WEK UW LEVER-GALOP $xiiten£a*td derdeblad^ g^Tnïëüwe vredes- conferentie? j£ïj* en Engeland een t0t3le °°rl0g Het Fransche legerbericht. russisch—estlandsche handelsovereenkomst. duitsche b°mbardements- een ^iegtuigen verjaagd. e "e!vipress of russia" te De „em y°kohama. japansche luchtaanval op tsjoengking. de duitsch—russische grens lijn. noorsche lading petroleum voor hamburg te triest. chineezen melden over winning. roemeensche troepen in bessarabie versterkt. deensche stap te londen. de pan-amerikaansche conferentie. zweedsch schip tot zinken gebracht. de debatten over de britsche begrooting. geen troepenconcentraties aan de grens bij aken. troepenconcentraties in baden. roemeensch—duitsche besprekingen. de debatten over de engelsche begrooting. nieuw kabinet gevormd. het van ijsland ontsnapte vliegtuig. een maaltijd te moskou. britsche vliegtuigen boven duitschland. een ontploffing in noord-engeland. besluiten van het kabinet. de amerikaansche neutraliteitswet. waar is de empress of russia. verduistering in slowakije opgeheven. poolsche vluchtelingen. een britsche beschouwing. besprekingen van rusland met bulgarije en roemenie. werkkampen voor joden. duitsche krijgsgevangenen. tsjangsja in vlammen. mandsjoekwosch schip door russen beschoten. bommenwerpers uit engeland naar roemenie. roemenen in engeland en noord-ierland opgeroepen. russisch schip aangevallen. het tot zinken brengen van de „nyland". ontploffing in spring stoffenfabriek. hitler in wilhelmshaven. de geallieerde luchtmacht. de besprekingen van von ribbentrop in moskou. JIO' lot en Sngelsche pers publiceert onder sen- Pe 1! opschriften het bericht over een S8tioneeie van een vredesconferentie bijeenroep'" Moskou, waarvoor een d°°r T' mogendheid zal worden uitge- neutrale moe oodiêd* dr.e voorWaarden gesteld: Het Er w° p0ien zal alleen door Duitschland Van tRusland worden geregeld. Ont- 01 van Polen. Vaststelling van nieu- wapenmg ^an r we grenzen^.^ voorwaarden niet mochten ÏT ingewilligd, dan zou het voor worden. Het Fransche legerbericht van gisteravond lu'dt: plaatselijke aanval van onze troepen den Oostelijken oever van de Moezel is gunstig verloopen. Wij hebben gevangenen *e2!?kleeerbericht van hedenochtend luidt: n het geheele front is het een kalme geweest. Onze verkenningstroepen laren actief, met name ten westen van gaarbriicken. HET EINDE VAN WARSCHAU. ne Deutsche dienst schreef gister over den toestand in Warschau het volgende: De intocht der Duitsche troepen in de i„wvMstad van den ineengestorten Poolschen ïtaat is voorbereid voor Vrijdag. Twee volle Halen Waren noodig om een overeenkomst te treffen over de overgave. Van Poolsche riide moesten alle troepeneenheden, die in totaal nog ongeveer 120.000 man omvatten, de hoogte gebracht worden. Zij krijgen bevel op welke punten zij de wapens moe ten neerleggen. Overgavecommando's moe ten worden aangesteld en in contact worden gebracht met de Duitsche delegaties. Boven dien moeten de belangrijkste punten der stad in het bijzonder beveiligd worden, opdat sabotage van den aanvang af verhinderd worden zal. In een millioenenstad als War schau, die drie weken lang de burgers systematisch ter verdediging heeft opgeroe pen, moet ook tijdig gezorgd worden voor de ontwapening van de geheele bevolking. Voorts moet d'e verzorging van de civiele bevolking worden ter hand genomen, moet vastgesteld worden hoe de gewonden wor den vergegeven en hoe zij medisch verzorgd zuilen worden. In de vesting Modlin zijn de problemen van zuiver militairen aard. De bezetting is sterk en heeft zich verdedigd tot War schau zich overgaf. Met Warschau