Agenda !BxicqecüjAe Stand W&etAecUkt n. Verwachting: Alkmaar, Maandag VOOR DE ONTWIKKELING EN ONTSPANNING DER MILITAIREN. In ons nummer van Zaterdag 23 Sep tember publiceerden wij een oproep van het Alkmaarsche Comité voor ontwikkeling en ontspanning van in Alkmaar gelegerde militairen. Getrouw aan het gebruik om comité's en organisaties met de beginlet ters aan de duiden, zal dit comité voortaan als de C.O.O.M. worden aangegeven. Dit comité, gevormd uit burgers, wier namen voor Alkmaar 'n bekenden klank hebben, heeft zich ten doel gesteld, de in Alkmaar gelegerde militairen te helpen, hun vrijen tijd op gepaste wijze door te brengen. Het comité neemt zich voor, ontspan- nings- en ontwikkelingswerk te organi seeren. Daarvoor is echter geld noodig. Om aan dit geld te komen, zullen Zaterdag 7 October „de werkbijen", een aantal jonge dames, de honing verzamelen, door het houden van een collecte. Ontegenzeggelijk legt de mobilisatie, die 't dagelijksch leven ontwricht, zware lasten op de schouders van de burgerij. In tal van gezinnen beteekent de prijsstijging van verschillende artikelen een vermindering van het noodzakelijke gebruik. Gelukkig zijn er nog vele gezinnen waarin dit niet het geval is. Dezulken hebben te bedenken, dat gelijke comité's elders voor hun daar gemobiliseerde mannen hetzelfde doen. Met nadruk doen wij dan ook een beroep op hen, die nog iets kunnen missen, Zater dag door een gave het comité in het voor genomen werk te steunen. Men begrijpe goed, dat het comité beoogt, de band tusschen de burgerij en de gemobiliseerden te versterken. Door het organiseeren van Cursussen streeft het comité er naar de gemobiliseerden paraat te houden voor de zware taak, die hun straks, n.aar het comité hoopt, spoedig, in de burgermaatschappij wacht. Door het organiseeren van ontspanningsavonden hoopt net comité de gemobiliseerden gees telijk fit te houden en te voorkomen, dat zij van het burgerlijke leven vervreemden. Het comité beoogt ook, de belangstelling voor het cultuurwerk gaande te houden. Het wil daarvoor alle krachten mobilisee- ren, zoowel van de burgers als van de militairen en het is zich volkomen bewust, dat er onder de gemobiliseerde soldaten krachten zijn die voor dit cultuurwerk óve talent beschikken. Het comité wil vóór alles, dat de Alk maarsche burgerij tot daden van saam- hoorigheid komt met de gemobiliseerden, die zich niet voor hun plezier onder de wapenen bevinden, doch dit doen, uit plicht, hun door de wetten des lands op gelegd, opdat ons volk zichzelf kan blijven. Moge Zaterdag 7 October de Alkmaar sche burgerij op grootsche wijze blijk geven, dat het voor het sympathieke, door het comité voorgestane doel, het ge- wenschte offer wil brengen. Voor dit doel bestaat ook gelegenheid, bijdragen te storten op de girorekening van den penningmeester van het comité, den heer B. Kuiper (gironummer 362693). DE EERSTE AUTOLOOZE ZONDAG. De eerste autolooze Zondag, door de re geering in het leven geroepen ter benzine er. benzol-besparing, gaf aan onze stad en omgeving een beeld, dat de ouderen onder cns herinnerde aan een veertig jaar terug, toen de auto nog onbekend was, echter met dit verschil, dat men thans niet een enkele velocipede zag, doch zeer veel rijwielen en tandems te aanschouwen kreeg en ook de pa's met de bokkenwagens en het kroost, vroeger de trots van vele Alkmaarsche huisvaders, miste. Voor de voetgangers en de moeders met kinderwagens was het rustige verkeer een verademing. Op den Rijksstraatweg, waar dagelijks de auto's in beide richtingen voor bij snelden, kon men thans slechts een enkele auto zien passeeren en in de