DAGBLAD VQOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. Warschau heeft zich aan de belegeraars overgegeven. Sir John Simon heeft in het Lagerhuis de oorlogsbegrooting ingediend. Wat is er op de Noordzee gebeurd? Druk bezoek aan Moskou. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 28 September 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Simon dient de Engelsche begrooting in. Warschau heeft zich over gegeven. Sovjet-Russisch schip ge torpedeerd. De strijd in het Westen. Saarbrücken geheel ontruimd. Zweibrücken bedreigd. Het Fransche legerbericht. De ontsnapte Poolsche duikboot. De algemeene toestand. De raadselen van het Oosten. COURANT. Nadat de commandant van Warschau in zyn laatste communiqué had mede gedeeld, dat de toestand van de burgerbevolking wanhopig was en de schade ontzaglijk, dat water ontbrak, dat er gevaar voor epidemieën was, dat alle historische monumenten in puin lagen, dat negen ziekenhuizen vernield waren en vele gewonden zonder hulp moesten blijven, heeft Warschau zich aan de belegeraars overgegeven. In het Lagerhuis heeft de Engelsche minister van financiën de eerste oor logsbegrooting ingediend waarbij o.a. werd aangekondigd, dat de inkom stenbelasting meer dan een derde van het inkomen zal bedragen en voor de groote inkomens zelfs 85 terwijl ook de indirecte lasten een belangrijke verhooging ondergaan. Over het gevecht op de Noordzee tusschen Britsche oorlogsschepen en Duitsche fliegtuigen loopen de berichten over den uitslag van Duitsche en Britsche zijde zoozeer uiteen, dat niemand met zekerheid weet wat het resultaat is geweest. Diverse ministers van buitenlandsche zaken houden besprekingen in Moskou waar thans ook Von Ribbentrop een langdurige conferentie gehad heeft. Sir John'Simon heeft gister in het Lager huis de eerste oorlogsbegrooting ingediend, waarbij hij aankondigde, dat leeningen voor dé landsverdediging op groote schaal zullen worden uitgeschreven. Het is duidelijk, zoo zeide hij, dat het onmogelijk is ai onze oor logsuitgaven te dekken met belastingen. De tijd is echter nog niet gekomen om een na tionale leening uit te schrijven. Wanneer de tijd daartoe gekomen is, zullen nieuwe lee ningen van verschillend type worden uit geschreven. Voortgaande deelde Simon mede, dat hij niet kon garandeeren dat het crediet van 500 mililoen pond, dat ingewilligd is, vol doende zou zijn om alle behoeften te dek ken tot 31 Maart 1940. Ernstige opofferin gen en zware aanvullende eischen zijn nood zakelijk. De plannen moeten worden geba seerd op een oorlog van drie jaren. De inkomstenbelasting wordt verhoogd tot 7/6 over een vol jaar met een standaard voet van 7 shilling voor het loopende jaar. De belasting op nalatenschappen wordt terstond verhoogd met 10 tot 20 pCt. Alle astingen °P alcoholische dranken worden niet ingang van heden verhoogd. Ook indi- ec e belastingen worden verhoogd zoo op 'er, whisky, tabak, suiker, geïmporteerde en. Op oorlogswinsten zal een belasting worden geheven van 60 pCt. John Simon d°ch is^jej11,8'op het kapitaal is in studie, log. 1 voerbaar gedurende den oo> n°g verklaarri°0t«®srei^e heeft Simon o.m. •najaar st,=J zullen in dit begroo- VaD bijna nnn AeSenover totale uitgaven ?orsPronkeliik 0,000 P°nd sterling. De estaande bel. ,6raamde inkomsten uit de ?°nd en tot ,ngen bedroegen 942.000.000 °8 Waren er ,u^breken van den oor- zou binnf.r,i?nWOzingen' dat dit bedrag De schatkf t nn schaa] =k 23gel? noodig hebben op ri°or die uitanK °g niet is voorgekomen, v; °0rlogsperinrire behoefte gedurende e bijdraop m°et belasting een mi- ge leveren. Uiteraard moeten de belastingen aangevuld worden door de- fensieleeningen op groote schaal. Het zou de plicht zijn van den particulieren burger om zoo veel mogelijk tot die leeningen bij te dragen. Behalve door belastingen en lee ningen kan de oorlog alleen worden gefi nancierd door methoden die in wezen infla tie vormen en dat is een koers dien wij met alle tot onze beschikking staande middelen moeten trachten te vermijden. Simon deed een beroep op alle burgers en instellingen om zich te onthouden van onnoodige kapitaal-uitgaven. Ook moet een vermindering intreden in de burgerlijke eischen aan de industrie. Er