ONS INDISCH HOEK?^ flk' w»-»!SS Pcowadaal Tlieuws de overstroomingen in engeland. geen sojaboonen uit roemenie. nieuwe spoorlijn geopend. een aardbeving. kingsley wood over de duitsche luchtaanvallen. duitsche vliegers met militaire eer begraven. engelsch-poolsch verdrag slechts van toepassing bij aanval van duitschland. de bulgaarsche regeering afgetreden. reorganisatie van den civielen luchtbeschermingsdienst. verliezen der luchtmacht. verdrag van vriendschap tusschen japan en iran. DE ONTWIKKELING VAN DEN TOESTAND IN BELGIE. het aantal krijgsgevangenen. de verhooging der effectieven van het landleger. duitsche bommenwerper omlaaggeschoten. EGMOND AAN ZEE KOEDIJK mm ZUIDSCHARWOUDE LANGENDIJK BERGEN HEERHUGOWAARD WARMENHUIZEN CASTRICUM voor B Meen 7S 35 DERDE BLAD De was van de Ouse blijft belangrijke schade aanrichten in Buckinghamshirc, Northamptonshire en Bedfordshire. Drie dorpen zijn door de overstroomingen ge- isoleerd. Uit Cernauti wordt gemeld: De stilstand in den uitvoer van Roemeensche sojaboo- nen naar Duitschland wekt ernstige be zorgdheid in Duitsche economische krngen Twee Duitsche persoonlijkheden stellen op het oogenblik een onderzoek in ten be hoeve van een herstel van het normale vervoer van Roemeensche goederen naar Duitschland. Duitsche economische kringen in Berlijn staan in contact met de Russen ten behoeve van de handhaving van de spoorlijn Cernauti, Sniatyn, Krakau en Duitschland. De Duitschers, die dringend behoefte hebben aan vetten zijn er in de laatste tien dagen slechts in geslaagd om 30 wagons sojaboonen door Hongarije te vervoeren. Geen enkel geschikt transport middel bestaat op het oogenblik langs wa terwegen, tenslotte kunnen zij niet ernstig denken aan vervoer over zee. De moeilijk heden zijn van belang en kunnen den DuitschRoemeenschen goederenruil in gevaar brengen, wanneer de Russen de spoorwegverbindingen niet binnen korten tijd herstellen. De meeste Turksche ministers en vele leden van het parlement en andere hooge persoonlijkheden zijn gisteren uit Ankara naar Erzeroem in Armenië vertrokken om een spoorlijn te openen tusschen Sivas en Erzeroem. Deze spoorlijn zal Ankara ver binden met Oost Anatolië via Kyaserie en Sivas. Deze spoorweg is van groot strategisch belang, omdat hierdoor een snelle verbinding tot stand komt door de steppen van Anatolië voor het vervoer van troepen en oorlogsma teriaal van en naar Oost Anatolië, waar ge woonlijk het voornaamste Turksche leger corps ligt. In geheel Oost Canada is een betrekkelijk hevige aardbeving gevoeld. De schokken werden gedurende drie minuten gevoeld te Quebec, Montreal, Ottawa, en Toronto. In een schriftelijk antwoord op de vraag, hoe op 16 October Duitsche vliegtuigen de Firth of Forth bereikt kunnen hebben, al vorens zij werden opgemerkt, zegt minister Kingsley Wood, dat het vraagstuk van het opvangen van vijandelijke vliegtuigen, welke met een snelheid van vier mijl per minuut of meer op een hoogte van 20.000 voet of meer en met gebruikmaking van het wol kendek naderen, zeer moeilijk is. De regee ring heeft nooit beweerd, dat niet nu en dan een vijandelijk toestel door de verdediging zal dringen. Twee Duitsche vliegers, de onder-officier Seydel en de vlieger Schleicher, die bij den aanval op de Firth of Forth gesneuveld zijn, zouden heden te Edinburgh met militaire eer begraven worden. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Butler verklaard, dat het verdrag van wederzijdschen bijstand tusschen Enge land en Polen slechts van toepassing was bij een Duitschen aanval. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaar- sche regeering is afgetreden. Koning Boris heeft de vorming van een nieuw kabinet opgedragen aan minister president Kiosseivanof. Men veronderstelt, dat de nieuwe regee ring volmachten zal vragen. Anderson heeft in het Lagerhuis aangekon digd. dat de civiele luchtbeschermingsdienst gereorganiseerd zal worden. Men klaagde er over, dat vele menschen sedert het uitbre ken van den oorlog door den staat worden betaald voor diensten, die wegens het uit blijven van luchtaanvallen gemist zouden kunnen worden. Anderson antwoordde op heftigen toon: „Ik kan mij niet vrijmaken van de gedachte, dat wij deze beschuldigingen niet gehoord zouden hebben, indien de nood aan den man zou zijn gekomen. Ik acht hel zeer ongelukkig, dat vrijwilligers worden gekleineerd en ontmoedigd. Niemand zegt van een schildwacht, dat hij niets doet. Spoe diger wellicht dan wij denken zullen wij de gelegenheid voor grootere dankbaarheid hebben". Anderson verklaarde verder, dat er thans geen sprake kan zijn van een demobilisatie op groote schaal van het permanente lucht- beschermingspersoneel. De regeering is voornemens een perma nenten kern voor eiken dienst te handha ven. Zij wil daarnaast de beschikking hebben over ander personeel voor de tweede linie. Een groot deel van dat laatste personeel zou bestaan uit vrijwilligers, die niet betaald worden en een deel van den tijd beschik baar moeten zijn. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft een lijst met 31 namen gepubliceerd van gesneuvelde of vermiste officieren en minderen van de Britsche luchtmacht. Uit Teheran wordt gemeld: Gisteravond is een verdrag van vriendschap geteekend tus schen Iran en Japan. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Langs de Brusselsche boulevards worden op 't oogenblik handboekjes te koop aan ge boden: „Hoe maakt, men zeep?" De groote warenhuizen hebben uitstallingen gemaakt met allerlei voorwerpen die nuttig kunnen voor de gemobiliseerden die veldstellingen bezetten en van wat men voor 20 fr. in een pakje kan verzamelen om aan een soldaat te zenden. Het normale leven wordt voortge zet, zooveel dit kan, naar den wensch die werd uitgedrukt door den koning zelf. De theaters en cinema's werken weer zooals voorheen, maar toch met minder belangstel ling, vooral gehinderd door de nog steeds gehandhaafde maatregelen nopens de slui ting van de café's, om f0 u. 's avonds. Deze maatregel komt aan iedereen onverklaar baar voor en er zal een einde aan gesteld moeten worden, zoo wordt in alle bladen betoogd. Toen de heer Pierlot zijn ministerie tot 18 ministers heeft uitgebreid, heeft men dit over 't algemeen slechts aanvaard onder den drang van de gevaarlijke internationale om standigheden. Sedertdien heeft men de regeering aan het werk gezien en talrijke uitlatingen in de bl .den toonen aan, dat haar pers niet goed is. Enkele dagen geleden heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de regee ring zou worden omgevormd tot een directo rium van een tiental ministers, onder de leiding van een generaal, vleugeladjudant van den koning, welke regeering onmiddel lijk de censuur zou invoeren, om elke cri tiek tot zwijgen te brengen. Er is geen rook zonder vuur, maar toch wordt nu aanvaard dat men hier wellicht slechts met een proef ballon heeft te doen gehad. Het feit dat dit gerucht werd verspreid toont aan dat de atmosfeer niet gunstig is voor de regeering. Men heeft den indruk, dat niet veel was voorzien voor het geval de omstandigheden zich zouden voordoen die het land nu be leeft en dat men tast naar de methode die de juiste is, terwijl intusschen kostbare tijd wordt verloren. Het beleid in verband met den benzineverkoop wordt als voorbeeld aangehaald en ook de wijze waarop ten ge volge van de mobilisatie en de opeischingen het economisch leven is verlamd geworden. Met sommige uitvoerverboden blijkt de regeering te laat te zijn gekomen, zoodat zekere voorraden voor de industrie slonken ten nadeele van de eigen economie. Men is eerst sedert