TEGEN DE WET VRAAG EN AANBOD De „Indra" op sleeptouw. Schip verloren voor de reederij. Inkomens en vermogens in Nederland. GEMENGD NIEUWS. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend contant (Dinsdags en Vrijdags inzendt^ Naar het Engelsch van MARTIN PORLOCK. 42> TWEEDE BLAD. Nader wordt vernomen omtrent het lot van de Finsche houtboot „Indra", welke Maandagmiddag na bij Terschelling op een mijn is ge- loopen, dat het den sleepbooten Utrecht" van de firma Wijsmüller en „Stortemelk" van de firma Doeksen, gelukt is het schip vast te maken. Zooals reeds gemeld is, heeft het schip wel ernstige schade opgeloo- pen, maar is het niet gezonken. De beide sleepbooten zijn thans bezig, het schip naar IJmuiden te sleepen. Op het oogenblik bevinden zi^zich nabij het eiland Vlieland. Wanneer de weersomstandigheden geen hinderpaal in den weg leggen, zal de „Indra" vermoedelijk heden in de haven van IJmuiden worden binnengebracht. Daar het schip geheel door de bemanning is verlaten, is het momenteel, volgens het zeerecht, prijs van de sleepers, wanneer het dezen althans gelukt, het schip behouden in een haven te brengen. Het voornemen be staat, indien daarvoor door havenautoriteiten toestemming wordt verleend, het schip naar Amsterdam te sleepen. Wat er daar verder met het schip zal gebeuren, staat nog niet vast, doch dit zal vermoedelijk door arbi trage worden beslist. Het groote gevaar door de ronddrijvende mijnen in de omgeving van de plaats, waar de ramp gebeurde, is vermoedelijk oorzaak, dat de bemanning van de „Indra" getracht heeft zich zoo spoedig mogelijk in veiligheid te stellen en niet heeft gewacht tot het schip geheel gezonken was of, zooals is gebeurd, vast kwam te staan, dat de waterdichte schotten het schip drijvende zouden houden. Immers wanneer er een of meer leden van de bemanning aan boord waren gebleven, dan zou volgens het zeerecht het schip voor de reederij niet verloren zijn gegaan. GEDENKRAAM IN DE GROOTE KERK TE APELDOORN. Bij haar 40-jarig regeeringsjubileum heb ben de studenten van de universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft aan de koningin een gedenkraam aan geboden. Nadat de koningin de Groote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn had aangewe zen als het bedehuis, dat voor plaatsing in aanmerking kwam, werd aan den bekenden Roermondschen glazenier Joep Nicolas op dracht gegeven voor het maken van een ontwerp, waarna hij werd belast met de uit voering Dezer dagen is het monumentale raam geplaatst in de Groote Kerk, welke H.M. de koningin tijdens haar verblijf op het Loo, Zondags pleegt te bezoeken. Het gebrandschilderde raam is in de plaats gekomen van een der bestaande ven sters aan de Zuidzijde van het kerkgebouw, schuin rechts tegenover de zitplaatsen der koninklijke familie. Het is 5.50 meter hoog en 2.50 meter breed. Als hoofdmotief heeft de ontwerper gekozen het feit van de stich ting der Leidsche universiteit door Willem van Oranje. Als centrale figuur plaatste de ontwerper prins Willem I, omringd door een groep magistraten van de ontzette sleutel stad. Aan de andere zijde is de volgende op dracht in Latijn aangebracht: „Toen Wilhel- mina, koningin bij de gratie Gods, gedurende veertig jaren in Nederland geregeerd had, hebben de leden der studentencorpsen in de steden Leiden, Utrecht, Groningen, Delft en Amsterdam dit glasraam in dank aangebo den en hun vereering voor de koninklijke telg van het vorstenhuis uitgedrukt in een eerbewijs aan den