ABDIJSIROOP ONS INDISCH HOEKJE. De Dieren-Jamboree. k\ ij' il f ij| TEGEN DE WET A/s üw kind hoest... IK Jeuitldon derdeblad AKKER'S Vete&üde Naar het Engelsch van MARTIN PORLOCK. pnoiiciwl Oyeradit. Ondanks het betrekkelijk lage koers peil) blijft de kooplust ont breken. - Het vraagstuk der overheidsfinanciering zal bin nenkort onze aandacht vragen, sterke vermindering van den export. De afscheep van cul tuurproducten. Groote af doening Java-suiker. Rubber situatie vrij bevredigend. Hoogere winsten in Amerika. men dagelijks de beurs bezoekt, dan men zich wel eens af, of dit heele ^rlat eigenlijk niet te groot is gewor- *P oor den omvang van den handel. Im- de° Vdie sterke vermindering van den han- i"«rs. n verschijnsel van vandaag of gis- Met korte onderbrekingen, waarin de teren'ten een vrij levendig karakter toonen, TT het zich eigenlijk al vele jaren voor. a,n de koersvorming een eenigszms be- J",'* haar beeld moet geven van de waar- inf? van de verschillende fondsen, dan <Jeenrt handel van eenige beteekenis te anders zou men tot geheel verkeerde z""'lusies kunnen komen. Nu is het merkwaardig, dat zelfs van „schappijen, waarvan de aandeelen ten Moope van verscheidene tientallen mil- en guldens zich in handen van het pu bliek bevinden, deze aandeelen slechts in „eten van 8 of tien stuks per dag van eige naar verwisselen. Als er in H.V.A. een veertig stuks per dag omgaan, dan is dat een teer levendige dag geweest. En het zelfde geldt voor de meeste andere toon aangevende fondsen. Tot goed begrip van dit verschijnsel moet men eigenlijk teruggaan tot de diepere oor zaak en wel het terugdringen van den par ticulieren ondernemingslust in het be drijfsleven als gevolg van een sterk ver hoogd risico, gepaard gaande met een ge ringe winstmogelijkheid. Deze omstandigheid heeft er toe geleid, dat het productie-apparaat reeds sinds vele jaren slechts in geringe mate is uitgebreid. Daaruit vloeide uit den aard der zaak weer voort, dat er bijna geen nieuw kapitaal wordt gevraagd voor vredesdoeleinden. Als men van de totale emissies in 1938 die van de overheden aftrekt, dan blijft er een bedrag over van niet meer dan 32.7 millioen. Daaronder bevindt zich nog een klein bedrag aan conversies, zoodat er min der dan 30 millioen aan nieuw kapitaal voor particuliere ondernemingen werd ge vraagd. Gaat men terug tot het jaar 1928, dan ziet men heel andere cijfers. In dat jaar werd er in totaal voor 700 millioen aan nieuw kapitaal opgenomen, d.i. dus na af trek van conversies. Dit bedrag bestond uit 338 millioen aandeelen en 360 millioen obligaties. Van laatstgenoemd bedrag ALKMAARSCHE COURANT VAN SATERDAG 21 OCTOBER 1139^ loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor. den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop". «hvrnivn tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon90 ct. 1.60. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar maakten de overheidsobligaties slechts 32 millioen uit. In een rond bedrag werd door het particuliere bedrijfsleven opgenomen een bedrag van ruim 660 millioen gulden. Ook het buitenland onttrok in dien tijd be langrijke bedragen aan onze markt. Hoe geheel anders is de toestand thans. Het hierboven genoemde bedrag aan nieu- Y®..®m'ss'es h1 f938 geeft daarvan een dui- beeld. Het betreft hier naar men zal hebben begrepen, nieuw opgenomen kapi- aal. De emissies die voor conversie dien den en die zeer omvangrijk waren, hebben wij buiten beschouwing gelaten, omdat zij in de eigenlijke kapitaalpositie uit den aard der zaak geen verandering brengen. In het loopende jaar is er in dezen toestand naar men weet geen keer ten goede gekomen. Vrees voor overheidsinmenging, belemme ring van het internationaal handelsverkeer en de gespannen politieke toestand hebben in de achter ons liggende maanden overal de terughouding in de hand gewerkt en van zelfsprekend werd dit verschijnsel ook op de fondsenmarkt weerspiegeld. Sedert de oor log is uitgebroken hebben zich wel ingrij pende veranderingen voorgedaan op veler lei gebied, maar voor een