De economische van ons verdediging land. reumatiek Voedselvoorziening in tijd van mobilisatie. Minister Steenberghe over de distributie maatregelen. de R van Nota van minister Steenberghe aan de Staten-Generaal. Overzicht der maat regelen en plannen. Anti-hamsterbepalingen hadden succes. Benzineverbruik op Zondag wordt beperkt. Steun aan tuinders. Ten hoogste 1.455.000. Britsche vliegtuigen boven ons land. Op verschillende plaatsen beschoten. De minister van economische zaken heeft aan de beide Kamers der Staten-Generaal een nota doen toekomen betreffende de tot medio September genomen buitengewone maatregelen op economisch gebied. Wij lezen daarin o.m.: Op het tijdstip, dat de internationale toe standen zoo dreigend waren geworden, dat tot algemeene mobilisatie van 's lands weer macht moest worden besloten, had de re- geering reeds op uitgebreide schaal rege- lingen vcrbereid, die het mogelijk maak ten op koiten termijn te komen tot een doel treffende organisatie van de economische verdediging der Nederlandsche volkshuis houding. Herinnerd zij aan de wet van 30 Sept. 1938 houdende voorzieningen ten be hoeve van de voedselvoorziening en aan het achttal noodwetten van dien datum. Deze negen wetten, die aan de regeering dë voornaamste wettelijke bevoegdheden verschaffen om bij het intreden van buiten gewone omstandigheden onmiddellijk de roodige voorzieningen te treffen, vormen de basis van de economische verdedigingsmaat regelen, welke thans zijn en worden getrof fen. Distributie levensmiddelen. Een belangrijk onderdeel van de voorbe reidende werkzaamheden werd verzorgd door de afd. Middenstand, n.1. de distributie van levensmiddelen en huishoudelijke arti kelen aan den consument. Door reeds in vredestijd de nood-distributiekaarten en de daarbij behoorende instructies gereed te leggen werd de mogelijkheid geschapen zoo noodig op zeer korten termijn over te gaan tot rantsoeneering van het verbruik van be paalde artikelen. Tevens werd een volledige distributie-regeling voorbereid. Dank zij deze voorbereidende werkzaam heden konden gedurende de eerste helft van September, op'basis van de hierboven ge noemde noodwetten, reeds verscheidene maatregelen worden getroffen. Interne reorganisatie. De totale verandering van de economische positie van ons land, waardoor een gedeel te van de oude werkzaamheden der over heidsdiensten kon vervallen doch ander zijds een nieuwe taak moest worden ver vuld, alsmede de omstandigheid, dat een groot aantal ambtenaren werd gemobili seerd, hebben uiteraard tot gevolg gehad, dat op groote schaal moest worden overge gaan tot interne reorganisatie van het de partement. Het behoeft geen betoog, dat het ambte lijk aparaat door den toevloed van werk zaamheden, de plotselinge reorganisatie en de vernieuwing van personeel onder groo- ten druk is geplaatst, temeer daar de nor male werkzaamheden, zij het dan tot het strikt noodzakelijke beperkt, eveneens voortgang moeten hebben. Dientengevolge is in de afdoening van sommige zaken eeni- ge onvermijdelijke achterstand ontstaan. Het streven van den minister is er echter op gericht een normaal functionneeren van den dienst te verzekeren. In dit verband kan met waardee ring de groote mate van medewer king worden geconstateerd, die van alle lagen der bevolking werd on dervonden bij het invoeren van maatregelen, die de vrijheid van het economische leven allerwegen beperken. De minister wenscht spe ciaal zijn voldoening te uiten over het feit, dat ditmaal in tegenstelling tot 1914 verschijnselen van paniek geheel zijn achterwege gebleven en dat het publiek, door in het