stichter van de dynastie, Willem, den vader des vaderlands, die in Nederland de eerste grondslagen legde voor het academische onderwijs". WIJZIGING ZEE- EN LUCHTVAARTVERZEKERINGSWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de zee- en luchtvaartverzekerings wet 1939. Hierbij wordt aan de regeering de be voegdheid gegeven om evenals zulks thans reeds geschiedt ten aanzien van het molest- risico van zeeschepen en kustvaartuigen, ook met betrekking tot het molestrisico van schepen der internationale binnenvaart, welke in het algemeen aan overeenkomsti ge gevaren kunnen blootstaan als de zee schepen en kustvaartuigen, als herverzeke raar, c.q. verzekeraar, op te treden. TIEN MILLIOEN BLIKKEN REGEERINGSSOEP. De regeering heeft beslob om dit jaar wederom een belangrijke hoeveelheid toma ten in te blikken en als soep aan de markt te brengen. He taantal blikken, dat het vo rige jaar niet minder dan 4.5 millioen be droeg, zal, naar het Vbld. verneemt, tot tien millioen worden opgevoerd. Naar men weet, is de verkoop van toma tensoep in blik het vorige jaar een groot succes geweest. De tomaten, die anders zou den zijn „doorgedraaid", kregen daardoor een nuttige bestemming. Voor het nieuwe seizoen is reeds eenige maanden geleden gerekend op een belangrijk grootere hoe veelheid tomaten, die verwerkt moeten worden. De export-mogelijkheden werden steeds beperkter en de beschikbare hoeveel heden voor de binnenlandsche markt daar door grooter. Voor de kweekers is daarom in Juli j.1. een voorschrift uitgevaardigd om dertig percent'van den oogst in rijpen toestand op de veilingen aan te voeren. Deze tomaten zijn dan direct geschikt voor verwerking in de fabrieken. Toen in Augustus bleek, dat desondanks van de overige vruchten toch nog een teveel op de markt kwam, is het percentage tot vijftig verhoogd. Een voor deel en wellicht ook een overweging, die tot dit besluit heeft geleid, is, dat de toma ten, die voor de blik-verwerking bestemd zijn, in rijpen toestand zoeter van smaak zijn. Daardoor kan nu tegemoet worden ge komen aan de wenschen van het publiek, dat de soep in blik soms iets te zuur vond. Of de prijs van 'n blik op den oudep prijs van 18 cent zal kunnen worden gehand haafd, is nog niet met zekerheid te zeggen. Het is niet onmogelijk, dat in verband met de stijging van de prijzen van blik, de ver koopprijs, eenige, zij het geringe, verhooging zal moeten ondergaan. Dit moet men echter afwachten. DE ONTVLUCHTE GEVANGENEN IN HAARLEM TERUG. Spoediger dan zij wellicht zelf verwacht hadden, zijn drie van de vijf Duitschers, die de vorige week kans hebben gezien uit het Huis van Bewaring te Haarlem te ontvluch ten, weer te Haarlem teruggekeerd. Zooals reeds gemeld, waren zij te Zundert, op slechts enkele kilometers van de grens aangehouden en voorloopig aldaar vastge houden. Gistermiddag zijn de drie mannen, die men stevig aan elkander had geboeid, onder geleide van drie marechaussees per auto naar Haarlem overgebracht, alwaar zij te ongeveer kwart voor zes aankwamen. Het bericht van hun aankomst had zich blijkbaar onder de Haarlemmers verspreid en den geheelen middag stonden voor het politiebureau in de Smedestraat groepjes nieuwsgierigen, die een glimp van de arres tanten wilden opvangen. Naarmate het later werd verflauwde de belangstelling en toen op bovengenoemd tijdstip de auto met de gevangenen voor den hoofdingang van het gebouw stopte waren het nog maar enkelen, die hun geduldig wachten beloond zagen. Kort nadat