bestaat een noodzaak om de voedselproductie uit eigen bodem te verhoogen en wij moeten even eens gedurende den geheelen oorlog onze energie tot het uiterste inspannen om onzen exporthandel te bevorderen. De regeering is voornemens alles te doen wat zij kan om de handelslieden in staat te stellen export opdrachten uit te voeren. Ook deed Simon een beroep op de belas tingbetalers om de verschuldigde belastin gen zoo vlug mogelijk te voldoen. Sprekende over den ernst van de finan- cieele en industrieele problemen, zeide Si mon: „Wij moeten er echter aan denken, dat hoe ernstig ook ons probleem is, het financieele probleem, waartegenover Duitschland geplaatst is, is oneindig grooter. Wanneer de prijs voor de overwinning hoog is dan is hij toch waard betaald te worden, want het is de prijs voor de vrijheid en voor alles wat het leven levenswaard maakt voor Europa en de rest van de wereld. Resoluties aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming nam het Lagerhuis achtereenvolens de resoluties aan waarin een extra-heffing werd ge plaatst op bier, spirutaliën, wijnen, tabak en suiker, evenals de verhooging van de inkomstenbelasting. De indruk van de begrooting. De drastische begrooting heeft een gewel digen indruk gemaakt en wordt beschouwd als het beste bewijs van de vastberadenheid des lands om de hoogste oorlogsinspanning ten uitvoer te leggen. De begrooting als ge heel aldus de city-redacteur van Reuter-, vertegenwoordigt den zwaarsten last, die ooit door eenige vrije natie op zich is ge nomen. De begrooting stelt voor ongeveer 51 pCt. van de uitgaven uit belastingen te dekken, hetgeen ongeveer het dubbele is van de verhouding uit den wereldoorlog. Het kernpunt van Simons verklaring is, dat andere financiering dan door belas ting of leeningen tot inflatie moet leiden, welke Engeland met inspanning van alle krachten wil vermijden. Ofschoon Simon er naar gestreefd heeft de gestrengheid der begrooting in de aanvankelijke stadia te verzachten, is toch zijn hoofdzakelijke doel om den laatsten cent te persen uit het weerstandsvermogen van het land gedu rende een oorlog van drie jaar of langer wanneer dat noodig mocht zijn. De debatten. Attlee verklaarde, dat de verhooging der inkomstenbelasting in orde was. Voor den oorlog zal betaald moeten worden door de inspanning van de mannen en vrouwen in dit land in den huidigen tijd. Men kan de betalirtg niet uitstellen en door leeningen op rekening zetten van de toekomstige generatie. Op eenige punten echter oefende spr. critiek uit, o.m. ten aanzien van de veranderingen in den kin deraftrek en de heffing van suiker. Wan neer de oorlog voortgaat, aldus Attlee, zult gij veel meer moeten streven naar de gelijkheid der vermogens. Sinclair sprak over financieele lasten van bijna onberekenbaar gewicht, die op genomen zullen worden. De structuur der begrooting verdient steun. Spr. stelde voor critiek op sommige punten uit te stellen, tot Simons verkla ring was bestudeerd zooals zij verdient. Intusschen stelde spr. voor een commissie te benoemen voor de nationale uitgaven. Een opmerkelijke eigenaardigheid van de handelwijze van het Lagerhuis van gistermiddag was, dat binnen 100 minu ten na Simons rede het Huis met alge- meene stemmen goedkeuring had gehecht aan de resoluties en daarmede onmiddel lijke legislatieve kracht had gegeven aan de belastingvoorstellen, ofschoon de alge- meene debatten nog volgen en vandaag worden voortgezet. Een deel der Japansche troepen, die aan den Oostelijken oever van het Toenking- me^r waren geland, zou den Noordelijken oever van de rivier de Mi hebben bereikt. Een ander deel zou reeds een belangrijk punt van den Zuidelijken oever hebben bezet. Van twee kanten rukken de Japan ners op naar Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, dat Warschau zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. Het overgeven van de stad zal ver moedelijk op 29 September geschieden. „Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat volgens een officieel communiqué van het Duitsche legercommando Warschau on voorwaardelijk heeft gecapituleerd". Het Duitsche bureau voegt daaraan toe, dat de stad waarschijnlijk Vrijdag zal worden over gegeven. Uit Moskou werd