Langestraat konden de moeders thans ge zellig met de kinderwagens flaneeren. Voor zoover ons bekend heeft de maxi mum-boete-bepaling van 1000 op overtre dingen goed gewerkt. Gistermiddag na 5 uur werden in de richting Bergen auto's waar genomen van bestuurders, die in de veron derstelling verkeerden, dat na 5 uur de ver bodsbepaling niet gold. Hen werd duidelijk gemaakt, dat de bepaling geldt van Zondag ochtend 5 uur BRAND TE WIERINGERWAARD. Kinderen speelden met lucifers. Zondagmiddag is een groote landbouw- schuur van den heer E. Kooy, aan den Westfrieschedijk alhier verbrand. In de schuur was aanwezig de opbrengst van 8 hectare ongcdorschte tarwe, een partij aard appelen, wagens, machines en gereedschap. Alles is een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis is behouden gebleven. Het spelen met lucifers door kleine kinde ren werd als oorzaak beschouwd. Naar we vernamen was alles verzekerd. Tentoonstellingen. Tot 7 Oct. in den Bergenschen kunsthan del tentoonstelling van Italiaansche land schappen. Bioscopen. Roxy-theater, half acht, hoofdnummer De heldenbrigado (rom.-sens.); hoofdrol Dick Foran. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, half 8, hoofdnummer, The Lambeth Walk (klucht); hoofdrol Lu- pino Lane. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 'half 8, hoofdnummer De citadel (rom.); hoofdrollen Robert Donat en Rosalind Russel. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer 1'Equi- page (rom.-sens.); hoofdrol Annabella. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Maandag 2 October. 8.15 uur, de Nachtegaal, Langestraat, verg. Vereen, voor facultatieve lijkverbranding. eigenaardig aandeed, spreekt vanzelf en ik ben dan ook naar het bureau op de tentoon stelling gegaan met verzoek om opheldering over deze zaak, alsook over het nog eigen aardiger feit, dat voor kinderen uit de stad Utrecht treinreis èn entree èn rit met trein tje slechts 0.50 kostte. Er was nog meer verschil: Amst. schoolkinderen betaalden slechts 0.10 entree. Op het bureau kon men mü daarover geen inlichtingen verschaffen. Terug van de reis heb ik den acquisiteur vervoerswerver) der N.S. te Alkmaar, bij wien ik vooraf mijn licht had opgestoken en met wien de Ambachtsschool had geaccordeerd, opgebeld. Daar diens antwoorden mijn bevreemding in 't geheel niet konden wegnemen, heb ik mij nu tot de directie der N.S. te Utrecht gewend. BENOEMD. Met ingang van 1 Oct. is tot chef van or ganisatie van de Algemeene Friesche Le vensverzekering-Mij. en de Groot-Noordhol- landsche van 1845 benoemd de heer drs. C. Sytsma, thans chef van de afdeeling alge meene zaken van het hoofdkantoor der Al gemeene Friesche te Leeuwarden. HEROPENING MELKHANDEL. Morgenmiddag wordt de melkhandel van den heer J. Lagas op den Zijdam heropend. Het perceel, no. 7, heeft een groote verande ring en verbetering ondergaan. De wan den van den winkel zijn betegeld, een groote etalagekast geeft ruimschoots gelegenheid tot het uitstallen van de verschillende melkproducten en ook de koel- en bewaar plaats voor de melk, achter den winkel, vol doet geheel aan de eischen, die de moderne tijd aan een melkhandel stelt. BEZOEK VAN SCHOOLKINDEREN AAN DE SPOORWEGTENTOONSTELLING De heer J. Barkman, voofd van de Tessel- schadeschool schrijft ons: Vrijdag heb ik met 85 leerlingen der hoog ste klassen de spoorwegtentoonstelling be zocht. De kinderen hadden daarvoor 1.25 meegebracht, daar de treinreis 0.78, de entrée 0.20 en een rit in het treintje 1839 0.05 kostte. De rest was voor tram en ver tering, dus zeer krap berekend. Vóór het vertrek sprak mij een vader aan, die mij vroeg, waarom