en Modlin zijn de laatste weerstandsnesten in het hart van Polen opgeheven. Worden er nog onderhandelingen gevoerd? Uit Warschau wordt door Havas gemeld: De verdediging van Warschau deelde gister ochtend te tien minuten voor twaalf mede, dat het vuur alle opslagplaatsen voor levensmiddelen had vernield en dat het voedselgebrek zich wreed deed voelen. Het aantal gewonden bedroeg ongeveer 16.000 soldaten en 20.000 burgers. Het is aiet mogelijk het juiste aantal dooden en gewonden op te geven aangezien verschei dene hospitalen door het bombardement zijn vernield. Men moest de gewonden her haaldelijk van de eene plaats naar de andere brengen. In verband hiermede werden de hygiënische omstandigheden met den dag slechter en epidemieën dreigden. Niettegenstaande zooveel ongeluk blijft het moreel van de bevolking ongeschokt. De soldaten, die de stad verdedigen, willen op hun post blijven en toonen zich overal supe- r'our aan den vijand, waar zij niet door het overwicht van de technische strijdmiddelen werden vernietigd. Het commando van de verdediging heeft het bovenmenschelljk lijden van de bevol king niet willen vergrooten, hierbij rekening houdend met het gebrek aan munitie en be sloten een wapenstilstand van 24 uur te s uiten en de onderhandelingen te beginnen over het overgeven van Warschau en Modlin. eze onderhandelingen worden thans ge- zijn 6n moeten 29 September geëindigd üith .^andelsovereenkomst voorziet in een EstlT!?mg van den handelsomzet tusschen half 6n ^oviet"Husland tot vier en een «n E^het tot nu toe bestaande bedrag omzet t bedrag van den algemeenen ttillino usJjchen de beide staten vast op 39 fai Estlandsche kronen. 'epublLü- eland staat aan de Estlandsche langs dp recht toe transitogoederen Unie na= S w0r" en waterwegen der Sovjet- Zee te M°ermansk, Soroka en de Zwarte vervoeren. een groot ^ek°vereenkomst voorziet ook in keer van U1^reiding van het transitover- ''hvens. °vletProducten over Estlandsche y^ïtuigmfly^p6 Guitsche bombardements- jhnd te berp gisteren geprobeerd Schot je daar len',tl!lch hun poging is mis- buigen fi- dene Engelsche jacht- ??n' "Ie v';: 'e, ,^n tegemoet waren gezon- jhoht te nemen6 hebben genoopt de Inging1*Russia" is met drie dagen j et1, Zooais en te Yokohama aangeko- drie Ha— n Weet, bestond er ppHnren- v«rtr; Canarinngurustheid omtrent het lot «laaeesche srw ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939. Vier vliegtuigen der Japansche marine hebben, volgens een van het hoofdkwartier ontvangen bericht, tusschen Donderdag avond 10 uur en Vrijdagochtend half vier, een aanval ondernomen op Tsjoengking. Alle vliegtuigen zijn veilig in hun bases teruggekeerd. Eenige Chineesche vliegtuigen hebben den sti ijd aangebonden tegen de Japansche aan vallers, doch zij werden afgeslagen. Het D.N.B. deelt mede: Een bijlage op het document inzake het DuitschSovjet-Russi sche grens- en vriendschapsverdrag geeft een beschrijving van de grenslijn. De grenslijn begint aan het zuidelijke punt van Litauen, loopt vandaar over het al gemeen in westelijke richting ten noorden van Augustowo tot aan de grens van het Duitsche rijk en volgt deze grens tot de rivier Pisia. Vandaar volgt zij den loop van de rivier Pisia tot Ostrolenka. Vervolgens loopt zij in zuid-oostelijke richting totdat zij den brug bij Nur raakt. Zij loopt verder langs den brug tot Krystnopol, buigt dan naar het westen en loopt noordelijk van Rawa Ruska en Lubaczow tot den San. Van hier volgt zij den loop van de rivier San tot aan de Bron. Gemeld wordt, dat het Noorsche tank schip Strickland met een lading van 13.000 ton voor Hamburg bestemde petroleum tij dens de reis van Amerika naar Europa door de vijandelijkheden werd verrast en in plaats van terug te keeren de Middelland- sche zee heeft bereikt en daar in de haven van Triest is aangekomen. De lading brand stof is gelost. Zij zal voor Italiaansche in dustrieën worden gebruikt. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat de Chineesche troepen een belangrijke overwinning zouden hebben behaald in Kiangsi in Midden-China. Zij zouden alle stellingen, die in den loop der laatste dagen onder den druk der Japanneezen verlaten waren, heroverd hebben. De Japanneezen zouden zware verliezen hebben geleden en in vollen aftocht zijn. Men verneemt, dat Roemeensche verster kingen naar Bessarabie worden gezonden en dat een deel der aanvullingsreserve opge roepen wordt. Officieel wordt medegedeeld, dat de Deensche regeering haar gezant te Londen opgedragen heeft namens de IJslandsche re geering bij de Britsche regeering te protes teeren tegen het feit, dat een Britsch vlieg tuig, dat Dinsdag in de IJslandsche wateren een noodlanding had moeten maken en ge ïnterneerd was, naar Engeland is terugge vlogen. Het minister van voorlichting deelt mede, dat het watervliegtuig, dat op 26 Septem ber gedwongen was in de IJslandsche wate ren neer te strijken, thans in Engeland is teruggekeerd. De pan-Amerikaansche conferentie heeft gisterochtend een voltallige zitting met ge sloten deuren gehouden. De vertegenwoor digers van Bolivia en Paraguay hebben een verklaring van vriendschap en goede na buurschap afgelegd, welke luide werd toe gejuicht. Tijdens de werkzaamheden werd goedge keurd een beroep te doen op de oorlogvoe renden den oorlog te humaniseeren. Gister is het Zweedsche schip „Nijland", dat 3325 ton meet, nabij Stavanger voor dc Noorsche kust gezonken, vermoedelijk is het schip door een duikboot tot zinken ge bracht. De uit 29 personen bestaande be manning is gered. Leden per oppositie hebben in het Lager huis critiek uitgeoefend op de oorlogsbe- grooting. Wilmot, lid der labourpartij, be pleitte de instelling van een maximumlimiet voor inkomens, waarbij het meerdere in de staatskas zou vloeien. Ook was hij van mee ning, dat in deze begrooting de rijken meer zwaar belast worden dan de armen. Lawren- ce, eveneens labourlid, bepleitte verdere verlaging van het bankdisconto en gaf als zijn meening te kennen, dat bij het voort schrijden van de oorlog de eigenaars van landerijen en andere kapitalen, een speciale jaarlijksche bijdrage behoorden te betalen. Hij oefende critiek uit op de suikerbelas ting, waarin hij een rechtstreekschen aanval zag op de voeding van de kinderen des lands. De conservatief sir John Milne keurde de begrooting niet goed, doch aanvaardde haar met diepe berusting. Hij drong er bij de regeering op aan den handel te vergemakke lijken en verkwistende uitgaven te stuiten. Uit Eupen werd gemeld, Uit verschillen de bronnen in de buurt van Aken zijn aan wijzingen ontvangen, die veroorloven te zeggen, dat dezer dagen in die streek geen enkele troepenconcentratie of abnormale troepenbeweging werd waargenomen. De „National Zeitung" maakt melding van belangrijke Duitsche troepenconcentraties in het Zuiden van Baden, in het bijzonder in het Wiesethal. Reizigers hebben gisteren uren noodig gehad om naar Bazel te ko men, tengevolge van de militaire transpor ten op den strategischen spoorweg van Sackigen en Wiesenthal naar den Rijn. Na tien dagen worden de besprekingen tusschen de Roemeensche regeering en de Duitsche economische missie onder leiding van Clodius nog steeds voortgezet. Naar vernomen wordt zijn de onderhandelingen niet