DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE NOORDSCHE STATEN CONFEREEREN IN STOCKHOLM. De toestand aan het Westelijk front. De onderhandelingen tusschen Rusland en Turkije. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GFWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 19 October 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. Het afbreken derTurksch- Russische besprekingen. Turksch-Fransch pact tot wederzijdschen bijstand. Het Fransche legerbericht. De strijd in het Westen. De algemeene toestand. MiKMAARSCH COURANT. No. 247 Gister werd in Stockholm reeds de eerste conferentie tusschen de staatshoof den van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland gehouden en heden zouden de besprekingen worden voortgezet en zouden er, naar algemeen verwacht werd, diverse besluiten worden genomen. Nadat de drie koningen en de Finsche president hedenmiddag redevoeringen hebben gehouden, welke per radio wereldkundig worden gemaakt, zullen de koningen van Noorwegen en van Denemarken alsmede de Finsche president hedenavond naar hun landen terugkeeren. Men verwacht, dat de Finsche tegenvoorstellen aan Rusland het voornaamste onderwerp der conferentie zullen uitmaken en dat men tevens van de ge legenheid zal gebruik maken openlijk te demonstreeren, dat de Scandina vische rijken elkaar in dezen zorgvollen tijd zooveel mogelijk bijstand zullen verleenen. Op het Westelgk front hebben de Duitschers het terrein in bezit genomen, dat vrijwillig door de Fransche troepen ontruimd was, nadat deze op inmid dels versterkte stellingen zijn terug getrokken. Ondanks alle sensationeele berichten er wordt reeds gemeld dat Hitier een millioen man daarvoor zou willen opofferen is een grootscheepsche aanval, met de bedoeling het Westelgk front te doorbreken, tot dusver uitge bleven. Men schgnt in Duitschland altijd nog op een zoo mogelijk spoedigen vrede te hopen. De Turksche weigering om de Dardanellen voor Britschc en Fransche oorlogsschepen te sluiten, heeft in de democratische staten groote voldoening gewekt. Men ziet daarin het bewijs, dat de Russische pogingen om invloed op den Balkan uit te oefenen, volkomen mislukt zijn. Gisterochtend hebben de koningen van Zweden, Noorwegen en Denemarken, de president van Finland en de vier ministens van buitenlandsche zaken twee uur ge confereerd op het koninklijk slot. Na het noenmaal kwamen alleen de mi nisters bijeen. Zij zullen ook hedenochtend vergaderen en daarna weer met de staats hoofden samenkomen. Vanavond zullen de gasten van Stockholm vertrekken. Kort na den middag zullen de staats hoofden voor den radio-omroep spreken, hun toespraken zullen over alle noorde lijke landen uitgezonden worden. Koning Gustaaf heeft gisteravond een diner aangeboden ter eere van de ko ningen van Denemarken en Noorwegen. Behalve de vorsten zaten mede aan de le den van het Zweedsche koninklijke huis, de ministers van buitenlandsche zaken, de gezanten der Noordsche landen en de leden der Zweedsche regeering. Vervolgens werden de gasten van den koning door de bevolking van Stockholm toegejuicht. Duizenden leden van verschil- ende vereenigingen trokken met vijfhon derd vaandels en muziek in optocht van stadhuis naar het koninklijk paleis *®ar de muziek de volksliederen der candinavische landen speelde en een hoe la werd uitgebracht „op het Noorden". Havas meldt uit Stockholm: De agenda van e conferentie der vier Scandinavische lan en in Stockholm schijnt te zullen gaan over: c' feagstukken de neutraliteit van de andmavische landen en met name van Finland betreffende. t'jt economische zijde van deze neutrali- met d Strekkingen op economisch terrein 3 Tc 6 verschiiïende oorlogvoerenden, tin* ,west'es met betrekking tot interna- Op ongelegenheden. rjj Zlen de door de verschillende kansela- indruk0®,enomen standpunten, heeft men den Palen de ponferentie zich er toe zal be- tot *T°Udig den wensch uit te spreken Vrede" stel van den internationalen De conferentie wordt heden gesloten. 