een week overgegaan tot de tel ling van de voorraden bij grossiers en win keliers, waardoor deze omslachtige inven tarisverplichtingen krijgen voor eiken dag. Er is een gevoel van onvastheid, een gebrek aan vaste leiding, in de eerste plaats voort komende aan de veelvuldigheid van de departementen die zich met de economische vraagstukken en de ravitailleering bezig houden. Het ministerie van landsverdediging heeft in alles iets te vertellen. Men neemt dan ook algemeen aan dat spoedig een direc torium zal tot stand komen in den schoot van de regeering zelf, een economisch directo rium met een leiding, of liever met een ge coördineerde leiding en dat de militairen er zich toe zullen moeten bepalen hun behoef ten te doen kennen. De regeering heeft de soldij van de gemo biliseerden gebracht op 1 frank per dag. De vergoeding voor de vrouw werd gebracht op 8.10 of 12 fr. per dag, volgens de belang rijkheid der gemeenten. De vergoeding per kind is 5 fr. Doch de minister van financiën heeft te kennen gegeven dat deze vergoedin gen worden beschouwd als een steun en dat de gemobiliseerden die bedrijfsbelasting be talen er voortaan niet meer van zullen ge nieten. Deze beslissing wordt voorgesteld als een maatregel tot proletariseering van den middenstand en het is te verwachten dat de minister er niet veel populariteit mee oogsten zal. De gemobiliseerden in Staatsdienst zul len hetzij 15 percent van hun wedde behou den hetzij 30 percent naar gelang zij onge huwd zijn of niet. De reserveofficieren zullen deze vergoeding ontvangen boven hun soldij, die voor een onderluitenant 80 fr. bedraagt. Er moeten nieuwe belastingen komen en de In het Lagerhuis heeft de vertegenwoor diger van den minister van oorlog, Warren der, verklaard, dat op het oogenblik in En geland ongeveer 660 personen geïnterneerd zijn. Inzake het ontwerp dat het departement van oorlog aan president Roosevelt heeft voorgelegd betreffende de uitbreiding der effectieven van het landleger, wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat de effec tieven van het Amerikaansche landleger gebracht zullen worden van 462.000 op 600.000 man. Het aantal soldaten van het geregelde leger zou gebracht worden van 227.000 op 270.000 man en het aantal man schappen der nationale garden van 235.000 op 320.000. De begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden raamt, dat het bedrag noodig voor de begrooting der natio nale verdediging meer dan een milliard dollars zal bedragen. Officieel wordt medegedeeld, dat twee Duitsche vliegers gister te Whitby in Yorkshire zijn aangespoeld, nadat het bom bardementsvliegtuig, waarin hij zich bevon den, boven de Noordzee was neergeschoten. De mannen bevonden zich in een opvouw bare Dinghy. Zij waren uitgeput. Een hun ner had een beenwonde. Zij bevinden zich thans onder de hoede van de politie. De bei de andere leden der bemanning van het vliegtuig waren gedood. De bommenwerper was Dinsdag omlaag geschoten. Een der vliegers heeft gevraagd of zij bij de Firth of Forth waren. De mannen zeiden, dat zij zich sinds Dinsdagavond op het water bevonden. Woensdagavond werden bij Whitby lichtsignalen gezien, doch de reddingbooten hadden vergeefs gezocht. regeering heeft reeds een belasting voorbe reid op de uitzonderlijke oorlogswinsten, van 60 tot 75 percent. De regeering zal met haar plannen voor het parlement moeten komen. De minister van financiën heeft ver klaard, dat de militaire uitgaven per jaar zes milliard kosten aan het land, dat is de helft van de begrooting van het vorige jaar zoodat men onder het publiek kan bereke nen wat er nog aan fiscale maatregelen te wachten staat. Hierbij kan aangestipt, dat in de week van 2 tot 7 October gemiddeld 202.443 werkloozen per dag werden geteld wat een vermindering is van 7.938 bü de