alge meen ten volle zijn medewerking te verleenen aan de door de regeering uitgevaardigde maatregelen, de ef fectiviteit der prijsopdrijvings- en hamsterverboden verzekerd heeft. De minister streeft ernaar de moeilijkhe den, voor het bedrijfsleven voortvloeiende uit de genomen maatregelen, te verlichten. Voedselvoorziening. Aanstonds is begonnen met inventarisatie van landbouwproducten, veestapel en vee voeder bij iederen akkerbouwer en veetelei ten einde zoowel de totale behoefte aan veevoeder als de oogstvoorraden te leeren kennen, o.a. met het oog op distributie van de beschikbare voorraden. In aansluiting hieraan zijn voor een groot aantal produc ten, voor de voeding van mensch en dier van belang, de voorraden bij handel en in dustrie opgenomen. Het was onvermijdelijk geduren de de eerste dagen een algeheel verbod van aflevering en vervoer van de voor inventarisatie aange wezen producten af te kondigen, uiteraard met voldoende mogelijk- heid tot verkrijging van dispensatie in noodgevallen. Ware zulk een ver bod achterwege gebleven, dan zou de voorraadopneming zeer zijn be moeilijkt, wellicht illusoir zijn ge worden. dat natuurlijk voor overigens onvermü- Dit algeheel verbod, betrokkenen allerlei delyke moeilijkheden opleverde, is in middels voor vele producten al dan mei voorwaardelijk ingetrokken. Naar gelang zulks door het treffen van nadere maatrege len mogelijk wordt, zal het afleverings- en vervoersverbod ook verder worden ver zacht of opgeheven. In- en uitvoer worden thans geheel ge controleerd. Voorts zijn maatregelen getroffen t.a.v. den aankoop van voedingsgrondstoffen voor mensch en dier in het buitenland. Aangezien de ontwikkeling van den in ternationalen toestand thans nog niet kan worden overzien en de noodzaak van cen- tralen aankoop in het buitenland spoedig •aar voren kan treden, is in overleg met de betrokken groepen belanghebbenden als onderdeel van de Nederlandsche Akker- bouwcentrale een centraal inkoopbureau (officieele naam: graan-inkoop-bureau) op gericht, dat alle belangrijke te importeeren voedingsgrondstoffen omvat en waaraan voor elk product of voor elke producten- groep deskundigen uit de kringen van den particulieren handel en de coöperaties zijn verbonden. Bodemproductie. De tijdsomstandigheden, welke beperking en zelfs afsnijding van den invoer van bo demproducten mede kunnen brengen, ma ken het noodig de voedselproductie voor mensch en dier in bepaalde banen te leiden. In de eerste plaats zal het streven erop gericht moeten zijn de teelt van die gewassen te stimuleeren, welke niet in voldoende mate wor den voortgebracht om de binnen- landsche consumptie te dekken, b.v. tarwe. Ten aanzien van de productie van veevoe der zal de actie van den landbouwvoorlich- tingsdienst, welke reeds jaren gaat :n dc richting van eigen veevoederbouw en van rationaliseering van het gebruik der wei landen, krachtig worden voortgezet. Daar naast kan het wenschelijk zijn in het bijzon der die gewassen te verbouwen, welke eventueel zouden kunnen dienen als ruil object met het buitenland voor goederen, die hier të lande onvoldoende worden ge produceerd en waaraan niettemin behoefte bestaat. Ten einde met de uitvoering van dit programma een begin te kun nen maken, zal de mogelijkheid worden geopend teeltgeboden en -verboden uit te vaardigen en scheuring van grasland te gelasten. De veeteelt zal voorshands be- heerschi blijven door de bestaande wettelijke regelingen. Visschenj. De werkzaamheden ten opzichte van de visschery zijn in de eerrte plaats er op ge richt, het wederuitvaren van de visschers- vloot, welke thans