8c^e ^00rdsche ministers van buitenland- king 2a^en hebben vanmorgen hun bespre- b1 bet departement van buitenland- Sch® «ken voortgezet. Om 12 uur werden de onderhandelingen besloten nw boofde 6en biJeenkomst de.r staats- Om ministers in het koninklijk slot. boofden UUf zouden de Noordsche staats- Voor r) °Ver bet resultaat der conferentie spreken. Paar den 38 ^°°d bet kroonprinselijke J w uei Krooriprui&cijjj Oe p^^^beefden een noenmaal aan. Vertrek^150*16 pres'^ent en minister Erkko De n-611 heden om 4 uur naar Helsinko. van enscbe en Noorsche gasten zullen bevond vertrekken. De Fransche correspondent van de Daily Telegraph in Parijs verneemt, dat het be sluit tot staking der TurkschRussische on derhandelingen in Moskou genomen is dooi de Turksche regeering op eigen initiatief en geenszins een gevolg is geweest van druk der geallieerden. De verdragen van Turkije met Frankrijk en Groot-Britannie zullen nu terstond on derteekend worden. Het meest interessante punt, aldus de cor respondent, is, dat Turkije vrij blijft Am de Zwarte Zee open te stellen voor de Engelsch Fransche vloot. Dit beteekent in de practijk, dat de verzending van voorraden naar Duitschland over de Zwarte Zee niet onder alle omstandigheden zal ontkomen aan de EngelschFransche blokkade. Het schijnt, dat in Berlijn op von Ribbentrop steeds heviger critiek wordt uitgeoefend op grond van de concessies, die hij Sovjet-Rus land in de Baltische landen heeft gedaan. Hij moest derhalve in Moskou uiteenzetten, dat iedere RussischTurksche overeenkomst langs de lijnen, die vastgesteld zijn door Rusland, n.1. dat de U.S.S.R. nooit zou af stappen van haar neutraliteit in den tegen- woordigen oorlog en bo\tendien, dat zij zou samenwerken met Turkije voor de bescher ming van de Balkanstaten, een doodelijke slag zou zijn voor de RussischDuitsche be trekkingen. De correspondent van de Daily Tele graph te Belgrado verneemt, dat de Rus sische eischen, die leidden tot het afbreken der Moskousche besprekingen met Tur kije, waren: 1. Erkenning van de Poolsche deeling. 2. Vorming van een Balkanblok, dat Rusland en Duitschland zou steunen. 3. Turkije zou druk moeten uitoefenen op Roemenië ten gunste van territoriale con cessies, waarschijnlijk ten gunste van Rus land en Bulgarije. De alge neene indruk in Belgrado is, dat de houding van Turkije, door te weigeren om toe te geven aan de Russische voorstellen, grootelijks de soli dariteit der Balkanlanden heeft versterkt. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de volgende verklaring gepubli ceerd: „Hoewel officieele kringen te Londen nog niet volledig ingelicht zijn over de om standigheden, waarin de Russisch-Turksche besprekingen blijkbaar op het doode punt gekomen zijn, blijkt uit de verklaringen van den Turkschen minister-president, dr. Say- dam, dat er voorstellen zijn gedaan, welke door de Turksche regeering als onaanvaard baar werden beschouwd. Er moge echter aan herinnerd worden, dat de verklaring van dr. Saydam en het officieele Sovjet-communiqué beide spraken van een voortduren dei vriendschappelijke betrekkingen". De verklaring voegt hieraan toe, dat de uitlegging, die gister te Londen de ron e deed, niet noodzakelijk in alle bijzonderhe - juist behoeft te zijn. Uit Istanbul wordt gemeld: Generaal Weygand zal volgens een telegram uit Ankara binnenkort een TurkschFransch pact tot wederzijd schen bijstand onderteekenen. Tijdens zijn overleg met de Turksche legerleiders zal Weygand beraadsla gen over gemeenschappelijke defen sieve maatregelen. Bevoegde kringen te Ankara zijn van meening, dat het Fransch—Turk sche en het EngelschTurksche ver drag tot wederzijdschen bijstand ge lijktijdig zullen worden onderteekend.. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Over het algemeen geen veranderingen aan het front. Sterke activiteit van de ver- kenningsafdeelingen, voorals tusschen Moezel en Saar. Het legerbericht van den ochtend van den 19en October luidt: Een kalme nacht ^an het geheele front. Zeer regenachtig weer. Vijandelijke infan- terieverkenners, gesteund door artillerie, werden op verschillende punten van het front teruggeslagen. De militaire toestand. De Duitsche troepen, die vooruitgewor pen zijn in de vrijwillig door de Fransche bewakingselementen ontruimde zone zijn thans in contact met de eerste Fransche weerstandslinie.' Deze linie, die gevormd wordt door veldyersterkingswerken, is nauwgezet getrokken en opgebouwd onder dekking van een gordijn van voorposten. De Fransche pionniers hebben bijna drie weken tijd gehad om de linie op te bouwen. De Fransche bevelhebber heeft, door aan haar vooruitgeschoven elementen bevel te geven op da eene plaats terug te trekken en elders stand te houden den vijand ieder tactisch voordeel van zijn offensief ont nomen. Na drie dagen van vrij levendige ge vechten en van oprukken onder geschut vuur, staan de Duitsche troepen weer in dezelfde a'gemeene positie van voor het offensief, vóór welingerichte stellingen, die overvloedig voorzien zijn van automa tische wapens en anti-tankmiddelen en bediend worden door een ongedeerd per soneel, welks moreel op geen enkel punt is aangetast. Bovendien ligt deze nieuwe positie dichter bij de Maginotlinie. De Duitsche troepen moeten haastig nieuwe stellingen improviseéren onder het vuur van den tegenstander en verder van hun permanente versterkingenlinie, die heel wat minder confortabel is dan de Fransche. De toenadering naar de vooruit geschoven Duitsche linies loopt over een terrein, dat thans omgewoeld is door de ontploffing zoowel van de Duitsche mij nen in begin September als de Fransche mijnen, benevens door wederzijdsche bom bardementen gedurende anderhalve maan 1, terwijl zij bovendien onder het vuur ligt van de mitrailleurs. Sympathie voor de Noordsche Staten. Heden zijn de vier staatshoofden van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Fin land te Stockholm met hun ministers van Buitenlandsche Zaken bijeengekomen en deze Stockholmsche conferentie wordt met uitzondering waarschijnlijk van Rus land in Europa en Amerika met groote sympathie begroet. Deze staten hebben geen enkel belang bij een oorlog omdat zij er niet bij winnen en veel bij verliezen kunnen. Immers, zij be- geeren geen meter grond van een buurstaat en wanneer er oorlog is loopen zij het risico daarin betrokken te worden en hebben zij daarnaast de zekerheid, dat zij een groote belemmering van hun handel, gepaard gaand aan verlies van hun vrachtschepen, zullen ondervinden. Het kaartje geeft de voornaamste plaatsen weer aan de Oostkust van Engeland en Schotland; in verscheidene plaatsen is in de laatste dagen luchtalarm gemaakt, omdat de Duitsche luchtmacht werd opgemerkt en onder vuur genomen. Men ziet aan het Noorden van de Schotsche kust de Orkney- eilanden waar de basis Scapa Flow is gele gen, een zeer belangrijk steunpunt voor de Britsche vloot, whar Duitsche vliegtuigen de laatste dagen herhaaldelijk aanvallen hebben gedaan. Nederland, België en Zwitserland behoo- ren tot zulke landen en hoe rustig en vredig wij onder een vorstin uit het Oranjehuis leven kan men zich slechts indenken als men zich een oogenblik