gister gemeld: Van daag te zes uur in den avond is het Sovjet-Russische schip „Metallist" door een onbekende duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht in de nabijheid van de Narva-baai. Het schip meet 4000 ton, de beman ning bestond uit 24 man, Sovjet- patrouilleschepen hebben negentien op varenden opgepikt, de vijf overigen worden vermist. Uit Luxemburg werd gemeld: Sedert gistel-middag vier uur wordt een hevig artilleriegevecht geleverd aan dc overzijde var de Moezel in het gebied van Perl en Mersch. Men meldt uit Parijs: De Duitschers hebben Saarbrücken geheel geëvacueerd. De Franschen bedreigen ernstig Zwei brücken, dat onder voortdurend artillerie vuur ligt. Ofschoon de berichten inzake een ultima tum, dat door Rusland aan Estland zou zijn gesteld, weer werden tegengesproken, i rkeert toch Estland evenals ook de andere Baltische landen in een moei lijke positie. Bovenstaande kaart toont het duidelijk aan. Het gisteravond uitgegeven oorlogs communiqué heeft den volgenden inhoud: De dag was gekenmerkt dooi activiteit van onze verkenningsdetachementen. Het legerbericht van hedenochtend van den 28sten September luidt: Aan het geheele front was het vannacht kalm. Een vijandelijke aanval ten westen van Saarbrücken is mislukt. Ter zee: De handelsscheepvaart ter zee is in regelmatg tempo hervat, dank zy een rganisatie van convooien en patrouilles van watervliegtuigen. In de lucht: Gistermiddag heeft de Fran sche en de Engelsche luchtmacht, die teza men optraden, verscheidene vijandelijke jachtvliegtuigen omlaaggeschoten. Onze verkenningsvliegtuigen waren gedurende den nacht actief. Officieele kringen te Tallinn spreken cate gorisch de Sovjet-Russische beweringen tegen, volgens welke de Poolsche duikboot, die uit Tallinn is ontsnapt, aldaar hersteld en van brandstof voorzien is. Het kan verkeeren, heeft Brederode waarschijnlijk in zijn kwade dagen al eens gezegd en die voorspeiling is op alle tijden van toepassing. Hoe kort is het nog maar geleden, dat Frankrijk en Rusland gezworen kameraden waren en de vriendschap zoo groot was, dat men er in Engeland wel eens bezorgd het hoofd over geschud heeft. En ziet, na zijn de bordjes verhangen. Stalin en Hitier roemen eikaars goede kwaliteiten en in Frankrijk heeft men den Russischen knoop resoluut doorgehakt en de communistische partij met al haar organisaties verboden. Frankrijk vertrouwt zijn vroegeren bond genoot niet meer en het is niet het eenige land, dat ongerust is geworden over den opmarsch van het Sovjetleger naar de Karpathen en de snelle sovjetiseering van een belangrijk deel van Polen. Vlak achter de oprukkende sovjettroe pen worden onmiddellijk plaatselijke sovjets gevestigd en Oost-Europa staat voor het groote gevaar van een belangrijke uitbreiding van het communisme, een zoo groote algemeene bedreiging, dat de Bal- kanstaten hun geschillen beginnen te ver geten. Van eenige samenspanning tegen de Russische expansie is op dit oogenblik evenwel nog niets gebleken. Integendeel, er is een algemeene uit tocht van ministers van buitenlandsche zaken naar Moskou. Saradjogloe, de Turksche minister, is een der belangrijkste bezoekers en hij wordt dan ook in Rusland met groote gastvrijheid ontvangen. Hij luncht met Molotof en andere voor aanstaande figuren, hij bezoekt de opera en men doet blijkbaar in Rusland alles om het den Turkschen gast zoo aaangenaam mogelijk te maken. Saradjogloe zou eerst maar drie dagen blijven maar men verwachtte nog Von Ribbentrop en Selter, den Estlandschen mi nister, waardoor 't verblijf van den Turk schen bezoeker verlengd is. Trouwens ook kolonel Boidef, de chef van de Bulgaarsche civiele en militaire luchtmacht, werd nog te Moskou verwacht. De Estlandsche minister wordt niet zoo vriendelijk ontvangen als de Turksche en men leidt daaruit af dat Rusland aan Estland nog wel eenige eischen heeft te stellen. Er gaan geruchten dat de eischen een min of meer dreigend karakter zouden hebben. Men gebruikt in Rusland het zoo genaamd door Estland laten ontsnappen van een Poolsche duikboot als argument om te betoogen, dat Rusland het recht moet hebben tot daadwerkelijke bewaking van de Estlandsche kust en daarbij com- mercieele en militaire