nog grootendeels is stil gelegd, te bevorderen. Inmiddels zijn maatregelen getroffen, om den opvarenden, eigenaars en reeders van visschersvaartuigen een zoo ruim mogelijke voorlichting inzake het mijnengevaar te geven. De mogelijkheid van verzekering inge volge de Zee- en 4 Luchtvaartverzekerings wet 1939 is in het algemeen ook voor de zee- visschersvaartuigen opengesteld. Gedurende den tijd, dat de Nederland sche vloot niet in de behoefte voorziet, is de invoermogelij kheid verruimd. Industrie. Terstond na het intreden van de mobili satie werd een begin gemaakt met de alge- heele reorganisatie van de afdeeling Nij verheid van het departement van economi sche zaken, ten einde haar in staat te stel len evenals in vredestijd coördineerend op te treden ten aanzien van de regeeringsbe- moeiingen met de industrie. Deze reorganisatie van den internen dienst werd in hooge mate vergemakkelijkt doordat reeds geruimen tijd geleden binnen het kader van het bureau economische ver dedigingsvoorbereiding, kernbureaux waren gevormd voor verschillende belangrijke be drijfstakken in Nederland. Tevens werd een nieuwe externe organi satie geer Td in den vorm van een groot aantal Rijksbureaux, ieder belast met de zorg voor een bepaalden industrietak. Het rijksbureau voedselvoorziening con troleert de prijsvorming van landbouwpro ducten, de afdeeling nijverheid oefent de zelfde functie uit ten aanzien van in- dustrieele artikelen (zoowel bij producten hier te lande geproduceerd als bij import), terwijl het centraal distributiekantoor toe zicht uitoefent op de prijsopzetting in den detailhandel. Op deze wijze is een complex van maatregelen tot stand gekomen, dat de regeering in staat stelt de prijsvorming in alle geledingen der volkshuishouding zoo veel mogelijk te beheerschen. Zeescheepvaart. Voor de uitvoering van de Zeeschepen- vorderingswet 1939 en de wet behoud scheepsruimte 1939 werd ingesteld een Rijksbureau Zeescheepvaart, ressorteerende onder de directie van handel en nijverheid van het Departement van Economische Zaken. Aangezien voorshands geen aan leiding bestaat, een tekort aan prompte scheepsruimte te verwach ten, werd voorloopig als richtsnoer aangenomen, dat niet op groote schaal tot vordering van zeeschepen zal worden overgegaan. Deze ge dragslijn zal echter onmiddellijk worden herzien, zoodra de loop der vrachtprijzen daartoe aanlei ding gaat geven. Ten einde te voorkomen, dat het zeever- keer belemmerd wordt door de onmogelijk heid om voldoende dekking tégen, molest- risico te verkrijgen, kan de staat zoo noodig molestverzekeringen aangaan. In zijn nota aan de beide Kamers der Staten-Generaal zegt minister Steenberghe over de maatregelen t. a. v. de distributie van levensmiddelen het volgende: Bij den opzet van de distributie is in de eerste plaats uitgegaan van het standpunt dat de handel zooveel mogelijk over de ge wone kanalen moet blijven loopen. In de twede plaats is uitgegaan van de gedachte, dat dstributie niet slechts zal geschieden, wanneer er schaarschte is. Gedistribueerd zullen worden ook die artikelen, waarvan de productie voldoende is voor den afzet in Nederland, maar waarbij gevaar be staat, dat de voorraden zullen worden weggekocht. De distributie zal zoo noodig worden aangevuld met een systeem van maximum prijzen. Het hotel- café en restaurant bedrijf zal zooveel mogelijk intact worden gelaten. De uitreiking der voorloopige distributie kaarten die het karakter had van een voor zorgsmaatregel had, ondanks het feit, dat de gemeente-administraties door de buiten gewone omstandigheden met werkzaamhe den werden