voorstelt hoe de toestand hier zou zijn wanneer wij een die. tator als staatshoofd hadden gekregen. Een dictator, die wellicht tot de conclusie zou komen, dat België vóór 1830 Hollandsch gebied is geweest en dat wij dus over onze grens moeten trekken om onze verdrukte broeders in het Zuiden in het Vaderhuis terug te kunnen voeren. Noch de Hollanders, noch de Belgen heb ben daaraan eenige behoefte. De scheidings lijn, welke ondanks taal- en stamverwant schap tusschen beide landen loopt is noSit oorzaak van een minder prettige verhouding geweest. België en Nederland hebben in den vorigen wereldoorlog getoond ook in tijd van nood niet alleen goede buren maar ook goede vrienden te zijn. De schending van het Belgische gebied in 1914 heeft de "verontwaardiging en het me delijden van heel de beschaafde wereld ge wekt en wanneer Nederland onder den voet zou worden geloopen, zou dat van zeer groote invloed op de houding van diverse neutrale mogendheden kunnen zijn. Het is als het ware vanzelfsprekend en man aanvaardt het ook als zoodanig dat Ne derland in een volkerenoorlog neutraal blijft. Maar er zijn buiten de vuurhaarden van Europa, b.v. buiten het Balkangebied en de streken van de invloedssfeeren van dic tatoriale mogendheden, nog andere landen, die door hun jarenlange vredespolitiek op de sympathie van alle beschaafde staten kunnen vertrouwen en daartoe rekenen wij dan ook de oorlogvoerende staten behalve Rusland, niet omdat men daar minder be schaafd zou zijn wij spreken ons daar trouwens niet over i.it maar omdat de gebeurtenissen der laatste weken volkomen duidelijk bewezen hebben, dat de Russische sympathie voor de Noordsche staten niet bijster groot is. De Baltische landen hebben er altijd op vertrouwd, dat ze onaantastbaar waren, om dat Duitschland noch Rusland daar tegen elkanders belangen zouden durven opko men. Maar Duitschland heeft den grooten Rus- sischen beer van den ketting losgemaakt in de verwachting, dat het beest een honden- natuur had en dus in alle opzichten naar his masters voice zou luisteren. Helaas is het gemakkelijker gebleken het dier los te maken dan het weer vast te leg gen. Het bleek, wat het reeds gestorven Po len betreft, meer de natuur van een hyena en wat de Baltische staten betreft meer een wolvennaluur te hebben. De tijd is nog niet gekomen, dat de heer Hitier de hulp of liever de zoogenaamd wel willende houding van den heer Stalin zal kunnen missen en daarom is er niemand voor de Baltische staten op de bres gespron gen toen ze min of meer en het meer is waarschijnlijker dan het min in Russi sche vazalstaten werden omgetooverd. Het Baltische kluifje smaakte naar meer en Rusland heeft nog nooit zoo'n prachtkans gehad om zich in het Oostzeegebied te ver sterken dan in de laatste weken het geval is geweest. In Duitschland waar men zich vroeger tegen deze Russische penetratie desnoods met geweld van wapenen zou verzet heb ben, had men het door den oorlog veel te druk om zich er mee te bemoeien. En dus slokte de Russische beer den een na den ander de Baltische staten op en heeft zijn begeerigen kop ook al naar den Balkan staten uitgestoken waar hij gister een on- verwachten klap op zijn snuit heeft gekre gen. Want Turkije laat zich niet bang maken en het steunt daarbij niet alleen op de sym pathie van Frankrijk en Engeland, maar ook op die van Italië, welke het den asgenoot blijkbaar zeer kwalijk neemt, dat deze den Russischen beer maar vrij laat rondschar relen en er allesbehalve op gesteld is, dat dit communistische beestje ook een nest in den Balkan gaat zoeken. Niemand is op de Russische agressie van de laatste weken gesteld, ook Duitschland zelf niet,.maar men moet daar nu eenmaal den hoogen prijs van