de gelegenheid schoon zag om belangrijke stukken van Polen bij zijn gebied te voe gen, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij ook van den lappedeken van na- tionaliteien in Roemenië nog wel een stukje wil hebben, namelijk Bessarabië dat vóór den wereldoorlog Russisch ge bied was, misschien zelfs de Boekowina, die Roemenië in 1919 van Oostenrijk heeft gekregen. De Bulgaren wachten in het Zuiden hun kans of om de Dobroedsja te heroveren die van 1916 tot 1920 door Bulgaren en Duitschers bezet was. De Hongaren aan den anderen kant kijken begeerig naar Zevenburgen, dat voor 1919 tot Oosten- rijk-Hongarije behoorde. En het na den val van Tsjecho-Slowakije juist door de Hongaren herkregen Roethenië is een kruitvaatje dat uiterst gevoelig is voor in ternationale vonken. Bedenkt men daarbij dat thans door de Russische actie de eenige spoorwegverbin ding van Roemenië naar het Noorden de eenige directe verbinding met Berlijn die van groot belang was voor den weder- zijdschen goederenhandel onder Rus sische controle is gekomen, dan is het vol komen duidelijk dat Roemenië op het oogenblik in een zeer precaire positie ver keert. En dat men daar dus allerminst gesteld is op terreurdaden van de zoogenaamde IJzeren Garde, welke de pogingen tot het handhaven van een strikte neutraliteit op gevaarlijke wijze kunnen ondermijnen, Van het Westelijk front komen berichten over uitbreiding van het aanvalsfront van Lauterbach tot de Zwitsersche grens. Fransche vliegtuigen hebben bommen op Zeppelinfabrieken bjj Friedrichtshafen ge worpen en van de Noorsche kust wordt kanongebulder uit zee gemeld zonder dat men tot dusver weet welke oorlogsschepen daar slaags zjjn geweest.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1