overstelpt, een vlot verloop. Uitreiking van definitieve bonboeken volgt later. Aan de hand van het Bevolkingsregister ontvangen Nederlanders en vreemdelingen een distributie-stamkaart, welke hun recht geeft op de verkrijging voor brood en bon- boeken voor andere levensmiddelen en be- noodigdheden. De distributie-stamkaart dient als identiteitsbewijs, zij vormt dus te vens een soort binnenlandsch paspoort, dat van beteekenis kan zijn vcor de politie, de justitie en de militaire autoriteiten. Wanneer iedereen in het bezit is van een distributie-stamkaart zullen op vertoon van deze kaart de bonboeken worden uitge reikt. De bonnen dragen slechts nummers; de bedoeling is, dat te voren bekend wordt gêmaakt, dat op een bepaald nummer een bepaald artikel te verkrijgen is. Voor brood zullen bij eventueele distributie afzonder lijke bonboeken worden verstrekt, omdat deze bonnen eiken dag gebruikt moeten worden. De winkeliers ontvangen de bonnen van het publiek. Zij moeten deze opplakken en inleveren bij de gemeente die ze opzendt naar het centraal distributiekantoor (C. D. K.) Deze gegevens worden op de boek houdmachines verwerkt waarna de winke liers overeenkomstig de ingeleverde bonnen bestelbiljetten krijgen, waarop zij bij hun grossier of fabrikant nieuwe goederen voor de volgende distributie-periode kunnen be stellen. In afwijking van het bovenstaande zijn voor den eersten keer de winkeliers, die aan de distributie deelnemen, opgeroe pen om op enquête-formulieren aan te ge ven, wat hun gemiddelde omzet en voor raad is. Op dit oogenblik worden deze en quête-formulieren verwerkt en worden alle winkeliers ingeschreven. Wanneer deze gegevens verwerkt zijn, kan zoo noodig met de eigenlijke distributie een aanvang worden gemaakt. Hamsterbepalingen. Hamsteren kwam reeds voor bij de span ning in het najaar van 1938 en in het voor jaar van 1939. Op grond van deze ervaringen is toen de wettelijke regeling getroffen waarbij de Minister hamsterartikelen kan aanwijzen, waarvan de inkoop slechts op de voorgeschreven wijze kan geschieden. Het publiek mag van deze artikelen slechts de normale behoefte voor een week voor het gezin inkoopen, terwijl de winkelier voor de controle een bewjjsje moet medegeven en er De minister van economische za ken heeft gisteren de volgende be schikking uitgevaardigd: Het is verboden op Zondagen en algemeen erkende christelijke feest dagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen. Deze beschikking verstaat onder algemeen erkende christelijke feest dagen: den Nieuwjaarsdag, den Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag, alsmede den eersten en tweeden Kerstdag. Deze beschikking treedt met ingang van heden, 29 September, in werking. De strekking van het thans uitgevaardig de verbod is, mede in verband met het feit dat in vele gevallen in onvoldoende mate gevolg is gegeven aan het verzoek der re geering tot vrijwillige beperking van het benzineverbruik, het particuliere personen vervoer op Zon- en feestdagen te verbieden. Er wordt voorts op gewezen, dat deze maat regel de bedoeling heeft zoo lang mogelijk te voorkomen, dat beperkingen moeten worden ingesteld, die ook het bedrijfsleven nadeelig beïnvloeden. Uitzonderingen. Dit verbod betreft derhalve niet het goe derenvervoer, terwijl tevens ten aanzien van het personenvervoer een uitzondering wordt gemaak voor: Militaire motorrijuigen. Motorrijtuigen, in gebruik bij openbare diensten en bedrijven. Motorrijtuigen, in gebruik bij leden van het corps diplomatique, van het corps con sulaire en van het permanente Hof van in ternationale justitie. Motorrijtuigen, in