belangrijk deel zijn deze veranderingen niet van gunstigen aard. Verschillende bedrijven konden wel iswaar afdeelingen inrichten, welker pro ductie min of meer met den oorlog in ver band staan. De gelden, die hiervoor noodig waren, konden echter tot nu toe meeren- deels uit eigen middelen worden gefinan cierd. Een witte raaf was de vorige week de emissie van de Nederlandsche Kabelfa- briek. Zoo blijft dus de kapitaalmarkt in over wegende mate voor overheidsfinanciering gereserveerd. In bankkringen stelt men na tuurlijk groot belang in de vraag of de staat reeds spoedig met een nieuwe lee ning zal komen tot consolidatie van vlotten de schuld. Op zich zelf is de omvang daar van, indien men althans geen rekening houdt met het vrij groote bedrag, dat door de Rijksdiensten (voornamelijk P.T.T.) in de schatkist is gestort, nog niet verontrus tend groot, n.1. ca. 330 millioen. In verband met de kosten van de mobilisatie, die alleen in de maand September reeds 37 millioen hebben bedragen, is echter een geleidelijke aanzwelling van dit bedrag te verwachten. Het is dus wenschelijk, dat men met een j nieuwe leening niet te lang wacht. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat de regeering den vorm zou kiezen van een 15- jarige leening, die dan in verband met den korten looptijd tegen een lagere rente zou kunnen worden uitgegeven dan het rende ment van de leeningen met langen looptijd thans bedraagt. Men spreekt in dit verband van 4 pCt., wellicht tegen een koers van 98 pCt. Wij wijzen er echter uitdrukkelijk op, dat er hieromtrent nog niets vaststaat en men dus slechts te doen heeft met zekere indicaties. De looptijd van 15 jaar lijkt daarom waarschijnlijk, omdat minister de Geer in de millioenennota dezen leenings- vorm ook heeft genoemd in verband met de leeningen, die zouden worden uitgegeven op grond van het te stichten Leeningsfonds. Voor den dienst van deze leeningen zouden naar men weet bijzondere heffingen wor den aangewezen, waaromtrent echter op het oogenblik verder nog niets is uitgelekt. De opcenten op de inkomstenbelasting, die wel zijn aangekondigd en die reeds over het loopende belastingjaar zullen worden ge heven, hebben naar men weet met de bui tengewone uitgaven in verband met de mobilisatie niet uit te staan, doch zullen al leen dienen tot dekking van het becijferde tekort, geheel afgescheiden van die uitga ven. Andere problemen in verband met den oorlogstoestand doen zich dagelijks aan ons voor. Daartoe behoort wel in de eerste plaats de sterke belemmering van de scheepvaart door het ophouden van Nederlandsche sche pen in.Britsche havens. Daarover worden nog altijd besprekingen gevoerd. Een van de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, betreft het verschil in standpunt tusschen de Nederlandsche en de Britsche autoriteien op het punt van Indische producten. Den Haag is van meening, dat uitvoeren uit Ned. Indië niet uit het buitenland afkomstig zijn, doch dat hier als het ware vervoer plaats vindt tusschen twee gebiedsdeelen van het Rijk der Nederlanden. Neen, zegt de Engelsche regeering, het is contrabande en daarmee uit. Zoolang er op dit punt geen oplossing is gevonden, zal ook de Anic (naar men weet de instelling, aan welke al die goederen zul len worden geconsigneerd, die voor het ver bruik in Nederland zelf zjjn bestemd) niet in werking kunnen treden. Want ook hier voor heeft men de medewerking van de Engelsche regeering noodig. Het ziet er dus naar uit, dat de aanvoer van vele produc ten voorloopig nog zeer veel belemmering zal ondervinden en dat zoowel de handel als de verwerkende industrie daaronder zullen lijden. De export heeft in de maand Septem ber reeds een aanzienlijken terugslag te zien gegeven. Terwijl het cijfer in September 1938 nog 101 millioen gulden bedroeg, is het in September van dit jaar gedaald tot 66 millioen. Ook de invoer is gedaald, maar in veel geringe mate. De afscheep van cultuurproducten uit In dië wordt den laatsten tijd reeds belangrijk vertraagd, voor zoover het bestemmingen naar Europa betreft. Als gevolg