zij waren binnengeleid ving het verhoor aan, dat werd geleid door den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck. Dit verhoor nam geruimen tijd in beslag en eindigde eerst tegen half twaalf. Zooals vanzelf spreekt, betrof het in hoofdzaak de wijze waarop de plannen tot ontvluchting werden beraamd en de manier waarop deze ten uitvoer waren gelegd. Van politiewege werden hieromtrent evenwel geen mededeelingen verstrekt, omdat de af gelegde verklaringen eerst dienen te worden voorgelegd aan den directeur van het Huis van Bewaring, teneinde te kunnen nagaan of een en ander conform de feiten is. FABRIEKSMEISJE DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de vijftienjarige fabrieks arbeidster H. v. d. R., werkzaam in de fa briek van Nederlandsche Lichtbouwplaten Industrie „Factotum" aan den Marfedijk te Leiden door een drijfriem gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. De recherche stelt in samenwerking met de arbeidsin spectie een onderzoek in. OUDE HEER BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN. Gisteravond is de 86-jarige heer B. Drost uit Eist (U.), bij het oversteken van den rijksweg aldaar, door een motorrijder aan gereden en tegen den grond geslingerd. De oude heer was op slag dood. De motorrijder werd slechts licht gewond. AANWIJZING VAN GOEDEREN TOT CRISISPRODUCT. Wettelijke bekrachtiging. Ingediend is een wetsontwerp houdende uitvoering van artikel 37 der landbouw- crisiswet 1933 ten aanzien van het bepaalde in het koninklijk besluit van 28 Augustus 1939, no. 38. Aan de memorie van toelichting ontleenen We het volgende: De huidige omstandigheden hebben de regeering genoopt met ingang van 28 Aug. j.1., krachtens haar verleende machtiging, ten aanzien van een groot aantal crisispro ducten regelen te stellen, o.m. met betrek king tot den in- en uitvoer, het vervoer en de bewerking, alsmede van het voorhanden en in voorraad hebben. Ten einde eveneens met betrekking tot eenige producten, welke niet waren crisis producten in den zin van artikel 1, onder 5; van de landbouwcrisiswet 1933, doch welke wat betreft hun aard en hoedanigheid, ge heel pasten in dit kader, analoge regelen te kunnen stellen, werden bij koninklijk be- siuit van 28 Augustus 1939 honing en an dere producten van de bijenteelt, cacao- boonen en cacaopitten, hooi, stroo, thee, kof fie, stremsel en caseine krachtens het be paalde in artikel 1, onder 5 c, van genoem de wet, als crisisproduct in den zin dezer wet aangewezen. Het is den minister bekend, dat bij een vorige aanwijzing van koffie als crisispro duct bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal bezwaren zijn gerezen om deze aanwijzing bij de wet te bekrachtigen. Hij vertrouwt echter, dat in de overweging, dat bij het nemen van maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening een regeling ten aanzien van een zoo belangrijk consumptie artikel als koffie niet kan ontbreken, vol doende aanleiding zal worden gevonden om thans koffie als crisisproduct in de land bouwcrisiswet op te nemen. Bijgaand wetsontwerp dient hiertoe. ALGEMEENE ABONNEMENTSKAARTEN VOOR GEMOBILISEERDEN. Met ihgang van 9 October zijn verkrijg baar gesteld door de Nederlandsche spoor wegen, uitsluitend voor gemobiliseerde mi litairen, die ingevolge van hun opkomst in werkelijken dienst hun algemeene abonne mentskaarten hebben ingeleverd: algemeene abonnementskaarten voor gemobiliseerde militairen, geldig op dertig willekeurige da gen, gedurende acht achtereenvolgende maanden. De prijs bedraagt: eerste klas vijftig gulen, tweede klas 43.50, derde klas 30. Deze abonnementskaarten moeten min stens vijf dagen tevoren op een der stations worden aangevraagd: By de aanvrage moet worden overgelegd: 1. Een portret van den aanvrager. 