week te voren. In dezelfde periode van 1938 was het aantal werkloozen 170.117. Wat de voorlichting van de openbare mee ning betreft inzake de internationale gebeur tenissen wordt ook kritiek uitgebracht op de wijze waarop de neutraliteit wordt opgevat door het Nationaal Radio-Instituut met zijn nieuwsberichten. Dit beperkt zich niet tot de mededeeling van feiten, maar geeft ook alle commentaren die door de agentschappen worden medegedeeld en iedereen weet wat de propaganda vooral aan Duitsche zijde op dit gebied tot stand brengt. Geslaagd Voor het examen ter verkrijging van het bewijs van geoefendheid als helpster 3de klasse van het Nederlandsche Roode Kruis zijn geslaagd de dames M. Broek, T. Zwart, A. Dik, Joh. van der Pol, Rach. Vuil, N. van Duin, Ch. Blaauboer, E. KonijnVisser, C. Dekker, C. Blaauboervan Pel. J. M, Westreenen, M. Westera, M. Koekman, N. Bos, T. de Kan, M. Semmelink, P. van den Ende, P. Meiroos, B. de Leeuw, R. Robijnse en E. de Ruiter, totaal 21 candidaten. Tesa- men met de bij het vorige examen ge slaagde candidaten beschikt het Roode Kruis thans zoodoende over 44 gediplomeerde helpsters. Buitengewone medewerking. Woensdagavond werd in onze gemeente een oefening voor de luchtbescherming ge houden, die in tegenstelling met de vorige niet tevoren was aangekondigd. Op een en kele uitzondering na bleek men het alarm signaal van de sirenes direct gehoord te heb ben, zoodat de gemeente in een minimum van tijd verduisterd was. Ook de medewer king van het publiek, dat zich op straat be vond, was voorbeeldig. Allen spoedden zich naar huis en in enkele minuten waren de straten als uitgestorven. Minder goed verliep de beëindiging van de oefening. Doordat deze nogal lang duurde, meenden velen namelijk, dat zij het signaal niet gehoord hadden. Trailer met oplegger op de trambaan gekanteld. Donderdagmiddag, enkele minuten voor dat de tram van 13.31 uit Alkmaar naar Schoorl ter hoogte van het Koedijker ge meentehuis passeerde, geraakte een trailer met oplegger aldaar zoodanig van den weg in den zachten berm bij de trambaan, dat dit geheele zware gevaarte overzij viel op da trambaan. Het gevolg was, dat toen de tram moest passeeren, de lijn niet vrijgemaakt kon worden, zoodat men er toe overging de enkele passagiers per andere gelegenheid verder te vervoeren en de tram weer naar Alkmaar terugkeerde. Later heeft men den wagen gelost, waar na het geheel weer op den harden weg werd gebracht. De schade was slechts gering. Jb. Boldewijn f. Donderdagmiddag half drie werd het stoffelijk overschot van wijlen den oud gemeente-ontvanger den heer Jb. Boldewijn ten grave gedragen. Er was een groote schare personen, die alle min of meer met den overledene hadden samengewerkt, als mede vele vrienden, die door hun aanwezig heid blijk gaven van medeleven. Aan de groeve werd het woord gevoerd door burgemeester Pesman, die allereerst sprak namens de gemeente-ambtenaren en daarbij naar voren bracht, dat de overledene voor velen een vraagbaak en voor allen de sympathieke collega was. Daarnaast schet ste spreker wat de oud-ontvanger in de af- geloopen 22 jaar in zijn ambtsperiode voor de gemeente is geweest en hoe hij bij het bezoek van spreker de gemeentehuishouding ter sprake bracht. De gedachte aan de groote plichtsbetrachting en liefde voor zijn werk, gepaard gaande met groote mate van medeleven, moge de familie tot troost zijn. De zoon, de heer J. W. Boldewijn, dankte voor de eer zijn vader bewezen. Verlotingsavond W. O. E. Woensdagavond had de verloting plaats van de handwerkvereeniging W.O.E. nadat Dinsdag de tentoonstelling gesloten was, welke door 400 betalende bezoeksters was bezocht. Bij de opening van de verloting memo reerde de voorzitster, mevr. Hartog Goldberg, het werk van de vereeniging over het 20-jarig bestaan. De