vlootbases zou ver langen op de aan Estland toebehoorende eilanden Dagoe en Oesel. Het is begrijpelijk, dat men daarvoor in Estland niet zoo heel veel gevoelt. Wel heeft generaal Ladoner, de chef van den Estlandschen generalen staf, in een radiorede gezegd, dat de betrekkingen van Estland met Rusland en Duitschland ge regeld zijn in nonagressiepacten en dat formeele beloften zijn gegeven door deze landen benevens Frankrijk en Engeland ten opzichte van de eerbiediging van de Estlandsche neutraliteit, maar wij behoe ven hier niet meer in het licht te stellen wat dergelijke pacten in dezen woeligen tijd ward zijn, als een sterkere staat er voordeel bij heeft ze niet te erkennen. Estland hoopt buiten het conflict te blijven, maar de generaal hoeft er al dadelijk bij verzekerd, dat iedere agressie poging oorlog zou beteekenen en dat Est land zich zou verdedigen met den moed, dien het getoond heeft tijdens den onaf hankelijkheidsoorlog. Wanneer men bedenkt, dat Russische vliegtuigen den laatsten tijd „bij vergis sing" bommen op Estlandsch gebied lieten vallen en dat thans een T ussisch vracht schip aan de Noordkust van Estland door een onbekende duikboot is getorpedeerd, dan ziet het er naar uit, dat Estland groot gevaar loopt een tweede Polen te worden, nog afgezien van de gevaren, welke dan de andere Baltische staten bedreigen. De voornaamste bezoeker aan Moskou is ongetwijfeld de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, en men verdiept zich in gissingen wat hij in Rusland gaat bespreken. Hoogstwaarschijnlijk komt hij den nieuwen bondgenoot, die, wanneer het 't in bezit nemen van landstreken betreft, te hard van stapel loopt, een beetje kalmee- ren. In Boekarest is men al aan het raden gegaan en heeft men verondersteld dat de Duitschers vreezen, dat de verdedigers van Warschau, nu zij aan het eind van hun krachten zijn, de stad wel eens voor de Russen konden oper.en, die op den rechter oever van de Weichsel liggen, maar nu het bericht is gekomen, dat Warschau zioh onvoorwaardelijk heeft overgegeven be hoeft daarvoor geen vrees meer te bestaan in zooverre men dan bevreesd behoeft te zijn, dat niet de Duitschers maar de Russen de Poolsche hoofdstad zouden krijgen. Uit Londen komt een ander geluid en dat is, dat met zekerheid mag worden aan genomen dat Von Ribbentrop naar Moskou is ontboden, niet om voorstellen te doen, maar om ze in ontvangst te nemen. Deze voorstellen kunnen betrekking hebben op Polen maar ook op de Baltische staten. Men wijst er daar op, dat de Russische pers zich steeds dreigender uitlaat tegen over de Baltische staten, zoodat het moge lijk is dat er aan Von Ribbentrop plannen voorgelegd worden die voor de positie van Duitschland aan de Oostzee allesbe halve aangenaam zijn. De toor. tegenover de Balkanstaten is geheel anders en men vermoedt dat er met de Balkanvertegen- woordigers meer over economische en politieke onderhandelingen dan over ge- biedskwesties zal worden gesproken, De eerstvolgende dagen zullen wel meer licht in deze raadselachtige Russische be zoeken brengen, maar één ding staat vast en dat is, dat het Duitschland nog wel eens zal berouwen den gevaarlijken Russischen buurman door een nonagressiepact de vrije hand in Oost Europa te hebben ge geven. In Engeland heeft Sir John Simon zijn landgenooten aan het schrikken gemaakt door de aankondiging van de geweldige financieele laster, welke op de bevolking gelegd worden om een iangdurigen oorlog te kunnen betalen. Engeland en Duitschland spreken elkaar pertinent tegen over het succes van een Duitschen vliegeraanval op eei deel van de Britsche vloot, zoodat de neutrale toeschou wer op het laatst niet meer weet wat hij moet gelooven. Warschau schijnt zich definitief te heb ben overgegeven nadat het vrrwel plat gebombardeerd is, de monumenten ver nield zijn en de burgerbevolking bij dui zenden een vreeselijken dood heeft ge vonden. Men mag eerbied hebben voor de dap pere miltaire verdedigers, maar wanneer alles er op wees, dat de stad niet te houden was, wil het ons coch voorkomen, dat men de bewijzen van uithoudingsvermogen niet ten koste van duizenden weerlooze bur gers had mogen geven.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1