2. Bij de eerste aanvrage het bewijsstuk, dat bij de inlevering der vorige abonne mentskaarten werd afgegeven. 3. Een bewijs van den militairen com mandant waaruit blijkt, dat de aanvragers in werkelijken militairen dienst zijn. Verdere inlichtingen zijn op alle stations verkrijgbaar. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikte de Buizerd Alexan- drië en de Gier Batavia. Op de thuisreis landden de Torenvalk te Napels en de Wielewaal te Rangoon. Glimlachje. De te waterlating: Heeft men hem dan niet vooruit gezegd, wat hij doen moest? In de Ode aflevering van het maandschrift van het Centraal bureau voor de statistiek voor 1939 worden de voorloopige totaal cijfers betreffende de statistiek der inkom sten- en vermogensbelasting voor het be lastingjaar 1938/1939- vergeleken met de overeenkomstige gegevens van 1915/1916 af. In verband met de groote wijzigingen in den' economischen toestand des lands doen deze cijfers in den loop van dit tijdvak be langrijke stijgingen en dalingen zien. Belaste inkomens. Wat de belaste inkomens betreft zijn 1921/1922 en 1930/1931 topjaren (resp. f 4292 millioen en 4367 millioen), terwijl 1924/1925 1936/1937 laagterecords te zien geven (resp. 3762 millioen en f 2666 millioen). Van laatstgenoemd jaar tot 1938/1939 is het totaal der inkomens weer gestegen tot 2934 millioen, welk bedrag dus nog 828 millioen lager blijft dan dat van 1924/1925. Houdt men rekening met de toename der bevolking van 1925 tot 1939 met 19 dan is het totaal der inkomens over 1938/1939 zelfs nog 1554 mil lioen lager dan dat over 1924/1925. Voor het totaal der belaste vermogens zijn 1920/1921 en 1929/1930 topjaren (resp. 13.589 millioen en f 15.666 millioen), ter wijl dieptepunten worden aangetroffen over de jaren 1923/1924 en 1936/1937 (resp. 12.183 millioen en f 11.071 millioen). Laatstgenoemd bedrag is vervolgens sterk gestegen tot 12.701 millioen over 1937/1938, waarna 1938/1939 een kleinen teruggang bracht tot 12.581 millioen. Het totaal der vermogens over 1938/1939 is wederom f 398 millioen hooger dan dat over 1923/1924, doch, als men rekening houdt met de bevol kingsvermeerdering van 1924 tot 1939 met 21 blijft dit totaal over 1938/1939 nog 2162 millioen beneden dat Het hoogste gemiddelde ini,0Ver 1923,,0, geslagene 2659) Worcjt °men de jaren 1917/1918 en l<i9nnn„getrofferi 8an" ste cijfer 2075) h^t fi1' dat over 1938/1939 2150 hS 937- 1917/1918 vertoont het" Cg vermogen per aangeslagene laagste cyfer wordt Bevond 7'°°0) v, 1935,1936 «3.090)8 1938/1939 69.000 beloopt dat Nationaal inkomen en Uitdrukkelijk zij vermeld dat melde gegevens alleen betrekkin! u°Venver. de natuurlijke binnen het rijk bb*n °P sonen, die na vermindering me7?ende Per aftrek primitief aangeslagen kül<>er. inkomen van 800 (tot en Vo°r een 6501 ol oen l»18,g 16.000 Alle kleinere inkomen!" gens, de door navordering van V, be troffen inkomens en vermoL*5^ die, welke door de belastingpiiA alsi*«Ie zwegen zijn, zijn dus hierbij buiten Pn Vet' wing gebleven, zoodat het niet wL hou" de gepubliceerde belastinggegeve! VS aaa wingen te verbinden omtrent het n hou' nale inkomen en v e r m zonder dat meer of minder globauW,® gen zijn gemaakt van die gedeelten die buiten de belasting zijn gebl n eb hieromtrent worden sinds eenigen tbs k het Centraal bureau voor de statistiek L!