gemakkelijk, vooral wat betreft de leve ring van petroleum, welke Duitschland noo dig heeft. De Pe^10leum-maatschappijen, waarin Fransch en Britsch kapitaal steekt, willen den vijand niet helpen, doch onder druk van Duitschland spoort de Roemeen sche regeering de maatschappijen aan de nieuwe omstandigheden in acht te nemen. De Duitschers vervoeren in allerijl het Roemeensche graan, dat gekocht is, over de Donau, de betaling geschiedt volgens over eenkomst in wapens en munitie, welke aan Roemenië worden geleverd en welke voor namelijk afkomstig zijn uit het protectoraat Bohemen en Moravië. Sir John Simon heeft tijdens de debatten over de begrooting een verdediging uitge sproken van den voet, waarop het bankdis conto was geplaatst. Voorts deelde hij mede, dat de tijd snel nadert, waarop de leeningsplannen moeten worden aangekondigd. Er zal tegen een zoo laag mogelijke rente geleend worden. De rijke klassen moeten door de belastingen zonder twijfel hun levenspeil herzien. Spr. deed een dringend beroep op het land om daarbij niet te begin nen met bezuinigingen in den vorm van ontslag van personeel, aangezien het thans een verschrikkelijk slechte tijd is om men- schen op Straat te sturen. Later in den oor log zal er een tijd komen, waarin ongetwij feld vraag zal zijn naar allerlei arbeids krachten. Er is een nieuw Roemeensch kabinet gè- vormd onder voorzitterschap van Constantin Argtoiano, waarin alle ministers van het vorige kabinet zitting hebben. Het kabinet heeft den eed reeds afgelegd. Hoewel alle ministers in het nieuwe kabi net zitting blijven houden, wordt de mi nister van binnenlandsche zaken minister van politie, terwijl Ottesco minister van bin nenlandsche zaken wordt. Voorts zijn twee nieuwe kabinetsleden benoemd, een onder secretaris van het minister-presidium en een minister voor de propaganda. De nieuwe Roemeensche minister-presi dent, Argtoianu, die doctor in de medicijnen is, is reeds verscheidene malen minister ge weest. In 1917 maakte hij deel uit van het kabinet Averescu en onderhandelde hij met Duitschland over den wapenstilstand. In 1929 is hij als minister van binnenlandsche zaken tegen de communistische actie opgetreden. Hij is 68 jaar. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat een onderzoek is ingesteld naar de gedragingen der bemanning van het Engelsche watervliegtuig, dat op 26 Septem ber in de IJslandsche wateren gedaald was en naar Engeland is teruggekeerd. Indien blijkt, dat de officieren in strijd met alle traditie hun eerewoord hebben gebroken, zullen maatregelen genomen worden. Reuter seint uit Moskou: „Vooraanstaande bolsjewiki, zooals Stalin, Molotof, Worosjilof, Kananowitsj, Mikojan, Potemkin en Lo- zovsky, hebben hun vroegere nazivijanden tijdens een banket op het Kreml geëerd. Geen vertegenwoordiger van een Westelijke mogendheid is zoo te Moskou gefeteerd. Tot de dischgenooten van von Ribbentrop be hoorden twee Joden, Lazar Kaganowitsj en Abraham Lozovsky. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat von Ribbentrop met Joden aan tafel zat. Volgens mededeeling uit Duitschen bron werd het banket gekenmerkt door een zeer hartelijke atmosfeer. In de wederzjjdsche toespraken gaf men uiting aan den wil tot verdere samenwerking en goede buurbetrekkingen. Het ministerie van voorlichting maakt be kend, dat vliegtuigen der koninklijke lucht macht Dinsdag- en Woensdagavond verdere verkenningsvluchten boven Duitschland en het westelijke front hebben gemaakt. Ondanks tegenstand werden kostbare in lichtingen verkregen. Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Gisteravond werd uit Londen medegedeeld, dat bij de ontploffing in een der fabrieken van ontplofbare middelen in het Noorden des lands minstens zes menschen gewond zijn. In het geheele district werd een heftigen schok gevoeld en de ontploffing werd tot op 25 k.m. gehoord. De eerste groote ontplof fing werd door twee kleinere gevolgd. Uit Brussel wordt gemeld: De kabinetsraad heeft besloten voorloopig den zomertijd te handhaven. Voorts heeft hij goedkeuring gehecht aan een ontwerp tot regeling van in- en uitvoer en van doorvoerhandel van chemische producten, kleurstoffen, kleuren, lakken, vernissen en mastiek, lucifers, aller lei machines en spoorwegmateriaal. Ten slotte heeft de kabinetsraad besloten de soldij der soldaten op 1 franc per dag te brengen. De Amerikaansche senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft ten aanzien van de credieten op korten termijn aan oorlog voerenden de bepaling toegevoegd, dat een land, hetwelk zijn schuld niet binnen 90 da gen geheel betaald zou hebben, van verder crediet zal worden uitgesloten. Pittmar.n zette uiteen, dat deze maatregel niet van toepassing is op credieten, door Amerikaan sche firma's of burgers verleend aan parti culiere koopers in het buitenland. Men vraagt zich in Tokio af waar zich thans het Canadeesche passagiersschip Em- press of Russia bevindt, dat sinds twee da gen te Yokohama wordt verwacht. Het schip was op 16 September met een klein aantal passagiers en een hoeveelheid goe deren uit Vancouver vertrokken. Alle po gingen met het schip draadloos verbinding te krijgen, zijn mislukt. Men denkt dat de Empress of Russia geen antwoord heeft ge geven op deze oproepen teneinde haar po sitie niet bekend te maken en dat de ver traging veroorzaakt is doordat het schip in zigzaglinie heeft gevaren. Een duikboot van onbekende nationaliteit zou in de buurt van Alaska kruisen. Het Slowaaksche ministerie van binnen landsche zaken heeft met ingang van gister den alarmtoestand voor de civiele luchtbe scherming en daarmede ook de verduistering van straten en huizen opgeheven. Een groot aantal Poolsche vluchtelingen is bij de Roemeensch-Zuidslavische grens aangekomen. De meesten van hen hopen naar Frankrijk of Engeland te kunnen gaan. De Poolsch-Zuidslavische liga te Belgra do heeft van de Zuidslavische autoriteiten de belofte gekregen, dat 10.000 Poolsche vluchtelingen in Zuidslavië zullen mogen blijven. Reuter seint: Ondanks de schijnbare traagheid waarmede de geallieerden aan het westelijk front tot actie overgaan, doen militaire deskundigen uitkomen, dat Game- lin geenszins het initiatief verloren heeft. Er wordt aan herinnerd, dat in den vorigen oorlog, weken, ja zelfs maanden in bijna volkomen kalmte voorbijgingen, somtijds door groote actie onderbroken. Een over haaste woeste aanval op de Siegfriedlinie zou kunnen leiden tot het doen ontstaan van een gevaarlijken saillant, waartoe het stelsel der verdedigingswerken der Sieg friedlinie zich, speciaal voor een tegenaan val, leent. Gemeld wordt, dat Fransche militaire autoriteiten volkomen tevreden zijn over de bereikte resultaten. Fransche artillerie en infanterie hebben een aantal Duitsche blok huizen, en machinegeweernesten vernield en iedere duim gronds, die bezet, werd, ver sterkt. De taktiek van generaal Gamelin schijnt er op berekend de Duitschers te dwingen hun plannen te onthullen. Allen zijn het er over eens, dat binnenkort een groote Duitsche krachtsinspanning zal wor den ondernomen, hoewel het nog niet dui delijk is waar dat zal zijn. De Nue Zürcher Zeitung meldt uit Bel grado, dat teineinde in staat te stellen de neutraliteit der landen van Zuid-Europa