daarvan zijn de voorraden in Tandjong Priok gestegen. Het ligt voor de hand, dat de scheepvaart maatschappijen min of meer huiverig zijn. om producten als lading te accepteeren, waarvan te voren reeds vaststaat, dat En geland ze als contrabande zal beschouwen. Tot deze producten behoort ook rubber. Een gunstige omstandigheid is echter, dat Ame rika de voornaamste afnemer van dit arti kel is en wij hoorden dan ook, dat de meeste maatschappijen over haar afzet nog niet te klagen hebben. Er wordt naar Amerika ver kocht tegen ongeveer 42 y, cent per half kg. cif. hetgeen een zeer behoorlijke prijs is. Daarvan moeten dan de kosten van vracht en assurantie in mindering worden gebracht, welke voor die bestemming uitkomen op on geveer 3 yi In 't algemeen wordt de rub bersituatie dan ook bevredigend beoordeeld, te meer omdat thans met een belangrijk grooter exportpercentage wordt gewerkt. Ook voor de suiker is de toestand gunstig. De Nivas heeft na een langen tijd van stil stand haar verkoopen hervat en rapporteert een afdoening van 129,000 tons. De prijs wordt geheim gehouden, maar het mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat deze hooger is dan de voorlaatste afdoenin gen. Op de tweedehands markt is althans de prijs gestegen tot 10.10 per 100 kg., ter wijl de stand in September nog 8.50 was. De berichten uit Amerika maken melding van een voortduren van de groote bedrijvig heid op velerlei gebied. De staalindustrie werkt thans reeds met 91 van haar capa citeit. Men moet de positie van deze maat schappijen zoo bezien, dat indien een be paalde grens van de productie wordt over schreden, de winst plotseling aanzienlijk stijgt. De Republic Steel Co. heeft het divi dend op de prior preferente aandeelen dan ook weer hervat met een betaling van 4.50 dollar, zoodat thans nog over 1939 4.50 dollar achterstallig blijft. Wordt ook dit di vidend ingehaald, dan komen de cum. pre ferente aan de beurt, waarop thans nog 22 dollar achterstallig is. Het zal dus nog wel even duren alvorens op de gewone aan deelen iets zal kunnen worden uitgekeerd, maar intusschen komen deze waarschijnlijk in den loop van het volgend jaar toch wel in een betere positie. Van de Anaconda wordt gemeld, dat de productie van haar ondermaatschappij in Chili zal kunnen worden uitgebreid. Verder De primitieven, zooals men de onont wikkelde „wilden" vaak noemt, weten zich te behelpen. Ze zijn in tal van geval len buitengewoon handig! Lucifers kenden ze tot voor kort niet, om nu hun potje te koken, vuur aan te maken, bedienden de Papoeas van Nieuw-Guinea zich van de z.g. vuurboor. Ze nemen dan een stokje van droog hard hout, waaraan ze een stompe punt maken. Ze leggen een droog plankje van zacht hout op den grond, waarin een „putje" is gemaakt. In dat putje in wat tonder gelegd, die heel ge makkelijk vuur vat. Nu plaatsen ze het stokje in dat gaatje en draaien het heel vlug tusschen de handen, zooals op de foto duidelijk te zien is. Ontstaat er door de wrijving rook, dan begint een helper te blazen. Al heel gauw begint de tonder te gloeien en dan hebben ze vuur. Ik merk op, dat het op deze wijze maken van vuur heel veel oefening en handigheid eischt. zijn er gunstige berichten uit de vliegtuig industrie. Een belangrijk punt blijft natuur lijk de vraag of het embargo zal worden op geheven. Is dit het geval, dan zullen Frank rijk en Engeland naar gemeld wordt al spoedig overgaan tot het plaatsen van be langrijke bestellingen. Er is thans reeds sprake van orders tot een bedrag van 350 millioen dollar, die al gereed liggen. Mocht het embargo niet worden opgeheven, dan zal door Engeland aan de Amerikaansche maat schappijen worden gevraagd om filialen in Canada op te richten. Dat zou echter met groote kapitaaluitgaven gepaard moeten gaan. Een beeld van de stijging der winsten in de vliegtuigindustrie gaf het cijfer van de North American Aviation over de eerste negen maanden van dit jaar. Daaruit blijkt, dat de netto winst vijf maal grooter was dan in het zelfde tijdvak van 1938, n.1. 