*1 gen gemaakt. 'arrun- Volgens deze ramingen zou het natio nale inkomen van 1939 tot 1935 ge- daald zijn van 5,7 milliard tot 4,0 milliard, waarop een stijging is gevolgd tot 4,3 milliard over 1937. I De schattingen van het nationale ver™ gen der laatste jaren betreffen mtsluitend de particuliere vermogens. Op grond gegevens voor de vermogensbelasting weH het totaal dezer particuliere vermogens o™ 1929 geschat op 19,9 milliard en over 1930 op 20,0 milliard, waarop een daling is ge volgd tot 14,8 milliard over 1935. Latere ramingen zijn nog niet beschikbaar. PROF. VENING MEINESZ TERUG IN ONS LAND. De bekende hoogleeraar prof. dr. Ir. F. A. Vening Meinesz is gisteren, na een be zoek aan de Ver. Staten, waar hij een twee tal congressen bezocht, weer in ons land in zijn woonplaats Amersfoort teruggekeerd. In San Francisco nam hij in de eerste helft van Augustus deel aan het Pacific Science congres, begin September bezocht hij het congres der internationale geodetische en geophysische Unie te Washington. Prof. Vening Meinesz heeft tijdens zijn verblijf in Amerika een bezoek gebracht aan presi dent Roosevelt. Op zyn terugtocht fungeerde hy als koerier van onzen gezant in Washington, Jhr. dr. A. Londen. Hierdoor kon prof. Vening Meinesz de „Noordam", die van 25 September af in de Downs bij Engeland werd opgehouden,. verlaten en Maandag, met toestemming van de Engelsche autori teiten, naar ons land oversteken. Nijverheidsschool voor luchtvaart werktuigkundigen. - Te Amsterdam zal wor den opgericht een nijverheidsschool voor werktuigkundigen voor de luchtvaart om aan een dreigend gebrek aan geschoolde technici op luchtvaartgebied in de toekomst het hoofd te kunnen bieden. Tot dezen twee jarigen cursus kunnen worden toegelaten: overwegend theoretisch en overwegend prac- tisch opgeleide jongelui. De eersten moeten een bewijs van overgang naar het derde leerjaar van een Ulo-school of H.B.S. kruinen overleggen, de laatsten moeten zijn in het bezit van een eindgetuigschrift van een am bachtsschool, afd. metaalbewerking. De school wordt Sept. 1940 geopend. Radiotelefoonverbinding met Canada en Hawai. - Heden, 11 October, worden de rechtstreeksche radiotelefoonverbindingen van Nederland met Canada en Hawai ge opend. De afwikkeling vindt plaats via de rechtstreeksche radiotelefoonverbinding Am sterdamNew York. Spoorwegmannen adresseeren. - Het be stuur van den Bond van Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft zich opnieuw gewend tot den minister van water staat, met een schrijven, waarin het ver zoekt tot opheffing van de uitzonderings positie van de spoorweggepensionneerden te willen overgaan. Te koop: 1 groote mah. Linnenkast, 1 vitrine waarin 2 groote glasplaten, 1 haardkachel (Olga). KONINGSWEG B 63. Te koop: een kachel zonder gebreken, geschikt voor alle brandstof, prys 5. NOORDERVAART 84. Te koop: prima Simplex Heerenrywiel met lamp, hoog model. Racefiets (merk de Mol). Billijke prys. LIMMERHOEK 18. Te koop gevraagd: Oude kachel, for nuis of haard. Tevens oude naai machine. Brieven onder letter K 347 bureau van dit blad. Te koop: nette zw. wintermantel lang, slank model, weinig gedragen. Adres te bevr. bureau van dit blad. Gevraagd een pakhuislorrie op gum mibanden 3 of 4 wielig. APPEL en ADOLF, Fruithandel. Te koop uit netten inboedel: prima 20 els vloerkleed en eenige Deventer kleeden. Kamerclosetgemakjes, Sala