uitslag der attracties was, dat inden pot met boonen 861 stuks waren. Dichtbijzijnde waren mevr. G. Bakker Oostwouder met 863 en mej. G. Akkerman met 865, zij kregen resp. den eersten en tweeden prijs, zijnde voetbal en schaatsen. De knoopendoos bevatte 326. De prijs, 'n fraaie naaidoos werd gewonnen door mevr. BrakLeegwater, die 325 had geraden. De naam van de pop, welke uit 12 na me*), ingesloten in een enveloppe, werd ge trokken was Dieuwertje, welke was gera den door A. Wognum, C. Coevert, A. Sloof en mej. HartlandZeeuw. Bü loting werd de laatste winnares. Bü de ballero werden de prüzen gewon nen door J. Roos en Verdwaald te Sint Pancras, le en 3de prüs, met 6600 en 4400 punten; de tweede prüs werd gewonnen door mevr. EriksMooü met 5300 punten. Bü de verloting van 158 prijzen op 1500 loten werden de 1ste prüs, 'n kanten sprei, gewonnen door mej. G. Keizer te Sint Pancras op no. 610; de tweede prüs, een vloerkleed, door M. Molenaar te Koedyk De bevolking der groote Indische steden heeft groote behoefte aan zuiver wasch-, bad-, gebruiks- en drinkwater om ze te vrywaren tegen het uitbreken van be- smettelüke ziekten als cholera, typhus, dysenteriën, e.d. De laatste jaren zijn er op tal van plaatsen waterleidingen aangelegd. De Europeanen, veel Chineezen en andere bewoners, die het kunnen betalen, krijgen het water door middel van leidingen in huis, net als hier. Maar er zyn duizenden en duizenden menschen di» dat ze dien aanleg niet' kunnen 2iX Voor deze menschen zyn 0nïv dranten aangelegd, waar ze ffS* h kunnen aftappen. Dit wat!, ater&- vervoerd in schoongemaakt Wordt fc blikken. Ideaal is voorziening niet, maar ze 7 ,Wat«- beter dan de vroegere toen V V(*l zich moesten behelpen' met v,I? menschen besmette putten. 1 het Water i op no. 395; de 3de prüs viel op no. 769, de 4de op no. 125. Behalve de dames van W. O. E. waren ook de burgemeester en echtgenoote aan wezig. Deze sprak aan het slot nog enkele waardeerende woorden en hoopte dat hü in de toekomst nog meermalen getuige mocht zü'n van het goede werk der ver eeniging. Huis geramd. Donderdagmorgen is de woning van den heer K. alhier aangereden door de vrachtauto van den heer v. d. H. uit Broek op Langendyk. Een stuk van den gevel werd afgerukt, de dakgoot vernield en een aantal dakpannen van het dak ge streken zoodat zy op de straat in gruize lementen vielen. De nauwe Dorpsstraat geeft nogal eens aanleiding tot dergelyke botsingen. In de Langendyker gemeenten is de voorbereiding begonnen van df stichting van een bloedtransfusiedienst. Deze dienst zal de vier Langendyker dorpen bestry- ken. In de commissie heeft het Witte Kruis als vertegenwoordiger aangewezen den heer F. Moeyes te Oudkarspel. De loonen der fabrieksarbeiders verhoogd. De loonen van de arbeiders op de zuurkoolfabrieken zyn, in verband met de tydsomstandigheden met ingang van 1 October verhoogd met 3 cent per uur. Ruiten ingegooid. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen H. de R., wonende alhier, die Woensdagavond in een booze bui een vier tal baksteenen door de ruiten van een der plaatselyke café's gooide. Distributie kunstmest De heer C. v. d. Pol aan den Heeren- weg is voor deze gemeente aangewezen als agent van den provincialen voedsel- commissaris te Alkmaar. Bij hem zijn aan vraagformulieren voor kunstmest ver krijgbaar en kunnen de toewüzingen wor den afgehaald, waarvoor de dagen nader bekend gemaakt zullen worden. Benoemd. Mevr. G. M. VisBritzei alhier is benoemd tot leerares aan de meisjesschool van de Berger Schoolvereeniging. Aan dezelfde school is tot leeraar benoemd de heer B. Groeneveld te Makassar (N.I.) Ongeluk by voetballen. De zoon van den heer J. B., wonende aan den Middenweg alhier, kwam bij het voetballen zoodanig terecht, dat hy een been brak en naar het