SPIT... Sloan's De bedreiging van Finland. doodt -pijn! Rechtszaken JSxxekett Liniment tweede blad. De Amerikaansche gezant en de gezanten der Scandinavische landen hebben in Moskou hun waarschuwende stem laten hooren. De strijd in het Westen. Proefproces inzake prijs opdrijving. er met f van door oorlogsbodems bui itsche oorlog Vele Finnen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn, naar men zegt, over de Zweedsche grens gekomen. In Finland gevestigde Zweden verlaten het land met dichtbezette schepen en vlieg tuigen. Een Amerikaansche stap te Moskou. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft de regeering der Ver- eenigde Staten stappen gedaan om tegen over de Sovjet-regeering uiting te geven aan de „ernstige verwachting", dat er niets zal geschieden, dat „een nadeeligen invloed" op de vreedzame betrekkingen tusschen Rusland en Finland zou kunnen hebben. Even voor het begin der Russisch - Finsche besprekingen heeft Steinhardt een bezoek aan het Kreml gebracht en een conferentie met Molotof gehad. Ver nomen wordt, dat de verhouding tusschen de Sovjet-Unie en Finland besproken is. Verder hoort men, dat de Finsche minis ter van buitenlandsche zaken, Erkko, morgen te 0.30 uur, een radiotoespraak tot de Vereenigde Staten zal houden. Een Duitsch antwoord. Men verneemt verder, dat de Duitsche regeering den Finschen gezant te Berlijn een antwoord heeft overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de regeering der Sov jet-Unie wettelijk de grenzen van 1914 op kan eischen. Dit is hetzelfde antwoord, dat aan de regeering van Estland werd overhandigd, in verband met de Russische eischen. De bladen spreken thans niet meer over een mogelijke hulp van Duitschland, doch zij.beperken zich tot de eventueele mede werking van de Scandinavische landen en de sympathie van de Vereenigde Staten. De evacuatie der steden. Volgens berichten uit Finland is de evacuatie van Helsinki vandaag geëindigd, niettegenstaande de moeilijkheden. 120.000 Menschen hebben de stad ver laten en geen enkel kind bevindt zich meer in de stad. Alle scholen hebben de deuren gesloten, nadat de kinderen het volkslied hadden gezongen. De wegen, die naar het platteland voe ren zijn vol voertuigen, waaronder zeer ouderwetsche wagens en auto's. Het ver keer op de spoorwegen is zoo gestremd, dat men drie en een half uur noodig heeft om dertig kilometer af te leggen. De regeering heeft de havens van Hel sinki, Borgo, Viborg en Kotka gesloten. De bruggen worden door soldaten be waakt en zijn meestal ondermijnd. Teneinde incidenten te vermijden wap peren op het stadion, waar de Olympische spelen gehouden zouden worden, nog slechts de vlaggen van de Scandinavische landen. Niettegenstaande al deze maatregelen van de regeering toont de bevolking zich optimistisch. De radiorede van Erkko. In een radioredevoering voor de Scan dinavische landen heeft de Finsche mi nister van buitenlandsche zaken o. m. het volgende verklaard: het Finsche volk, dat in zoo vele opzichten dezelfde democra tische doelstellingen en beginselen heeft aanvaard als de Vereenigde Staten, neemt met oprechte dankbaarheid kennis van het begrip en de belangstelling die het van den kant van Amerika krijgt. De Euro- peesche toestand heeft naties zooals Fin land gedwongen voorzorgsmaatregelen te nemen tot behoud van eigen veiligheid en van de integriteit der nationale onafhan kelijkheid en neutraliteit. Deze maatrege len zijn niet gericht tegen eenige andere natie en ofschoon zij noodzakelijkerwijze een ernstigen vorm aannemen, beteekenen zij niet dat Finland zijn wil tot vrede heeft laten varen. Duitschland zendt rede van Erkko niet naar Amerika uit. De redevoering die de Finsche minister van buitenlandsche zaken Erkko zou hou den en die door het Duitsche kortegolf- station 0/30 naar Amerika zou worden uitgezonden, is op het laatste oogenblik afgelast, naar uit Helsinki wordt gemeld. Dit bericht uit Helsinki verklaart, dat de Duitschers geweigerd hebben de rede