manderkachels enz. (koopjes). DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: mooi Damesrywiel voorzien van Torpedonaaf, nieuwe kettingkast, jasbeschermer enz. 16. Godin kacheltje in prima staat 9. LIJTWEG 21, Bergen. Buitenlandsche order tot orgelbouw to ons land. - Ten behoeve van de stedelij e kerk te King Willeamstown (Zuid-Afrika 1 is aan den orgelbouwer A. S. J. Dekker Goes den bouw van een uitgebreid pypo 6 volgens het Rein-electrische systeem opge dragen. Ook de montage in het kerkge zal vanwege de Dekkerfabriek gesc JmiiCetm „Steek maar van wal", zei Hector Frens- ham. „Als Bazelgelt zei, onopvallend naderen heele eieren eten", ratelde Maull in één stuk door. „Niet meer laten naderen geen moorden meer. Arrestatie misschien onmogelijk dan maar streep door zijn rekening. Adviseer: verscherpte instructie inzake „aanklampers" en zaklantaarns. Be doel: sterke schijnwerpers zakformaat in voeren. Extra sterke lampen. Als „aan- klamper" stopt, kan agent lantaarn gebrui ken. Schijn verblindt maakt hulpeloos. Tijd mee gewonnen. Niet duur. Goed idee". Maull ging weer zitten. De „tip" lokte een levendige discussie uit, waaraan Maull ech ter niet deelnam. Zyn mond was zoo ste vig gesloten, dat van zijn dicht-genepen lippen nauwelijks nog een spoor te zien was. Maar Hector Frensham maakte een einde aan het geargumenteer door den on dercommissaris een nieuw kattebelletje te overhandigen. „Nog iemand anders?" vroeg Hector FrèöBham en keek de negen gezichten nog eens één voor één aan. Dit keer kreeg hij geen antwoord. „Hier is myn idee dan", zei hy. „Daar het pas vanmorgen bij mij is opgekomen, heb ik het nog niet door deskundigen kunnen laten onderzoeken, maar ze zijn er al mee bezig. Ik zal in grove trekken even schetsen wat myn bedoeling is. Ik zou namelijk zoo veel mogelijk agenten voor de nachtdien sten onverwijld met een soort radio-zakin- stallatie willen uitrusten. Een ópparaatje, dat automatisch alarmseinen geeft, zoodra de drager ervan buiten zijn eigen wil komt te vallen. Of de kosten een bezwaar zullen vormen, weet ik nog niet. Als dat niet het geval is, zou het prachtig zijn. Ra- dio-telefonie is ook al aangeraden, maar dat heeft tegen, dat het veel te duur is. Maar dit plan zou misschien uitvoerbaar zyn HOOFDSTUK XVI. Uittreksel van een dagboek. 31 Juli 193—. Ik heb het vanavond weer allemaal voor den dag gehaald, de foto's, het lint met de zeven knoopen er in en de blauwe en veloppe. Voor een enkelen keer héb ik al de reliquieën weer eens uit de enveloppe genomen. Ik had dat den laatsten tijd al dikwijls willen doen, maar mijn verlangen was niet zoo groot als mijn angst voor de herinnering. Vanavond was mijn begeerte heel wat sterker dan mijn vrees. Ik zat aan tafel in mijn kamer met de foto van de lie ve, kleine Elsie vlak voor me en het lint natuurlijk en ging al de reliquieën nog eens stuk voor stuk na. Om my aan de eerste te herinneren alsof de foto en het lint niet voldoende wa ren kreeg ik een uitknipsel uit de Over- seas Daily Mail van bijna vijftien jaar ge leden in handen. Ik herinner me nog, dat ik die in Winnipeg kocht, omdat erin stond, dat de kerel door de Vereeniging tot Red ding van Drenkelingen met een medaille begiftigd was, omdat hij een of ander kind uit het water gehaald had. Om me aan het tweede te herinneren, kreeg ik een uitknip sel uit de Clarion in handen, het volledige verslag van mijn „ongerechtvaardigden" aanval op dien kerel, die me met zyn ge- lieg voor het