ik zooveel geld liet meebrengen, daar de leerlingen der Am bachtsschool voor 0.70 konden gaan. Niet beter wetende, antwoordde ik, dat dat wel 0.78 zou zijn geweest en dat de leerlingen dan zeker zelf voor de rest moesten zorgen. Op de tentoonstelling werd ik echter wij zer, want ik ontmoette daar leeraren der A.S., die mij vertelden, dat de reis voor hun leerlingen 0.70 kostte 0.50 voor trein en 0.20 voor entrée). Dus had die vader toch gelijk en het is ter voorkoming van verkeerde conclusies, dat ik dit ter kennis breng van belangheb benden. Dat deze verschillende behandeling mij WAAR BLIJVEN DE DAMES? Het Algemeen Alkmaarsch Comité, dat beoogt ontwikkeling en ontspanning te bren gen aan alle te Alkmaar gelegerde mili tairen deelt ons mede: dat het in de maand September de be' kende inzameling van lectuur deed houden, waarbij circa 2400 boeken en 15.000 geïl lustreerde bladen werden opgehaald, dat een feestavond in den Muziektuin werd gegeven en thans drie bonte avonden in 't Gulden Vlies worden gehouden, die door de Ontzetvereeniging aan het Comité zijn aangeboden, dat voor de feest- of cultureele avonden maar vooral ook voor de inrichting en het in stand houden van de militaire tehuizen veel geld noodig is, dat nu opnieuw aan de Alkmaarsche da mes een uitgezochte gelegenheid wordt ge boden om te toonen, dat ook zij qpofferend werk voor onze soldaten willen verrichten door op Zaterdag 7 Oct. a.s. met lijst of collectebus te gaan loopen, dat de dames -»■ boven 16 jaar die daar toe bereid zijn, belèefd worden verzocht zich alsnog spoedig op te geven aan mevr. SchiphorstStokhuijzen, Kennemerpark 30 en op VRIJDAG 6 October a.s. des avonds ten 8 ure in het Stadhuis aanwezig te willen zijn om de bus en lijst in ontvangst te nemen. De voorschriften eischen nu eenmaal, dat minderen bij het passeeren van meerderen den militairen groet brengen en door den meerderen worden teruggegroet. De burgerij moet begrijpen, dat de meerderen, die hierop in de Langestraat letten, dit doen in op dracht van ontvangen orders. Op onze vraag of het ook in Alkmaar, evenals in Bergen niet mogelijk was de soldaten vrij te stellen van het groeten voor onderofficieren, die bij voorkeur ook in grooten getale in de Lange straat wandelen, werd ons medegedeeld, dat hetgeen in Bergen geschiedt, in strijd is met de voorschriften. Het onophoudelijk saluee ren is voor beide partijen minder prettig, doch dienst is dienst en het is zeer gewenscht dat de burgers de goede verhouding tusschen meerderen en minderen niet verstoren. Herhaaldelijk komt het voor, dat tijdens oefeningen, die bij voorkeur op stille weg gedeelten worden gehouden, burgers hate lijke opmerkingen maken, waardoor de sol daten het gevoel krijgen, dat zij als kijkspel dienen en een ongewenschte mentaliteit gaan demonstreeren. De burgers zullen goed doen zich hiervan te onthouden en behooren te begrijpen, dat door hun ongewenscht op treden de minderen, die zij willen bescher men, de dupe worden. Wij zijn er van over tuigd, dat het hoogere militaire gezag in Alkmaar niet verwacht, dat het leven van de gemobiliseerden door overdreven optre den van meerderen onaangenaam gemaakt wordt. Laat men begrijpen, dat zoowel de meerderen als de minderen in staatsbelang zijn gemobiliseerd. de Ik hoop, dat de dag zal komen, waarop de admiraliteit de schepen van alle landen zal kunnen uitnoodigen zich bij de Britsche convooien te voe gen en deze schepen op hun reizen zal kunnen beveiligen tegen een redelijke vergoeding. Men moet verwachten, dat de duikbootaanvallen op den we reldhandel ter zee op grooter schaal hernieuwd zullen worden, doch