5 mil lioen dollar tegen 1 millioen dollar. Kort ge leden werd gemeld, dat de fabrieken werden uitgebreid. Tot nu toe werd op de gewone aandeelen 40 dollarcent betaald. Verschillende andere Amerikaansche maatschappijen maakten melding van hoo gere winstcijfers, o.a. de American Tel. Tel., die in het 3e kwartaal 44,63 (v. j. 35,80) millioen dollar verdiende of 2.34 (1.92) per aandeel. Ook chemische industrieën maken goede zaken. Dupont de Nemours boekte in het 3e kwartaal een netto winst van 1.91 (v. j. 0.95) per aandeel en over 9 maanden 5.19 (v. j. 2.31) dollar per aandeel. Koerslijstje. 3-3Nederland 86, 86 1/8; Unilever 93, 90 3/4, 92 3/8; Ford 314, 330; Philips 1341/2, 137, 135; Anaconda 26 1/8, 27 7/16; Betl. Steel 67, 70 5/8; Rep. Steel 20 3/4, 22 3/8; U.S. Steel 56 1/4, 59)4; Koninklijke 277, 270 3/4, 277)4, 274; Amsterdam Rubber 196, 198)4; Deli Bat. R. 152i/2, 160; H.A. Lijn 100 3/4, 103 3/4; Japanlijn 114)4, 116; Kon. Boot 110, 113; Scheepv. Unie 114 3/4, 117 1/4; Javasche cult. 206, 222; H.V.A. 3741/,, 380. 1 235. Ze waren zo geschrokken, dat je hun harten kon horen bonzen en ze geen woord uit konden brengen. „Zoo jongens", zei de man, „vertellen jullie me eens waarom lopen jullie mij zo achterna?" Het viel ze een beetje tegen, dat hij zo'n vriendelijke zware stem had. 236. „Ja, ehwe vonden het zo raar, dat U er zo warm inzat met die hitte", zei Joko. „En toen vertrouw de je me niet erg hè?" lachte de man en tegelijk zette hij zijn hoed af. Toen hadden Joko en Big wel door de grond willen zinken, want het was de chief scout in eigen persoon. 51) De heer Palmer haalde de schouders, de °ekje van zijn oogen, zijn neus en de «oekjes van zijn mond, alles tegelijk op. „Hoe voor den d.zou ik dat kunnen weten? Maar ik kan het wel raaien. X!1 r is laatst een klabak om zeep gebracht aar' herinner je je nog? 't Is een afgele gen plekkie. De „stillen" beginnen zich te 06ren, is me opgevallen", p, trad een oogenblik stilte in. Kapitein elps bestudeerde zijn nagels. De heer uit *T ^°0t een hartroerend deuntje naar e bewegingen van zijn lippen op te evol r viel\doch scheen zijn muzikale hii k S "binnensmonds" te houden, want jüff racht geen enkelen noot voort. Me- haaI°UW Crabtree steunde met haar kin op ka,,-, samengevouwen handen en staarde haare'? phelps aan. Kapitein Phelps zag aSl Plotseling aan. oe lang blijft het rijp?" vroeg hij. fruit S,nou rÜP", antwoordde zij. „Eerste ligt k dagen- Voor het op apegapen tien j bedoel voor het gaat rotten veer- len dagen op z'n hoogst". zei' p3?r 11 et baalt niks uit. Geen snars!" ten n# nu' »Je kunt geen voet verzet je hebt die „stillen" op je hielen!" Weer trad er een stilte in. Mejuffrouw Crabtree zuchtte. „Zoo, dat weten we ook al weer", zei ze eindelijk. „Dat is geweest. Zonde en jam mer toch!" „Wacht 's!" riep kapitein Phelps uit. „Ik weet wat!" De drie hoofden werden nog eens bij el kaar gestoken. Het leek Bessie, die het drietal van achter het buffet gadesloeg toe, dat mejuffrouw Crabtree een beetje al te veel belang stelde in het verhaal dat kapi tein Phelps deed. „Och, weet je, ze kon vast geen dame ge weest zijn", vertelde Bessie later haar col lega's. HOOFDSTUK XVIII. Uittreksel van een Dagboek. Den lOden Aug. 193 Het was niet mijn plan om vandaag te schrijven, maar een gesprek, dat ik juist gehoord en waaraan ik deelgenomen heb, heeft me van idee doen veranderen. Niet dat ik nu zooveel zin in schrijven heb O, nee! Maar ik moet mijn gemoed beslist luchten, anders barst ik nog. Ik vroeg Charlie zooeven, hoe die heldere kop heette en hoorde toen van hem dat zijn naam Ward was een heel bekend journalist. „Altijd op de hoogte", zei Char lie. „Wanneer Ward je het laatste gerucht vertelt, vind je het een maand later als 'n voldongen feit onder de rubriek „Laatste Berichten" in de nieuwsbladen vermeld". Ik speelde het klaar om mijn gezicht daarbij in den plooi te houden. Het begint hoe langer hoe duidelijker tot me door te dringen, dat ik me niet het risico kan per- mitteeren om er aangaande die kwestie 'n afwijkende meening op na te houden. Ik was met Charlie een en