te verzekeren besprekingen zouden zijn ge voerd voor een compromis tusschen Bulga rije, Roemenië en Rusland. Uit Sofia ontvangen berichten behelzen, dat Woensdag een conferentie van twee uur is gehouden tusschen den Bulgaarschen premier en den Sovjet-gezant. Gisteravond liep te Belgrado het gerucht dat Roemenië aan Bulgarije zekere deelen van de Zuide lijke Dobroedsja zou afstaan. Rusland zou daartegenover afzien van het opwerpen der kwestie Bessarabie. De „Bund" verneemt, dat de Duitsche autoriteiten verplichte arbeidskampen wil len inrichten voor de Joden. Volgens inlich tingen uit Berlijn zouden de Joden worden gebruikt voor zwaar werk. Uit vrees voor dwangmaatregelen hebben de Duitsche Joodsche organisaties eenige dagen geleden vrijwillig de medewerking van de Joden in Duitschland aangeboden aan het ministerie van binnenlandsche zaken, doch dit aanbod is afgewezen en Himmler, die waarnemend minister van buitenlandsche zaken is en over zeer uitgebreide volmachten beschikt, zcu besloten hebben de Joden in leeftijds klassen samen te voegen in arbeidsgemeen schappen. Men weet nog niet in hoeverre de Jood sche vrouwen gedwongen zullen worden te werken. Verder wordt vernomen, dat het aan Jo den, ongeacht leeftijd of geslacht, verboden is 's avonds na acht uur op straat te zijn. Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede, dat een aanzienlijk aantal Duitsche krijgsgevangenen heden is aange komen in een interneeringskamp in het noordelijke industriegebied. Treffende ont moetingen deden zich voor, toen nieuw-aan- gekomenen bekenden zagen onder andere gevangenen, die reeds in het kamp aanwezig waren. De gevangenen, onder wie zich een aanzienlijk aantal duikbootmanschappen bevinden, zagen er „fit" uit, zij het ook cenigszins ontdaan. Een sergeant van de bewaking verklaarde, dat eenigen der eerst aangekomenen er mede begonnen waren den nat.-soc. groet te brengen, maar die ge woonte verdween spoedig. Uit Sjanghai wordt gemeld: Japansche waarnemersvliegers hebben gemeld, dat de hoofdstal van de provincie Hoenan, Tsjangsja, sedert Donderdagmorgen in brand staat. Het Japansche legerbericht meldt, dat de brand is gesticht door terug trekkende Chineesche troepen. De Japan sche troepen zouden op 30 k.m. van de stad zijn aangekomen. Uit Hsinking wordt gemeld: Een patrouille vaartuig van de Sovjet-Unie heeft geschoten op een Mandsjoekwosch schip op de Amoer, bovenstrooms van Constanitinovska. Het schip had eenige lichters op sleeptouw. Twee of drie lichters zijn gestrand, het Mandsjoe- kwosche schip is naar Heiho gevaren. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt veratopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. In officieele kringen in Londen wordt vernomen, dat veertien Blenheim bommen werpers kor teling door Roemeensche pilo ten uit Engeland naar Roemenië zijn ge vlogen. De Roemeensche legatie in Londen ver zoekt den Roemeenschen burgers, die in Groot-Britannië en Noord-Ierland wonen, die behooren tot de reserve van leger, lucht macht of marine van Roemenië en die hou ders zijn van witte, roode of gele militaire zakboekjes, zich Maandagmorgen aan te melden bij de bureaux van den Roemeen schen militairen attaché in Londen. Uit Leningrad wordt gemeld: De gezag voerder van het Sovjet-Russische schip „Pioner" heeft gemeld, dat zijn schip gister tegen twee uur aan den ingang van de Narvabaai is aangevallen door een onbeken den onderzeeër Hij was genoodzaakt zijn schip op de rotsen bij Viground te zetten. Een expeditie is uitgevaren om hulp te bie den. De bemanning van de „Pioner" is niet in gevaar. Uit Helsinki (Finland) wordt