gebruik bij geneeshee- ren, verloskundigen en verplegers, ten be hoeve van de uitoefening van hun beroep. Motorrijtuigen, dienende en ingericht voor ziekenvervoer. Motorrijtuigen, in gebruik bij geestelijken ten behoeve van de uitoefening van hun ambt. Motorrijtuigen, dienende tot het vervoer ter zake begrafenissen. Autobussen in geregelde diensten. Taxi's waaronder ook huurauto's in nor maal bedrijf, touringcars. Motorrijtuigen, voorzien van een doqf of namens den chef van den generalen staf afgegeven bewijs van vrijen doortocht. Deze regeling zal a.s. Zondag reeds gelden De minister van economische za ken heeft bepaald, dat uit het land- bouw-crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten bij de stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 1.455.0Ó0. VREEMD VLIEGTUIG BOVEN ONS LAND GESIGNALEERD. De regeeringspersdienst meldt voorts: Omstreeks middernacht is in het midden des lands een vlucht waar genomen van een vliegtuig van on bekende nationaliteit. Nadere gegevens worden afge wacht. zelf een dient te bewaren. Nadat Maandag 28 Augustus tot de mobilisatie van onze weermacht was besloten, werd nog dien zelfden avond voor levensmiddelen, welke zich voor opslag leenen, schoonmaakartike len en eenvoudige genotsmiddelen, zooals thee en koffie, een hamsterverbod uitge vaardigd. Het resultaat van dezen maatregel is zeer bevredigend geveest, zoodat, toen de rust was teruggekeerd en voor hamsteren op groote schaal niet meer behoefde te worden ge vreesd, het bovengenoemde con trole-systeem onlangs kon worden opgeheven. Mocht zulks evenwel noodig blijken, dan kunnen deze controle-maatregelen onmiddellijk weer worden ingesteld. Prijsopdrijving. Nu de vrachten en assurantie-premiën stijgen en sommige goederen en grondstof fen schaarsch worden, kan in bepaalde ge vallen een verhooging van den prijs niet uit blijven. De wet stelt prijsopdrijving straf baar en vooitdurend wordt verzocht naar de juist scheidslijn tusschen gemotiveerde prijs- verhooging en strafbare prijsopdrijving. Hierbijwordt als richtsnoer aangenomen, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat gold in Augustus 1939, prijsopdrij ving is, tenzij deze verheoging door aantoon bare verhooging van den kostprijs gemoti veerd is. Ongetwijfeld zijn aan dezen regel bezwaren verbonden, doei; de gevaren, welke zouden ontstaan bij een ongecontro leerde prijsbeweging, maken het niettemin noodzakelijk dit richtsnoer te volgen. De minister is echter bereid met inacht neming van bovenstaand beginsel zooveel mogelijk aan hoogergenoemde bezwaren tegemoet te komen. Om te voorkomen, dat schade geleden wordt o.a. tengevolge van verkoop van hetzelfde artikel tegen verschil lende prijzen, zal de minister tot hem ge richte verzoeken om dit bezwaar te onder vangen, onderzoeken en voor de daarvoor in aanmerking komende artikelen of groe pen van artikelen een billijke regeling tref fen. Verder is het mogellik om maximum prijzen vast te stellen. Pas op! EriseenRin de Regen, vocht en onbehagen vaste voorboden van pijn en v°or tr komende maanden zijn de m°nge^»k. Uw rheumatiek. maatregelen! Lydt niet lager Uw pynen, die ge voorkomen Kruschen Salts! Menschen, aft' een bloedzuiverende kuur ml doormaken, weten niet wat rhe,,^5^ De aansporende werking van tel? is- Salts op lever, nieren en ineeZ ^hen dat het bloed gezuiverd en vrft 2or?t wordt van overdaad aan schadeiil 0udei> die meer en meer inwendig Uw v Uren> verontreinigen, oorzaak zijn vin iChaarn dragelijke pynen en het leven m u 0n' een last. Daarom: wéés geen wiiv n l°t offer. Neem Kruschen - en