dit kan veilig worden overgelaten aan de aandacht van de Britsche vloot. De regeering is eenstemmig in haar be sluit het maximum aan inspanning te vra gen waartoe het Britsche volk in staat is, en, wat ook mag gebeuren, vol te houden tot de beslissende overwinning behaald is. Alle grieven kunnen vrij worden uitge sproken in het parlement, dat in zitting zal blijven. Een reusachtige begrooting, die een jaar geleden ieder tot woede zou heb ben gebracht, is met snelle en krachtige vastberadenheid aangenomen. Een groot leger is reeds naar Frankrijk gegaan. Brit- ege sche troepen worden op groote schaal ge organiseerd, het Britsche volk is vastbe sloten schouder aan schouder te staan met het prachtige leger der Fransche republiek en met haar te deelen, wat tot ons zal komen. Het is mogelijk, dat in dit land groote onheilen uit de lucht zullen komen. Wij zullen ons best doen om ons daarvan goede rekenschap te geven en wij moeten ons steeds herinneren dat de beheersching der zeeën ons in staat zal stellen reusach tige hulpbronnen uit Canada en de nieuwe wereld aan te wenden als beslissende fac tor in de lucht, buiten het kader van dat gene, waartoe wij hier verplicht zijn. De regeering heeft aanwijzingen gegeven voor de voorbereiding op een oorlog van ten minste drie jaar. Hitier kon zeggen, wanneer de oorlog zou beginnen, doch hij of zijn opvolgers kunnen niet zeggen wanneer de strijd zal eindigen. De oorlog zal slechts eindigen wanneer wij er van overtuigd zijn dat hij genoeg gehad heeft. De eerste minister heeft Onze oorlogsdoelen omschreven in bewoordingen, die niet verbeterd en niet vaak genoeg herhaald kunnen worden. „De verlossing van Europa van de voort durende en terugkeerende vrees voor Duit- sche agressie en mede handhaving van de onafhankelijkheid en vrijheden der Euro- peesche voiken", daarvoor strijden de vol ken van Engeland en Frankrijk. Men heeft ons gezegd, dat wij afgeleefde democratieën zijn, wier dagen voorbij zijn en die vervan gen moeten worden door verschillende vormen van dictatuur en totalitair despo tisme. Wij hebben het hart en de moreele over tuiging van Britsch-Indië aan onze zijde. Hoezeer verschilt het tooneel van dat van October 1914. Toen scheen het Fransche front, waar Engeland steun verleende, op het punt te staan te bezwijken onder den vreeselijken stoot van het Duitsche impe rialisme. Toen had Rusland bij Tannen- berg het onderspit gedolven. Toen was de geheele macht van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche rijk tegen ons in oorlog. Toen stonden de dappere krijgshaftige Turken op het punt zich bij onze vijanden te voe gen. Toen moesten wij dag en nacht ge reed zijn voor een beslissenden slag tegen de geduchte Duitsche vloot. Ik onderschat datgene, wat voor ons ligt, niet, doch ik moet dit zeggen: ik kan er niet aan twij felen, dat wij de kracht hebben om een goede zaak te volbrengen en de slagboo- men te slechten, die tusschen de loontrek kende massa van alle landen en een vrij en overvloediger dagelijksch leven staan. Alle moed en vernuft, die de Duitschers in den oorlog altijd toonen, zullen hun niet bevrijden van het verwijt van 't nationaal- socialisme met zijn onverdragelijke ruw heid. Wij mogen ons de woorden herinne ren, die John Bright, (een Engelsch staats EEN PARAPLUIE MET EEN DOLK ER IN. Een stadgenoote toonde ons hedenmorgen een door haar ontvangen circulaire. Buiten' op is de parapluie van Chamberlain afge drukt, maar wanneer men de kaart open maakt, komt er uit die parapluie een dolk te voorschijn. Wij zullen aan den inhoud dezer circulaire geen meerdere bekendheid verschaffen door ze