naar Amerika uit te zenden, met het mo tief dat dit volgens de oorlogsregelingen verboden is. De stappen der Scandinavische landen in Moskou. Het Noorsche Telegraaf agentschap deelt ten aanzien van de door de Scandi navische landen in Moskou ondernomen stappen het volgende mede: De regeeringen van Noorwegen, Dene marken en Zweden hebben een démarche gedaan bij de regeering der Urrs, waarbij zij de groote belangstelling deden uitko men waarmede de Noordsche landen de onderhandelingen tusschen Finland en de Urrs volgen. Deze landen hopen, dat de onderhandelingen geen resultaat zullen opleveren, dat wijziging zou brengen in de politiek van onafhankelijke neutrali teit die Finland verklaard heeft te willen volgen tezamen met de andere landen in het noorden. Zij hopen ook, dat de onder handelingen tot resultaat zullen hebben een versterking der vriendschappelijke betrekkingen der beide landen. De Finsche voorbereidingen. Terwijl de Finnen hopen, dat een over eenstemming tot stand zal komen in de onderhandelingen met Moskou, gaan zij voort zich voor een noodgeval voor te bereiden. Vele particuliere auto's zijn ge vorderd, voorraden benzine en olie zijn vervoerd naar landelijke districten en de helft van het personeel van particuliere zaken is gerecruteerd voor staatsdienst. De inhoud van musea en bibliotheken wordt naar veilige plaatsen gebracht, ter wijl van de zolders het brandbare mate riaal wordt weggehaald. Rijen menschen stonden vandaag geduldig te wachten bij de spaarbanken en reisbureaux en men koopt goud en zilver voor bankbiljetten. Reizigers uit Rusland verklaren, dat groote aantallen gemechaniseerde Russi sche troepen verzameld zijn bij de grens en dat de Finsche dorpen bij de grens worden ontruimd. Rede van minister-president Hansson over de Zweedsche neutraliteit. Minister-president Hansson heeft een rede uitgesproken, waarin hij o. m. zeide: „Zweden is vastbesloten den weg der strikte neutraliteit verder te volgen. Ik heb nog de overtuiging, dat Zweden dank zij deze houding kan vermijden te worden meegesleept in een oorlogsconflict. De neutrale landen hebben echter reeds in het begin van den oorlog de hardheid der omstandigheden te voelen gekregen, waaronder zij tegenwoordig moeten leven. Niet alleen ons recht om den goederen- ruil met de oorlogvoerenden voor waren, die niet als contrabande beschouwd wor den, voort te zetten is geschonden, maar zelfs onze handel met andere neutrale landen is gestoord. Deze stand van zaken heeft ons gedwon gen bij de betrokken regeeringen te pro testeeren en deze maatregel is tot onze voldoening niet zonder succes gebleven. Intusschen hebben al deze incidenten ons niet alleen verliezen gebracht, zij hebben ons ook herinnerd aan de gevaren, die in geval van een verscherping van het conflict voor cns zouden kunnen opdoe men. Er kan slechts worden bevestigd, dat de neutrale landen, afzonderlijk of ge meenschappelijk, waakzaam moeten zijn om hun rechten en levensbelangen te be schermen". Korte radiotoespraak van Cajander. In een korte toespraak voor de Zweed sche radio heeft de Finsche minister president Cajander verklaard, dat de een heid van den Finschen Staat niet het resultaat van den wereldoorlog is, daar de Finsche grenzen sinds eeuwen onveran derd zijn en geen enkel vreemd element in de natie werd opgenomen. De voordeelen, welke een staat zich zou verwerven door Finland te onderwerpen, zouden niet gelijk staan aan de nadeelen, welke zouden voortvloeien uit een vernie tiging van de Finsche integriteit. WELKE EISCHEN ZAL RUSLAND AAN FINLAND STELLEN? Men blijft nog in het onzekere verkee- ren, welke eischen de Sovjets aan Finland zullen stellen. Tot vanmorgen wist men nog niet, of aan Finland reeds eischen gesteld waren. In Londen ontvangen telegrammen laten duidelijk uitkomen met hoe groote aandacht de andere Scandinavische landen den toe stand volgen. Het Kopenhaagsche blad „Politiken" weet te melden, dat de Sovjets de volgende voor stellen zouden doen: 1. Afstand van eenige eilandjes in de Finsche golf aan de Sovjet-Unie. 2. Een militair pact, zonder legering van Russische troepen op Finsch gebied. 