de zoogenaamde Russische hulp betalen en dat is ook de oor zaak geweest, dat het arme bedreigde Fin land tevergeefs naar de interventie van den heer Hitier heeft uitgekeken. De heer Htiler, die, toen de oorlog begon, met iederen staat die dat maar wilde, non agressiepacten wou afsluiten, had een der gelijke gevaarlijke overeenkomst ook aan Finland aangeboden, maar men had er daar voor bedankt omdat men geen oogenblik op den landhonger van Rusland had gere kend en dus van pacten met andere staten niet gediend was. Dat is voor Duitschland voldoende om een motief te hebben, dat Finland zich nu ook maar zelf uit de klauwen van zijn brom- menden tegenstander moet losrukken, maar gelukkig voor Finland zijn er vriendschap pelijk gezinde volkeren in de nabijheid, als het ware broeders uit hetzelfde statenver- bond, die den Finschen ongeluksvogel in dezen moeilijken tijd niet in den steek laten. Terwijl Finland zich militair gereed maakt om zich desnoods met geweld te ver zetten tegen elke Russische poging om de Finsche neutraliteit te schenden, heeft de koning van Zweden de staatshoofden van Noorwegen, Denemarken en Finland in Stockholm bijeengeroepen om gezamenlijk te beraadslagen. En ziedaar dan weer zoo'n oase van vrede in de Europeesche oorlogwoestijn, zie daar weer een groep van rustige en vredige bij elkaar behoorende landen welke de sympathie van de geheele beschaafde we reld hebben of in allen gevalle behoorden te hebben. Zweden, Noorwegen en Denemarken heb ben zich niet door de gevaren van een openlijk optreden laten weerhouden den Finschen broeder en daarmede alle andere staten te toonen, dat men gemeenschappe lijke belangen heeft en elkaar in tijd van nood niet in den steek laat. Men zal gezamenlijk de Finsche tegen voorstellen aan Rusland bespreken en de Russen kunnen daaruit de waarschuwing trekken, dat hun actie thans niet meer tegen Finland alleen gaat. Men zal op deze conferentie de vraag stukken behandelen waarbij veler belangen zijn betrokken en daarbij natuurlijk ook het gevaar dat alle niet-Duitsche en niet-Rus- sische handelsschepen in de Oostzee be dreigt. Of men zich gezamenlijk ook bereid zal verklaren bemiddelend op te treden tus schen de oorlogvoerende partijen is te be twijfelen. Dat ligt minder op den weg der Scandinavische staten, en vooral thans niet omdat een van hen rechtstreeks bij den oorlog betrokken dreigt te worden, nog afgezien van het feit, dat de tijd voor suc cesvolle vredesbesprekingen in dit stadium van den oorlog nog allesbehalve rijp is. Maar zooals een laakbare daad overal slechts afkeer kan wekken, zoo zal een no bele daad altijd de sympathie hebben van hen, die tot onpartijdige beoordeeling in staat zijn en krachtig genoeg zijn om zich openlijk te durven uiten. Niet alleen president Roosevelt, maar de regeeringen van twintig andere Amerikaan- sche repifblieken hebben aan de Scandina vische staatshoofden telegrammen gezonden waarin zij blijk van hun groote sympa thie geven. Ik wil uiting geven aldus heeft de president der Ver. Staten geseind aan mijn steun voor de beginselen van neutraliteit en orde overeenkomstig de wet, welke de Scandinavische staten gedurende de geschiedenis steeds hebben voorgestaan. Amerika volgt met groote belangstelling de Stockholmsche conferentie". Zooveel telegrammen van sympathie heeft nog geen enkele Europeesche statengroep uit Noord- en Zuid-Amerika tegelijkertijd ontvangen en deze moreele steun van over het breede water zal de heeren in Moskou misschien nog tot de overtuiging kunnen brengen, dat zij in Finland hoewel het grootendeels een gebied van sneeuw en ijs is nog wel eens leelijk hun vingers kun nen branden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1