al bewondering voor dien meneer B. Ward en drukte de vrome hoop uit, dat hij het ook dit keer bij het rechte eind mocht hebben. Charlie leunde over het buffet en zag er net uit als Satan in een witte jas. Hij trommelde op den toonbank en zei met een doodern stig gezicht: „Als hij zegt, dat het zoo is, dan is het zoo!" Toen moest ik werkelijk weggaan. Als ik nog een oogenblik langer gebleven was, had ik het uitgeschaterd. Weet je, wat hij me vertelde? Hij ver telde me, dat de reden, waarom er in de afgeloopen tien dagen geen een meer van hen vermoord was, was:dat ze X te pakken hadden! Heb je daarvan terug? Heb je daarvan terug, vraag ik je? Ik had mijn bier zoo wel in dat zwijn zijn dikke, rooie snuit willen kwakken en hem vertellen wat een ontzaglijke leugenaar hij was. Waarachtig, ik heb er nog een oogenblik aan gedacht om het te doen. Maar gelukkig wist ik me te beheerschen. Ik ging een beetje comedie spelen, wat me al zeg ik het zelf heel goed afging. Ik deed heel ernstig en informeerde naar allerlei bijzonderheden. Ik vroeg, hoe het kwam, dat ze er geen ruchtbaarheid aan gaven' dat ze X eindelijk gevonden had den. Het antwoord was werkelijk vernuf tig, ik kan niet anders zeggen. Die Ward is nog steeds een gevierd journalist, ik had dus eigenlijk niet anders kunnen ver wachten. Hij zei, dat ze nog geen voldoen de bewijsgronden hadden. Ze hielden hem nu vast tot ze genoeg bewijsmateriaal ver zameld hadden om hem voor den rechter te brengen. Voordien konden, of wilden zij het publiek niet inlichten Als ik iets van dat slag lui als die Ward afweet en ik geloof wel, dat ik zeggen mag, dat ik dat doe dan zal dat onnoo- zele schooljongensverzinseltje morgenmid- dig om een uur of twaalf zich als een loo pend vuurtje door heel Londen verspreid hebben. Weet je, het maakte me zoo helsch, dat ik na mijn gesprek met Charley direct naar huis gegaan ben om wat op mijn verhaal te komen. Ik beefde over mijn heele lichaam als een jong paard, dat een koliek heeft. Ik moet me een beetje in acht nemen ik heb het den laatsten tijd te vaak. Te veel hoe zal ik het noe men zenuwstormen, denk ik. Je moet ook niet vergeten, dat ik een allesbehalve gemakkelijk baantje op me genomen heb, een baantje, waarvan ik gerust mag zeg gen, dat het uniek is. Wie ter wereld zou daarmee zoo lang en met zooveel succes hebben kunnen doorgaan als ik? Maar die vette, opgeblazen idioot maak te me dol met zijn stomme leugenpraatjes. Het is dan ook wel een verregaande onbe schaamdheid om het praatje rond te strooi en, dat ze X hebben. Ik ben X, of niet soms? En mij hebben ze niet en zullen ze nooit krijgen ook! Bij den hemel, dat zal ik hem eens aan zijn verstand brengen! De heele bende zal ik eens een lesje geven! Ik was van plan om nog een veertien dagen langer vacan- tie te houden, maar, waarachtig, dit laat ik niet op me zitten! T' al ze leeren! Maar wat te doen nu? Wacht, even den ken hoorSsstik denk! Weet je, als het me niet zoo ergerde, zou ik werkelijk moeten lachen. Ik leg je nu voor een half uurtje weg, boekje. Ik ga wat op mijn bed liggen om na te denken. Gevonden! Zal ze leeren! Morgen neem ik er twee voor mijn rekening! Ga dan wat rond slenteren misschien krijg ik dien idioot met zijn rooie tronie weer te zien. HOOFDSTUK XIX. Revel contra X? I. De lucht was loodgrijs en voor het eerst sinds weken dreigde het te gaan regenen. Londen was vol niet met haar eigen slaven, doch met gasten en vacantie- gar.gers. Tot de twee laatstgenoemde categorieën behoorden ook mevrouw Keble—Thrupp en haar dochter mevrouw James Headley, die van Devonshire waren gekomen om in Engelands hoofdstad twee weken te win kelen. Zij logeerden, zooals gewoonlijk, in het Alsace Court Hotel, dat op een wel zeer gelukkige wijze drie deugden in zich vereenigde, te weten: goedkoopte, com fort en een klinkenden naam. Het stond niet zooals het echte Alsace Hotel op het Embankment, doch ging schuil tusschen Manchester Square en Selfridge's Store en was dus veel dichter bij de winkelstraten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9