3. Nieuwe economische en politieke be trekkingen tusschen beide landen. 4. Alle Duitschers zullen Finland verlaten. Dit bericht wordt gedeeltelijk bevestigd door een Fransch bericht uit Moskou, inhou dende, dat de Sovjets minstens een gemeen schappelijke controle wenschen te hebben over de Aaland-eilanden, alsmede den af stand van eenige andere strategische posi ties in de Finsche golf. De versnelde ontruiming der Finsche ste den duidt op den ernst waarmede de Fin sche regeering de situatie onder het oog ziet. De sympathie en belangstelling welke vele kringen in de Ver. Staten voor de po sitie van Finland aan den dag leggen, wordt door vele niet-officieele waarnemers opge vat als een factor welke wellicht van groo- ten invloed op de besprekingen te Moskou zal zijn. Gisteravond hield de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, een radio redevoering tot de Ver. Staten. NA FINLAND BESSARABIE? Het schijnt, dat de Sovjet-Unie voorne mens is, wanneer de kwesties met Finland geregeld zijn, zich met Bessarabië bezig te houden. Ter gelegenheid van de viering van den vijftienden verjaardag van de autono me republiek Moldavië, afhankelijk van de Oekraine, spreekt de pers over de bevrij ding van de rasgenooten van Wit-Rusland en stelt zij de welvaart van de bevolking van Moldavië aan Russische zijde van de Dnjepr tegenover het lijden van hen, die aan de overzijde van de rivier leven, d.w.z. de bevolking van Bessarabië. DE VERDEELING VAN HET BEZIT IN WIT-RUSLAND. De voorzitter van den raad van volks commissarissen van de Sovjet-republiek Wit-Rusland heeft een bezoek gebracht aan het voormalige Poolsche deel van Wit-Rus land. Na zijn terugkeer deelde hij mede, dat. overal in dit gebied de grond wordt ver deeld tusschen de boeren. Ook krijgen de boeren, die geen koeien of paarden hadden, deze dieren uit de bezittingen van de groot grondbezitters. Spit bestrijdt men met Sloan's. Dat helpt. Wonderlijk snel. Afdoend. Bet de pijnlijke plaats! Niet wrijven! Sloan's werkt zelf standig, stuwt frisch bloed op en ver drijft de ellendige pijnen. Een huis, waar Sloan s is, js altijd een huis, waar geen spit is! friusi 180 o., Over den militairen toestand kan het vol gende gezegd worden: Na drie dagen van hevige Duitsche bedrij vigheid werd de dag van gisteren ge kenmerkt door een antwoord van de Fran- sche troepen. Op hun beurt wierpen de Fransche vooruitgeschoven elementen patrouilles naar voren. Den geheelen dag was het niemandsland, dat op sommige plaat sen een breedte van verscheidene kilometers heeft, het tooneel van gevechten tusschen vijandelijke patrouilles, die trachtten elkan der in hinderlagen te laten vallen, die de heuvelachtige en beboschte aard van de meeste frontsectoren begunstig|t. Nu eens van Duitsche, dan weer van Fransche zijde werd levendige geweervuur geopend, wan neer de patrouilles in aanraking kwamen met de verdedigers der voorposten. Deze activiteit was het duidelijkst, ten minste van Fransche zijde, in de streek ten Zuiden van Saarbrücken. Aan hun lin kerzijde zijn de Fransche troepen hier stevig aangeleund op het bosch van Warndt. Voor hen ligt echter een der meest solide en zware werkend er Siegfriedlinie, een fort, dat ge bouwd is op een 500 m. hoogen heuvel, den Winterberg, en dat den toegang naar Saar brücken dat op 4 k.m. van het front ligt, dekt. VERGADERING VAN HET HOOGERHUIS. In het Hoogerhuis heeft Stanhope de rede van Chamberlain voorgelezen. Lord Snell (Arbeiderspartij) zeide zich af te vragen, wat den man, die tot September den vrede laakte, er plotseling toe gebracht heeft den vrede te verlangen. Niets van datgene, waarop Duitschland recht heeft, zou het niet door vreedzame onderhandelingen kunnen krijgen. Hij drong er op aan, dat de regeering een vredesoffensief zou inzetten, waarbij zij de lijnen voor een rechtvaardige