nader ge meld: Volgens de Svenska Pressen is het publiek in Estland niet overtuigd door het bericht, dat het Russische schip Metallist getorpedeerd is. Het blad schrijft, dat het eenige bekende schip van dien naam 968 ton meet en niet 4000 ton, zooals gemeld wordt. Ook het bericht, dat twee periscopen gezien zouden zijn in de Loegabaai aan de Russische kust wordt dubieus geacht, daar de grootste diepte op die plaats 32 voet bedraagt. Volgens een mededeeling van de Noor sche admiraliteit heeft men gezien, dat de Nyland stopgezet werd. Een half uur later volgde een ontploffing. De uit 29 koppen bestaande bemanning is naar Stavanger ge bracht door een Noorsche torpedoboot. Een bericht zegt, dat Duitsche treilers langs de reddingbootcn, die vol manschap pen zaten, voeren zonder eenigerlei acht op hen te slaan. Leden der bemanning verkla ren volgens een telegram uit Oslo, dat hun schip door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Gistermiddag heeft zich in een van de springstoffenfabrieken in het Noorden van Engeland een ontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan vijftien personen werden gedood, voor zoover tot dusverre kon wor den vastgesteld. Er werden ook vier perso nen gewond. De materieele schade, zoo deelt het ministerie van voorlichting mede, zal geen ernstige belemmering vormen voor de productie. Hitier heeft heden onverwacht een bezoek gebracht aan Wilhelmshaven. Hij werd ver gezeld door groot-admiraal Rader. Hitier bezocht de teruggekeerde duikbootbeman ningen, wien hij dank zegde voor hun dap per optreden en de bereikte successen. De macht van het geallieerde luchtwapen begint zich zelf scherp te doen gevoelen aan het Westelijk front. Gister heeft het Fran sche communiqué voor de eerste maal mel ding gemaakt van de nauwe samenwerking der Britsche en Fransche luchtstrijdkrach ten. De Duitschers zijn nog gedwongen een zeker aantal vliegtuigen in Polen te houden. Bovendien zullen andere Duitsche toestel len, wanneer men geen rekening houdt met de Duitsche vliegtuigen, die aan het Pool sche front verloren gingen, een lange revisie moeten ondergaan, omdat zij bijna voortdu rend in de lucht geweest zijn in de afge- loopen drie weken. Afgezien van de bedrijvigheid in de lucht, deed zich slechts een kleine Duitsche aanval voor in de streek ten Westen van Saar- brücken. Klaarblijkelijk tracht de Duitsche bevelvoering alle sectoren successievelijk te sondeeren, ten einde gissingen te maken omtrent de Fransche bedoelingen. Over het beloop van de Moskousche be sprekingen kan men vrij veilig aannemen, gezien den langen duur, dat von Ribbentrop het niet al te gemakkelijk heeft, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter. Bij zijn vorige bezoek werd het hoogst belang rijke nonagressiepact onderteekend, ge zegeld en overhandigd in minder dan drie uur tijds. Woensdagavond duurden de be sprekingen tot drie uur in den nacht en zij werden gister om twee uur des middags her vat. Hieruit vloeit niet noodzakelijk voort, dat de betrekkingen een stadium hebben bereikt, dat deze oogenschijnlijke verbroe dering zou rechtvaardigen. Het zou er bijna naar uitzien, alsof Moskou trachtte te ad- verteeren hoe volkomen Duitschland uit de hand van den Sovjet eet. Er is geen twijfel aan, dat een of andere soort van een over eenkomst het resultaat van het bezoek zal zijn. Duitschland kan zich niet veroorloven niet accoord te gaan met de Russische voor waarden. De toekomstige loop van den oor log zal waarschijnlijk in belangrijke mate door die voorwaarden beïnvloed worden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9