in onze courant te pu- bliceeren. Het is voldoende te vermelden, dat daarin elk gevaar dat de neutralen be dreigt en alle opofferingen welke wij ons moeten getroosten, aan Engeland worden geweten, achter welks vredespolitiek de meest oorlogszuchtige bedoelingen zouden zijn verborgen. Het manifest besluit aldus: „Wij wenschen geen dolk, maar wij hebben ook geen para plu meer van noode. Wij hebben in tegen deel voortaan alleen maar den wensch, zelf ons land te beschermen, zooals het onszelf goeddunkt. Daarom handen weg van onze neutraliteit". Hoewel spelling en woordkeus het niet onmogelijk maken dat dit pamflet in het buitenland werd vervaardigd, bestaat helaas ook de mogelijkheid, dat eigen landgenoo- ten zich hieraan hebben schuldig gemaakt. Nederland, dat ter handhaving van zijn strikte neutraliteit alle krachten moet in spannen, zal zeker niet het land blijken, waar dergelijke pogingen tot een openlijk partij kiezen eenig succes zullen hebben. INMENGING DOOR BURGERS ONGEWENSCHT. Zaterdagavond heeft zich in de Lange straat een incident voorgedaan, dat voor onze stad ongewenscht moet worden ge noemd. De sergeant van de wacht van het voor malig politiebureau maakte een soldaat, die onbehoorlijk gekleed een café had verlaten, daarop attent. Instinctief komen burgers op voor de zwakkere partij, met het ge volg dat de soldaat zich tegenóver zijn meerdere uitdrukkingen veroorloofde, die hij, zonder steun van de burgers, stellig niet zou hebben gebruikt. Het gevolg was, dat de sergeant den soldaat wilde in rekenen. Hierin werd hij belet door een bur- - Ser> met het gevolg, dat de soldaat gelegen- man van de vorige eeuw) tot een gehoor heid kreeg te ontkomen. In dergelijke ge- van Engclschc arbeiders sprak „nadat ten slotte de rook van het slagveld was opge trokken, vervluchtigde de vreeselijkc ge daante, die haar schaduw over het geheele continent had geworpen, en was zij voor goed verdwenen". Sprekende over Italië zeide Churchill in zijn radiorede nog: Er zijn misverstanden en twisten gerezen, doch des te meer waardeeren wij in Engeland de redenen, waarom dit groote en bevriende volk, met vallen heeft de wacht instructies op den vluchtende te schieten. De soldaat van de wacht was evenwel zoo verstandig een schot in de lucht te lossen, hetgeen onmiddellijk tengevolge had, dat de burgers uiteen stoven en de soldaat kon worden ingerekend. Van militaire zijde wees men ons er op, dat de verhouding tusschen meerderen en minderen niets te wenschen over laat, doch dat als regel conflicten ontstaan, wanneer de burgers zich mengen in gesprekken, die hetwelk wij nooit in oorlog geweest zijn, meerderen met minderen voeren, wanneer sc 'nt aan dcn st"jd decl te de burgers veronderstellen, dat de minderen door z.g. dienstkloppers worden gedupeerd. nemen DE MAANDAGMARKT. Ditmaal was het de aanvoer welke markt zijn toon gaf. Van alle soorten was de aanvoer ruim en dus de handel wat traag. Toch viel het slot niet geheel tegen. Wanneer wij zien dat de varkens, beginnen met 33.5 cent voor goede kwaliteit, dan kan het niet an ders of de laatste verkoopers zouden hun tevredenheid over het marktverloop moe ten uiten. De schapenmarkt neemt hier steeds toe en zoo konden wij ons ook vandaag ver heugen in de aanwezigheid van vier hokjes lammeren, welke goed betaald werden, tot 17 per stuk toe. Een rijp vet schaap bracht 27 cent op, terwijl wij enkelen nog daarboven zagen verkoopen. In de vette koeien was een goede vraag, doch het aantal maakte de koopers tenslotte wat luier. Kon goede kwaliteit a 38 cent plaatsing vinden, iets mindere moesten zich met 32 cent tevreden stellen. Op een dag als heden zou het niet opdienstig zijn geweest wanneer de regeeringsverkoopers, die goede opruimers van de 2e kwaliteit zijn, ook onze markt eens hadden bezocht. Een poging daar toe zou wel in het belang van Noordholland geweest zijn. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Wietse Bergsma en Alberdina Visser. OVERLEDEN: Johannes W. van Smirren, wedr. van W. A. M. Godijn, 70 jaar. Heimen van He kezen, gehuwd met A. van den Bogert, jaar. Otto Andriesma, gehuwd met A. M. Hollander, 79 jaar. Elisabeth Th. Leijers, gehuwd met J. J. P. Spruijt, 59 jaar. "iele Crisis-publicatie, HET AANHOUDEN VAN RESERVE-KALVEREN. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat van 1 November 1939 tot 1 Maart 1940 geen reserve-kalveren aan wezig zullen mogen zijn, tenzij deze kalve ren gehouden worden door veehouders, die aangesloten zijn bij door de Nederlandsche Veehouderijcentrale erkende t.b.c.-bestrij- dingsorganisaties. Met het oog op de om standigheid, dat het tuberculinatie-onder- zoek eerst tegen staltijd wordt voortgezet, is voor deze t.b.c.-bestrijders namelijk een uitzonderings-bepaling gemaakt. Deze be paling houdt in, dat leden van door ge noemde Centrale erkende t.b.c.-bestrij- dings-organisaties, zoo hun voor 1939 een toewijzing van kalveren werd verleend, van 1 November 1939 tot 1 Februari 1940 een reserve-kalf zullen mogen aanhouden, mits zij in het bezit zijn van een bewijs van lidmaatschap eener erkende t.b.c.-bestrij dings-vereeniging. Noch ingevolge kalvertoewijzingen-1939 noch ingevolge die van 1940 zullen der halve, behoudens de hiervoor aangegeven uitzondering, van 1 November 1939—1 Maart 1940 reserve-kalveren aangehouden mogen worden. Daarom zal de „schets- grens" voor deze zelfde periode ook betrek kelijk laag zijn, te weten 140 kg. voor de maanden November en December 1939, 160 kg. voor Januari en 125 kg. voor Fe bruari 1940. Dit beteekent dus, dat in deze maanden voor het schetsen van kal veren, welker gewicht boven de hiervoor genoemde grenzen is gelegen, instede van het normale bedrag van 0.75 per kalf een aanzienlij!, hooger bedrag in rekening zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, het schetsgeld voor deze gevallen op 50 per kalf te stellen. Een uitzondering dient hierbij weder te gelden voor d<. leden der erkende t.b.c.-bestrijdingsorganisaties en wel in dien zin, dat deze, ingeval hun voor 1939 een kalver-toewijzing werd verleend, in het tijdsbestek 1 November 1939—1 Fe bruari 1940 onder bepaalde voorwaarden ten hoogste 1 kalf, waarvan het gewicht boven de hiervoor aangegeven grenzen ligt, tegen een prijs van 0.75 zullen kun nen laten schetsen. De daartoe te stellen voorwaarden zijn: le De betrokken veehouder toont aan, dat hij lid is van een door de Neder landsche Veehouderijcentrale erkende t.b.c.-bestrijdingsorganisatie; 2e Hij biedt een identiteits-bewijs-1939 ter inwisseling aan, voorzien van een door den betreffenden inspecteur van den Veeartsenijkundigen Tienst ge fiatteerde verklaring van d?n dieren arts, welke inhoudt, dat het betref fende kalf positief heeft gereageerd en daarom door den veehouder werd op geruimd. 's-Gravenhage, 30 Septembei 1939. "tyill Voop hen, di6 Na de ramp Welke Ewück" heeft getr0ffen van Gelder het slachtoff 1 J* ontploffing gowoMoo VW -S Twee van „nM ko# zijn daardoor vernield ^nenvPD slotte niet het ergste daar is Het onherstelbare is, dat sche marinemannen daarbij H<%>4 ben gevonden of iev J den do* wondingen hebben Dot doof ona die» hoe uiterst gevaarlijk het weT beSetfel mijnenvegers is en hoe gro Van de* van de mannen, die dit et °«er onze weermacht dagelijks vJ°ek nn daarbij voor de beveiligd 0rge» en land hun leven wagen. °ns Vader. Een vreemde duikboot.