wereld orde als constructief plan aangeeft. Indien Engeland dan den oorlog tot het bittere ein de moet voortzetten,, zal het gesterkt wor den door de wetenschap, dat het de wereld een beteren weg heeft aangewezen. De liberaal Crewe verklaarde: „Wij zeg gen tot de Duitsche regeering: Kunt ge u werkelijk voorstellen, dat twee landen als Engeland en Frankrijk, die een lange histo rie hebben, bereid kunnen zijn plotseling af te dalen tot mogendheden van den tweeden of den derden rang, terwijl gij een nieuwe kaart van Europa teekent en landen ver deelt?" Lord Halifax zeide niet te gelooven, dat het Huis verwachtte, dat hij aan de regee- ringsverklaring, waarvan elk woord zorg vuldig was gewogen, woorden zou toevoe gen, die niet even rijp overlegd zouden zijn. HET GEVECHT OP DE NOORDZEE. De opvarenden van een Noorschen vis- schersboot hebben de „Sunnmoersposten" een levendig relaas opgehangen van het ge vecht, dat Maandag op de Noordzee is ge voerd tusschen naar schatting 150 Duitsche vliegtuigen en een aantal Engelsche oor logsschepen. De mannen vertelden, dat het gevecht bij de Viking-bank plaats vond. Zij waren bezig met hun werk, toen zij kanon gebulder hoorden en uit het Wésten een groot aantal vliegtuigen en vijf Britsche oorlogsschepen zagen naderen. De vliegers lieten bommen van groot ex plosievermogen vallen, terwijl het lucht doelgeschut herhaaldelijk vuurde. Op een gegeven oogenblik bevond de visschers- boot zich midden in het terrein van den strijd: bommen vielen in het rond. De Brit sche schepen stoomden op volle kracht en in zigzaglijn vooruit. Tenslotte verdwenen zij naar het westen, terwijl de vliegtuigen zich in oostelijke richting verwijderden. De visschers hadden maatregelen genomen om hun kleine sloep te strijken. Zij verwachtten voortdurend door een bom getroffen te worden. De Noren hadden getracht aan het strijdgewoel te ontkomen, doch zij moesten verscheidene malen van koers veranderen. EEN NIEUWE REGEERING IN ESTLAND GEVORMD. De nieuwe regeering van Estland is als volgt samengesteld: minister-president: Uluots, buitenlandsche zaken: prof. Piip, landsverdediging: generaal Reek, binnen- landsche zaken: Juerina, onderwijs: prof. Kogermann, landbouw: Tupitz, sociale za ken: Kask, justitie: Assor, verkeerswezen: Viituk, economische zaken: Hepp, propa ganda: Oidermaa. Voor de Groninger rechtbank is gistermiddag een proefproces be handeld inzake de prijsopdrijvings- en hamsterwet, n.L over de vraag of een winkelier zijn oude voor raad tegen ouden prijs moet verkoo- pen, dan wel of hij, wanneer de in koopsprijs inmiddels is verhoogd, ook de verkoopsprijs van oude voor raden mag verhoogen. De middenstand stelt zich, zooals ook bleek bij de behandeling dezer zaak, waar bij het ging over een prijsverhooging van wol met vijf cent per knot, op het stand punt, dat goed koopmanschap, overeen komstig de leer van de vervangingswaarde, eischt, dat bij verhooging van inkoopsprij zen de winkelier ook de verkoopsprijzen dient te verhoogen. Slechts dan is een goede financiering van zijn zaak mogelijk, terwijl hij tevens een reserve vormt voor even tueele verliezen bij prijsdaling in de toe komst. De officier van justitie, die deze opvatting in het algemeen wel kon deelen, meende echter, dat zij on der deze bijzondere tijdsomstandig heden, waarvoor speciale wetten in het leven zijn geroepen, niet kan gelden. De wet tegen de prijsopdrijving wil den consument beschermen en zoo lang mogelijk voor prijsopdrijving behoeden. Wanneer men de zaak in dat licht beschouwt, is hier sprake geweest van prijsopdrijving. Anders zou immers de wet practisch geen doel heb ben. In verband met den principieelen kant der zaak eischte de officier een boete van één gulden tegen verdachte, een Groninger manufacturier. De verdediger, mr. Koppius, rechtskun dig adviseur der Algemeene Groninger win keliersvereniging, was daarentegen van oordeel, dat de stelling oude voorraden tegen oude prijzen verkoopen, niet opgaat. Algemeen wordt ook door de deskundigen de theorie der vervangingswaarde bij de prijzenpolitiek gehuldigd en dan kan men niet zeggen, dat hier van een onredelijke prijsverhooging sprake is geweest. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 October. ROEMEENSCHE TROEPEN NAAR BESSARABIE. Men verneemt, dat Roemeensche troepen, die krachtens de overeenkomst met Boeda pest van de Hongaarsche grens worden te ruggetrokken, naar Bessarabië worden overgebracht. ZEEKRIJGSRAAD TE WILLEMSOORD. Diefstallen bij den onderzeedienst. Voor den zeekrijgsdienst te den Helder stonden Woensdagmiddag terecht 2 korpo raals-kwartiermeester wegens diefstal in vereeniging gepleegd, als ambtenaar in functie. De helers in deze zaak zijn reeds door den politierechter te Alkmaar veroor deeld tot geldboeten varieerende van 25 tot 50; één hunner werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De beklaagden, de korporaals-kwartier meester W. ten B. en L. R. hebben zich, volgens de dagvaarding schuldig gemaakt aan dieftal van stalen trossen en andere goederen, ten nadeele van den onderzee dienst. Zij verkochten deze goederen aan schippers, visschers en aan een kastelein. Bij dezen laatste had W. ten B. de op brengst van het gestolene, dat naar hij be weerde 13.50 bedroeg, in drank omgezet. Deze beklaagde voerde als verweer aan, dat hij niets van de diefstallen afwist en hij de goederen slechts had vervoerd, doch uit de behandeling der zaak kwam vast te staan, dat hier van diefstal in vereeniging sprake was, waarbij ten B. persoonlijk een tros had verkocht voor 6. Volgens hem waren de goederen „over" omdat deze niet op een ge detailleerde inventarislijst voorkwamen. Hij beschouwde het u deze goederen niet als h? toeéii>e* De fiscaal eischte tegen'?al- gevangenisstraf en tewT acht beiden met aftrek van het', '0s «5?* aanzien van beide bekl=„ v°°rarre!,^, vens degradatie tot den Vr°eg le klasse. rang van m l] te- Mr. D. J. Buiskool te °°s de als raadsman voor ten rT optrw zyn cliënt in 1935 op v bet°ogde commandant kapitein HetteS van met pensioen te eaan cheiJ, in r,u n in dienst mocht blijven ft scheiden werd met een meSaü 1 °°k 0r>4 de van Oranje Nassau. de kent voor beklaagde, die neerd zou worden, minder Pe!!? ^sio^ drong aan op een gecombineerd?' T0ArWpardelyke degrada >eerde en Mr. A. Prins te Alkm=o„ dende drong eveneens aan'o?1 R' optie, waart* geen degradatie 20u £ord? De zeekrijgsraad uitspraak rW beide beklaagden veroordeeld tnt he«ft den gevangenisstraf en degraZ:?maa»- rang van matroos le klasse ot den deïfe ningsche vrouw Sybrigje v van diefstal, subs. verduistering ?da°kt en veertig mille. 3,1 v'jf Sybrigje onderhield in Gronin«m u trekkingen met den 67-jarigen P? Op z.tore» d„c haalde zij hl™ Amsterdam te gaan. Pieter B verliet -r huis en vrouw en trok met Sybrieie de hoofdstad. Hij was van Plan v£, vrouw te scheiden, om later met de ie? g! ?yb"gje te trouwen- Mede op raad had hij in totaal 90.000— mee? nomen naar Amsterdam. Samen denol neerden zij het geld 1 Aprü j.1. in de ZV van een groote bankinstelling Ook Sv brigje had toegang tot de safe. Daarvsm maakte zij op 6 April gretig gebruik Tn den ochtend ging zij naar de bank nam 45.000,aan contanten weg en ver dween in gezelschap van een anderen vriend, Herman M., dien zij in Amsterdam had ontmoet. Sybrigje werd opgespoord evenals het geld, dat netjes was opgebor gen in de kluis van een bank te Oude- Pekela. Sybrigje werd vervolgd wegens diefstal en haar vriend Herman, die haar en het geld per auto van Amsterdam naar Groningen had vervoerd, moest zich we gens heling verantwoorden. De rechtbank veroordeelde Sybrigje tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Het O. M. had drie jaar geëischt. De vriend werd vrijgesproken. Gisteren is tegen Sybrigje in hooger beroep geëischt een gevangenisstraf van 2'A jaar en teruggave van het in beslag genomen geld aan P. B. Uitspraak 26 October. NIEUWE BREIBOEKJES. Bij de N. V. Uitgeversmaatschappij Neer- landia te Utrecht zijn weer een paar nieuwe breiboekjes verschenen, n.L „Steek voor Steek" no. 11 en een „Babyboekje". Het eerstbedoelde werkje geeft bij tal van foto's patronen voor jumpers, deux pièces, slipovers, pullovers, mantelpakjes, jongenspakjes, meisjesjurken, sportkousen, kussens, enz. Het tweede boekje is bestemd voor moe ders, grootmoeders, tantes, in het algemeen voor dames van goeden smaak, die graag baby-kleertjes willen breien. Elk erin voorkomend garnituur werd gepast door een baby van normale grootte, leeftijd tus schen 1 en 6 maanden. RADIOREDE VAN ZALESKI. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, heeft gisteravond een radio redevoering uitgesproken, waarm hij o.m. zeide: „Ik ben naar Frankrijk gekomen, waar ik zelf den ontembaren geest heb waargenomen van de Fransche natie. Als vertegenwoordiger van Polen, het land, dat het eerst in den strijd trad voor het groote bondgenootschap van onze drie volken, kwam ik diep onder den indruk van de vastbeslotenheid van onze bondgenooten Groot-Britannië en Frankrijk om dezen strijd voort te zetten, welke offers dat ook moge meebrengen en hoe lang het ook moge duren". Polen zet eveneens de worsteling voort, trouw aan zijn historische traditie. Een nieuw Poolsch leger wordt op Franschen bodem gevormd. ZAL DUITSCHLAND MEMEL MOETEN AFSTAAN? Volgens een bericht, dat, hoewel het uit serieuze bron afkomstig is, onder alle reser ve wordt doorgegeven, zou Litauen, ge steund door de Sovjet-Unie, onverwijld Memel van Duitschland terugeischen. HET ZOEKEN NAAR MIJNEN. In de Belg. commissie voor 't verkeerswe zen heeft min. Marck medegedeeld, dat vijf tot zeshonderd mannen in dienst zullen worden genomen om drijvende mijnen te zoeken en te vernielen, teneinde zorg te dragen voor de veiligheid van Belgische visscherssschepen. KARDINAAL FAULHABER ERNSTIG ZIEK. Uit München wordt aan de Neue Berner Zeitung gemeld, dat kardinaal Faulhaber ernstig ziek is. De kardinaal is 70 jaar oud en lijdt aan een ernstige hartzwakte. DE OPVATTING VAN LLOYD GEORGE. Voor Chamberlain zijn verklaringen in het Lagerhuis aflegde, heeft Lloyd George in een vergadering van den „raad van actie voor vrede en wederopbouw" gesproken. Hij zeide te hopen, dat de deur zou worden opengelaten. „Er kunnen zich aldus Lloyd George nieuwe kwesties voordoen en wij wenschen niet tot haastige besluiten te ko men. De toestand is daarvoor te ernstig. Millioenen menschenlevens kunnen verlo ren gaan, groote ellende en verschrikkingen» gevolgen, welke men niet onder oogen du te zien, kunnen daaruit voortkomen Hij verklaarde over zijn rede in het la gerhuis met niemand overleg te he gepleegd en daarvoor dus alleen de ver woordelijkheid te dragen. Hij had ve brieven ontvangen, doch deed geen deeling over den toon dezer brieven. CHAMBERLAIN HOUDT ZATERDAG AVOND EEN RADIOREDE. Minister-president Chamberlain za Zaterdagavond tot het Britsche yo {ste in een radiotoespraak, waarin hij ontwikkeling van den internationalen stand zal behandelen. VERTREK VAN DUITSCHERS UI1 ZUIDSLA VIE? dat Het „Deutsche Volksblatt'scb een uitwisseling der Duitsche eilan. wordt overwogen voor de Dm ^andha- den", die zich niet zullen kunnen ven. Hitiers uiteindelijk doel 'waardoof men, betere grenzen te vestigen» eIi0. de oorzaak voor twisten zouden be* men. De overwogen maat""®gn,,;tcChers, voor trekking hebben op 600.000 D ndwerks- het meerendeel rijke boere" uwen in Zuid' lieden, wier familie sedert Slavië heeft gewoond. DEMENTI INZAKE GERRl,lK VAN GIFGASMIJNE* dat In antwoord op berichten ^pben de Poolsche troepen gebr"' geVUlde maakt van met geelkruis-g «J me- nen, welke zij verkregen Jf t van land, deelt het Britsche min eemg log mede, dat Groot-Britanme^ heeft gas in welken vorm ook aan verstrekt. DE CAP N0RTEtcD r?^TGEMAA^' De Cap Norte werd door schepen buitgemaakt. vertrokke"' het schip uit Brazilië was haodelsschePeJ moedelijk om een schip, d aanvalt, te ravitailleeren.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8