eerst van mijn leven met de gevangenis deed kennismaken. „Ongerecht vaardigden" aanval ik moet er nog om lachen. Het laatste stukje was ook goed. Ik kan het nog uit het hoofd opschrijven. „De verdachte, die weigert zijn naam op te ge ven (doch vermoedelijk Schmidt of Smith heet) heeft om de woorden van den rechter aan te halen alleszins blijk gege ven reeds cp jeugdigen leeftijd een ver stokte, brutale misdadiger van de ergste soort te zyn". Dan zijn er nog vier dingen, die me aan myn ontzetting van vyf jaar later herinnen ren. Een afschrift van de gelogen getuigen verklaring van dien aartsduivel Blakeney (wat zullen ze opkijken, en piekeren hoe ik daaraan gekomen ben, wanneer mijn spul len na myn dood gevonden worden!), ver scheidene uitknipsels, namelijk de verkla ringen van die arme kerels Lefty Saunders en Jack Flynn (ik heb het hun nooit al te kwalijk genomen lui van hun slag krij gen tenslotte niet iederen dag een zonde bok als ik door den hemel gezonden), mijn bewijs van voorwaardelijke invrijheidstel ling, gedateerd drie jaren na die van de ge tuigenverklaringen en mijn definitieve ont slagbrief. Groote hemel! Wat zou ik er niet voor over hebben als ik die oude, gloeiende haat nog eens in mijn hart kon laten op laaien, zooals vroeger, toen ik maar niet warm kon worden, zelfs niet wanneer ik me als een egel oprolde en de stinkende, bonte dekens stevig om me heen wikkelde. Allemachtig, wat deed die gloed me goed! Wat ik er nog van overgehouden heb, is niet meer dan 'n zwakken weerschijn. Het was net een prachtig wit licht, dat in mijn hart gloeide en mij voor een heelen tijd door en door warm deed voelen. Toen, natuurlijk en dat is niet om te lachen kwam de klap op den vuurpijl! De groote slag, negentien jaar na den nacht, dat ik, thuisgekomen, hem by mijn lieve, kleine Elsie vond. Negentien jaar! Ik was nu een man in bonus, die zich uit zijn za ken teruggetrokken had en naar zyn ge boorteland teruggekomen was alleen maar om nog geen drie weken na zijn lan ding met een van hun gummistokken zoo'n harden mep op het hoofd te krijgen, dat hij een goeie drie weken in een ziekenhuis verpleegd moest worden en daarna nog twee maanden voor zijn volledig herstel noodig had. En dat allemaal, omdat ik al leen maar mijn arm uitgestoken a dien eene te beletten een kind de hers te slaan. Ik zal nooit dat logge bees op zwarte paard vergeten. De Broa Z' fDoeis. melde, van hen met hun lange Het kind kon hem niets gedaan hebb het trok alleen maar aan zyn been van het paard te trekken, maar da kleine jong nooit gelukt. En om ,den. mijn arm uitstak, moest ik he g Wel, ik kan er nu om lachen' art paard, in Hampstead Heath had geen te- maar misschien was een wit pa ter. borrel Heb even opgehouden om een pikken. Gek toch, zoo moe °u_6sterker me maakt! Ik voel me kiple*#w jaar en geharder op mijn twee en v jj. me' dan ooit te voren, behalve wa de we. dit boek bezig ben het.cen!fn Dan krté reld waarvan ik schijn te..ho"d®fen begin- ik dat idiote gevoel in myn hoo waaraCh- nen mijn handen te beven. ïdioot, mind«r tig! Maar daar voel ik het toch over om. Mogelyk, dat wanneer ik e a8n schrijf, dat ik er dan ook nirt blad- denk. Ik was van plan bladzij zijden en nog eens Madzyden dat ik vol te schrijven. Maai-ik we „eer voor vanavond myn hfr' jets is, nU zal uitstorten. Niet dat daar dach hier met mijn pen in de 8ndere het, maar het schynt op nier leeggeloopen te zljn'^or(jt vervotë

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6