ziekenhuis te Alk maar moest worden vervoerd. De ouders, die dien dag afwezig waren geweest, moesten by hun thuiskomst direct naar het ziekenhuis vertrekken. Een lezing over een reis naar Zwitserland. In een gisteravond in het café Slikker gehouden vergadering van de afd. van den Bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen, waarvan de helft der leden was opgekomen, heeft onze plaatsgenoote mej. J. Gutker verteld over een reis, welke zy in den afgeloopen zomer per touringcar van de H.A.B.O. had gemaakt naar Zwit serland. De reis was in Alkmaar aangevangen en ging via Luxemburg en Noord-Frank rijk naar het Zwartewoud, waarna in den middag van den derden dag „het land der witte verten" werd bereikt. Op onderhou dende wijze vertelde mej. Gutker van het bezoek aan genoemde landstreken, om dan te komen tot het eigenlüke doel: het ver blijf in Zwitserland, waarby het gezelschap „standplaats" had gehad in Brunne, het Vierwoudstedenmeer. Zy en !!e!l^?tapaS bezoeksters mee naar den Axenstein en de" eeuwig - van de Rhónegletscher en den Pi?atu?eiW toefde even in Altdorf bü het mïVer' van Willem Teil en in Küssnach? plek, waar koningin Astrid om het u kwam en vertelde o.a. van bedoek!, Zürich en Luzern. waar in vïff herdenking van Zwitserlands 60(n!,i onafhankelijkheid uitgebreide feesten den gehouden. De terugtocht naar Alk maar ging via Baden-Baden HeirioihT Wiesbaden, Keulen en Bonn, Cm l den tienden dag de Nederlandsche bodS weer bereikt werd. Ook van dit zeer!, teressante deel van de vacantiereis heeft mej. Gutker veel verteld van landschap en stedenschoon, terwijl zij toch ook niet verzuimde op te merken, hoe mooi ook een rit is door het eigen land, waarvan een zoo groot deel werd doorgereden. Tal van foto's e.d., welke de spreekster liet circu- leeren, brachten gedeelten var. het ge sprokene in beeld. Een harteli;k applaus beloonde mej. Gutker voor haar enthou siast meegedeelde reisindrukken. Ernstige val met arm, Gisteravond toen Jan Groot langs de uitgegraven rioleeringsgeul liep, struikelde hü en viel er in. Door omstanders werd hij omhoog gebracht waarbü bleek dat zijn arm gebroken was. Dr. van der Sluis, die direct ter plaatse kwam, verbond hem. Hedenmorgen is hü in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Jaarvergadering IJsclub, Gisteravond is de jaarvergadering ge houden van de üsclub Eensgezindheid. De heer Broksma opende en bracht dank voor de groote opkomst. Uit het jaarverslag van de penningmees ter, mr. v. d. Born, bleek dat de ontvang sten 800.44 en de uitgaven 800.37 had den bedragen, zoodat er een batig saldo was van 7cent (dit is de eerste eer sinds de oprichting dat er een batig saiao is). Acht rentelooze aandeelen werden u ^Hierna had de bestuursverkiezing plaats- Aftredend waren de voorzitter enmj. Plas. De voorzitter zeide door drukke w zaamheden niet langer zün functie te kun nen waarnemen. «„«mm als Het bestuur stelde den heer Hoffm candidaat. Hü werd met alg. stemmen g zen en mej. A. Plas herkozen. n Sluis dankte den heer Broksma hü voor de ijsclub had gedann en zeid door het bestuur nog zou wordenUU maakt wie als voorzitter zou eran. Een belangrük punt was n nde dat dering van de vereeniging. M Eensge- het wenschelük zou zyn de £ei®e- zindheid te veranderen m rd mer Ijsbaan". Na eenige discussie aldus besloten. zjj die Het bestuur deeld* nog mede, zich vóór 1 November als 8^ geen inleggeld behoeven te betalen. AANBESTEDING WECËNAAN'1^ Noordholland de Ged. Staten van ^uulu"7"n van gister aanbesteed het aanlJ,® van den aarden baan van het g pluizen en provincialen weg Hoor"7aar den ril10' tusschen den toegangsweg j^eern en weg A'dam—Wieringen en J De laagste inschrijver was te Avenhorn voor 47.2* j OO IB U''ven' u.i»

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10