fcslacht- tydsKruschen Salts, verkrijg bij- apothekers en drogisten a f o 4n f bii ƒ1.60 (extragroot pak) Fa'hwi? E. Griffiths Hughes Ltd., Manches&ï^ geland). Opgericht 1756. De regeeringspersdienst meldt; Als uitkomst van officieele onder- zoekingen is komen vast te staan dat in den nacht van Woensdag op Donderdag op zeer groote hoogte boven ons land enkele vreemde vliegtuigen in Oost-Westelijke rich- ting gepasseerd moeten zijn. Daar er op verschillende plaatsen in het Oosten van het land in het Duitsch gestelde Britsch* propaganda-pam- fletten gevonden zijn, kan worden aangenomen dat het uit Duitsch- land terugkeerende Britsche vlieg tuigen zijn geweest. Blijkens de ontvangen rapporten zijn de vliegtuigen door ons lucht afweergeschut op verschillende plaatsen onder vuur genomen. OPKOMST VAN DIENSTPLICHTIGEN IN HET BUITENLAND. Aangezien omtrent de verplichting tot opkomst van dienst- en reserveplichtigen, die in het buitenland woonachtig zijn of al daar verblijf houden, nog steds misverstand blykt te bestaan, wordt het navolgende on-" der de algémeene aandacht gebracht: Dienst- en reserveplichtigen, die buiten- Europa wonen, behoeven voorloopig niet aan de buitengewone oproeping tot op komst in werkelijken dienst te voldoen. Zij moeten derhalve geen gevolg geven aan de persoonlijke oproeping, die hun, voor zoo ver dienstplichtigen betreft, door den bur gemeester van de Nederlandsche gemeente, waar zij als groot-verlofganger staan inge schreven, mogelijkerwijs is toegezonden. Gewone dienstplichtigen, behoorende tot de lichting 1924 tot en met 1939, alsmede degenen, die met een van de lichtingen de eerste oefening hebben beëindigd, behooren indien zij in het buitenland, doch b innen Europa woonchtig zijn, ook al hebben z'J geen persoonlijke oproeping ontvangen, on verwijld op te komen en zich bij hun corps te melden. Deze persoonlijke oproeping is aan meesten hunner toegezonden, doch ten over vloede, daar de verplichting tot °pkoms zonder meer voortvloeit uit de open kennisgeving, welke heeft plaats 6®*on a Op niet-ontvangst van een persoonlijkei k nisgeving kan dan ook bij verzuim va komst geen beroep worden gedaan. Verplicht tot opkomst zyn tenslotte a in het buitenland, doch binnen woonachtige reserve-officieren en reserve-personeel, tenzij in de es^ un van den minister van defensie, waa verlof werd verleend tot het ver U - buitenland, uitdrukkelijk bepaa in tijden van oorlog of oorlogsg behoeven te komen. ALGEMEEN STEUN COMITÉ ÏMJ^ Initiatief van Prmses.:itiatief Naar wij vernemen wordt op van prinses Juliana de °PrlcllU"gitA 1939, reid van een Algemeen st€"n^ door de tot leniging van nooden, on buitengewone omstandighede ondere Het nationaal fonds voojng voor nooden en de koninklijke v -jjgd hun"ê steun aan miliciens zijn ,ikbaar te organisaties voor dat Uoel 0mtreI1j stellen. Nadere mededeelinge het samenstelling en wfrl<w"fcen te ver comité zijn binnen enkele wachten. BUITENLANDSCHE TRAWI>EB VISSCHEN DOOR- HoU>ndsch« Niettegenstaande de gehee vaarst'* trawlervloot wegens het o^ gejgjSche 'r8 trawlervloot wegens - ligt, blijven de Deensche en - verSCi Iers geregeld doorvissche plaatsen van de Noordzee. mA-ee De besommingen die d« V zijn zeer hoog. ttnge»®Kr* vischprijzen. Volgens *ndsChe tr he- ondervinden deze bui n der v geen hinder bij het uitoef"*'kan rij. Zoolang het weer gun kJgtviasch»« op kleine aanvoeren der het wee rekend worden. Indien e vaartuig ,at slaat, kunnen deze klein kustvisschery niet ro vap gea. de vischaanvoer uitspit*" tf/BÊ van buitenlandsche trawie»

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6