^,, onac oorlogsschepen ».R myn kent geen verschil in 7 eetl en vernietigt alle schepen die aÜtei{ weg zal ontmoeten. Bij kracht!?^ en hoog. s,e slaan dc m|)nen «X ankers los. Zij zijn een gevaar W schepen maar het grootste gevaaUe oorlogsschepen welker bemann de taak hebben de losgeslagen sporen. J en °P te Nederland is neutraal daardoor dat onze scheepvaart moeid wordt gelaten. Maar dat weinige weken twee van onze coT'11 bodems vernield werden, is het besIT wijs, dat ook een neutrale staat in h* wanhopigen volkerenstrijd zeer offers zal moeten brengen. U 01126 gaan uit naar de dap. verwacht zware pere mannen, die voor het gevaarlijkste werk gereed stonden toen het vaderland hen noodig had en die als slachtoffers van hun plicht zijn gevallen. En tevens naar hen die achterbleven, naar de vrouwen en kinderen van deze dappere Nederlanders, naar de gezinnen waarin de man, de vader of de zoon nim mer tot de zijnen zal terugkeeren. Het leed zelf kunnen wij niet ongedaan maken, wij kunnen slechts meehelpen de gevolgen daarvan te verzachten. Laten wij bedenken, dat deze mannen zijn gevallen toen zij hun leven waagden om ons volk en daardoor elk onzer tegen geweld van buiten te beschermen. Er is in Den Helder een Marine-Ram penfonds, dat zich ten doel stelt finan- cieelen bijstand te verleenen aan die genen der nagelaten betrekkingen van marine-mannen, van wie vaststaat, dat zij hulpbehoevend zijn geworden. Door dit fonds financieel te steunen kan men zijn dankbaarheid niet alleen in woorden maar ook in daden toonen. En daarom doen wij nu het fonds door deze ramp weer voor nieuwe financieele verplich tingen gaarne een beroep op allen om hiervoor vrijwillig een offer te bren gen. Het secretariaat van het fonds is ge vestigd in de Koningstraat 7880 in Den Helder (Postbus 1) en de postrekening draagt het nummer 113397. Er is een vereeniging met een zeer sympathiek doel, welke het devies draagt, „de sterken voor de zwakken". Voor het Marine-Rampenfonds zal dat de vies niet anders kunnen luiden dan. ,,de beschermden voor de onverzorgde gezin nen van hen, die voor ons hun leven gaven." Geldig van hedenavond tot ongeveer 19 uur: Helder en koud, ove gedeeltelijk bewolkt, overwegend zelfde temperatuur als vandaag, zwa matigen noordoostelijke tot oostelijken Buiteniandsch weerove"^'!tóver De depressie, welke Zaterdagoo Qver de Botnisch Golf lag, trok sede* «en. fi0g Finland naar Rusland. Zij na ^^tige voortdurend in diepte toe. west- noordelijke winden, welke a ^jsa's kant heerschten, werden kou rnverhet kant heersenren, weiuc „„.„„r over meegevoerd, zoodat de temp daajt, i en zuid-Zweden ontw)k Achter de wegtrekkende depr ^tioo Acnier ae j een ui"»"', kelde zich over zuid-Scandtoa^ IJsiand pen van hooge luchtdruk, 5tations111 lag. Hedenmorgen hadde" lkte hemeL Zweden windstilte en on ket Lapland en zuid-Zweden v jj0ordelijke Saerna zelfs 10 graden. d telP« r*h' IJszee trekken storingen*0 is dienten ting. Over Groenland en HsW» De de- gevolge de luchtdruk sterke erplaatste pressie over de AdriatischeZee zich langzaam naar Joego NabÜ.PV gisteren in Italië nog veel regen^ aj tugal nadert een nieuw Zuid'pr i. daar veel regen brengt en fr0Jjt datz rijk schijnt te trekken. ^.Frankrijk het blijkbaar nog van a« 1# cn tugal nadert een DujKoaen nog van jjeis'" Hongarije uitstrekt brac!ll tigen re£«n' zuiden van ons land nog LICHT OP! jndere VERFRAAI OW oude boeken o0j(. BINDERIJ N.V. HEBMSrCOSTEteI(. 3jj0. ALKMAARSCHE COURA*

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2